Wethouder Roodenburg Modern reisgenot. Wethouder W.Roodenburg overleden. Tijdgenooten. Het belangrijkste 54e JAARGANG Nö. T65'l6 Verscïïijnt iïagrëiiilcs. Eeïïafvè op Znri- ér Feestdagen. DINSDAG 27 AFRIT: 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM •ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.727c. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.— vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Vanmorgen is de Haarlemsche wethouder voor de Financiën, de heer W. Roodenburg, na een ziekte van een paar weken hier ter stede overleden. Hij had de vorige maand pas den leeftijd van 49 jaar bereikt en is dus in de kracht van het leven aan de zijnen, aan zijn drukke accountantsbedrijf en aan het Haar lemsche gemeentebestuur, waarin hij zeer verdienstelijken arbeid voor de openbare zaak heeft verricht, ontrukt. Met oprecht leedwezen maken wij van zijn heengaan melding, dat ook voor onze stad inderdaad een groot verlies beteekent. Zijn carrière in het gemeentebestuur zou men zeer zeker, wilde men haar grafisch uitbeel den, door een stijgende lijn moeten weerge ven. Zijn invloed op de gemeentezaken was in zijn laatste levensjaren zeer groot geworden en hij had dien invloed verdiend door zijn groote werkzaamheid, kennis van zaken en eerlijk streven om de openbare belangen te dienen. Daarbij verstond hij de kunst met an deren samen te werken, van him inzichten ook als die van de zijne afweken met be langstelling kennis te nemen en zijn eigen opvatting prijs te geven als hij meende dat het algemeen belang dit vereischte. Hij was geen brillant redenaar, zelfs geen goed spre ker, maar hij won in den loop der jaren het vertrouwen door eigenschappen van dieper en gedegener beteekenis: door zijn ernst, zijn bekwaamheid en zijn oprechte toewijding aan de stedelijke belangen. Een eenvoudig en be scheiden man, een nuchtere Hollander, die zich vaak moeilijk uitdrukte maar wiens eer lijke overtuiging het pleit telkens weer wist te winnen. Zoo reageerde de Raad op zijn betoog en zoo moet het ook binnenskamers in het college van B. en W. en in de commissie-ver gaderingen gegaan zijn. In zijn eerste jaren in het gemeentebestuur, als raadslid voor de Christelijk-Historische partij, was de heer Roodenburg een weinig- opvallende figuur ten Prinsenhove. Hij sprak zooals gezegd niet gemakkelijk, was vaak moeilijk verstaanbaar en liet zich trouwens niet dikwijls in dc openbare zitting hooren en daarbij doorgaans over financieele aangelegen heden, die in het algemeen niet bepaald de populaire belangstelling genieten. De materie is voor de meeste menschen te droog en bo vendien „te technisch". Maar als bekend ac countant werd hij in en buiten den Raad als deskundige erkend. hi 1928 werd de toenmalige wethouder van Onderwijs mr. A. Bruch, wiens wethouder schap een algemeen erkend succes was ge weest, tot Gedeputeerde van Noord-Holland benoemd, zoodat hij zijn gemeentelijke taak moest neerleggen. Ingevolge de politieke ver deeling der wethouderszetels moest deze post aan een lid der Prot. Chr. Partijen ten deel vallen en men vertrouwde haar aan den lieer Roodenburg toe. Hij was geen specialiteit op onderwijsgebied en hij had de ondankbare taak een man op te volgen, wiens aftreden algemeen betreurd werd. In de hem ongewone zaken van het onderwijs wist hij zich niet temin, vooral in administratieven zin, snel in te werken en verwierf hij veler waardeering. Het economisch Lot schonk hem op dezen post ook nog een periode van hoogconjunctuur vóór de crisis noopte tot de groote afbraak, die in 1931 met de eerste ingrijpende bezuini gingen aanving. Daarna moest hij de bittere taak op zich nemen die aan alle beheerders van overheidsdiensten in die jaren ten deel viel: aan alle kanten beknotten, hetgeen vooral aan Onderwijs voor zoovelen persoon lijk leed bracht. Ook voor den wethouder wa ren deze jaren zeer moeilijke; wie hem goed kenden wisten wat hij uiterlijk weinig toonde: dat het lijden der menschen hem diep ter har te ging en dat hij altijd weer poogde het op eenigerlei wijze te verzachten. Midden in den crisistijd, in 1934, werd mr. M. Slingenberg Gedeputeerde van Noord-Hol land en volgde de heer Roodenburg hem als wethouder van Financiën op. Deze verande ring van departement bracht hem in de functie die het meest met zijn aanleg, belangstelling en persoonlijke kundigheden strookte. Hij heeft haar dan ook op uitstekende wijze ver vuld en deze laatste jaren van zijn leven wer den de climax van zijn werk voor de openbare zaak. Terwijl hij de taak van „waker bij de schatkist" met dezelfde stugge volharding vervulde als zijn voorganger, bleek hij toch ook veel meer dan de zuinige administrateur, dien sommigen vroeger slechts in hem gezien zou den hebben. Nu in den laatsten tijd een economische op leving is ingetreden is meermalen in dit blad de noodzakelijkheid van een ruimen blik in de*toekomst, van de cost die voor de baet uyt- gaat .van een ondernemend financiëel beleid voor de gemeente Haarlem betoogd. De hoopvolle verwachting?" li? wij daar bij uitten werden wel degelijk gesteund door bet besef, dat wethouder Roodenburg dien (Door samenwerking van een aantal luchtvaartmaatschappijen, waaronder ook de Zeppelin Maat schappij, kan men thans te New York op één kaartje van ongeveer 4200 gulden, de geheele wereld rondvliegen in 28 dagen.) Wanneer een minnaar van de schoone dingen, Die onze wereld in profusie biedt, Door bosschen dwaalt op lange wandelingen En daar van elke struik en boom geniet; Wanneer hij moeizaam bergen gaat beklimmen, Voor ieder vergezicht een tijd blijft staan, En poost wanneer de zon weer neigt ter kimme, Of mijmert in het licht der volle maan; Wanneer hij op een meer gaat spelevaren, In oude kerken of musea speurt, Wanneer hij toeft om naar het schoon te staren, Waarmee de bloemenpracht een weide kleurt; Wanneer, als zijn vacantie is besloten, Hij die geheel één landstreek heeft gewijd. Dan mag hij zeggen, dat hij heeft genoten, Maar o wat is hij hooploos uit den tijd. Je moet te New York nu de lucht in stijgen En na vier weken ben je er terug, Je kunt sinds kort daarvoor één ticket krijgen, Rondom de wereld, alles „vliegens"vlug. De dagen die vervliegen en de nachten Verslaap je ergens op den vasten grond, Het vergt vrijwel geen inspanning van krachten, Vier weken uit en thuis den aardbol rond. En als je aan het eind van die vier weken Weer op het New Yorksch vliegveld komt te staan, Kun je vol glorie tot je vrienden spreken: 'k Heb niets gezien, maar 'k heb „the world gedaan". Toch blijven er natuurlijk wel weer menschen, Zoo echte types uit de oude doos. Die het niet doen en die het zelfs niet wenschen. Maar die zijn dan toch ook wel hopeloos. P. GASUS. ruimen blik bezat, dat hij wist wat groot zakendoen is en het belang van de ontwik keling der Bloemenstad Haarlem inzag. Nu beschikte hij de moeilijkheden bij het opmaken der gemeentebegrooting voor 1937 herinnert men zich nog niet over veel middelen, maar de naaste toekomst scheen hem zijn kans te zullen gaan geven. Het heeft niet zoo mogen zijn. Wel heeft hij nog de persoonlijke voldoening mogen sma ken dat bij de behandeling der begrooting voor 1937, in Januari van dit jaar, in den gemeen teraad algemeene instemming met zijn finan cieel beleid werd geuit. Korten tijd na het overlijden van. wet houder mr. Gerritsz is dus weer een wet houder aan het gemeentebestuur ontvallen. Binnen weinige weken zal de burgemeester zijn taak neerleggen wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Wel voltrekken zich vele wijzigingen in het college van B. en W. Haarlem moge den arbeid van wethouder Roodenburg in dankbare herinnering houden. Hij heeft veel voor deze stad gedaan. R. P. HOLLAND—BELGIë, ROTTERDAM, trekt nu de aandacht, KICK SMIT speelt in deze match ook mee, Naar HOLLANDER luisteren is een genoegen. Maar danals distributie-abonné. RADIODISTRIBUTIE, HAARLEM. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010. (Adv. ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Weer een gunstige week. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem weer met 147. Het aantal bedraagt nu 5561, of 722 minder dan in dezelfde week van 1936. Gehoopt wordt dat ook de komende maan den nog een belangrijke daling zullen geven. In 1936 hield de daling aan tot Juni, maar in Mei ging het slechts heel langzaam. Nu is er wei reden om te veronderstellen dat het resul taat over Mei beter zal zijn en dat pok de zo mermaanden verdere daling zullen opleveren, want de groote bouwwerken die in uitvoering genomen zullen worden (daarover gaven wij eenige weken geleden uitvoerige mededee- lingen) zullen dan pas arbeiders gaan vra gen. Reeds nu is er door eenige opleving van de kleine bouwnijverheid een vermindering van het aantal werkloozen bouwvakarbeiders te contateeren. 1936 was voor Haarlem het allerongunstigste jaar voor de werkloosheid. Vooral de bouw takken droegen daartoe veel bij. want over dat jaar was 57.9 pet. der bouwvakarbeider? .verkloos. Wij naderen nu met de statistiek zeer dicht de cijfers van 1935. Nu zijn er nog 5561 ar beiders zonder werk. terwij! dit cijfer in het zelfde tijdstip van 1935 5381 was. Een ver schil dus nog van 180. Na een ongesteldheid van slechts enkele weken is heden morgen omstreeks 10 uur over leden de heer W. Roodenburg, wethouder van financiën der gemeente Haarlem De heer Roodenburg, die tot voor kort den indruk maakte het voorrecht te hebben van een goede gezondheid, werd eenige weken ge leden in het Diaconessenhuis ter observatie opgenomen. Aanvankelijk werd gehoopt, dat eenige rust hem weer nieuwe krachten zou geven, maar juist toen al vastgesteld was, dat hij over enkele dagen weer naar huis zou gaan, deden zich complicaties voor. Toen eenmaal de aard van de ziekte vastgesteld was, werd de heer Roodenburg ter verdere verpleging naar huis vervoerd. De gedachte was, dat hij na eenigen tijd weer aan zijn veel omvattenden arbeid teruggegeven zou worden, maar die hoop is ijdel gebleken. Hedenmorgen is hij vrij onverwacht over leden WETHOUDER W.„ ROODENBERG. De heer Roodenburg bereikte den leeftijd van slechts 49 jaar. Hij werd 10 Maart 1888 te Maassluis geboren. Daar bezocht hij eerst de lagere school en daarna de H.B.S. met 3- jarigen cursus. In 1904 kreeg hij een plaats op een scheepsvaartkantoor te Rotterdam. Hij ging door met studeeren. In 1909 behaalde hij de acte boekhouden M.O. Ook toen hij in 1910 ging werken op een handelskantoor te Amsterdam zette hij zijn studies voort. In 1915 deed hij met goed gevolg examen voor het Nederlandsch Instituut van Accountants. Het was in 1917 dat de heed Roodenburg benoemd werd tot hoofd van een accoun tantsdienst der directe belastingen te Amster dam. In 1913 koos de heer Roodenburg Haarlem tot woonplaats waar hij zich in 1919 vestigde als accountant. Als opvolger van mevrouw E. Bakker nam de heer Roodenburg in Juli 1925 zitting in den Haarlemschen gemeenteraad voor de Christe lijk Historische Unie. 7 November 1928 koos de Raad hem tot wethouder in de vacature van Mr. A. Bruch, die in het college van Gedepu teerde Staten van Noord Holland was benoemd. Eerst behartigde de heer Roodenburg de be langen van het onderwijs, maar toen op 23 Mei 1934 Mr. M. Slingenberg als wethouder opge volgd werd door den heer A. G. Boes, werd Financiën aan den heer Roodenburg toever trouwd. De heer Roodenburg heeft dus ongeveer 8l/2 jaar deel uitgemaakt van het college van B. en W. Als wethouder van Onderwijs heeft hij nog eenige goede jaren meegemaakt. Uit dien tijd dateert de opening van de Dagopenlucht- school in Haarlem Noord, aan welker oprich ting hij zijn krachten gegeven heeft. Toen kwamen al spoedig de crisisjaren, die voor den wethouder van Onderwijs groote moeilijkhe den opleverden. De sterke achteruitgang van den stand der gemeentefinanciën dwong tot zeer sterke bezuinigingen op alle takken van het onderwijs. De grootste zorg was om de vitale belangen van het onderwijs zelve zoo weinig mogelijk aan te tasten. Daarnaar heeft de heer Roodenburg steeds zooveel mogelijk gestreefd. Toen hij in 1934 de portefeuille van Finan ciën van den heer Slingenberg overnam, voelde hij natuurlijk nog sterker de gevolgen van den achteruitgang van de financiën der ge meente. Ook als wethouder van Financiën heeft hij zeer veel goede diensten aan de ge meente bewezen. Moest hij zich eerst aan Onderwijs inwerken, Financiën waren hem meer geëigend in verband met zijn studie en beroep. Van zijn kennis van de geldmarkt kon hij o.a. profiteeren door tijdig op het meest-geschikte moment maatregelen te ne men tot het converteeren van geldleeningen, wat tengevolge heeft dat Haarlem een der gemeenten is die haar geldleeningen tegen de laagste rente-percentages heeft uitstaan, wat een zeer groote besparing oplevert aan rente lasten Vooral het laatste jaar was het werk van den heer Roodenburg als wethouder van Fi nanciën zeer zwaar, omdat niettegenstaande het geheele college, daarin door den Raad ge steund, naar uiterste zuinigheid gestreefd had, het niet mogelijk bleek de begrooting voor 1937 sluitend te maken, zoodat Haarlem ge dwongen was aan het Rijk een extra subsidie te vragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Om dit in te leiden en re bepleiten waren ver scheidene onderhandelingen en besprekmge-- met de Rijks- en Provinciale autoriteiten noo- dig, want Haarlem verkeerde in de bijzondere omstandigheden dat het aanspraak maakte on de extra subsidie zonder te voldoen aan den algemeenen eisch om eerst de belastingen tot een maximum op te voeren. De heer Roo denburg, trouwens het geheele college van B. en W. deelde die opvatting, was overtuigd dat Haarlem, in verband met de bijzondere positie die de stad ten opzichte van de buitengemeen ten inneemt, alles moest doen om aan een ver hooging der belastingen te ontkomen. Daar voor heeft hij gepleit en naar de algemeene verwachting is, niet zonder resultaat. De belangen van de stad, die hem zeer lief was, waren bij den heer Roodenburg in vei lige handen. Waar hij kon sprong hij op de bres om die te verdedigen en te bevorderen. Ook in het kerkelijke en vereenigingsleven nam de heer Roodenburg een belangrijke plaats in. Eerst was hij president van het col lege van diakenen der Ned. Herv. Kerk, latei- werd hij tot kerkvoogd benoemd. Ook was hij bestuurslid van de Christelijke Middenstands- vereeniging „Boaz" en daardoor lid van den Middenstandsraad. Vele jaren maakte hij ook deel uit van het bestuur der Christelijk Histo rische Unie. Als accountant had de heer Roodenburg ook een zeer goeden naam. In zijn drukken werk kring werden hem zeer belangrijke opdrachten verstrekt. De teraardebestelling is bepaald op Zater dagmiddag 2 uur op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan. Door het college van B. en W. zijn nog geen beschikkingen gemaakt over het houden van een bijzondere raadsvergadering. Daarover zal hedenmiddag beraadslaagd worden. Uitbreiding bij de Hilarius Draad- industrie en Handel Mij. N.V. Er komt een fabriek aan het Spaarne bij. Naar wij vernemen zal de fabriek van de Hilarius Draadindustrie en Handel Mij N.V. belangrijk uitgebreid worden. Bij de bestaan de fabriek aan het Spaarne zal een nieuwe worden gebouwd waarvoor berei-ds met de grondwerkzaamheden is begonnen. De direc tie deelde ons mede dat over een maand of drie de nieuwe fabriek, waar nieuwe maga zijnen in gevestigd zullen worden en waar een gedeelte van de fabricage zal plaats hebben, gereed zal zijn. De kosten van dit project, dat weer een werkverruiming voor de Haarlemsche ar beidsmarkt beteekent, zullen ongeveer f 30.000 bedragen. De directie kon ons nog niet mededeelen of deze uitbreiding gepaard zal gaan met het in dienst nemen van nieu we arbeiders, daarover zal eerst later een be slissing worden genomen. VONNISSEN IN HET JACHT-DRAMA VAN GRISEE. SOERABAJA, 27 April (Aneta-A:N.P.) Gisteren deed de Landraad te Grisee uit spraak in de affaire van het jaeht-drama, waarbij de heeren Van der Pauwert enJordaan werden vermoord, nadat zij per ongeluk een inlandsch knaapje hadden gedood. De hoofd- beklaagde, Hadji Doelkalim, alsmede drie anderen, werden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, een der andere daders tot iVz jaar en acht beklaagden tot acht maan den gevangenisstraf, allen met aftrek van pre ventief (acht maanden)Dertien beklaagden werden vrijgesproken. VLIEGTUIG VERMIST IN GUAYANA. TUMEREMO, (Venezuela), 27 April (A.N.P.) Van het vliegveld hier ter plaatse is gisteren een militair vliegtuig opgestegen, om de oer wouden van Guayana af te zoeken naar een Lockhood Electra lijntoestel dat sinds Vrij dag vermist wordt. Het vliegtuig had verschei dene passagiers aan boord, onder wie de han delsattaché van ae Amerlkaansche legatie te Caracas, Frederic Grab. i Het woord is aan De Balzac Geen groot talent zonder groote wilskracht. Weer een nieuwe Rubriek. door Willem van Schaik en Mr. E. Elias. Wij beginnen vandaag alweer met een nieuwe rubriek. Dezer dagen is bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam een boek verschenen onder den titel „Tijdgenooten", waarin „grootheden, minder groote grootheden en kleine groothe den" van dezen tijd zijn vereeuwigd door den buitengewoon knappen teekenstift van Wil lem van Schaik en voorzien van bijschriften door mr. E. Elias, onzen lezers welbekend door zijn geestige Haagsche causerieën in ons blad. Wij hebben bij den uitgever het reproduc tierecht van een groot aantal dezer teekenin- gen met bijschriften aangekocht. Op Dinsdagen en Donderdagen zullen zij verschijnen op pag. 3; de teekeningen op hetzelfde formaat waarin zij in het boek zijn gereproduceerd. Evenals in dit boek is geschied beginnen wij de reeks in Haarlem's Dagblad met onzen minister president, dr. H. Colijn. Ongetwijfeld zullen onze lezers zoowel de knappe en rake typee ringen van Van Schaik als de korte kern achtige commentaren van Elias ten zeerste waardeeren en deze rubriek als een nieuwe be langrijke aanwinst van hun dagblad erkennen. De echtscheiding van den graaf van Cavadonga. Ex-kroonprins van Spanje in liooger beroep. HAVANA, 27 April. (Havas). De graat' van Cavadonga is in beroep gegaan tegen het verzoek om echtscheiding, dat door zijn echt- genoote is ingediend. Hij heeft aangeboden te bewijzen, dat de beschuldigingen die zijn echtgenoote togen hem heeft geuit, ongegrond zijn. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN". Deze examens zijn voortgezet, met de can- didaten uit Bethesda Sarepta te Haarlem. De uitslag is als volgt: Eerste examen 3 candidaten, afgewezen een, geslaagd: M. Quist, Th. D. Recourt. Tweede examen 8 candidaten, afgewezen geen, geslaagd: D. Brouwer. T. Brouwer, W. Brouwer, M. A. Boon. D. Lak, P. Tombroek, G. de Vries, Chr. Zwaan. KOOPT VOOR UW BABY in een speciaalzaak VAN WEERT, GIERSTR. 20 EN 23 (Adv. Ingez. Med.) LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem. Telef. 11787 Nieuwe stoffen tegen de oude prijzen. Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) De Engelsche kruiser „Hood", het grootste oorlogsschip ter wereld, dat in de Spaansche wateren surveilleert ter bescherming van de Engelsche koopvaardijschepen. De „Hood" zal thans worden afgelost door de „Royal Oak". pag. De heer W. Roodenburg, wethouder van Haarlem, is hedenmorgen overleden. 1 De werkloosheid te Haarlem blijft af nemen. 1 Touringcarondernemers moeten verzeke ringen sluiten voor de door hen ver voerde personen. 3 De „Hertog Hendrik" is weer naar de Spaansche wateren vertrokken. 3 De Spaansche Nationalisten hebben aan het noordelijk front Eibar en Durango bezet. 4 In Rusland zijn nieuwe arrestaties ver richt. 4 Eden's besprekingen te Brussel. 4 In de Spaansche wateren heeft zich tus- schen een Nationalistischen en een En- gelschen kruiser een incident voorge daan. 4 De inkomsten van Haarlem's bevolking. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wethouder Roodenburg. f 1 Mr. W. J. v. Balen: Een dag op een Ar- gentijnsche Stancia 3 I Tijdgenooten: Dr. Colijn. 3 De scheepsramp van de „Willem I". 3 Van onzen correspondent te Stockholm: Sally Salminen en .Katrina". 4 K. de Jong: Fritz Hirsch Operette 6 H. D. Vertelling: net misverstand. 6 Sport in 't Kort. 7 J. B. Schuil: Voordrachtavond Jan Musch. 11 De Burgerlijken Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1