Vredesgang Victoria Strepen voor den Zomer. FEMINA WOENSDAG 5 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 10 STROOP OF AZIJN. Anderen vriendelijk bejegenen, dat gaat sommigen zoo gemakkelijk en vanzelfsprekend af. Wie zij ook ontmoeten, wie hun hulp in roept, wie hun een dienst bewijst, van wien zij iets koopen, in een woord: met wie zij ook in aanraking komen, altijd is hun vriendelijke wijze van optreden dezelfde. Waar men ze ontmoet, en met wie ze ook zijn, altijd is hun begroeting vriendelijk, zonder zoetsappigheid. En daardoor geven zij ieder ander altijd de zeer sterke gewaarwording van in zijn waarde gelaten te worden. Er zijn menschen die zich minder gevoelen dan die vriendelijke, en daardoor doen zij wat stug en terughoudend. Maar ziet, de andere bemerkt dit blijkbaar niet in zijn oprechte vriendelijklieid en de stugge voelt zich ver warmen tot een grooter gevoel van eigen waarde. Er zijn er ook die zich heel wat meer ge voelen dan de vriendelijke, maar op diens har- telijken toon stuit de kilheid van deze hoog hartigheid af en heeft er geen vat op. Oprecht-vriendelijke menschen die ieder in zijn waarde laten, kennen altijd veel men schen doordat hun vriendelijkheid, en daar door hun persoon, in de menschen die zij ontmoeten blijft naklinken, en zij worden overal met vreugde begroet, omdat zij een prettige sfeer met zich meebrengen. „Men vangt meer vliegen met stroop dan met azijn" zegt het r.preekwoord, maar het merkwaardigste is, dat deze menschen die uit hun aard vriendelijk en voorkomend zijn, nooit over het vangen van vliegen in verband met hun verhouding tot hun medemensehen denken. Hun aantrekkelijkheid schuilt in hun spontane hartelijkheid die .niet aan zichzelf denkt, maar aan de anderen die zij op hun weg tegenkomen. Dat zijn de menschen met een vriendelijk gemoed, met een groot sociaal gevoel, met een warm hart. Nogal een kunst om zoo te zijn, als je ka rakter nu eenmaal zoo is, zal men misschien zeggen. Zóó eenvoudig is het echter niet, het menschelijk karakter is niet zus of zoo maar een samenstelling van allerlei eigenschappen, goede of slechte, die elkaar in evenwicht moe ten houden. Nu hebben die menschen met een groote dosis liefde voor anderen deze eigen schap, die in de kiem in elk mensch aanwezig is, zóó aangekweekt dat zij hun heele wezen is gaan beheerschen.En omdat die kiem bij elkeen aanwezig is, kan ook ieder dit ontwik kelen tot iets moois en groots. Den een valt dit zwaarder dan een ander, maar hoe verder men zich erin gaat oefenen, hoe meer men tot de slotsom zal komen, dat het steeds gemakkelijker wordt, omdat de vriendelijkheid, de hartelijkheid, de liefde ook altijd weer die eigenschappen bij anderen weten op te wekken. En wat eerst als een taak op onze schouders werd gelegd wordt een voorrecht door de gemakkelijkheid waarmee het steeds vlotter tot uitvoering wordt ge bracht. Een vriendelijke man of vrouw haalt bijna altijd in een ander het beste naar voren wat hij of zij te geven heeft, en zij laten een spoor na van zonnigheid en geluk. E. E. J.—P. VOOR HANDIGE VINGERS Een aardige „eigen" blouse voor den zomertijd. Zoixaag Vv a Juliennesoep, Tomatensoep. Gepaneerde ham Vleeschkoekjes broodjes. Aardappelen Flageolets. Dunsel. Zure eiersaus Rijstebrij. Aardappelen Donderdags- Warme bitterkoekjes Biefstuk. pudding en warme Spinazie vanillesaus Aardappelen. Maandag Bi-oodschotel. Ragout met bruine met ï'abarber. saus Vrijdag: Aardappelen. Spinaziesoep. Kropsla Gekookte tarbot Griesmeelpudding Zure saus Gestoofde pruimen. Aardappelen. Schuimomelet. Dinsdag- Vruchten. Run der rib. Zaterdag; Postelein. Gebakken lever. Aardappelen Bieten. Flensjes met Aardappelen. abrikozenjam. Vanillevla m. vruchten u - nimmer rustende mode brengt steeds weer iéts nieuws: nu zijn het stoffen, bedrukt met letters, cijfers en zelfs heele woorden! Dit modegrapje schept ons de gelegenheid om, met een lapje glanzend linnen en een paar stren getjes borduurkatoen, een origineele „eigen" blouse te vervaardigen. Deze blouse draagt n.l. onze handteekening en een vriendin of zuster, die ze van ons leent, pleegt absoluut een strafbare handeling. De teekening spreekt voor zichzelf. Eerst wordt de blouse geheel afgewerkt, daarna geborduurd. Dit gelukt het best, wanneer u de lijnen, waarop de woorden zullen komen, eerst met een rijgdraad aangeeft, u kunt dan niet scheef gaan. Op onze teekening ziet u, hoe de naam Rosemarie, die zich telkens herhaalt, in twee kleuren b.v. rood en zwart, is gewerkt. Op een blouse van beige linnen staat dit alleraardigst. De ouderen onder ons zullen een dergelijke demonstratie misschien wat kinderachtig vin den. Voor de jongemeisjes is het echter wel een grappig nieuwigheidje! KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Veilig verbranden van papier. Verbranden van brieven en andere papieren is de beste weg om ze kwijt te raken wanneer ze hun dienst hebben gedaan. Bij 't verhuizen of in den schoomaaktijd wanneer men laden opruimt en correspondentie uitzoekt, worden meestal groote pakken brieven terzijde gelegd om te worden vernietigd, doch vaak schrikt men ervoor terug, de papieren in de kachel te verbranden uit vrees voor 'n schoorsteen brandje. Toch kunt u dit veilig doen, als u maar even de moeite neemt, de papieren in dikke pakken stevig op te rollen en om iedere rol een ijzerdraadje te doen. Men kan deze rollen zelfs bewaren om ze een weinig nat gemaakt te gebruiken Bis men 's nachts de kachel wil aanhouden. RECEPTEN. Gepaneerde hambroodjes. Benoodigd: 100 gram ham, 100 gr. kalfs- vleesch, 12 gr. bloem. 15 gr. boter. iy2 d.L. bouillon, 11/2 ei„ 2 lepels melk, paneermeel, frituurvet, 8 a 10 stukjes oud brood 4 bij 8 c.M. De ham en het vleesch fijnhakken. Een saus maken van bouillon, boter en bloem. Het vleesch en de ham er doorroeren, op smaak afmaken met peper en zout en de broodjes er mee beleggen, zoo dat er als een glad bergje bovenop ligt. De eieren met 2 lepels melk kloppen, de broodjes hierin leggen, af en toe bedruipen tot het vocht erin getrokken is. Dan door fijn paneermeel wentelen en in het' fri tuurvet (slaolie) vlug bruin bakken, Uit laten lekken op grijs papier en op een schaaltje met een vingerdoekje er op leggen. Garnee- ren met peterselie. Ragout met bruine saus (3 a 4 pers.) Benoodigd: V2L.bouillon, pl.m. 2 ons koud malsch vleesch, pl.m. 1 1/2 ons gehakt. 1 ui, laurierblad, peperkorrel, thijm, 45 gr. bloem, 50 gr. boter. Soya of Eng. saus. Het gehakt op de gewone manier aanma ken en balletjes van maken en deze in wat bouillon gaar koken (15 minuten). De ui met de kruiden in de boter bruin bakken, de bloem toevoegen en als deze licht bruin ge brand is de bouillon langzaam, voortdurend roerende, er bij gieten. De saus 5 minuten door laten koken, zeven en op smaak afmaken met soya of Engelsche saus. Het is stukjes ge sneden vleesch en de balletjes er in doen, en even goed verwarmen. Vleeschkoekjes (8 stuks). Benoodigd: 2 ons vleeschresten, 1 ui, 20 gr. ->oter of vet, 3 flinke aardappelen, 1 d.L. bruin •an jus, zout, peper, nootmuskaat. 75 gr. bo er, paneermeel, 1 ei. Het vleesch malen en vermengen met de -vebakken ui, de fijngemaakte aardappelen, -net vocht, de kruiden, eierdooiers en het zout. De massa moet goed samenhangend zijn. Hier van platte koekjes maken. pl.m. iy2 c.M. dik. Deze door eiwit en paneermeel halen en in boter in de koekepan bruinbakken. De jus afmaken met water. De koekjes worden mooier als men ze in heet frituurvet bakt. Men heeft den geen jus, dus moet er den ge smolten of bruine boter bijgeven. Broodschotel met rabarber. Benoodigd: 10 a 12 sneden oud brood, 1 groote bos rabarber, pl.m. 100 gr. suiker, 50 gr. boter, kaneel. Op de gewone manier rabarbermoes koken en deze laag om laag met het brood, waar de korstjes afgesneden zijn, in een vuurvaste schotel leggen. Het brood wordt met de boter besmeerd. De bovenste laag moet uit punten brood bestaan, die netjes aansluiten. Wat sui ker en kaneel er over strooien, stukjes boter er op leggen en de schotel pl.m. 20 minuten in een niet te warme oven zetten. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Kaasbroodjes. Stamppot van rauwe sla, Deensche rijst. 2 Bloemkoolsoep, Zuring Aardappelen, Boter saus, Rijstkoekjes. 3 Capucijnersoep, Aardappelen, Koude ge kookte biet met appel en mayonaise, Ome- lette soufflée. 4 Schotel van rauwe spinazie, bloemkool, wor tel, en kropsla met mayonaise, Gebakken aardappelen, Warme broodpudding, vanille saus. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. Als men met thee gemorst heeft, is het van belang de vlek direct met lauw water af te sponzen. (Het verdient aanbeveling door het water een weinig mierenzuur te doen, daarna de plek met een zachte leeren lap, of zachte doek zoo droog mogelijk te kloppen en dan te bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur, als de plek goed droog is, met een zacht borsteltje weer verwijderd wordt. Koffievlekken worden op dezelfde manier behandeld. Bovengenoemde vlekken kunnen niet met benzine verwijderd worden, wel echter kun nen ze door bleeken geheel verwijderd worden, doch alleen op witte stoffen. Men gaat dan als volgt te werk: Los eenige grammen overmangaanzure kali op in een theekopje kokend water. Laten afkoelen. Bet de thee- of koffievlek met de kali, laat even inwerken, daarna betten met zwaveligzuur, tot dat de vlek verdwenen is. Ten slotte de plek J met warm water goed afsponzen, zoo droog 1 mogelijk kloppen en bedekken met een laagje magnesia, wat na een uur, als de plek goed droog is, weer verwijderd kan worden. BOERENKEUKEN Een zonderlinge keuken houdt het boeren land er soms op na! De Veluwsche boerin b.v. kent geen gebraden hazen- of konijnenbout, noch gebakken visch, welke trouwens nooit anders dan als panharing aan de kar de boe ren bereikt; alles wordt daar gekookt tegelijk met en bovenop de aardappelen van den mid- dagpot. Worden die afgegoten, dan moeten vleesch of visch ook maar gaar zijn. Een aardig staaltje hiei-van ondervond een toerist, die bij een gastvrijen Veluwschen boer de schaapskermis had meegemaakt en die latei- uit- Vlaardingen, waar hij woonde, het boeren gezin een dozijntje nieuwe Hollandsche harin gen zond. „Wel?" vroeg hij een jaartje later, toen hij den boer weer sprak, „hoe heeft die haring gesmaakt?" Om de waarheid te zeggen, mee gevallen was ze niet. Alleen Stien de meid, die een echte vischliefhebster was, had er zes stuks opgegeten, de anderen konden die „vreemde" spullen niet door den keel krijgen. „En ze waren toch goed gaar geweest!" ver klaarde de boerin. „Gaar geweest? Hoe dan? Ze had die nieuwe haring toch niet gekookt?" „Ja, zeker! gewoon net als alle panharing, boven op de eerpels!" „In één jaar uw tuin vol bloemen", is hoop gevend voor de 'menschen die pas verhuisd zijn. Het boeltje ziet eruit als zoovele andere, met beschrijvingen van voor het gestelde doel geschikte planten. Het is een tweede druk. Beide smakelijke boekjes zijn uitgaven van J M. Meulenhoff te Amsterdam Flitsen uit het Buitenland. Onderioijsverbeteringen in tal van landen. De verbeteringen op onderwijsgebied zijn over bijna de geheele beschaafde wereld aan de orde van den dag. In F i n 1 a n d is het besluit genomen tot op richting van 140 nieuwe lagere scholen, 58 lagere scholen met beknopter leerplan en 15 H.B.S.-en. In Italië zijn in twaalf jaar tijds 18.000 klassen toegevoegd, het aantal leerlingen per klasse wordt voortdurend minder. In Zwitserland is het nieuwste snufje op school construeeren en bedienen van tele foontoestellen. De leerlingen mogen gratis telefoneeren met twee verschillende plaatsen in Zwitserland. In Engeland staan thans vier scholen in voortdurend contact met een vrachtboot, die een lange reis maakt. Door brieven van den kapitein en de officieren blijven ze van alle geografische en commercieele bizonderheden op de hoogte. Dit is een proef; later hoopt men het op deze wijze „meelevende" aantal scholen tot honderd uit te breiden. In Au s t r a 1 i hebben 150 jongens met een Pullmantrein een reis van 700 mijlen gemaakt, gevolgd doof een reis van 300 mijlen met een autobus, onder geleide van onderwijzers, die onderweg „aanschouwelijk aardrijkskunde- onderwijs" geven. In Chili is de eerste handelsschool voor- meisjes geopend. In tal van landen streeft men ernaar, de stadskinderen liefde voor het eenvoudige leven op het land bij te brengen. In E ng eland heeft men reeds tot dit doel 31.000 kinderen gedurende 9 maanden naar buiten laten gaan. Ik, die de zware aarde draag", kies 't allerbeste voor mijn maag; biscuits en chocola. Ik vraag: ,'Adv. Ingez. Med.) In de lengte, in de breedte en diagonaalsgewijze. Gestreepte stoffen zullen dezen zomer bij zonder in trek zijn. En daar mogen we blij om zijn want deze mode zal ons een bijzonder jeugdig cachet geven en bovendien zijn er met streepdessins tal van charmante combi naties te bedenken. Denkt u b.v. maar aan die lichte, luchtige streepjaponnetjes, waarbij de eenige garnee ring bestaat uit een das, een schouderstuk, een zakversiering, waarbij de streepjes in andere richting loopen; aan een streng ge tailleerde jas, die enkel door het feit dat hij in gestreepte stof is uitgevoerd zijn echt zo- mersch uiterlijk dankt! Zwart met wit en marine met wit zullen voor de streepstoffen dezen zomer favoriet zijn. We geven hierboven enkele aantrekke lijke modellen De meisjes op den achtergrond dragen respectievelijk: een mantel, die met heup naadjes is getailleerd en afgewerkt met een klein sjaalkraagje en drie zakjes, waaraan de streepjes in omgekeerde richting loopen en een aardige jurk met horizontale strepen, waarvan de zeer wijde rok uit verschillende smalle baantjes bestaat. Het lijfje is geheel recht, van voren voorzien van een splitje en van achteren aan den hals eindigend in twee baantjes die een sjaal vormen. De mouwen worden met plooitjes aangezet. Op den voorgrond ziet u: lo. Een jongedame met een japonnetje, waarvan de rok uit schuine banen bestaat. De ruimte wordt aangebracht door vier holle plooien. Het lijfje met zijn schuingestreept schouderstuk, haagje en zakranden geeft een zeer gevarieerd geheel te zien. 2o. Een dame met echt modern mantelcos- tuum, bestaande uit een zeer eenvoudig, glad japonnetje met platte plooien en een kort, wijd jasje. Kraag, mouwopslagen en zakran den zijn van wit piqué, terwijl ook het lijfje der jurk een piqué-vestje heeft. 5 V O van Everlasting Als U die inzendt, krijgt II geheel gratis het nieuwe nummer van 't prachtige maandblad voor handwerkkunst „PRATEN EN BREIEN" EVERLASTING FABRIEKEN, HEEZE (Adv. Ingez. Med.) Naarmate onze vredesioil wortelt in dieper grond, kan er méér kracht van uitgaan! Bij 't bladeren in de brochure, die het Cen traal comité Vrouwen Vredesgang me toezond, gaan mijn gedachten terug naar de Vredes gangen in Den Haag 1935 en Amsterdam 1936. De eerste was schijnbaar eenigszins een mis lukking, omdat het Haagsche gemeentebestuur den stoet langs al te vreedzaam-stille wegen had geleid, zoodat behalve een paar lustig kweelende vogeltjes, eigenlijk niemand ons te zien kreeg. Maar dat was niet zoo heel erg. Hoofdzaak was, dat we even diep hadden gevoeld de saamhoorigheid van alle vrouwen en moeders, zich aaneensluitend voor één en hetzelfde ideaal. We gingen tóch verkwikt naar huis, omdat we wisten, dat datgene, wat wij enke lingen als innig primair gevoel in het hart dragen, door honderden was geopenbaard, door millioenen werd en wordt meegevoeld. De Vredesgang 1936 werd een succes, Am sterdam was ruimer in zijn opvattingen en bovendien waren we gegroeid; in aantal en in ernst. De lange, lange stoet van 12.000 vrouwen, die onder eerbiedig zwijgen door de hoofdstad trok, wekte overal méér dan belangstelling, wekte meeleven en sympathie. Zeer velen had den zich, ook buiten de stoet der vrouwen om, getooid met de witte bloem. De ernst der tijden had toen wel bizonder onze harten bekneld, we voelden al heel sterk, dat we leefden „op een vulkaan". Thans schijnt voor het oogenblik terwijl ik dit schrijf de politieke horizon een klein weinigje ruimer, maar wij zijn in onzen tijd méér dan ooit, men schen van één dag. Een opportunistische vredestactiek, zeker, dat wel. Een gewapenden vrede, onder het motto: si vis pacem, para bellum. Maar geen echte, duurzame vrede, die over de wereld zal neerdalen als een hemelsch ge schenk, zoodra wij voor dezen zegen geheel' ontvankelijk zijn geworden. Een vrede, die de eeuwigheid in zich draagt, omdat het hart van alle menschen naar de eeuwige dingen hunkerde. Zulk een vrede kan alléén geboren worden uit bezinning, en uit totale omkeering van onzen geest. Daarom trekken wij ook dit jaar weer op! Ik heb meermalen vrouwen hooren zeggen, dat de wereldproblemen geen andere zijn dan onze eigen problemen, duizendvoedig vergroot. We beseffen misschien zelf niet heelemaal hoe waar dit is! De wil tot den vrede is voor ons geen probleem: alle vrouwen ter wereld wenschen den vrede op aarde, even natuurlijk als ze den vrede in huis wenschen. Maar waaróm wenschen we vx-ede in huis? Omdat baldadige kinderen onze meubels be derven? Omdat dat voortdurend geruzie ons zoo moe maakt? Omdat we onze kinderen willen be schermen tegen hun lage instincten? Of omdat we weten en belijden, dat de waarach tige vrede in huis en hart de grootste zegen is, die bestaat? Naarmate onze vredeswil wor telt in dieper grond, zal er van dien wil meer kracht kunnen uitgaan, in ons huis èn in de wereld. Er zijn vele soorten van „vrede in huis": ge wapende vrede, die op niets rust dan op ver bieden (en straks, als moeder de hielen gelicht heeft, knallen de ruzietjes los!), gedwongen vrede, door ernstige, drukkende vermaningen gehandhaafd (maar de wederzijdsche wrok leeft voort), goedmoedig-bangelijke vrede, een compromis tusschen menschen, die als bij af spraak over hun overtuiging zwijgen oni dei- wille van den „lieven" vrede. Al deze soorten van vrede mogen ons bij oogenblikken waarde vol toeschijnen, het zijn met menschenhan- den gemaakte kaartenhuizen; een windstoot blaast ze omver. Er is slechts één waarachtige vrede voor ons huis en voor de wereld: de vrede, die het hart hernieuwt en die voor alle tijden en alle menschen gegeven is. Die zijn leven ontvangt uit de diepste bron en die den strijd tegen de duisternis nimmer schuwt. Die hel en dood óók de hel van den modernen oorlog', ook den dood van onschuldi- gen door gruwelijke verminking glorierijk en volkomen heeft overwonnen. Mogen duizenden vrouwen straks bij haren vredesgang op 18 Mei dit beeld in het hart dragen. STOOMWASSCHERIJ REGENTESSELAAN 40 Telef. 13466 - Nè 5.3Ó Telef. 16262 Het goede adres voor Uw wasch. (Adv. Ingez. Med*l

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14