Stoomwasscherij FEM1NA Baaaesiiiaa Blouses.... en n0g eens g|ouses Van Amerongen's DE GROOT N.V. De moderne Sjaal.... DONDERDAG 22 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 16 Een zeer belangrijk practisch kleedingstuk in 1937 We schreven het reeds: de mode brengt blouses te kust en te keur: stemmige en vroo- lijke, eenvoudige en meer gekleede. Zoodat de dame, die dit zomenseizoen enkel japonnen en niet ook een paar aardige blousetjes in haar kast heeft, bijna niet mee kan doen! Ze zijn ook zóó gemakkelijk! Bij één man- telcostuum zoekt men er een stuk of drie uit en dan is men telkens weer „als nieuw". We laten u hier vier aardige voorbeelden van de blouse-mode zien: Links boven: een aardig, vlug en sportief model in gestreepte mousseline vooral strepen zullen dezen zomer schering en inslag zijn! Het is ver sierd met een fijn batist kraagje en mouwop slagen afgezet met kant, die ook de „hals klepjes" omlijnt. Daarnaast: schattige blouse van bedrukte shantung met gefestonneerd schouderstuk en mouwopslagen. Het aardigste is dit model in beige met kleurige stippen. Links onder: Heel nieuw zijn ook de Schot- sche zijdjes, tot blouses verwerkt. U ziet er hier een, eenvoudig doch elegant van model. Het kleine, losse sjaaltje aan den hals en de strik aan de taille geven een bizonder „vlug" cachet. Daarnaast: weer een heel modern streep- model in zwart met witte tafzij of toile de soie. Dergelijke echte „sportblousjes" zullen dezen zomer bij duizenden worden gedragen! Regentesselaan 40- Tel. 13466 Na 5.30 TEL. 16262 het goede adres voor Uwwasch (Adv. Ingez. Med.) Zondag Kippesoep Gevulde kalfsborst Andijvie Aardappelen Vanillebavarois met abrikozenpurée. Maandag-. Rijstrand met kip en tomatensaus Flensjestaart. Dinsdag Ham Spinazie Aardappelen Warme broodpud ding met vanillesaus Woensdag Spinaziesoep Gehakt Gedroogde appelen Chocoladevla. Donderdag: Biefstuk Brusselsch lof Aardappelen Rijst met rabarber. Vrijdag Stokvisch Gebakken uien Mosterdsaus Rijst of aardappelen Vruchtensla. Zaterdag Saucijsjes Stamppot met raap- steeltjes Havermoutkoekjes. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Kaasbroodjes, Bloemkool met aardappel puree in vuurvasten schotel, Vruchten en noten. 2. Gekookte eieren, Kropsla, Aardappelkoekjes, Botersaus, Jan in de zak. 3. Bruine boonensoep, Andijvie, Aardappelen, Gebakken boter, Hangop met beschuit en suiker. 4. Schotel van rauwe groente: tomaten, spi nazie, kropsla, andijviesla, Gekookte aard appelen, Botersaus, Rijstebrij. RECEPTEN. Kaasbroodjes. Benoodigd: 4 kadetjes, 1 ons belegen kaas, 2 d.L. melk, 3 lepels bloem, 1 y2 lepel boter, peper, zout, gesmolten boter. De kadetjes doorbreken, een kapje er af snij den en het kruim er gedeeltelijk uithalen. Van boter, bloem en melk een saus maken. De in blokjes gesneden kaas er door roeren, op smaak afmaken met peper en zout. Hiermee de brood jes vullen. Het kapje er weer op leggen, d.e broodjes insmeren met gesmolten boter en plm. 15 minuten in een tamelijk heete oven zetten, tot ze bruin en knappend zijn. Gevulde kalfsborst. Benoodigd: 1 Kg. kalfsborst, 300 gr. gehakt (kalfs- en varkens- of alleen kalfsgehakt), 100 gr. boter, 10 gr. zout voor het vleesch, zout, peper, noot, ei, Madeira, 1 klein blikje truffels. Het gehakt aanmaken met zout, peper, noot, ei, Madeira en in stukjes gesneden truffels. De kalfsborst aan drie kanten opensnijden tus- schen de vliezen, het vulsel er tusschen leggen en het vleesch weer dicht naaien. Het vleesch zouten en in de boter aan alle kanten bruin en gaar braden (35 minuten per pond). De jus met water afmaken. Voor het snijden de touw tjes er uit halen. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. Watervlekken of Regenvlekken. Deze ko men het meest voor op laken en zijde, ze zijn daarop althans het meeste zichtbaar. Het een voudigste en meest afdoende middel is, deze kleedingstukken te strijken onder een vochti- gen doek met een niet te warme strijkbout en met weinig druk. anders heeft men kans, dat men zoog. strijkglans op de stof maakt. VOOR DEN PARKETVLOER Als u parket in uw huis hebt, weet u na tuurlijk hoe prachtig dit gaat glanzen, door het wrijven met een wollen lap. Misschien wist u echter nog niet dat nóg betere resultaten worden bereikt, als men de lap eerst verwarmt door haar b.v. een tijdlang op de haard of op de verwarming te leggen. De dubbele wer king van wol en warmte geeft een zeldzaam mooie glans, ook aan uw zeil. Alls U die kleuren zag die hij op zijn Everlasting palet heeft! En nu heeft hij nog maar een kleine keus gedaan uit de prachtige, diepe Everlasting tinten. Niet minder dan 46 zijn het er. Let eens op de kleuren weelde in de Everlasting etalages die U overal ziet. II neemt dan minstens 5 knotten. Dan krijgt II het prachtige hand werkblad „Praten en Breien" gratis! V. ENGELEN EVERS - HEEZE (Adv. Ingez. Med.) Wat weten we van Indië? (Twaalf Huisvrouwenvereenigingen doen in ons Insulinde haar nuttig werk). Een vorigen keer hebben we in deze rubriek het een en ander verteld over de I. E. V. V. O., een bloeiende Indische vrouwenorganisatie, die zich de moreele, sociale, intellectueele en economische ontwikkeling der Europeesche vrouw in Indië ten doel stelt. Thans willen we eens iets schrijven over een andere organisatie, die ons veel bekender voor komt: de huisvrouwenvereenigingen in Indië. De huisvrouwenvereenigingen in Indië zijn nog betrekkelijk jong, maar ze zijn er! De ma laise, die ongeveer vijf jaar geleden ook in ons Indië overal rondom haar slachtoffers maakte en vrijwel iedereen dwong tot geduch te bezuiniging, gaf er den stoot toe. Te Soera- ba ja kwamen eenige dames bijeen om te be raadslagen, hoe men elkaar in deze moeilijke tijden het beste terzijde kon staan. En' zoo werden natuurlijkerwijze allerlei vraagstukken, het uitgebreide gebied van de huisvrouw betreffende, onder het oog gezien. Men ging zich erop bezinnen, dat b.v. de passarprijzen niet waren vastgelegd, zoodat het voor vele jonge vrouwtjes, die kersverseh in een vreemd land kwamen en daar voor het eerst van hun leven een eigen huishouding op moesten zetten, haast ondoenlijk was, achter de juiste prijzen te komen. Het kwam maar al te vaak voor, dat 2 a 3 maal teveel werd be taald. Aan tuinverzorging werd over het al gemeen door de huisvrouw zelf nog heel wei nig gedaan; kookcursussen speciaai voor huis vrouwen, kwamen slechts sporadisch voor. Rapporten over de keuring van de voornaam ste levensmiddelen kwamen niet onder de oogen van de huisvrouw. Er was heel weinig gelegenheid voor demonstratie, enz. Overal hiaten dus. Wat een pracht gelegenheid voor een vereeniging van huisvrouwen om nuttig werk te doen. De eerste vereeniging liet dan ook niet lang op zich wachten. In Juni 1931 werd zij na een half jaar van voorberei dingente Soerabaja opgericht. Weldra volgden andere vereenigingen: te Batavia, Bandoeng, Semarang, Medan, Soeka- boemi; later te Buitenzorg, Malang, Jogja karta Kota Radja, Palembang en Solo, terwijl nog op enkele kleinere plaatsen onderafdee- lingen werden gevestigd. In het begin van haar werkzaamheid stonden pers en publiek wel een beetje cynisch tegenover deze groepjes vrouwen, die op zich genomen hadden op zulk een omvangrijk terrein pionierswerk te ver richten. Men dacht, dat de vereenigingetjes met een half jaar wel weer ter ziele zouden zijn, maar dit liep anders! De vereenigingen Soerabaja en Batavia telden binnen het jaar elk over de 1000 leden, terwijl thans Batavia is uitgegroeid tot 1400 en Soerabaja tot 2100 leden. In totaal zijn in Indië momenteel 12 Huisvrouwenvereenigingen, die met haar on deraf deelingen bijna 8000 leden tellen. Om het onderlinge contact te bevorderen werd in December 1931 de Bond van Vereeni gingen van Huisvrouwen in Ned. Indië opge richt; een landelijke organisatie dus. wier ze tel wisselend is. Nu nog even in vogelvlucht natuurlijk iets over het werk van deze pioniersters. Er werden net als bij ons maandbladen opgericht, die geregeld artikelen hebben ge publiceerd over: opvoedkunde, tuinverzor ging, lichamelijke opvoeding, karakterkunde, woninginrichting, belastingen, samenstelling huishoudbudget, kampeeren enz. enz. Tevens worden in deze bladen weekrapporten en pas sarprijzen gepubliceerd. Er werden geregeld excursies, demonstraties, kook- en naaicur sussen georganiseerd, die een groote belang stelling genoten. In de groote plaatsen ont stond het instituut „Damesbeurs"; tallooze bijzondere af deelingen werden ten gerieve van de leden opgericht. We noemen b.v. goed- koope hulp in de huishouding voor zieke vrouwen, bemiddelingsbureau voor huishou delijke krachten, inlichtingen aan nieuw-uit- komenden en aan repatrieerenden, bemidde ling voor het zenden van kinderen naar de bergen, vacantiecursussen enz. enz. Er werden geregeld lezingen gehouden over diverse onderwerpen en reeds werd een con sultatiebureau voor zuigelingen gesticht.. En tenslotte werden talrijke officieele acties ge voerd. Zoo bracht de Bond a.s. tot stand, dat via de Nederlandsche vereeniging van Huisvrou wen een regeling werd getroffen voor controle op de huisvesting van schoolgaande kinderen in Holland. Door een request van den Bond ter vermel ding van 't land van herkomst op in Indië ge- importeerde artikelen werd het allereerste be gin van een warenwet tot stand gebracht. Voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een bureau voor beroepskeuze; met Kerstmis worden, precies als bij ons, Kerstpakketten verzameld voor behoeftige ge zinnen, terwijl ook in 't algemeen veel ten dienste der liefdadigheid wordt gedaan. Alles wat de bond doet, konden we natuur lijk in dit korte artikel niet opsommen: we deden slechts hier en daar een greep. Onze bedoeling was alleen maar, eens te laten voelen, dat Indië net als wij een bloeien- den Huisvrouwenbond rijk is en dat zij al zeer nuttig werk doet in dit schoone land met zijn in vele opzichten nog onbegrensde mogelijk heden. DE ZORGEN VAN ANDEREN Menige vader zegt, wanneer het gesprek gaat over het vak dat zijn nog jeugdige zoon later zal kiezen: ik hoop dat hij nooit het zelfde wil worden als ik, want daaraan zijn zóóveel narigheden verbonden. Volgt een op somming van alle nadeelen van dat speciale bedrijf. Vele ouders zeggen: wat een moeilijkheden geven mijn kinderen me toch, anderen hebben het maar gemakkelijk met hun kinderen, daar loopt alles op rolletjes, maar wij komen steeds voor nieuwe en onverwachte problemen. Volgt een opsomming van alle zorgen over hun kinderen. M Oppervlakkig beschouwd hebben cteze 'nien- schen gelijk: de genoemde nadeelen van dit vak zijn stuk voor stuk de volledige waar heid, de zorgen over de kinderen zijn in geen enkel opzicht overdreven. Maar toch zit er een fout in een dergelijke redeneering: het is een op zichzelf staande meening en dus niet getoetst aan de ervaringen van anderen. Meneer A. heeft inderdaad met veel moei lijkheden in zijn vak te kampen, en hij be nijdt meneer B die zoo'n mooien werkkring heeft en die maar zoo rustigweg kan door werken en iets moois tot stand brengt in de wereld zonder iets te weten van zorgen als de zijne. Maar meneer A bedenkt niet, dat me neer B weer andere zorgen heeft, die vast niet minder zijn dan de zijne, waarover hij echter met de buitenwereld niet spreekt, waardoor het lijkt alsof zij niet bestaan. Het echtpaar C heeft wel degelijk zorgen om de kinderen: nauwelijks is de eene moeilijk heid opgelost, of de andere staat weer voor de deur, en van een kant waarvan het totaal niet verwacht is. Neen, dan die kinderen van D„ daar gaat alles bij op rolletjes, ze leeren goed, ze hebben aardige karakters, ze zullen hun weg in de wereld best vinden. Gelooft u het toch niet', meneer en mevrouw C, die andere kinderen brengen ook hun zor gen aan de ouders, maar deze laten de bui tenwereld onkundig van de moeilijkheden, en ontvangen wij geregeld de laatste Nouveautés KRAAGJES JABOTS CEINTUURS KNOPEN GESPEN, enz. GR. HOUTSTRAAT 98 ALLES VOOR NAAISTERS EN KLEERMAKERS (Adv. Ingez. Med.) daarom meent die buitenwereld dat zij er niet zijn. Natuurlijk is er verschil tusschen de hoe veelheid moeilijkheden van het eene en van het andere vak, natuurlijk is er ook verschil tusschen de zorgen die het eene kind geeft aan de ouders en die van het andere. Maar het is onjuist om te denken dat wij, die ons hart op den tong dragen en met onze moei lijkheden steun zoeken bij onze medemen- schen, een zwaarder pak te dragen zouden hebben dan die anderen, die hun zorgen bin nen de vier muren van hun woning houden. Misschien zullen de eersten door hun te groote openhartigheid weieens duizelen van alle goede raadgevingen en daardoor juist het verkeerde doen, maar allicht zullen de anderen door hun geslotenheid weieens in een kringetje ronddraaien en daardoor vast- loopen op een dood punt; beide mogelijkheden zijn denkbaar. Maar het is kortzichtig om el kaar te beoordeelen naar wat de buitenkant ervan laat zien en gelooft u maar nooit -dat een of ander verantwoordelijk beroep geen moeilijkheden kent, en dat kinderen opvoeden zonder zorgen kan gaan, want dan bent u leelijk op een dwaalspoor in de beoordeeling van uw medemenschen. E. E. J.—p. Verfvlekken op glas. Als de ramen geverfd zijn, komt het dik wijls voor dat de kwast uitglijdt en er verf vlekken op de ruiten komen. Om deze vlekken weg te nemen moet men ze eerst met am moniak bevochtigen: ze worden dan zacht en kunnen gemakkelijk met een stuk kran tenpapier worden verwijderd. Met een schoonen doek nawrijven. Onze collectie bevat hon' derden verschillende van zulke vlotte leuke hoedjes voor iederen leeftijd en in alle modekleuren. Ook in groote maten zijn wij ruim voorzien. Alles tegen onze BEKENDE LAGE PRIJZEN!!! Dameshoedenmagazijrten Anegang 24 - Frankestraat 3-5 (Adv. Ingez. Med.) een onmisbare accessoire. We kunnen ze op verschillende ma nieren drapeeren. De mode van de eenigszins „mannelijk" al thans zeer strak en eenvoudig gevormde man tels en costuums brengt als vanzelf de sjaal op den voorgrond: onmisbare accessoire voor het verzachten der al te strenge lijn, prachtig fleurig kleurendetail in een stemmig geheel. Zéér modern zijn de sjaals van zijden crêpe, versierd met franje, hetzij effen, hetzij be drukt en dan liefst met de meest onverwachte motieven: cijfers, poppetjes enz. enz. De mode-1937 brengt alle mogelijke manie ren om die fleurige" sjaals te dragen, onder onze aandacht. Onze teekening laat u er enkele zien: zoekt u zelf maar uit, welke u 't beste bevalt!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14