HENSEN BIRMA, EEN SPROOKJESLAND Een dag uit het leven van een „vliegenden dokter". INDISCHE Manchester Broeken #^0 PRESTO Rubriek voor Vragen DONDERDAG 22 APRIL) 1937 HAARD EM'S DA GEL'AD 7 Geneeskundige hulp per vliegtuig in Australië. „Hallo, is daar Port Hedland? Hallo, hier Noreena Downs! De angstig trillende stem vult het zend stationnetje. „HalloVrouw ernstig ziek!"De stem wordt onverstaanbaar door luchtstoringen „Meekinjarra-radiopostMrs. Hutchins ernstig ziek! Zeventig mijlen Zuidoost No reenaKunt gij komen?" Het is een oproep voor den vliegenden me dicus. De marconist zet de koptelefoon af, rent het gebouwtje uit in den zonnigen middag en schreeuwt naar het doktershuis; „Doctor Vickers! Hallo, Doctor!" Vijftien minuten later stapt de „vliegende dokter" in het toe stel. Vorenstaand tafereel speelde zich volgens het tijdschrift „Asia" ergens in Australië af en het zal noch voor de eerste, noch voor de laat ste maal zijn, een dergelijke radio-oproep. We laten den vlieger, die den medicus in een 130 paards Gipsy-Moth vervoerde aan het woord. Het vliegtuig biedt juist plaats voor 2 personen, de brancard neemt de ruimte over de beide andere zitplaatsen in. Het vliegveld Port Hedland, is een combinatie van landingster rein, golfterrein en race-baanStijgen naar 3000 voet; het kreupelbosch glijdt onder ons weg, als een somber tapijt; hier en daar helder groene vlekken van loofhout, verde$ barre roodbruine aarde, een flauw tracé van een weg, misschienVickers kijkt me aan en grijnst: „In Meekinjara hebben ze geen pedaal-radio set", schreeuwt hij mij in 't oor. „Er moet iemand met de boodschap over de duinen van Noreena hebben gereden, 'n Beetje laat voor dezen trip we hebben geen nachtverlichting. Maar ik durf niet te wachten tot morgen. Wan neer een kolonist zegt „ernstig ziek", dan wil dat wat zeggen" 'n Half uur, een uur, anderhalf, twee uren verstrijken. Plotseling: het eentonige land schap breekt. Ruwe, kale, heuvels. We cirke len.naar omlaag, lager en lager boven enkele verspreide gebouwen in een enge vallei. Zou het hier zijn? Hoe moet een toestel hier lan den?We staan stil; klimmen uit het toe stel. Oogstschuur, bijgebouwen voor de inboor lingen, huis en windmolen. Een zwarte vrouw verschijnt in de deuropening, roept „Eagle- hawk mobbam!" 1) en verdwijnt. Vickers gaat met zijn zware medische uit rusting naar het huis. Twee blanke kinderen, een meisje van acht, een jongetje van vijf, loopen hém tegemoet. „Waar is mamma?", vraagt Vickers. Het meiske keert om, rent naar het huis; Vickers volgt. „Hoe kreeg je de boodschap over moeder naar Noreena", vraag ik. „Bobby nam ze mee", zegt de kleine baas, „Te paard. Vertrok den vorigen avond. Bobby is mijn broer. Twaalf jaar. Pappie is op in spectie". Vickers verschijnt 'in de deuropening. „Acute blindedarm. We moeten haar terugbrengen naar het hospitaal. Wil je de brancard bren gen". We moeten weg. Wat te doen met de kinde ren? Vader blijft misschien wel een week weg; wanneer hij precies terugkomt weten noch de kinderen, noch de bedienden. We zullen terug gekomen, hulp zenden. Terug over Noreena om benzine in te nemen. De kleuters staren ons "na.Op weg naar Noreena zien we een een zame stip over het verlaten land bewegen. Bobby te paard op den terugweg. Tijdens de terugvlucht zit Vickers met den pols van de zieke in de hand. We landen op de lichten van auto's, waarvoor de mecanicien had gezorgd. De zieke is te zwak om te worden ge opereerd. Vickers besluit tot morgen te wach ten. Den volgenden dag besloot Vickers nog iets te wachten. Dan was er ook nog tijd voor de behandeling van een klacht tegen een drank handelaar in het kantongerecht. Elk half uur kreeg hij berichten uit het hospitaal over den ziektetoestand. Vliegende dokter voor een gebied van 275.000 vierkante mijl A Noordwest-AustraliëKan tonrechter; Coroner voor het District; Bescher mer van inboorlingen; Havenmeester; Quaran taine-officier en Commissaris van de mijnen; deze baantjes behooren tot de taak van den vliegenden dokter te Port Hedland. En hij houdt ervan! Tegen den middag, toen de rechtszitting werd verdaagd, opereerde Vickers mrs. Hut chins voor blinded ami. 'n Half uur later kwam er een oproep van een ander station, 125 mijlen Noordoost: weder een ernstig geval. En de dokter koos opnieuw het luchtruim! De binnenlanden van Australië werden niet geschikt geoordeeld als verblijfplaats voor een vrouw.. „Geen dokters geen vrouwen". In verschillende deelen van het Australische bin nenland is reizen onmogelijk gedurende 5 a 6 maanden van het jaar; de wegen zijn herscha pen in modderpoelen. De radio bracht in vele opzichten uitkomst. Het zijn lichte toestellen, compact en uiterst eenvoudig. De generator wordt met den voet bediend, door een pedaal als van een rijwiel. Het toestel is geschikt voor telefonie en telegrafie. De radio voorkomt vaak vluchten voor den dokter; hij kan inlichtin gen over de patiënten radiotelefonisch krijgen, kan ze door den aether raadgeven, medicijn voorschrijven en-zulks over afstanden van 2 a 300 mijlen. Ook heeft de radio nog 'n andere lichtzijde. De vrouwen van de kolonisten, buur vrouwen op afstanden van 250 mijlen, kunnen met elkaar praten, als over een hekje bo vendien met dit voordeel, dat de politierechter er geen werk aan krijgt. Bijvoorbeeld „Wel Margaret, zijn de hennen die ik je onlangs zond, al aan den leg?" „O ja. ze doen het prachtig". Zoo verdwijnt eenzaamheid en dus een bron voor ziekte Zoo is de moderne techniek toegepast door energieke, zelfopofferende mannen in dienst gesteld van de beschaving in een uitgestrekt en van gewone communicatiemiddelen versto ken gebied. VAN DEN ABEELEN. 1) Vliegende medicus. OUDERCOMMISSIE O. L. SCHOOL No. 33. Dinsdag 27 April houdt de Oudercommis sie van de O. L. school no. 33 haar tweeden Ouderavond in dit seizoen, die voor de eerste maal onder leiding zal staan van het nieuw benoemde hoofd dier school, den heer Coe- voet. De agenda vedmeldt o.a. een voordracht doo rmevrouw R. v. d. Goot-Mauritz, over het onderwerp: „Toekomst onzer meisjes", toege licht door film en een voordracht van den heer Kooiman, onderwijzer aan die school, met als onderwerp: „De wereld zonder gren zen", een causerie over MUZIEK Muziekschool van „Toonkunst" UITVOERINC DOOR LEERLINGEN Het duurde ditmaal al bijzonder kort, of we zaten meteen midden in de muziek. De kleine bengel, die voor 't afwachten van zijn beurt zoo moeilijk op den stoel kon blij ven, heeft die aandrift om te spelen opgelost in zijn keurige voordracht van „Matroosje". Het nog heel jonge meisje, dat César Franck's „Klacht van een pop" zoo fijntjes speelds, heeft ons allemaal een oogenblik héél stil gemaakt. Stiller en aandachtiger dan op een heusch eoncert van louter groote mensehen konden we waarlijk niet zijn. Be hoeft men nog den lof te zingen van de macht der muziek, die zooiets mogelijk maakt door middel van kinderhandjes? Wat waren ook de stukjes „In de haven" en „Voorbijgaande storm" goed om aan te hooren. Maar de dames mej. Bekkers en mej. Korteweg deden méér dan den jongsten de kunst bij te brengen van het elementair kla- vierspel. Evenals de vorige maal -beleefden we ook nu weer den run naar het podium, waar in een oogwenk elk zijn orkestinstru- ment-in-zakformaat ter hand nam en op de zeer duidelijke gebaren van den dirigent-in den-dop zijn aandeel bijdroeg in het symfo nisch geheel, dat slechts één enkel te kort had, nl. dat het zoo kort was. 't Klonk niet alleen mooi, maar 't bleek ook weer nu, hoe goed zulk een kindersymfonie de zelfstan digheid bij den kleinen speler aankweekt. Een stap hooger op den ladder klommen de leerlingen van den heer Zwaan, met wie de vioolleerlingen, die het duo van Carl Bohm voordroegen (leeraar de heer Althuizen) ge lijken tred hielden. Hoogerop weer reikte de voordracht van een van Debussy's Arabeskes (leeraar de directeur), alweer overtroffen door d-e hoogere eischen, die de voordrach ten van Grieg en van Chopin stelden (leeraar de heer Vincent). De koorzang moest door omstandigheden vervallen, maar zang (en mooien!) kregen we nog te hooren, voordat de pauze werd ingeluid. Een geheugenfeil speelde de soliste parten. Voor ons hoorders was dit eigenlijk heel niet erg, immers: nu hoorden we de reeds mooi-geschoolde mezzo, die zooveel beloften inhoudt, nog eens extra. In het somber Arabisch lied van Constant van de Wall kwamen de eigenschappen der stem ook bijzonder goed uit. Leerares was mej, Broekmann. Na de pauze gingen we naar het Concert gebouw. Daar zat het prachtig strijkerskoor, waaronder we o.m. vier cello's en niet min der dan zes altviolen telden. In weldadige violenklank ging Mozart's „Kleine Nachtmu ziek", subliem geïnstrueerd en gedirigeerd door den vioolleeraar Jos. de Clerck. Ook de pianoleerlingen van den heer Lür- sen, idie een deel van Bach's concert in C voor twee klavieren voordroegen, werden door dit fraaie ensemble gesecundeerd. Evenals op het offïcieéle symfonieconcert was er de af wisseling door solovoordracht. Liszt's „Wal- desrauschen" (leeraar de heer De Jong) ver mocht zoo goed als de solo voor clarinet van Weber's Duo concertant (leeraar de heer Adam) de aandacht gespannen te houden. De hooge stemming van den vleugel maak te, jammer genoeg, het den solist onmoge lijk, het toonpeil van zijn instrument in overeenstemming te brengen met dat van 't klavier. Heerlijk tenslotte klonk, naast dit fraai orkestensemble, de voordracht van Bach's Concert voor twee violen in d klein (leeraar Jos. de Clerck). En 't was ons tot voordeel, dat behalve het eerste deel ook nog (bij wijze van schadeloosstelling voor 't wegval len van de koorzang-voordracht) het prach tige Largo uit dit concert werd gespeeld. Hoe rijk toch zijn wij dacht ik, te beseffen dat wij de schoonheid van Bach's tonentaal nog steeds niet ten volle hebben kunnen omvat ten. Hoe rijk ook is de kunstenaar, die ons den weg wijst. G. J. KALT. OUDERAVOND OPENBARE MONTESSORI SCHOOL. Lezing over Huishoud-onderwijs. Mevr. H, v. d. GootMaurite, hield een dezer dagen voor de ouders van leerlingen van bo vengenoemde school een lezing over het Huis- houd-onderwijs. Spreekster noemde veel redenen waarom meisjes na de lagere school huishoudonderwijs moeten genieten. De meeste nadruk moet ech ter worden gelegd op de noodzaak van een behoorlijke voorbereiding als huisvrouw. Vele meisjes immers zullen later in het eigen gezin onvoorbereid staan, als aan hun opleiding het huishoudonderwijs ontbreekt. De kennis en be kwaamheden in kantoor, fabriek, middelbare school e. a. opgedaan komen in het gezin nau welijks te pas. Een filmpje verduidelijkte de lezing. Na een levendige gedachtenwisseling be dankte het hoofd der school, de heer G. Visser de spreekster en sloot de bijeenkomst. AAMBEIENKRUIBEN „J A V A" wetenschappelijk samengesteld. Per doos f0,75. INDISCHE BALSEM „WAS I ROL" bij in- en uitwendige aambeien, jeuk- pijnstillend f0,50. Vraagt gratis brochure IND. KRUIDEN-LABORATORIUM „JAVA" Garenkokerskade 82. Tel. 12305 (Adv. Ingez. Med.) HET ADRES VOOR VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. ingez. Med., (Adv. Ingez. Med.) Pagodes en Boeddha-Standbeelden van ongekende schoonheid. De Birmaan is als een kind.... irma ligt tusschen Britsch-Bengalen Thibet en Saam. In het Noorden wordt het door hooge bergen ingesloten, die een soort invalspoort in het Britsch- Indische laagland vormen. Dit bergland be staat uit geweldige bergtoppen, waar door steile, nauwe spleten het water voorgestuwd wordt. De bergen zijn tot boven aan toe met weelderige, tropische bosschen bedekt, waar slechts eenige paden doorheen loopen, die alleen aan de inlanders bekend zijn. De be woners van dit bergland zijn menschenschuwe, gevaarljke personen, die het den Engelschen in den loop der jaren lang niet gemakkelijk gemaakt hebben, evenals trouwens de voort durend opstandige stammen in het Himalaya- gebied. Plotseling dalen zij in de dalen af, overvallen de dorpen, stichten er brand, rooven en plunderen er, en zijn reeds lang verdwenen, voordat de militairen aanwezig kunnen zijn. Wanneer men echter in Zuidelijke richting deze beiden afgaat, daai ziet men voor zich een prachtig, rijk land. dat zeer vruchtbaar is. Dit is Birma. Dit land is zoo gezegend met schoonheid en rijkdom, dat men zegt, dat Boeddha dit in een vroolijke bui geschapen heeft. In geschiedkundig opzicht heeft Birma slechts weinig beteekenis gehad. Gedurende vele eeuwen was het het slagveld en het graf van ontelbare volkeren, die behooren tot de ïndo-Chineesche groep. Dit land, dat nu ongeveer sedert het midden van de vorige eeuw tot het Britsch-Indische wereldrijk be hoort, bezit echter een Boeddhistische be schaving. die eeuwen oud is, en een zeer bij zondere bekoring bezit. De beste bewijzen voor deze oude cultuur zijn de tempels, die men overal in het land kan aantreffen, maar vooral in Mandele. de voormalige hoofdstad van het land, en ook in Rangoon, de zetel van de Engelsche re geering. De pagodes van Birma, met de gouden daken, die van boven trapvormig en met fantastische figuren versierd zijn, doen in niets onder voor de wereldberoemde pago des, die men in Siam bewonderen kan. Aan haar schoonheid heeft de kunstnijverheid van het land meegewerkt. Een hoogstaande houtsnijkunst, een buitengewoon fijne glas- en porcelein-industrie en een eigenaardige tinversieringskunst, die alleen in Birma en nergens anders ter wereld bestaat. Zoo ont stonden deze merkwaardige, zonderlinge pa goden-, die den vreemdelingen in bewondering doen geraken. Wat verder in Birma opvalt, zijn de tal rijke, voor een deel zelfs reusachtige Boeddha- standhe.elden, gemaakt uit schitterend wit marmer die in het gloeiende zonlicht van Aehter-Indië als symbolen van het geloof glanzen De Birmanen zijn volgens hun godsdienst Boeddhisten. Maar zij zijn het niet meer in den werkelijken zin des woords. Het Boeddhis me is bij hen in den loop der eeuwen ontaard tot een soort geloof aan booze geesten. Dit ligt diep verborgen in het karakter van dit volk, dat een zeer kinderlijk,"opgewekt gemoed heeft. De Birmanen bezitten hierdoor alle voortreffelijkheden, maar ook alle fouten van kinderen. Zij hebben een naief genoegen in spelen, zij bewonderen alles wat er maar mooi opgedirkt uitziet en zijn buitengewoon lichtzinnig. Tevens echter gevoelen zij een groote vrees voor alles, wat zij niet begrijpen en met hun kinderlijk gemoed niet bevatten kunnen. Het Goddelijke kunnen zij daarom slechts als iets demonisch opvatten. Overigens doet de Birmaan liefst niets. Waarom zou hij zich inspannen en hard werken, terwijl Boeddha zijn land met groote vruchtbaar heid gezegend heeft! Deze vroolijke, kinderlijke aard van de Birmanen, ham levensvreugde, het heerlijke zonlicht, dat dag in dag uit van een blauwe hemel straalt, en het heerlijke kleurenspel, verklaart ook wel, waarom de voorname lieden van het land zooveel waarde hechten aan "plechtige ceremoniën. Het resultaat van deze speelsche genoegens zijn de wonderbaarlijke gebouwen, die ten deele voor de eeuwigheid geschapen zijn, maar tendeele ook voor de één- of tweedaagsche feesten, om dan on middellijk daarop weer vernietigd te worden, Kinderen gooien immers hun speelgoed ook weg, wanneer zij er genoeg van hebben De Engelschen laten de Birmanen, vooral de aanzienlijken van het land volkomen vrij. Zelfs zien zij den bestaanden toestand wel gaarne. Want zoolang de aanzienlijken van het land. die sedert de Engelsche bezetting nog slechts een denkbeeldige regeering uit oefenen, deze rol blijven voortzetten, kunnen zij voor de Engelschen, die streng regeerem in ander opzicht geen gevaar vormen. Een groote rol in het leven der Birmanen spelen de rivieren, de stroomen van het land, die in honderden vertakkingen door de dor pen stroomen. De huizen en hutten staan op palen in het water. Het verkeer in deze dor pen en nederzettingen is dus natuurlijk aan gewezen op bootjes, die door handige roeiers voortbewogen worden. De handigste roeiers zijn die van de Irawadi, de grootste rivier in Birma. Op dezelfde wijze als de gondeliers in Venetië zitten zij op den rand van de boot, die zij handig en snel door de stroomversnellingen sturen. De roeispaan bewegen zij meestal slechts met hun krach tige beenen, zoodat zij hun armen vrij heb ben, om voortdurend tijdens het roeien vis- schen te vangen. Het zijn vroolijke en opge wekte knapen, die gaarne zingen. Alleen in den nacht worden ze stiller. Dan klinken nog slechts hun melancholieke liederen over de wateren van de Irawadi, om de goden te be zweren. M. V. (Nadruk verboden.) Federatie van Schoenmakers patroons. De stijging" der leerprijzen. Dezer dagen hield de federatie van Haar- lemsche schoenmakerspatroonsvereenigingen een vergadering ter bespreking der noodzake lijk geworden prijsverhooging. Het bleek dat door de steeds doorgaande stijging der leer- en fourniturenprijzen, wel ke sinds het najaar van 1936 plm. 100 pCt. be draagt, het gewettigd was de prijzen van schoenreparaties en maatschoenen te verhoo- gen met 15 pCt., welke verhooging heden in werking treed. PERSONALIA. De heer J. Dijkstra alhier is Woensdag aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. STOOP'S BAD. De zwemmeester M. Brandt in Stoop's Bad te Overveen gaf Woensdag aan zijn lOOOsten leerling het zwemdiploma. TEWATERLATING VAN DE „TROMP" UITGESTELD. 's-GRAVENHAGE, 22 April. Tengevolge van een ingetreden vertraging zal de tewa terlating van flottieljeleider „Tromp" op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam eenigen tijd moeten worden uitgesteld. BETALEN VAN MOTORRIJTUIGEN BELASTING PER GIRO. In verband met verschillende verzoeken om de verschuldigde motorrijtuigenbelasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigen- belastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van financiën bij wijze van proef het volgende bepaald: Indien een houder van een motorrijtuig de verschuldigde motorrijtuigenbelasting voldoet door storting of overschrijving op de post rekening van den ontvanger en hij toezending van de motorrijtuigenbelastingkaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvan ger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrijtuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toe gezonden kaart hem niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan on middellijk kennis geeft aan den ontvanger. Teneinde fraude te voorkomen, zal op een dergelijke kaart, welke dus den juisten houder niet heeft bereikt en eveneens op een daarvoor afgegeven duplicaatkaart een overschrijving, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigen belastingwet, of een teruggaaf, bedoeld in art, 14 dier wet, slechts worden verleend, nadat afdoende is gebleken, dat geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van proef op alle kantoren met uitzonderint van het kantoor der accijnzen te Amsterdam op het laatste kantoor blijft voorloopig: de bestaande regeling gehandhaafd. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze rege ling nog geen melding gemaakt op de for mulieren (aangiften, enz.) Belanghebbenden zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrijven en het nummer van de postreke ning van den ontvanger dienen op te zoeken. Neder!. Gist- en Spiritusfabriek. Netto-winst in 1936 iets gedaald. Aan het jaarverslag van de N.V. Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek ontlee- nen wij het volgende: Ten gevolge van de reeds in het vorig jaarverslag vermelde gistprijsverlagingen, welke in 1935 zoowel hier te lande als in België tot stand kwamen en welke in 1936 onveranderd gehandhaafd bleven, zijn de inkomsten uit het hoofdproduct bij die van het vorige boekjaar ten achter gebleven. Dit nadeel werd echter door verschillende an dere factoren gecompenseerd. De gemiddelde prijs der verwerkte grond stoffen was lager en de spiritusopbrengst ie te gunstiger dan in 1935. De afzet van oplosmiddelen vertoonde een stijgende lijn. Door technische en weten schappelijke vindingen kon de capaciteit der einde 1934 in werking gestelde fabriek ge stadig worden opgevoerd. Ditmaal behoefde geen koersverlies op de beleggingen ten laste der exploitatie te wor den gebracht. Integendeel kon een koers winst van f 47.776 worden geboekt, tegenover een verlies van rond f 157.060 in het vorige boekjaar. Het eindcijfer der exploitatiereke ning over 1936 vertoont dientengevolge geen belangrijke afwijking in vergelijking met de vorige. De directie stelt voor, naast de ditmaal geringe afschrijving, nog een bedrag van f 350.000 naar een „Reserve voor vernieuwin gen" over te brengen. In jaren var». hoogen aanleg kan uit deze in de e.v. j5ren wel licht nog toenemende reserverekening worden geput, ten einde de gunstige afschrij- vingSDOsitie zooveel mogeliik te handhaven, zonder de daartoe benoodigde hoogere af- schrijvins.- te zwaar op het betreffende boek jaar te doen drukken. Bij aanvaarding dezer voorstellen, blijft een netto-winst van f 2.287.439 2.289.017) ter verdeeling over. Voor de uitkeering van 6 pet. resp. 5 pet. aan prioriteits- en gewone aandeelen z-ijn bedragen van f 3000 fonv.) resp. f 390.400 (onv.) zoomede f 34.113 belasting noodig. Alsdan rest een bedrag van f 1.859.925, waar uit. zooals gemeld, een uitkeering van nog 10 pet. (onv.) op de gewone aandeelen mo gelijk is. Verder reserveerende voor divi dendbelasting f 62.518 (52.959) gaat een be drag van f 173.289 (196.221) op nieuwe reke ning over. De vooruitzichten van het thans loopende boekjaar zijn nog onzeker. Als gevolg van de depreciatie van den gulden zijn de inkom sten uit den export verbeterd en wordt een hoogere guldenopbrengst verkregen van de door de buitenlandsche nederzettingen be haalde winsten. Daartegenover is de prijs der grondstoffen aanzienlijk gestegen, in het bijzonder door het feit dat, ook in goudwaarde berekend, de graanmarkt een sterk oploopende lijn ver toont. VOOR DE SCHOONMAAK (Adv- Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Kerkweg te Santpoort. Gaarne maakt ondergeteekende van Uw blad gebruik om zijn ervaring mede te deelen bij het passeeren van bovengenoemd voetpad, dat hij Vrijdag j.l. van de Santpoortsche zijde inging. Honderden malen heeft hij dit pad met de fiets aan de hand geheel ten einde afgelegd, maar nu hij ditmaal bij 't inrijden de fiets nog eenige meters liet doorloopen, heeft de motor brigade hem bij het einde aan den Kruidber- gerweg opgewacht om proces-verbaal op te maken. Zoo zal het reeds menigeen op dit pad ge gaan zijn. Ik wil de motorpolitie hiervan geen verwijt maken, zij heeft als verkeerspolitie slechts haar plicht te doen. Maar de toestand is op dit punt bedenkelijk en eischt dringend voorziening, om-dat dit pad een drukke ver bindingsweg geworden is naar het dorp. Na tuurlijk neemt men den koristen weg naar het centrum van het dorp langs het Kerkpad en daar driekwart van Nederland fietst, ligt het voor de hand, dat hier de eenige oplossing moet gevonden worden in een radicale verbree ding van dit antieke landpad, zoo mogelijk zelfs direct bruikbaar voor auto's. Het gebeurt herhaaldelijk dat chauffeurs, die in Santpoort niet bekend zijn en den Kerkweg moeten be reiken, stuiten op dit smalle pad en dan ge dwongen zijn een omweg te maken langs den Hagel inger weg. Laten wij hopen, dat in deze dringende aan gelegenheid voor het verkeer door het gemeen tebestuur spoedig wordt voorzien. J. HAZELHORST. van alle Abonnès van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN. VRAAG: Mijn driejarige fox liond verhaart steeds. "Wat is daartegen te doen? ANTWOORD. Stevig borstelen met een ruwe wortelharen borstel. Veel vleesch voeren, weinig brood, geen rijst, geen aardappels. DIVERSEN. VRAAG: Kunnen jongens van 1-117 jaar zon der geleide de grens van België passeeren en moe ten zij daar een bewijs voor hebben? De bedoe ling is een verblijf van 3 dagen in België. ANTWOORD: Ja, maar zij moeten een bewijs van Nederlanderschap hebben. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder ik een vetvlek uit een roode wollen blouse? ANTWOORD: Met een dotje watten en wasch- benzïne de vlek afwrijven, Daarna met magnesia bedekken, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe kan ik ongevoerde grijze nappa handschoenen reinigen ANTWOORD: In waschbenzine goed wassclien, daarna glad op handschoenrekker rekker en met hard nagelborsteltje stevig afborstelen. Daarna met doeken zoo droog mogelijk wrijven en buiten laten drogen. Eindelijk weer goed rekken. VRAAG: Hoe reinig ik een perkamenten band om een oud boek? ANTWOORD: Met zemelen of oud brood ste vig afwrijven. VRAAG: Mijn vloeren zijn bedekt met lichte matten. Hoe krijg Ik daar vlekken van slaolie met soda water uit? Ik heb het al geprobeerd met water en ammoniak, maar nu is de plek zwart geworden. ANTWOORD: Begin met de vlek stevig af te borstelen met waschbenzine. Bedek daarna de plek met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. De olie zal er dan wel uit zijn. De zwarte vlek goed afsponsen met lauw water met mlerenzuur er door. Als de vlek niet te oud is zal zij wel verdwijnen. Klop de plek zoo droog mogelijk en bedek die weer niet mag nesia, dat na een paar uur weer verwijderd wordt. Vooral geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik een lichtgrijze vilten hoed reinigen ANTWOORD Mot waschbenzine stevig afwrij ven en daarna droog wrijven. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: 'Hoe verwijdert met ketelsteen uit een ketel? En hoe is dit te voorkomen? ANTWOORD: De ketel uitkoken met sterke soda oplossing, zoo noodig eenige keeren herha len. De ketelsteen Iaat los: om te voorkomen dat zich weer ketelsteen vormt, doet u een steentje in den ketel.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11