Londen, de groote slokop. Wereldpremière van ,Dr. Faustus"teWeenen fvanVee ZIJLSTRAAT 19 Tempeliersstr. 12 Muziekonderwijzers LEERLINGE GEVRAAGD VERKOOPSTER WOENSDAG 21 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II Engeland's hoofdstad blijft groeien. „Springvloeden"in hef verkeer, Onze Londensche correspondent schrijft ons Londen blijft groeien, als alle groeiende ste den naar buiten uit. Het gebied, dat Grooter Londen bestrijkt, moet langzamerhand over de 1000 K.M.2 groot zijn, in den vorm van een ovaal met een lange middenlijn van meer dan 35 K.M., een korte van over de 30 K.M. Onder Grooter Londen verstaat men de City en de Londensche gemeenten in een Graafschap vereenigd), die een kern vormen en de voor steden, de satellieten, die zich in steeds verrui- menden kring om de kern groepeeren. Dit Grooter Londen wordt als vastgebonden door de openbare vervoerdiensten, trein, tram en omnibus, van London Transport, een publiek bedrijf, dat eenige jaren geleden tot stand is gekomen door de samenvoeging van alle parti culiere ondernemingen, die het openbaar rei- zigersvervoer van de stad in handen hadden. Het netwerk van verkeerslijnen van London Transport bepaalt de grootte van Londen als economische, industrieele, maatschappelijke eenheid. Waar het ophoudt, houdt Londen op, niet eerder. Waar het zich verder verspreidt en het gebeurt op het oogenblik daar zet de grens van Londen zich uit. Er wonen ten- naastenbij 9.500.000 menschen in dit Grooter Londen, zuigelingen en grijsaards en die van alle tusschenliggende leeftijden. Bijna 2.000.000 er van, het grootste deel van het broodwinnen de deel, gaan dagelijks op en neer tusschen de buitensteden en de binnenstad, hun „slaap steden" en hun werkplaatsen in de City en in het West End. London Transport zuigt en pompt. Het proces dringt zich op, altijd weer opnieuw, wanneer men wacht op den trein op een tube-perron. De treinen zijn als zuigers in cylinders. De ervaren tube-reiziger voelt twee of drie minuten, vóórdat een trein het station binnendavert, dat hij op komst is. Een zoeltje streelt zijn gezicht. Dat is de lucht, die de trein in zijn buis voor zich uit stuwt. Wanneer de lantaarns van den motorwagen als vurige oogen in den donkeren tunnel zichtbaar wor den is het zoeltje een stevige bries geworden. Het centrum van Londen is een hart, dat klopt met het tempo van dagen in de vaart van den'tijd. London Transport zuigt het hart vol in den morgen en pompt het leeg in den avond. Het is geen loos proces. De vergelijking- met het hart kan worden voortgezet. De klan ten van London Transport, in de tubes, in de bussen, in de trams, zijn voor het leven van Londen wat het bloed is voor den mensch. De tubes en de routes zijn slagaderen en aderen. Londen zou sterven als het hart zou ophouden te kloppen. De chaos en de nood. die ontstaan wanneer de circulatie hapert, laten zich nauwelijks beschrijven. De menschen, die voor het passa- giersverkeer hier verantwoordelijk zijn, laten geen middelen ongebruikt en geen nieuwe toe passingen onbeproefd om vertraging- en op stopping te voorkomen. De Londensche tube en haar inrichting en hulpmiddelen treffen allen, 'die er voor het eerst kennis mee maken als een wereldwonder en blijven de bewonde rende belangstelling gaande houden van de oudste Underground-reizigers. De vaart van de rollende trappen tusschen de ondergrond- sche perrons en de straten is tot op het nip pertje der raadzaamheid verhaast, zoodat de honderden menschen, die zich bij het ledigen van een trein op het perron verdringen in een ommezien en geriefelijk aan de transport- diepten zijn ontstegen en in de ruimte van de straat hun eigen weg kunnen gaan. De staarten van wachtende reizigers aan de kaartjesloketten zijn zoo goed als ver dwenen. De „booking clerk" werkt met groo te snelheid en wie geen gepast geld heeft gegeven, hoort zijn tegüed uit een machine in een stalen bakje rinkelen, waaruit hij het met één greep kan opdiepen. Er zijn rijen automaten van secure werking, die plaats bewijzen verkoopen en. met het verlangde plaatsbiljet, trouw teruggeven wat te veel in de gleuf is gestort. Oponthoud bij den ikaartjesverkoop is op deze wijze tot een mi nimum teruggebracht. Maar London Transport is met al zijn vin dingrijkheid niet opgewassen tegen de springvloeden in het verkeer 's morgens en 's avonds. Het verkeer van de 2..000.000 voor noemd is niet geleidelijk over den dag ver deeld; het kenmerkt zich door die twee enorme springvloeden. En ze dreigen in he vigheid toe te nemen naarmate Londen grooter wordt. In de „rush hours", zooals de drukke tijdstippen in het verkeer heeten, zijn de menschen vastgepakt in de rijtuigen als dadels in kratten. Dat is een zeer onge- wenschte toestand die het geloof heeft ge bracht, dat tenslotte de transportmogelijk heden grenzen zullen stellen aan den groei van Londen. Velen zijn van meening, dat de grens reeds is overschreden en het nieuwe uitbreidingswerk, het doortrekken van de tube van het noordelijk district Highgate naar het 20 K.M. hooger liggende Elstree (bekend geworden als plaats van filmpro ductie), wordt geenszins algemeen toege juicht. De ontwikkeling van Londen heeft intus- schen na 1920 of daaromtrent niet langer de oude lijn gevolgd. Tot dat jaar was deze kolos der steden vooral een handelsstad en een centrum van financieel en verzekeringsbe drijf. Daarna ió aan den buitenkant meer en meer industrie opgekomen. Een snel werkend proces van de centralisatie van bedrijven is aan den gang en zijn voortgang kan doen voorzien, dat Londen zal blijven groeien zonder te ernstige verkeersvraagstukken te scheppen, omdat de nieuwe bedrijfscentra hun eigen verkeer gaan maken. Het gevaar gaat nu ontstaan, dat Londen meer en meer ondernemingszin lokt en meer en meer in dustrie eens over het geheele land ver spreid zich gaat vestigen om de boorden van den Theems. Reeds thans woont wel licht een kwart van de bevolking van Groot- Brittannië tusschen Slough, waar Citroen- Engeland is, en Dagenham, waar Ford-Enge- land is en tusschen de noordelijke Londen sche vlieghaven Hatfield en de zuidelijke Croydon. Theoretisch schijnt niets in den weg te staan van een groei van Grooter Lon den. dat grooter wordt ten koste van Enge land en dat alles en allen opslokt, met uit zondering slechts van wat landbouw en landbouwers, wat industrie die bij erts en steenkool moet blijven en het bedrijf van zeebadplaatsen en andere vacantieoorden en hun menschen. Men zal echter vroeg of laat waarschijnlijk vroeg wel maatregelen moeten nemen om zoo'n gang van zaken te verhoeden. De regeering beproeft thans reeds den particulieren ondernemingszin van Londen en omgeving weg te troonen. Dat is niet alleen geboden om de speciale noodge- bieden te helpen maar ook om strategische redenen. De verwoestende mogelijkheden van den oorlog zouden grooter worden dan ze reeds zijn, indien men alle welvaart en bedrijf concentreerde op een beperkt gebied van het land. wordt hij, onverbiddelijk, door duivels naar de Hel gesleept. De opvoering heeft onder de uitmuntende regie gestaan van E. Jubal. Begeleidende muziek was door Hans Holevy geschreven. Tusschen verschillende tafereelen in wer den achter de coulissen brokken gramofoon- platen gedraaid met het gegons van stemmen met tal van schrille tonen ertusschen. Dit moest het idee verwekken van het publiek, dat de voorstelling van den rondtrekkenden too- neelspelerstroep met hun Faust-opvoering bijwoonde en dat tusschen de bedrijven door telkens aan het „kakelen" ging. Men heeft den auteur Voorhoeve en den spelers na afloop van de voorstelling warme en langdurige ovaties gebracht. Het tooneel werd in een zee van bloemen herschapen.Carel Voorhoeve heeft zeer zeker een groot succes behaald. W. M. B'EKAAR. EEN BLOEM. DIE VAN KLEUR VERANDERT. De Mexicaansche tuin-experts zijn tegen woordig bezig een merkwaardige lelie-achtige bloem nauwkeurig te onderzoeken, die in het binnenland van Mexico in de jungle ontdekt werd. De bloem heeft de zeer eigenaardige eigenschap, dat zij van kleur verandert. Des morgens is zij namelijk prachtig wit, tegen tien uur in den morgen wordt zij langzaam zacht rose. Om twaalf uur is zij helrood, tegen den middag wordt zij oranje en 's avonds is de bloem violet, terwijl zijn 's nachts donker blauw is. Tegen den ochtend wordt zij dan weer wit. Het merkwaardige van deze plant is, dat men haar tot nu toe nog niet heeft kunnen overplanten. Zelfs pogingen, om de bloem per vliegtuig naar Noord-Amerika over te brengen zijn mislukt. De bloem met de wisselende kleuren blijft voorloopig nog een plantkundig raadsel. Succes voor onzen landgenoot Carel Voorhoeve. Roosevelt candidaat voor den Vredes Nobelprijs? Panama steunt het initiatief van Cuba. PANAMA, 21 April (A.N.P.) Panama heeft fisteren zijn steun verleend aan het voorstel van Cuba om president Roosevelt candidaat te stellen voor den Nobelprijs voor den vrede wegens zün pogingen den vrede op de wereld te herstellen en zijn initiatief tot het houden van de Interamerikaansche vredesconferentie, welke j.l. December in Buenos Aires heeft plaats gevonden. (Van onzen Weenschen correspondent). De allereerste opvoering, de wereldpremière van het door onzen landgenoot Carel Voor hoeve uit Den Haag in de Duitsche taal ge schreven tooneelstuk „Doctor Faustus", dat in de Kammerspiele te Weenen onder de be scherming van den Nederlandschen gezant, den heer L. G. van Hoorn, heeft plaats ge had, is een enorm succes geworden. Niettegen staande het een nachtvoorstelling was, die eerst na elf uur begon en niettegenstaande er in zooveel andere Weensche theaters uit stekende stukken gespeeld worden, was de meer dan vijfhonderd zitplaatsen bevat tende zaal van de Kammerspiele bijna geheel bezet. Onder de aanwezigen bevonden" zich de Nederlandsche gezant en onze Nederland- sche consul, de heer J. H. G. Schouten, de beroemde Nederlandsche geleerde prof. K. F. Wenckebach en mevrouw Wenckebach, de Ne derlandsche hoogleeraar aan de Weensche universiteit prof. dr. J. Versluys en echtge- noote en verscheidene andere prominente leden van de Nederlandsche kolonie te Wee nen, alsmede tal van Oostenrijksche autori teiten en bekende figuren uit de Weensche kunstwereld. De auteur en zijn echtgenoote woonden de voorstelling, in een loge bij Voorhoeve heeft, zijn werk. grootendeels naar een oud Nederlandsch Faustspel ge schreven, dat reeds vóór den tijd van Goethe in ons land opgevoerd werd. Een zekere Floris Groen had het stuk in Duitschland zien spelen en de handeling ervan naar Ne derland gebracht en Jacob van Rijnsdorp, die schouwburgdirecteur zoowel in Den Haag als te Leiden was (hij overleed in 1720) heeft het stuk in het Nederlandsch bewerkt. Voorhoeve heeft het oude historische ka rakter van het stuk niet verloren willen laten ;aan. De personen verschijnen en dit is be grijpelijk in oude kleederdrachten op de planken, maar er komt ook een wagen het tooneel oprijden, waaruit de acteurs en ac trices, dansers en danseressen en acrobaten naar buiten springen, net als dit vroeger het geval geweest is, bij rondreizende tooneelge- zelschappen, die met een wagen door de lan den trókken. Een. van de zijkanten van den wagen wordt naar beneden geklapt en op een paar tonnetjes en enkele blokken hout neergelegd, die het verdere doorzakken ver hinderen en het tooneelpodium is gereed. In het nu opengekomen gedeelte van den wagen worden telkens andere gordijnen voorgetrok ken, die den achtergrond van de verschillen de tafereelen moeten vormen. F. von Berze- viczy, een jeugdig, zeer verdienstelijke kun stenaar, had deze décors geschilderd en voor de geheele aankleeding van het tooneel, met coulissen van hooge Nederlandsche huizen met trapgevels, gezorgd. Er komt een hans worst ten tooneele, die net als in oude dagen een proloog spreekt, welke ditmaal en dat is misschien maar goed ook erg kort is want in den tegenwoordigen tijd houdt men niet al te veel van lange introducties. Men heeft er den tijd en het geduld niet meer voor, men wil het liefste zoo maar pardoes in den inhoud van het stuk vallen. Van dit stand punt bekeken had eigenlijk ook gerust een sir.iitere dans van verschillende griezelige gestalten vlak na den proloog even goed achterwege kunnen blijven. De rol van Faust werd op uitstekende wijze vertolkt door een jeugdigen acteur, Feodor Weingart. die met een prachtigen kop ver scheen. Harry Flatow was een meesterlijke Mephistopheles en Peter Preses oogstte veel succes als de hansworst Pickelhering. Karl Ro- dek als „famulus" Wagner trad uit den aard der zaak wat op den achtergrond, maar wist zijn rol toch op fijne en delicate wijze te spe len. Een bijzonder talent schijnt de jonge ac teur Max Balter te zijn, die tal van buiten gewoon goede momenten heeft. Faust onderteekent in Voorhoeve's stuk met zijn eigen bloed natuurlijk! een ver drag met den Duivel. Herhaaldelijk poogt een witte engel, als afgezant van den Hemel, Faust van zijn dwaalspoor af te brengen door hem voor te houden, dat hij zich nog bekee- ren kan, maar zoodra deze engel verschenen is, komt aan den anderen kant een zwarte, gevleugelde gedaante opdagen, die juist 't te genovergestelde tot hem spreekt. Het stuk eindigt met den dood van Faust, met Faust's Hellevaart, om twaalf uur 's nachts. Eerst heeft hij nog met twee vrienden, aan wie hij vlak te voren zijn afschuwelijk geheim ge openbaard heeft, een glas wijn gedronken. Hij heeft in het stuk, gedurende zijn leven, tal van kunststukken laten zien, wonderen, die hij slechts dank zij zijn zwarte kunst verrich ten kon. Hij heeft aan het hof van keizer Ka- rel V, plotseling de schimmen van Alexander den Groote en van diens echtgenoote te voor schijn geroepen, hij heeft de schoone Helena van Troje voor de oogen van zijn toeschou wers getooverd en hij heeft zoo menig ander wonderding gedaan. Nu is zijn tajd om en [nternat. Katholiek Vredescongres wordt voorbereid. Het zal in Mei of Juni 1938 worden gehouden. De jaarvergadering 1937 van den R.K. Vre- desbond in Nederland, die te Utrecht, in het „Kasteel van Antwerpen", werd gehouden, was vooral belangrijk om het agenda-punt: „Inter nationaal Katholiek Vredescongres". Het was reeds lang de meening van den voorzitter, prof. Dr. J. B. Kors O.P., dat zulk een internationaal congres der Katholieken een dringende nood zakelijkheid is, in deze stormachtige tijden van geweldsvereering en machtsoverheer- sching, waardoor het Christelijk geweten wordt overschreeuwd. Bij de bestuursverkiezing werden alle perio diek aftredende leden herkozen, met name de heeren: Mr. Dr. L. Janssens, Eindhoven; Pater Fennel O.P., Amsterdam; Pater C. Timmer, O. Carm, Zenderen; W. Wildschut, Amersfoort en A, Boudens te Vlaardingen. Wegens drukke werkzaamheden traden af de heeren Mr. Dr. J. Andreoli, Den Haag en L. de Jong te Voorburg. Voor hen werden benoemd tot leden van het hoofdbestuur de heeren: C. J. E. Bosmans, den Haag en W. Groneman te Den Bosch. Hierna leidde Prof. Kors het punt: „Interna tionaal Katholiek Vredescongres" in. De spre ker zeide o.m. dat de wereld thans op een vul kaan gelijkt. Dat de ramp nog niet over ons gekomen is (thans treft zij door het lucht- wapen ook de geheele burger-bevolking!) ligt niet aan de Vredesgezindheid van hen, die zouden willen beginnen, maar aan den angst dat men nog niet sterk genoeg is. Daarom moet thans meer dan ooit de Vre- desgedachte worden wakker geroepen, de ge heele geestesgesteldheid moet worden veran derd, opdat we niet geinfiltreerd of overrom peld worden. Aan het te Brussel gehouden internationaal congres zat, voor ons, een bijsmaak, aldus spr. Van groot belang is het, dat thans van zuiver Katholieke zijde een Vredescongres wordt ge houden, dat een ander karakter draagt. Zulk een congres kan de werkzaamheid van de vredesbeweging in ons eigen land stimuleeren. Prof. Kors deelde voorts mede. dat het Int. Kath. Congres breed wordt opgezet en dat bijna alle Bisschoppen der wereld zijn aange schreven. De volledige goedkeuring van het Nederl. Episcopaat werd inmiddels verkregen. Spr. kan zeggen, dat de deelneming thans reeds vol doende is. Aanvankelijk was besloten, dat het congres zou plaats vinden in Aug. of Septem ber 1937, te Den Haag. De voorbereiding is ech ter zulk een geweldige taak gebleken, dat het spr. beter voorkomt dit congres te verdagen tot Mei of Juni van 1938. De heer Serrarens, als lid van de organisatie, verstrekte hierop verschillende waardevolle in lichtingen, de voorbereiding van groote con gressen betreffende en gaf vervolgens zijn ad vies, dat gelijkluidend was met het oordeel van Prof. Kors. Na de rede van den heer Serrarens besloot de vergadering unaniem tot het houden in 1938 van het Int. Vredescongres opdat het zoo goed mogelijk worde voorbereid en zal slagen. HOLLANDIA FABRIEKEN KATTENBURG EN CO. Aan het verslag van de directie der N.V. Hollandia Fabrieken Kattenburg en Co., ont- leenen wij het volgende: Gedurende het afgeloopen jaar hebben onze fabrieken zonder stagnatie kunnen doorwer ken. Dank zij de verbetering en de uitbrei ding van de mechanische werkwze konden wij een grootere productie bereiktn. De om zetten geven ten opzichte van het vooraf gaande boekjaar een vooruitgang te zien, waartoe niet alleen onze merkartikelen, maar ook de export heeft bijgedragen. Door de verscherpte concurrentie moest evenwel met een kleiner winstpercentage genoegen wor den genomen. Onze dochteronderneming, de N.V. Regen- kleedingfabriek „Brabant" te Tilburg bleek te klein om aan de grootere productie- eischen te kunne nvoldoen, weshalve tot uit breiding werd besloten. Onze andere dochteronderneming, Katten- burgs Ltd. te Manchester, heeft haar bedrijf in een grootere fabriek gevestigd,, waardoor zij in staat zal zijn de noodige uitbreiding aan hare productie te geven. De resultaten over het afgeloopen boekjaar waren niet on bevredigend, terwijl de perspectieven voor 1937 zich gunstig laten aanzien. De winst over het afgeloopen boekjaar bedraagt f 173.989.44, Hiervan stellen wij voor te bestemmen voor afschrijving op gebouwen, machinerieën, inventaris enz. f 48.500.73, terwijl wij verder vorostellen op grond van de onzekere mo netaire verhoudingente reserveeren f 25.000. zoodat overblijft f 100.488.71. Hierbij te voegen het onverdeelde saldo van het vorig jaar f 1.345.50, zoodat beschik baar is een bedrag va f 101.834.21. Voorgesteld wordt een aflossing van "76 Amorsatiebewijzen ad f 300; dividend 6 pet. op pref, aandeelen f 39.780: dividend 8 .pet. op gewone aandeelen f 17.300; 10 pet. reservefonds f 2.195.42. Meerdere flossing van 65 amortisatiebewijzen f 19.500, zoodat naar nieuwe rekening overgaat f 258.79. WANNEER MAG MIJN KIND NAAR DE LAGERE SCHOOL. Het is nu de tijd, dat vele ouders vragen: „Wanneer mag mijn kind naar de lagere school?" Er zijn ouders die meenen, dat hun kind 7 jaar moet zijn om op de lagere school te ko men. Dit is niet zoo. Wel moet volgens de wet een*, ind van 7 jaar op school zijn of daarvoor zijn ingeschreven., doch uw kind mag reeds vóór zijn 7e jaar naar de lagere school, mits het maai- vóór 1 October 6 jaar wordt en de nieuwe cursus in het 2e halfjaar begint. Vroeger gold voor Haarlem de datum 1 Sep tember. Het Kon. Besluit van 19 Februari 1937 bracht hierin verandering en thans geldt voor Haarlem (en voor alle plaatsen, waar de nieuwe schoolcursus in het 2e halfjaar be gint), dat kinderen die vóór 1 October 1937 zes jaar worden met ingang van den nieuwen cursus tot de scholen kunnen worden toege laten. Wij meenen. dat het goed is deze nieuwe bepaling onder de aandacht te brengen van alle belanghebbenden. PERSONALIA. Onze stadgenoote, mejuffrouw Chr. van Leersum, slaagde Dinsdag te Heerlen voor het eindexamen verloskundige. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; Lanz, Jan Haringstraat 21: arm band Piek, KI. Houtweg 93 broekLever- stein, Engelszstraat 5: geschiedenisboek; Kroonsberg, Garenkokerskade 30: bril in étui; Klok, Oranjeboomstraat 138: etui met inh.; Bourgonje, Padangstraat 10: etui met inh.; Vringer, Vergier de weg 186: ketting van hond; Keers, Brouwersvaart 108: zakmes; Brands, Timorstraat 37: regenpijpen: v. Beelen, Tey- lerstr. 40: rijwielplaatje; Carels, Gen. Cronjé- straat 79: damestasch met inhoud. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Woensdag). 252 Vette kalveren: le kwaliteit f 0.56f 0.62 per K.G. levend gewicht. 2e kwaliteit f 0.46—f 0.54 per K.G. levend gewicht. 3e kwaliteit f 0.38—f 0.44 per K.G-. levend gewicht. 160 Nuchtere kalveren per stuk f 8.50. 144 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. f o.56f 0.57 per K.G. slachtgewicht. Zware varkens f 0.55f 0.56 per KX3. slachtgewicht. Vette varkens f 0.54f 0.56 per K.G. slacht gewicht. VOORBEURS TE AMSTERDAM De zwakke stemming waarvan de Fransche francs gisteren op de internationale wissel markt bliik gaf bleef heden onveranderd aanhouden. De berichten omtrent de éischen van de verschillende arbeidersgroepen in zake de 40-urige werkweek en alles wat daar mede verband houdt, waren aan een en an der wellicht niet vreemd.. Te Amsterdam opende het Fransche devies op 8.1>3 a 8.13(2. en tijdens de ochtenduren kwam hierin niet veel verandering. De Amerikaansohe dollars waren onveranderd 1.82 5/8 en waar het Ne derlandsche egalisatiefonds op dezen prijs steeds in de markt is, kan een daling bene den deze noteering niet plaats vinden. De Britsche ponden kwamen ten opzichte van de officieele noteeringen van gisteren iets lager te liggen. Bij de opening werd gehan deld tegen 8.98(2 a 8.98 3/4. doch reeds spoe dig trok de koers iets aan tot 8.98 3/4 a 8.98 7/8. Belga's waren c.a. 30.79. Zwitsersche francs 41.68 a 41.70. Duitsche marken 73.40 a 73.42. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.98 5/8. Berlijn 73.41 v2. Parijs 8.13 1/4. Brussel 30.79. Zwitserland 41.69. New York 1.82 5/8. 12 uur. Londen 8.991/16 Berlijn 73.41(4 Parijs 8.14 3/8 Brussel 30.80(4 Zwitserland 41.69 Kopenhagen 40.15 Stockholm 46.35 New York 1.82 5/8 Praag 6.36J4 ZWEMMEN. LAATSTE WEDSTRIJD VAN WILLY DEN OUDEN. Naar de Tel. verneemt zal Willy den Ouden met den wedstrijd op 200 M. borstcrawl, die zij op 8 Mei in 't Oostelijk zwembad te Rotterdam tegen frl.-^Hveger zwemt, voor de laatste maal aan wedstrijden van dit formaat hebben deel genomen. Nu Willy niet meer zoo regelmatig traint, zal zij zich" in het vervolg bepalen tot het zwemmen in estafetteraces en het schoon- springen. DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. In de clublokalen der Haarlemsche Damclub en Damvereeniging „D.O.S." werden bovenge noemde wedstrijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: H. W. ZitmanJ. Poppen af gebroken; F. A. Berkemeier wint van J. Kroon; A. de Jong—P. H. Meure afgebroken; J. J. van Kesteren remise met J. Dienske Jr., P. J. van Dartelen remise met Joh. Fabel. Eerste klasse: D. Schrijnemakers remise met M. van Leeuwen; P. L. Schrijnemakers wint van I. Risseeuw; G. A. Ottolini remise met Chr. Gerritsen; W. van Pelt—G. Eising afge broken. Tweede klasse: J. H. Meure remise met H. Berghuis; N. Broertjes remise met P. van Put ten: N. Broertjes remise met J. H. Meure; H. Berghuis wint van Th. Tolenaar; B. Henneke remise met H. W. de Mol; A. Smit wint van W. J. A. Matla; H. J. Berk wint van B. Ga- briël. SCHERMEN. SCHERMWEDSTRIJDEN TE ZANDVOORT. Voor de zesde achtereenvolgende maal zul len dit jaar wederom de internationale scherm wedstrijden te Zandvoort plaats hebben. Deze wedstrijden hebben bewezen aan een behoef te te voldoen, n.l. om internationale oefening te geven aan onze Nederlandsche schermsters en schermers. Het bestuur van den Kon. Ned. Amateurs Schermbond heeft reeds uitnoodi- gingen gezonden aan de Belgische, Deensche, Duitsche, Engelsche en Fransche bonden. Het is zoo goed als zeker, dat deze bonden afge vaardigden zullen zenden. De wedstrijden be staan wederom uit: personeele dames floret-, personeele heeren sabel- en landen equipe sa- belmatches. De beide eerstgenoemde om den Noorderbad, de laatste om den Zandvoort- wisselbeker. De data zijn Zaterdag 26 en Zon dag 27 Juni. SO W week Zonder vooruitbetaling ol rente- Desgew. Reisigersbezoek 1 GEVESTIGD: W. NAESSENS Particulier spreekuur (voorloo pig) Di„ Do. en Za. 10-10(4 uur Telefoon 10714 Polikliniek Mariastichting Di., Do. en Za. 8y2—9(4 Polikliniek Haarl.-Noord Rijksstraatweg 18: Mo., Wo. en Vr. 8(4—9 TH. WITKAMP 44 P. KIES STRAAT TEL. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak Leert Boekhouden Nieuwe cursus voor beginners en afgewezenen. Praktijkdiplo ma boekhouden. Clubjes 3 a 4 personen, 3 p. m, Privé les 5 p. m. Inlichtingen 's av. 8—10 u. Kleverparkweg 80, Tel. 16107 ZOEKT U een 2de handseh rijwiel? Komt u dan bij ons eens kijken. Wij hebben nog le kl. merken w.o. Simplex, Humber, Raleigh, Ro ver, Fongers, Burgers enz. Alle solide gegarandeerd. Wij ver ruilen, verhuren, emailleeren, vernikkelen en repareeren. A. Koelemeijer, Breestraat 3 Telef. 12647. Gev. sedert 1912. v. atelier, niet ouder dan 15 j„ bij Van Duren's Corsettenmaga- zijnen, Gr. Houtstr. 10. Aanm. tusschen 7 en 8 uur 's avonds. Door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst is het faillissement van B. C. RADSMA, steenhouwer, wonen de te Haarlem, Pieter Kies- straat 53 rood, geëindigd. Haarlem, 20 April 1937 Jansweg 52 De curatrice: Mr. L.M.I.L. VAN TAALINGEN- DOLS Gevraagd en aangeboden vr. Huishoudpersoneel v. g. g. v. voor in- en extern. Adres te vernemen Boogaard's Plaatsing - bur., Jansstraat 56 rd. tel. 14170 Gevraagd een HUISNAAISTER, volkomen bekend met costuum- naaien, v. g. g. v. Adriaan Pauwlaan 7, Heemstede HUWELIJK Hoe trachten de wednr., de wed., de vrijgezel en het jonge meisje aan een partner te ko men? Hierover schreef een jour nalist een dagboek, hetwelk gratis toegez. wordt aan belang hebbenden door BUREAU SEARCH, Diergaardesingel 79, Rotterdam. Gevraagd per 1 Juni of eerder een prima verkoopster, grondig bekend met de afd. vitrages, gordijnen enz. Brieven met op gave van leeftijd, ref., en ver langd salaris aan no. 6662 bur. van dit blad Meisje gevraagd van 8 tot 1 uur, 3 p. d. Te be vragen Dr. Schaepmanstr. 129. Mevr. SLAGER, H. J. Koenen- straat 14, vraagt een NET MEISJE van 8—7 uur. Zondags vrij. Loon 6 p. w. Aanm. 's avonds na 8 uur. BANKETBAKKERIJ Gevr. tweede juffr., P.G., mon dei. get., 2 laatste betr. DENIJS, Zandvoortschelaan 127, Heemst. FLINK DAGMEISJE gevraagd, niet beneden 17 jr., van 8.30—4.30 uur. Anna van Burenlaan 40, Haarlem Gevraagd: HUISHOUDSTER ong. 30 jaar. Hoog loon moet geen vereischte zijn. Br. no. 6664 bura van dit blad Gevr. bij fam. van 3 pers. be trouwbare, bekwame DACDIENSTBODE v. g. g. v. Aanm. na 8 uur Tuin- wijklaan 20.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3