IBIS SHAG Samenwerking tusschen Haarlem en Heemstede? Döbbelmann lekker... man? DOND ERDAG 22 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Wat de bedrijven betreft is misschien iets te bereiken. De regeering is er den laatsten tijd op uit aan te sturen op een concentratie wat de gas fabrieken betreft. In onze omgeving zijn wij reeds dien kant uitgegaan, de Haarlemsche fabriek levert aan de gemeenten Bloemendaal, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en Zandvoort. Vroeger is ook wel eens de mogelijkheid onder oogen gezien samenwerking met de gemeen te Heemstede te zoeken, maar daarvan is toen niets gekomen. Heemstede behield haar zelf standigheid en vergrootte haar fabriek in ver band met de uitbreiding der bevolking. Toch hoorden wij, zoowel te Haarlem als Heemstede, in den laatsten tijd weer stemmen opgaan die wezen op de wenschelijkheid opnieuw de vraag onder oogen te zien of door samenwerking geen regeling verkregen kan worden die in het belang van beide gemeenten en haar bewoners is. Wij weten dat het Haarlemsche gemeente bestuur bereid is aan Heemstede gas te leve ren, eventueel in samenwerking met de Hoog ovens te»Velsen. Zooals men weet betrekt de Haarlemsche fabriek reeds thans een vrij groot kwantum gas van de Hoogovens. Dit gas wordt goedkooper ingekocht dan de productieprijs van de fabriek zelf is. Het is niet onmogelijk dat de Hoogovens nog meer gas kunnen leveren, want Haarlem koopt niet meer dan door de omstandigheden voor de eigen fabriek geraden is. Die gasinkoop is namelijk een vraagstuk van zeer ingewikkelde bedrijfseconomie. Het moet namelijk precies uitgerekend worden hoeveel de kosten van de eigen productie bij een zekere hoeveelheid zijn en hoeveel invloed daarop de aankoop van de Hoogovens tegen een zekeren prijs heeft. Dat kan namelijk zeer verschillend zijn, want er moet immers bij in oogenschouw genomen worden, dat de eigen fabriek moet blijven draaien zoolang de Hoogovens niet een con stante levering van al het benoodigde gas kun nen garandeeren. En als de fabriek zelf blijft produceeren moet zij ook een bepaalde hoe veelheid gas maken om aan een bevredigen den kostenden prijs te komen. Nu zou natuurlijk bekeken moeten worden hoe de bedrijfsresultaten worden wanneer Haarlem ook gas aan Heemstede zou gaan leveren en of het mogelijk zou zijn om daar voor een prijs te bepalen die niet alleen bene den den zuiveren productieprijs van Heemstede ligt, maar waarbij ook rekening gehouden wordt met de kapitalen die Heemstede gesto ken heeft in haar gasfabriek en waarvoor dus rente en aflossing berekend moet worden. Heemstede zou dan immers alleen een gas- distributiebedrijf overhouden. De productie van het Haarlemsche gasbedrijf beliep over 1936 bijna 22 millioen M3., terwijl de omzet van het Heemsteedsche bedrijf on geveer 3 1/4 millioen M3. bedroeg. Heemstede zou In dat geval zoowel gas als electriciteit van Haarlem inkoopen. Als het dien kant zou opgaan, zou dit onge twijfeld voor de Heemsteedsche ingezetenen voordeelen kunnen opleveren. Nu maakt Heem stede haar gas zelf en koopt de electriciteit van Haarlem, welke feiten er natuurlijk toe leiden, dat de tarieven zoo zijn, dat de inwoners ster ker naar gas- dan naar electriciteitsverbruik gedreven worden. Indertijd hebben wij er reeds op gewezen, dat de statistieken aantoonen, dat te Heemstede bij andere gemeenten vergele ken veel gas en betrekkelijk weinig electrici teit gebruikt wordt. Bij het vastrechttarief gel den voor gas te Heemstede vrijwel dezelfde ta rieven als te Haarlem, maar bij electriciteit niet. De Haarlemmer betaalt buiten het vaste maandelijksche bedrag 5 cent per KWU en de Heemstedenaar 10 cent. Dit heeft natuurlijk tengevolge, dat de Heemstedenaars niet alleen zuinig zijn, maar er in het algemeen niet aan denken stroom te gebruiken voor bij-verwar ming. Als Heemstede voor electriciteit ook hetzelf de huishoudtarief invoerde als Haarlem, zou ongetwijfeld de omzet van het gasbedrijf wat verminderen, maar de omzet van electriciteit zou zeer sterk toenemen. Het electriciteitscontract met Haarlem is nog lang niet afgeloopen, maar wij hebben ons er van verzekerd, dat Haarlem met Heemstede praten wil over een lageren prijs als Heem stede wil medewerken den omzet van den stroom in Heemstede belangrijk op te voeren. Het is een niet te ontkennen feit, dat de gas bedrijven hun jaren van grooten voorspoed ge had hebben. Dat wil niet zeggen, dat de tijd al gekomen is dat de fabrieken beter kunnen sluiten, maar wel, dat een gemeente die èn gas èn electriciteit levert niet door een tarieven politiek de ingezetenen moet willen binden'aan het gas. Een vrije keuze zullen zij ongetwijfeld het aangenaamste vinden In afzienbaren tijd zal het gas vrij algemeen voor zeer velen nog het meest gewenschte product blijven voor koken, waterverwarming en bijverwarming. Maar daarnaast moet men ook de electriciteit haar kans geven. De omzet van de gasfabrieken loopt alge meen terug. Ook zelfs in Heemstede. Dit ziet men niet uit de jaarproductiecijfers der fa briek, want die vertoonen een anderen indruk. Als men echter naast elkaar zet de productie cijfers en het inwoneraantal, dan valt de ach teruitgang vrij sterk op. In 1935, toen Heemstede ongeveer 17.000 in woners telde werd de omzet der gasfabriek op 3.319.000 M3. geraamd maar voor 1937, nu er PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG* 23 APRIL (Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum EL Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Pauze 10.20 Droit- wich, 11.05 Parijs Radio 12.20 Vlaamsch Brus sel 1.05 London Regional 3.20 Keulen 4.20 Vlaamsch Brussel 4.50 Parijs Radio 5.20 Keu len 6.20 Vlaamsch Brussel 6.50 London Re gional 8.20 Fransch Brussel 9.20 Vlaamsch Brussel 9.30 Fransch Brussel 9.50 Weenen 10.50 Boedapest. Progr. 4: 8.— Vlaamsch Brussel 8.20 Pauze 9.35 London Regional 11.50 Droitwich 8.40 Di versen, 9.45 London Regional 10.35 Droitwich 11.20 Parijs Radio Progr. 5: 8.007.Diversen. 7.Eigen grammofoonplaten concert. Hawaiian zang. 1. Oua, oua, Kanui en Lula; 2. Hawaiian Moon Queenie en David Kaili; 3. Mauna Loa, Kanui en Lula; 4. Tomi, tomi, Kanui en Lula; 5. In diana Skies, Queenie en David Kaili; 6. My little gray shack. Kanui en Lula. Tango: 7. Serenata; 8. Mi Madrid; 9. Diez Anos; 10. Poema; 11. Tus Ojos Negros; 12. El Monito. Tirolermuziek: 13. Uuberall san d'Laden zua. Boeren kapel; 14. Schottisch, Idem; 15. Schuh- plattler, Idem; 16. Auf zum Tanz, Idem. 8.00—12.00 Diversen. bijna 19.000 inwoners zijn, wordt slechts op een omzet van 3.280.000 M3. gerekend. Het gemeentebestuur van Heemstede zal er niet licht toe komen de bevoorrechte positie, die het nu aan het gas gegeven heeft, op te heffen en de Haarlemsche electriciteit meer kans te geven, als er geen middel gevonden wordt de winsten die nu uit gas en electriciteit samen genoten worden ook voor de toekomst te verzekeren. Anders zou immers de omzet der gasfabriek verminderen, wat den productie prijs zoo sterk zou beïnvloeden, dat het moei lijk zou worden nog een behoorlijke winst uit dat bedrijf te halen. Het moet evenwel mogelijk zijn daarvoor een oplossing te vinden. Als Heemstede er toe komt wijziging in zijn bedrijfspolitiek te brengen zal er vermoedelijk in de toekomst ook wel verandering komen in de straatverlichting. Deze wordt nu op de natriumverlichting na uitsluitend door het gasbedrijf verzorgd. Heemstede is een der wei nige gemeenten waar men zonder succes naar electrische lantaarns zoekt. Haarlem gebruikt voor de hoofdverkeerswegen electriciteit en voor de andere wegen en straten gas. Er be staat over de verlichting te Heemstede eenige ontevredenheid. Vooral de verlichting van de Heemsteedsche Dreef wordt onvoldoende ge- acht._Dit- valt nu te meer op sinds de weg naar den Haarlemmermeerpolder zijn natriumver lichting heeft. In de toekomst zal ook Heem stede er wel toe moeten komen de hoofdwegen met electriciteit te verlichten. Massabezoek van Zwitsers. Ook aan Haarlem en Lisse. Evenals in vorige jaren hebben de Schwei- zerische Bundesbahnen wederom een extra- trein georganiseerd naar België en Nederland. Deze reis wordt gemaakt van 25 April tot 1 Mei a.s. Na een bezoek op 26 April aan Brussel komt de groep, die 320 deelnemers telt, Dins dag 27 April das middags via Roosendaal te Vlissingen aan. Hier wordt gelogeerd in hét Grand Hotel Brittannia. Daarna volgt een rit over het eiland Walcheren, over Middelburg, Zoutelande, Domburg en Veere. Des avonds heeft een folkloristische demonstratie plaats met zang en dans in Zeeuwsche kleederdracht. Woensdag vertrekt het gezelschap in auto cars via de nieuwe Moerdijkbrug naar Rotter dam, waar o.a. een bezoek aan het Stadhuis zal worden gebracht, 's Avonds vertrek naar Scheveningen, waar in het Grand Hotel wordt gelogeerd. Donderdagmiddag, 29 April, heeft een groote autotocht plaats naar de bloemenvelden met een bezoek aan de terreinen en opslagplaatsen van de firma M. Velthuyzen v. Zanten en Zoo- nen te Lisse, terwijl in den namiddag een rond rit in Den Haag plaats heeft, waarbij het Mau ri tshuis 'èn Vredespaleis bezocht worden. Op Vrijdag 30 April wordt de tocht voort gezet, met een kort bezoek aan Haarlem, naar Amsterdam, waar onder meer het Rijksmu seum en het Koloniaal Instituut bezocht wor den. In den namiddag wordt, een boottocht gemaakt door de Amsterdamsche grachten en havens en een bezoek gebracht aan het Aqua rium van Artis, terwijl in den vroegen morgen van den len Mei de terugtocht naar Zwitser land begint. De opstelling van het programma, alsmede de organisatie dezer reis in Nederland heeft de N.R.V. belangeloos op zich genomen, waarbij het hoofdbestuurslid, de heer J. G. Beurs, zich met de algemeene leiding heeft belast. MARKT WOERDEN. (Woensdag). Aanvoer 90 partijen kaos: Met rijksmerk le kw. f 19 a f 20. Met rijksmerk 2e kw. f 17 a f 18 Handel matig. AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229 (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling „Opbloei". Naar wij vernemen zal op de Tentoonstelling „Opbloei" een complete wasscherij in werking te zien zijn. Jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het genootschap voor Reclame en vermoedelijk de heer Han G. D. Coppens zullen Zaterdag 8 Mei a.s. 4.30 uur voor tal van waschindustriee- len in den lande inleidende opmerkingen geven over de doeltreffendheid van collectieve reclame voor alle takken van handel en indus trie. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Mid dagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.02 uur. Werkdagen; Ochtenddienst te 7 uur. Zondags te 7.30 uur. Middagdienst te 7.15 uur. Avonddienst bij het invallen van „nacht". Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: tusschen de Middag- en de Avonddiensten. De Middag- en de Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit éen IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) Dynamo-revue „Dat is wat anders". Ko Beuzemaker over de verkiezingen. In de groote zaal van het gemeen telijk Concertgebouw, hield de af- deeling Haarlem van de Communis tische Partij Nederland een propa- gandabijeenkomst, waar de heer Ko Beuzemaker uit Amsterdam sprak over de a.s. verkiezingen. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer D. Noordewier drukte in zijn openings woord zijn vreugde uit over de groote be langstelling voor deze eerste vergadering in de verkiezingsaetie. Deze groote belangstel ling geeft vertrouwen in de toekomst. En dit is noodig, omdat er veel op het spel staat bij de verkiezingen. De hoofdstrijd zal gaan tegen de N. S. B. en het Trotskisme, dat in alle lan den optreedt als handlanger van het fascis me. De heer Ko Beuzemaker, voorzitter der C. P. N. hield hierna een propagandarede voor de a.s. verkiezingen. Spr. wees op den strijd in Spanje, waar het Volksfront, samen met de internationale anti-fascistische brigade, en de Sovjet-Unie stand heeft weten te houden tegen de door Duitschland en Italië gesteunde nationalis ten en thans bezig is om het verloren ter rein terug te winnen. Met een korte stilte wer den zij. die in den strijd voor de vrijheid in Spanje vielen, herdacht. Doch ook in Nedertand zijn Franco's en Mola's. De N.S.B. is slechts een filiaal van Hitler, Mussolini en Franco Indien deze N.S.B. mocht winnen bij de ver kiezingen, zou dit de vernietiging van alle vrij heden van het volk beteekenen. De invloed van de N.S.B. vermindert weliswaar, doch de verkiezingen moeten deze beweging een zoo verpletterende nederlaag toebrengen, dat het fascisme radicaal uitgeroeid wordt. De verkiezingen moeten evenwel tevens een eind maken aan de aanpassingspolitiek van het ministerie Colijn. Deze aanpassings politiek bracht slechts voordeelen voor het groot-kapitaal, doch deed het land verarmen en het aantal werkloozen met de helft toene men. De devaluatie deed de prijzen der levens middelen stijgen, doch de regeering weigert de steunen te verruimen en mede te werken tot verhooging der loonen. Men wil zelfé de blijvende werkloozen verwijzen naar de parti culiere liefdadigheidsinstellingen. Daarom is het noodzakelijk, 'dat de uitslag der verkiezingen niet alleen het fascisme ver nietigd, doch bovendien een eind maakt aan deze aanpassingspolitiek. Spr. vraagt zich af, hoe de vorming van een democratische regee ring tot stand zal moeten komen na deze ver kiezingen. Alleen het Volksfront is in staat fascisme en reactie te keeren. Dit zal tot stand kunnen komen, wanneer de liniksche, democratische partijen een overwinning be halen. Aan deze regeering- van de C. P. N. vertrou wen kunnen schenken, en aan het tot stand komen daarvan zal zij zooveel mogelijk mede werken. Spr.' hoopte dat de S.D.A.P. deel uit zal ma ken van de nieuwe regeering. Doch daarvoor is vóór alles eenheid der arbeiders noodzake lijk. Dan zal Nederland onafhankelijk, welva rend en vrij kunnen- zijn. Naar aanleiding van deze rede werd het woord gevoerd door een lid der R.S.A.P. waarin deze aanvoerde dat niet het volksfront, doch het klassefront de oplossing kan brengen. De heer Beuzemaker bestreed deze meening. Vervolgens werd door het ballet „Dynamo" onder leiding van UIco Kooistra de revue ,Dat is wat anders" opgevoerd. Een revue, met vele goede scènes en enkele uitstekende krachten als b.v. Puck, de kleine piccolo in haar verschillende gedaanteverwisselingen. De inhoud is evenwel wat oppervlakkig, wat des te wonderlijker is, daar er juist voor een po litieke partij op dit terrein stof te over is voor satire en persiflage. DE „O 12" EN „O 14". Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen telegram is groep 2 onder zeebooten (h.ms. „O 12" en „O 14") Woens dagochtend des voormiddags te 7 uur in Pon- ta Delgrada aangekomen. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) Een tragedie Het is schemerdonker. Stil, in zijn mooie wiegje, ligt het kleine kindje. Hij is moe; hij heeft den ganschen dag gekraaid van pret; hij heeft met zijn heldere oogjes overal rond gekeken, zijn kleine vuistje gebald om zijn krachten te beproeven, hij heeft tegen Moeder gelachen, hij heeftnu ja, zich vermaakt met al die duizenden kleinigheden, waarin een gezonde baby plezier heeft. Maar nu is het avond geworden: de heldere kijkers zijn toegevallen en straks zal hij reizen naar het land der droomen, en misschien nog mooier en prettiger dingen zien dan overdag. Moeder zit bij zijn wiegje en neuriet zacht een liedje. Vol liefde rusten haar donkere oogen op haar jongen, haar eenigen, haar schat. O, hoe gelukkig is ze, dat ze een besten man en een engel van een kind mag bezitten. Zij gevoelt zich zóó trotsch, zoo blij, zóó rijk ja zeker is zij wel de gelukkigste vrouw ter wereld. Zoo denkend, dwalen hare gedachten onwil lekeurig af naar de toekomst en in haar blijde stemming opent zich een heerlijk verschiet. Zjj ziet haar jongen vóór zich, volwassen, flink en sterk. Wat zal hij dan knap zijn; hij heeft nu al zoo'n aardig, schrander gezichtje! Wat zou hij worden? Hij zal wel goed kunnen lee- ren en zij heeft er alles voor over om hem daartoe in de gelegenheid te stellen; zij zal zuinig zijn, hard werken, met haar man sa men sparen, om hun kind te laten leeren. En dan? Dan zal hij zelf mogen kiezen, wat hij worden wil: dokter, rechter, advocaat, ja wie weet waartoe dat kleine ventje daar in de wieg is voorbeschikt! Misschien kan hij wel een be roemd man worden, een hooge positie inne men tot heil der menschheid Als dat eens waar was! Ze glimlacht trotsch bij dat denk beeld, maar tegelijk glimlacht ze óók om haar eigen gedachten, die ongemerkt zoo'n hooge vlucht genomen hebben. Hoe kómt ze erbij, reeds zoo lang vooruit te zien? Het is immers nog lang zoover niet? Neen. en eigenlijk is ze toch weer blij, dat hij nog klein is; hij is nu immers nog heelemaal van haar; later, als hij groot wordt, zal hij haar ontgroeien. In eik geval wil ze in de eerste plaats zorgen, zooveel dat tenminste in haar vermogen ligt, dat hij een goed mensch wordt, goed en be trouwbaar in alle opzichten, want ze voelt toch wel, dat goed meer is dan beroemd. Wie weet, welk een steun hij later nog zal zijn in haar ouderdom, haar lieve, kleine jon gen! Ze kijkt nog eens met een blik vol on eindige liefde naar hem. Hij is ingeslapen en gelijkt een bloeiende roos, zoo heerlijk ligt hij daar. „Slaap zacht, mijn engel," fluistert ze en drukt een kus op het kleine, ronde gezichtje. Het is 20 jaar later. Wij schrijven Augustus 1914. Overal in Europa heerscht de grootste verwarring en onrust: de wereldoorlog is uit gebroken en heeft zijn rampzaligen invloed alom doen gelden, ook in Duitschland. In een klein stadje staat een oud huis, waar eens een gelukkig gezin woonde: Vader, Moe-der en zoon. De vader is enkele jaren terug gestorven, maai de zoon, het kleine ventje van 20 jaar geleden, is opgegroeid tot een forschen, stevigen jongen met helderblauwe oogen en krachtige armen; in één woord, hij is geheel gelijk geworden aan hét beeld, dat zijn moeder 20 jaar geleden vóór zich zag. Iedereen mag hem graag, den jongen student, die zich in de medicijnen zal bekwamen, om daarna de lijdende menschheid hulp te kunnen bieden. Hij doet flink zijn best en is zoo goed en trouw voor zijn moeder, als maar weinig jongens zijn. Maai- nu? Plotseling is er een eind aan zijn studie gekomen. Het land was in nood en riep zijn kinderen op, óók de eenige zoons. Een week geleden is hij met vele andere jon gens uit het stadje naar het front vertrokken, om ,,het vaderland te verdedigen". Met groot enthousiasme werden ze uitgeleide gedaan, bloemen werden om de geweren gewonden, alles juichte en zong om de eer, die hun jon gens de stad zouden aandoen. Maar in het stille huis weende de arme-moe- der, die pas afscheid van haar eenigen zoon genomen had. Hij zelf had niet veel gezegd; hij was voor zijn leeftijd buitengewoon ernstig en vond de uitbundige vreugde van zijn stad- genooten stuitend. Maar in den handdruk en den langen blik, waarmede hij afscheid van zijn moeder genomen had, lag zijn geheele hart. „Vaarwel, mijn jongen, God behoede je", waren Moeder's laatste woorden geweest. En zoo was hij heengegaan. Nu is het pas een week geleden en het lijkt reeds zoo lang, dat hij weg is. Zou er nog geen brief komen? Och neen, dat kan immers niet; het Is nog veel te kort. Maar toch blijft zij er aan denken en als er een week later nóg geen bericht is, wordt zij wezenlijk ongerust. Maar weer spreekt zij zichzelf moed in: de brief zal wel komenhij heeft misschien geen gele genheid gehad om te schrijvende postver binding is niet zoo geregeld als in vredestijd, enz. enz. Maar de weken verloopen en worden maandennog altijd geen enkel bericht! Het is nu November geworden. In hevige on rust wacht de arme moeder elke post af, maar altijd weer wordt ze teleurgesteld. Ze leest in de couranten berichten van het frontangstwekkende tijdingen van hon derden gewonden en gesneuvelden. O God, als haar zoon daar eens bij was! Ze moet er niet aan denken! Steeds angstiger wordt ze, haar werk kan ze bijna niet meer 'doen; ze verma gert bij den dag van onrust en ellende. Dan., op een heel grauwen Novemberdag., eindelijk de post!Daar is de brief! Maai' wat is dat?? Het is zijn hand niet! Dus toch. Ze durft niet verder denken, In één ruk scheurt ze den brief open en leest: „Zeer geachte Mevrouw, Tot mijn groot leedwezen moet ik U mede- deelen, dat Uw zoon Willem den lOden Augus tus op het veld van eer gevallen is. Ik had niet eerder gelegenheid U te schrijven, maar acht het mijn plicht, dit alsnog te doen. Moge het U een troost zijn, dat hij voor het vaderland zijn leven liet." Hoogachtend G. BRAUN, Kapitein Infanterie. Langen tijd staart de arme vrouw als wezen loos op den brief. Dan gilt ze op waanzinnigen toon uit: „Voor het vaderlandvoor het vaderland. Heb ik mijn kind daarvoor groot gebracht? En dan blijft ze klagend roepen, op eentonig- zeurige manier als iemand die met zijn gedach ten vér weg is: „Geef mij mijn kind terug, geef mij mijn kind terug. 's Avonds komt er een auto voorrijden. De arme moeder moet naar het krankzinnigenge sticht gebracht worden. Frischer, frölicher Krieg!1 A. M. S. Vakcursus voor bakkers en b anketb akkers Tentoonstelling' van werkstukken. In de Kroonzalen van café-restaurant Brinkmann werd Woensdagmiddag een ten toonstelling van werkstukken (tevens vakwed strijd) gehouden van den curscus voor bak kers en banketbakkers, uitgaande van de gezamenlijke patroons- en gezellen-organi saties in het bakkersbedrijf. Deze expositie werd Woensdagmiddag te half drie geopend. De voorzitter der Vaikschoolcommissie, heer G. J. Wanders, heette o.a. den Hoofd inspecteur van de Arbeidsinspectie, ir. J. H. J. Huygens, welkom en uitte zijn dank voor de van vele zijden ondervonden steun van: de patroons- en gezellenorganisaties, de Coöpe ratie „De Eendracht", die haar bakkerij voor den cursus ter beschikking stelde; de leeraren; den Inspecteur van de Arbeidsinspectie, die dispensatie gaf voor het werken na bezetten tijd; leveranciers, prijsgevers en fabrikan ten; de Vakschool commissie; den leiding van het café-restaurant Brinkman en het per soneel, die allen hebben medegewerkt om cur sus en tentoonstelling goed te doen slagen. Overheidssteun voor den oursus zou zeer wenschelijk zijn. Spr gaf daarna het woord aan den eere voorzitter der Haarlemsche Bakkerspatroons- vereeniging en secretaris van den Ned. Bak- kersbond, den heer H. C. Kloet voor het uit spreken van de openingsrede. Spr. uitte er zijn vreugde over, dat de drang naar vakbekwaamheid onder de gezellen blijkbaar steeds groeiende is en ook over het feit, dat de cursus is georganiseerd door pa troons en gezellen gezamenlijk. De tentoon stelling bewijst, dat de leeraren geslaagd zijn met hun lessen. Er is veel gepresteerd, maar toch staat men nog aan het begin, want aan de vakbekwaamheid worden steeds hoogere eischen gesteld: Aan de commissie en in het bijzonder aan den voorzitter, die ook als leeraar is opgetre den, komt dank toe, voor wat zij in Haarlem tot stand heeft weten te brengen. Het vertrou wen uitsprekende dat op dezelfde wijze zal worden voortgegaan, verklaarde de heer Kloet de tentoonstelling voor geopend. Nadat de heer Wanders nog dank had ge bracht aan de jury voor den wedstrijd, de hee- ren J. Smits, J. Scholtens, Jae. Koel, J. van Steenwijfc, H. Ferd. Kuypers en E. de Rek, maakten de aanwezigen ee-n rondgang langs de tentoonstelling, waarna ververschingen werden aangeboden. De expositie van brood, .chocolade- en sui kerwerken getuigde van de goede lessen, die op den cursus werden gegeven en van de vak bekwaamheid der cursisten. Verschillende scoorten brood, allerlei taar ten, mooi geïmiteerde „fruitmanden" lagen op de tafels uitgesteld; hier en daar hingen aan de wanden schilderijen van brood en verder waren er ware kunstwerken van gespoten sui ker en .chocolade. Zoo bewonderen wij den Martinitoren, dé oude Waag van Haarlem, de Cruquiius (tegen woordig museum), Oostersche gebouwen enl eenige molens. Waarlijk deze tentoonstelling toont, hoever men het door ijver en toewijding in een vaüfi kan brengen! KUNSTKRING „HEEMSTEDE" Maandagavond 26 April geeft Jan MuseS een voordrachtavond in het gebouw van den Ned. Protest. Bond, Postlaan te Heemstede. Het programma bevat werken en fragmenten van Vondel, Huygens, Prins, Alphons, Laudy, en Adem a van Seheltema. Jaarvergadering Ned. FaKriEaaf.' De vereeniging Ned. Fabrikaat hield gaste ren in een der zalen van café-restaurant Brinkmann haar jaarlijksche algemeene le denvergadering. Na een inleiding van den voorzitter, den heer H. P. Deinum, die een. kort overzicht gaf van hetgeen door de Ver eeniging in het algemeen werd gedaan en van de bij het Hoofdbestuur in bewerking zijnde reorganisatieplannen n.l. aanvulling van het algemeen secretariaat met deskundige krach ten, 't leggen van een systematisch verband tusschen de organen, die zich in Nederland met de ontwikkeling van de Nijverheid be zighouden en het verkrijgen van deskundige medewerking op 't gebied der algemeene pro paganda, bracht de secretaris der af d. de heer Mr. L. L. F. Andi'é de la Porte het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat de toestand der afd. niet ongunstig is, al blijft verdere propaganda voor toeneming van het ledental uit der aard geboden. Teneinde nauwer contact te krijgen tus schen het Hoofdbestuur en de afdeelingen werd door den Voorzitter van het Hoofdbe stuur, den heer Ir. Dammer '11 vergadering be legd, die namens deze afd. werd bijgewoond door den voorzitter en den secretaris en welke bijeenkomst wel nuttig effect heeft gehad. Op de vierde Haarlemsche Voorjaarsbeurs georganiseerd door de Ned. Ver. van Huis vrouwen, was de Vereeniging vertegenwoor digd met een stand. Aan een gehouden winkelweek te IJmuiden werd medegewerkt door het beschikbaar stel len van 5000 sluitzegels en ander reclame materiaal. Krachtige medewerking werd ondervonden van de Middenstands Centrale te Haarlem. Verder werd deelgenomen aan de door de Ver, Koninginnedag op 6 Januari j.l. georga niseerde lichtstoet in de afd. Reclamewagens. Aan den wagen van de afd. werd een eerste prijs toegekend. Enkele malen moest door het Secretariaat tusschenkomst worden verleend in gevallen, waarbij gemeend werd, dat artikelen van Ned. Fabrikaat zonder reden werden achter ge steld bij artikelen van vreemden bodem. Door den voorzitter werd den secretaris hartelijk dank gezegd voor al hetgeen in het afgeloopen jaar wederom door hem in het belang der vereen, werd gedaan. Vervolgens bracht de Penningmeester, de heer Dr. J. van Heerde het financieel verslag uit. Volgens het door de Kascommissie, be staande uit de heeren A. J. Torley Duwel en Mi-. C. M. J. de Jongh uitgebrachte rapport, werd het beheer der geldmiddelen geheel in orde bevonden. De voorzitter bracht ook aan den penningmeester hartelijk dank voor het dooi hem zoo correct gevoerde beheer. Tot leden van de kascommissie 1937 werden benoemd de heeren A. J. Torley Duwel en G. J. Jongepier. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer C. Ooms, Directeur N.V. Drukkerij de Spaaxnestad ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken, in verband met drukke bezigheden, van den heer Ir. Bekkers. Het bestuur der afd. is thans als volgt sa mengesteld: H, P. Deinum, voorzitter, Mr. L. L. F. André de la Porte, secretaris, Dr. J. van Heerde, penningmeester, Mevr. Beunders- Vroesom de Haan, Mej. Mr. M. J. Kluitman, de heeren P. J. Kapteyn, A. van Weerden, C, Hin en C. Ooms,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10