Millioenendans. Niet zoo héél modern? Het belangrijkste Professor Son. Opticiens ENDENBURG 54ë JAARGANG No.- '1(5512 iVerscfiïfn?-flagëlïjlcs, ftëïïaTvë öp Zoff- ëiï Feestdagen'. r DONDERDAG 22 APRÏU 1937] HAARLEM S DAGBLAD Uitgave 'Lourens Costex Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon 'Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132. 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. 1 r c Nog afzonderlijke verzekering voor aibonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. ITJiiJiLJN 14 1 AUiJNA b. Het ballet der millioenen wordt weer uitge voerd in het Britsche Lagerhuis en de Jooss van dit gezelschap, Neville Chamberlain, heeft het voor het laatst geleid. Want binnenkort zal hij Stanley Baldwin opvolgen als premier en dus aftreden als Kanselier van de Schatkist. Zijn zesde en laatste begrooting is tevens de hoogste die hij ooit heeft ingediend. Het to taal der uitgaven is geraamd op achthon derd drieëntachtig millioen pond. Ik laat u gaarne over dit eens even in Hollandsehe gul dens om te rekenen. Dan komt u er vanzelf toe het even te bepeinzen. Onze staatsbegroo- ting is een peuleschilletje vergeleken bij de Britsche. En zelfs is zij klein van omvang, in haar geheel, als men haar vergelijkt met de Britsche militaire uitgaven wier totaal op deze begrooting tweehonderd achtenzeventig mil lioen pond bedraagt. Dat is meer dan viermaal zooveel als ons geheele staatsbudget! Zonder belastingverhooging ging het natuur lijk niet meer. Derhalve heeft Chamberlain een verhooging van de inkomstenbelasting van 23y2 tot 25% in zijn budget opgenomen. Ik snerk daarbij op dat de Britsche onbelastbare aftrek van het inkomen zeer hoog is, met kin deraftrek stijgend tot 250 pond, zoodat alle arbeidersinkomens, die der onderwijzers en die van vele andere bescheiden-gesitueerde wer kers onbelast zijn. Het Britsche belastingstelsel .wijkt sterk van het onze af ofschoon ook in het onze sterke progressie wordt toegepast. Verder heeft Chamberlain een door niemand verwach te nieuwe belasting ingeluid, n.l. „de Nationale Defensie-Bijdrage", die geheven wordt op overwinsten van bedrijven. „Overwinst" wordt aangenomen als eenig bedrijf meer dan twee duizend pond winst gemaakt heeft, zoodat al leen een aantal kleine bedrijven buiten de nieuwe belasting zal vallen. En dan is men er nog lang niet: de gewone belastingramingen zijn erg optimistisch verhoogd en voor defen sie moet de defensie-leening gedurende vijf jjaar tachtig millioen pond per jaar bijpassen. De gevolgen van deze leening zijn voor het na geslacht. Chamberlain zelf heeft het aspect van zijn begrooting „jammerlijk" genoemd. Geen won dei*. Het geval herinnert levendig aan de be grootingen uit den oorlogstijd. De belasting op overwinsten en wijlen de „oorlogswinstbe lasting" lijken trouwens als broertje en zusje op elkaar. Het putten van enorme bedragen uit een defensieleening is daarbij, uit nuchter zakelijk oogpunt beschouwd, een fatale metho de. En dan behoeft men maar even na te den- ken om te beseffen, hoe de nieuwe belas tingen de volkswelvaart zullen teisteren. Dit betreft niet alleen de menschen met goede inkomens maar de geheele bevolking, want als ,(over een jaar) de overwinst-belasting in volle werking treedt zal. dit over de geheele linie leiden tot verminderde dividend-uitkeering van bedrijven. Aangezien nu in Engeland zoowel aandeelen als obligaties veelal in zeer kleine coupures worden uitgegeven wordt de kleine belegger, lees spaarder, daardoor direct getroffen. Dit beteekent een algemeene ver mindering van koopkracht en ook een vermin dering van de opbrengst der inkomstenbelas ting, die de regeering nu nog zoo optimistisch hooger durft ramen. Chamberlains opvolger zal het volgende jaar wel genoodzaakt zijn tot een veel lagere raming. Onze Londensche correspondent meldt „dat niemand deze begrooting welkom kan heeten". En gelijk heeft hij, al heeft de Labour Party den minister toegejuicht omdat de nieuwe las ten grootendeels op de hoogere inkomens val len. Op den duur blijft het daarbij immers niet. Ook de toekomstige kansen op hooger loonen schijnen nu wel uitgesloten. Dergelijke politieke toejuichingen, even als de politieke teleurstelling van Chamber lains conservatieven aanhang, hebben in den grond der zaak geen beteekenis en hou den slechts verband met de wijze waarop de nieVdoordenkende, oppervlaikkig-rede- neerende „man in the streef' zoo'n nieuwe begrooting ontvangt. Hij meent dat hij er igoed afgekomen is. Het zal hem leelijk tegen vallen. Als een staat financieel boven zijn stand gaat leven wordt daardoor onvermij delijk de geheele bevolking getroffen. En het „sluiten" van deze begrooting is maar schijn. Natuurlijk zijn de andere groote mogend heden er financiëel vooral niet beter aan toe.Het heele gezelschap leeft ver boven zijn finan- ciëele capaciteit op een wijze, die een kleine staat (Nederland b.v.) zelfs niet zou kunnen toepassen omdat zijn buitenlandsch crediet het eenvoudig niet toelaat. Deze wilde millioenen-dans der groote mo gendheden, waarin nu ook Engeland zich heeft ■laten meesleuren, beduidt in wezen niets anders dan opoffering van de volkswelvaart aan den dolzinnigen bewapeningswedloop, die op zijn best tot een ontzettende verarming en op zijn slechtst tot den oorlog leidt. Een eindpunt in den wedloop is alleen te be reiken door internationaal overleg, gevolg van terugkeer van het gezonde verstand en.... hopelijk, maar bovendien noodzakelijk..., van Het woord is aan Feuchtersleben: Wat men krachtig hoopt, dat gebeurt. Een vermetel woorddat echter wonder baarlijk troost. Kon. Holl. Lloyd. Accoord 'in de surséance gehomologeerd. AMSTERDAM, 21 April. De rechtbank homologeerde vandaag het accoord in de surseance van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Spaansche regeeringstroepen Toledo binnengedrongen? Alleen militaire verdedigers zouden zicli nog in de stad bevinden. MADRID, 22 April (Havas-A.N.P.) De ar tillerie van de regeering blijft Toledo beschie ten. De opstellingen van de artillerie zijn zoo gekozen, dat kruisvuur kan worden afgegeven. De voorhoede van de regeeringstroepen is de eerste huizen der stad binnengedrongen en huis voor huis wordt de stad veroverd. In de stad bevinden zich alleen nog de militaire verdedigers. Het meest door het vuur getroffen zijn het postkantoor, het bisschoppelijk paleis en de arena, welke door de opstandelingen in een waar fort is herschapen. LoonsveiTiooging bij Ned. Dok Maatschappij. Woensdagmiddag is in Amsterdam een con ferentie gehouden ter bespreking van de ar beidsvoorwaarden van het personeel, werk zaam bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam. Na een bespreking, die eenige uren duurde, was als resultaat bereikt, dat de directie zich in de eerste plaats bereid verklaarde tot een algemeene loonsverhóoging voor het geheele personeel. Boven deze algemeene loonsverhooging wer den eenige extra-verhoogingen vastgesteld voor verschillende groepen en voor jonge ar beiders, die gedurende de crisisjaren ten achter waren geraakt. Daarbij werden de on derlinge verhoudingen, die vroeger tusschen enkele groepen speciaal in den scheepsbouw bestonden, hersteld. Ook voor wie niet zoo heel modern is hebben wij een enorme keuze ge zellige, warme behangsels voor intie me, behaaglijke kamers. Onze prijzen zijn geweldig laag. in de eenvoudige zoowel als in de betere behangsels. H.M.Bakker,Cen.Cronjestr.135,Tel.11657 (Adv. ingez. Med.) pag. Te Alkmaar is Woensdagmiddag een over kluizing ingestort. 3 De „Andra"-bemanning zou op weg naar ons land zijn. 3 Te Oversckïe is gisteren een zieken auto over den kop geslagen 3 De Emmabloemcollecte te Haarlem, Bloe- mendaal, Overveen en Aerdenhout heeft bijna f 800 minder opgebracht dan een jaar geleden. 3 Dr. Colijn heeft een commissie ingesteld om te beraden, welke maatregelen noo- dig zijn om nadeel in burgerlijke be trekkingen door het vervullen van den dienstplicht te voorkomen. 3 Een bombardement op het centrum van Madrid heeft vele slachtoffers gc- eischt. 4 De Belgische Kamer aanvaardt de wet op de devaluatiewinst. 4 Goering zou met een geheime opdracht naar Italië vertrokken zijn. 4 Samenwerking tusschen Haarlem en Heemstede? 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Millioenendans. 1 Onze Indische Luchtpostbrief 3 Langs de Straat: Salomo's oordeel. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: De kegelsport in het Derde Rijk. 4 II. D. Vertelling: Een tragedie. 6 M. V.: Birma, e ensprookjesland. 7 Van den Abeelen: Een dag uit het leven van een „vliegenden dokter". 7 G. J. Kalt: Uitvoering door leerlingen van „Toonkunst*'. 7 Voor de Vrouw 10 K. Rauwerda: Geluk is: anderen geluk kig maken. 13 Ineke Veenhoven: Zwitsersclie reisin drukken. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen. op 0| Menschelijker behandeling der Abessynische gevangenen verzocht Beroep op den Volkenbond. (De Japanner Son, die op de Olym pische Spelen te Berlijn den Ma rathonwedstrijd heeft gewonnen, is benoemd tot -professor in de literatuurgeschiedenis aan een Japansche universiteit.) U ziet het, wanneer u dit nieuws hebt gelezen, Bouw niet al te vast op spreekwoordlijk terrein, Het blijkt toch geen Meden- en Perswet te. wezen, Dat hardloopers persé ook doodiloopers zijn. Wij hebben dit trouwens wel altijd geweten, Maar hier is een prachtig bewijs met dien Son, Reeds binnen een jaar op d'Olympus gezeten, Nadat hij d' Olympischen Marathon won. Als winnaar is hij van de loopbaan gekomen, Zijn beenenprestatie is juichend ge-loofd, Toen heeft hij een andere richting genomen, En koos zich een loopbaan, gericht op het hoofd. Dat zal een verandering zijn in zijn leven, Want ook al bewijst men hem verder wel eer, Geen menigte zal hem ovaties meer geven, Geen pers van de wereld verheerlijkt hem meer. Zijn kleeding zal meer dan een tricootje wezen, Een niet meer sportief, maar een plechtig gewaad, De hardloopers zullen hem verder niet vreezen, Misschien de studenten, dat kan ook geen kwaad. Wij lezen van sportlui die „prof" zijn geworden, Wel vaker, dat komt bijna dagelijks voor, Maar in dezen vorm kwam 't nog niet aan de orde, Hij offert er zijn amateurschap niet door. De sport heeft wel recht, zich op hem te beroemen, De man, die zoo juist nog den Marathon won En dien ze daarna tot professor benoemen, Brengt eer aan het land van de Rijzende Son. P. GASUS. EERST NAAR UW OOGARTS DAN NAAR UW OPTICIEN: RIJKSSTRAATWEG 6 BIJ HET SOENDAPLEIN (Adv. Ingez. Med.) een hooger besef van de roeping van den mensch in dit leven. Ik geloof dat inderdaad hooger inspiratie, dan thans nog de volken en hun leiders bezielt, zich zal moeten doen gel den om dezen wilden ren naar den ondergang te stuiten. En waarom zou men daarop niet mogen hopen?.... ja die zelfs, in zulk een verdwazings-crisis, mogen verwachten? R. P. Japansche haringvloot door typhoon overvallen. Vele visschers vonden den dood in de golven. TOKIO, 22 April (Reuter/A.N.P.) De Ja pansche haringvloot is door een typhoon ge teisterd, terwijl zij aan het visschen was in de zee van Ochotsk aan de Zuidwestkust van Sa- chalin. 47 visschers zijn om het leven geko men, terwijl nog 57 worden vermist. Men vreest, dat een aantal der vermisten om het leven is gekomen. De beide schoolschepen der Duitsclie marine „Gorch Fock" en „Horst Wessel" hebben Kiel verlaten voor een oefenreis van eenige weken. LONDEN, 22 April. (Havas.) Verscheidene parlementsleden en de dekens van Canter bury, Rochester en Winchester hebben een verzoekschrift gezonden aan den secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, waar in den Bond verzocht wordt pressie uit te oefenen op de Italiaansche regeering om de Abessynische krijgsgevangenen „menschelij ker" te behandelen. Afschriften van dit verzoekschrift zijn ge zonden naar den koning van Engeland, den hertog van Gloucester, den minister-president de aartsbisschoppen van York en Canter bury en aan de ministers van buitenlandsche zaken van alle staten, leden van den Vol kenbond, Een brug, die dienst moet doen bij de wereldtentoonstelling te Parijs, is bij liet opbouwen ingestort. Kring van luchtlijnen om de wereld gesloten. De luchtlijn San FranciscoManilla verlengd tot Hongkong. Woensdag 21 April is de kring van luchtlijnen om de wereld geheel gesloten. De luchtlijn over den Stillen Oceaan der Pan American Airways San Francisco-Honoloeloe- Midway-Wake IslandGuamManilla is met ingang van dien datum officieel verlengd tot Hongkong, waar aansluiting wordt verkre gen op de Engelsche luchtlijn naar Penang, dat o.a. ligt op de Indië-route der K. L. M- vliegtuigen, die post en passagiers naar West- Europa brengen. Te Frankfort aan den Main krijgt men aansluiting op den Zeppelin-dienst naar New-York, dat door verschillende lucht lijnen met San Francisco verbonden is. De „China-Clipper" der P. A. A., die Woens dag uit San Francisco vertrok, is de eerste vliegboot, die in regelmatigen dienst van Ma nilla doorvliegt naar Honkong, waar zij op 26 April aankomt. STAKINGSONLUSTEN IN DEN STAAT MAINE. LEWISTON (Maine), 22 April (Havas). Acht compagnieën nationale garde zijn naar Lewiston en Auburn gezonden, waar straat gevechten zijn geleverd tusschen stakers en werkwilligen in de schoenindustrie. De Garden verspreidden door middel van traangasbom- men eenige duizenden personen, die verzameld waren om de twee van de 19 fabrieken waar gestaakt wordt. JUBILEUM BIJ DE FIRMA JOH. ENSCHEDé EN ZONEN. Vandaag was 't 50 jaar geleden dat de heer L. Vroom, snelpersdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. 's Morgens is de jubilaris door een commissie uit het personeel van huis afgehaald en is hem een cadeau overhandigd. Namens de directie is de jubilaris toege sproken door mr. Joh. Enschedé, die hem de medaille in brons overhandigde, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, welke den jubila ris door H.M. de Koningin is verleend. Verder werd den heer Vroom een enveloppe met in houd aangeboden en kreeg hij vele bloem stukken. Den verderen dag brengt de heer Vroom in huiselijken kring door en ook hier zullen zeer velen ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik willen maken den jubilaris geluk te wenschen. Een tunnel onder het Spaarne? „Het zou veel te duur worden" zegt een deskundige. De heer J. C. J. Schol te te Haarlem schrijft ons: Nu blijkens mededeelingen in uw blad het voornemen bestaat in de naaste toekomst een brug over het Noorder Buiten Spaarne te genover de Zaanenlaan te bouwen, zou ik aan de autoriteiten in overweging willen geven daar in plaats van een brug een tunnel te bouwen. Daarvoor zijn mijns inziens veel ar gumenten aan te voeren. De kosten zullen wel niet veel hooger worden, misschien wordt een tunnel iets duurder, maar de gemeente zou zich de uitgaven van loonen aan brugwach ters besparen. Bij een tunnel is geen perso neel noodig, want de pompen voor de lucht- verversching werken automatisch. De scheep vaart ziet liever een tunnel dan een brug, want een brug geeft oponthoud en er moet bruggengeld betaald worden. De Zaanenlaan is lang genoeg om een behoorlijke inrit voor den tunnel te maken. De Spaarndamscheweg zou natuurlijk met een viaduct den tunnel moeten kruisen. Het voordeel van een tunnel is ook dat het mooie vrije gezicht op het Spaame behou den blijft. Als er een brug zou komen wordt het landschap zeker minder fraai, dit bewijst de Buitenrustbrug aan het Zuider Buiten Spaame. Nu er zooveel gedaan wordt voor de ver betering van de wegen voor het snelverkeer is een tunnel te verkiezen boven een brug. Hoe denken B. en W. over dit plan, hoe de Verk eerscommissie, hoe de Schoonheids commissie, hoe de schippersvereniging „Schuttevaer"? Vooral nu Haarlem ln de nabijheid van het Noorder Spaarne een haven gaat maken is er nog meer voor te zeggen om een tunnel te verkiezen boven een brug. Tot zoover deze lezer. Wij hadden over de quaestie een onderhoud met een deskundige. Deze deelde ons mede, dat dit punt zeker niet in aanmerking kan komen voor het maken van een tunnel. Tun nels worden alleen gemaakt op punten waar een druk scheepvaartverkeer belemmering van een brug ondervindt en waar het verkeer herhaaldelijk gestremd wordt door de voorbij varende schepen. Maar de scheepvaart in het Spaame heeft niet zóóveel te beteekenen. Bo vendien zou een tunnel zeker 5 maal zooveel duurder worden als een brug. In het alge meen komen tunnels wel niet veel duurder dan bruggen, maar dat komt omdat de bereke ningen gebaseerd zijn op de kosten voor bruggen die 25 Meter of meer boven de waterspiegel moeten liggen. Zoo'n hooge brug aan het Spaame is natuurlijk absoluut niet noodig omdat er geen bezwaar bestaat om er een bascule brug van te maken zooals aan het Zuider Buiten Spaame. Zou een tunnel het stadsbeeld minder scha den dan een brug? Deze deskundige meent van. niet, want men moet bedenken dat de Zaanenlaan bij een tunnelbouw verknoeid zou worden door het maken van den inrit voor den tunnel. De voorsteller zoo besloot deze deskun dige onderschat de bezwaren die er zouden komen als men op dit punt een tunnel wil ma ken, terwijl hij de voordeelen van zoo'n tunnel overschat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1