Een dag op een Argentijnsche Stancia. De Scheepsramp DINSDAG 27 APR IE 1937 HAARLEM'S DAGBEAD 3 Verzekeringsplicht voor touring carondernemers. Richtlijnen vastgesteld. De Bond van Touringcaronderne mers heeft Maandag op Schiphol zijn algemeene vergadering gehouden. In den loop van de vergadering werd mededeeliing gedaan van een bericht van den Minister van Water staat dat regelen ten aanzien van aan- aansprakelijkheidsverzekering door ondernemers voor het vervoer van personen zijn getroffen o.m. behel zende, dat de verzekering de aanspra kelijkheid moet dekken. a. tot een bedrag van ten minste f 25000 voorzoover de te vergoeden schade het gevolg is van iemands dood verminking of verwonding; b. tot een totaal bedrag van f 5000 voorzoover zakenschade als gevolg van een zelfde ongeval moet worden vergoed. Uit hetzelfde ongeval voortvloeiende aan sprakelijkheid behoeft tot geen hooger be drag te zijn gedekt dan f 100.000 voor wagens met minder dan acht zitplaatsen (buiten besturder); voor acht of meer zooveel maal f 20.000 als het aantal zitplaatsen buiten die van den bestuurder bedraagt zulks met een minimum van f 200.000 en een maximum van f 500.000. Met verzekeringen, die reeds op 15 Febr. j.l. afgesloten waren kan echter tot nadere beslissing worden volstaan. Lily Bouwmeester naar Hollywood? Proeffilmpje zal worden gemaakt. Naar aanleiding van haar succes in de film „Pygmalion" heeft Lily Bouwmeester een uit- noodiging van de Paramount gekregen om naar Hollywood te komen en daar te filmen. Of het ook werkelijk hiertoe zal komen, staat nog niet vast. Voorloopig is alleen overeen gekomen, dat een proeffilmpje zou worden gemaakt. In een brandende auto bekneld. Na blusschïng moest man worden uitgezaagd Maandagavond is tusschen Niezijl en Noordhorn een truck met trailer, geladen met veevoeder, op weg van Alteveer naar Kollum, vermoedelijk door een defect aan de stuurin richting, tegen de langs den weg staande boo- men gereden. De drie inzittenden, vader en zoon -Kapma en hun knecht, wonende te Zuidbroek, werden daarbij gewond, de auto vloog in brand, doch omstanders wisten het vuur spoedig te dooven. De oude Kapma zat zoo bekneld, dat hij moest worden uitgezaagd. Nadat dr. Kremer uit Zuidhorn en dr. Staal uit Grijpskerk den gewonden de eerste hulp hadden verleend, is het drietal naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd. De jonge Kapma is#later in den avond naar huis teruggekeerd. Zijn vader, die ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk, was gewond, is in het ziekenhuis gebleven, evenals de knecht, die lichtere verwondingen opliep. Truck en trailer werden geheel vernield. De zaak-Ankersmit. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam Maandag conclusie inzake het cassatieberoep vah den procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dat Hof, waarbij in hooger be roep de heer J. F. Ankersmit, toenmaals hoofd redacteur van het dagblad „Het Volk", is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde op zettelijke beleediging van het hoofd van een bevrienden staat (het opnemen van een plaat betreffende Hitier). Mr. van Lier achtte de beslissing van het Hof van feitelijken aard, zoodat geen cassa tie is toegelaten. Hij concludeerde tot niet- ontvankelijkverklaring van het beroep. DR. J. P. FOCKEMA ANDREAE GAAT ZICH WIJDEN AAN DE JOURNALISTIEK. Dr. J. P. Fockema Andreae, oud-commissaris der koningin in de provincie Groningen en oud-burgemeester van Utrecht, zal zich gaan wijden aan journalistieken arbeid. Dr. Fockema Andreae is medewerker ge worden van het Utrechtsch Dagblad, in welk blad hij Maandag zijn eerste bijdrage als ge regeld medewerker publiceerde. Dr. Fockema Andreae stelt zich voor om „Uit den rechtshof", uit wetgeving, recht spraak en literatuur bloenien en doornen voor den lezer uit te stallen, anders gezegd, hem den spiegel voor te houden, waarin hij het voor hem en anderen geldende recht kan beschouwen, misschien zelfs bewonderen. SMOKKELAAR WEGENS DOODSLAG VEROORDEELD. De Maastrichtsche rechtbank heeft den chauffeur J. J. P. uit Kerkrade tot een ge vangenisstraf van drie jaar veroordeeld we gens doodslag. Verdachte had met zijn vol smokkelwaar geladen auto den commies P. L. H Lap op 21 Januari j.l. bij Vaals doodge reden. Het vonnis is conform den eisch van het O. M. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag 4 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. J. Derks en Th. DerksJacobs te Well (L.) den dag te herdenken waarop zij voor 60 jaar in het huwelijk traden. Arbeider zwaar gewond. Takel op het hoofd gekregen. Maandagmiddag omstreeks twee uur heeft bij werkzaamheden aan de nieuwe verkeers- brug te Hedel de 34-jarige arbeidr J. de Bie een hijschtakel op het hoofd gekregen. De man bleef bewusteloos op den grond liggen. Per brancard werd hij naar zijn woning te Hedei vervoerd vanwaar hij later naar het groot ziekenhuis te Den Bosch werd getrans porteerd. Men vreest voor zijn leven. COLIJN. Er zijn grapjassen die hem afbeelden als een seniel oud heertje en er zijn kleine kereltjes die op hun teenen gaan staan om hun tong tegen hem uit te steken. Er zijn sjappies die hem met vuil gooien. En er zijn geleerde mannen, die hem voor rekenen dat zijn berekeningen foutief zijn. Maar zijn kleine luyden dragen hem op de handen. En hij vertrekt geen spier van zijn droge gezicht, het gezicht van een pienteren butler-boerenzoon, officier, petroleumkoopman, rijkaard, knappe kop, verguisde, toegejuichte en leider-zonder-hoo- vaardij. De eerste coupeur van de crisis-kleer makerij. „Aanpassen, heeren! 't Kan nog een beetje nauwer in de taille." Nederlandsche handelsmissie hartelijk ontvangen. Mr. W. J. van Balen schrijft ons o.m. uit Buenos Aires: Rondom een kampvuur staan mannen ge schaard, en staren elkaar in zwijgende verba zing aan. Tweeërlei soort mannen zijn het. De eene helft gaat gekleed in onberispelijke wandel- of sportcostuums, zooals die door correcte toeristen gedragen worden, de andere groep draagt wijde broeken, die slordig in halfhooge rijlaarzen gestopt zijn, doch daar dan overheen blousen. Een kort jakje, aks van een Eton-pakje, maar dan met primitieve borduursels versierd met het hooge gedeelte van de broek bezet met rijen muntjes, zilver stukjes uit den ouden tijd. vier en vijf boven elkaar. Achteloos om hals of schouder hangt de poncho, een doek, die als regenjas en de ken tegelijk dient, dich tevens als zadeldek, als handdoek, en bij voorkomende gevallen als noodverband. De „Manta Regia" is van bruine vicunawol en waterdicht, bij ragfijn weefsel en gering gewicht, maar daar staan er ook, die dikke wollen dekens bij zich heb ben, want het is nu herft in Argentinië en als straks de zon ondergaat, wordt het in de pampa koud. Daar staan ze rondom het kampvuur, en wanneer ze elkaar voldoende bezichtigd heb ben, richt hun gemeenschappelijke aandacht zich op het vuur zelf, want daar braadt een schaap, een kalf, een rund, groote brokken brum vleesch aan braadspitten zoo lomp als een beulszwaard. Het knettert en spat, boven het houtvuurtje, en het malsche vet druipt er als water uit, een geurige rook kringelt om hoog door het boschje van blauwe eucalyptus en spitse populieren. De „sauce" of Argen tijnsche treurwilg vormt rondom een soort van natuurlijk prieel, waarin dit schaftlokaal der „peones" zich schijnt te hebben ver schanst. Wie ook aanwezig is, dat is de pastoor van Huetel in zijn lange zwarte gewaad, en tikkenhaan op. Ernstig glimlacht hij door zijn ronde brilleglazen terwijl hij als eerste met een vervaarlijk voorsnijmes een plakje kalfs- vleesch van het groote stuk afjaapt. zich be hoedzaam bukkend en met kennersvingei-s 't ge braad betastende naar het sappigste plekje. Reeds is het volk aangevallen op de grovere rund- en schapenbouten. Elk heeft een lap vleesch losgehakt of eenvoudig uitgescheurd, en nu staan allen vreedzaam te kauwen, een hap tusschen de tanden, die dwars voor de lippen met het kampmes is weggesneden, ter wijl de eter zijn hoofdbrok in de hand bleef houden. Zij kauwen en smullen met starende oogen, want de gaucho is noch levendig, noch spraakzaam. Soms lijkt hij een decadente figuur, met lang in den nek gegroeide haren, die boven een vrouwelijk aandoend omslag doekje uitkrullen, maar zie hem eten, en hij is het primitieve mannetjesdier. de voorhoede van zijn stam in den open strijd met de na tuur. Aan de buitenlandsche gasten biedt de stralende pastoor andere stukjes aan, warm dampende snippers geurig kalfsgebraad of „chinchulines" en ander gebraden kleingoed uit de ingewanden. De Hollanders geneeren zich even, want wij zijn een schuchtere natie, maar wanneer er een het voorbeeld geeft, en wanneer ook de ambassadeur zelf een proefje neemt, staan zij weldra allen met smaak te kluiven. Het volk krijgt er rooden landwijn bij. Voor de gasten er een keurig openlucht buffet aangericht, waarop zelfs een oud-va- derlandsche versnapering niet ontbreekt. Al dus ziet het schaftuur van de Peones, van „het volk" er uit: vleesch met een homp brood, maar vooral vleesch. Straks zal elk hunner in het gras even zijn siesta houden met een kalebasdopje!vol groen boomblad, de yerba mate, waar heet water op gegoten is, zoodat men dit troebelgroene sop door een zilveren buisje kan opzuigen. Aldus heeft in een groente-arme samenleving de mensch zich weten aan te passen, door na een maaltijd van vrijwel uitsluitend vleesch toch iets plantaar digs te nuttigen. Op het oogenblik zou dit eigenlijk niet eens meer noodig zijn, want inmiddels heeft Ar gentinië zich reeds in ruime mate ontwikkeld in de richting van land- en tuinbouw alsmede fruitkweek. Maar alles wat er in de Argen tijnsche vlakte aan boomen of aan nuttige gewassen groeit, heeft de mensch er zelf eerst moeten planten. Want te voren was hier niets dan kale pampa, bedekt met stugge gras sen en distels. Daar maakten de Indianen jacht op het niet zeer talrijke wild en later, toen de eerste Europeesche kolonisten zich op dien bodem bevestigden, hebben de Indianen deze nieuwkomers als een welkome aanwinst voor hun jachtgebied beschouwd. Totdat in de tachtiger jaren onder generaal Roca een grondige schoonmaak in de pampa werd ge houden, Met het gevolg dat de Indianen Gat in een plafond gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in een goud- en zilverwinkel in de Haarlemmerstraat te Amsterdam. De inbre kers zijn de leegstaande bovenwoning binnen gegaan, waar zij een gat in den vloer maak ten. Via dit gat lieten zij zich zakken in den winkel, waar zij een groot aantal gouden rin gen en nog eenige andere gouden en zilveren voorwerpen buit maakten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Westerbork: E. Derks. De heer Derks is in 1880 te Ruinerwold ge boren en is wethouder der gemeente Meppel. G. van der Aa overleden- Maandag is in de Emma-kliniek te Utrecht waar hij werd verpleegd, na een kortstondige ziekte overleden, de heer G. van der Aa, fir mant van de firma Blom en van der Aa te Amsterdam. Deze firma werd op 4 Mei 1887 door de heeren P. Blom en G. van der Aa op gericht en het is wel tragisch, dat de heer van der Aa juist moest overlijden een week voor dat de firma Blom en Van der Aa haai- gou den jubileum zou vieren. De heer Van der Aa was van de oprichting in 1895 directeur der Amsterdam-Londen verzekering maatschappij N.V. en mede directeur der Amsterdam-Londen Verzekering Maatschappij N.V. en mededirecteur van de Standard Verzekering Maatschappij N.V., die door hem tezamen met den heer P. Blom in 1901 werd opgericht. Bovendien was hij fir mant van de firma Sluyters en Co., welke firma de directie voert over vier Neder- landsch-Indische Maatschappijen. De heer Van der Aa was president-com missaris van de N.V. Landbouw Maatschappij „Sirah Kent jong" en commissaris van de Ne derlandsche Crediet Verzekering Maat schappij N. V. Vele jaren was hij consul-generaal van België, doch eenige jaren geleden heeft hij dit ambt neergelegd. Hij bleef echter consul-ge neraal honoraire. sindsdien naar de buitenste randen verdreven zijn, terwijl het middenterrein veilig bewerkt kon worden. En met welk een resultaat! Wie in onze dagen rondrijdt over de' terreinen van de estancia Huetèl, krijgt- den indruk van een uitgestrekt natuurpark, zooiets als de tuin van Moncerrate te Cintra bij Lissabon, of een luxelandgoed ergens in Calïfornië. Wat vijftig jaar geleden nog een kale steppe was, ziet er thans uit als een botanische tuin van subtropische gewassen. Men wilde ons eens laten zien hoe een gaucho met de struisvogels omgaat. Op het programma stond eerst: Llamas. Vervolgens „Boleada de Avestruces". Nu, de Llamas marcheerden in twee groepen zeer ordelijk op, de spitse ooren vooruitgestoken in den wind, en rank voorbijgaloppeerende toen een Gaucho hen voorbij de filmtoestellen der missieleden dreef. Een wonderlijk schouw spel, zulk een kudde van langhalzige schep sels daar te zien voorbij rennen, elk in snelle vaart en klaarblijkelijk vol angst, doch ove rigens gesloten als een groep bijen. Welk zintuig houdt dergelijke beesten in zulk een tempo wel bij elkaar? Vervolgens verschenen aan de horizont de groote vogels, in paniek dooreen dwarre lende en over de pampa rennend met de snelheid van een galoppeerend paard. Dui zenden waren het. Van alle kanten tegelijk werden ze opgedreven naar het plekje waar de auto's van de missie stonden. Rondom posteerden zich Gauchos op hun korte ste vige paarden de „Boleadora" gereed. Dit is een van leeren riemen gevlochten koord waaraan drie looden kogels hangen. Een daarvan houdt de Gaucho"in de hand, en de beide andere zwaait hij boven zijn hoofd tot ze een geweldige snelheid bereikt hebben en tenslotte slingert hij dit stel dan naar het te treffen doelwit. Aldus plachten in de voor- Spaansche tijden de Lid i an en hun vijanden te bestrijden en dit kunstje hebben de Gauchos van de inboorlingen geleerd. Wanneer de Gaucho tegenwoordig zijn Boleadora wil gebruiken, gaat hij jacht ma ken op struisvogels. Daar galoppeeren er al twee Gauchos achter een angstig fladderend beest aan. De struisvogel maakt plotseling zwenkingen, maar de pampapaarden kennen al die trucs, en volgen den vogel als een schaduw. Daar zwaait er iemand zijn kogels. Mis: de struisvogel heeft bijtijds een zij sprong gemaakt en ijlt weer verder. Maar een andere Gaucho snijdt hem den pas af en slingert zijn Boleadoramet een ruk slaat de struisvogel om. tweemaal over den kop en daar ligt hij te spartelen. Groot gejuich, men trekt hem voor de grap een veer uit en daarna mag het ver schrikte dier weer verder. Het heeft een emotievollen Zondag beleefd. Wij hebben zoo een heelen dag met pampa genoegens en met het opdoen van een groot- schen indruk inzake de voortbrengingsme- thode van de Argentijnsche velden meege maakt. De avond valt. reeds rijden de auto's in optocht door de stofwolken van de pampa naar het station, waar de extratrein staat te wachten. Vuurwerk knettert in den herfsthemel. En aan het station staan we derom alle Gauchos van de Stancia in gelid opgesteld, in hun wapperende plunje en met hun veulenleeren rijlaarzen aan. Een van hen heeft den ambassadeur zijn Boleadoras aangeboden, en met een hartelijken hand druk en een compliment wegens zijn kranige verrichtingen bedankt de heer Van Karne- beek hem. De vlag van Nederland, door de Stancia aan het hoofd der missie als herin nering overhandigd, wordt in triomf meege dragen. Een fluitje snerpt, de trein zet zich in beweging. En nu barst aan den wal een daverend gejuich los, met schorre „vivas" op Holanda, op den embajador, op La reine Guillermina en op de Nederlandsche han delsmissie. Want wanneer een Gaucho een maal in geestdrift is, gaat hij voort met „Dando vivas". In den trein is men het er over eens dat deze Zondag voortreffelijk besteed is ge weest. Niet alleen heeft men een buitenge woon boeiend schouwspel meegemaakt, doch op de terugreis blijkt, opeens een stemming- van bijzondere vriendschappelijkheid te zijn ontstaan tusschen de missieleden en hun Argentijnsche gastheeren, onder dewelke zich o.m. het geheel studiecomité bevond. Het is of de gemeenschappelijke dag, in de pampa doorgebracht, een nieuwe wederzijd- sche sympathie heeft losgemaakt, welke niet zonder uitwerking zal blijken wanneer morgen de onderhandelingen over zakelijke belangen zullen worden voortgezet. Ziet, in den salonwagen wordt alom reeds druk ge- oraat, en grootendeels over de nog hangen de aangelegenheden. Aldus heeft ook dit welgeslaagde uitstapje naar Estancia Huetèl zijn practisch nut gehad. van de „Willem I" 1837—1937. Deze week is het honderd jaar geleden, dat de „Willem I" het eerste stoomschip, dat uit Nederland in de Indische wateren dienst zou doen. de reede van Soerabaja verliet met bestemming naar Ambon, waar het echter nimmer is aangekomen. Behalve een deta chement troepen bevond zich aan boord lui tenant-kolonel F. V. A. de Stuers. waarne mend gouverneur der Molukken, met echtge- noote en hun vier kinderen; in totaal was de boot met 140 koppen bemand. In den nacht van 5 op 6 Mei 1837 liep het schip met een zesmijlsvaart op een der rotsachtige Luci- para-eilanden, waarvan bij hoog water slechts een klein gedeelte droog bleef. Door de hevige branding ter plaatse wordt deze eilanden-groep door schepen steeds met zorg vermeden. Toen de toestand der opvarenden hopeloos bleek, sloeg een deel der equipage en soldaten aan het muiten en wilde zich van den voorraad drank meester maken. Door zijn kioek optreden wist de Stuers ech ter de rust te herstellen. Met hout en zeil doek werden toen op de koraalrots op im- provisorische wijze eenige hutten in elkaar gezet. Daarop werd besloten een sloep uit te rusten om op de Portugeesche bezitting Dehli op Timor om hulp te verzoeken. De eerste stuurman Muller met luitenant Rauws en vijf leden der bemanning verklaarden zich bereid den hoogst gevaarlijken tocht te on dernemen en voeren uit, beladen met geld en kostbaarheden, welke onder de opvarenden waren ingezameld. De koene manschappen werden echter door zeeroovers overvallen en beroofd, terwijl de blanken onder hen later slechts tegen een hoog losgeld werden vrij gelaten. Het uitblijven van hulp deed beslui ten kleine vlotten met aan een stok een reep vlaggendoek met een flesch, waarin een in het Nederlandsch en Maleisch gesteld ver zoek om hulpverleening in zee te werpen. Inmiddels besloot de stuurman Kash met nog eenige vrijwilligers in een kleine sloep den riskanten tocht te maken naar het vijf tig zeemijlen vandaar gelegen Amboina. Vijf etmalen duurde de angstige vaart met als resultaat, dat het oorlogsschip „Nautilus" onder bevel van luitenant ter zee Muller uit voer om de schipbreukelingen te redden. Toen in den middag van 7 Juni de oorlogs bodem in zicht kwam. steeg gejuich op on der de wanhopigen en dra klonken de saluut schoten als reddingsboden over de wateren. Toen de nacht wederom was gevallen, wierp een groot vuur zijn rossen gloed in de don kerte en klonk om het andere uur een ka nonschot van de Nautilus om de angstige drenkelingen moed in te spreken. In de vroegte toog een sloep door de branding met behalve een officier ook de wakkere stuur man Kash aanboord. Een nieuwe hulp kwam opdagen in een particulier vaartuig, de Erich, dat door de ambtenaren van Amboina was gescharterd om bij de redding assisten tie te verleenen. Er gingen echter nog een paar dagen verloren, vooraleer het mogelijk was de schipbreukelingen uit hun eenzame positie te redden, hetgeen ook toen nog met de grootste moeite gepaard ging, waarbij met groot zeemanschap werd gemanoeu vreerd en eenmaal zelfs een sloep met ge redden geheel door de golven werd opge wipt en tegen de rotsen gesmakt. Eindelijk stapte op 11 Juni als laatste geredde de Stuers aan boord van de Nautilus, waar hem het eere-saluut werd gebracht. Een onbe schrijfelijke vreugde maakte zich van de be volking meester, toen gouverneur de Stuers op Amboina arriveerde. Al zijn bezittingen, bestaande uit tachtig kisten bagage en twee paarden, waren door den schipbreuk verlo ren gegaan. Door zijn moedig beleid werd de Stuers tot kolonel bevorderd en toen hij vier jaar later met Europeesch verlof in Ne derland vertoefde, werd hij door Koning Willem n in den adelstand verheven. „Hertog Hendrik" weer naar de Spaansche wateren. Schip van modern geschut voorzien. Maandagmiddag te half een is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" voor de tweede reis naar de Spaansche wateren uit de haven van Nieuwediep vertrokken. Het vertrek geschiedde zonder eenig cere monieel. Zooals men weet, zal de „Hertog Hendrik" de „Java" gaan aflossen. Het schip is gedurende eenige weken op de marinewerf geducht onder handen ge nomen en is voorzien van modern ge schut, waarbij luchtafweergeschut. VERLOREN GAAN VAN POSTZENDINGEN VOOR NEW GUINEA. Door het vergaan van het s.s. „Haiping" tus schen Australië en New Guinea is de post voor het mandaatgebied van den Australischen Sta tenbond, welke met genoemd schip vervoerd werd, verloren gegaan. Voor zoover kan worden nagegaan, zou daar bij slechts Nederlandsche correspondentie be trokken kunnen zijn, welke tusschen 22 en 23 Januari 1937 ter post is bezorgd. SMIRNOFF 15 JAAR IN DIENST VAN DE KIM. Heden is het 15 jaar geleden, dat de piloot Iwan Wasilivitsj Smirnoff in dienst der K.L.M. is getreden. Smirnoff heeft zich als verkeers vlieger veel vrienden verworven en is beroemd geworden door de bekende „Pelikaan"-vlucht. Ten onrechte beursberichten opgenomen Politic doet inval in een zaak te Amsterdam. Maandagmiddag is een inval gedaan in een perceel aan de Reguliersgracht te Amstei'dam, waar door eenige Duitschers een zaak voor Radio-service wordt gedreven. Er was bij P.T.T. een klacht binnengekomen, dat dit bureau ten onrechte koersen en andere beursberichten, die voor bepaalde banken of personen waren be stemd, opnam om hiervan profijt te trekken. De Justitie heeft een zeer uitgebreid en langdurig onderzoek ingesteld, daar het zeer lastig is uit te maken in hoeverre de desbetref fende wettelijke bepalingen zijn overtreden. De betrokken leiders van het bureau en eenige employ's zijn naar het Hoofdbureau van Politie gebracht, waar zij aan een uitvoerig verhoor werden onderworpen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5