Magere 1 0 overwinning te Rotterdam He CaldenKove de beste man van het veld SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Sterke Nederlandsche verdediging Vijf middenvoors De Sportverslaggevers officieel ontvangen. M A" A N D A G 3 MEI 1937 HAAELE M'S DAG'BEAD 5 NederlandBelgië scoren slechts één doelpunt et was gisteren voor duizenden Rot terdammers in den waren zin des woords een hoogtijdag en wel om de volgende redenen: de interlandwed strijd, die altijd van alle andere de meeste be langstelling trekt, Nederland-België, werd weer voor het eerst sinds een groot aantal ja ren in Rotterdam gespeeld, zij het ook op een heel andere plaats en onder heel andere om standigheden dan 29 jaar geleden, toen de eerste ontmoeting op initiatief van wijlen den heer C. Sijthoff, directeur van het Rotter- damsch Nieuwsblad, op het oude Schutters veld werd gespeeld en dien schrijver dezes ook het genoegen had te mogen bijwonen. Voor de ouderen onder onze lezers noemen wij hier onder nog eens de namen der spelers, die toen voor ons land over overwinning bevochten. Het waren: Doel: Beeuwkes; achter: Stol en Stom; midden: Kamperdijk, De Korver, en G. H. Kessler; vóór: Hesselink, Boomsma, De Neve, Lutjens en De Vos. De laatste Nederland—België-wedstrijd te Rotterdam had 25 April 1909 plaats. Het elf tal was toen als volgt: Doel: Beeuwkes; ach ter: Heyting en Otten; midden: Boerdam, De Korver en D. Lotsy; vóór: Welcker, Snethlage, Lutjens. Mannus Francken en Dé Kessler. De terugkeer van dezen zoo vermaarden wedstrijd in de eerste havenstad werd door de Rotterdammers beschouwd als de terugkeer van den verloren zoon. Die werd dus met blij gejuich begroet. Gehoopt wordt zelfs, dat de wedstrijden tusschen onze Oranjemannen en de Roode Duivels voortaan altijd weer in de Maasstad zullen plaats hebben. Gaarne gunt men dan aan Amsterdam de matches tegen Duitschland, Denemarken, Zwitserland, Frankrijk enenfin, noemt u er nog maar eenige landen bij! Holland-België is nu eenmaal het eerst geboorterecht voor de Rotterdammers. De tweede reden, dat het voor hen een hoog tijdag was, is het meer dan schitterende voor jaarsweer, waarop we zoo onverwacht ont haald werden. De zon zette het reusachtige Feijenoord-stadion in een gouden gloed, wat aan alles en allen blijheid en opgewektheid gaf. De aanblik, dien het nieuwe Nederland sche stadion maakte, was in één woord.over weldigend. Eindelijk hebben dan ook onze landgenooten eens een voetbalgelegenheid, die vele buitenlandsche stadions benadert. De pessimisten, die beweerd hadden, dat ons land geen stadion voor 60.000 menschen noodig heeft, zijn wel bedrogen uitgekomen. Duizen den en nog eens duizenden moesten ook nu weer teleurgesteld worden. We hebben ze in de nabijheid van het stadion zien hunkeren om een plaatsbewijs, maar ze bleven ongetroost. Voor hen bleef alleen maar over, aan den bui tenkant te luisteren naar de kreten, die van een voetbalwedstrijd onafscheidelijk zijn: kreten van blijdschap, kreten van teleurstel ling en zelfs van woede. Na de ervaring, die we gisteren hebben opgedaan, durven we be weren, dat bij dezen wedstrijd ook een sta dion met 90.000 plaatsen uitverkocht geweest zou zijn! En dan was er nóg een gewichtige reden, waarom het voor de Rotterdammers zulk een groote vreugdedag was. Dat was het feit, dat de populaire Nederlandsche aanvoerder Puck van Heel met zijn 57sten interlandwedstrijd het trotsche record vanHarry Denis ging bre ken. Daar waren de voetbalkringen in Rot terdam vol vanVoeg daarbij dat Paauwe weer van de partij was en dat Vente wederom in onze ploeg was opgenomen, dan kunnen onze lezers begrijpen, dat het bloed van de Rotter- 1 dammers gisteren sneller dan gewoonlijk ge stroomd heeft. Reeds lang vóórdat de wedstrijd begon stroomden de voetballiefhebbers in onafge broken rijen naar het Feijenoordstadion. De regeling zoowel aan den buiten- als aan den binnenkant liet niets te wenschen over. Dank zij het feit, dat het niet regende, waren de toegangswegen gemakkelijk begaanbaar. Al leen de dames, die hooge, dunne hakjes aan de schoenen hadden, keken wel eens bedenke lijk, als ze er mee in het overvloedig gestrooi de grint wegzakten. Successievelijk vulden de ontelbare rijen zit- en staanplaatsen zich met de toeschouwers die gedurende geruimen tijd op de alleraangenaamste wijze werden bezig gehouden door het kranige muziekkorps van de Steenkolen Handelsvereeniging. Tijdens de pauze hooren we, dat buiten het Stadion nog duizenden personen binnen moe ten komen, die gedupeerd waren door de op stopping van het verkeer op verschillende wegen, die naar Feijenoord loopen. Onder hen waren ontzaglijk veel automobilisten en wiel rijders. Toen kwam het oogenblik, dat altijd weer treft: de spelers moeten komen! Het muziek korps stelt zich op en er vormen zich twee lange rijen Feijenoord-junior es tot een eere haag en als de Belgen verschijnen, uitbundig door hun landgenooten onder de toeschouwers en vriendelijk door het Nederlandsche publiek begroet, weerklinkt daar weer de pittige Bra- bangonne, die door de dichtbezette hooge wan den van het Stadion weerkaatst wordt. Maar als de Hollanders te voorschijn komen en het Wilhelmus door duizenden uit volle borst wordt meegezongen, is het geluid zóó machtig, als we noog nooit hebben bijgewoond. Van Heel krijgt natuurlijk een extra begroeting. Er is veel aandacht voor den toss, want ex- staat nogal een stevige bries. Het is voor de partij, die daar het eerst van kan profiteeren niet een gering voordeel. Het blijken de Belgen te zijn. Toch wekt dit geen onrust onder de toeschouwers; men kan het op hun gezicht lezen, dat op een revanche voor de Ant- werpsehe 2-1 nederlaag gerekend wordt. Dat zou echter niet gemakkelijk vallen. Wij al thans waren daar zoo zeker niet van. Had niet de elftalcommissie van den Kon. Belgi schen Voetbalbond voor dezen keer drie midvoors naast elkaar in de voorhoede opge steld! Dat moest toch wel een paar doelpun ten opleveren! Dit experiment had natuurlijk ook de aan dacht van onze voetbal-experts getrokken en het behoeft dan ook eigenlijk geen betoog, dat men zich daartegen wapende. Welnu, de Hol- landsche verdediging heeft het aan dit ge vaarlijke drietal totaal onmogelijk gemaakt een doelpunt te scoren. Vooral de wijze waar op Caldenhove telkens ingreep, namelijk reso luut en op het juiste moment, dwong ieders bewondering af, vaak ook van de Belgische supporters. Nu dient echter erkend te worden, dat het ons achtertrio wel gemakkelijk ge maakt werd doorde drie Belgische schut ters zelf. Ze hadden blijkbaar zóóveel ontzag voor onze backs niet ten onrechte trouwens dat ze tot vlak bij het doel de eer van het schieten aan elkaar overlieten! Een kolfje naar de hand natuurlijk van Wilders en Cal denhove, die nog zelden zooveel ballen te ver werken hebben gehad. Weliswaar werd ook nog menig schot op het Nederlandsche doel gelost, maar tja, daar stond nu eenmaal de „reus van Deventer", die weer een besten wedstrijd gespeeld heeft. Me nigmaal had hij dan ook een welverdiend ap plaus in ontvangst te nemen. Het was voor den Belgischen spil en aan voerder Stijnen en de twee buitenspelers om wanhopig vaix te worden, als zij zagen dat elke bal, die naar het birmentrio toch stuk voor stuk kranige spelers geplaatst werd, het ge- wenschte resultaat niet opleverde. Intusschen was ook het Belgische achter- trio uitstekend op dreef. Daar kunnen Bak- huys en Vente van meepraten. Het waren juist wel deze twee spelei-s, die tezamen voor het eenige doelpunt van den wedstrijd zorg den, maar voor de rest waren Joachim en Pa- verick zóó waakzaam, dat onze goal-getters bitter weinig kans kregen. En het is bekend dat ook Badjou een keeper van klasse is. Dat bewees hij tenminste gisteren ook. Het begin van den wedstrijd was voor ons Hollanders veelbelovend. Weliswaar ontliepen de krachten elkaar niet veel, maar het ging in de Oranje-ploeg toch van een leien dakje. We hoorden dan ook om ons heen zeggen: „je kunt wel zien dat Smit er weer bij is!" In derdaad. de roodbroek was er weer goed in; telkens wist hij, zooals vooral wij dat van hem gewend zijn, de tegenstanders te ver schalken, wat natuurlijk de noodige hilariteit veroorzaakte. Maar na de rust zakte Smit leelijk af. Bovendien overdreef hij het hem opgedragen zwerven te veel, zoodat de voor- hoede belangrijk aan kracht inboette. Daaren boven bestond de Hollandsche voorhoede de laatste tien minuten slechts uit vier spelers, of eigenlijk uit 3Va! Bakhuys kreeg namelijk weer last van zijn wonder-enkel; hij pro beerde het nog een poosje op de rechtsbuiten plaats, maar toen hij wederom eens tegen den grond gewerkt werd, moest hij er voor goed uit. En Vente, die daarna alleen op Badjou af rende en juist op het oogenblik dat hij zou schieten, daarin op stevige maar faire wijze door de Belgische backs verhinderd werd, waardoor de Rotterdammer een leelijken smak op den gi-ond maakte, moest ook al door Bob Glendenning een beetje bijgewerkt worden. Een groot gedeelte van het publiek hief tegen de Belgische verdediging een onsportief en oorverdoovend gefluit aan. Trouwens, dat ge beurde bij dezen wedstrijd nog wel eenige kee- ren, o.a. als de Engelsche scheidsrechter Ar gent een beslissing nam, die aanvechtbaar leek. We behoeven eigenlijk niet te zeggen, dat hij zich door dit gejoel allerminst liet be- invloeden. Van Heel en Paauwe weerden zich ook we derom zeer verdienstelijk, evenals trouwens de kleine watervlugge Wels. Van Nellen was eeni ge keeren te. egoïstisch, namelijk wanneer hij zelf probeerde een doelpunt te scoren als voorzetten geboden was. Eigenlijk had de wedstrijd een onbevredi gend verloop, vooral ook wat de uitslag be treft. Toen het eindsignaal klonk, zei ons een Belgische confrater spijtig: „nu hebben we onverdiend verloren!" Qua spel had hij ge lijk, maar de doelpunten brengen nu eenmaal de beslissing, ook al is het er maar één, zooals in deze ontmoeting. Maar als men let op het aantal keeren, dat de Belgen méér in den aanval zijn geweest, dan onze landgenooten, dan is het te begrijpen, dat de Belgische sup porters in een trieste stemming naar hun land zijn teruggekeerd. DE WEDSTRIJD. Te kwart voor drie stellen zich de volgende ploegen op: Nederland: Halle, Wildex-s, Caldenhove, Paauwe, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit, Van Nellen. België: v. d. Eynde, Braine, Capelle, Voorhoof, Buyle, De Winter, Stijnen, Dalem, Joacim, Paveriek. Badjou. De Belgische aanvoerder Stijnen heeft den toss gewonnen: Bakhuys trapt dus af. De eer ste aanval is echter gericht op het Hollandsche doel. Caldenhove slaagt er in, dezen eersten stormloop te onderbreken. Ook onze voorhoede zit er reeds direct in de eerste minuten vinnig op, doch evenals de energieke pogingen der Belgen, loopen ook de Nederlandsche aanvallen aanvankelijk op niets uit. De Belgische vleugelspelers, van wie vooral Buyle zich in het begin van den wed strijd onderscheide, evenals Van Nellen er Wels aan den anderen kant, zetten herhaalde malen goed en scherp voor, doch in den regel zijn hun voorzetten te scherp exx te hard. Her haalde malen combineert onze rechtervleugel Vente-Wels door de achterhoede der Belgen heen; de voorzetten van Wels worden door ons binnentrio wel goed opgevangen, doch voorloopig wordt aan Bakhuys en Smit nog geen vrije schietkans gegeven. Vijf minuten zijn er gespeeld, wanneer de Belgen hun eersten hoekschop krijgen te ne men. Van den Eijnde schiet evenwel achter het doel. Anderiesen en Van Heel probeeren telkens Bakhuys aan het wex-k te zetten, echter blij ven hun pogingen zonder succes, want hoewel Bakhuys oogenschijnlijk niet extra bewaakt wordt, zitten hem niettemin twee of drie Bel gen op de huid, wanneer hij den bal in het bezit krijgt. Onze midvoor blijkt bovendien niet geheel fit te zijn, want onophoudelijk trekt hij met het linkerbeen, waaraan een botsing voor den Belgischen doelmond in een der eerste minuten van den wedstrijd wel niet vreemd zal zijn. In de volgende minuten ontwikkelt zich een snel en afwisselend spel, waarbij de beide doe len sleclxts bij uitzondering in gevaar komen, zoodat Halle en Badjou voorloopig rustig kun nen toekijken. Tien minuten zjjn er gespeeld, wanneer het Belgische doel voor de eerste maal in groot gevaar komt. Anderiesen heeft met een lange pass Wels aaxx het werk gezet; een goede voorzet volgt; Van Nellen kopt in, doch rake lings over de lat verdwijnt de bal achter het Belgische doel. De Belgische aanvallen leveren weixiig ge vaar op, omdat de Belgische voorhoede veel te lang combineert en dus veel te lang wacht met schieten, waardoor Wilders en Calden hove steeds weer de gelegenheid krijgen tij dig in te grijpen en weg te werken. Een aaxxval van rechts, gevolgd door een voorzet van Van Nellen, wordt besloten met een keihard schot van Vente. Via de lat ver dwijnt de bal hoog over het doel in het pu bliek. Dat was pech. Ook aan den anderen kant noteeren we en kele goede en gevaarlijke aanvallen. Voorhoof schiet op een gegeven moment tegen een been van Caldenhove, waarna de terugspringende bal door Braine wordt naast geschoten. Ook dat was pech, want was de van dichtbij ge schoten bal goed gericht geweest, Halle had hem niet kunnen houden. Doelpunt voor Nederland. Vijf-en-twixitig minutexx zijn er gespeeld, wanneer Vente een kans krijgt, die hij dank baar benut. Smit, die als steeds ver naar ach teren gekomen is, heeft den bal keurig door gegeven naar Bakhuys. Zwaar gehinderd door twee Belgen kan onze midvoor zelf onmogelijk uit de voeten komen, maar niettemin ziet hij toch nog kans, den bal door te geven xiaar den vrijs taanden Vente, die met- een keurigen kop bal via den paal scoort (10). Daverend toegejuicht door de geestdriftige toeschouwers op de hooge tribunes zijn de oranjemannen in de volgende minuten over wegend in den aanval. De Belgische achter hoede weet evenwel door haar uitstekende op stelling gevaarlijke situaties te voorkomen. De tweede comer op het Hollandsche doel wordt genomen na bijna 30 minuten; ook deze levert niets op. In het laatste kwartier voor de rust komen de Belgen weer iets meer in den aanval, doch zoolang de spelers hun overigens fraai uitge voerd korte spel haxidhaven exx als het ware door de Nederlandsche achterhoede probee ren te wandelexx, zoolang is er voor hen heel geringe kans op succes. Vooral Caldenhove valt op door zijn uitmuntend wegwerken en ook Wilders brengt in talloos vele moeilijke situaties redding. Vermelding verdient een vliegend schot van Braine, dat van den paal in het veld terug springt en dat voor Halle absoluut onhoudbaar geweest zou zijn, wanneer het iets minder schex-p gericht geweest zou zijn. Vermelding vex-dient ook een keurige kopbal van Voorhoof, door Halle met moeite uit het doel gestompt en door Caldenhove weggewerkt. De tweede helft. Ook de tweede helft begint met een Belgisch offensief, dat evenwel op xxiets uitloopt. Voor moeilijke, doch niet harde schoten moet Halle eenige malen handelend optreden. Veel moeite kost hem dat niet. Een vlug op en neergaand spel volgt, waarbij de Belgen weliswaar indi vidueel een voortreffelijke partij voetbal de- monstreeren, doch veel te lang treuzelen en veel te slecht schieten om ook maar de ge ringste kans op succes te hebben. De door Braine en Capelle van grooten af stand geschoten ballen leveren voor Halle geexx moeilijkheden op. De eerste corner op het Belgische doel neemt Wels elf minuten na de hervatting. De bal wordt achter het doel geplaatst. Over het algemeen blijven de Belgen in het veld iets sterker. Een doortastende voox-hoede zou ongetwijfeld al lang succes gehad heb ben; nu echter loopen de aanvallen op onze verdediging dood. Caldenhove vooral verzet bergen werk, dapper geassisteerd door Wilders en ook door de middenlinie. Wanneer de Belgen zien, dat ze niet door de Nederlandsche achtex-hoede kunnen combinee ren, probeeren Braine en Voorhoof het nog maar weer met verre schoten; ook daarmede hebben ze geen succes. De Nedex-landsche aanvallen blijven, naar mate het einde nadert, minder talrijk dan die der Belgen, echter zijn ze veel gevaarlijker, niet ixx het minst door het verrassende ele ment en de wijze waarop ze worden uitge voerd. De blessure van Bakhuys blijkt te vererge ren, want steeds minder actief neemt hij aan de aanvallen deel. Vijftien minuten voor het einde weten de Oranjehemden zich eerst aan het langdurige ovei-wieht der Belgen te ontworstelen en of schoon Wels en Van Nellen het binnentrio vele malen in staat stellen den voorsprong te vergrooten, blijven de kansen ook aan de zen kant onbenut. Bakhuys heeft intusschen steeds meer pijn aan zijn enkel gekregen. Hij verdwijnt eenige minuten uit het veld, komt dan weer terug, doch van eenig actief optrt len is geen sprake meer. De laatste minuten zijn weer voor de Bel gen, die voor de laatste maal probeeren. door de hechte Hollandsche defensie heexx te bre ken, hetgeen hun echter niet gelukt, al zijn hun pogingen zóó energiel dat de gevaarlijke situaties voor den Hollandschen doelmond Door de Rotterdamsche Sportpers De Vereenlging „De Rotterdamsche Sport pers" heeft de sympathieke gedachte gehad om de Nederlandsche en Belgische sportver slaggevers op officieele wijze te ontvangen. Te half elf stonden bij het station D. P. te Rot terdam drie extra bussen van de Tramweg maatschappij gereed, die ongeveer zestig col lega's naar de Willemskade x-eden. Hier lag een motorboot klaar, waarmee het gezelschap een tocht vaix een uur door de prachtige ha vens maakten. Mede door het fraaie lenteweer genoot men texx zeerste. O.a. voer de boot langs de pas van stapel geloopen „Nieuw Amsterdam", welk enorm zeekasteel ieders bewoxxdering afdwong. Ixx het restauraxxt op het vliegveld Waalha ven werd aan de gastexx een lunch aaxxgebo- den, waar een opgewekte toon heerschte. Er werden vriexxdelijke woorden gesprokexx door den voox-zitter der Rotterdamsche Sportpers, den heer O. Kniep; namens de Belgische ver slaggevers door den heer T. K. Senten in z'n sappig Vlaamsch exx texxslotte door Jhr. Jan Feith. Met dezelfde autobussexx werd het gezel schap tenslotte naar het Feijenoord-stadion gereden, waar het zonder het minste opont houd tot vlak voor dexx ingaxxg gereden werd. den toeschouwers eenige angstige momen ten bezorgt. Halle grijpt eenige malexx resoluut in, ook een hoekschop, in de laatste minuut genomen, wordt weggewerkt. Als Voorhoof en Braixxe nog eenmaal trach ten den hechten verdedigingsmuur te breken, fluit scheidsrechter Argent het einde, welk signaal voor het meerendeel der toeschouwers eexx opluchting zal zijn geweest. Valsche toegangskaarten. Bij allen rompslomp, dien de Rotterdaixx- sche politie op dezen gedenkwaardigen Zon dag te verwerken heeft gehad, is nog een kwestie gekomen, waar zij niet op gerekend had; er bleken n.l. valsche toegangskaarten in omloop te zijn gebracht. De politie heeft in vex-band hiermede tien personen gearres teerd Verder hadden opkoopers staanplaatsen van een gulden verhandeld voor bedragen vaix drie tot vier gulden. Van het stadion kreeg de politie talrijke waarschuwingen, dat mexx kaartexx had ixx- gehouden eix dat aan de bezitters geen toe gang kon worden verleend, omdat de toe- gangsbewijzexx valsch waren. Een aantal val sche groene en bniine kaarten waren in om loop gebracht, waarvaxx alleen het belasting stempel niet klopte. Nadat de politie twee mannen op dexx Cool- sixxgel had gearresteerd, kreeg zij spoedig aaxxwijzingen, die leidde tot de aanhouding van de acht overige personen. Alle geaiTesteerden zijn Amsterdammers, die eex-st Zondagochtend naar Rotterdam zijxx gekomen om hun kaarten aan den man te brengen. GEDENKRAAM IN HET FEIJENOORD-STADION. Kort vóór den wedstrijd had Zondagmor gen in de officieele ontvangstzaal van het Feijenoord-stadion de overdracht plaats van een gebrandschilderd gedenkraam, dat de N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad ten geschenke heeft gegeven aan de N.V. Stadion Feijenoord. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den burgemeester van Rotterdam, mr. Droog- leever Fortuyn, bestuursleden van den K. N. V. B. en van de voetbalvereeniging Feijenoord enz. De heer L. Evers, directeur van het Rot terdamsch Nieuwsblad, hield een korte rede, waarin hij het feit herdacht, dat na een lange reeks van jaren de voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België weer in Rot terdam wordt gehouden. Hij bracht in herinnering, dat deze wed strijd in 1905 op het Schuttersveld te Rotter dam voor het eerst werd gespeeld. Het Rot terdamsch Nieuwsblad, dat destijds onder leiding stond van wijlen den heer C. Sijtlxoff, stelde voor deze ontmoeting een wisselbeker beschikbaar. Spreker zei, dat het Rotterdamsch Nieuws blad het heugelijke feit van den terugkeer van den wedstrijd heeft willen gedenken door het doen aanbrengen van een gedenkraam. Hij eindigde met den wensch. dat de Holland- Belgiëwedstrijd, die als het ware in de Maas stad is geboren, in den vervolge üx het Rot terdamsche Stadion zal worden gespeeld. De president-commissaris der N V. Stadion Feijenoord, de heer B. G. van Beuningen, dankte met een enkel woord voor het fraaie geschexxk. Op het gebrandschilderd raam staan de volgexxde woordexx: „14 Mei 1905. De voetbalwedstrijd Neder- laxxdBelgië om den Rotterdamsch Nieuws blad-beker wordt voor de eerste maal ge speeld op het Schuttersveld te Rotterdam." „2 Mei 1937. Na een lange reeks van jaren in andere steden des lands te hebben ge speeld, ontmoeten de Nederlandsche en Bel gische vertegenwoordigende elftallen elkan der volgens besluit vaix den K N. V. B. weder om in Rotterdam, dank zij het tot stand ko men van het Feijenoord-stadion. Het Rotter damsch Nieuwsblad heeft naar aanleiding van dit heuglijk feit dit gedenkraam aange boden."

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9