IIA ADI 1 ZLJ'C DA ^D| AD IIAAKLI :M g UA UDLAU Htm Een Prachtig Geschenk Tandfilm. VOOR UW BABY 10% KORTING JAC. VAN WEERT, GIERSTR. 2(1-23 De conductrices bij de N. Z. H. T. M. Gen. Cronjéstr. 129 Het belangrijkste 54e JAARGANG No. Ï651Q Verscïïiïnt cfagelijlcs, ïïeïïalvë öp Zon- en Feesfdag-ëft., VRTTDAG 30 APR TC 1937 Directie- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM 'Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72lls. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa rl em - N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. M \a daptma"c Aictg afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -tiilDrLiN to r AtjrlJNA b. De stad Utrecht heeft een prachtig ge schenk gekregen. „Van particuliere zijde" is haar een half millioen gulden aangeboden voor den bouw van een nieuwen schouwburg. De bedrijver van deze daad-van-burgerzin is gisteren in de gemeenteraadszitting door bur gemeester Ter Pelkwijk bekend gemaakt: hij is dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzit ter van de Jaarbeurs. Deze milde gever had een voorwaarde gesteld en die betrof de plaats waarop de nieuwe schouwburg zal moeten verrijzen. Hij wenschte dat dit zou gebeuren op het Lucas Bolwerk en niet op het bekende Vreeburg, omdat hij de mogelijkheden tot uit breiding van de Jaarbeursgebouwen op dit plein wilde handhaven. Een heel begrijpelijke voorwaarde dus, maar oudere Haarlemmers zullen wel begrijpen hoeveel moeite het heeft gekost die voorwaarde aanvaard te krijgen! Want precies dezelfde historie hebben wij ln Haarlem indertijd ook beleefd toen een milddadige Maecenas, wiens naam officiéél nimmer onthuld is, een kwart millioen aan de gemeente aanbood om den huidigen Stads schouwburg te stichten en daarbij bovendien nog de voorwaarde stelde dat aan een be paald architect (prof. v. d. Steur te Delft) het werk zou worden opgedragen. Dat was in de dagen van burgemeester Sandberg en voor schrijver dezes is het raadsdebat, dat aan de aanvaarding van het geschenk (met geringe meerderheid van stemmen) voorafging een onaangename Journalistieke herinnering ge bleven. Men was geirriteerd over de aanwijzing van het Wilsonsplein, dat erdoor „bedorven" zou worden, men was geprikkeld over de nood zaak een bepaalden architect te aanvaarden men was in zijn wiek geschoten omdat de burgemeester den naam van den schenker niet mocht mededeelenen een jeugdig verslaggever op de perstribune dacht: „nu, dat is óók een plezierige ervaring: een prach tig geschenk aan je medemenschen te doen". Het verwonderde mij dan ook heelemaal niet dat de milde gever koppig anoniem bleef, ook na de aanvaarding van zijn vorstelijk ge schenk. Hij wou er natuurlijk niet nog meer narigheid aan beleven en verschoond blijven van persoonlijke aanvallen. Inderdaad, men moet weten te geven niet alleen zonder dank baarheid te verwachten, maar ook met on verschilligheid jegens de aanvallen, die men te verduren krijgt. Dr. Fentener van Vlissingen blijkt ook een man te zijn van het kaliber dat hiervoor vereischt wordt. Hij heeft overigens in zoo verre anders gehandeld dan zijn Haarlem- sche voorganger, dat hij de bekendmaking van zijn identiteit ter elfder ure toestond. Dit had natuurlijk een goede uitwerking. Het schijnt erg naar te zijn iets van een onbe kende cadeau te krijgen; de menschelijke nieuwsgierigheid duldt deze zware beproeving niet. Gesterkt door deze onthulling heeft bur gemeester Ter Pelkwijk de oppositie in den gemeenteraad weten te bezweren Het schouwburg-vraagstuk was al twintig jaar lang een gemeente-stokpaard in Utrecht. Het is nu eindelijk opgelost. De gemeente stelt drie ton beschikbaar en de schouwburg zal voor acht ton worden gebouwd. Men zou zoo zeggen dat het wel iets goeds kan worden voor dit bedrag, maar dat geloofden sommigen eerst ook nog niet eens en al de burgervaderlijke geestdrift was noodig om hen tot zwijgen te brengen. Allerlei bijbedoelingen werden achter het aanbod van een half millioen gezocht. „Waar om moet men toch zoo wantrouwend zijn?" riep de burgemeester op een zeer goed mo ment. En toen deelde hij den naam mede. Tenslotte dreef hij de zaak door: de voor dracht werd met algemeene stemmen aan genomen. Ik hoop voor dr. Fentener van Vlissingen dat hij er verder geen last van zal hebben dat hij zooiets heeft gedaan. Overigens schrijf ik het gedoe niet speciaal aan gemeenteraden toe- Het is voor veel menschen blijkbaar uitermate moeilijk, de generositeit van een medemensch en een zoo idealistische eigenschap als „bur gerzin" te aanvaarden. In Amsterdam, waar men zulke interessante rapporten over het schouwburgvraagstuk uit brengt, zal dit Utrechtsche geval intusschen wel de aandacht trekken. Men vraagt zich on willekeurig af: waar blijven de rijke Amster dammers die het oplossen? Er zijn in de hoofd stad veel meer rijke menschen dan in Haar lem en Utrecht. En er zijn er daar toch ook wel wien het niet om dankbaarheid te doen is en die de critiek langs zich laten afglijdenmet of zelfs zonder minachting? R. P. Prinses Juliana, die heden 28 jaar wordt. (F:' Ziegler.) (In een tandheelkundige kliniek te New York heeft men op de zol dering een filmdoek gespannen, waarop films worden vertoond, om de patiënten tijdens de behande ling af te leiden.) Die tandheelkundige kliniek Meent het wel goed met haar patiënten. Zij leidt het lijdende publiek Af op de pijnlijkste momenten. 't Ligt letterlijk met open mond Naar een of andre film te kijken, De zenuw, die de tandarts vond, Zal dan op eenmaal pijnloos blijken. Een kluchtfilm ligt hier voor de hand. Want stel u voor, dat men slechts even, Om een sensatie klappertandt, Dat zou me een sensatie geven. 't Lijkt zeker, dat men ernaar streeft Dat de patient zich zal vermaken, Zij 't als een boer die kiespijn heeft, Gewoon niet uit den lach zal raken. En stijgt zijn vreugde soms ten top. In onbedaarlijk luid geschater, Dan houdt de tandarts even op En zegt: spoel even met wat water. Is de behandeling gedaan, Dan zal het mogelijk gebeuren, Dat de patient in zijn bestaan Voor 't eerst dit einde zal betreuren. Dan kan het zijn, dat hij besluit: Ik houd mijn mond nog graag wat open, Trek hier en daar nog maar wat uit, De film is nog niet afgeloopen! P. GASUS. LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem. Telef. 11787 Nieuwe stoffen tegen de oude prijzen. Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) Wij geven ter gelegenheid en voor reclame van de B. E. L.-week op al onze artikelen gedurende dien tijd 10 pet. KORTING. O.a. BABY UITZETTEN LEDIKANTJES - WIEGEN ENZ. ENZ. ENZ. (Adv. Ingez. Med.) Betere glazen zijn er niet dan in een bril van KEIP. Gr. Houlslraal naa9l Luxor (Adv. Ingez. Med.) Kind tusschen draaideur van het Postkantoor bekneld geraakt. Been gekneusd. Het krijgertje-spelen met de draaideuren van het postkantoor is voor de jeugd een onuitputtelijke bron van vermaak. Dat dit echter niet zonder gevaar is, is vanmorgen weer eens gebleken. Een 9-jarig meisje raakte nl zoodanig in de knel dat zij eerst door het uitzagen van een gedeelte van de deur bevrijd kon worden. Bij onderzoek bleek het, dat een been ern stig gekneusd was. Per taxi is het meisje naar huis vervoerd. Militair verdrag tusschen Italië en Duitscliland? PARIJS, 29 April (Havas).Paul Bistel- hueber, de diplomatieke medewerker van de „Petit Journal" schrijft ten aanzien van het komende bezoek van Von Blomberg aan Rome, dat hij zal trachten met de militaire chefs van Itaüë de bestaande politieke over eenkomst uit te breiden met een militair ver drag. Amerika verbiedt financiëele transacties met oorlogvoerende landen. Volgens de nieuwe neutrcditeitsivet President kan den staat van oorlog uitroepen. NEW YORK, 30 April (Havas-A.N.P.) De nieuwe neutraliteitswet, die door Huis van Afgevaardigden en Senaat is aangenomen, kan als volgt worden samengevat: le. De president kan den staat van inter nationalen- of burgeroorlog uitroepen. 2e van dit oogenblik af is de uitvoer van wapenen en munitie en het vervoer op Amerikaansche schepen verboden. Finan- cieele transacties met de oorlogvoerende re- geeringen en leeningen aan de oorlogvoeren den zijn eveneens verboden Amerikaausche koopvardijschepen, die goederen vervoeren bestemd voor de oorlogvoerenden mogen niet bewapend zijn. 3e. De president kan aan Amerikaansche schepen verbieden zekere.' goederen naar de oorlogvoerenden te vervoeren, kan gelasten dat de eigendomsrechten op goederen, welke voor oorlogvoerenden bestemd zijn overgaan op niet-Amerikanen. alvorens de goederen Amerika verlaten en kan de onderzeeërs en gewapende koopvaardijschepen van oorlog voerenden den toegang tot de Amerikaansche wateren verbieden. A.s. Maandag zullen zij in het openbaar optreden. Mededeelingen van Ir. W. J. Burgersdijk. Zooals wij reeds eerder berichtten, zullen bij de N.Z.H. conductrices worden aangesteld, die voorloopig alleen op de stadslïjnen dienst zullen doen. Daar men thans zoover gevor derd is, dat de daarvoor bestemde jonge dames na een pronöige theoretische opleiding a.s. Maandag in het openbaar zullen optre den, hadden wij nog een kort- onderhoud met ir. W. J. Burgersdijk. die ons met enkele sprekende cijfers aantoonde, waarom men de aanstelling van conductrices bij de N. Z. H. noodzakelijk achtte. De ontvangsten, die in 1928 nog f 4.640.000 bedroegen, waren in 1936 teruggeloopen tot f 3.120.00Ó. Naar aanleiding daarvan heeft men natuurlijk gepoogd, ook de uitgaven te beperken en zoo werd het personeel, dat in 1929 uit 1170 man bestond, teruggebracht op 950 in 1936. Deze maatregelen hadden ten gevolge dat de uitgaven van f 3.669.135 in 1929 daalden op f 2.693.000 in 1936. Hoewel dit reeds een belangrijke bezuini ging beteekende, is men er toen in 1936 tot nu toe het slechtste jaar voor de N.Z.H. niet in geslaagd de rekening sluitend te maken. Er is thans evenwel, aldus de heer Burgersdijk, een verheugende verbetering in het vervoer te constateeren. Een verbe tering, die naar wij hopen zal aanhouden, maar ;wij zijn er van overtuigd, dat de toekomst niet zal kunnen herstellen, wat voor onze soort vervoerbedrijven door de verbre king van haar monopolisch 'karakter is ver loren gegaan. Daar komt nog bij, dat het autoverkeer, dat voor ons een ernstige concurrent is, be- langrijk is toegenomen, terwijl daarnaast ook een sterke toeneming van het taxibedrijf valt te constateeren. Bovendien is onze oude concurrent de fiets waarschijnlijk ook nog in beteekenis toegenomen. Wij zullen ons daarbij moeten aanpassen en die aanpassing kan niet worden verkregen zonder de grootste post op onze exploitatie kosten, een post van ongeveer zestig pro cent van het totaal, n.l. die der loonen. on aangetast te laten. Wij hebben dit meenen te moeten doen zoo vervolgde de heer Burgersdijk door bij het voorzien in vacatures, goedkoopere krachten te werk te stellen. Daarom zullen dezer dagen twintig conductrices te werk worden gesteld en wel acht in Haarlem, acht in Leiden en vier in Voorburg. Aanvankelijk dus een zeer bescheiden op zet. waarbij echter niet- uit het oog moet worden verloren, dat het hie-r een proef geldt, die door verschillende maatschappijen in ons land met groote belangstelling wordt gevolgd Weliswaar zijn er ook bij andere maatschap pijen reeds conductrices in dienst, doch in een grotoe stad is dit nog nergens het geval in ons land. Voldoet deze proef, dan ligt het in de be doeling. dat verdere vacatures steeds door conductrices zullen worden vervuld. Men heeft hier critiek op geleverd, aldus de heer Burgersdijk, doch men verliest daarbij uit het oog, dat het hier werk geldt-, dat zeer goed door vrouwelijke krachten kan wor den verricht, zooals in zoovele bedrijven vrouwelijke krachten zijn te werk gesteld Bovendien bedraagt het aantal plaatsen voor deze meisjes slechte tweehonderd, op een personeel van duizend man. Wij hopen, zoo besloot de heer Burgers dijk zijn uiteenzetting, als deze proefneming voldoet, het aantal conductrices geleidelijk uit te kunnen breiden. Daarbij zal evenwel worden getracht, dit alleen daar te doen waar een vacature vrij komt, zoodat de thans in dienst der maatschappij zijnde conduc teurs niet te kort wordt gedaan. Met nadruk wil ik er hier nog even op wijzen, dat dit geen crisismaatregel is. doch een maatregel ons opgedrongen door de veranderingen in het vervoerswezen. De jongedamess, die zooals gezegd Maan dag in het openbaar zullen optreden, doch reeds morgen op den stand van den N. Z. H. T. M. op de „Opbloei"-tentoonstelling aanwezig zullen zijn, maken in hun nieuwe, eenvoudige uniformen een keurigen indruk. Wij gelooven dan ook, dat het vrouwelijk element in dit geval door het publiek wel gewaardeerd zal worden. ALLE-DAG-KERK. Ds. J. C. van Dijk schrijft ons: Maandag 3 Mei a.s. gaat de A.D.K. weer naar het koor der Groote kerk. Uit de winter- sche beslotenheid van de Sacristie naar de wijde en hooge openheid van het koor. In dat koor beleeft de A.D.K. haar beste maanden van het jaar. Het orgelgeluïd komt aanruischen uit de verte het late licht (de dienst heeft plaats van 7 uur tot half 8) valt diagonaalsgewijze in de ruimte de stilte woont tusschen de zuilengangen en er is ons eenvoudig lied en woord. Dit alles is den trouwen bezoekers wèl be kend. Maar wij zouden zoo graag willen, dat hun getal groeiende was. En daarom wijzen wij weer op dezen dagelij kschen avonddienst. Alle-Dag-Kerk zal nooit massalen vorm krij gen dat zou niet wenschelijk zijn óók, maar tot een al te besloten kringetje mag zij aller minst worden. Daarom noodigen wij weer ook hen, die haar nog niet kennen: zij wil ook aan uw dag, die nmers zoo alledaagsch soms wezen kan, wijding geven. Op den 3en Mei zal mej. A. G. Pos van Zand- voort in den dienst enkele liederen zingen. Geen luchtverbinding tusschen Ned.-Indië en Manilla. Amerikaansche regeering geeft voorloopig geen toestemming. 's GRAVENHAGE, 30 April. Alhier iS bericht ontvangen van den Nederlandschen gezant te Washington, dat de Amerikaan sche regeering hem heeft medegedeeld, dat zij Nederland" en het Nederlandsch-Indische gouvernement voorloopig niet de gevraagde toestemming kan verleenen om met vlieg tuigen van de K.N.I.L.M. via Soerabaja en Tarakan een geregelden dienst te onder houden op Manilla, de hoofdstad der Phi- ïippijnen, welke dienst aansluiting zou kunnen geven op den Clipperdienst over den Stillen Oceaan der Pan American Airways. Vrijwilligers belet de Fransch- Spaansche grens te passeeren. Drie Nederlanders veroordeeld. Twaalf vrijwilligers, namelijk zes Engelschen, drie Nederlanders, twee Polen en een Duit- scher, die op 20 April gearresteerd zijn, toen zij bij Ceret de grens naar Spanje trachtten over te steken, zijn tot twintig dagen gevan genisstraf veroordeeld. Een der Engelschen gaf op, dat hij in Spanje een reportage wilde verzorgen. Hij werd echter tot dezelfde straf veroordeeld, omdat hij verzuimd had zijn pas poort van een visum te doen voorzien. Brand op Amerikaanscli schip. Assistentie uitgevaren. VANCOUVER. 30 April (Reuter-A.N.P.) Op het Amerikaansche schip ..Cordova" is brand uitgebroken. De stuurinrichting is de fect en het schip vecht tegen een hevigen storm in de nabijheid van het eiland Bonilla. Een regeeringsvaartuig is op weg om hulp te bieden. De „Cordova" heeft 104 passagiers aan boord en heeft een bemanning van 48 per sonen. Mijngasontploffing met ernstige gevolgen. Een doode en verscheidene gewonden. CHARLEROI, 30 April (Belga-A.N.P.) Hedenochtend half zes heeft 82Ó meter onder den grond in schacht no. 1 van de mijn Grand Membourg op het gebied van Char leroi een mijngasontploffing plaats gehad. Te negen uur waren zestien gewonden en een doode geborgen, twee gewonden verkeeren in ernstigen toestand. FENOMENALE KEUZE IN FANTASIE- EN BLOKSPORTKOUSEN VOOR MEISJES, JONGENS EN HEEREN „DE WOLBAAL" (Adv. Ingez. Med.) C oms bericht men ons, hoeveel succes men met een „Groentje" in Haarlem's Dagblad heeft gehad. Dat beteekent dan, dat men verrast was Meestal bericht men het ons niet. Dat beteekent dat men het vooruit wel wist. A.s. Maandag zullen de conductrices bij de N. Z. H. T. M. in het openbaar dienst gaan doen. 1 De „Opbloei"-tentoonstelling is heden morgen geopend. 2 De K. N. I. L. M. mag onder bepaalde voorwaarden op Australië vliegen. 3 De „Fauna" is door een vliegtuig aange vallen doch niet getroffen. 3 De K. L. M. heeft een half millioen passa giers geboekt. 3 De regeer ing stelt twintigduizend biggen- merken voor kleine boeren en landar beiders beschikbaar. 3 De Belgische minister van buitenland- sche zaken heeft in de Kamer een uit eenzetting gegeven van België's neutra liteitspolitiek. De troepen van generaal Mola hebben de oude Baskische hoofdstad Guernica genomen. Een wandeling langs de stands op „Op bloei". De „Julianadag" is heden op feestelijke wijze gevierd. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een prachtig geschenk. Van onzen Berlijnschen correspondent: Critiek en critici in het Derde Rijk. K. de Jong: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap." j II. D. Vertelling: De redding. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op fa

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1