I4AADI 1 5 iij/Q nu I An 1 IVS w L/n VJ O LAL ftjr De Oxford Groep. Een goede gok. Het belangrijkste 54e TAARGANG No. 16515 Verschijnt cfasfeïiilcs. behalve 'op Zon- ën Feestdagen. MAANDAG 26 APRIL 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f $25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/ï. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA'S* Er zal van 5 tot 17 Mei een Nationale Bij eenkomst van de Oxfordgroep te Utrecht ge houden worden en de aanhangers dezer groote beweging hebben te Utrecht, den Haag en Amsterdam reeds een drietal kleinere bijeen-, komsten gehouden waarin voornamelijk aan de vertegenwoordigers der Pers mededeelingen werden gedaan. De vertegenwoordiging der, dagbladen was daarbij belangrijk en beperkte zich geenszins tot verslaggevers die het ge-, sprokene kwamen nobeeren. Verscheidene hoofdredacteuren en ook directeuren van dag-1 bladen hebben aan -de tot hen gerichte uit- noodiging gevolg gegeven. Over de historie van de Oxfordgroep, be ginnend met het initiatief van den Duitsch- Zwitser dr. Frank Buchman in de eerste jaren na den oorlog, hebben wij al eerder mede deelingen gedaan en ik wil daar thans niet op terugkomen. Men weet dat het doel dezer groote nieuwe strooming, die vooral in Noord- Europa reeds zulk een grooten aanhang heeft verworven, is God te dienen in het eigen per soonlijk leven, Gods leiding in al wat men doet te aanvaarden, waarbij eerlijkheid, liefde, toewijding, reinheid als leidende gedachten door de Groep worden vooropgesteld. Dit klinkt even eenvoudig als het moeilijk te ver wezenlijken schijnt, maar op deze bijeenkom sten ik heb de Haagsche bijgewoond hoort men menschen van velerlei aard en po sitie in de maatschappij verzekeren dat zij dit doel voor zichzelf verwezenlijkt hebben, dat zij Gods leiding in hun leven hebben aanvaard en daardoor veranderd en gelukkiger sterve lingen zijn geworden. Zij drukken dat uit in zeer eenvoudige bewoordingen; zij zijn allen gelijk in hun overtuiging. De eenvoud en de blijheid van hun sfeer treffen de genoodigden, j die in hun midden komen, ongetwijfeld allen. Er waren in deze bijeenkomsten ook Engel- schen aanwezig, de meesten eveneens journa listen, die ook korte verklaringen aflegden in denzelfden geest als de Hollandsehe sprekers. En voor wie de Engelschen bij ervaring kent beminnelijke menschen veelal, maar gere serveerd en in vele gevallen een tikje zelf ingenomen tegenover den niet-Brit waren de ongereserveerde hartelijkheid en vriend schappelijkheid van deze bezoekers-aan-ons- land in het bijzonder treffend. Die bleken niet alleen uit den toon hunner korte toespraken maar ook bij de vele persoonlijke kennisma kingen die later plaats hadden. Zoowel de Hollandsehe als de Engelsche leden van de Groep getuigden van verande ringen in hun leven die niet alleen hen zelf maar ook him gezinnen en degenen, met wie zij dagelijks samenwerkten, hadden beïn vloed en verscheidene bedrijfsleiders spraken van de veel betere verhouding met hun per soneel waarin een nieuwe sfeer van vertrou wen ontstaan was. De Oxford Groep - het wordt gezegd in haar „folder" voor de a.s. Nationale Bijeen komt te Utrecht, die 't motto draagt „Nieuw Nederland Loopt van Stapel ris, er van overtuigd, dat wie een oplossing zoekt voor de moeilijkheden van dezen tijd bij zichzelf moet beginnen. „Ieder mensch wil altijd iemand anders veranderd hebben. Ieder land wil het andere land veranderd hebben. En ieder wacht tot de ander begint. Ieder geeft toe, dat er een grondige verandering in het het geestelijk en zedelijk leven van ons volk moet plaats vinden. Bij ieder mensch, bij ieder volk: angst en egoïsme". „De Oxford Groep is levend Christendom. De Groep wil mannen en vrouwen van ieder ge loof en uit alle lagen der maatschappij terug brengen tot de grondbeginselen van het Chris tendom, waarbij hun trouw aan al, wat in de eerste plaats hun liefde moet hebben, wordt versterkt. De ware vaderlander zet zijn leven ervoor in, om zijn volk onder Gods bevel te brengen. Een volk onder Gods bevel zal bewij zen, dat geestelijke kracht de grootste macht is in de hedendaagsche wereld. Alleen volken, die onder Gods bevel staan, kunnen den wereldvrede brengen." Tot zoover deze citaten. Het zijn de uitingen van een beweging die de regeneratie van het menschdom nastreeft in eenvoud en in een dracht, in een tijd van ontwrichting en ver zwakking veler- waarden. De groei dier bewe ging ook in ons land bewijst dat zij als een zeer belangrijke nieuwe strooming beschouwd ver dient te worden. R. P. WORDT HET „COMMENTAAR OP DE KRONING'' INGETROKKEN? LONDEN, 26 April. (Havas). Naar verluidt heeft- de uitgever van het boek van Geoffrey- Dennis „Commentaar op de Kroning" waarin critiek op ex-koning Edward wordt uitgeoefend na de actie van den advocaat van den hertog van Windsor, A. G. Allen, er in toegestemd het boek uit de circulatie te nemen. R.K. BRIDGE-DRIVE. De Bridge-club Haarlem" voor RK. za! een Nationale bridge-drive organiseeren op Zondag 9 Mei a.s. in het Gebouw van der. Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat. Gespeeld wordt volgens het Scheveningsch f^steem, om fraaie prijzen, bekers enz. (De Speelbank te Monte Carlo heeft in 1936 een winst gemaakt van 2.148.000 francs.) Haast elke koopman zat het vorig jaar Voor zijn bedrijf 'm, wat je noemt, te knijpen, Vaak greep hij met de handen in het haar, Zoover hij nog wat had, om in te grijpen; 't Was alles crisis wat zijn klok maar sloeg. De wind leek tegen hem aan alle kanten, Zijn ijver was waarachtig groot genoeg, Doch 't bleef maar slechte prijzen, weinig klanten. Maar er was één bedrijf, daar ging het wel, In Monte Carlo stroomden klanten binnen, Gelokt door het verleidelijk appèl: Waag hier uw kans, verstand is niet in tel, Hier hoef je niet op 't moeizaam plan te zinnen, Als Vrouw Fortuna helpt, helpt zij u snel, Dus faites vos jeux, dat is, zet op het spel, Je kunt er zonder werken veel mee winnen. Wat is er in dat jaar al niet gedacht, Gepiekerd door den koopman van den morgen Tot 's avonds, ja, in slapeloozen nacht, Vervulden hem de zakelijke zorgen. Hij dacht met angst en beven aan den dag, Als de balans zou worden afgesloten, En hij betaalde extra het gelag In rust, die hij geen etmaal had genoten. Maar één bedrijf, van zeer speciaal model, De speelbank, mocht zich in den voorspoed zonnen, Daar komt naast winst vooral 't verlies heel snel, En dringen toch de klanten veel en fel. Al is hun eerste winst meest gauw geronnen, Al is normale ruil er niet in tel, Dat speelsche draaibedrijf draait altijd wel, De gok heeft eens te meer het pleit gewonnen. P. GASUS. Twéé brillen één voor veraf één voor lezen Steeds wisselen? Waarom toch? KEIP helpt U beiei. Gr. Houtstraat naast Luxoi (Adv. Ingez. Med.) Gezondheid in de Grafische Vakken. Collectedag op Zondag 9 Mei. Men schrijft ons: Op Zondag 9 Mei hoopt de afdeeling Haar lem van de Ver. tot bevordering der gezond heid in de grafische vakken e.o. haar jaar- lijkschen collectedag te houden, waarvoor door de desbetreffende autoriteiten vergun ning is verleend. Het doel der vereeniging is op deze plaats al zoo dikwijls uiteengezet dat verwacht mag worden dat ieder daarmede op de hoogte zal zijn en wij zoodoende niet in herhaling be hoeven te treden. Er is echter een zeer belangrijk punt waar op wij niet te dikwijls terug kunnen komen en waarvoor we nogmaals de medewerking en welwillendheid der redactie inroepen. Het is nl. de medewerking, daarmede is het zeer slecht gesteld. Op Zondag 9 Mei hebben wij de medewer king noodig van eenige honderden jongelui boven de 14 jaar. Wij verzoeken allen, die sympathiek staan tegenover het doel der vereeniging: Geeft uw medewerking en meldt u daarvoor aan bij het secr. Ged. Oude Gracht 72rd. of voor Haarlem (N.) Kastanjestraat 9 of voor de Leidsche buurt Sterrenboschstraat 28. Wacht niet tot morgen, maar doe het nu! Degenen, die reeds een circulaire met intee- kenbiljet hebben ontvangen verzoeken wij vriendelijk: Stuur het in teekenbiljet inge vuld met uw naam en adres aan een der bo venstaande adressen. Er moet in een betrek kelijk kort tijdsbestek zeer veel gedaan wor den en alvorens gij uw toezegging niet hebt gegeven, staat het bestuur machteloos. Tot slot tot- de ingezetenen van Haarlem: Niettegenstaande er veel van uw offervaar digheid wordt gevraagd, willen wij ook deze collecte in uw milddadigheid aanbevelen. U geeft uwe medewerking en uw dubbeltje wel is waar voor de lijdende menschheid der Grafische Vakken en hunne gezinnen, maar ook zij maken deel uit van de algemeene menschheid. Geeft dus op Zondag 9 Mei met milde hand. Voor zieke bewerkers van boek en courant! Tocli een onderhoud Hitler- Mussolini? In den komenden zomer te Berlijn. LONDEN 26 April (H?.vas-A N P.» De Daily Herald" bericht dat Hhler en Mu-so- lini den komenden zomer een onderhoud zul len hebben te Berlijn. De volgende maand zou Von Neurath een bezoek brengen aan Mussolini om de bijzonderheden van het on derhoud te bespreken, dat ten doel zou heb ben de „as Rome-Berlijn" te versterken. Moderne luchtdoelartillerie. Londen zonder autobusverkeer? Het woord is aan De Musset: Twijfel, als gij loilt, aan het wezen dat u bemint, een vrouw of een hond; maar twijfel niet aan de liefde zelve. Vele bewijzen van meeleven. „Jacob van hennep" voert „De Distel" op. Meer en meer blijkt, dat de geheele Haar- lemsche bevolking meeleeft met de B.E.L.- week. Iedere vereeniging wenscht tot het welsla gen van.de B.E.L.-week bij te dragen. Thans is bij de Hoofdcommissie van Uitvoe ring voor de B.E.L.-week het bericht ingeko men van het bestuur van de Tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep", dat men ter gelegen heid van de B.EL.-week zal opvoeren het blij spel in 3 bedrijven „De Distel". Na afloop volgt een groot bloemenbal in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De leden der Hoofdcommissie, de dagelijk- sche besturen van de middenstands-organisa ties en verschillende andere vooraanstaande middenstanders zijn tot het bijwonen der Op voering uitgenoodigd. De opvoering heeft plaats Maandag 3 Mei a.s. in den Stadsschouwburg. Bloemen in en aan de auto's. Dat Haarlem tijdens de B.E.L.-week goed „in de bloemetjes" gezet zal worden, staat nu wel vast. Er zijn goede berichten van tal van eige naars van winkelpuien, maar ook de particu lieren zullen niet achterblijven. Tal van woonhuizen zullen met groen en bloemen getooid worden, zoo bericht men ons. Iedereen is enthousiast voor het idee om van Haarlem een werkelijke bloemenstad te maken. Ook kwam er een bericht van een eigenaar van vrachtauto's, die zijn auto's, ter eere van de B.E.L.-week, met groen en bloemen be hangt. Dit geeft ons aanleiding ook andere auto- eigenaars daartoe op te wekken. Brengt bloemen in uw auto's, behangt ze met bloemslingers of met groen. Het idee „Haarlem Bloemenstad", worde wer kelijkheid in de B.E.L.-week! Reeds honderd Nederlaudsclie schepen geconvooieerd. Twee maal werd een begeleiding geweigerd. 's-GRAVENHAGE, 26 April. Sedert den aanvang van den convooidienst door Neder - landsche oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar op 17 Maart jl. is, naar wij verne men, op 24 April het honderdste schip door de in de Spaansche wateren gestationneerde Nederlandsche scheepsmacht door de straat van Gibraltar geconvooieerd. Van deze 100 schepen werden 31 door Hr. Ms. „Hertog Hendrik", 67 door Hr .Ms. „Java" en 2 door onderzeebooten begeleid. In deze periode werd tweemaal convooi ge weigerd voor schepen, waarvan niet met vol komen zekerheid vaststond, dat zij een on schuldige lading voerden. e eerste klap is een daalder waard, zegt een spreekwoord. Dat is ook minstens de waarde van een „Groentje" in Haarlem's Dagblad, dat echter bij drie regels slechts dertig cent kost. pag. Het snelverkeer heeft weer dooden ge- eischt. 3 De bollendag is weer mislukt 3 De „Sarkani"-bemanning zou in veilig heid zijn. 3 Een schip met Nederlandsche beman ning zou door een Franco kruiser zijn aangehouden. 3 Een aantal crisisheffingen en toeslagen zijn verlaagd. 3 Er is voorgesteld de Oslo-conferentie op 24 Mei te doen beginnen. 3 De Amerikaansche luchtacrobaat Clem Sohn, bengenaamd „de menschelijke vogel" is in Frankrijk verongelukt. 4 Franco's troepen vorderen aan het noor delijk front in Spanje. 4 België is van zijn verplichtingen van het Locarno verdrag ontheven. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Oxford groep. 1 E.: „Prinses Lizi" voor den Kennemer Kunstkring. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Toen de Russische .Torgsin nog bestond. 4 J. B. Schuil over: De ernst van Ernst. 9 H. D, Vertelling: Liefde in de bergen. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Lezing van kapt. J. van Essen. Voor de afdeeling Haarlem van de Alg. Ver. van Ned. Reserve-Officieren heeft de res.-kapitein J. van Essen van het korps Luchtdoel-artillerie dezer dagen een lezing gehouden over .Moderne Luchtdoel-Artillerie" De spreker, die van de veronderstelling uit ging, dat de noodzaak van een doeltreffende, actieve en passieve verdediging tegen het luchtgevaar thans wel door iedereen erkend wordt, wees er op, dat onbekendheid met de jongste ontwikkeling van de moderne lucht doel-artillerie dikwijls tot een gebrek aan vertrouwen leidt alsook tot onderschatting der resultaten, zelfs in militaire kringen. Hij gaf allereerst een overzicht van de bewape ning gedurende de mobilisatiejaren en daar na, om vervolgens stil te staan bij de thans ook in Nederland ingevoerde moderne af weermiddelen. Bij de luchtdoel-artillerie onderscheidt men geschut van zwaar en middelbaar kaliber alsmede licht automatisch geschut en mi trailleurs. Het middelbare geschut is zeer mobiel. De maximum dracht van dit geschut is 14 K.M., de maximum stijghoogte is 8000 a 9300 meter, zoodat vliegtuigen op 10007000 me ter hoogte daadwerkelijk kunnen worden be- vuurd. Het zware geschut (10,5 cM.) staat vast opgesteld en bereikt nog grooter hoogten. Spreker gaf daarna een beschrijving van de vuurleidingstoestellen. Daar berekening tijdens den korten duur van het vuur onmo gelijk is en de beschieting van vliegtuigen, die zich op alle hoogten, met zeer verschil lende, meestal groote snelheden en in alle richtingen, kunnen bewegen, juist bijzonder groote moeilijkheden geeft, is een moderne batterij luchtdoel-artillerie ondenkbaar zon der modern vuurleidingstoestel, al dan niet gekoppeld aan een instrument voor het meten van de hoogte. Het bepaalt al naar gelang van de hoogte den afstand, de richting en de snelheid van het zich voortdurend en snel verplaatsende doel de schietgegevens, d.w.z. de elevatie en de zijdelingsche richting van de vuurmonden alsmede de tempeering van de projectielen, d.i. de afstelling van de tijdbuizen, waardoor deze na een bepaald aantal seconden of na het afleggen van een bepaald aantal meters van de berekende baan de brisantgranaat tot explosie brengen. Dat alles lijkt gecompliceerd, doch 1015 seconden na het signaleeren van het vliegtuig heeft het vuurleidingstoestel alle gegevens reeds naar de batterij doorgegeven en staat deze tot vuren gericht. Spr. vermeldde enkele trefferpercentages voor verschillend lucht doelgeschut, op doelschijven, getrokken door vliegtuigen op verschillende hoogten waarbij deze bleken te liggen tusschen ongeveer 30 pet.80 pet. der afgevuurde schoten Voor nachtelijk vuur beschikt de lucht doelartillerie over zoeklichten van de genie, met 800 millioen kaars lichtsterkte, alsmede over luister toestellen met een werkingssfeer tot 10 K.M. Spreker vertoonde van al dit materiaal lichtbeelden en beschreef de taak van de luchtdoel-artillerie, die tweeledig is t.w. de verdediging van kwetsbare objecten in het binnenland en de luchtbestrijding van het le ger te velde. Hij wees er met nadruk op, dat de luchtdoelartillerie niet de .Koningin van het luchtslagveld" is. Deze taak wordt aller eerst door de eigen jachtvliegtuigen vervuld en de luchtdoel-artillerie heeft daarbij een aanvullende taak. Maar er zijn nog meer ac tieve en passieve middelen, waarvan spreker noemde: luchtversperringen, luchtwacht dienst, maskeering. verduistering, verneve ling en verdere militaire en civiele bescher mingsmiddelen Op grond van de in het buitenland gedu rende de oorlogsjaren en vooral ook daarna opgedane ervaringen kwam spreker ten slotte tot de in vakkringen van binnen- en buiten land algemeen erkende conclusie, dat een modern uitgeruste, centraal geleide lucht- verdedigings-organisatie, waarin een volledig stelsel van actieve (militaire) luchtverdedi gingsmiddelen en passieve (civiele) luchtver dedigingsmiddelen opgenomen is, aan volk en weermacht een redelijke beveiliging zal geven tegen een modernen luchtaanval. Staking tegen 1 Mei afgekondigd. De gedelegeerden van het personeel der Londenschen autobusdiensten hebben naar Reuter meldt besloten dat het werk om middernacht 31 April zal worden neerge legd. Aldus luidt de officieele mededeeling van Sevin, den algemeenen secretaris van den Bond van Transportarbeiders. Dit besluit beteekent dus, dat op 1 Mei in de straten van Londen geen enkele autobus zal rijden, tenzij inmiddels een wijziging in dit besluit tot stand komt. Het ministerie van arbeid heeft zich tot de Londensche autobusmaatschappij en den bond van transportarbeiders gewend om te bereiken, dat het uitbreken van een staking vermeden wordt. Veertien mijnwerkers verdronken. Ontzettend ongeluk in Rohemen. In de mijn ..Ferdinand'-' bij Rokycany in Bohemen -heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad, doordat plotseling een groote hoe veelheid water uit een verlaten mijn binnen drong. Op dat oogenblik werkten dertig ar beiders op 68 meter diepte. Zestien hunner konden gered worden, doch veertien mijn werkers zijn om het leven gekomen. Het ge weld van het water was zóó groot, dat de lij ken over een afstand van 1500 meter werden meegesleurd. Men gelooft, dat het maan den zal duren vóór het water uit de mijn ver wijderd is. Twintigjarig jubileum van het Hofstadtooneel Stuk van Capek opgevoerd. Zaterdagavond heeft het Hofstadtooneel zijn twintigjarig jubileum herdacht. De direc teur, de heer Cor van der Lugt Melsert, had voor deze gelegenheid 'n stuk uitgezocht van den bekenden Tsjecho-Slowaakschen schrij ver Capek „De witte ziekte". In dit stuk wijst de schrijver erop, dat de wetenschap al het mogelijke doet om de menschheid te be schermen tegen ziekten, doch teveel nalaat om te voorkomen, dat door oorlog tenslotte weer ongedaan wordt gemaakt, dat door de wetenschap is bereikt. Aanvankelijk schijnen er in den boezem van de schouwburgcommissie bezwaren tegen den inhoud van dit stuk te hebben bestaan, doch de burgemeester zou tenslotte opvoe ring van het stuk mogelijk hebben weten te maken. Onteigening gronden haven- aanleg. De commissie vergaderde. Hedenmorgen vergaderde op het Stadhuis een commissie, onder voorzitterschap van mr. J. B. Bomans ter behandeling van de bezwa ren tegen de onteigening van gronden ten behoeve van den aanleg van een haven aan het Noorder Spaame. Namens de directie van de N.V. Hooger- woord, maatschappij tot exploitatie en beheer van onroerende goederen, verscheen mr. W. de Rijke als gemachtigde. Mr. de Rijke wees er op, dat de perceelen 112 en 113, welke in bezit van genoemde maatschappij zijn, slechts voor een deel gebruikt zullen worden voor uitvoering van de havenwerken. Spr. achtte dit in strijd met art. 72a van de onteige ningswet. Ir. M. H. Maas, directeur van openbare wer ken bracht hier tegen in, dat de gemeente re kening heeft willen houden met- de mogelijk heid van uitvoering van verdere werken, waar voor de grond dan noodig zou kunnen zijn. Mr. Bomans was evenwel van meening, dat de voorgestelde onteigening inderdaad ontoe laatbaar is. Een schriftelijke toelichting van klager zal bij het proces-verbaal worden gevoegd. Aangezien verder niemand was verschenen, werd de zitting gesloten. .Father Di\ine". as z.g. negermessias van New York, die na een botsing van zijn volgelingen met de politie de vlucht nam. Er wordt thans een rechtsvervolging tegen hem ingesteld. Naast ^Father Divine" zijn echtgenoote.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1