De Japansche verkiezingen. THIJS IJS EN HET HANENEI Tandheelkundige Inrichting Zwitserland herdenkt „Broeder Klaas RADIO PROGRAMMA MSA N D X" G 3 MEI 1937 HAARLEM'S DAG EL AD 4 Partij der „Sociale massa" boekt succes. Volgens het Japansche persbureau Domei luidt de definitieve uitslag der verkiezingen voor de volksvertegen woordiging als volgt: Minseito 179 zetels, Seïjjoekai 175 zetels, Sociale Massa 37, Sjowakai 19, Nationale Liga (Kokoemin Domei) 11 zetels, Toliokai 11, Onafhankelijken 25 zetels, andere partijen 9 zetels. Het resultaat der verkiezingen voor den Landdag komt neer op een sterke opschuiving naar links. Men is te Tokio van meaning, dat de ar beiders, intellectueelen en de jongeren uit alle klassen der maatschappij voor de partij der Sociale Massa hebben gestemd om te pro testeeren tegen de prijsstijging, welke ver oorzaakt wordt door de ten uitvoerlegging van het bewapeningsplan en tegen de gelei delijke onderdrukking der individueele en po litieke vrijheden, alsmede om uitdrukking te geven aan hun verlangen naar vergaande sociale hervormingen, die, zoo wordt gezegd, „de natie zullen bevrijden uit den greep der kapitalisten."* De candidaten der partij van de Sociale Massa hebben de stemmen verworven van de richtingen van 't „Volksfront" en'die van de aanhangers der „Vernieuwing van Showa", die wordt bepleit door de beweging van jonge extremistische officieren van leger en vloot. Lso Abe, de leider van de partij der Sociale Massa heeft aan de pers de volgende verkla ring ter publicatie gegeven: ik heb in mijn redevoeringen steeds herhaald, dat het wel zijn van het volk slechts mogelijk zal zijn, indien de kapitalisten hun rijkdom aan den keizer zullen hebben gegeven, zooals in 1868 300 feodale landeigenaars en 100.000 Samou- rai hebben gedaan met hun „vernieuwing van Meiji", het Japansche kapitalisme is in de zelfde impasse geraakt als het feodale stelsel in 1868". Velen zijn van meening, dat deze verklaring van Abe volkomen identiek is aan de houding, die de jonge officieren bij de muiterij in Fe bruari 1936 aan den dag hebben gelegd. Ver scheiden leiders der partij van de Sociale Massa hebben met deze houding toen open lijk hun- sympathie uitgesproken. Dezelfde leiders hebben in September 1936 geweigerd een „Volksfront'' te vormen, dat door zekere arbeidersproepen was bepleit. De partij heeft evenwel geprotesteerd tegen de Duitsch-Japansche overeenkomst en tegen de credieten voor de landsverdediging. Chineesche kringen onthouden zich van commentaar. Chineesche politieke kringen merken in hun commentaar op de Japansche verkiezin gen op, dat de jongste campagne in een der Onderhandelingen in liet Londensche autobusconflict. Takbeweging steunt de provinciale staking niet. Uit Londen 2 Mei: Van gezaghebbende krin gen zal het onderzoek van het ministerie van arbeid aangaande de staking van het Londen sche autobuspersoneel, zoo uitgebreid moge lijk zijn. Het zal betrekking hebben op den werktijd en op alle arbeidsvoorwaarden. De commissie zal vermoedelijk minstens een week moeten beraadslagen. De staking zal den transportarbeidersbond 25.000 pd. st. aan stakingsuitkeering kosten. In het Hydepark is vanmiddag een betooging gehouden, waar 30.000 personen aanwezig- waren. De Labour-afgevaardigden Attlee en Salter hebben het woord gevoerd. Havas meldt nog: De staking te Londen is het gevolg van de omstandigheid, dat een door het personeel behoorlijk nagekomen overeenkomst. niet wordt vernieuwd, aldus verklaart men, ter wijl het personeel in de provincie door in staking te gaan een nog niet geëindigde overeenkomst schendt. Het is om deze reden, dat de vakvereeni- ging van Ernest Bevln het autobuspersoneel in de provincie steun weigert. De straten van Londen boden Zondag den zelfden aanblik als dien Zondag in 1926, toen er een algemeene staking was en alle openbare verkeersmiddelen waren stilgelegd. De liefhebbers van uitstapjes hebben zich dezen dag naar de stations van den onder- grondschen spoorweg begeven. De treinen waren dan ook stampvol. Tegen den tijd, dat de dagjesmenschen naar huis terug moesten ke.eren, was het aan de stations in de voor steden buitengewoon druk. Op straat reden meer auto's dan gewoon lijk en de taxi-chauffeurs deden goede zaken. In de buurt van Hydepark, waar een betoo ging in de open lucht werd gehouden, die door 30.000 personen werd bijgewoond, was het verkeer van de „Underground" door den buitengewonen toeloop, geheel in de war. NOODLOTTIGE INSTORTING TE ALEXANDRIë. Zaterdagavond zijn te Alexandrië plotseling drie huizen ingestort. Uit het puin heeft men de lijken van vijftien personen te voorschijn gebracht. Twintig personen werden gewond. Stakiugsposten voor Hollywood's Studio's. Japansche pers, waarbij melding werd ge maakt, van de „oorlogszuchtige houding" van China, niet heeft verhinderd, dat de oppositiepartijen een overweldigend succes hebben behaald. Chineesche officieele kringen nemen een volkomen stilzwijgen in acht. De jongste botsing in Waziristan. Pl.m. honderd rebellen gedood of gewond. Volgens een bericht uit Simla aan het D. N B. zijn Zaterdag bij het gevecht tusschen de opstandelingen en de tweede Britsch-In- dische infanteriebrigade in het dal van Khai- sora ongeveer honderd rebellen gedood of gewond. De Engelschen verloren, zooals reeds gemeld, vier man en hadden 14 gewonden. Verdere opmarsch der Spaansche Nationalisten in het Noorden. Eeuige aanvallen echter door de Baskischc troepen afgeslagen. Het groote hoofdkwartier van Franco's troe pen te Salamanca deelde gisteren mede dat de rechtsche troepen Zaterdagmiddag Benneo, Mundaca, Pedernales, Altamira en Vista Alegre bezet hebben. De vijand sloeg op de vlucht met achterlating van aanzienlijke hoeveelheden munitie en wapens. Bij pogingen tot herovering van Bermeo leden de linkschen zware verlie zen. Ten westen van den weg tusschen Guer nica—Durango hebben de rechtsche troepen Berlanda, Orborioas, Ajura, Burdarias en San Pedro veroverd. De vijand, die weerstand trachtte te bieden, werd teruggeslagen en vervolgd. In de sectoren Cordova en Granada leden de linksche troepen groote verliezen, toen zij trachtten aan te vallen. Naar Havas uit Madrid meldt hebben gister ochtend de kanonnen van Franco voor Madrid gezwegen, doch in den middag werd het bom bardement hervat. Vooral de Gran via en de omliggende straten werden onder vuur geno men, doch aangezien de meeste Madrileenen in verband met het mooie weer naar de buiten wijken waren getrokken, was het aantal slachtoffers slechts gering. De verdedigingsraad van het Baskenland heeft te middernacht medegedeeld, dat in den sector Bermeo de resten van de Italiaansche brigade zijn vernietigd door de regeeringstroe- pen. Vierhonderd man sneuvelden, zeven wer den krijgsgevangen gemaakt en vier vracht wagens materiaal werden op het slagveld verza meld. Bij Guernica en Duronga werden aan vallen van de rechtschen afgeslagen. Gisteravond is wederom gestreden aan het front voor Madrid. Omstreeks negen uur be gonnen de kanonnen van groot kaliber te bul deren en even later hoorde men ook de ont ploffingen van mortieren en het geratel van de mitrailleurs. Virgen de la Cabera na maand belegering genomen. De speciale correspondent van Ha vas te Andujar, heeft een bezoek ge bracht aan het heiligdom Virgen de la Cabeza, even nadat dit, na een be leg van 9V2 maand, door de regee ringstroepen was ingenomen. Drie honderd man van de civiele garden met hun gezinnen tezamen 1200 personen hebben al dien tijd de belegering doorstaan. De regeerings- troepen gingen Zaterdagmiddag tot een stormaanval over, waarbij zij op weinig verzet stuitten. Het leven van de verdedigers van het heiligdom, zelfs van hun commandant heeft men gespaard. Omtrent de bezetting van Virgen de la Cabeza meldt de verslaggever van Havas nog de volgende bijzonderheden: Het sanctua rium is een geweldig gebouw, dat op 19 KM. ten noorden van Andujar op een heuvel is opgetrokken. Het hoofdgebouw is een soort versterking', welke omringd is door dikke mu ren. Bovendien is er een kluizenaarswoning, waar een beeld van de Maagd is opgericht. Op 18 Juli 1936 zijn eenige officieren en man schappen van de civiele garde, die zich bij den opstand hadden aangesloten, er bijeen gekomen. Zij hebben er een garnizoen ge vormd. Bovendien bevonden zich er eenige families, terwijl de opstandelingen eenige bewoners van de streek met commandant Nofuentes en diens zoon in gijzeling stelden. Nofuentes nu is er in geslaagd Zaterdagoch tend te ontsnappen en de linies der regee ringstroepen te bereiken. De „stelling" werd langen tijd als onneem baar beschouwd en was rijkelijk van wapens en munitie voorzien. Bovendien waren voor de dikke muren goed versterkte loopgraven De filmsterren beraadslagen. Uit HOLLYWOOD: De hoofdstad der film industrie beleeft thans de eerste belangrijke staking van haar geschiedenis en de studio's zien ex anders uit dan gewoonlijk. Stakersposten hebben de wacht betrokken bij de groote film ondernemingen. De plaatse lijke autoriteiten hebben de politie versterkt. De staking betreft slechts de decorateurs, kap pers, schilders en teekenaars, die eischen, dat hun vakvereenigingen worden erkend. Niettemin hebben de filmacteurs en vooral de „sterren" het bestuur van hun vakvereeni- ging verzocht bijeen te komen om te beslissen of zij de studio's zullen binnengaan, hoewel er stakersposten staan dan wel of zij zich solidair -met de stakers zullen verklaren. Het publiek wacht met belangstelling op het besluit der vereenigihg van acteurs, die zich op deze wijze voor de eerste maal in de kwestie moet mengen. Sinds drie maanden was de aandacht van het hoofdkwartier der regeeringtroepen op deze stelling gericht. Na den opmarsch der regeeringstroepen lag de stelling nog dertig K.M. achter de linies. Geleidelijk naderden de regeeringstroepen. Zij sloten de stelling meer en meer in. Het was hun bedoeling de bezetting door honger tot overgave te dwingen. De vliegtuigen der opstandelingen voor zagen de bezetting evenwel van levensmid delen, doch ook aan de ravitailleering langs dezen weg kwam een einde, daar een eska der jachtvliegtuigen der regeering de actie der rechtsche vliegtuigen onmogelijk maakte. De toestand werd op den duur onhoudbaar, Gisterochtend gingen de regeeringstroepen tot den aanval over. De tegenstand was vrij zwak en na een gevecht van eenige uren he- schen de opstandelingen de witte vlag. Zij gaven zich over. Er zijn 250 manschappen der civiele garde met eenige officieren gevangen genomen. Bovendien bevonden zich in het heiligdom eenige honderden vrouwen en kinderen. De gevangenen zijn naar Andujar overge bracht. Mijnen voor de haven van Santander. De bevelhebber van de Britsche oorlogs schepen, die voor de kust van Noord Spanje gestationneerd zijn, heeft den autoriteiten van de haven van La Pallice draadloos gemeld, dat zich voor de haven van Santander tusschen 3 graden 35 N.B. en 4 graden W.L. zeer waar schijnlijk een mijnveld uitstrekt tot mogelijk vijf mijlen uit de kust. voor den Middenstand. RIJKSSTRAATWEG 25 HAARLEM-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit 35.-. Trekken inbegr (Adv. IngezMed.) De vluchtelingen uit Bilbao. Britsche marine zal bescherming verleenen. De Bristche marine zal in volle zee de Bas- kischen schepen bescherming verleenen, die ouden van dagen, vrouwen en kinderen met zich voeren. De Britsche consul te Bilbao zal de inscheping der uitwijkelingen leiden en er voor waken, dat werkelijk ouden van dagen, vrouwen en kinderen vervoerd zullen worden. De Baskische autoriteiten hebben de Brit sche regeering verzocht deze bescherming te verleenen bij de evacuaties. De Britsche regee ring heeft in haar antwoord de verzekering gevraagd, dat de evacuatie een zuiver huma nitaire maatregel zou vormen. Verzekeringen, die door de Britsche regeering beschouwd worden als bevredigend zijn thans ontvangen. Men neemt te Londen aan, dat Franco geen eknel bezwaar zal maken tegen het evacuatie plan. Onrust in Barcelona. Uit Barcelona: Sinds eenige dagen is als gevolg van zekere incidenten een lichte ner vositeit aan den dag getreden te Barcelona en in verschillende dorpen. Gewapende troepen hebben de wacht moeten betrekken. De generale raad, die verscheiden malen bij een is geweest, heeft thans aan de pers een nota overhandigd, waarin hij zich verheft te gen een houding, welke het succes van de revolutie en van den oorlog zou kunnen scha den en er op aandringt, dat aan deze actie een einde komt om de ongerustheid, waaronder Catalonië thans lijdt, weg te nemen. BELGISCHE HOTEL- EN CAFéHOUDERS DREIGEN MET STAKING. De Nationale Bond van Belgische hotel- en caféhouders heeft een motie aangenomen, waarin besloten wordt tot volledige en alge meene sluiting hunner zaken van 15 Juni af tot het tijdstip waarop een bevredigend re sultaat zal zijn verkregen, ingeval het parle ment niet het wetsontwerp mocht aanne men, waarbij weder de vrije verkoop van al cohol wordt ingesteld. HONDERDEN DAKLOOZEN NA BRAND OP HOKKAIDO. Uit Tokio, 1 Mei. Te Bihaimachi in Centraal Hokkaido brak een geweldige brand uit. die na 21/2 uur bedwongen werd. Inmiddels waren ruim zeshonderd huizen verwoest en honder den menschen dakloos geworden. (Domei.) NIEUWE AANVAL OP IIET RECORD ENGELAND—ZUID-AFRIKA. De Roemeënsche vlieger prins Cantacuzene is Zaterdagavond van het Britsche vliegveld' Hatfield opgestegen, teneinde te trachten het record over den afstand EngelandZuid- Afrika te verbeteren. Hij zal over de Sahara vliegen en slechts een of twee keer landen. DE BRAND OP DE „CORDOVA" GEBLUSCHT Uit Vancouver: De brand op het Ameri- aansohe schip „Cordova" is gebluscht en de schade aan de stuurinrichting hersteld. De hulp van het regeeringsschip was niet noodig. Staking in de filmstudio's Hollywood. Voor uitbreiding van het conflict gevreesd. HOLLYWOOD, 1 Mei (Reuter-A.N.P.). De leden van drie vakvereenigingen in de film studio's van Hollywood, zooals de grimeurs, schilders e.d. zijn in staking gegaan, omdat zij niet willen dat de directies niet-georgani- seerae arbeiders in dienst nemen. Het is mogelijk, dat deze staking het voor spel is van een staking van de achttien ver schillende vakvereenigingen in dit bedrijf. Bij de huidige staking zijn 2500 arbeiders be trokken. Genève, Aprü 1937. (Van onzen correspondent.) Het kleine plaatsje Sachseln, in het kanton Obwalden bij het Vierwoudstedenmeer, zal dit jaar iederen Zondag een ongewone drukte beleven. Van April tot October zullen iederen Zondag gemeenschappelijke reizen, telkens weder uit een ander Zwitsersch kanton, naar deze gemeente ondernomen worden om de nagedachtenis te eeren van een dei merk waardigste persoonlijkheden uit de Zwitser- sche geschiedenis, Nicolaas von der Flüh, die in de kerk van Sachseln begraven ligt. Daar het dit jaar 450 jaar geleden is, sinds „Broe der Klaas", zooals hij kortweg door het ge heele Zwitsersche volk genoemd pleegt te worden, gestorven is, hebben zijn vereer ders, die zich in een „Bloeder-Klaas-B'ond" hebben aaneengesloten, het initiatief geno men tot deze bedevaarten naar het graf van den man, wien het in 1481 te danken is ge weest, dat het sinds 200 jaar bestaande Zwit sersche Eedgenootschap niet in een burger oorlog is geraakt en wellicht voor altijd was uiteengespat. De tegenwoordige president van Zwitserland Motta zeide het den vorigen Zon dag bij de officieele herdenkingsplechtigheid te Sachseln ronduit: „Indien Broeder Klaas niet geleefd had, zouden wij ons wellicht geen Zwitsers mogen noemen!" Nicolaas von der Flüh werd in 1417 te Flüeli bij Sachseln in een eerbaar boerengezin ge boren. Zijn vader en broers waren ijverige landbouwers, die ook verder hun burgerplich ten naar beste weten vervulden. Ook de jonge Klaas scheen aanvankelijk het voetspoor zijner oudere familieleden te zullen volgen. Hij huwde op jongen leeftijd, was een braaf echtgenoot en goed vader voor zijn niet min der dan tien kinderen, vijf jongens en vijf meisjes. Hij genoot het vertrouwen zijner medeburgers, die hem reeds op jongen leef tijd om zijn helder verstand en rechtvaar digheidszin tot hun rechter verkozen en hem, toen hij de 50 jaar naderde, zelfs tot de hoog ste waardigheid van het kanton, tot hun „Landammann" (leider der regeering) had den willen verheffen. Doch Nicolaas wees deze eer van de hand. Hij was in de laatste jaren steeds godsvruchtiger geworden en een steeds grooter behoefte aan godsdienstige overpeinzingen in de eenzaamheid gaan ge voelen. In plaats van de hoogste burgerlijke waardigheid op zich te nemen besloot Nico laas von der Flüh zich volkomen uit het openbare leven terug te trekken en zelfs vrouw en kinderen te verlaten. Na lang over leg met zijn zielsverzorger, den pastoor Heirno am Grund uit het dorp Stans, besloot Nicolaas zijn verder leven in volkomen eenzaamheid uitsluitend aan God te wijden, Hij koos den Elzas voor het land zijner vrijwillige balling schap uit, Op den weg daarheen, juist toen hij den Rijn wilde oversteken, had hij ech ter een ontmoeting met een boer uit de om geving van Bazel, waardoor hij nog één nacht langer aan deze zijde van den Rijn bleef. Dien nacht had hij echter een bemelsche verschij ning. Een stem uit den Hemel riep hem toe, dat hij naar zijn geboorteplaats moest terug keer en. Hij volgde dit bevel op, legde den lan gen terugweg naar Sachseln af en viel half- verhongerd op een „alp" in de buurt van zijn woning neer. Jagers vonden hem daar, brach ten hem terug in het dal, waar zijn vrien den hem op een eenzame plek een eenvoudige kluis bouwden. Daar 'bleef Nicolaas von der Flüh tot het einde zijner dagen leven. Op 70-jarige.n leeftijd overleed hij daar in het jaar 1487, door de geheele omgeving en ook ver buiten de grenzen van zijn kanton als „Broeder Klaas" hoog vereerd. In deze twintig jaren, waarin Nicolaas von der Flüh juist van alle aardsche verlangens had afstand gedaan en het liefst in volstrekte eenzaamheid al zijn gedachten aan God ge wijd zou hebben, is hij geworden tot der nationale helden van het Zwitsersche volk, over wien men nog steeds met den groot sten eerbied spreekt. Zijn wijsheid en innige godsvrucht werden spoedig zoo bekend, dat voortdurend meer personen, van heinde en ver, naar den kluizenaar optrokken, om zijn raad in te winnen. Zelfs staatslieden uit het buitenland, uit Duitschland en uit Italië, za gen niet op tegen de moeizame lange reis naar het Vierwoudstedenmeer, om Nicolaas von der Flüh, die weldra algemeen als „Broe der Klaas" bekend werd, te raadplegen. Dit alles zou echter vermoedelijk niet vol doende zijn geweest, om aan „Broeder Klaas" een eereplaats in de Zwitsersche geschiedenis te verzekeren, indien hij niet in het jaar 1481 de redder van het Zwitsersche Eedge nootschap zou zijn geworden. De Zwitsersche Confederatie, die in 1291 ten tijde van Wil helm Teil door de samenwerking van de boe renkantons Schwyz, Uri en Obwalden was geboren, was intusschen door de aansluiting van de drie steden Bern. Luzern en Zurich en van nog twee andere boerenkantons tot een uit acht deelen bestaande eenheid opge groeid. Na eerst het Zwitsersche gebied van ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Sim neemt het vreemde beest op en zet het in een sigarenkistje. „I kzal het deksel een eindje openzetten," zegt hij tegen Thijs, „dan heeft het wat frissche lucht. Ik heb nog nooit zoo'n raar dier gezien .Een hagedis is 't, geloof ik, ook niet. Ik zal het maar hanedis noemen." „Goed," zegt Thijs. „Maar vergeet vooral niet mij te waarschuwen, als je iets bijzonders merkt." Thuis stelt Thijs Dickie van het geval op de hoogte. „Je hoeft dus niet te schrikken, als Sim 's nachts ineens voor de deur staat," besluit hij. het Oostenrijksche juk bevrijd te hebben, waren de Zwitsers erin geslaagd ook de aan- vallen van Karei den Stoute van Bourgondiö af te slaan. Zij hadden daarbij echter de on>- dersteuning genoten van twee steden, die nog buiten het Zwitsersche Eedgenootschap stonden, Fribourg en Solothurn. Nadat de gemeenschappelijke overwinning in den slag bij Nancy behaald was, wilden Bern, Luzern en Zürich, dat ook deze steden in het Eed- 1 genootschap zouden worden opgenomen. I Doch de vijf boerenkantons weigerden dit, daar de Confederatie dan uit 5 boerenkan- 1 tons en 5 stedelijke kantons zou bestaan en i de boerenbevolking haar overwicht dus ver loren zou hebben. Over deze strijdvraag van de al of niet uitbreiding van het Zwitsersche ■Eedgenootschap met de nieuwe kantons Fri bourg en Solothurn ontstond zulk een op winding, dat de geheele Confederatie dreigde I uiteen te vallen en een burgeroorlog dreigde te ontstaan. Als laatste redmiddel, om dit te verhoeden, besloten de vertegenwoordigers der acht kantons toen „Broeder Klaas" te raadplegen. Ofschoon hij weigerde zijn kluis te verlaten, beheerschte zijn woord hierop j toch de beraadslagingen in de raadszaal van i Stans. Twee dagen vóór het Kerstfeest van J 1481 kon van Stans uit de vredesboodschap L over de acht Zwitsersche kantons verbreid 1 worden: dank zij den wijzen raad van Broe der Klaas was de eenheid gehandhaafd en het gevaar voor een Zwitserschen broeder- j oorlog uitgeschakeld. Fribourg en Solothun werden deel van het Zwitsersche Eedgenoot-j schap (dat toen dus 10 kantons telde; thans j zijn het er 22), doch onder zoodanige waar borgen, dat een voortdurend samengaan van de 5 stedelijke kantons in de bespreking der gemeenschappelijke aangelegenheden niet te vreezen zou zijn. Gedurende de zes jaren, dat Nicolaas von der Flüh hierna nog leefde, nam zijn poli- j tieke invloed op den gang van zaken in Zwit-1 seriand voortdurend nog toe. De kantons, die van den druk van een dreigenden burger oorlog bevrijd waren, riepen meer en meer den raad in van den man, die zich geheel uit het wereldsche leven had teruggetrokken en juist daardoor als een volkomen onbaat zuchtige bemiddelaar door allen werd aange-1 roepen. Uit deze jaren dagteekent ook de Zwitsersche neutraliteitspolitiek, die Broeder Klaas het eerst gepredikt heeft en die daarna steeds het leidende beginsel der Zwitsersche i buitenlandsehe politiek gebleven is. Toen j Broeder Klaas 450 jaar geleden op 70-jarigen j leeftijd stierf, liet hij een politiek testament na, dat met de volgende woorden sloot: „O! lieve Vrienden! Belast U niet met vreemde aangelegenheden, sluit geen bondgenoot- schappen met vreemde heerschers! Weest op Uw hoede tegen tweedracht en egoisme! Hoedt Uw vaderland en staat het trouw bij! j Wakkert niet een opzettelijke oorlogslust aan, doch wanneer iemand U overvalt, strijdt I dan dapper voor Vrijheid en Vaderland!" Dit politieke testament van Broeder Klaas vindt nog steeds vollen weerklank bij het Zwitsersche volk van heden ten dage. Het is dan ook geen wonder, dat bij de plechtige herdenking de vorige week van zijn 450sten' sterfdag niemand minder dan de president van Zwitserland zelf den „Redder des Vader lands" huldigde en dien politieke testament aan al zijn medeburgers ter naleving aanbe-1 val en dat degenen, die dezen zomer het Vier woudstedenmeer bezoeken, iederen Zondag de gelegenheid zullen hebben dankbare bede- i vaartgangers uit de verschillende kantons van Zwitserland naar het kerkje van Sach seln te zien trekken, om daar hun hulde te I brengen aan de nagedachtenis van een der merkwaardigste, wijste en edelste figuren uit de Zwitsersche geschiedenis. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK, DINSDAG 4 MEI 1937. HILVERSUM I 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.Gramofoonmuziek1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.Vrouwenuur, 3.Modecursus. 4.— Gramofoonmuziek. 4.15 De KRO-Melodisten en solist. 5.Gramofoon muziek. 5.15 Het KRO-Orkest (Van 5.456.00 Felicitatiebezoek)'. 8.Berichten. 7.15 Mid denstandspraatje. 7.35 Sporthalfuur. 8.Be richten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 De KRO- Melodisten, solist en het Kilima-Hawaian- Trio. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Het KRO- Kamerorkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 P. Godwin's orkest. 11.4012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 De Minstreels en gramo foonmuziek. 2.Het Omroeporkest. 3.— Knipcursus. 4.— AVRO-Dansonkest. 4.30 Kin derkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuziek. 7.Voor de kinderen. 7.05 Cello en piano. 7.30 Engel-, sche les. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dinsdag- avondtrein. 9.25 Radiotooneel. 10.Vervolg bonte Dinsdagavondtrein 10.45 Causerie over de AVRO-Simultaanséance. 11.— Berichten A.N.P. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 10.05 Kookpraatje. 10.2010.50 Orgelspel. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.35 Het B.B.C.- Northern Ireland-orkest en solist. 12.35 Sportreportage. 12.501.20 Het Bolsover Col- liery-orkest. 3.20 Actueele causerie. 3.40 H. Engeiman's kwintet en solist. 4.20 Sport reportage. 4.35 J. Kantrovitsoh en zijn or kest. 5.20 Berichten. 5.45 Het Reynolds Octet 6.20 Zang. 6.50 The Dawn Ohorus, causerie. 7.10 Het RBC-orkest. 8.20 Berichten. 8.40 Astronomische causerie. 9.Cabaretpro gramma. 9.35 Het Olof Sextet. 10.20 Maurice Winnick en zijn Band. 10.5011.20 Dans muziek (gr.pl.) BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorksst 12.30 Kleinorkest. 12.50 GramofoonmuzieK. (tot 1.20). 4.20 Omroeporkest. 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepsymphonie- orkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Kleinorkest 12.30 Salonorkest. 12.50-1.20 Gramofoon muziek. 4.20 Kleinorkest. 5.35 en 6.35 Gramo- foonmzuiek. 7.20 Omroeporkest. 8.35 dito. 9.3010.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M, 7.30 Het Leipziger Symphonie-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Gramofoon muziek,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6