Aftrek gezinsinkomsten van werkloozen gewijzigd SITTEBSsM8B DINSDAG 4 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Voortaan zullen daarvoor vaste bedragen gelden Geen toeslag in verband met de prijsstijging. De regeeringspersdienst deelt het volgende mede: Den minister van Sociale Zaken is van verschillende zijden verzocht, in verband met de prijsstijging van eenige levensbehoeften, den steun voor de werkloozen te willen ver- hoogen. Van andere zijde weer werd het ver zoek gedaan, den brandstoffenbijslag, die einde Maart, zooals gebruikelijk, afliep, met het oog op vorenbedoelde prijsstijging te conl tinueeren. De minister heeft deze verzoeken afgewe zen o.a. op grond van de overweging, dat het voordeel, dat de ondersteunden van de door de regeering in distributie gebrachte levens middelen hebben, financieel van zooveel be- teekenis is, dat de bedoelde prijsstijging daar door ruimschoots wordt opgevangen In hoeverre deze distributie van financieele beteekenis is, moge uit het volgende staatje blijken: In gemeenten, waarin alle producten wor den verstrekt, heeft, berekend naar de maxi mum toegelaten hoeveelheden, een gezin van vijf personen per week een voordeel van: kleinhan- distribu- voordeel delprijs tieprijs Margarine 1 pond f 0.54 f 0.22 f 0.32 Bak- en braadvet Vz pond f 0.25 f 0.11 f 0.14 Gehakt 3 K.G. f 1.80 f 0.97Vz f 0.82Vz Versche groenten 10 K.G. f 0.80 f 0.30 f 0.50 Blikgroenten 2 bl. f 0.40 f 0.26 f 0.14 Tomaten 2 bl. f 0.56 f 0.26 f 0.30 Zeevisch 4 KG. f 1.40 f 0.72 f 0.68 Totaal voordeel f 2.90 V2 Voor gemeenten, die niet alle producten afnemen voor personen, die zich niet alle producten in een week aanschaffen, kan het bedrag van het voordeel uit de distributie uit vorenstaand lijstje per product worden afge lezen. Bedoeld voordeel wordt ook genoten door hen, die in werkverschaffing arbeid verrich ten, en wel boven hun loon. Wel is der regeering gebleken, dat, nu er door de opleving in vele bedrijven meer werkgelegenheid aanwezig is, er aanleiding is om de bepaling inzake aftrek van inkom sten, voor zoover deze van inwonende gezins leden van ondersteunden afkomstig zijn, eenigermate te wijzigen Zooals bekend is, heeft de minister van Sociale Zaken voor eenigen tijd toegezegd deze quaestie te zullen overwegen. Uit een daar naar ingesteld onderzoek is nl. gebleken, dat er zich gevallen voordoen, waarin het betrokken gezin van het aan vaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs finan cieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men nl. voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkkleeding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aanschaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op het ver richten van arbeid noodzakelijk. Teneinde met het oog op de hui dige meerdere werkgelegenheid het aanvaarden van werk door de werk- looze gezinsleden van ondersteunden zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de regeering besloten om aan de hiervoor geschetste bezwaren tege moet te komen, door de bepaling in zake aftrek van gezinsinkomsten bij de berekening van den steun als volgt te wijzigen. In den vervolr zal bij de bereke ning van den bedoelden aftrek wor den vrijgelaten: f 2.van de verdiensten van iede- ren inwonenden minderjarige en f 4.van de verdiensten van iede- ren inwonenden meerderjarige. De heer Frère bij minister Colijn. De heer Frère, die in opdracht van den Belgischen minister-president van Zeeland, de verschillende hoofd steden bezoekt, ten einde over in ternationale economische samen werking te spreken, heeft een bezoek gebracht aan minister Colijn, en met dezen een onderhoud gehad, dat twee uur geuurd heeft. GROOT AANTAL AANVRAGEN VOOR AUTOBUSDIENSTEN AFGEWEZEN. De commissie, bedoeld in art. 5 van het reglement autovervoer personen, heeft o.m. afgewezen de volgende verzoeker, om ver gunning voor de uitoefening van een auto busdienst in meer dan een gemeente: Van N. Sommeling te 's Gravenhage tus- schen 's Gravenhage en Amsterdam; van G. A. van Zetten te Rotterdam, tuschen Rotter dam en Amsterdam; van het Nederlandsch Autobedrijf „N.A.B.", te Amsterdam, tusschen Amsterdam's Gravenhage en/of Rotter dam; van de Lindbergh Touringcars te Amster dam, tusschen Amsterdam en 's Graven hage; van de N.V. „Cebuto" te Amsterdam, tus schen: A. Haarlem en Dusseldorf, b. Haarlem en Brussel. ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Een 20-jarige jongen was Maandagavond in een garage in de Philips van Almondestraat te Amsterdam, bezig een motor te probeeren. Hij was op het zadel gaan zitten en sloeg den motor aan. Met vrij groote snelheid reed hij plotseling recht vooruit de garage uit en de straat op. De jongeman was weinig bedreven in het besturen van een motor, zoodat hij met vrij groote snelheid tegen een huis aan de over zijde botste. Hij werd met het hoofd door de ruiten van de woning geslingerd en is met eenige snij wonden naar het Wilhelmina gast- I huis vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij naar zijn woning terugkeeren. HALLE Er was eens een man genaamd Halle Die stopte de knallendste balie' De tribune-meneeren Kunnen d i t van hem leeren 't Is beter te d o e n dan te bralle'. Het vergaau van de „Van der Wyck". Werktuigkundigen gehoord. Op peilglazen was te zien, dat het schip scheef lag. BATAVIA, 3 Mei (Aneta). De Raad van Scheepvaart heeft vandaag het onderzoek naar de ramp van de „Van der Wijck" voortgezet. Getuige Abdul, stoker op de „Van der Wijck", verklaarde dat in den nacht van het ongeluk na half één nog de derde en de vijfde machi nist een ronde hadden gemaakt in de machine kamer. Op dat moment stond in de peilglazen aan stuurboordzijde der ketels meer water dan aan bakboord. Het schip lag dus al -eenigszins scheef. Getuige Eman, ladingsklerk, antwoordde op de vraag, of het schip gemakkelijk scheef viel: „Jawel, echter alleen als het leeg was." Getuige Gerdingh. passagier van de „Van der Wijck", zeide dat z.i. het schip niet „rank" was. Getuige zag het roode bakboordlicht tot het laatste toe. Dat was even voor de „Van der Wijck" on dér water verdween. Het electrisch licht brandde tot het laatste moment. Den volgenden getuige, den hoofdwerktuig kundige van de „Van der Wijck", den heer Weyhenke, werd de vraag gesteld of hij niet wat laat gewaarschuwd was. gezien den water stand der peilglazen. Getuige gaf toe. dat hij wel eerder gewaarschuwd had kunnen wor den. Hij meende echter, dat de helling vrij plotseling was ontstaan. Een andere werktuigkundige van de „Van der Wijck", verklaarde dat hij wacht liep van acht tot twaalf uur. Bij het overgeven van de wacht meldde hij „dat er niets bijzonders was". Gedurende de geheele wacht was uit de tank aan stuurboord circa tien ton olie ver stookt, terwijl tevens uit de tank aan stuur boord badwater was gepompt. Getuige heeft zich echter niet gerealiseerd, dat de „Van der Wijck" niet recht kwam. De voorzitter van den Raad kwalificeerde dit als „een beetje sloom". Overigens achtte de voorzitter het bevreemdend, waarom niet om tien uur de pomp is overgezet op de bak boordtank, daar het gebruikelijk is om iedere twee uur om beurten van stuurboord en van bakboord te stoken. De volgende zitting van den Raad zal plaats hebben op 5 Mei. WILLY MULLENS BELAST MET DE OPNAME VAN DE ENGELSCHE KRONINGSFILM. Naar wij vernemen is onze landgenoot, de bekende filmoperateur, Willy Mullens, door Fox Film Corporation te New York uitge- noodigd, zich naar Londen te begeven ten einde daar een film op te nemen van de kroning van den Engelschen koning in West minster Abbey voor de Fox Movietone film. De aanleiding tot deze uitnoodiging is ge legen in het feit, dat de heer Mullens belast was met het opnemen van de film van het prinselijk huwelijk in de Groote Kerk, welke film uitnemend is geslaagd en zeer de aan dacht heeft getrokken van de verschillende filmmaatschappijen. Algemeene Friesclie Levens verzekering-Maatschappij. In de op Maandag 3 Mei-gehouden jaarlijk- sche Algemeene Vergadering der leden van bovengenoemde Maatschappij, opgericht 1844 en gevestigd te Leeuwarden, werden jaarver slag en Verlies- en Winstrekening over 1936 benevens de Balans per ultimo 1936 goedge keurd. Aan dit jaarverslag wordt het volgende ont leend: Het afgeloopen jaar is, zoowel wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resultaten, zeer bevredigend ge weest. Immers, niet alleen dat het verzekerd bedrag netto toenam met f 14.298.879,42 (f 7.527.197,62 kapitaalverzekering en f 6.771.681,80 rentever zekering), een bedrag, belangrijk grooter dan het vorig jaar, ook de financieele resultaten zijn zóó, dat a. naast de berekende toename van de wis kundige of premiereserve met f 5.047.160,01 deze met een extra-bedrag van f 661.869,76 ver sterkt kon worden; b. de extra reserve met f 985.343,24 kon ver meerderen, zijnde dit bedrag het saldo koers winst 1936. c. op de vaste goederen f 219.980,53 kon wor den afgeschreven, en ten slotte: d. voor de verzekerden f 639.818,17y2 als winstuitkeering beschikbaar kon worden ge steld. De gemiddelde gekweekte interest bedroeg 4,5 pet. (v.j. 4,58 pet.) terwijl de premiereserve is berekend voor 66,1 pet. met 4 pet. (v.j. 66,7); voor 12,2 pet. met ZV2 pet. (v.j. 33,3) en voor 21,7 pet. (v.j. nihil) met 3 pet., derhalve ge middeld 3,72 pet. (v.j. 3.83), zoodat een ruime marge aanwezig is. De sterfte was voor de Maatschappij gunstig. Van het voor doorloopende onkosten be schikbare bedrag ad. f 1.468.796,34 (v.j. f 1.461.257,19) werd slechts verbruikt f 969.800,36 (v.j. f933.157,18). Aan de Verlies- en Winstrekening worden de volgende cijfers ontleend, waarbij rekening is gehouden met de herverzekering. Debet Toename premiereserve f 5.709.029,84 5.495.540,14 Uitkeeringen ƒ3.082.946.35 3.010.053,08'/2) Lijfrenten f 1.790.513,21 Vz (ƒ1.673.562,10 Afkoopen ƒ1.384.190,10 (ƒ1.461.267,14 Eerste onkosten 877.665,83 766.761,59 Doorloopende onkosten 969.800,36 933.157,18 Verlies op beleggingen f 22.287,47 17.070,90 Diversen 24.270,75!/2 68.451,35»/2) Bedrijfswinst 859.798,70y2 1.086.824,17'/2) Credit Termij npremiën 7.059.476,96Vz 6.926.734,93Vz) Koopsommen ƒ3.416.865,72 3.670.089.76 >/2) Rente van beleggingen f 3.931.402,47>/2 3.838.534,62 Huren 117.017,70Vz 62.033,50Vz) Winst op beleggingen 194.630,45 15.023,13 Diversen 1.109,31 271,71 De bedrijfswinst is als volgt verdeeld: Afschrijving gebouwen 219.980,53 143.633,17 Storting in extra reserve 503.582,36 Vz) Voor verzekerden 639.818,17^ 439.608,64 Voor verzekerden is thans in totaal beschik baar 1.282.025,24i/2 welk bedrag, daar de belasting 'enz. afzonder lijk gereserveerd is, dus zuiver voor verdeeling aan het eind der loopende winstperioden be stemd is. In plaats van uit de winst een stor ting te doen in de extra-reserve, werd dit jaar de premie-reserve uit de bedrijfswinst extra versterkt met f 661.869,76. Voor de afdeeling Volksverzekering is met 1934 een nieuwe winstperiode aangevangen, eindigende zoodra de te verdeelen winst voor die afdeeling voldoende is om de verzekerde bedragen met minstens 5 pet. te kunnen ver- hoogen. Voor de afdeeling Levensverzekering is met het jaar 1935 weder een driejarige winstperiode aangevangen. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.j MINISTER GELISSEN TE WARSCHAU. WARSCHAU, 3 Mei (A.N.P.) Minister Ge- lissen is hier aangekomen. In een onderhoud met journalisten verklaarde hij, dat de jaarmarkt te Poznan op hem en de andere buitenlandsche bezoekers een diepen indruk heeft gemaakt. PERSONENAUTO MET WEGGENOMEN ACHTERZITTING IS GEEN VRACHTAUTO. De K.N.A.C. heeft op 3 Maart jj. aan den minister van financiën een adres aangebo den inzake de verschuldigde motorrijtuigen belasting voor motorrijtuigen, waaruit tij delijk ten behoeve van de plaatsing van mon sterkoffers en goederenvoorraden de achter zitting en rugleuning zijn verwijderd. Blijkens ontvangen mededeeling van den minister van financiën d.d. 22 April jj. werd zijnerzijds een aanschrijving tot den amb tenaar der directe belastingen gericht, waarin is bepaald, dat luxemotorrijtuigen, waaruit de achterleuning is verwijderd, ten einde de ontstane ruimte te kunnen gebruiken voor het vervoeren van monsters, reclamemateriaal, enz., doch waarvan het primaire doel is het vervoeren van een persoon, terwijl het ver voeren der (bedoelde) goederen als bijkom stig doel kan worden beschouwd, geacht kun nen worden te vallen onder het tarief van artikel 3, lid 1, letter b r motorrijtuigen belastingwet (belasting als gewone perso nenauto) Philips keert interim-dividend uit. Zes procent. Wij vernemen, dat directie en com missarissen van de N.V. Philips' gloei lampenfabrieken hebben besloten, over het boekjaar 1936,37 een inte rim dividend uit te keeren van zes procent op de gewone en preferente aandeelen, betaalbaar van Vrijdag 7 Mei af tegen inlevering van dividend bewijs no. 40. De raad van beheer der N.V. ge meenschappelijk bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken deelt ons mede, dat over het boekjaar 1936/37 een interimdividend zal wor den uitgekeerd van zes procent op de gewone en preferente aandeelen, be taalbaar van Vrijdag 7 Mei af tegen inlevering van dividendbewijs no. 40. (Over 1935/36 is geen interim-dividend door Philips uitgekeerd. Het totaal dividend be droeg toen 6 pet. - Red.) Vrille met te zwaar gewicht. Oorzaak van het vliegongelux te Stompwijk. In een Maandagmiddag te half één ge houden zitting van den Raad voor de Lucht vaart heeft de voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien voorlezing gedaan van de uitspraak van dit college in zake het op 16 Januari j.l. te Stompwijk bij het dalen in een vrille ver ongelukte sportviegtuig PH-AIT, bemand door de vliegers J. K. Hoekstra en P. Bosch. De laatste kwam daarbij om het leven, terwijl Hoekstra een enkelbreuk bekwam. De raad sprak als zijn oordeel uit, dat de oorzaak van het ongeval niet met zeker heid kan worden aangegeven. Het onderzoek heeft gen enklee aanleiding gegeven tot de onderstelling, dat eenig onderdeel van het vliegtuig tijdens de vlucht zou zijn gebroken. Ook de motor moet gedurende de vlucht volkomen in orde zijn geweest. Het uitvoeren van een vrille met een vlieg tuig als het onderhavige, dat de bestuurder Hoekstra volkomen kende, moet behoudens de overschrijding van het maximum toelaat baar gewicht, naar het oordeel van den Raad niet onverantwoord worden geacht. Hoekstra had zich echter te voren van het gewicht van het vliegtuig rekenschap moeten geven. Ernstige gevolgen kunnen uit een verzuim te dezen vorotvloeien, ook al staat eenigszins vast, dat i.e. de overschrijding van het gewicht de bijzondere gedraging van het vliegtuig tijdens de vrille heeft veroor zaakt. De Raad is van oordeel, dat Hoekstra te dezen opzichte ernstige blaam treft. Door de overschrijding' van het maximum toelaat baar gewicht zijn de wettelijke voorschriften (art. 15, lid 2 der Luchtvaartwet en art. 89 onder b. der R.T.L.)overtreden. Niettemin is de Raad niet gerechtigd een tuchtmaat regel toe te passen, aangezien niet is komen vast te staan, dat het ongeval aan de schuld van Hoekstra is te wijten. Evenmin kan de Raad vrijheid vinden ar tikel 37, lid 1 van de Luchtvaartrampenwet toe te passen, nu een aanklacht als bedoeld in artikel 38 der wet niet is ingediend. Anderzijds is gebleken, dat Hoekstra tijdens de noodlottige vrille met bekwaamheid en tegenwoordigheid van geest heeft gehan deld. Drie maanden tegen woest autobestuurder geëischt. Hooger beroep pakt verkeerd uit. Op 19 September van het vorig jaar wer den 's avonds op den verkeersweg Dordrecht —Rotterdam onder de gemeente Zwijndrecht op verschillende tijdstippen, twee wielrijders door een grooten vrachtwagen aangereden. De wielrijders werden tegen den grond ge slingerd en vrij ernstig gewond opgenomen, de vrachtwagen reed na de aanrijding met onverminderde vaart door, doch de bestuur der van een achter den vrachtauto rijdenden wagen had het nummer genoteerd en niet lang daarna werd de Dordtsche expediteur J R. V. aangehouden. Deze gaf toe, dat hij wel verschillende schokken had gevoeld, maar omdat hij haast had thuis te komen, was hij maar doorgere den. De verbaliseerende agent had V. even wel in de garage beziggezien met het ver wijderen van de sporen van de aanrijding. De Dordtsche rechtbank veroordeelde den expediteur wegens het veroorzaken van li chamelijk letsel door schuld tot een hechte- nisstraf van twee maanden met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. V. was in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof gekomen, omdat zijn expeditiebe drijf ten gronde zou gaan, als hij een jaar lang niet zou mogen rijden. De bom barstte echter verkeerd voor hem, zooais de president, mr. D. Lodder opmerkte. In een zeer scherp requisitoir kwam de pro cureur-generaal mi'. A. Rombach, tot de con clusie, dat de door de rechtbank opgelegde straf veel te laag moest worden geacht. Door het getuigen-verhoor was komen vast te staan, dat verdachte zeer snel had gere den en steeds heen en weer over den weg had geslingerd. Waarschijnlijk was hij niet vrij van sterken drank geweest, hoewel hij zelf beweerde, dat hij slechts twee glazen bier had gedronken. De elementaire regels van het verkeer had verdachte, aldus de procureur-generaal, op schandelijke wijze met voeten getreden. Hij had absoluut geen rekening gehouden met andere weggebruikers. De weg was breed genoeg om een fietser te kunnen passeeren en ook al was de weg te smal geweest, dan nog had verdachte signaal moeten geven of voorzichtiger moeten rij den. Geen van beide heeft hij gedaan, maar het ergst van alles was, dat verdachte na de aanrijdingen is doorgereden en zich niet om de gewonden heeft bekommerd. „Deze man," zoo eindigde mr. Rombach zijn requisitoir", „behoort als bestuurder van een motorrijtuig niet op den weg thuis. Bij de politie stond hij bekend als een woest rij der. Zijn wijze van rijden moest ten slotte tot dergelijke ongevallen leiden. De straf door de rechtbank te Dordrecht opgelegd, acht ik veel te licht. Ik requireer een gevan genisstraf van drie maanden met ontzeggjng van de bevoegdheid om een motorrijtuig t« besturen voor den tijd van een jaar."

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5