1 Blijft Fit! In Thijsse's Hof. Geen enkele zaak ZATERDAG 24 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Geslaagde Feestavond. Van de Ned. Chr. Reisvereeniging. In de tuinzaal van het Gemeentelijk; Con certgebouw had de afd, Haarlem van de Ned. Chr. Reisvereeeniging gisteren een feestavond georganiseerd, die een bijzonder geanimeerd verloop had. Aan dezen avond werkten mede een or kestje dat hoewel het geen naam had voortreffelijk musiceerde de zangeres mevr. H. P. C. Camphuyzen en last not least de bekende goochelaar Larette. iDe heer H. Hulleman, bestuurslid van de afd. Haarlem ging voor in gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Nadat het orkestje eenige nummers ge speeld had. zong mevr. H. C. F. Camphuysen het bekende „Mij spreekt de blomine een tale" van Catherine van Rennes, Vergebliches Standchen en ..Dei- Jager" een tweetal volks liederen van Brahms. Vooral in de liederen van Brahms konden we mevr. Camphuysen's fraaie stem zeer be wonderen. Larette die vervolgens met zijn goochel toeren optrad had een buitengewoon groot succes en terecht. Zijn trucs zijn bijna alle nieuw en oorspronkelijk en dat wil op dit gebied heel wat zeggen en worden met een vingervlugheid en gemak voorgedragen die werkelijk verbazingwekkend zijn. Sigaretten, zijden doekjes, ja wat niet al wordt uit de lucht getooverd en verdwijnt even mysterieus als het gekomen is. Al met al was het een avond die onge twijfeld den band tusschen de leden versterkt heeft en die er niet weinig toe zal hebben bijgedragen om den lust tot gezamenlijk reizen maken te verhoogen PERSONALIA. Voor het tweede gedeelte van het examen voor vroedvrouw is te Heerlen geslaagd mej. Oh. van Leersum, te Haarlem. VOOR DEN- -POLIT1ERECHTER Z'n eigen advocaat. Een verdachte werd ervan beschuldigd, dat hij te Krommenie in een automaat in plaats van een dubbeltje, een halven cent had ge stoken en zoo een broodje met gehakt had bemachtigd en dat hij uit een andere af- deeling aan dien automaat twee croquetjes had getrokken na er een cent in plaats van een kwartje ingestoken te hebben. Hij begon met direct aan den politieman, die den automaat op centen en halve centen had beproefd, de vraag te stellen of de po litieman een deskundige was op het gebied van automaten, terwijl er toch geen deskun digheid voor noodig is om een cent in de gleuf te steken. Hij scheen zijn vraag uiterst belangrijk te vinden en dacht blijkbaar, dat hij daarmee het pleit reeds gewonnen had, zoodat hij zeer in zijn wiek was geschoten, toen die vraag niet werd beantwoord als niet terzake dienende. Voorts trachtte hij te bewijzen dat de automaat niet deugdelijk was. maar hoe een ondeugdelijke automaat zijn kwartje in een cent kan veranderen, vermocht hij toch niet te verklaren Hij wilde blijkbaar doen gelooven dat er een cent in den automaat had vast gezeten, daar tevoren door een of anderen jongen ingestopt, maar dan had zijn kwartje er toch ook uit moeten komen en dat was niet het geval geweest; ook was zijn kwartje niet vast blijven zitten.of er uit geworpen. Er stonden getuigen tegenover hem, die hadden gezien, dat in een zeker tijdsverloop hij alleen aan de kwartjes-afdeeling had ge werkt en de eigenaar van het werktuig wist te vertellen dat in dat tijdsverloop aan de kwartjes-afdeeling slechts één cent en geen kwartje in den geldbak was gevallen, terwijl er geen kwartje tusschen hemel en aarde was blijven zweven. In de dubbeltjes-afdeeling waren twee dub beltjes en een halve cent in den geldbak terecht gekomen en twee getuigen verklaar den, dat zij de twee dubbeltjes er in gestoken hadden, terwijl ongeveer tegelijkertijd de man ook iets in de gleuf had gestoken om daarna een broodje met gehakt uit die dub beltjes-afdeeling te halen. Nu bleef de mogelijkheid bestaan, dat sen der twee getuigen met een halven cent had gewerkt, wat noch de officier, noch de rech ter aannam en wat de verdachte eigenlijk ook niet naar voren bracht, maar deze had het ook nu weer over halve centen en dub beltjes, die vast hadden gezeten, naar hij veronderstelde. De officier ging op die vasthoudendheid van den automaat niet in, maar achtte den verdachte schuldig en eischte 8 dagen ge vangenisstraf. De politierechter achtte ten opzichte van den halven cent het wettig be wijs niet geleverd, maar wel wat den cent betreft. Hij achtte het feit ook ernstig, vooral voor iemand, die, als verdachte, eenige maat schappelijke positie heeft doch omdat de man nooit veroordeeld was, werd nu nog een geld boete van f 25 opgelegd. De open brief. Een ambtenaar der belastingen in de Haarlemmermeer had in een daar verschij nend advertentieblad een open brief gepu bliceerd aan het adres van een advocaat, "waar onder andere de bewering in voorkwam dat die advocaat terwille van geld bedoelden ambtenaar met leugens bij zijn superieuren verdacht had gemaakt. Dat was voor den advocaat aanleiding een klacht tegen den schrijver van den open brief in te dienen en nu moest deze voor beleediging of smaadschrift terecht staan. De brief was een uitvloeisel van het feit, dat de advocaat tegenover een superieur van «den ambtenaar afkeurend over diens optre den had gesproken. De ambtenaar zei nu, dat hij eerst langs anderen weg getracht had gerehabiliteerd te worden en dat hij, toen hem dit niet gelukte, den brief had geschreven, om alsnog rehabili tatie te krijgen, doch dat hij niet de be doeling had gehad den advocaat te beleedigen en dat hij ook niet beleedigend vond het geen hij geschreven had. De officier was het met dit laatste vol strekt niet eens. Het ware, zei de officier, beter geweest, als de advocaat niet met den supe rieur over den ambtenaar had gesproken, maar dit mocht toch voor den ambtenaar geen reden zijn zich in een krant zoo over den advocaat uit te laten als hij gedaan had. De officier achtte den schrijver van den open brief dan ook strafbaar en eischte f 30 boete. De politierechter maakte er f 40 van. om dat de ambtenaar ook nu nog zoo weinig begrip scheen te hebben van wat al dan niet toelaatbaar is. BURENTWIST. Hedenmorgen geraakten twee buren in he vige twist, doordat de ene haar stoffig kleed in de turn klopte, terwijl de andere bezig was haar wasgoed op te hangen. De twist liep zo hoog, dat ze beiden een houten mes grepen, elkaar vreselijk verwondden, zodat ze bloed den als meelzakken. Dit drama had voorko men kunnen worden door een „Primo" te hu ren a 60 cent per week van de stofzuiger cen trale Hageman. Ged. Oude Gracht 52, tel 12762 zonder langdurige verpichting en gratis onder houd en reparaties. (Adv. ingez. Medj Juliana-dag. Het feest in Haarlem-Oost. Het programma, dat is samengesteld door de afd. Haarlem-Oost van de „Vereeniging Koninginnedag" voor de viering van den verjaardag van Prinses Juliana, mag er weer zijn! Om 8 uur v.m. Muzikale Reveille, waarna om 9 uur de groots attracties aan de Zomer- vaart zullen worden opengesteld. 9.30 uur gaan de kinderen der leden in optocht, met muziek en vaandei, van het Teijlerplein af naar gebouw St. Bavo, Smedestraat, om al daar tot kwart voor twaalf te genieten van een kindervoorstelling. Een geoochelaar, een komiek en een 15-jarige humorist zullen hen naar hartelust laten lachen. Een zekere Jo zef Stamel zal alle kinderen mee laten zin gen, dat het een lust is. Bovendien worden de jongelui nog versnaperingen aangeboden. Om 2 uur is het alweer afmarsch van, naar schatting, een 300-tal jongens en meis jes. welke zich om kwart voor twee verza melen op de Papentorenvest. Zij zullen daar worden opgesteld om gezamenlijk een mooien eikenboom te vervoeren naar het Nagt- zaamplein. Deze boom, die is geschonken door de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, zal met groote plechtigheid aldaar worden geplant ter herinnering aan het hu welijk van onze Kroonprinses met Prins Bernhard. De burgemeester van Haarlem zal in ge zelschap van eenige autoriteiten aanwezig zijn om den boom, nadat deze geplant is, voor de gemeente Haarlem in ontvangst te nemen. De leerlingen van de twee hoogste klassen der in Haarlem-Oost gevestigde scholen en de kinderen der leden zullen hierbij eenige vaderlandsche liederen zingen, begeleid door de Haarl. Politie-Muziekvereeniging. Een mooi hekwerk zal rondom den boom worden aangebracht en het geheel zal een blijvend sieraad zijn op het Nagtzaamplein. Het hek is gemaakt, naar een ontwerp van den heer Ir. Friethof van den dienst van O. W„ in de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen, en ziet er keurig uit. Dit programma-punt zal o.i. zeker veel publiek trekken. Om ongeveer 4 uur zullen op het Nacht- zaamplein door The Footlight Girls eenige Revue- en Balletdansen worden uitgevoerd, met medewerking van Johnny Pims. Des avonds tusschen 8 en 10 uur zullen eenige muzikale ommegangen worden ge maakt en van 911 uur een groote bioscoop voorstelling in de open lucht op de Zomer- kade. Het programma hiervan wordt verzorgd door „Amfilanin" Haarlem en zal luiden als volgt: 1 Episode's uit het leven van Prinses Ju liana (actueel). 2 „Je portret of je leven" (klucht) 2 acten. 3 ,De schoonheidswedstrijd (klucht) 2 acten. 4 „Het vredige stadje" met Stan Laurel (klucht) 2 acten. 5 Busters Vliegtocht (klucht) 2 acten. 6 Ondank is 's werelds loon (teekenfilm) 1 acte. 7 De Kruiswoordpuzzle (teekenfilm) 1 acte 8 De Leeuwen jager (klucht) 1 acte. De vele attracties welke aan de Zomer- vaart zullen zijn opgericht blijven dan nog tot 12 uur 's nachts voor het publiek open gesteld. Een echte vroolijke en gezellige dag belooft het dus voor Haarlem-Oost te wor den. waar veel publiek zeker van zal ge nieten. DE PLANTENGROEI VAN DE DUINEN. Lezing van den heer C. Sipkes. Voor de afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Jeugdbond voor Natuurstudie houdt de heer C. Sipkes hedenavond in het ge bouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margare- thastraat een lezing met lichtbeelden over de plantengroei van onze duinen. JOSEPHINE BUTLER-VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarl. algem. vergadering in Hotel Lion d'Or Zoowel de afdeeling Den Haag, als de kort geleden tot stand gekomen afdeeling Leiden hadden hunne besturen afgevaardigd. De opkomst was zeer bevredigend. De presidente, mevrouw A. M". Kool-Pier - son heette de aanwezigen hartelijk welkom. Uit de jaarverslagen bleek, dat het leden tal in het afgeloopen jaar eenigszins terug liep, doch verwacht wordt, dat dit verlies spoedig zal worden ingehaald door toetre ding van nieuw opgerichte en nog op te richten afdeelingen te Leiden, Utrecht en Zutfen. Het jaar 1936 sloot met een batig saldo van f 257.51. Als bestuursleden traden dit jaar af me vrouw A. Cnoop Koopmans-Wolterbeek en de secretaris-penningmeester, de heer D. Kool. De heer Kool had zich niet meer her kiesbaar gesteld. Mevrouw Cnoop Koopmans werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature van secretaris tijdelijk werd voor zien door benoeming van den heer M. Blom te Haarlem De presidente dankte den heer Kool, na mens de Jos. Butler Vereen, in hartelijke bewoordingen voor al hetgeen hij in zijn functie voor de vereeniging had gedaan, waarmede de vergadering door applaus in stemde. Het bestuur werd uitgebreid met vier le den, door benoeming van: mevrouw H. J. Keiser-Andreae. mevrouw C. C. Maschhaupt- Vis. mevrouw A. de Savornin Lohman-Pier- son en mejuffrouw Ch. Biele. De functie van penningmeesteresse werd toevertrouwd aan mevrouw Keiser-Andreae. die gaarne bereid was deze functie op zich te nemen. Een voorstel tot wijziging van het Huish. Reglement, werd na bespreking aangehou den tot de volgende vergadering. Na afloop hield mejuffrouw Mr. C. J. Krim. inspectrice der Kinderpolitie te Haar lem, een inleiding over haar werk. hetgeen door de aanwezigen ten zeerste werd ge waardeerd. Hierna werd de vergadering door de pre sidente gesloten, waarbij zij nogmaals het belangrijke werk der Jos. Butler-Vereen, memoreerde en alle aanwezigen opwekte propaganda te maken voor het schoone doel der vereeniging, nl. het verhoogen van het zedelijk peil der samenleving. Ik kan het heusch niet helpen, dat het Krentenboompje een week later in bloei is ge komen, dan ik gedacht had. Alles is dit voor jaar een week of zelfs tien dagen later dan „normaal". Niemand weet precies, wat nor maal is, maar dat doet er niet toe. Intusschen staan de sleedoorns nu op hun prachtigst te bloeien en op den grond worden de anemonen nu gevolgd door Vogelmelk, Wilde Boschtulp, Wilde Hyachinth, Blauwe Druifjes,Kievitsbloem, Zomerklokje en ook reeds de eerste Voorjaars-zonnebloem. Ge vindt al deze planten met de namen er bij al dadelijk vlak bij den ingang en moogt dan probeeren ze ook elders in den Hof te ontdekken. Natuurlijk bewondert gij het, hoe de Dot terbloemen in den vijver het hoofd boven water hebben weten te verheffen. De vijver staat nu bijna even hoog als in 1926 en we zien dus hier een mooie bevestiging van de hypothese van onze elfjarige neerslagsmaxima Nu krijgen we in de volgende jaren weer gaandeweg minder regen. omstreeks 1943 komt de vijver op zijn laagst en in 1948 krij gen de oeverplanten weer opnieuw gelegen heid, om hun kunsten te vertoonen. Natuurlijk krijgen wij binnenkort ook de jaarlijksche peilverlaging te zien. Met het len gen der dagen, de toeneming van de tempe ratuur, de werkzaamheid der planten neemt de verdamping toe, zoodat in het algemeen de zomerregens geen verhooging van den grond-waterstand in het duin veroorzaken. Bovendien vloeit onder den grond het water naar den polder af, zoodat straks een groot deel van den oever weer droog komt te lig gen. wat ons goed te pas komt, want we hebben daar een massa aardige planten. Nu bloeien ook de berken. Berk en eik zijn de voornaamste bestanddeelen van het Neder- landsche woud en zij vormen dan ook de meerderheid in den Hof. Wij hebben ze groot en klein, want dank zij de gunstige grond- gesteldheid en de afwezigheid van konijnen schieten zaaiingen in meigte op, vooral langs den vijver. Die planten we weer uit en zoo komt dan een heel stuk vol met berken te staan. Er zijn in ons land twee soorten van ber ken: de ruwe en de zachte. De eerste heeft op zijn jonge takken allemaal kleine witte wratjes, de andere is zacht behaard. Ge zult in den Hof wel het meest de Ruwe vinden maar de zachte is er toch ook en bovendien zijn er nog vele waarvan niet met zekerheid is uit te maken, of ze ruw of zacht zijn. Dat komt doordat er ook kruisingen ontstaan. De berk bloeit met tweeërlei katjes; de hangende mannelijke katjes en de rechtop staande vrouwelijke, alles heel mooi. In den regel heeft de boom zoowel mannelijke als vrouwelijke katjes, maar bij enkele is het vrouwelijke element overheer schend, zelfs alleenheerschend. Ook daarvan vindt ge voorbeelden in den Hof. Let er ook eens op. dat heel jonge berkjes reeds bloeien. De ontluikende berk verspreidt een liefe lijke en pittige geur. De populieren doen dat nog sterker, vooral de balsempopulieren., die ge vindt bij het hekje „geen uitgang" aan de westzijde van den Hof. Balsempopulieren zijn sinds een kwarteeuw een nieuw element in het duinlandschap. Ik mag niet verzwijgen dat onze nachte galen ook weer present zijn. Ze hebben het nog niet uitgevochten, waar ze zich precies zullen vestigen en vinden het misschien maai half prettig, dat we dezen winter zoo veel hout hebben gekapt. Ik behoef u niet te ver tellen dat de nachtegaal niet alleen des nachts zingt, maar op alle vierentwintig uren van het etmaal. Een heel goede tijd, om den nachtegaal te beluisteren en tegelijk te be kijken, is tien uur in den morgen. Het kleine geelachtig-grijze vogeltje, dat zoo druk en liefelijk zingt, is de fitis. JAC. P. THTJSSE. die, klein begonnen, groot is geworden, heeft dat bereikt zonder veel en flink adver- teeren. En, eenmaal groot geworden, zetten juist deze zaken, door ervaring wijs ge worden, het adverteeren geregeld voort. Rede Dr. H. Colijn te Haarlem. Alle 2400 plaatsen uitverkocht. De 2400 kaarten die beschikbaar waren voor den avond der A. R. Kiesvereeniging in het Krelagehuis te Haarlem, waar Dr. H. Colijn op 30 April zal spreken, zijn uitver kocht. Behalve Dr. Colijn zal als spreker optreden Prof. dr. Waterink uit Amsterdam. Dr. Colijn spreekt het laatst. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Voor Israëlieten en Vegetariërs. Ten behoeve van werkloozen en armlasti gen, die den Israëlitische Godsdienst belij den, dan wel van ondersteunden, die vegeta risch leven, zal binnenkort worden overge gaan van: a. ritueel bereide onvermengde margarine: b. ritueel bereid bak- en braadvet. De hoeveelheden die per gezin en per week zal worden verstrekt, is gelijk aan die, welke door de ondersteunden, krachtens de thans geldende bepalingen voor de distributie van onvermengde margarine en bak- en braadvet, kunnen worden betrokken. De prijs van ritueele margarine en vet zal bedragen 12'2 cent per halfponds-pak. Aangezien beide ritueel bereide producten geen dierlijk vet bevatten, kunnen deze even eens worden betrokken door gesteunde of tewerkgestelde werklooze of armlastige vege tariërs. Zij, die voor deze distributie in aanmerking wenschen te komen worden verzocht dit schriftelijk aan te vragen aan de afd. Boek houding van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. DE BOLLENVELDEN Er valt nog veel te genieten De vorige week Zaterdag zijn we te optimis tisch geweest, toen we onze lezers opwekten, Zondag naar de bloembollenvelden te gaan, want toen zou het immers volgens deskundi gen „de" bollendag zijn! Welnu, de bollen velden lagen er weer in volle fleur en kleur en de menschen, die natuurlijk dachten een voordeeligen Zondag te hebben, stonden even eens gereed zij het ook verkleumd van de kou om de bloemenliefhebbers te omhan gen met de gebruikelijke slingers van prach tige goudgele narcissen en rijk voorzien van ruikers welriekende hyacinten. Maar de slechte weersomstandigheden heb ben toen zeker negentig procent van de men schen, die gewend zijn elk voorjaar een be zoek te brengen aan de velden met hun rijke kleurschakeeringen, weerhouden het uitstapje te maken. We zagen jongelui in Lisse. die anders druk werk gehad zouden hebben met het bedienen van klanten, zich den ledigen tijd dooden met.een partijtje voetbal op straat! Voor hen, die het heel jammer vinden, dat ze aldus in hun plannen werden gedwars boomd, is het echter gelukkig, dat de tempe ratuur ook in de afgeloopen week koud ge bleven is, zoodat ze nog een heeleboel van hun schade kunnen inhalen. Als het warm was geworden, zou er van de bloemen van hyacin ten- en narcissenbollen niet veel meer zijn overgebleven. Weliswaar is men hier en daar al druk bezig om de stengels van de bloemkel ken te ontdoen, maar er valt vanmiddag en morgen toch ook nog veel te genieten. De vel den zijn er niet op achteruitgegaan; integen deel, ze zijn nog mooier geworden. De tul pen en hyacinten (voor zoover de laatste ten minste nog niet afgerist zijn) wedijveren nu met elkaar in kleurenpracht. Bij zonnig weer, en gelukkig zijn de vooruitzichten daarom trent gunstig, belooft het morgen dus toch nog een verlate bollen-Zondag te worden. Voor hen. die niet van een langen fietstocht houden, valt in onze naaste omgeving nog heel veel te bewonderen. Daarvoor behoeft men slechts in de autobus van lijn 2 der N.Z.H. te stappen, die naar de Ramplaan rijdt. Hier stapt men uit en wandelt rustig langs de Marcelis- en Houtvaart. Hier wordt men door niets gestoord bij het dwalen langs en door de geurende en kleurende velden. Intusschen zijn er ook nog vele lezers, die liever wat verderop gaan. Hun raden we aan vooral een tocht naar Hillegom te maken en ditmaal langs den Rijksstraatweg. Tegenover de stichting Vogelenzang (dus even voorbij de Bennebroekerlaan) liggen op de uitge strekte terreinen „Oostduin" van de firma Nelis een paar velden met tulpen, die in één woord schitterend zijn. Na de kleuren pracht aldaar bewonderd te hebben, kan men nog een eindweegs Zuidwaarts fietsen, bij voorbeeld. tot aan de Veenenburger- of Hya cintenlaan, aan den rechterkant van den weg, om via richting Noordwijkerhout zooveel mogelijk langs de Leidschevaart naai' Haarlem terug te fietsen. Men heeft dan niet alleen weer een dosis gezonde buitenlucht ingeademd, maar tevens een groote hoeveelheid bolgewassen in vollen wasdom gezien. PERSONALIA. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te op een proefschrift: „Philips van Kleef, een bijdrage tot de kennis van zijn leven en ka rakter" de heer A de Fouw, geboren te Halfweg. Propagandavergadering R. K. S. P. Drukbezochte bijeenkomst, In de groote zaal van gebouw St.- Bavo aan de Smedestraat, hield de afdeeling Haarlem van de R.K. Staats partij gisteravond een drukbezochte verkiezingsvergadering, waar pater Beaufort O.F.M. en de heer A. J. Loer akker, candidaten voor de Tweede Ka mer het woord voerden. De voorzitter der afdeeling, dr. Th. Th. Koot opende den avond met een kort welkomst woord, in het bizonder tot den deken van Haarlem, H. C. J. Sondaal, de vertegenwoordi gers der geestelijkheid en de beide sprekers. Spr. wees er op, hoe pater Beaufort door de kiezers met veel enthousiasme is ontvangen. Spr. zag daarin een uiting van het verlan gen naar een priester in de volksvertegen woordiging. Mr. L. Beaufort O.F.M. Vervolgens was het woord aan pater Beau fort, die er op wees, dat medezeggingsschap van het volk noodzakelijk is, om misbruik van macht, waar elke dictatuur onvermijdelijk toe leidt, te voorkomen en de geestelijke vrijhe den van het volk te behouden. De brandende problemen van sociaal-eco- misehen aard achtte spr. de werkloosheids- en ordeningsvraagstukken. Onder erkenning van het vele, door de overheid op het terrein van het behoud en de verruiming der werk gelegenheid verricht, meende spr., dat door de nieuwe regeering nog meer moet en kan gedaan worden. Spr. wees op de uitspraak van dr. Colijn, die voor enkele dagen te Rotterdam heeft ge zegd: „God schiep de wereld met groote ver scheidenheid van productiemogelijkheden, maakte daardoor de landen van elkaar afhan kelijk en dus het ruilverkeer noodzakelijk. En nu komen domme menschen die wereld in hokjes verdeelen!" Spr. respecteerde deze overtuiging doch ver klaarde nadrukkelijk dat dit het Katholieke standpunt niet kan zijn. De vrijhandel zou onzen eigen handel ernstig schaden, vooral ook omdat die vroegere verscheidenheid van productiemogelijkheden door de groote tech nische ontwikkeling voor een belangrijk deel is te loor gegaan. Het gaat niet aan, de deu- den wagenwijd open te zetten voor alle mo gelijke producten uit den vreemde. Na een korte bespreking van het ordenings- vraagstuk wijdde spr. aandacht aan den strijd op geestelijk terrein, daar bij wijzend op de encyclieken over het communisme en over den toestand der Katholieke kerk in Duitschland. Spr. zeide ten slotte met groot vertrouwen den uitslag der verkiezing tegemoet te zien, omdat de strijd der R.K.S.P. in diepsten grond een strijd is voor heilige beginselen Hierna zong mej. Lyda Stappers, aan de piano begeleid door mej. Rie Martens, enkele liederen, waarna mej. Greet Schol te. eveneens begeleid door mej. Martens enkele vioolsoli ten gehoore gebracht. A. J. Loerakker Wij leven, aldus de heer Loerakker in een zeer ernstigen tijd. Het was onvermijdelijk, dat er een catastrophe zou volgen. Een ca tastrophe, die zich ook ln ons land deed ge voelen. Honderdduizenden arbeiders zijn werkloos, de middenstand verkeert in ernstige moei lijkheden. de land- en tuinbouw zijn aan den rand van een ondergang. Indezen tijd wor den wijaldus spr. voor eenkeuze gesteld, moeten wij onze stem uitbrengen op een van de vele partijen. Wij kunnen er thans echter niet meer mee volstaan, eenvoudig op de R. K. S. P. te stem men. Wij moeten ook haar idealen en beginse len verder uitdragen en propageeren. Wanneer er in Spanje en Mexico een krach tig, georganiseerd Katholicisme was geweest, was het volgens spr. niet mogelijk geweest.dat dit Katholicisme op een dergelijke wijze was aangevallen en geschaad, als thans is ge schied. Het derde punt van het programma der R. K. S. P. vraagt arbeid voor ons volk. Spr. wil de moeilijkheden van dit probleem niet ontkennen, doch er moeten groot ere offers gebracht worden, om het volk dien arbeid te rug te geven. Dit vraagstuk moet opgelost worden. Doch grooter nog dan de materleele ramp der werkloosheid, is de uitzichtloosheid voor de jeugd, die geen uitweg meer ziet. Die jeugd moet geholpen worden voor het te laat is. Er "zijn twee geweldige stroomingen, die zich van de menschheid trachten meester te maken: fascisme en communisme. Tot voor kort streed het communisme met open vizier. Doch thans heeft deze beweging een onder- grondscb'" actie ingezet, die dubbel gevaarlijk is. Daaro:- is groote voorzichtigheid geboden. Doch het fascisme is even gevaarlijk. De N. S. B. werpt zich op als beschermer van den Christelijken godsdienst en de R.K. kerk. Doch spr. meende de oprechtheid van deze beweging ernstig in twijfel te moeten trekken. Spr. was evenmin bevreesd voor den uit slag der verkiezingen. Het Nederlandsche volk heeft te veel gezond verstand, om zich aan een politiek avontuur te zullen wagen. Doch de democratie in ons land staat of valt met de eenheid van de R.K.S.P. en zij. die daarvan afgedwaald zijn. doen de zaak der democra tie ernstig schade. De zomermaanden zijn in aantocht! Het tennisseizoen is al begonnen, de watersport liefhebbers zijn het water al op geweest, of wachten tot de nieuwe verf van hun booten droog is; de wandelaars en fietsers zwerven bij duizenden de stad uit! Er zal van kamer gymnastiek dan ook wel niet meer zoo veel komen, zoodat we volgende week nog even de rest van de 100 oefeningen afmaken, en dan eenige maanden deze pub! catie stop zetten. Zéér waarschijnlijk verschijnt in Sep tember een geheel nieuwe serie van de nieuw ste en modernste oefeningen. Deze week zijn de oefeningen niet bijzon der moeilijk uitgevallen. Oefening 93 is al héél gemakkelijk, maar toch geschikt om de gewrichten van de bee- nen los te maken. In zittende houding een been gebogen optrekken, en met het onder been snelle cirkels beschrijven. Toenmaal links om, dan tien maal rechtsom, en vervolgens natuurlijk ook met het andere been oefenen» Oefening 94 is de bekende „stoommachi ne" oefening. Begint u eens op de handen en knieën, maar zóó, dat zoowel armen als bo- venbeenen precies verticaal zijn. De rug is horizontaal. Handen en knieën blijven on herroepelijk op haar plaats. Nu zonder de armen te buigen het lichaam heel ver naar achteren brengen (dit moment wordt aan gegeven door de teekening). Dan me', buigen van de armen en het hoofd vlak langs den grond ver naar voren komen, en weer zoo hoog mogelijk terug naar achteren. Hoofd en schouders beschrijven dus ongeveer een cirkel. Eerst langzaam, dan geleidelijk vlug ger twintig van deze bewegingen iederen dag herhalen. Een prachtoefening, vooral geschikt om den rug lenig te houden. Oefening 95 is een snelheids- en behen digheidsoefening. Neemt u eens een bal in de hand van den gestrekten rechter arm. Loslaten... even wachten.en dan bliksemsnel beenen buigen en den bal op vangen bij punt a, vlak bij den grond. De bal krijgt in zijn val een voorsprong van een halven me ter; dan bukken we zóó ongelooflijk vlug, dat we den bal als 't ware in halen, voorbijgaan en even boven den grond opwachten. Als deze oefening goed wordt uitgevoerd, is het een pracht beenoefening. Oefening 96. Ü7 Om het uithou dingsvermogen op te voeren en belangrijke functies als bloedsomloop en ademhaling aan te zetten, eindigen we de ze op één na laatste serie met een hup- oefening. Acht veerkrachtige huppen op één been, waarbij 't andere been al dien tijd hoog zijwaarts blijft (oefening 89 van de vorige week was hiervoor een voorbe reiding), dan acht tellen op het andere been. Zoo een heel tijdje doorgaan, zoodat u heer lijk warm en toch prettig fit aan uw dage- üjksch werk gaat beginnen! JULES KAMMEIJER Leeraar Lioh. Opv. M. O,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9