Zeven grootmeesters spelen simultaan. Moet Bloemendaal een eigen Lyceum stichten? ZATERDAG 24 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. De competitie om het landskampioenschap levert ditmaal wel een flink aantal verras singen op, zooaat het nog op geen stuk gen na te voorspellen is, wie tenslotte de gouden medaille van den K.N.V.B. in ont vangst mag nemen. Sterke clubs als P. S. V.. Feijenoord en Go ahead hebben al een paar wedstrijden verloren (de Philipsmenschen zelfs al drie) en de club, die in vorige seizoe nen in den regel hopeloos onderaan bengelde, maakt zoowaar morgen een kans. op de eerste plaats te komen,, namelijk als zij kans ziet op eigen veld van Ajax te winnen, wat immers heelemaal zoo onmogelijk niet is. Die twee partijen hebben elkander nog niet ontmoet, zoodat het er in Groningen wel heftig aan toe zal gaan. P. S. V.Feijenoord gaat voorloopig om de bezetting van de laatste plaats. Hoewel ook die twee clubs elkaar in deze eere- afdeeling nog niet bestreden hebben gelooven we toch dat de Rotterdammers twee punten rijker naar huis zullen terug keeren.. Voor de promotie tweede klas in Afdeeling n wordt morgen de laatste wedstrijd gespeeld, het gaat op het Sparta-terrein in Rotterdam tusschen het reeds gepromoveerde R. F. C. en het gedegradeerde Z. F. C. De strijd als zoodanig heeft dus niets te beteekenen, maar er zal toch wel publiek genoeg komen, al was het alleen maar om den nieuwen eerste klasser te bejubelen. Voor het arme Z. F. C. een zware gang! Morgen wordt het in Amersfoort uitgemaakt, wie in het aanstaande seizoen de plaats van Bloemendaal mag innemen, want daar wordt de wedstrijd H. V. C.De Volewijckers ge speeld. Wanneer deze strijd op een gelijk spel uitloopt, zal een beslissingswedstrijd noodig zijn, want hun positie is blijkens onderstaande cijfers op het oogenblik precies gelijk. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. gem. H. V. C. 3 2 1 0 5 12—7 1.67 Volewijckers 3 2 1 0 5 13—9 1.67 We meenen echter te mogen voorspellen dat H.V.C. promoveeren zal. Onze lezers kunnen morgen ook nog een wedstrijd zien, n.l. R.C.H.Kinheim in het Heemsteedsehe Sportpark. Het gaat hier voor het tournooi om het kampioenschap van Haarlem. De winnende partij moet dan bin nenkort in de finale tegen de roodbroeken uitkomen. WIJZIGING WEDSTRIJDPROGRAMMA. Voor Zondag zijn oja., de volgende wedstrij den ingelascht: H.V.C.De Volewijckers. SwiftHalfweg. AlkmaarQ.S.C. PhenïxRijssen Vooruit. Uitgesteld zijn: K.F.C. 2—H.F.C. 2 WaubachBleijerheide. G.V.A.V.Leeuwarden. M.S.C.Frisia HILVERSUMSTORMVOGELS. De Stormvogels spelen Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Hilversum. Zij vertrekken met het volgende elftal: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Schoorl, Tol, Van der Steen, Van Pel, Woudenberg. Prins, Van Riemsdijk. OM DEN H.V.B.-BEKER. SCHOTEN—HILLINEN. Zondag speelt Schoten op haar terrein aan den Vergierdeweg tegen Hillinen. Het Schoten-elftai is volgt: Boeser, Buter. Schotman, Kedde, De Ruiter, Van Roon, Verkerk, De Kruyf, Klooster, Fransen. Van Putten. W edstrij dpro gramma voor Zondag 25 April 1937. KAMPIOENSCHAP VAN DEN H.V.B. Zeemeeuwen 2-WB, 2 uur. J. Fortgens (grensrechters: J. M. P. Giebels en J. West). H. V. B.-BEKER. HillegomSpaarnevogels, 2 uur, J. H. Luijken. Schoten—Hillinen, 2 uur, M. Seubring. STADS-ED1TIE1BEKER. KemphaanKennemers 3 10 uui, A. van Dam HFC 3Haarlem 3, 10 uur, W. Voogd EDO 3THB 2, 10 uur, J. D Rigbers Jr. PROMOTIECOMPETITIE 3e KLASSE. Groep A: Damiaten—HFC 7, terrein i'HB, IC uur, F. J. Wempe Jr (grensvcchters: C. Draijer en J. C. van Tol; THB 3Hillegom 4, terrein HFO, 10 uur, W. F. Ie Fèbre (grensrechters. J. H. Martens Jr. en L. van der Ven). Groep B: Kennemers 6Zeemeeuwen 3 terrein Bloemendaal, 10 uur, J. Sondorp, (grensrechters: J A var Mechelen en J. F. Ploeg) RCH 10—Zeemeeuwen 4, tcrtein Heem stede, 10 uur, A. J. Grootegoed (grens rechters: T Kranenburg on P. G. de Vries) GEWONE COMPETITIE. 2 A Kinheim 5RCH 6. 10 uur, A. C. J Crombeen. VOG—Beverwijk 3. 10 u. Th. v. Kampen. 2 B DIO 2—Schoten 3. 11.30 u., W. Th Maas 2 C DeCeORipperda 2, 10 uur. C. J Reedt 2 D Nieuw-VennepETO. 2 uur, H. D. Kist de Ruijter Jr. 3 A Kennemers 7—WH 2, 10 u.. A. v. d. Wiel 3D Kennemers 8Beverwijk 4 10 uur H H. Kranevela Spaarnestad 2RCH 10 12 uur, (terrein RCH) A. G Peperkoorn 4 A Beverwijk 5EDO 10 12 uur A Schoenmaker Jr Kennemers 9EHS 6. 12 uur J. W. J Nijsen DeCeO 3Spaarnestad 3. 12 uur H C. de Wid 4 B RCH 13DSK 3, 10 uur, Th. Portegies. 4C Schoten 6Damiaten 2. 10 u. M Kruijff JUNIOREN-COMPETITIE A VSV a—EDO a, 12 uur, F. Hendriks. C Stormvogels bBloemendaal b, 12 uur, J. Diepgrond D Hillegom—Haarl. d, 10 uur, G. de Raadt RCH f—VI. Vogels. 10 uur. S. Koning. E HFC d -DIO. 10 uur. C. J. Scheffer. RCH h—WH b, 12 uur, A. Loos. RCH gHaarlem e, 10 uur, C. Dekker. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND COMPETITIEWEDSTRIJDEN. Jl. Zondag wist T.H.B. 2 beslag te leggen op het kampioenschap van haar afdeeling, zoodat nu van de eerste en tweede klasse de kampioenen bekend zijn. Die van de derde klassen zullen spoedig volgen, als het pro gramma voor morgen afgewerkt kan worden. Voor de 2e klasse komen in het veld S.V. 3 Aurora 2 en Meerlebosch 1O. K. 2. In 3A zijn vastgesteld Meerlebosch 3T.H. B. 3, Aurora 4Zwaluwen 1 en D.S.V. 2 Flora 3 op het Flora-terrein. In 3B wordt gespeeld de uitgestelde strijd Always Ready 3Meerlebosch 2. ADSPIRANTEN- WEDSTRIJDEN. Afdeeling A: Animo i Haarlem)Flora Afdeeling B: Meerlebosch aO. K. a Afdeeling C: S. V. aMeerlebosch c AuroraS.V. b O. K. b—Haarlem c Meerlebosch bHaarlem b ""SERIEWEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". De H.K.C. ..Haarlem" organiseert morgen op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan seriewedstrijden voor enkele Haar lem-twaalftallen en uitgenoodigde vereeni- gingen. Het programma luidt: Afdeeling 1: Haarlem 1Flora H.K.V. 2O. K. 2 Flora—H.K.V. 2 H.K.V. 2—Haarlem 1 O. K. 2—Flora Haarlem 1—O. K. 2 Afdeeling 2: Haarlem 2T.H.B. D.T.V. 3—Watervliet T.H.B.D.T.V. 3 WatervlietHaarlem 2 Haarlem 2—D.T.V. 3 T.H.B.—Watervliet Afdeeling 5: Haarlem 5O. K. 5 Aurora 4 en 5Luto 4 Haarlem 5Aurora O. K. 5—Luto 4 AuroraO. K. 5 Luto 4Haarlem 5 Elke wedstrijd duurt tweemaal twintig mi nuten zonder rust; afdeeling 1 begint om 10.15; de andere 9.30. Voor elke afdeeling zijn twee prijzen beschikbaar. De afdeelingen 3 en 4 spelen op 2 Mei as. DE OOSTHOEK. Secretaris-leider: Eschdoornstraat 2. Te spelen a.s. Zondag: OosthoekAlw. Ready n 2 uur, terrein Kleverlaan. Voor de a.s. Pinksterdagen wordt deelgeno- nomen aan de series van Blauw-Wit in Blari- cum. WAAROM Houdt U onze Bibliotheekboeken zoo lang? Brengt U ze even terug? Dank U. BONTENBAL. (Adv. Ingez. Med.) GYMNASTIEK. UITVOERING VAN WIN FRIED. Zondagavond 25 April zal in de Gemeente lijke Concertzaal een gymnastiekuitvoering worden gegeven door de RK.S.V. ..Winfried" in samenwerking met de R.-K. Damesgym- nastiekvereenigingen „Hercules", „Blauw wit" en „Leonidas". Ongeveer 400 deelnemers (sters) zullen me dewerken. Op het progromma staan 20 num mers. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het K. N. G. V.-Handbalprogramma voor Zondag luidt: Dames: 11 uur: Haarlemsch elftal—Zeeburg (kampioen van Nederland '36). Heeren: 10 uur: Haarlemsch A elftal—Haarlemsch B elftal. Hoofdklasse Heeren: TonidoOlympia (Aalsmeer). Ie klasse Dames: Hercules HebeZaanland, 10 uur. Te Haarlem worden twee interessante wed strijden op het terrein aan den Vergierdeweg peeld. Het Haarlemsch dames-elftal speelt daar te 11 uur tegen de kampioenclub van Ne- dreland (1936) en der Hoofdklasse (West) „Zeeburg". Lettende op het spel der Zeeburg dames tegen Concordia zullen eerstgenoemde dames thans beter moeten aanpakken, om het tot een goed einde te brengen. Een Haarlem- sche overwinning is te verwachten. Twee Haarlemsehe heerenteams zullen el kaar eveneens op het zelfde terrein bestrij den. De voorhoede van het te kiezen Haar lemsch elftal speelt daar tegen de eigen ach terhoede. Voor de Hoofdklasse spelen Tonido Olympia hun laatsten oefenwedstrijd; wint Olympia, dan heeft Rapiditas een mooie kans aan de degradatie te ontkomen, want dan zou Rapiditas 6 punten bezitten tegenover To nido 5. Er is echter nog geen beslissing geno men betreffende het aantal clubs, dat degra datiewedstrijden zal moeten spelen. Dr. M. Euwe De zes séances van de A. V. R. O. In de komende weken organiseert de A.V.R.O. zes massa-simultaan- séances in diverse groote steden van ons land. Het is de A.V.R.O. gelukt voor dit doeü beslag te leggen op een zevental van de sterkste meesters ter wereld, allen deelnemers aan het tour nooi te Nottingham Augustus 1936. We laten hen, die deze grootste aller simul- taan-organisaties luister zullen bijzetten, hier bij de revue passeeren, om daarbij in het bij zonder de aandacht te vestigen op hun kwali teit als simultaanspeler. Dr. A. Aljechin heeft na het Paaschcon- gres te Margate nog een flinke simultaan- tournée door Frankrijk achter den rug. zoodat deze weliswaar getraind, maar aan den ande ren kant ook eenigszins vermoeid achter de borden zal komen. Aljechin is een vlot simul taanspeler en voert niettegenstaande het snelle speeltempo vaak zeer fraaie combi naties uit, welke tal van zijn meestercollega's hem zelfs in een gewone partij niet zouden kunnen nadoen. Daartegenover staat, dat Al jechin zich ook wel eens aan grove blunders 'bezondigt, waardoor sommige partijen een on tijdig einde nemen. Van Dr. E. Lasker werd na het tournooi te Nottingham niet vee] meer vernomen. Deze schijnt zich in zijn tegenwoordige woonplaats, Moskou, niet met het practische spel te hebben bezig gehouden. Dr. Lasker is een zeer serieus simultaanspeler die zich in elke partij geheel geeft. Dit heeft voor de tegenspelers een voor deel en een nadeel. Het voordeel, dat er in den regel een partij van goed gehalte ontstaat; het nadeel, dat deze munier van simultaan-spelen zeer veel tijd kost. waardoor het gewoonlijk erg laat wordt. E. Bogoljubow heeft voor zoo-ver be kend na Nottingham niet veel anders ge daan dan in een tournooi te Berlijn den twee den prijs winnen. Pas in de laatste ronde van dezen wedstrijd werd hij door Samisch versla gen en daardoor van de eerste plaats gedron gen. Bogoljubow speelt in simultaan-séances zeer wisselvallig zooals trouwens ook in het gewone tournooispel. Hij is niet genoeg tacti cus om zijn tegenstanders in combinatiepar tijen onder de voet te loopen, maar als het den grooten strateeg gelukt het meerendeeü van zijn partijen rustig te houden, zal hij steeds op een fraai percentage kunnen rekenen. S. F1 o h r heeft na de vervulling van zijn militaire plichten (medio Maart) wat rust ge nomen en zal hier geheel frisch ten strijde kunnen trekken. De kleine Tsjech is een zeer bekwaam simultaanspeler. die de Nederland- sche schakers reeds in 1932 verraste door de buitengewone snelheid, waarmee hij de ver schillende borden afwerkte. Bekend is o.m. zijn séance te Amsterdam in April 1932, waar Flohr het tegen niet minder dan 100 tegenstanders opnam en het fraaie resultaat van 79 5 16 boekte. R. Fine heeft juist een paar zware wed strijden te Margate en Oostende achter den rug en speelt derhalve niet onder de meest gunstige omstandigheden. De jonge Amerikaan beschikt echter over een abnormaal groot uit houdingsvermogen. zoodat zijn bijzondere ca paciteiten op simultaangebied er niet al te ernstig onder zullen lijden. Als simultaan speler behoort Fine tot het type Flohr. snel en slagvaardig. In Tilburg gaf Fine kort geleden nog een séance tegen meer dan 35 spelers, die hij allen wist te verslaan. Dr. S. G. Tartakower nam evenals Fine. aan het tournooi te Oostende deel, maar met minder succes dan deze. Terwijl Fine den eer- sten prijs deelde, moest Tartakower zich met een der laagste plaatsen tevreden stellen. Een volgend keer beter. Het is niet de eerste keer, dat Tartakower ons land als simultaanspeler bezoekt; hij was reeds verschillende malen de gast van Nederlandsche vereenigingen. Tarta- kower's geestige persoonlijkheid is ook in zijn manier van schaken merkbaar: hij tracht zijn tegenstanders heel vaak in aardige valletjes te lokken. Men zij dus gewaarschuwd! Ten slotte zal ook schrijver dezes zijn krach ten in den simultaan wedstrijd van de A.V.R.O. beproeven. Simultaanwedstrijd is misschien niet juist gezegd, want het gaat er niet om, de resulta ten der simultaan-spelers te vergelijken. Dit zou trouwens op groote bezwaren stuiten. In de eerste plaats is het lastig de prestaties volgens denzelfden maatstaf te meten, omdat men behalve met het behaalde percentage ook met den gebruikten bedenktijd rekening- moet houden. Verder zal het practisch on mogelijk zijn er voor te zorgen, dat alle simul- taanspelers gelijkwaardige ploegen tegenover zich krijgen. Maar zelfs al zou men dit laatste bezwaar kunnen ondervangen hoe meer keuze, des te grooter de kans, dat de tegenspelers elkaar niet al te zeer in kracht ontloopen terwijl men er bovendien in zou slagen een voor alle partijen bevredigende prestatieformule te ont werpen, waarin tijd en percentage behoorlijk verwerkt waren, dan nog zou een simultaan- w e d s t r ij d slechts weinig recht van bestaan hebben. Het toeval speelt immers een al te groote rol. Elk simultaanspeler maakt per séance ruim 1500 zetten en daaronder zullen zich bij gegeven conditie een bepaald aantal fouten bevinden. Bij den bekwamen simultaan speler een gering aantal b.v. 3 of 4, bij een minder bekwaam speler meer b.v. 10 of 11. De emaakte fouten kunnen echter de meest uit- eenloopende gevolgen hebben. Begaat men een fout in critieke situatie tegen een relatief sterk tegenstander, dan zal de fout tot een verlies- partij leiden. Een even zware fout kan echter onder andere omstandigheden in het geheel niets bederven, b.v. aan een bord, waar de tegenspeler te zwak is om van den misslag te profiteeren of waar de voorsprong al van dien aard was. dat ook de gemaakte fout de winst nog niet in gevaar brengt. Men moet niet den ken. dat de fouten onder de laatstgenoemde omstandigheden minder waarschijnlijk zijn. want al deze fouten vloeien uit een tijdelijke vermoeidheid van den geest voort en daardoor is hun verdeeling vrij willekeurig. Het is dus theoretisch mogelijk, dat de goede simultaan- speler door vier fouten even zoo vele neder lagen lijdt, terwijl de minder goede simultaan speler niettegenstaande zijn grooter aantal fouten een beter resultaat boekt. De A.V.R.O.-séances zijn dan ook niet in de eerste plaats georganiseerd om de prestaties der simultaanspelers te vergelijken, maar om zooveel mogelijk schaakliefhebbers in de gele- geheid te stellen hun krachten met grootmees ters te meten. Dit initiatief van de A.V.R.O. zal voor de ontwikkeling van het schaakspel in Nederland zonder twijfel een groote pro paganda beteekenen. De argumenten daarvoor nader bekeken. Wij hebben reeds eerder medegedeeld, dat in enkele kringen in de gemeente Bloemen daal de gedachte is opgekomen of de meen te. bij den toenemenden groei der be volking niet te zijner tijd zal moeten over gaan tot stichting van een eigen school voor Middelbaar Onderwijs. In den kring van het gemeentebestuur wordt over de wenschelijk- heid en de mogelijkheid gedacht, ook omdat men daar den indruk heeft, dat de drang daartoe onder de bevolking sterker wordt. Uit de burgerij van Bloemendaal is gedachten om een eigen school voor M.O. te stichten het eerst tot uiting gekomen in het jaar 1931, toen een inwoner van Aerden hout talrijke gegevens heeft verzameld, wel ke hij ter beschikking heeft gesteld van het gemeentebestuur. In zijn schrijven werd betoogd, dat in ver band met de enorme uitbreiding van de wij ken Rijnegom, Aerdenhout en Bentveld en in de buurt van het station Heemstede Aerdenhout, het noodzakelijk zou zijn, om in deze buurt, van de gemeente Bloemen daal, of in de onmiddellijke nabijheid daar van, b.v. in Heemstede, een school voor M.O. gesticht diende te worden. Hierbij werd dus gedacht aan een streek school, welke ook bezocht zou worden door leerlingen uit Heemstede. Hillegom en Zandvoort. Klaarblijkelijk was het vooral de afstand tot de verschillende M.O. en voorbereidend H.O. scholen, die in Aerdenhout en omgeving het verlangen naar een school in de omge ving deed ontstaan. Die afstandsbezwaren golden naar de meening van degenen, die een school in het Zuiden wensehten, blijk baar niet voor hen. die in Bloemendaal en Overveen wonen. Een onderzoek wees uit, dat van de 336 leerlingen, welke ten tijde, dat het verzoek om een school in of nabij Aerdenhout op te richten werd gedaan, een Haarlemsehe inrichting voor M.O. en voor bereidend H.O. of wel het Kennemer Lyceum bezochten, woonden er 248 ten Noorden van Elswout en 88 ten Zuiden daarvan. Drie kwart woonde dus in Bloemendaal en Over veen en slechts één kwart in Aerdenhout. Met inwilliging van het uit Aerdenhout op gekomen verlangen zou dus slechts een ge deelte van de inwoners der gemeente Bloe mendaal gebaat zijn geweest. De toen be staande verhouding tusschen het aantal leerlingen uit Noord en Zuid z-al in de laat ste jaren wel niet veel anderd zijn. Van Bloemendaalsche zijde wordt ons ge schreven Door B. en W. en den Raad van Bloemen daal zal de vraag moeten worden beant woord of op den duur aan de behoefte aan M. O. en voorbereidend H.O. door Bloemen daal kan worden voldaan door de met Haar lem gesloten overeenkomst en den steun die de gemeente aan de besturen der bijzondere scholen geeft. Het gaat voornamelijk om de vraag of de Haarlemsehe scholen en het Kennemer Lyceum in de behoefte der Bloe mendalers aan neutraal onderwijs kunnen blijven voldoen. Daarnaast zal beantwoord moeten worden een andere vraag en wel deze of de gemeen te Bloemendaal wel verantwoord is groote bedragen voor het M.O. en V.H.O. uit te ge ven zonder dat het eenige invloed op den aard van het onderwijs kan uitoefenen, noch ten aanzien van het Kennemer Lyceum, noch ten aanzien van de Haarlemsehe scho len. Indien in de toekomst door Bloemendaal een dergelijk besluit zou worden genomen om een eigen school te stichten dan zouden allereerst twee vragen in principe moeten worden beantwoord en wel: lo. welke soort school zal er moeten komen en 2o. waar zal die school het beste worden geplaatst. Het antwoord op de eerste vraag zal wel moeten zijn. dat een lyceum de meest ge- eïgende vorm voor een Bloemendaalsche school is. De plaats voor een eventueele school zal in het centrum der gemeente, dus in Over veen moeten worden gezocht en onwillekeu- r:g wordt onmiddellijk gedacht aan het begin van den Zeeweg ter hoogte waar aanvanke lijk het centrum van de openbare gebouwen was gedacht. De gemeente beschikt daar over voldoende terrein. Een goed ingericht sportveld is er reeds aanwezig. Verschillende malen werd in den Raad reeds op de stichting van een school aange drongen en. zooals bekend, hadden Burge meester en Wethouders reeds in het schema voor de openbare gebouwen, die aan den Zeeweg zouden verrijzen, een Middelbare school opgenomen. De tijdsomstandigheden evenwel hebben tot- gevolg gehad, dat de stichting van een school, die niet zooveel haast had als de stichting van het Politiebureau en een Bu reau voor Publieke Werken, niet nader on der de oogen is gezien. Daarbij kwam dat waarschijnlijk ook de tijdsomstandigheden oorzaak zijn geweest, dat het aantal leerlin gen, dat naar Haarlem trok eer iets af- dan toenam. Deze afneming is reeds weder tot stilstand gekomen en gezien het aantal dat noe steeds naar Haarlem trekt, is het te be grijpen. dat het gemeentebestuur voortdu rend aandacht aan dit vraagstuk blijft schenken. De gemeente Bloemendaal betaalde aan bijlagen bijzondere scholen: Scholen voor M.O. Scholen voor V.H.O. Jaren Leer! Bedragen. Leer! Bedragen 3132 230 f 30347.— 36 f 4851.50 32—33 257 f 37022.— 43 f 5611.50 33—34 288 f 51611.37 61 f 10481.— 34—35 313 f 44384.33 59 f 9752.50 35—36 338 f 35032.77 70 f 6018.11 Overzicht van de uitgaven voor Bloemen- daalsche kinderen, die scholen voor M.O. en V.H.O. te Haarlem bezoeken. Scholen voor M.O. Scholen voor V.H.O. Jaren Leer! Bedragen. Leer! Bedragen 31—32 142 f 72.833.34 37 f 18585.33 32—33 148 f 74.249.99 42 f 20.208.33 33—34 127 f 63.916.67 47 f 24.000.— 3435 132 f 63.360.— 43 f 20.640.— 35—36 130 f 52.151.67 45 f 19.124.58 Een gedeelte der uitgaven komt in den vorm van retributie weer in de Bloemendaal sche gemeentekas terug. Tot zoover deze gegevens van Bloemen daalsche zijde. Wij hebben gevraagd of er in Bloemendaal klachten zijn over het onderwijs in Haarlem Daarop luidde het antwoord ontkennend. Het bezwaar van Bloemendaal is, dat het gemeentebestuur geen voorwaarden kan ver binden aan het eenmaal bij overeenkomst vastgestelde bedrag voor het schoolgeld. Hoewel de buitengemeenten groote belangen hebben bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs van Haarlem, neemt Haar lem beslissingen over dat onderwijs zonder de buitengemeenten er in te kennen. Men doelde daarbij op de besluiten van Haarlem om het Lyceum op te heffen, de Rijkssub sidie af te wijzen (waardoor de buitenge meenten meer schoolgeld moesten betalen), de vaststelling van het aantal leerlingen per klasse en de salarisregelingen voor het per soneel. Ook worden de buitengemeenten niet gekend in plannen voor schoolbouw. Hoe Haarlem zijn Middelbaar Onderwijs organiseert is een vraag, die alleen Haarlem beantwoordt. De buitengemeenten hebben maar te aanvaarden wat de centrumgemeen te doet. Haar oordeel wordt zelfs niet ge vraagd Dit zou allemaal niet erg zijn als het slechts om weinige leerlingen zou gaan. maar het aantal leerlingen is zeer groot. Daar het Kennemer Lyceum tot den nok vol met leerlingen is zijn de leerlingen uit Bloemendaal die er in de toekomst nog bij komen alle aangewezen op de Haarlemsehe scholen. Als van Haarlemsehen kant prijs gesteld wordt op het voortbestaan van de tegen woordige regeling moet ook aan de buiten gemeenten. die zooveel belang hebben bij het Haarlemsehe Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs invloed op de orga nisatie gegeven worden. Aldus het Bloemendaalsche standpunt. Wij teekenen hierbij aan, dat Haarlem aan de buitengemeenten waarmede een overeen komst gesloten is den kostenden prijs van het onderwijs in rekening brengt. Die is in den loop der jaren van f 500 tot ongeveer f 400 verminderd. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft in den laatsten tijd ook de vraag onder oogen gezien of het tijdstip aangebroken is te Heemstede een eigen school voor M.O. te stichten. Bij de behandeling der begrooting voor 1937 is door B. en W. van Heemstede medegedeeld, dat, in verband met de finan- cieele gevolgen, dit tijdstip nog niet is aan-» gebroken. In dien zelfden tijd publiceerden wij een artikel in ons blad waarin werd aangetoond, dat het voor Heemstede duurder zou komen om een eigen school te stichten dan gebruik te maken van de Haarlemsehe scho len, terwijl de ouders nu het voordeel heb ben dat zij kunnen kiezen uit Haarlemsehe scholen van verschillende typen, Ditzelfde aeldt natuurlijk ook voor Bloemendaal. De toestand die nu op Onderwijsgebied bestaat biedt verschillende voordeelen: Haarlem als centrum-gemeente verzorgend het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs voor de streek. Over den aard van het onderwijs bestaan geen klachten bij de buitengemeenten. Al leen wordt het als een bezwaar gevoeld, dat de randgemeenten geen enkelen invloed hebben op beslissingen die de gemeente Haarlem moet nemen over het onderwijs. Zou het evenwel moeilijk zijn daarvoor een oplossing te vinden? Haarlem zou in het vervolg overleg kunnen plegen met de bui tengemeenten. Ook wat dit terrein betreft is met samen werking wat te bereiken. Adverteerende banken hebben succes De nationale banken van Amerika belegden vorig jaar tezamen 230.485 dollars in advertenties voor haar afdeelingen die zich bezig houden met het beheeren van ver mogens. De verdiensten dier afdeelingen liepen in de 30.000.000 dollars, het geen 14 °/o meer is dan het voor gaande jaar. ROEIEN. DE NIEUWE ROEIBAAN IN HET BOSCHPLAN Hedenmiddag zal een gezelschap van zestig binnen- en buitenlandsche journalisten per auto een excursie maken naar het terrein van de nieuwe roeibaan in het Boschplan. De be zichtiging zal geschieden onder leiding van den wethouder van publieke werken, den heer S. R. de Miranda. Het ligt in de bedoeling, op Zondag 2 Mei een soort generale repetitie voor de Varsity te houden. Dan zal een aantal roeiploegen in wed- strijdtempo over de baan gaan, waarbij de outillage langs den kant aan een grondige controle zal worden onderworpen, zooals de tijd waarnemingsposten, de luidsprekerinstal latie enz. Rijles- en gemeen te telefoondiensten zullen hierbij hun medewerking verleenen. Door deze proef zal men op Hemelvaartsdag veizekerd zijn van een goeden gang van zaken bij de Uriiversiteitsroeiwedstrijden, welke dan voor het eerst op de nieuwe baan plaats zullen hebben. DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ie klasse: H.D.M.—B.D.H.C. Beslissingswedstrijd Westelijk kampioen schap (terrein Be Fair). Prom. en degradatiewedstrijden: Hilver sum— H.H. IJ. C.; H. L. C.—H.B.S. II. 24 April Bekerwedstrijd: Bh.H.C. IIIBe Fair (halve eindstrijd Amsterdam-beker). 25 April: TogoStrawberries. R.-K. VOETBAL. OM HET LANDSKAMPIOENSCHAP DER R. K. FEDERATIE. Morgen zal op het H. B. C.-terrein aan den Heeren weg de ontmoeting plaats hebben tus schen Treffers uit Groesbeek, kampioen der Oostelijke afdeeling en II. B. C. uit Heem stede, kampioen van West n om het kam pioenschap van R. K. Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10