Scheepsramp op de Noordzee. BEL"WEEK\ Weer verkeers ongelukken. SMULDAG OP MORGEN Fransche Sportvliegers naar bollenland. H X 'A N D A G 3 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Engelsch stoomschip na aanvaring binnen enkele minuten gezonken. Tien leden der bemanning verdronken. Acht negen mijl ten Westen van het lichtschip Noord-Hinder zijn in den nacht van Zaterdag het Engelsche stoomschip „Alecto" en het Joegoslavische stoomschip „Plavnik" met elkaar in aanvaring ge komen. Het Engelsche stoomschip zonk binnen enkele minuten en van de uit 14 koppen bestaande bemanning zijn alleen de eerste stuurman, de eerste machinist en twee matrozen gered. Van de andere tien mannen heeft men niets meer bespeurd. Dikke mist oorzaak van botsing. De ramp omstreeks is 3.50 uur Ned. tijd ge> beurd. Het Engelsche s.s. „Aleeto" was 919 ton groot en met een lading stukgoederen op weg van Swansea naar Rotterdam. De aanvaring geschiedde in een dichten mist en de „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden gelegd, zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. De eerste stuurman kon op de Plavnik" overspringen, doch de eerste machinist en twee matrozen, die er nog in geslaagd waren aan dek te ko men, geraakten te water. Na ongeveer een half uur te hebben rondgezwom men, werden deze drie mannen opge pikt door sloepen van het Zuid-Sla vische schip. De „Plavnik" had schade aan den voorsteven opge- loopen en had onmiddellijk twee sloe pen uitgezet om naar eventueele drenkelingen te zoeken. Toen de mist optrok,'werd dit zoeken gestaakt, daar er van schip of opvarenden niets te bespeuren was. De „Plavnik" is door gevaren naar Vlissingen, waar het om streeks drie uur in den middag aan kwam. Wij hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en gehoord, dat de oorzaak van de ramp in den zwaren mist gezocht moet worden. De geredden, de eerste stuurman May uit Bristol, de eerste machinist White uit Bristol, en de matrozen Anderson en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zorgen der Zuid-Slavische bemanning. De eerste machinist was, voor hij in het wa ter terecht kwam, nog bekneld geraakt, zoo dat hij hevige pijnen had geleden. Niettemin had hij zich een half uur lang boven water i kunnen houden en bij aankomst in Vlissingen was hij reeeds een heel stuk opgeknapt. De beide schepen hebben elkaar bij de voorste vens geraakt, waarbij de „Plavnik" aan stuur boordzijde en de „Alecto" aan bakboordzijle werden getroffen. De „Plavnik" heeft een groot gat in den I voorsteven gekregen. De geredden zijn in een hotel onder dak ge bracht. De eerste stuurman en de twee matro zen zijn Zondagavond uit Vlissingen naar Hoek van Holland vertrokken, vanwaar zij zijn doorgegaan naar Harwich. De machinist, die over inwendige pijnen klaagde, is door dokter Krul onderzocht, doch opneming in een zie kenhuis achtte deze niet noodig. Hij zou ver moedelijk heden naar Engeland oversteken. De tien opvarenden van de „Alecto", die het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, wonende te Swansea, detweede stuurman Ellis, gehuwd, te Liver pool, de tweede machinist Bright, gehuwd, Bristol, de kok Wixon, Bristol, de matroos Neil- Kano in draaikolk l ingeslagen. Eén der inzittenden verdronken, de andere gered. Zondagmiddag voeren de 22-jarige A. de Bock en de 21-jarige Clerx, beiden uit Roer mond, met een kano op de Maas. Nabij de Hambeek geraakte de kano in een draaikolk en sloeg om. De B. die zwemmen kon, trachtte zich te redden, doch hij kon den wal niet be reiken en verdronk. C., die onder water was verdwenen, kwam weer boven enklampte zich aan de drijvende kano vast. Hij dreef eenige hon derden meters stroomafwaarts, waarna hij door een schipper werd opgemerkt. Deze sprong in een roeiboot en slaagde erin C. te grijpen. Zestig jaar getrouwd. De bruigom tevens 50 jaar wethouder. Op Zondag herdacht het echtpaar L. Zegers Noyen te Reek (Noord Brabant) den Tag, Waarop het. voor zestig jaren in het huwelijk trad. De diamanten bruidegom herdacht op dien dag tevens zijn gouden jubileum als wet^- houder der gemeente Reek. De over de grens gelokte Nederlanders. Eén van hen in vrijheid gesteld. Op 27 Maart werden de gebroeders Holland uit Wellerlooi, te Twistede over de Duitsche grens gelokt. Te Kleef zijn de beide mannen in de ge vangenis opgesloten. Eén .van hen, H. Hol land, is thans vrijgelaten. De jongste, J. Hol land, bevindt zich nog te Kleef in hechtenis PROEFTOCHT VAN HET MOTORSCHIP „BRASTAGÏ". Door Kon. Mij. „De Schelde" overgedragen aan Rotterdamsche Lloyd. Tijdens een geslaagde proeftocht op de Noordzee is Za terdag het op de werven van de N.V. ,De Schelde" te Vlissingen gebouwde dubbelschroef-motorschip ..Brastagi" bestemd voor den snelvrachtdienst der N.V. Rotter damsche Lloyd, officieel aan de directie dezer maatschappij overgedragen. 'son, gehuwd, Swansea, de matroos Harris, on gehuwd, Swansea, de stoker Smith, weduwnaar, Bristol, en drie kleurlingen, Engelsche onder danen: de donkeyman Skaley, gehuwd, Bristol, de stoker Patnely, gehuwd, Bristol en de stoker Charles, ongehuwd, Swansea. De „Plavnik" welke met een lading cokes op weg was van Rotterdam naar Dubvrovnik, zal waarschijnlijk naar Antwerpen doorstoo- cen om daar gerepareerd te worden. Kapitein is de heer Schnoutz. De „Alecto" behoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Co. Ldt., en was in 1913 ge bouwd. De „Plavnik" is een vrachtschip van 2700 bruto ton en is in 1900 gebouwd. Het behoort toe aan de Direkcija Pomorskoj Sao Bracaja te Split. Autobus door motortrein gegrepen Eén der inzittenden gewond. Zonadgmiddag te ruim kwart over vijf is op den onbewaakten overweg bij Slochteren een autobus van de Woltjer-autobusdienst- onderneming der firma Uuldriks en Bakker, welke de verbinding tusschen Siddeburen en Groningen onderhoudt, door een motortrein van de Woltjer-spoorweg-maatschappij, welke om 17,20 uur van Slochteren naar Siddeburen was vertrokken, gegrepen. De bus werd ongeveer twintig meter mede' gesleurd en kwam toen dwars over de rails te staan. In het voertuig bevonden zich de onge^ veer zestigjarige weduwe Holman uit Sloch' teren en haar dochtertje. Het kind kwam er goed af, evenals de bestuurder de heer Bakker, die bijtijds uit de cabine was gesprongen, doch de vrouw kreeg een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk. Zij werd ter plaatse verbonden door dokter Westers uit Siddeburen. Daarna is zij per auto naar een ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De bus werd totaal ingedrukt. Van den trein, welke uit een enkelen motorwagen bestond, werd een treeplank vernield. De reizigers van den trein kwamen met den schrik vrij. Inkomsten der Spoorwegen stijgen De definitieve ontvangsten van de maand Januari 1937 bedroegen in totaal: (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) f 8,311,778,09. De totale ontvangsten over Januari 1936 bedroegen f 8.067.611.38, het gemiddelde aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was: 3409 tegen 3431 in 1936. De ontvangst per dagkilometer bedroeg derhalve: f 78,64 tegen f 75.85 in 1936. Roekelooze daad van sportvlieger. Ongeval dat goed is afgeloopen. Twee toestellen vrijwel vernield. Omstreeks vier uur heeft zich Zondagmid dag op het vliegveld Welschap een ongeluk voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeloopen. Een zweefvliegtuig, dat een landing had uit gevoerd, stond op eenigen afstand van dé terrassen van het stationsgebouw. Voor het toestel stond een auto, die het zou wegsleepen. De sportvlieger R. uit Eindhoven maakte zich, terwijl de auto wachtte, gereed om met zijn vliegtuig, de Koolhoven 46, P.H.—F.K.A. van de nationale luchtvaartschool, een vlucht te maken. Ofschoon hij zag, dat auto en zweefvliegtuig in zijn startbaan stonden, steeg R. toch op, omdat hij meende, dat de beide obstakels tijdig genoeg uit zijn startrichting verdwenen zouden zijn. Dit was evenwel niet het geval. Het gevolg was, dat het sportvlieg- tuig de voorruit van de auto raakte, op het zweeftoestel stortte en vervolgens tegen den grond sloeg. Het zweeftoestel werd geheel ver nield, terwijl het sportvliegtuig ernstig werd beschadigd. Zweefvliegers die zich in en nabij de auto bevonden hadden zich bijtijds uit de voeten gemaakt. De bestuurder van het toestel bleef ongedeerd. De K. N. I. L. M.-lijn naar Australië. Vermoedelijk binnen 2 of 3 maanden opening van den dienst. Nu de Australische regeering de K.N.I.L.M. toestemming heeft gegeven voor het onder houden van een geregelden luchtdienst tus schen Nederlandsch-Indië en Australië zal de K. N. I. L. M., nadat de Nederlandsche re geering de door de Australische regeering aangeboden regeling zal hebben aanvaard, zoo spoedig mogelijk een luchtlijn openen naar de voornaamste steden aan de Oostkust van Australië. In een bespreking, die tevens werd bijge woond door den heer Nieuwenhuis, chef van de K. N. I. L. M. in Ned.-Indië. die momen teel met verlof hier te lande vertoeft, is be sloten ten spoedigste de noodige administra tieve en technische voorbereidingen te tref fen, waardoor men hoopt binnen 2 a 3 maan den een luchtlijn van Batavia en Soerabaja via Port Darwin t.e kunnen openen, welke van Port Darwin over land naar de 2 voornaamste steden aan de Australische Oostkust, Sydney en Melbourne leidt. Men hoeft daarbij niet te wachten op de aflevering der bestelde lock- heed-vliegtuigen, aangezien men over vol doende Douglas D.C.- 2 toestellen beschikt om de nieuwe lijn te vliegen, zooveel moge- j lijk in aansluiting op aankomst en vertrek van j Indië-vliegtuigen der K. L. M. Schilder uit kap van station gevallen. Man levensgevaarlijk gewond. Eergisternacht is een twee-en-dertig jarige schilder, die in den kap van het Centraal Sta tion te Amsterdam boven het eerste perron Oostzijde werkzaamheden verrichtte, op een plank uitgegleden en van een hoogte van achttien meter omlaag gestort. De ongeluk kige kwam op de rails terecht en bleef er met zware inwendige kneuzingen, een bovenarm fractuur en diverse verwondingen liggen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het Binnen-gasthuis. Zijn toestand is zorg wekkend. EDVARD MUNCH TENTOONSTELLING. Vrijdagavond is onder zeer groote belang stelling de tentoonstelling van schilderijen en grafische werken van den Noorschen schilder Edvard Munch, welke tot' 20 Juni in het Ste delijk Museucn te Amsterdam wordt gehouden, geopend. HERSCHOLING VAN WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. Aangezien gedurende enkele maanden in eenige bedrijven een opleving te bespeuren valt het aantal ter arbeidsbeurze inge schreven werkloozen daalde van 58,077 in Augustus 1936 tot 52,638 in Maart 1937 hebben B. en W. van Amsterdam besloten, in samenwerking met de regeering, de her scholing van arbeiders, wier vaardigheid en kennis van nieuwe arbeidsmethoden tenge volge van hun lange werkloosheid te wen- schen overlaat, krachtig ter hand te ne men. Bezoekt de indrukwekkende middenstmanifestatie de ten- toonst. „OPBLOEI", Kleine Houtweg. Beziet de versierde winkel- étalages. Bezoekt de prachtige Stads- kweekerijen, Kleverlaan. Dinsdag Smuldag Iedereen koopt in de Smul- dagivinkels en eet in de Smuldagrestaurants. 9 Woensdagavond 8.15 Lichtwedstvijd „H a a r l e m" tegen „De Rest". IVa afloop voetbalfeest in Cabaret ten toonstelling. Hemelvaartsdag Hoogtijdag der B. E. L.-week. Tentoonst. en Stadskweekerij geopend. Drukte iti de ver sierde stad, muzikale omme gangen, enz. Woensdag volgen verdere berichten. (Adv. Ingez. Med.) Betere tijden voor de hotels? Optimistische klanken op de vergadering van Horecaf. In het Oranje Hotel te 's Hertogenbosch heeft de jaarlijksche algemeene vergadering van Horecaf plaatsgevonden. De opkomst was zeer bevredigend. Alle af- deelingen hadden zich door een of meer afge vaardigden laten vertegenwoordigen. De voorzitter opende de vergadering met een korte rede, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat voor vele bedrijven de moei lijkste tijd achter den rug was. Er zijn op velerlei gebied teekenen van opleving te be speuren en ook het Horecaf-bedrijf mag daar van zijn deel verwachten. De periodiek aftredende hoofdbestuursleden, de heeren F. A. Pfeifer, G. de Grooth en H. Teitsma werden herkozen. Als opvolger van den aftredenden penningmeester werd op voorstel van het hoofdbestuur gekozen de heer A. F. J. Koeken, directeur van The American Lunchroom, te Amsterdam. Aan het hoofdbestuur werden bovendien nog toegevoegd de heeren G. M. Th. Gieüsse voor de afdeeling 's Gravenhage en L. Das voor de afdeeling Noord-Brabant. Voor het vraagstuk der uniforme regeling van het advëïteeren van hotelprijzen (kamer met ontbijt of kamer zonder ontbijt) bleek geen bevredigende oplossing te vinden te zijn. Het voorstel van het hoofdbestuur om te jerakèn tot een verbod aan de leden van Horecaf om te koopen van leveranciers, die medewerking verleenen aan vestiging van be drijven op ongezonde financieele basis of van bedrijven, waarvan de tot stand koming uit het oogpunt van algemeene bedrijfsbelang ongewenscht moet worden geacht, kon de algeheele instemming van de vergadering winnen. Het laatste besluit van de vergadering be trof het verleenen van kortingen alleen aan erkende reisbureaux. Het euvel, dat vereeni- gingen trachten in hotels en restaurants alle mogelijke kortingen voor haar leden te bedin gen, wordt nog steeds gesignaleerd. Aan het hoofdbestuur werd machtiging verleend om op krachtige wijze hier tegenop te treden en des noods den leden 'e verbieden dergelijke kor tingen in de toekomst te verleenen. Fietsende jongen te water gereden. Uit het Wilhelminakanaal te Tilburg is Zondagmiddag het lijk opgehaald van den 15- jarigen A. B.. die met zijn fiets te water was gereden. De jongen had op het smalle pad langs het kanaal de macht over zijn stuur verloren en was in dé diepte verdwenen. Het is Zaterdag en Zondag door het onverwachte zachte weer druk op den weg geweest en natuurlijk zijn de ver keersongelukken niet uitgebleven. Auto tegen een boom. Zaterdagavond reed op den Elmpterweg onder de gemeente Maasniel een personen auto met vijf inzittenden, van wie de heer Pech uit Haelen aan het stuur zat. In een flauwe bocht van den weg is de auto met een vaart van zestig kilometer tegen een boom gereden. De heer Pech brak daarbij een der armen. Zijn naast hem zittende zwager, de 58-jarige Duitsche heer A. Göcke uit Düssel- dorf werd met een harden smak tegen de kap van de atuo geslingerd en was vrijwel op slag dood. De echtgenoote van den laatste, die achter in den wagen zat, werd ernstig aan beide beenen gewond. Een broer van den bestuur der, de heer Ch. Pech uit Wassenaar, die ook achterin zat, liep een ernstige hersenschud ding op en een wonde aan het linkerbeen. De vijfde inzittende, mej. Göcke, kwam er zonder letsel af. De gewonden zijn naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond ver voerd. Mo tor rij der ernstig gewond. Bij het passeeren van een auto in de bocht van den Rijksstraatweg te Haren is Zondag morgen de motorrijder J. S. uit Groningen, toen hij de auto nog juist raakte, de macht over zijn stuur kwijt geraakt en tegen den grond geslingerd. Een arts uit Emmen, die juist voorbij kwam. verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het ziekenhuis te Groningen trans porteeren. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Een gecompliceerde aanrijding. Vermoedelijk tengevolge van het springen van een band kwam Zondagmiddag op den Scheveningschen boulevard nabij Seinpost een personenauto, bestuurd door H. J. A. van Z., uit Rijswijk in botsing met een andere personenauto, bestuurd door P. V. P. C. uit den Haag. De botsing was zóó hevig, dat laatstbedoelde wagen over den kop sloeg en vrijwel geheel werd vernield. Wonder boven wonder werden de twee inzittende dames echter slechts licht gewond, terwijl de be stuurder geen letsel opliep. Een inzittende van de eerste auto, de 17-jarige J. van R. uit Rijswijk, kreeg evenwel zoodanige verwondin gen aan het hoofd, dat hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Deze autobotsing had echter ook nog an dere gevolgen. De eerste auto kwam na de botsing in aanraking met een autobus, be stuurd door H. H. L. uit Eden. Beide wagens werden aan de voorzijde ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich hierbij verder niet voor. Anders was dit ten aanzien van den twee den wagen, welke na de botsing en de buite ling in aanraking kwam met een ongeveer 45-jarige wielrijdster B. R. uit Den Haag, die daarbij zoodanig werd getroffen, dat zij in bewusteloozen toestand eveneens naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. RESULTAAT UITGIFTE VAN f3.327.000 3 ®/o OBLIGATIëN PROVINCIE UTRECHT. Naar wij vernemen is op bovenstaande lee^ ning voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing op de vrije inschrijvin gen een belangrijke reductie moet plaats vinden. GEPENSIONNEERDE OFFICIEREN. In Pulchri Studio te 's-Gravenhage is Za terdagmiddag de algemeene jaarlijksche ver gadering gehouden van de koninklijke ver- eeniging van gepensionneerde officieren van het Nederlandsche leger. De vergadering stond onder leiding van Staatsraad gep. luit.-generaal T. F. J. Muller Massis. In het afgeloopen jaar werd aan finan cieele ondersteuning uitgegeven f 7600, aan toeslag op lagere pensioenen f 2100, terwijl verder verstrekt werden eenige rentelooze voorschotten. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Als be stuurslid werd herkozen 't aftredende lid maj. H. J. van Rijssen. Het bestuur stelde voor, ter eere van het 60-jarig bestaan der vereeni- ging, majoor H. M. F. G. Peltzer te benoemen tot eerelid. Door algemeen applaus gaf de vergadering te kennen, met dit voorstel ten zeerste in te stemmen. De 1 Mei-dagvieriiig. In Amsterdam en in Den Haag. Zooals gebruikelijk heeft de arbeidersbe weging in tal van plaatsen op 1 Mei bijeen komsten belegd. Te Amsterdam kwam de S.D.A.P. des mid dags op het ijsclubterrein bijeen. Op het groote terrein was, zooals ieder jaar, een podium op gericht, terwijl luidsprekers er voor zorgden, dat het daar gesprokene tot buiten de gren zen van het terrein gehoord kon worden. Om twee uur sprak de heer Ed. Polak, voorzitter van de federatie Amsterdam, het openings woord. De eigenlijke Meirede is uitgesproken door ir. J. W. Albarda, die onder meer de de mocratische gedachte verdedigde tegenover het extremisme van links en rechts. Het pro gramma der bijeenkomst werd opgeluisterd met zang en gezamenlijke arbeiderszangver- eeniging uit de stad. waarna de A.J.C. optrad, die, naast de traditioneele Meiboomdansen een klein spreekkoorwerk van Jo van der Walle „Overgang" uitvoerde. Aan het slot heeft de arbeiderssportbond eenige oefeningen in plastische gymnastiek ten beste gegeven. Na afloop van de bijeenkomst op het ijs clubterrein trok een demonstratieve stoet door het centrum van de stad. In den avond zijn bijeenkomsten gehouden in de Apollohal en in het Concertgebouw. In Den Haag. De in het kader van een eersten Meidag feestvoering vollende straatdemonstratie van de moderne arbeidersbeweging is in Den Haag ook dit jaar een stoet geworden van vele hon derden meters lengte. Hij werd opgesteld op het Oranjeplein, vanwaar langs een omweg geloopen werd naar het A.D.O.-terrein in het Zuiderpark. De vele partij- en „plan"-vlaggen, die in den stoet werden meegevoerd, ever Is de talrijke gedrukte leuzen en amblemen gaven het ge heel een kleurig aanzien. „SLECHTE DRANKEN DRINKT MEN VAAK*; „MAAR NOOIT UIT NEERLAND'S OUDSTE 7.AAK De Hoofdcommissie der BEL-Week heeft ons verzocht te helpen bevorderen het welslagen van den Tot en met Dinsdagavond stellen wij beschikbaar voor 3,25 IN TOTAAL y flesch PRIMA ADVOCAAT 0.95 14 Liter OUDE SCHIEDAMMER 1.60 y flesch ROODE BORDEAUX (Fronsac) 0.55 flesch WITTE BORDEAUX (Graves supérieur) 0.80 GEWONE PRIJS 3.90 VOORWAARDEN le. Flesschen gratis (géén statiegeld). 2e. Betaling bij ontvangst. 3e. Wij leveren hoogstens voor 2 maal 3.25 aan één persoon. 4e. Na Dinsdag, den Smuldag, kunnen wij bovenstaande niet meer leveren. WYNHUYS „DE GULDE DRUYF" P. J. M. VAN TETERING, Dir. 4 GROOTE MARKT - hoek Koningstraat TELEFOON 10134. (Adv. ingez. Med.) Zaterdag zijn acht Fransche sport vliegers op Ypenburg geland om een bezoek te brengen aan de bollen velden. Zij zijn Zondag, na een tocht door de bollenstreek te hebben ge maakt, weer van het vliegveld Ypen burg opgestegen om naar hun land terug te keer en. DIEFSTALLEN VAN BAKFIETSEN, FIETSEN EN MOTOREN. Het was de recherche te Groningen ter oore gekomen, dat in Amsterdam gestolen fietsen, bakfietsen en motoren per boot ver zonden bleken te zijn naar Groningen, waar deze vervolgens werden verkocht. In samenwerking met de recherche te Am sterdam werd in verband daarmede te Gro ningen gearresteerd als verdacht van heling de 30-jarige rijwielhandelaar G., wonende te Groningen. In Amsterdam werd aangehou den de koopman B., door wiens bemiddeling de gestolen fietsen naar Groningen waren getransporteerd. Reeds is een tiental moto ren, bakfietsen en fietsen in beslag geno men. Men verwacht dat in Amsterdam nog meer aanhoudingen zullen volgen. GENEESKRACHTIGE ZOUTWATERBRONNEN voor lijders aan Rheumatiek, Ischias, enz. Met succes werden ook hardnekkige gevallen behandeld (Adv. Ingez. Med.) Amsterdamsclie Bank N.V. Aan het jaarverslag van de Amsterdamsclie Bank N.V. wordt het volgende ontleend: In den aanvang van het afgeloopen jaar trad geleidelijk een verbetering van zaken in, tengevolge van de stijging van prijzen van grondstoffen en andere producten op de we reldmarkt. Sedert de maatregelen op monetair gebied in September hield die verbetering aan. Sommige ondernemingen plukken daarvan de vruchten. Dit kwam tot uiting in de koersen van aandeelen ter beurze, alwaar een leven dige, sedert jaren ongekende bedrijvigheid ontstond. Edoch, vele bedrijven boeken nog niet grootere omzetten. Zoolang nog menig voorname bron van nationaal inkomen karig vloeit, kan men niet van een agemeene ve'r- betering van zaken spreken. De bankrekenin gen getuigen ook niet sterk van een ver levendiging van handel en nijverheid. De toestand is dan ook verre van bevredi- kend voor het bankbedrijf. Al mogen de om zetten ter beurze, en ter emissiemarkt, waar het goedkoope geld tot vele conversies aan leiding gaf, aanmerkelijk toegenomen zijn. het is niet de effectenhandel, die de resultaten eener bank beheerscht. Haar voornaamste in komsten spruiten uit rente voort. Doch han del en nijverheid vragen niet om crediet. Vele rekeningen wijzen gestadig creditsaldi aan, waarvoor loonend emplooi niet is te vinden. Wissels zijn schaarsch. En een stijging van den ongekend lagen rentestand is nog niet in het zicht. Ook de handel in buitenlandsche wissels levert zeer geringe baten op. mede ten gevolge van den nivelleerende invloed, dien de egalisatiefondsen uitoefenen. En bij geringe omzetten op de rekeningen vloeit ons uit den aard der zaak weinig provisie toe, terwijl de onkosten niet verminderen. Het eindcijfer der resultaten van het vorige jaar komt met dat van het jaar 1935 overeen. Na boeking van f2.500.000 ten gunste van de „algemeene debiteurenreserve" en afschrijving van f 133.589.62 op „onroerende goederen" blijft een winstsaldo over van f 3.873.769.74. Wij stellen u voor het dividend voor de gewone aandeelen te bepalen op 5 procent en f 500.000 in het reservefonds te storten. De rekening „interest en wissels" sluit met een batig saldo van f 9.255.689.02. De rekening „provisie, consortiale rekenin gen en fondsen" sluit met een bate van f 3.642.655.63. „Algem. onkosten" vereischten f5.783.155.62 tegen f5.798.384.29 in 1935. Voor gratificatie van het personeel is onder dit hoofd geresei-- veerd f 194.000. In het „pensioen- en ondersteuningsfonds voor de beambten" werd een bedrag van f 485.669.98 gestort, Het fonds bedroeg per ul timo December 1936 f 15.375.090.76.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5