HaofiUedek Hoofd- en Handen arbeid. De werkloosheid Hef belangrijkste 54c JAARGANG Nö. 16522 VerscEijnt tfagelijlcs, EeEalve op Z01Ï- cn Feesïxlagen. DINSDAG 4 MEI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72»/ï. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTÏëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm-of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15.rjtrritrv. i i daptma'C Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. riiiJJiiiN 14 Jr ALrliNA o. De Duitsche minister van Propaganda, dr. Josef Goebbels, heeft per decreet bepaald dat de hoogere ambtenaren van zijn departement allen gedurende twee maanden als hulparbei ders dienst moeten doen. Morgen zullen de eerste veertien aan de start verschijnen. Er zijn twee „Ministerialrate", twee „Regierungs- rate" en zeven „Landesstellenleiter" bij. Dat zijn allemaal hoogen. De handenarbeid, hun toegedacht, is nu niet van de aangenaamste soort. Zij zullen als stratenmaker, steenbikker, hulpmonteur, kolensjouwer op zeeschepen, landarbeider of opperman moeten optreden. Daarbij is voorgeschreven dat zij in dien tijd van hun arbeidsloon moeten rondkomen en op geen enkele manier anders zullen worden be handeld dan hun mede-arbeiders. De wijze waarop zij deze proef doorstaan zal mede be slissend zijn voor het later verwerven van po litieke opdrachten of promotie. Mij lijkt het geval veeleer grappig dan be langrijk en ik kan me toch niet herinneren, ooit tevoren een decreet van het Derde Rijk grappig gevonden te hebben. Als het propa gandistische doel van den maatregel is, de nuttigheid van iederen arbeid te verheerlijken, bereikt minister Goebbels dat doel op deze wijze zeker niet. Want voor eenige der uitver koren beroepen stratenmaker, monteur, op perman is vrijwat vakbekwaamheid noodig, die men in twee maanden niet kan aanleeren, laat staan toepassen. En voor alle wordt een getraind lichaam vereischt, bestand tegen da gelij ksche physieke vermoeienissen en tegen werken in alle weer en wind. Daarom zal het ook onmogelijk zijn de hooge ambtenaren op precies dezelfde wijze als hun mede-arbeiders te behandelen, tenzij het van geen belang zou worden geacht als zij binnen een week in het ziekenhuis lagen en misschien eenigen hun ner, werkend met den moed der wanhoop in het vooruitzicht van de toekomstige poli tieke opdrachten en promoties er het loodje bij zouden leggen. De handenarbeiders zullen het moeilijk als een erkenning van hun inspannenden arbeid kunnen beschouwen dat men den eersten den besten ambtenaar in staat acht hetzelfde te verrichten. En zij zul len erom moeten lachen, zij het dan achter een hand, want het zal niet raadzaam wezen zich een Ministerialrat of Regierungsrat tot vijand te maken. Op dien grond geloof ik ook al niet erg aan de gelijke behandeling. En is er eigenlijk een leeftijdsgrens vastgesteld? Wil men den een of anderen zestigjarige, die zijn heele ambtelijke leven op een bureau heeft doorgebracht, acht uur per dag steenen laten bikken, stratenmaken of kolensjouwen? Dat hoop ik toch niet! Het zal voor de dertig jarige ambtenaren al ec»i geweldige opgaaf zijn. Laten wij ex-gemobiliseerden ons maar eens even herinneren hoe we ons in den be ginne moesten afsloven bij bizondere kar weitjes en hoe de geschiktheid voor lange marschen met volle bepakking, voor „pionie ren" en zoo pas geleidelijk ontstonddoor training. En toch waren we jong genoeg en hadden de meesten van ons veel aan sport ge daan. Maar wie aan het kolensjouwen gaat ik heb als recruut ook eens het voorrecht ge had, een schuit kolen te helpen lossen merkt in het eerste half uur al dat hij andere spie ren gebruikt dan op het voetbalveld, in de giek of op de tennisbaan. Wie voor het eerst met een kilo of dertig belasting marcheert, verwenscht het „zwik- kie", dat zijn schouders en rug kwelt, binnen het uur en begrijpt niet hoe ie het uithouden zal. Wie zwaar graafwerk moet doen is er nog heel wat kwader aan toe. Arme Duitsche hooge ambtenaren, die hun geschiktheid voor politieke opdrachten en pro motie op zulk een wijze moeten aaufoonen! Het lijkt mij vrijwel even logisch als het om gekeerde: een handarbeider voor een paar maanden tot Ministerialrat benoemen en het van het resultaat laten afhangen of hij loons- verhooging krijgt! Ge ziet den ongelukkige al, verward in juridische raadselen als in een doornig struik gewas en even vurig verlangend naar de open lucht, zijn stoere bezigheden en de ronde taal van zijn kameraden als op hetzelfde oogenblik de steenbikkende of kolens jou wende ambtenaar naar zijn bureaustoel smacht! Ja, er zit inderdaad wat grappigs in de zaak zij het dan niet voor de slachtoffers. Of zij uitsluitend van hun arbeidsloon zul len leven betwijfel ik sterk. Hun gezinnen zullen dat zeker niet doen. En allicht komen zij vader eens wat toestoppen. Het weer is nu gelukkig mooiook in Duitschland. Dat treffen de eerste veertien. Maar Mei is een verraderlijke maand en het kan iederen dag omslaan. Wat moet er van den Regierungsrat-stratenmaker, die altijd zoo beducht voor tocht is geweest, op een kouden storm- en regendag worden? Er zijn overigens altijd veel menschen die niet verder over a»»'n decreet nadenken. En die zullen het miswfeien belangrijk vinden en meenen dat de Regierungsrate er den han denarbeid door zullen leeren waardeeren op zijn juiste waarde. Maar dat geloof ik nog het minst van alles. R. F. Koningin en Prinselijk Paar naar Amsterdam. 'S-GRAVENHAGE, 4 Mei. HM. de Koningin zal haar jaar- lijksch bezoek aan Amsterdam brengen van 8 tot 14 Juni. Het Prinselijk Paar zal op 8 Juni zijn intocht in de hoofd stad houden. Naamsverwarring bij de Emma- straat. B. en W. besluiten tot splitsing. B. en W. hebben besloten het noordelijk ge deelte van de Emmastraat, loopende van de Emmabrug in de richting van de Tempeliers straat, den naam te geven van le Emmastraat. Het Zuidelijk gedeelte, loopende van de Emmabrug in de richting van de Iordens- straat, zal den naam van 2e Emmastraat dragen. De nummering der huizen zal evenwel on veranderd blijven. Tentoonstelling „Opbloei". Een verrassing. In verband met den Smuldag heeft het be stuur van de tentoonstelling „Opbloei" beslo ten, hedenavond allen bezoekers der tentoon stelling een smulverrassing aan te bieden, be staande uit grootere en kleinere lekkernijen. Deze verrassingen worden aan de cassa's uit gegeven. Bovendien worden ook heden, zooals iederen dag, diverse geschenken uitgeloofd voor be zoekers met bepaalde nummers. Zoo zijn er nog tal van P. en C. verrassingen, tochtjes naar Marken en Volendam en touren naar Scheve- ningen, doozen zeep, enz. beschikbaar. Hedenavond precies om 9 uur zal door de loudspeakers worden bekend gemaakt het nummer, waarop de bezoeker aan de stand van Vrouwe Fortuna (No. 58), een groote doos Droste Bonbons in ontvangst zal kunnen ne men. Men lette dus goed op zijn nummer en beware dit zorgvuldig. Het college van B. en W. van Haarlem. Wie zal in de vacature-W. Roodenburg gekozen worden? Als de Haarlemsche raad weer voltallig zal zijn vermoedelijk in de maand Juni, want in de eerstvolgende raadsvergadering kan de opvolger van den heer W. Roodenburg als raadslid zijn geloofsbrieven inzenden, zoo dat hij pas in de volgende vergadering ge ïnstalleerd kan worden moet een nieuw lid van het college van B. en W. gekozen worden. De rechtsche groepen uit den raad hebben nog niet vergaderd, zoodat nog geen posi tieve mededeelingen over een candidatuur gedaan kunnen worden. Wel weten wij, dat in de kringen van de rechtsche raadsleden twee namen genoemd worden, namelijk van de heeren G. Wolzak (Anti-Revolutionnair) en E. van der Wall (Christelijk Historisch). Eerst werd door enkelen gemeend, dat een candidatuur van den heer Van der Wall uit gesloten zou zijn, omdat hem in zijn functie van rijksambtenaar geen toestemming gege ven zou worden om een functie van wethou der te aanvaarden, maar bij navraag is ons gebleken, dat die meening onjuist is. De heer Van der Wall is rijksontvanger, werkzaam gesteld op de inspectie der belastingen te Haarlem. Als hij tot wethouder gekozen zou worden zou hij toestemming moeten vragen om die functie te mogen aanvaarden. Niet onmogelijk zou zijn, dat hij dan als rijksamb tenaar op non-actief zou komen. Evenals de heer Van der Wall zou ook de heer Wolzak niet afwijzend staan tegenover het aanvaarden van een candidatuur voor wethouder. De rechtsche raadsfractie zal over eenigen tijd vergaderen om een candidaat voor den wethouderszetel aan te wijzen. De andere fracties van den raad hebben ook nog niet over de wethoudersbenoeming vergaderd. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat van dien kant een poging gedaan zal wor den om een wijziging te brengen m de poli tieke samenstelling van het college van B. en W., gelijk dit reeds eenige keeren bepleit is door de sociaal-democratische raadsfrac tie. EGYPTE DOOR SPRINKHANENPLAAG BEDREIGD. KAïRO, 4 Mei. (Reuter). Blijkens een door het ministerie van landbouw uitgegeven communiqué, dreigt Egypte door zwermen sprinkhanen te worden aangevallen. Deze zwermen zijn waargenomen nabij Akaba, in den bovenhoek van de golf van Akaba, die Egypte scheidt van den Hedjaz en zij be wegen zich in de richting van Egypte. De Egyptische regeering organiseert met spoed expedities, die naar de bedreigde punten wor den gezonden om het sprinkhanengevaar te bestrijden. Wie rusten wil in 't groene woud koope een ligstoel van prima beukenhout in de Klompencentrale op 't pleintje Reitzstr. 1, Dr. Leydsstraat 10, Telef. 11784. (Adv. ingez. Med.) voor de Baby met 10% korting VAN WEERT GIERSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) EEN KEUZE IS NIET MOEILIJK. Vraagt de collecties KROON - BEHANGSELS GROOTE HOUTSTRAAT 179, b. d. Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Vleesch- en Conserven- industrie. Verzoek om surséance afgewezen. De Haarlemsche rechtbank heeft het verzoek om surséance van betaling, in gediend door den heer H. A. de Bruyn namens de Nederlandsche Vleesch- en Conservenindustrie te IJmuiden, waar over de beslissing reeds enkele malen was uitgesteld, thans afgewezen. Nieuw motorschip voor de Rotterdamsche Lloyd. Zusterschip van de „Brastagi". ROTTERDAM, 4 Mei. Na den succesvol len proeftocht, die dezer dagen gehouden is met het nieuw gebouwde 11000 ton metende motorschip „Brastagi", heeft de directie van den Rotterdamschen Lloyd aan de Konink lijke Maatschappij ,X>e Schelde" te Vlissin- gen opdracht gegeven voor den bouw van een zusterschip van de „Brastagi". Zooals bekend zal dezer dagen aan de reederij worden af geleverd een ander zusterschip van de „Bras tagi", de „Weltevreden", gebouwd bij de werf van Piet Smit Jr. te Rotterdam. De B. E. L.-Week. Wijziging route reclame-optocht De Hoofdcommissie van Uitvoering der B.E.L.-week deelt mede, dat er een kleine wij ziging in de route van den reclame-optocht gebracht is. Van de Marnixstraat gaat de stoet via Stuy- vesantstraat, Stuyvesantpleien en Jan Haring straat naar de Kleverlaan en zoo verder. Voorts gaat de stoet, zoodra hij de Amster- damsche poort gepasseerd is, via de Spaarn- wouderstraat naar de Langebrug (dus niet langs de Lange Heerenvest) en zoo verder. De volledige routebeschrijving is te vinden in den Feestgids, verkrijgbaar in den boek handel, alsmede aan het Bureau der B.E.L.- week, Lange Begijnestraat nr. 20 en aan de tentoonstelling. Londeiiaars passen zich aan. De treinen overvol LONDEN, 4 Mei (T.vas—A.N.P.) De Londenaars, die thans vier dagen verstoken zijn van autobussen, schijnen zioh steeds beter aan te passen. Zij, die op betrekkelijk korten afstand van hun werkplaats wonen geven er de voorkeur aan te wandelen, ten einde een overbelasting der treinen en trams te voorkomen. Vroeg in den ochtend moest de politie het verkeer regelen bij de stations in de voorsteden. Bij sommige stations had zich een queu van een halve mijl lengte gevormd en de treinen waren zoo vol, dat velen niet konden uitstappen op de plaats, waar zij moesten zijn en gedwongen waren mee te rijden tot het endpunt. Ook bij de tramhaltes en bij de stations van den on- dergx-ondschen spoorweg in de binnenstad moest de politie het verkeer regelen. Ook de „sterren" in staking? Dreigende sympathiestaking in Hollywood. HOOLYWOOD, 4 Mei (A.NP.) De orga nisatie der filmacteurs, waartoe eenigen dei- best betaalde „sterren" behooren, heeft ge dreigd het werk te doen neerleggen uit sympathie met de staking der 6.000 techni sche arbeiders in de filmbedrijven en tevens ter bevordering van de eigen eischen naar erkenning en standaardiseering der salaris sen van acteurs in kleine rollen. JOERENEF WORDT AMBASSADEUR TE BERLIJN. MOSKOU, 4 Mei (D.N.B.—ANP.) Joe- renef, tot dusver ambassadeur te Tokio, is benoemd tot ambassadeur te Berlijn, in de plaats van Soeritz, die Potemkin als ambas sadeur te Parijs zal vervangen. Potemkin is, zoals men weet. tot plaats- vervanger van Litiwinof in het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken benoemd. te Haarlem Opnieuw een daling Conclusies waartoe de statistiek aanleiding geeft In de afgeloopen week is het aantal werkloozen te Haarlem weer iets ge daald, namelijk van 5561 tot 5516. AIzoo een vermindering van 45. Op denzelfden tijd van 1936 was het aantal werkloozen te Haarlem 6232, zoodat er een daling te consta teer en is van 716. De laatste week van April 1936 gaf een vermindering van 51, zoodat er deze week weinig verandering kwam in de vergelijken de statistiek. Gehoopt wordt dat er deze week in verband met het mooie weer veel werkloozen aan den arbeid zullen komen. Komt die verwachting uit dan kan het voor de statistiek een gunstige week worden, want de eerste week van Mei in 1936 gaf slechts een vermindering te zien van 35 Met de bouwvakken gaat het thans goed. Wij. geven ter vergelijking het aantal werk loozen op eind April in 1936 en 1937. 1936 1937 Timmerlieden 625 459 Metselaars 207 174 Voegers 28 28 Beton- en cementwerkers 35 30 Opperlieden 130 129 Grondwerkers 129 122 Heiers 14 6 Stucadoors 79 41 Loodgieters 103 84 Schilders 165 135 Wat deze voornaamste groepen van de bouwvakarbeiders betreft was het aantal werkloozen in April 1936 1515 tegen April 1937 1208. Alzoo een da ling van 307. Dit komt voor een belangrijk deel door een herleving van de particuliere bouwnijver heid. Er is bovendien aanleiding om te ver wachten dat er binnen enkele maanden nog meer bouwvakarbeiders aan het werk gaan, want van de groote werkobjecten die wij eenige weken geleden aankondigden het bedrag der bouwkosten van deze werken be draagt meer dan f 1.000.000.is er nog slechts een enkele tot een begin van uit voering gekomen. De uitwerking daarvan moet dus nog ko men. Het kleine burgerwerk (onderhoud van huizen) vraagt thans meer arbeiders dan in 1936. Het is een gelukkig verschijnsel dat het vertrouwen in de toekomst weer zooveel hereeft, dat de eigenaars van huizen nood zakelijk onderhoud niet meer zoo algemeen uitstellen. Toch kan op dit gebied nog veel meer ge daan worden" ter bestrijding van de werkloos heid. Algemeen wordt aangenomen dat de huizeneigenaars (exploitanten en menschen die in een eigen huis wonen) in de crisisjaren het noodzakelijke onderhoud voor een deel althans verwaarloosd hebben. Zou het zoo merkte een deskundige op te hoog ge taxeerd zijn, als wij aannemen dat aan elk huis in onze gemeente en omgeving 100 gul den achterstand aan onderhoud is? Zoo dit cijfer juist is, dan beteekent dit. dat het voor den welstand der huizen gewenscht zou zijn als dit geld alsnog besteed werd. Voor Haarlem met zijn 35.000 huizen zou dit alleen reeds aan onderhoudswerk f 3.500.000 beteekenen. In de metaalnijverheid is een belangrijke verbetering gekomen. Het aantal werkloozen in de voornaamste groepen bedraagt: 1936 1937 Machinebankwerkers 103 53 Constructie bankwerkers 66 31 Grof bankwerkers 83 56 Boorders 22 27 Verwarmingsmonteurs 74 58 Draaiers 50 17 Electric iens 115 101 Klinkers 35 37 Smeden 42 34 Vuurwerkers 27 26 Machinisten 39 31 Stokers 46 37 Teekenaars en werkmeesters 42 21 Deze groepen metaalbewerkers ge ven dus thans 529 werkloozen te zien tegen 744 in dezelfde maand van 1936 Een vermindering dus van 215. Te betreuren is. dat in de metaalnijver heid meer arbeiders aangenomen zouden kunnen worden als er geen gebrek aan ijzer was Dit moet uit het buitenland komen en de aanvoer naar ons land ondervindt moei lijkheden blijkbaar omdat de oorlogsindustrie op geweldige hoeveelheden ijzer beslag legt. Aan een enkel bedrijf is het zeifs noodig ge weest werklieden te ontslaan omdat men zit te wachten op aanvoer van materialen. In het transportbedrijf is de toestand nog slecht. Er zijn nu 252 chauffeurs werkloos tegen 187 in April 1936. Maar die toeneming is ook wel een gevolg van het feit, dat ver scheidene werkloozen uit andere vakken (of die geen vak hadden) chauffeeren geleerd hebben en nu ingeschreven staan als chauf feurs. Het aantal koetsiers is bij verleden jaar vergeleken gestegen van 18 tot 24. Het aantal losse arbeider waarvan er ook zeer velen op het transponoedrijf zijn aan gewezen bedraagt nu 1134 tegen 1049 in April van 1936. Ook daarbij dus een vermeerdering. Het woord is aan Commerson De nietsdoener doodt den tijd en de tijd doodt den nietsdoener. In de bloemisterij en de landbouw blijft het nog slecht gaan. Er zijn nu 173 bloemist arbeiders zonder werk (tegen 144 in April 1936) en 53 landarbeiders (April 1936: 46). In de bedrijven van de voedings- en genot middelen is van een opleving nog niet veel te bespeuren. De verschillende 'groepen vertoo- nen vrijwel hetzelfde aantal werkloozen als in April 1936. Nu zijn er 207 kantoorbedienden zonder werk tegen 199 een jaar geleden. De werkloosheid onder de reizigers steeg van 87 tot 97. De Hertog van Windsor op weg naar Tours. ArlbergOriënt Express bij Verneuilletang verlaten. VERNEUTT,T.F.TANG, 4 Mei. (Havas). Teneinde zooveel mogelijk te ontsnappen aan de nieuwsgierigheid van het publiek, had de hertog van Windsor den wensch te kennen gegeven te Verneuilletang de Arlberg-Orient Express, waarmede hij van Salzburg kwam, te verlaten. Het geheim was goed bewaard en slechts enkele journalisten waren aanwe zig. Enkele oogenblikken, nadat de trein aan het station stopte, verliet de hertog zijn com partiment. Hij was in het grijs gekleed, had den hoed in de hand en een regenjas over den arm. Hij werd vergezeld door een ver tegenwoordiger van de Britsche legatie, Een tiental persfotografen, dat te Salzburg of aan de Fransche grens in den trein plaats hadden genomen, haastte zich den hertog te fotografeeren. Voor het station onderhield de hertog zich een oogenblik met de Engel- schen, die hem vergezelden en stapte vervol gens in de auto. die hem naar kasteel Cande nabij Tours zou brengen, waar mevr. Simp son vertoeft. Vijf minuten voor half tien ver liet de stoet Verneuilletang. De auto van den hertog werd gevolgd door een auto met twee detectives en twee auto's met journalisten. De stoet werd geopend en gesloten door mo torpolitie. Van Verneuilletang, dat 53 K.M. van Parijs ligt, gaat de weg via Fontainebleau, Orleans en Blois naar Tours. Hedenochtend tien uur is de pers op het kasteel Cande ontvangen. Medegedeeld werd, dat de hertog van Windsor hedenmiddag voor de lunch op kasteel Cande zal aanko men. waar hij verscheidene dagen de gast zal zijn van mevrouw Bedaux. Eenige dagen na de aankomst van den hertog zullen de plannen van den hertog en mevrouw Simpson bekend worden gemaakt, op het oogenblik staan deze plannen nog niet vast. De Fransche consul te Baltimore heeft op verzoek van de Fransche autoriteiten het geboortebewijs van mevrouw Wallis War- field-Simpson, geboren te Montery (Pensyl- vanië) 19 Juli 1896, naar Frankrijk opge zonden. PRINS CANTACUZENE GEEFT PLAN OP. Uit Algiers: Prins Cantacuzene, die een po ging in het werk stelde van Londen naar de Kaap te vliegen, is gisteren te Aoelef aangeko men. Hij heeft zijn verdere plannen laten varen in verband met het slechte functionee- ren van een aantal onderdeelen van zijn toe stel. Er zijn telkens lezers, die voor de eerste maal een „Groentje" opgeven. Zij treden na deze proef toe tot de zeer velen, die het steeds doen, wanneer er aanleiding toe is. pag. Het aantal werkloozen te Haarlem is op nieuw gedaald. 1 Wie zal wethouder Roodenburg in het College van B. en W. te Haarlem op volgen? 1 Philips keert 6 pet. interim-dividend uit 3 De aftrek van gezinsinkomsten voor werk loozen wordt gewijzigd. 3 De heer Frère heeft met dr. Colijn gecon fereerd. 3 Engeland zal zijn hulpverleen in g bij de ontruiming van Bilbao voortzetten. 4 Von Neurath heeft een onderhoud met Mussolini gehad. 4 Dr. J. W. Lindenbergh verlaat Haarlem 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hoofd- en handenarbeid. 1 TijdgenootenLeo Halle. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Londen zonder bussen. 4 H. D. Vertelling: Dc Exotische geur. 6 Sport in 't Kort 7 J. B. Schuil: „De distel" door Jacob van Lcnnep. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1