HENSEN r 1 FANTASIE-BROEKEN Fritz Hirsch-Operetfe. Buitenbijts DINSDAG 27 APRir 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 VOORDEN- -POLITIERECHTER Als 't lente wordt. Als de bladeren vallen, wordt het som migen menschen vreemd te moede en hetzelf de schijnt het geval te zijn, wanneer het groen ontluikt. Immers de slager, die terecht stond, omdat hij een keurmeester dwars had geze ten voerde ter verontschuldiging aan, dat hij in het voorjaar een paar maanden eenigszins van de wijs was. 't Is te hopen, dat dit- hem niet verleidt om met messen te gaan spelen of zoo iets, want een slager, die van de wijs is, zou op zoo'n manier een gevaarlijk mensch kunnen worden. Wat hij nu gedaan had, was niet direct gevaarlijk, althans niet voor den keurmeester, maar hijzelf kwam erdoor in last. Hij had, toen de keurmeester in de ijskast een paar kinnebakken vond, met een ondui delijk slachthuisstempel en ze daarom mee wilde nemen, teneinde op het abattoir te on derzoeken of die kinnebakken wel in Haarlem waren gestempeld den keurmeester de moeite van het meenemen bespaard door het vleesch snel in stukken te snijden en er zijn knecht vervolgens poulet van te laten maken. En waarom? De officier zei. dat het was, omdat de slager anders weer keuringgeld had moeten betalen, doch deze beweerde, dat hem die 30 cent niets kon schelen, maar dat het kwam door de lente. In de lente scheen dus de verschijning van een keurmeester prikke lend te werken, waardoor hij in de verleiding kwam van zijn vleesch dobbelsteenen te ma ken. ,,'t Zou niet meer gebeuren", zei hij, wat een gewaagde voorspelling is voor een slager die zeker nog vele lentes hoopt te beleven en die voorspelling doet twijfel rijzen, of de len te werkelijk zoo schuldig was als beweerd werd. De'officier beval als geneesmiddel te gen de voorjaarsbevliegingen een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk en f 25 boete aan. De rechter koos alleen de boete en de slager had liever gehad dat alleen de maand voorwaardelijk was gekozen, want in de slage rij ging het ook al niet naar wensch. zei hij. Maar lieverkoekjes worden hier niet gebak ken en dus zal de f 25 boete betaald moeten worden. Winkelende dames. Als de dames van Voorhout en Noordwijk willen komen om hier ter stede haar inkoopen te doen. zal dat den Haaxlemschen winkeliers zeker buitengemeen verheugen, maar wan neer ze met gevulde tasschen willen vertrek ken zonder een cent betaald te hebben, wor den die klanten liever niet gezien. Er waren drie vrouwtjes van buiten: een uit Voorhout, een uit Noordwijk en een uit Noord wij kei-hout, die terecht stonden, omdat ze recpectievelijk een lap bruine zijde, een paar kousen en wat babygoed hadden meegeno men. dat daar een vierde juffrouw, die alles gestolen moest hebben aan haar cadeau zou zijn gegeven. Die juffrouw was nu als ge tuige aanwezig, nadat ze reeds eerder met nog een vijfde juffrouw voor diefstal had terecht gestaan en twee maanden gevangenisstraf had gekregen. Nu deed zich een eigenaardig verschijnsel voor. Juffrouw no. 4 zei. dat zij de genoemde goederen niet had gestolen, maar dat juf frouw no. 5 dat, althans voor een deel, gedaan zou hebben, wat ze zélf wel niet gezien had, maar deze had het haar verteld. Ze wist van de kousen niets af. maar meende, dat juf frouw, in wier bezit ze waren aangetroffen, ze zelf had weggenomen. De juffrouw van de kousen vertelde het heel anders. Terwijl zij op straat was, kwam juffrouw no. 4 bij haar en de andere dames en toonde een half dozijn naar kousen. „Ziedaar," zei deze, „ik heb al vast den heelen winter geen kousen te koo- pen". Er sprak toen blijkbaar eenige afgunst uit de oogen van juffrouw no. 2, want no. 4 nam direct een paar van de zes af en stak het de ander in de tasch. Zoo was ze aan de kousen gekomen, zei ze. No. 4 vertelde, dat er niets van waar was en dat zij zelf eerlijk en trouw de waarheid stond te vertellen, waarop de officier op merkte. dat lieden, die later bekennen een meineed te hebben gepleegd, altijd begonnen met te zeggen, dat ze eerlijk en trouw de waarheid vertellen en de officier liet door schemeren, dat hij niet zoo onvoorwaardelijk aan de verklaring van juffrouw no. 4 geloof hechtte. Maar deze bleef bij eerlijk en trouw en zei, dat geen jaar gevangenisstraf haar van de wijs zou kunnen brengen, want wat waar was, bleef waar. Aangezien echter de juffrouwen 1, 2 en 3 even strak volhielden, dat no. 4 alles gestolen had en nog meer en dat ze van haar de goe deren hadden gekregen, werd er een probleem geschapen. De drie juffrouwen hadden erkend gestolen goed gekregen te hebben, wetende, dat het gestolen was en het kwam er dus voor haar schuld eigenlijk weinig op aan, wie het ge stolen had, terwijl no. 4 gerust had kunnen bekennen, dat zij het had weggenomen, want ze was toch al veroordeeld. Vanwaar dan die tegenstrijdigheid? No, 4 meende, dat no. 5, die familie en oude kennis van 1, 2 en 3 was, den boel gestolen had en dat de drie haar niet wilden bezwaren, dat anders ook niet erg was geweest, want ook no. 5 was reeds in ver band met die diefstallen veroordeeld en men weet, dat in zulke gevallen gemeenlijk slechts een keuze uit de gestolen goederen wordt ge daan om de zaak te vereenvoudigen; de straf wordt er niet minder om. De politierechter wil er trachten achter te komen, wat de dames beweegt- om bij haar tegenstrijdige verklaringen te volharden en daarom zal de rechter-commissaris de zaak opnieuw onderzoeken. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 28 APRIL 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum n. Programma m: 8.00 Keulen. 9.20 Pauze. 10.05 Londen Regional. 11.35 Parijs Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 1.20 Keulen. 2,50 Lon don Regional. 3.50 Keulen. 4.20 Pransch Brus sel. 5.20 Pauze. 5.25 Keulen. 7,05 London Re gional. 8.20 Rome. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 9.35 Droitwich. 1.25 London Regional. 2.20 Droitwich. 5.40 London Regional. 6.00 Droitwich. 7.20 Fransch Brussel. 8.20 Droit wich. 9.40 Weenen. 10.50 Droitwich. 11.20 Di versen. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Populair programma. Willy Derby: 1. Mijn Holland. 2. Vaste verkeering. 3. Twee oogen zoo blauw. 4. In de petoet. 5. Adee. 6. Het plekje bij de mo len. 7. Kinderlied pes. Duo Hofmann. Wals: 8. Klange um Johann Strauss. ïlja Liyschakoff. 9. Kaiserwalzer. Eugen Jahn. 10. Die Schitt- schuhlaufer, Odeon dansorkest. 11. Wiener Praterleben, Odeon dansorkest. 8.00—12.00 Di versen. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker rubber - koffie.. cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. slattr. rlokr, koffie. cacao. katoen. alle granen enz. ter beurze van ionden. liverpool new vork. chicago. winnipeg. enz. DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beun Nil 2, Tetef. 30012 - Telagrtmai»,: CARLOS-AMSTERDAM (Adv. ingez. Med.) R. K. Blindenbond „St. Odilia"- Geslaagde cabaretavond. In gebouw St. Bavo had de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Blindenbond ,,St. Odilla" giste ren een cabaret-avond georganiseerd waaraan onder meer werd medegewerkt door het „Haarlem's Klein Cabaret". Nadat de mondharmonicavereeniging „Con Amore" uit Overveen op uitstekende wijze eenige nummers had gespeeld de leeftijd van de muzikanten die niet ver boven de twaalf geweest kan zijn, in aanmerking ge nomen sprak de voorzitter der afd. Haar lem de heer F. H. Louman een kort openings woord. Spreker dankte allen die medegewerkt had den om dezen avond te doen slagen. Het wel bekende „Haarlem's Klein Cabaret"- gezelschap, dat vervolgens optrad had weer veel succes. Van hun samenzangen vonden we het „praatliedje" Anne Marie het best geslaagd, doch ook individueel stonden de prestaties van de leden van dit gezelschap en in het bijzon der van J. Hoebes Sr. en Jos. Mathot, op hoog peil. Voor de pauze werden nog eenige interessan te filmopnamen vertoond van de Blindenge- leidehondenschool en van het zwemmen der blinden in het Sportfondsenbad. Na de pauze werd door het „Haarlem's Klein Cabaret" nog opgevoerd een vermakelijke 1-acter „Op Huwelijksreis", die zeer bij de aanwezigen in den smaak viel. Rest nog te vermelden dat Jan Hoeben Jr. uitstekend aan de piano begeleidde. Een gezel lig bal besloot dezen geslaagden avond. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur) Terug te krijgen bijhandschoenen en cein turen, motorbril, bontkraag, mandje, num merplaat, sleutel in zakdoek, Politiebureau, Smedestraat, actentasch met inhoud, Klau wen, Vooruitgangstraat 98. ijzeren gewicht, v. d. Stad, Leeghwaterstraat 2, armbandhor loge, Bakker, Sophiastraat 6. idem, Nederend K. Lakenstraat 8. kinder jekker. Winkel, v. O. de Bruijnstraat 67, rol muntjes, v. El, A. L. Dyserinckstraat 92, mondharmonica, Bonfrer, Prinsen Bolwerk 62; schildersoverall. Len- nings, Ged. Oude Gracht 39, portemonnaie met inhoud, Bakker, Timorstraat 107, para- pluies, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat, postduif. Kohier, Rijksstraatweg 119, rijwiel plaatje, Berk, Havenplein 29, te Spaarndam; idem, v. Rijn, Lange Heerenstraat 14, rozen krans, Vleitstra, Nieuwe Gracht 50, tasch m. inhoud, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstr., idem, Koutstaal, Kruisweg 43. stuk touw, v. Hul, Solostraat 20, vulpotlood, Steenken, Santpoorterplein 16, idem, Westerman, Her culesstraat 21, kanarievogel, Dalmeijer, Ko ninginneweg 49. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Leesboek; Drilsma, Verspronck- weg 72: Dop van benzinetank van auto; v. d. Laarschot, Voorzorgsstraat 47; damesporte- monnaie met inhoud; Rozenhart, ten Kate- straat 11; Dam espara pluie. Etty, Westerhout- st-raat 22; Hond, v. Loevestein, Palmstraat 7; Portmonnaie met inhoud: Blazer. Pieter Kies- straat 56 rood; Portemonnaie met inhoud, Bakker, Hyaminthenlaan 33; Hondenpenning, Bousema, Doelstraat 10 rood; Rijwielplaatje, Etty, Westerhoutstraat 22; Rijwielplaatje, v. d. Linde, Zonnebloemstraat 13, te Aerden- hout; Tasch met inhoud, Koelman, Slamat- straat 17Tasch met inhoud, Hiddinga, Tafel bergstraat 5; Tasch met inhoud, Kloek, Jel- gersmastraat 47. Richard Wagner's Siegfried. Lezing van Herman Salomons. Op den derden avond van de Nibelungen- cyclus in het Kennemer Lyceum behandelde de Haagsehe pianist Herman Salomons de Sieg fried. Het muziekdrama „werd geheel behan deld in zijn verschillende motieven, die alle voorgespeeld werden. De heer Salomons speelde ook grootere stukken voor. in transscripties van hemzelf én anderen. Een hartelijk applaus van het niet talrijke publiek beloonde den hoogstbekwamen voordrachtskunstenaar en muziekkenner aan het einde van het eerste ge deelte van zijn voordracht, vóór de korte pauze, en aan het slot van den avond. De voordracht werd bijgewoond door de leerlingen van de lyceumklasse, waarin de Ni- belungen-sage behandeld is, door enkele an dere leerlingen, leeraren en ouders. Op Zaterdag 1 Mei zal de heer Salomons Götterdammerung behandelén, 's avonds te 8 uur. Deze voordracht zal weer op zich zelf staan. Het toeval wil, dat op denzelfden avond te Amsterdam de Götterdammerung wordt op gevoerd. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkom sten organiseert deelt mede, dat inplaats van den heer J. Kits, Evengelist der Openlucht- Zending, uit Leeuwarden a.s. Donderdagavond in de Kerk der Broedergemeente aan de Park laan No. 34 zal spreken de Evangelist J. Se- vensma uit Amsterdam. Na dezen avond zullen in dit seizoen nog slechts twee samenkomsten worden gehouden, daar er Donderdag 6 Mei, Hemelvaartsdag, geen bijeenkomst plaats vindt. Achtereenvol gens zullen dan nog spreken: Donderdag 13 Mei Ds. B. E. J. Bik, Luthers predikant te Enk huizen en Donderdag 20 Mei, de sluitings avond, Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam. HET ADRES VOOR VAKKLEEDINGMAG AZIJN PAARLAARSTEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en biblotheek) Nieuwe aanwinsten. Godsdienst: Leven, Het nieuwe. 1936. Krabben, van der. De hiërarchie der H. kerk in beknopte vorm voor schoolgebruik. Smyth, Paterson, The gospel of the hereafter. Kunst: Amstutz. Neue Wege im Hotelbau. Feber. De Boro-Boedoer. Loeb. De kleine camera en wat men er mede doen kan. Neutra. Amerika; die Stilbildung des neuen Bauens. Wengenroth. Making a litograph. Toonkunst Dahms. Mendelssohn. Elsenaar. De clarinet. Höweler. X-Y-Z dér muziek. Jadassohn. Die Kunst'zu modulieren und zu praeludieren:1 Paap. Anton Bruckner. Geschiedenis Amstelodamum 1936. Hermeneus 1936. Leeuw, De Nederlandsche 1936. Gedenk-Album uitgeg. tër gelegenheid van het huwelijk van onze geliefde Kroon-Prin- ses H.K.H. Juliana met Z.D.H. Prins Bern- hard. Japikse. De geschiedenis van het Huis van Oranje. Overzicht van de werjsen en uitgaven van Desiderius Erasmus aanwezig in de Biblio theek der gemeente Rotterdam. Pierson. De achttiende dynastie van Oud- Egypte. Nederl. en in het Nederl vert. romans: Baptist, Hernekin. Vier knappe negerinnen. Dekker. Oranje en Alva's tyranniek bewind. Fabricius. Mario Ferraro's ijdele liefde. Gevers. De reis naar het land van belofte. Poesjkin. „Schoppenvrouw"; en „De verha len van Iwan Petrowitsj Bjelkin". Kamerverkiezing. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend dat bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingevolge de ar tikelen 57b tot en met 57j der kieswet, de kiezer in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stem ming kan deelnemen. Dit betreft voornamelijk hen, die na 1 Januari j.l. van woongemeente zijn veranderd, die, hun werkzaamheden in een andere ge meente verrichten of die den dag der stem ming elders verblijven. Het verzoek daartoe moet uiterlijk 14 dagen vóór den dag der stemming, derhalve vóór of op 12 Mei a.s., in persoon (niet schrifte lijk) worden gedaan ter secretarie eener ge meente; te Haarlem aan het bureau Burger lijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Zijl straat 70, geopend van 9 tot 2 uur, Zaterdags tot 1 uur. Van de mededeeling, dat de kiezer in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt wenscht te stemmen, wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waar van een afschrift aan den kiezer wordt uit gereikt. In deze verklaring wordt o.m. vermeld het adres in de gemeente in welke de kiezer aan de stemming wil deelnemen. Aan dit adres ontvangt hij te zijner tijd een oproe- pingskaart voor de stemming; hij behoort alsdan tot de kiezers van het stern- district waarin het opgegeven adres is gelegen en neemt aan de stemming deel in het stembureau op de oproepingskaart ver meld. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die op welke kiezers lijst hij voorkomt, aan de stemming wil deel nemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge art. 135 der „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" voerde voor den vijfden Zondag avond „Pro Domo" op van Jhr. Van Riemsdijk. Thans voor de Sociëteit „Thalia", te Bergen op Zoom. De opvoering was een groot succes en al kwam het 2e bedrijf niet zoo goed tot zijn recht door den kleinen omvang van het tooneel. toch slaagde het geheel bijzonder goed. De voorzitter van „Thalia" heeft dan ook aan het slot van den avond den Werkenden Kring en in het bijzonder de regisseur den heer Vis ser dank gebracht, voor de bijzondere vertol king van het stuk en den genoegelijken avond aan de leden van de Sociëteit verschaft. „Jacob van Lennep" zal het seizoen sluiten mede ter gelegenheid van de B.E.L.-Week met het blijspel in 3 bedrijven „De Distel" op Maandag 3 Mei in den Stadsschouwburg, ge volgd door een groot bloemenbal in de groote zaal van den Haarlemschen Kegelbond. MUZIEK. Niemand kan huiten huiten BUITENBIJTS! Dat moet U hebben! „Buitenbijts" van Ceta- Bever! Voor alle openluchtwerk! Dekt met één maal. Smeert geweldig uit! Er blijven geen taaie, nadeelige resten in de bus. Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw en bruin. Ceta- Bever „Buitenbijts" vernietigt schimmels en bacteriën! Frissche, pittige geur! Ceta-Bever Voot landhuizen, priëelen. schuren, schuttingen, hokken en hekken. y2 K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. (Adv. Ingez. Med.) HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste^andere. (Adv. IngezMed.) Het misverstand Op een avond loop ik door de grauwe sche mering naar huis en zie toevallig den bestel ler een brief bij mijn pension in de bus wer pen. Nieuwsgierig kijk ik voor wien hij be stemd is en als ik mijn naam lees, maak ik hem vlug open. „Beste Harry", lees ik. „Wil je vanavond even bij ons aan komen? Het is zeer belang rijk, dus als het eenigszins mogelijk is moet je het doen. In haast, je zus Lize". Wat kan daar nu aan de hand zijn, denk ik. Weer echt iets voor Lize om zoo'n half zacht briefje te schrijven. Humeurig loop ik naar mijn kamer, het is nu half zes, als ik om half acht op de tram stap kan ik er om half negen zijn. Het eten smaakt mij niet. Elk oogenblik schrik ik op bij de gedachte: er zal toch niets ernstigs gebeurd zijn? Lize is van mijn leeftijd, waardoor wij vroe ger veel samen waren Ze is nu ongeveer een jaar getrouwd en zoekend gaan mijn gedach ten langs de rij der maanden, zonder dat ik iets bijzonders kan ontdekken. Met schrik be denk ik dat mijn laatste bezoek al van drie maanden terug dateert. Haar man, die als grossier goed zijn brood verdient, vind ik niet erg sympathiek Maar ik had toch om Lize moeten denken. Mijn hospita bemerkt natuurlijk dat ik zit te piekeren en daar ik van mijn hart geen moordkuil maak, vertel ik haar van het briefje. Ze maakt het me nog een beetje moeilijker door een zwartgallige beschouwing over het huwelijk ten beste te geven. Ze weet een heele rits kennissen op te noemen waar het verkeerd is gegaan, ja, ze beweert stellig dat de meeste huwelijken na een korten tijd blijken een mislukking te zijn. Huiverend maak ik het wel en wee van een mij onbekende fa milie mee. Neen, trouwen is niets gedaan, dat heb ik nu wel door. Als ik naar de tram stap valt er een dren zerige motregen. Ik tracht den tijd te korten met het avondblad, maar het briefje dwaalt als een spook door mijn gedachten. Wat dom van Lize om niet een beetje uitvoeriger te schrijven, misschien maak ik mij noodeloos ongerust. Het begint intusschen flink te regenen en ik besluit straks uit de tram een taxi te ne- In een stroomenden regen'rijden we door de drukke straten, door de raampjes zie ik de verlichtte étalages in het natte asphalt weer spiegelen. Bij het huis van mijn zuster aan gekomen druk ik extra lang op de bel, de re gen maakt het wachten nu juist niet tot een pretje. Als de deur opengaat hoor ik luide stemmen door het huis klinken. „O meneer", roept het meisje, „is u er nu al". „Nu al", zeg ik geprikkeld terwijl is mijn jas en hoed op den kapstok hang „wist je dan dat ik komen zou?" „Mevrouw had het mij gezegd". Ze loopt haastig naar de keuken. Het wordt me hoe langer hoe raadselach tiger, wat kan er toch in hemelsnaam aan de hand zijn? Ik duw de kamerdeur open, maar daar is het donker. Boven hoor ik iemand op ruzietoon iets zeggen. Ik ga terug naar de keuken en vraag: „Is er bezoek?" Het meisje houdt haar oogen strak op een pannetje melk gericht. „Meneer en mevrouw zijn weer bezig", zegt ze geheimzinnig. Boven klinkt een harde bons alsof iemand op den vloer valt. Ik vlieg vier treden tegelijk de trap op. Van een der kamers staat de deur half open, duidelijk hoor ik mijn zuster snik ken. Ik blijf een oogenblik besluiteloos staan. Wat gebeurt daar? Ademloos vang ik de volgende woorden op: „O, doe het niet, laat mij niet alleen Alles heb ik je gegevenis dit mijn dank?" Dan brult mijn zwager: „Geen woord meer ik heb mij al veel te lang door je laten misleiden. Maar nu is het uit nog dezen avond ga ik naar de vrouw die mij lief heeft". Ik sta verbijsterd. Wat een schande. En met zoo'n kerel is die schat van een Lize getrouwd. Hoe is het mogelijk dat ik nooit iets gemerkt heb. Nu hoor ik mijn zuster met een heesche stem zeggen: „Als je van mij weggaat. maak ik een eind aan mijn levenO. doe het toch niet!" Mijn zwager begint hatelijk te lachen. „En met zulke praatjes zou je mij willen dwingen om bij je te blijven, nietmaar? Nooit, versta je me". „Bah...." zegt mijn zuster. „Je bent een lafaard, nu zie ik je in je ware gedaante. Je verlaat mijomdat je weet van het kind Het bloed suist mij in de ooren. Heb ik dat goed gehoord? Die schat verwacht een baby en nu wil hij bij haar vandaan? Eensklaps wordt mij alles duidelijk, dat korte briefje.mijn handen ballen zich tot vuisten. Ik heb het wel gedacht, mijn zwager is niet te vertrouwen. Maar met mij ben je nog niet klaar, mannetje Met een sprong sta ik midden in de kamer. Hij kijkt mij met angstige oogen aan en wil iets zeggen, maar met een goed geplaatste rechtsche vliegt hij over den vloer. „Harry, Harrywat ga je doen?" gilt mijn zuster. Maar ik ben dol van drift schreeuw terug: „Ik zal hem leeren, je in den steek te laten. Als ik het zelf niet gehoord had zou ik het nooit willen gelooven". Plotseling begint mijn zuster onbedaarlijk te lachen. Dat zijn natuurlijk zenuwen, denk ik. Dat heb je er van. Maar mijn verbazing kent geen grenzen als ook mijn zwager over den vloer ligt te rollen van de pret. Ben ik dan in een gekkenhuis? Ik sta in het midden van de kamer en kijk van den een naar den ander. „Schei uit met dat gegiegel", schreeuw ik woedend. Ik ben verlegen met mijn figuur en weet niet wat ik er van moet denken. Onder krampachtig gelach brengt mijn zus ter er eindelijk uit: „OHarry, wat komiek.we waren aan het repeteeren. ha, ha, ha, voor een tooneel- stukje „Maar dat briefje" snauw ik terug „wat moest dat dan beteekenen. En tusschen twee lachstuipjes door zegt ze: „Onze souffleur was ziek geworden.en nu wilden we jou vra gen om ons te helpen Ik heb mijn zwager natuurlijk excuses moe ten aanbieden, maar dit heb ik mij vast voor genomen, nooit bemoei ik mij weer met andermans zaken.. K. RAUWERDA Wen der weisse Flieder wieder blüht! De titel van het „zangspel" dat in een nieu we ensceneering van Fritz Hirsch Maandag avond in onzen geheel gevulden Stadsschouw burg opgevoerd werd, is een versregel uit een liefdesgedichtje, dat in het verloop der handeling een paar maal voorgedragen wordt. Maar de eigenlijke stof dezer handeling werd ontleend aan den beroemden roman „Jettchen Gebert" van Georg Hermann. Ook een tooneel- stuk werd uit dezen roman getrokken en eenige jaren geleden hier ter stede opgevoerd. Het gegeven is eenvoudig en geschikt voor dramatiseering. Deze brengt alleraardigste milieuschilderingen en levendige, karakte ristieke tooneelen, die vrij blijven van het opgeschroefde en onnatuurlijke, dat men in zooveel operettes aantreft. Als stof voor een „zangspel" zou het de meesterhand van een Mozart of van een Rossini waardig geweest zijn! Maar de componist, die er de muziek bij leverde, staat wat lager op den artistieken ladder, dan Mozart en Rossini; heel wat lager zelfs. Zijn naam was noch in 't programma, noch in het tekstboek te vinden, maar het was Walter Kollo, ook van andere operettes niet onbekend. De weglating was in dit geval geen belangrijk verzuim. Want de zangnummers, voor- en tusschenspelen, die Kollo voor dit werk schreef zijn grootendeels zeer banaal en zonder zelfs een greintje oorspronkelijkheid. Grootendeels: er komen enkele zooal niet zeer persoonlijke, dan toch aardig klinkende num mers in voor, als de nos. 3 en 5 in het eerste, no. 8 en de „Wandermarsch" (no. 12) in het tweede, no. 15 in het derde bedrijf. Het citaat „Wir winden dir" uit Weber's „Freischütz" blijft natuurlijk buiten beschouwing. Maar waarom heeft nu de componist het liedje „In einer kleinen Konditorei" (no. 8) dat als „Schlager" een integreerend bestanddeel vormt, zoo anachronistisch aangekleed? Waar om heeft hij het overgiens aardige duet van Jason en Jettchen aan het begin der derde acte door een leelijk, hopeloos triviaal trom- petgetoeter bedorven? Had hij voor het opge wonden tafereel na Jettchen's vlucht, waar allen onder het roepen van „Diese Schande!" vertwijfeld door elkaar loopen, geen krachti ger muzikale illustratie kunnen vinden, dan hij gedaan heeft? Was hij van meening dat een plat intermezzo als dat tusschen de nummers 3 en 4 in het eerste bedrijf de stemming, die de situatie wekt, verhoogt? Het was eigenlijk gelukkig, dat de muzikale nummers geen hoofdschotel vormden, zoo dat het stuk een comedie met inlassching van mu zieknummers bleef. Want, zoo de „Ohren- schmaus" al ontbrak, oog en geest werden bij deze vertooning weer ruimschoots bevredigd. Reeds het eerste tafereeltje, op de Berlijnsche visehmarkt spelend, wedijverde in levendig heid met de straatscène uit „La Vie de Bo hème" en toen aan het slot daarvan de tot dusver roerlooze figuur van den hengelaar op den achtergrond plotseling levendig werd. en een heftig spartelende snoek bleek bemachtigd te hebben, en toen bovendien bleek dat deze hengelaar niemand anders dan Fritz Hirsch was, ging er plotseling een golf van geestdrift door de zaal en klaterde 'het applaus. Hirsch was de stokoude .oom „Eli", die in dit stuk met z'n eveneens stokoude gade „Minchen" (Julia Rillo) meerdere genoegelijke, hartverkwik kende momenten schiep. De drie gebroeders Salomon, Jason en Ferdinand Gebert werden voorgesteld resp. door Walter Triebel, Paul Harden en Hans Blume. Triebel was natuur lijk de gemoedelijke, hartelijke en kwam bovendien als guitaarspeler niet in schijn, maar echt! voor den dag: Paul Harden was de ernstige, bezadigde, die de innerlijke menschelijke maar reine gevoelens van den reeds bejaarde Jason op sobere, maar daarom niet minder treffende wijze tot uitdrukking wist te brengen; Hans Blume viel als de gastronoom Ferdinand door zijn type wel een beetje uit de omgeving, maar was in zijn egoïstische, doch joviale luidruchtigheid toch wel amusant. De rol van „Jettchen" werd door Martha Wagner levendig en gevoelig vertolkt; ook voor het hevig-dramatische moment, dat tot haar vlucht leidt vond zij de juiste toon. „Mlle Risette" voorheen „Nanna" uit Kottbusch" de ondanks haar Fransch vrij ordinaire costumière werd door Liesl Frank voortreffe lijk uitgebeeld. Henk Speyer was als „Dr. Köss- ling" een hartenveroverende jeune premier, Otto Aurich als „Julius Jacoby" een behoorlijk cynische opsnijder, een onsympathieke figuur, die dan ook de kous op den kop krijgt, tot aller genoegdoening. De overige rollen in dit stuk zijn van mindere importantie. De aankleeding was natuurlijk weer van den allereersten rang. Men kon zich verlustigen in den aanblik van de prachtige costumes van ongeveer 1840, waarbij alles als steeds tot in de puntjes verzorgd was. En de decors waren weer zeer verrassend en origineel: de viseh markt, het woonhuis, het schimmenspel in het prieel, waaraan ook een echt hondje deelnam, de Konditorei mogen als voorbeelden genoemd worden. En toen Fritz Hirsch in de laatste scène het gordijntje oprolde, zoodat achtereen volgens de regels van het liedje „In einer Kleinen Konditorie" verscheen, zong het heele publiek van harte mee. Zoo hebben we van de vertooning van dit zangspel, ondanks de weinige beteekenis der muziek, volop kunnen genieten. "Vermelden wil ik nog,, dat de muzikale lei ding door een jongen plaatsvervanger van Hans Liechtenstein'waargenomen werd, en dat deze vice-kapelmeester alles uit het hoofd dirigeerde. K. DE JONG. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Op Woensdagavond 28 April houdt de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Ver bond een bijeenkomst in Hotel „De Leeuwe rik". Spreker is Mr. Dr. van Haaren, burge meester van Schiedam, over onze West-Indi sche koloniën. KAMPEEREN. De Alg. Kampeervereeniging- .Licht en Vrijheid" houdt op 28 April haar jaarverga dering in het gebouw „De Nijverheid" Jans straat. Er 2iullen mededeelingen gedaan wor den over de vraag: „Waar kampeeren wij?" DE VROUWEN VREDESGANG. In de Vrijdag in ons blad opgenomen op roeping van het plaatselijk comité Vrouwen Vredesgang 1937 staat voor de postrekening van mevr. Buis, Wagenweg 8 een verkeerd nummer genoemd. Dte moet zijn 6 515 4,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10