DOUWE EGBERTS HENSEN Engelsch leer-Broeken TABAK ÉÉN Haagsche Indrukken. Boutade. WOE NSDAG21 APRIL 1937 HAAREE M'S DAGBLAD 2 Marguerite Couperus in Engeland. De Nederlandsehe voordrachtkunstenares Marguerite Couperus, die de laatste jaren vele malen in Engeland haar programma's van oude volksliederen gaf, is door de International Alliance of Women, waarvan de voorzitster Mrs. Corbett Ashby is, uitgenoodigd in de Wigmore Hall te Londen op 30 April a.s. een recital van balladen en volksliederen te geven. Voor dit optreden van mevr. Marguérite Couperus heeft zich een uitgebreid eere comité gevormd, waarvan de echtgenoote van den Nederlandschen gezant, mevrouw De Marees van Swinderen ,het presidium op zich heeft genomen. In dit eere-comité hebben verder o.a. de echtgenoote van den Britschen Minister-pre sident Mrs. Baldwin en Mrs. Anthony Eden, de echtgenoote van den Minister van Buiten- landsche Zaken, zitting genomen, met Lady Asquith, Megen Lloyd George en Countess Snowden. Ook de ambassadeurs van Italië, Sovjet-Rusland, China, Frankrijk, Polen en de gezanten van België, Noorwegen, Denemar ken, Zweden, Zwitserland, Finland met hunne dames, naast bekende figuren uit Engeland, Britsch-Indië en de Dominions, maken van dit comité voor Marguérite Couperus' optre den deel uit. Marguérite Couperus zal o.m. Nederland sehe, Fransche, Belgische en Britsche zangen voordragen, die betrekking hebben op de his torie, cultuur en folklore van het land. Een onderscheiding. Zij nog vermeld dat namens de Hongaarsche regeering Rijksregent Horthy Marguérite Couperus vereerd heeft met de hooge Hon gaarsche onderscheiding „Pro Deo et Patria" als waardeering voor haar arbeid op kunst-, muzikaal- en letterkundig gebied. Zij is de tweede Nederlandsehe vrouw die deze onder scheiding ontvangt. Dinsdag werden haar in het Gezantschap in Den Haag de versierselen overhandigd. SPEELTUINVEREENI GING „HET OOSTERKWARTIER Op Zaterdag 24 April en Zondag 25 April houdt de afdeeling Winterclubwerk van boven genoemde vereeniging een tentoonstelling van hetgeen door de kinderen gedurende de win termaanden onder leiding van leidsters en leiders gemaakt, is De tentoonstelling heeft plaats in het clubgebouw aan de Zomervaart FAILLISSEMENTEN. Door de An-ondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 20 April 1937. P. de Wilde, groenteboer, wonende te Haar lem, Kleine Houtstraat 88, curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag, wonende te Haarlem. Jos. J. A. van Liemt, handelsagent, wonende te Haarlem, Zijlweg 121, curator Mr. L. V. Hoog, wonende te Haarlem. J. H. Th. van Hooff, directeur eener stoom- wasscherij. wonende te Bloemendaal, Schaep- manlaan 36, curator Mr. A. M. van der Storm, wonende te Haarlem. B. M. Wisker, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Wijk aan Zeeër- weg 47, curator Mr. O. H. van Wijk te Heem stede. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: A. Buis, kruidenier, wonende te Haarlem mermeer, Badhoevelaan 67, curator Mr. J. G. Bettink, wonende te Haarlem. W. Krijt, chauffeur en caféhouder, wonende te Haarlem, Dubbele buurt 76A, curator Mr. H. J. M. Tonino, wonende te Haarlem. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: Dirk Smit, kleermaker, wonende te Haarlem, curator Mr. K. van Giffen, wonende te Haarlem. Th. G. van den Asdonk, smid en winkelier, wonende te Heemstede, curator Mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. B. C. Radsma, steenhouwer, wonende te Haarlem, curatrice mevr. Mr. L, M. I. L. van TaalingenDols te Haarlem. J. Winkel, loodgieter, wonende te Haarlem, curator Mr. B. W. Stomps, te Haarlem. F. II. H. Schrijber, kapper, wonende te Haar lem, curator Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord van J. van Veldhuizen, fotograaf, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, curator Mr. Silvian Groen, te Haarlem. HET ADRES VOOR VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 21 APRIL Gem. Concertgebouw: Dynamo-revue „Dat is wat anders". 8 uur. Stadsschouwburg: Uitvoering leerlingen Muziekschool Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, 7.15 uur. Gem, Concertgebouw: Voordracht door vioolleerlingen van J. C. Tuijn. 7.30 uur. Palace Filmac: 115 uurDoorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Marinella" met Tino Rossi 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Incognito getrouwd" met Margaret Sullavan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De geheime Code" met William Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Pygmalion", gepro longeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel „Pictui*a", Gierstr. 31. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 22 APRIL Rest. Brinkmann: Alg. verg. van aandeel houders N V. Hypothecaire beleggingsbank. 11 uur. Protestantenbond: Voordracht door B. v. d. Meer. 8.15 uur. Broederkerk: J. Sevensma. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 3—4 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Vergadering Vrouwengroep Vrijheidsbond. De afdeeling Haarlem en Bloemendaal van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" hielden Dinsdagmiddag in café-restaurant „Lido" een bijeenkomst, die gepresideerd werd door mevrouw Mr. E. A. J. ScheltemaConradi, Zij sprak een kort wel komstwoord en deelde mede, dat dit de laat ste vergadering van deze afdeelingen is vóór de algemeene vergadering, die op 6 Mei in hotel „Gooiland" te Hilversum zal worden gehouden. Zij wekte de leden op, deze verga dering, die vlak voor de verkiezingen plaats heeft, bij te wonen. Aan de dames, die bereid zijn, ook iets voor het verkiezingswerk te wil len doen, bijvoorbeeld het verspreiden van drukwerk, verzocht zij, zich bij de secreta resse te willen aanmelden. Daarna gaf de presidente het woord aan Dr. N. J. C. M. Kappeijne van d e Cop- p e 11 o, die een rede hield over het onderwerp: „Positief liberalisme". Hij zette de positiviteit van het beginsel der liberalen uiteen, waarbij hij opmerkte, dat het fout is. te beweren, dat de liberalen er zich m hoofdzaak toe bepalen •met op te merken dat dit en dat van het be ginsel der tegenpartijen fout is. De liberalen hebben zelf hun mooie beginsel, waarvóór zij strijden. Het doel is: de cultureele en maat schappelijke vooruitgang van de menschen. De bewering van tegenstanders is onjuist, dat de liberalen de wegbereiders voor de so ciaal-democraten zouden geweest zijn. Men moet strijden tegen het egoïsme in den mensch en trachten zich vrij te maken van alles wat naar zelfzucht streeft. Van de libe rale politieke actie mag gezegd worden, zei spreker, dat er niet de hartstocht in zit, die aan andere politieke partijen niet vreemd is. Het staat aan den enkeling niet vrij zijn zin door te drijven, wanneer het belang der ge meenschap daardoor benadeeld wordt. Wie zich vrij voelt is toch gebonden aan het be lang van de gemeenschap. Er zijn regels noodig om dagelijks met elkander om te gaan. De vrijheid moet aan banden worden gelegd. Een automobilist die zich, van zijn vrijheid bewust, met een 180 K.M. vaart van Haarlem naar Amsterdam spoedt, mag zich niet met diezelfde snelheid door de Aimsterdamsche straten bewegen, want dan zou hij de belan gen van anderen schaden. De vrijheid en vei ligheid van het maatschappelijk verkeer mo gen niet in gevaar worden gebracht. Het staatsapparaat moet een soort veilig heidsklep hebben om de personen te straffen, die de maatschappij door hun on-sociale han delingen in gevaar brengen. Het is de rechter lijke macht, die daarmee moet worden belast; deze macht moet volkomen onafhankelijk zijn van de wetgevende en uitvoerende macht. Ook het liberalisme moet er voor waken, dat de rechterlijke macht geen haar gekrenkt wordt. In de toekomst moet de verantwoordelijk heid van den enkeling worden aangekweekt. Uitvoerig schetste spreker vervolgens de werking van het huidige kiesstelsel. Hij zou de persoonlijk evenredige vertegen woordiging met best vinden, omdat de kiezer dan niet op een lijst stemt, maar op een per soon. Daarbij moest het mogelijk zijn, dat iemand, die bijv. op Dr. Colijn zou willen stemmen, op zijn stembiljet mag aangeven, in dien het bleek, 'dat de lieer Colijn genoeg stemmen voor een zetel heeft behaald, dat zijn stem moet overgaan op een candidaat van een andere partij, al gaf spreker toe, dat het dan heel moeilijk zou zijn om den uitslag te bepalen. Zijn rede werd met groote aandacht,aange- hoord en met luid applaus beloond. Eenige vragen werden door hem beantwoord,, waarna de presidente hem een woord v>n dank bracht. VERKOOP OP TERMIJNBETALING. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem van den Bond van Belanghebbenden bij den ver koop op termijnbetaling een buitengewone vergadering in Hotel Royal. Mr. B. W. Stomps hield voor leden en genoo- digden een causerie over de nieuwe wettelijke regeling van den koop en verkoop op afbe taling. en den huurkoop. Sipr. zette de voor- deelen van de nieuwe wet op den huurkoop uiteen en wees op het verschil in kosten tus- schen de request-procedure voor den Kanton rechter en de revindicatie (opvordering van eigendom) voor de Rechtbank. Voorts heeft spr. op de verplichting, het huurkoopcontract aan te gaan bij onderhandsche of authentieke acte (niet bij mondelinge afspraak) de aan dacht gevestigd om tenslotte het z.g. „pan toffelheld artikel" van het Burgeerlijk Wet boek toe te lichten, n.l. het art. 162 a, dat be paalt dat de man in een gemeenschappelijke huishouding niets in huurkoop kan koopen. zonder dat de vrouw meeteekent. De heer Laeroix, uit Amsterdam, Directeur van den Bond van Belanghebbenden, heeft hierna nog uitvoerig gewezen op het nut van aansluiting bij dien Bond. Deze spr. raadde alle handelaren aan, bij een huurkooptrans- actie niet alleen den man, maar ook de vrouw te laten teekenen, ter voorkoming van teleur stelling van de handelaars. Nadat de sprekers nog verschillende vragen hadden beantwoord werd de vergadering ge sloten MABKT EEKICffiTIN iwilMJ PURMERENDER MARKTBERICHT Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 53000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 18,50. Kleine Boeren 6—18,50 per 100 K.G. met Rijksmerk. Volvette 120 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 1,35—1,45 per K.G. Weiboter 1,241,34 per K.G. Runderen, totaal 888 stuks. Vette koeien 62—68 per K.G. Gelde koeien 100200 per stuk. Melk koeien 115255 per stuk. Stieren 5862 per K.G. Paarden 80200 per stuk. Vette kalveren 3060 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 513 per stuk. Vette varkens voor de slacht 4649 per K.G. Magere varkens 18—26 per stuik. Biggen 12 per stuk. Schapen 1533 per stuk. Bokken 413 per stuk. Kipeieren 2,602,90 per 100 st. Eendeieren 2,35 per 100 st. Piepkuikens 75 85 per K.G. Oude kippen en hanen 4050 per K.G. Konijnen 401,70 per stuk. Eenden 30.55 per stuk. Duiven 40 per paar. Kievits eieren 78 per 100 st. 178 Eendeneieren A 2,50. 4351 Kippeneieren A 1,703.20. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 180.000 Eendeieren 2,402,60. 150.000 Kippeneieren 65/66 K.G. f2,90—f3,10; 63/64 K.G. f2,85—f2,95; 60/62 K.G. f 2,75 f 2,90; 58/59 K.G. f2,70—f2,85: 53/55 K.G. f 2,65—f 2.75. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigen tot mati gen, later afnemenden Noordwestelijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog regenbuien en kouder, later weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.3 m.M. te Biarritz. Laagste 742.5 m.M. te Blaavandshuk. Uit een secundaire depressie bij Ierland ont wikkelde zich een zelfstandige depressiekern, die over het Zuiden van Engeland naar de Noordzee trok en vervolgens langs de Wadden eilanden naar de Duitsche bocht. Langs haar baan vielen zeer groote hoeveel heden regen, te Borcum 68 m.M. en te Blaa vandshuk, op de Westzijde van Jutland, m.M. Thans ligt een langgerekte as van lagen luchtdruk met Zuidelijken wind en betrekke lijk hooge temperaturen over de Oostzijde en Machtige, Noordwestelijke tot Westelijken wind met buiïg weer aan de Westzijde van de Duitsche bocht tot de Oost-Alpen. Op het vasteland is het in Oost-Europa nog mooi warm voorjaarsweer. In het Westen is het daarentegen koel en guur en op de Brit sche eilanden en het Kanaal en langs de kust van de Golf van Biscaje opklarend, met snel stijgenden luchtdruk. De depressie bij IJsland vulde langzaam op, ten Westen van de Golf van Biscaje komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. In de middelgebergten valt veel regen, in de Alpen boven 1500 meter veel sneeuw. Het is te verwachten, dat het weer hier zal opklaren, doch aanvankelijk nog guur zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag' v.m. 0.57 uur; n.m. 13.22 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. FEESTAVOND ALG. NED. DANSSPORTBOND. De Alg. Ned. Danssportbond geeft Donder dagavond 22 April a.s. een feestavond in het gebouw van den Haarl. -Kegelbond in de Tem peliersstraat. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM". De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geeft Dinsdagavond 2J April haar tweede donateursuitvoering in dit seizoen in den Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden het blijspel van Pieter Langendijk „Don Quichot". VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Ter aansluiting van het winterseizoen geeft bovengenoemde Vereeniging oip Zaterdag 24 April a.s. een grooten slotfeestavond in het Gebouw van den H.K.B. Opgevoerd zal worden het tooneelstuik van Henk Bakker: „De Ridder van de Kouseband", blijspel in 3 bedrijven. Na afloop hiervan is er dahseri tot 3 uur, met muziek van „The R-hythm Sellers", lady- crooner Elly v. d. Vliet: (Adv. Ingez. Med.) PROPAGANDA-AVOND VAN HET EXCURSIE-FONDS. De afdeeling Bloemendaal van Tuinbouw- en Plantkunde is een voortvarende afdee ling. Ze wil gaarne kennis nemen van wat er op haar gebied zoo al in de omstreken, in 't land en in 't buitenland te zien en te leeren valt. Maar dit laatste kost geld, veel geld. En de afdeelingskas mag dan wel eens in staat zijn, om een excursie in 't eigen land te subsidieeren, voor een excursie naar 't bui tenland zijn haar middelen ontoereikend. Daarom werd jaren geleden een fonds voor buitenlandsche excursies gesticht. Een der middelen, om het fonds wat op krachten te brengen is het houden van propaganda - avond'en, zooals er Dinsdagavond weer een hi hotel Roozendaal te Overveen gehouden werd. Verschillende leden staan dan een aantal mooie planten, vazen met bloemen of iets dergelijks af, die óf door verloting óf op een andere geldmakende wijze aan den man wor den gebracht. Gisteravond was het fonds niet bijzonder gelukkig. Het slechte weer was oor zaak, dat het bezoek niet bijster groot was. In tegenstelling hiermee was het aantal te verloten prijzen zeer aanzienlijk, zoodat de zaal van Roozendaal wel een goed voorzien bloemenmagazijn leek. De heer W. Beunder, voorzitter van het excursiefonds, zette het doel van het fonds in zijn openingswoord uiteen. Hierna gaf hij, toegelicht door een groote collecte lantaarn plaatjes, een verslag van de reis naar Enge land, die in 1933 werd gemaakt door 35 leden van de afdeeling. Verschillende merkwaardige gebouwen, groote landgoederen en kweeke- rijen werden bezocht, zoodat ook de nietdeel- nemers aan deze excursie tot de overtuiging kwamen, dat er op 't gebied van tuinbouw en tuinaanleg in Engeland veel te genieten en te leeren valt. Na de pauze werd nog de excursie naar de Rijnstreek behandeld, waarbij een bezoek werd gebracht aan Keulen, Bonn. Coblenz en Frankfort a. M. enz. en genoten werd van de prachtige natuur langs Rijn, Ahr, Lahn, Moezel en Main. Het was een uitstekend ge slaagde avond. uit alle deelen der wereld in melange ANNO 1753 FRIESCHE HEEREN BAAI 18 3 JAREN ERVARING IN P IJ P T A B A K (Adv. Ingez. Med.) Een gesluierde prinses en teleurge stelde Hagenaars. Bloemenweel de en plantsoenenlof. Kalme po litiek en verlangen naar Scheve- ningen-1937. Van het doel en streven der Alliance Fran- gaise zeg ik niets kwaads wanneer ik, hier con stateer dat de Haagsche afdeeling van dit ge nootschap behalve vele oprechte vrienden van Frankrijk, zijn volk en zijn cultuur, ook vele typisch- Haagsche en ècht-snobbiste elemen ten bevat. Er is nog altijd een gedeelte des Hagenaren dat het vreemde „chique" vindt en dat het chique zaaalig vindt. Die lieden trachten zich in te werken in' den kring die de gezantschappen frequenteert, die lieden loopen met buitenlandsche kranten op de,Pier, zij praten zoowaar weieens Fransch met el kaar (wanneer zij vermoeden dat een ander het hoort) en zij bezoeken de lezingen en too- neelvoorstellingen der Alliance Francaise. Aan dit genre Hagenaars heeft prinses Bibesco, een Fransche letterkundige dame van Roe- meensehen bloede, een pijnlijk lesje gegeven door de Conférence die zij hier dezer dagen over Anatole France gehouden heeft. Dat was een pijnlijke en humoristische geschiedenis, die veler hartelijken lachlust heeft opgewekt. Mét veel werkelijk belangrijke figuren werd het talrijk auditorium dat de prinses kwam beluisteren, gevormd door bovengenoemde snobbiste menigte, van welke men, lichtelijk- ondeugend, mag vermoeden dat zij van Ana tole France en zijn werk even weinig af weet als van andere dingen. De Conférence zou om acht uur beginnen, doch de prinses liet hare bewonderaars-b-voorbaat 35 minuten wach ten, vooraleer zij zwaar gesluierd en derhalve eenigszins geheimzinnig in de volgepropte zaal verscheen. Van het oogenblik af dat zij haar sluier opsloeg om met haar lezing te begin nen tot het moment dat zij deze beëindigde verliepen welgeteld 26 minuten. Om één mi nuut over negen eindigde het grootendeels on- verstaanbaar-uitgesproken relaas, dat boven dien voornamelijk aan prinses Bibesco zélve gewijd was en eerst in tweede instantie aan France. Diep verbaasd en zéér beduusd stond het gezelschap voor zoover het niet al tij dens die voorlezerij de beenen had genomen (hetgeen met pijnlijk gekraak van schoenen enstoelen gepaard was gegaan) om vijf over negen weer op straat, na een verlegen-gepre veld en nauwelijks au sérieux te nemen kort dankwoord van den voorzitter. Het was een ridicule geschiedenis die de bezoekers achteraf deed lachen als een mon daine boer die kiespijn heeft, maar die een héél goed lesje inhield voor dat soort Hage naars, dat naar een vreemdelinge komt luiste ren omdat zij een vreemdelinge is en dat in drommen naar een vreemdelinge komt luisteren wanneer die prinses Bibesco heet. Echt Haagsch, vooral wanneer men be denkt dat, toen onlangs onze Nederlandsehe bekwame schrijfster Jeanne van Schaik— Willing over haar werk kwam spreken nauwe lijks tien menschen naar haar kwamen luisteren. De tentoonstelling De Hofstadbloem heeft een nog grooter succes gehad dan men al reeds had verwacht: 'n 60.000 menschen zijn komen genieten van een prachtig tafereel van kleuren, een orgie van kleuren die zich in het nieuwe gebouw Houtrust ontplooiden. Dat is in onze stad, die toch zoo gaarne mondain wil doen, dié zoo van „uitgaan" en Cocktails houdt, merkwaardig: dat er toch óók tienduizenden zijn, die zich aan de wer- kelijk-goede dingen des levens, waarvan bloemen immers schier de symbolen zijn, verlustigen; de menschen die kunnen ge nieten van en zelfs opgetogen ingezonden stukken in de couranten kunnen wijden aan het feit dat in het Haagsche Bosch de ane moontjes te bloeien staan, tusschen de wor tels der hooge oude boomen. Er zijn werke lijk héél veel menschen die voor die kleine, op zich zelve nogal onaanzienlijke witte bloemkelkjes, een wandeling naar het Bosch ondernemen, soms van den anderen kant van de stad af en die dan écht genieten van één zoo'n blank-bespikkeld grastapijt, 't Zijn dezelfde menschen, die voorzien van hun speciale wandelkaa.rten, die voor enkele kwartjes te krijgen zijn de groote buitens en niet voor willekeurige wandelaars toe gankelijke plaatsen gaan bezoeken en daar April doet wat hij wil, Dat hebben wij ervaren, In dagen nat en kil, Al vele, vele jaren. Hij wil ook weer dit jaar, Ons, naar het schijnt, slechts plagen, En geeft ons regen maar En somber grauwe dagen. April doet wat hij wil, Wat wil hij? regen maken, Terwijl wij allen stil, Naar vroolijk zonlicht haken. Het is weer een paskwil Met deze maand vol grillen, April doet wat hij wil, Zal Mei doen, wat wij willen? P. GASUS. een ganschen dag gelukkig zijn met de in tieme wonderen der natuur, zooals die zich openbaren in bloemen, planten en vogels. Daaraan geeft en heeft Den Haag het volle pond. Wat onze plantsoenendienst op dit gebied wrocht verdient ieder voorjaar weer een geestdriftig woord van lof. Ieder parkje, elk gazon, alle pleinen en pleintjes met een grasveld-met-bloemen in het midden zijn nu een lust dóór dien gemeentelijken dienst aangewend om er iets mooi en liefelijks van te maken, 't Is alles fleur en kleur: 't rose van nu-al bloesemende boompjes, 't felle van tulpen- en hyacintenbedden en zelfs^ het groen van de heesters en struiken is zóó ge varieerd geplant, in allerlei nuances, dat daar waar géén bloemen staan, het voorjaar op z'n schoonst is in allereenvoudigste perk jes. Het rosarium, dat breede rozenplantsoen met allerlei zitjes en berceaux en met het standbeeld van Koningin Emma als middel punt is nu volop in knop. Gisteren ben ik er een uurtje gaan genieten en heb ik kunnen constateeren, dat er op de treden van het standbeeld nog immer bloemen worden neer gelegd, gewijd aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder. Ik telde er twaalf bloem tuilen, waarbij er waren die zélf-geplukt en met een touwtje bijeen gebonden waren.... E11 in deze politiekste aller Nederlandsehe steden bemerkt de gewone burger hoegenaamd nog niets van de verkiezingen. Er worden wel vergaderingen gehouden; Colijn èn Mussert komen spreken in de nieuwe Houtrusthal, die na de ingetogenheid der bloemen de luidheid van de bloem der natie zal gaan weerkaatsen (zij kan ruim 10.000 geestdriftigen bevatten en is de grootste lokaliteit ten onzent), maar ik geloof dat het meerendeel der burgers het wel gelooft en dat het héél dikwijls de zelfde menschen zijn, die die vergaderingen bezoeken. Daarmee zij niets onaardigs van die bijeen komsten gezegd, doch worde slechts geconsta teerd dat het meerendeel der Hagenaars een vaststaande meening heeft in de politiek en geen versterking daarvan, via luidspreker en warmte des harten behoeft. Wij loopen langs de reclame-zuilen met "politieke affiches. Wij zien die aanbevelingen hangen naast dringen de adviezen om stofzuigers, rooktabak, whisky en eigaretten van een bepaald merk te koopen enwij zien die aanbevelingen niet meer. Want ze hangen vlak naast en onder elkaar en de overredingskracht van de ééne spreuk wordt geneutraliseerd door die van de andere. Vooralsnog merken wij van de aanstaande verkiezingen nog weinig in onze brievenbus zelfs. Dat zal wel anders worden met het kor ten der dagen die ons van den fatalen datum scheiden, maar het laat zich toch wel aanzien, dat wij van groote hevigheid gespeend zullen blijven. Wat natuurlijk niet weg neemt dat wij ons bewust zijn van de gewichtigheid van onze voornaamste staatsburgerplicht en dat wij be nieuwd zijn welke mannen en vrouwen wij over eenige weken als onze Binnenhof-gasten zullen mogen begroeten. Maar vooralsnog verlangen wij toch naar de zon en den zomer en de ontplooiing van den Haag-aan-Zee. De geboorte van Schevenin- gen-1937 nadert met rassche schreden. Gelukkig! Mr. E. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2