LUNGEN NIET OPGESTELD SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD NEDERLAND-DUITSCHLAND 1-0 HET NEDERLANDSCH ELFTAL Vente en Smit weer opgenomen DAMES-HOCKEY ZEILEN Verdiende overwinning voor de oranjehemden MAANDAG 26 APEIt 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Zaterdagmiddag werden ter gelegenheid van de opening van het zeilseizoen door de Haarlemsche Jachtclub twee nieuwe jollen, genaamd „Prinses Juliana" en „Prins Bernhard", te water gelaten. Een der damesleden doopt de vaartuigen. Het Nederlandsch Elftal, dat Zondag 2 Mei te Rotterdam tegen België speelt, is door de Keuze Commissie van den K. N. V. B. als volgt van rechts naar links samengesteld Doel: Halle (Go Ahead); Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (D. W. S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas), Vente (Feijenoord), Bakhuijs (H. B. S.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D. H. C.). Als reserves zijn aangewezen Van Male (Feijenoord), Van den Hoven (Longa), Pellikaan (Longa), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Lungen (A. F. C.). NOORDELIJKE AFDEELING Tweede/Promotieklasse Groningen 2H.V.A. 31 WESTELIJKE AFDEELING Tweede klasse C: FamosOh Kay afg. Derde klasse F: B.H.V. 2S.C.H.C. 4 9—1 Vierde klasse B: De Vierde 4—A.M.V.J. 2 1—5 Vierde klasse C: Hudito 4Delftsche Studenten 5 43 Vierde klasse G; Oh Kay 2—H.B.S. 3 afg. Harlekijn 1Hurley 2 40 Harlekijn 3Pinokkio 4 11 OOSTELIJKE AFDEELING Derde klasse A: Zutphen 2Union 3 afg. Promotie eerste klasse Oranje ZwartZwart Wit 04 OM DEN J. D. TRESLINGBEKER Eindstrijd terrein Amsterdam Gooi 2B.H.V. 3—4 De Uitslagen. Promotie/degradatiewedstrij den De VierdeAmersfoort 04 H.H.IJ.C.—Hilversum 2—0 M.O.P.—Tilbrug 1—1 H.V.A.G.C.H.C. 0—4 KraaienB.H.V. 2 11 Gooi 2Togo 33 A.M.V.J.—Kieviten 2 5—1 H.L.C.—Togo 2 1—2 OM DEN AMSTERDAM-BEKER. BD.H.C. 3—Be Fair 1—2 Togo—Strawberries 20 BESLISSING WEST. EERSTE KLASSE: 't GooiAmsterdam 01 spronkelijke opstelling speelde B. D. H. C. nu weer verder; haar verdediging wist enkele goede doorbraken van mej. Offerhaus onscha delijk te maken. Haar voorhoede vond eenige malen mejMolhuysen op haar post in het Haagsche doel. Ettelijke malen was er een heftige strijd in den slagcirkel van H. D. M.; voorzetten van beide kanten werden niet benut, maar door goed inloopen wist B, D. H. C. nog tweemaal te scoren. Einde Amsterdam kampioen van het Westen. Eindelijk is de strijd van het Westelijk kampioenschap beslist en wel ten gunste van Amsterdam, dat gisteren op het veld van Be Fair met 10 van Gooi won. Daar Amsterdam in den eindstrijd om de Jannette Walen-beker tegen Hilversum komt, is er gi-oote kans dat de hoofdstedelingen dit seizoen twee bekers zullen veroveren. H. H. IJ. C. verdedigde haar eerste klasse schap tot dusver met succes. De Hagenaars behaalden te Bussum nl. 'n min of meer on verwachte 20 overwinning op Hilversum. Voor den Amsterdambeker vielen Strawberries en B. D. H. C III af, zoodat hier de eindstrijd gaat tusschen Togo en Be Fair. Bij het. einde der competitie ziet de ranglijst van de eerste klasse er als volgt uit gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Lezing van D. Kagchelland. De lezing, die de Olympische zeilkampioen D. Kagchelland voor de leden van de Haarl. Jacht Club en een aantal zeilers van de R. en V. Het Spaarne en de Haarl. Zeil Vereeniging in Hotel „Lion d' Or" heeft gehouden, is voor hen, die het wedstrijdzeilen beoefenen, bij zonder belangwekkend geweest. Hij behandelde de techniek en tactiek van het wedstrijdzeilen met behulp van een aantal lichtbeelden. Hij begon met een bespreking der techniek van het zeilen en wel in het bijzonder van die van de Olympia-jol. het type waarmede hij op de wedstrijden te Kiel had gevaren. Elk vaartuig heeft zijn speciale eigenschappen; wil men met succes in een bepaalde klasse uitkomen, dan is het noodzakelijk, deze door en door te kennen. Ook het trimmen der zeilen (den juisten vorm geven) en het aanslaan der zei len bij verschillende windsterkten is van door slaggevend belang bij het zeilen aan den wind en het behalen van de maximum snelheid en hoogte. Vervolgens besprak de heer Kagchelland het kzeilen zelf; het voor de wind varen, het krui sen en het ronden van boeien. Uitvoerig ver telde hij hoe niet een Olympiajol met harden wind de boei gerond moest worden. Hoog aan den wind liggend een merkteeken rondend om half- of voor den wind te komen; heeft de jol de neiging den kop door den druk van het op- vierende zeil en de snelle koersverandering onder water te steken. Om dit te voorkomen stak hij één been onder den hangbalk en gooi de met een ruk zijn lichaam aan loefzijde buiten boord, zijn vrije been zwaaide hij daar bij omhoog om deze beweging nog effectiever te doen zijn. Door den ruk kwam de kop van de boot iets uit het water, waardoor de jol kon planeeren en snel wegschieten. Uitvoerig behandelde hij ook, op welke wijze men de keuze van zijn slagen bij het laveeren moet bepalen en in verband daarmede op welke wijze men moest starten. Behalve de schijn bare richting van den wind, waartusschen hij heen en weer loopt. Door de begrenzing dei- richting juist te berekenen, kan men de beste wijze van starten bepalen. De heer Kagchelland achtte het wedstrijd zeilen in een jol de hooge school van het zeilen, waarin mede door de scherpe concurrentie de zeilcapaciteiten tot een maximum worden op gevoerd. Voor goed zeilen in een Olympiajol moet een zeiler minstens een gewicht van 75 K.G. hebben. Een nadeel van dit type noemde hij, dat de boot, indien er water in staat door het groote bodem vlak en het breede gangboord bij scheef hangen gemakkelijk vol loopt. Daartegenover noemde hij als voordeel het bijzonder vlugge draaien en de groote snelheid van deze booten. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door vele zeilers een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tot slot werd nog een aantal opnemingen van de Olym pische zeilwedstrijden en het Olympische dorp vertoond, waarna kolonel De Visser den spre ker voor zijn boeiende uiteenzettingen dankte. Amsterdam 12 9 2 2 18 32—21 1.50 Gooi 12 9 0 3 18 4424 1.50 B. D. H. C. 12 7 2 3 16 26—12 1.33 H. O. C. 12 5 3 4 13 19—25 1.08 Rood Wit 12 4 2 6 10 28—27 0.83 H. D. M 12 2 2 8 6 20—33 0.50 H. H. LI. C. 12 0 3 9 3 1340 0.25 HOCKEY H. D. M.-B. D. H C. (1-4) In dezen laatsten competitiewedstrijd had Bloemendaal weer eenige wijziging in het elf tal gebracht. De strijd werd ditmaal aange bonden door- N. Roosjen, D. Roos. G. Rigbers. G. Wijnstroom, J. Schmidt, N. van Thiel, T. Mulder. W. Mulder, W. v. Bueren, A. de Vletter, I. de Groot. Over het algemeen waren de gasten ster ker en H. D. M. kwam niet veel verder dan de slagcirkel, dank zij het goede werk der Bloe- mendaal-backs. Met rust had B. D. H. C. reeds een 20 voorsprong dank zij mej. W. Mulder, die door haar enthousiast spel activiteit in de voorhoede bracht. Na rust speelde eerst mej. Roos linksbinnen. H. D. M. belaagde thans eenige malen het doel der gasten en bij een heftige scrimmage werd het 21. In de oor Nieuwe jollen gedoopt. Zaterdagmiddag had op de haven der Haar lemsche Jacht Club aan het Noorder Buiten Spaarne de officieele inwijding der nieuwe club jollen plaats. Na een korte toespraak van den voorzitter, kolonel C. W. de Visser, die wees op de nood zakelijkheid van het uitbreiden der jollen- vloot in verband met de toeneming van het ledental en die herinnerde aan de tot stand- koming van het „Bootenfonds", werden de beide nieuwe jollen gedoopt. Zij ontvingen de namen „Prinses Juliana" en „Prins Bernhard". Een aangekochte jol zal den naam „Mooie Nel" ontvangen. De heer H. v. Tuylekom dankte namens de jongeren het bestuur voor de energieke wijze, waarop de uitbreiding der clubvloot had plaats gehad. Hierna werd met het nieuwe materiaal proef gevaren. De Haarlemsche Kanover eenigjng „Trek vogels" hijscht de vlag weer op haar cluibhuis aan het Noorder Buiten Spaarne, ten teeken dat zij het seizoen weer heeft geopend. Vijftigste wedstrijd van De Waal In het Olympisch Stadion te Amsterdam is Zondagmiddag het Nederlandsch hockey- elftal er in geslaagd, na een spannenden, strijd, een kleine overwinning op Duitschland te behalen, een zege, welke volkomen ver diend mag worden genoemd. De belangstelling van het publiek viel te gen, wat wel haar oorzaak zal hebben gevon den in het vrij onaangename weer. De ploegen stelden zich als volgt op: Nederland: Doel: Anjerna. Achter: De Waal en Westerkamp. Midden: De Looper, Caviet en Cuperus. Voor: Gunning, Schnitger, Van den Berg, de Roos en Essex. Duitschland: mee, loste een schot, doch Lichtenfeld toonde zich wederom een betrouwbaar keeper. Weer kwamen de Oranjehemden terug; de Duitsche achterhoede kon slechts redden door een hoog schot uit het doel met de han den te slaan, waarvoor terecht een strafcor- ner werd gegeven. Opnieuw werd ingeschoten, doch weer was het Lichtenfeld. die redde. Weiss kreeg een uitstekende kans om gelijk te maken, doch de bal ging naast. Vlug golfde het spel op en neer; de mi nuten verstreken, een Hollandsche zege kwam in 't zicht. Tegen het einde legde het Nederlandsche elftal zich meer op verdedigen toe. teneinde den verkregen voorsprong te behouden. Deze tactiek had succes. Wel waren de Duitschers nu sterker, doch in den slagcirkel kregen zij geen kans tot scoren. Zoo kwam het einde met een 10 overwin ning voor onze landgenooten. In het Nederlandsch elftal waren geen zwakke plekken te ontdekken. Uitblinkers waren De Waal, van den Berg en Schnitger; onze aanvoerder heeft er inderdaad een „gouden" wedstrijd van gemaakt. De stand luidt nu: Doel: Lichtenfeld. .Achter: Auf der heide en Griesinger. Midden: Gerdes, Keiler en Schmalix. Voor: Kaesmann, Schulz, Uhl, Weiss en Berting. Aanvankelijk was Nederland iets sterker; de eerste kans kreeg Schnitger, welke hij door struikelen niet kon benutten. Een straf cor ner werd door Van den Berg keihard inge schoten, doch keeper Lichtenfeld stopte uit stekend. Dank zij het aanvallend spel van Caviet, die vlak achter de voorhoede opereerde, was Nederland iets sterker. Een worsteling voor het Duitsche doel bracht geen resultaat. Onze beide binnenspelers gingen steeds den bal halen; Van den Berg, die overigens zwaar be waakt werd, nam een vooruit geschoven po sitie in. Een strafcorner op het Duitsche doel bracht wederom geen succes. Zoo verliep het eerste kwartier, waarin Nederland volkomen het initiatief had gehad. Langzamerhand ging het bij de Duitschers beter; de voorhoede vond haar samenspel terug en het resultaat was een strafcorner, welke slecht genomen werd. Na uitstekend samenspel van Uhl en Kurt Weiss wist de laatste te scoren, doch de heer Van 't Lam had terecht voor buitenspel ge floten. De laatste tien minuten voor de rust vlotte het steeds beter bij onze tegenstanders; eenige corners op het Nederlandsche doel waren de belooning voor hun spel, doch het schieten was vrij slecht, zoodat geen gevaarlijke si tuaties voor ons doel ontstonden. Rust kwam met blanken stand. De eerste aanvallen in de tweede helft wa ren voor Duitschland; slechts op het nipper tje kon de bal van de Hollandsche doellijn worden weggeslagen. Na vijf minuten had Nederland succes met een goed doelpunt. Es- ser nam een strafcorner, die door Wester kamp, die naar voren was gekomen, langs vele beenen heen zeer hard werd ingeschoten (1—0). Dit doelpunt gaf den Oranjehemden moed. In en om het veld ontstond een sfeer vol spanning en geestdrift. Een schot van Van den Berg werd door Lichtenfeld gehouden. Het tempo, in de eer ste helft toch al vrij hoog, werd door beide ploegen nog opgevoerd. Een aantrekkelijk spel werd zoowel door Nederland als Duitschland ontplooid. Duitsch land kreeg enkele corners te nemen, doch de voorhoede was onmachtig om van deze kan sen te profiteeren. Aan den anderen kant kreeg Van den Berg op mooie wijze een bal jan Schnitger toegespeeld. Hij nam den bal Duitschland Nederland ges.gew.gel. verl. pnt. v.-t. gem. 15 9 3 3 21 45—17 1.40 15 3 3 9 9 17—45 0.60 In de „Groote Club" te Amsterdam had na afloop van den hockeywedstrijd Nederland Duitschland een diner plaats, waar de spelers van het Nederlandsche en Duitsche elftal be nevens de bestuursleden en officials van beide bonden aanzaten. Tijdens dezen maaltijd is Rein de Waal gehuldigd in verband met het feit, dat hij Zondagmiddag zijn 50en inter landwedstrijd had gespeeld. Jhr. L. G. Quarles van Ufford sprak den ju bilaris toe namens het bestuur van den Ned. Hockeybond. Hij schetste de groote verdiens ten van De Waal als speler en aanvoerder van het Nederlandsch hockey-elftal. „Van deze 50 landenwedstrijden heb jij", zei spr., „oranje talrijke malen ter overwinning gevoerd; in ieder geval heeft Nederland onder jouw lei ding meer keeren gewonnen, dan verloren. Dat moet je voldoening schenken." Namens den bond bood de heer Quarles van Ufford hem een gouden armbandhorloge aan met inscriptie. „Eenmaal zullen de wijzers van dit. horloge den tijd aangeven, dat je afscheid van hockey neemt. Misschien eerst dan zullen het Neder landsch elftal, je club, geheel hockeyend Ne derland gevoelen, welk een gemis dat betee- kent", zoo eindigde spreker. Namens het Nederlandsch elftal en de oud internationals, met wie De Waal in de afge- loopen jaren heeft gespeeld, bood Henk de Looper zijn aanvoerder een grooten zilveren sigarenaansteker met inscriptie aan. NED. HOCKEY-BOND De Uitslagen. Promotie degradatiecompetities WESTELIJKE AFDEELING Tweede klasse/promotieklasse, afdeeling S.O.S.Victoria Afdeeling B: SchaerweydePinokkio Derde/Tweede klasse, afdeeling A: S.O.S. 2Delftsche Studenten 2 Afdeeling B: Laren 2S.C.H.C. 3 AM.V.J.Pinokkio 2 Vierde/Derde klasse, Afdeeling A: Hudito—S.O.S. 3 Afdeeling C: Laren 3Hilversum 5 OOSTELIJKE AFDEELING Derde/Tweede klasse: Deventer 4Zwolle Apeldoorn 2D.KJ5. 2 A: afg. afg. afg Een groep deelnemers aan de seriewedstrijden welke Zondag aan de Kleverlaan door de Korfbalclub ^Haarlem" waren georganiseerd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9