STARK'S SS Umehaadsda# PREDIKBEURTEN Indrukken uit de internationale rechtszaal. KIEST DIE OPTICIEN WOENSDAG 5 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD' 2 -mei foti. wM qeScAmAe* Nederland-België over het Maaswater. Den eersten dag van de groote ontmoeting tusschen Nederland en België in het Vredes paleis, heb ik afwisselend aan den ongekend populairen voetbalwedstrijd tusschen de twee buurlanden en aanschool moeten denken. Volle tribunes en beneden (in de zaal) aan den rand van het terrein, waar zich de strijd afspeelt, althans bij het begin ook geen plaats onbezet. De beide ploegen zijn volledig opgekomen. Nederland is het eerst in den aanval en Prol Telders, neemt den Belgischen doelmond on der vuur, wanneer hij uiteenzet, waarom z.i. België het Maaswateraftappingsverdrag van 1863 geschonden heeft. Zeker, van Belgische zijde is er bij de schriftelijke procedure, die aan de mondelinge vooraf pleegt te gaan een forschen tegenaanval ondernomen. Want de Belgen betoogden, naar we thans van den Nederlandschen pleiter vernamen, dat wij op onze beurt het tractaat geschonden zouden hebben dank zij den aanleg van het Juliana- kanaal. „Buitenspel,'scheidsrechter," zoo roept echter Telders uit, wanneer hij n.l. het Hof tracht te overtuigen, dat de Belgische bewe ring geen hout snijdt. Ik geef u, geachte lezers, den gang van za ken in de wijdsche hooge en indrukwekkende rechtszaal, waar het Permanente Hof van In ternationale Justitie troont, wel een beetje vrij weer. Want ronduit gezegd, het verschil r\it een voetbalwedstrijd is, dat hier het ele- tent van opwinding terecht geheel ont breekt. Ja, uit de desertie op grooten schaal, die er onder het aanvankelijk zoo talrijk op gekomen publiek, 's middags viel waar te ne men, moest wel de slotsom getrokken worden, dat de meesten het eens waren met het ele gante Haagsche vrouwtje, dat ik een vriendin, die ook eens even een kijkje was komen ne men, hoorde toefluisteren; „ik vind die zaak van het Maaswater wel erg droog". Al het water van deze rivier en van de ver schillende kan?' waarop onze belangstelling zich moest ves'. -en, kan inderdaad niet af- wasschen, dat voor het gros van het publiek zoo'n proces voor het Internationaal Gerechts hof toch heel weinig aantrekkingskracht be zit. En dat zeker een zoo degelijk, typisch nuchter Hollandsche figuur als de pleiter voor Nederland er de man niet naar is om met zijn pleidooi een elegant gehoor te bekoren of te boeien. Dit houdt allerminst een verwijt in, doch be- teekent veeleer een lofuiting. In zooverre ten minste, dat het in onzen landgenoot hoogelijk te prijzen valt, dat hij er alles op zet om een, juist door het sterk zakelijk karakter, goed betoog te houden, waarmee hij immers de door hem 'bepleitte zaak slechts kan dienen. Iets anders is natuurlijk, of de vorm van wat hij te zeggen heeft, er niet bij zou win nen indien hij kans zou zien, zijn uiteenzet tingen hier en daar met b.v. een humoris tisch nootje wat levendiger te maken. Enfin, één keer heeft hij zijn gehoor tenminste op een brokje fijnen humor onthaald. Ik denk hier aan het kostelijke oogenblik, toen hij, gewag makende van een door de Belgen in de stukken gemaakte opmerking, die een kwestie raakte, welke op zichzelf juist den dienaren van de volkenrechtswetenschap steeds rijken stof voor meeningsverschil heeft opgeleverd, te kennen gaf „die acade mische kwesties" nu maar te willen laten rusten De verklaring' van zulk een voor een pro fessor toch zeker groote zelfopoffering, moet men m.i. vooral zoeken in de omstandigheid, dat Prof. Telders en dit beteekent alweer een goede aanteekening voor hem in heel zijn pleidooi duidelijk blijk gaf te beseffen, dat hij in de internationale rechtszaal vóór naar de Ruïne van Brederode en het Tinholthuis. 'Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 5 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein; Ver. Rott. Hofstad-Tooneel: Des duivels prentenboek. Veilinggebouw Kleine Houtweg: Tentoon stelling „Opbloei". 1017.30 en van 19.3023 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Swing Time met Fred. Astaire en Ginger Rogers. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Haar groote zonde met Gustaf Gründgens. 2.30, 7 en 9.15 uur Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Clark Gable en Marion Davies in „De laatste ronde". 2.30, 7 en 9.15 u. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 104 uur. DONDERDAG 6 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Jan Musch in „De Vrek" (Volksvoorstelling), 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De man zonder hart" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei" 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning. 2.30, 7 en 9.15 uur. Veilinggebouw Kleine Houtweg: Tentoon stelling „Opbloei". 10—17.30 en van 19.30—23 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 10—4 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. VRIJDAG 7 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: A. B. C.- Cabaret „Menschen kijken u aan," 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Openbare vergadering der afdeelingen Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede van den Vrijheidsbond 8.15 uur. Veilinggebouw Kleine Houtweg: Tentoon stelling „Opbloei". 10—17.30 en van 19.30—23 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals MuseumTentoonstelling Kunst Zij Óns Doel. 10—4 uur. alles had op te treden als pleiter in een pro ces. Eigenschap, die hem trouwens niet vreemd is, aangezien hij immers zijn loop baan als advocaat was begonnen en tot voor kort de advocatuur nog naast zijn, toen bui tengewoon, hoogleeraarschap heeft uitge oefend. Overigens zullen de studenten op de gaanderij zeker genoten hebben van het col lege „volkenrecht-in-de-praktijk". Kort en goed, in tal van opzichten leverde hij een, wat den inhoud, wat de aangevoer de argumenten betreft, sterk pleidooi. En zijn Belgischen confraters moet het bovendien bepaald goed gedaan hebben, dat zijn uit spraak van het Fransch over het algemeen veel weg had van de wijze, waarop menige, eveneens in die taal zeer bedreven Belg, haar pleegt uit te spreken. Als we onze oogen dicht deden, konden we louter afgaande op de klanken die tot ons doordringen, werke lijk soms in de waan vérkeeren, dat we een Belg het woord hoorden voeren. In den loop van het Dinsdag gehouden pleidooi, kregen de rechters en het overige gehoor een onontbeerlijke les in aardrijks kunde. Herhaaldelijk nam de pleiter nl. even het karakter van een leraar in dat vak aan. Ter illustratie van zijn betoog, wees hij op de groote kaart, of op de zeer fraaie maquet te, die zich momenteel in de rechtszaal be vinden, met een daarvoor dienend stokje, den loop van een waterweg, de ligging van plaatsen enz. door hem in zijn pleidooi be sproken. In zooverre konden we ons zoo nu en dan verbeelden weer op de schoolbanken te zitten. Trouwens, er stonden nog meer vakken op het rooster. De wordingsgeschie denis van het verdrag van 1863 gaf aanlei ding tot een geschiedenisles. En verder is er ook aan taal gedaan. Aardig wat tijd is er besteed aan het uitleggen van de beteekenis van de woorden „beneden Maastricht" (in het Fransch „en aval de Maestrict") in welk verband zelfs een Engelsche vertalingskwes tie nog mede op de proppen kwam. Ja, geachte lezers, in den eenvoud van uw gemoed zoudt u wellicht meenen, dat „be neden Maastricht" een uitdrukkinug is, waaromtrent niets meer valt uit te leggen verschil kan bestaan. Maar dan rekent u en waaromtrent geen twijfel of meenings- buiten den waard, in dit geval, buiten den jurist, die immers veelal in uitlegging records weet te behalen en het soms klaar speelt een verdragtekst, die in de oogen van eiken ge wonen sterveling dóódsimpel is, zóó uit te leggen, dat hij er in legt, wat er aanvanke lijk heelemaal niet in soheen te staan. Zoo- als Caldenhoven en een Raymond Braine in den edelen voetbalkamp op het groene veld fabuleuse kunststukjes en goocheltoeren we ten uit te halen, zoo vermogen op hun beurt een Telders en straks vermoedelijk ook een Ruelle, de Nederlandsche en de Belgische pleiter in de rechtszaal in het Vredesbaleis blijken van hun bijzonderen aanleg tè ge ven. Zietdaar mijn- conclusie omtrent de in drukken, die ik den eersten dag van het Maas water-proces opdeed. Hieraan zij nog omtrent het door Nederland ingenomen standpunt en aangaande eenige hoofdpunten van prof. Tel ders' pleidooi het volgende toegevoegd. Neder land betoogt, dat België ten behoeve van het Albertkanaal, water aan de Maas onttrekt op een manier (nl. op 'n plaats) die het verdrag van 1863 niet toestaat, door dat nl. genoemd tractaat voor voeding met Maaswater van kanalen beneden Maastricht uitsluitend een op Nederlandsche grondgebied gelegen,.door dat verdrag bij Maastricht hiervoor bestem de voedingsgeul aanwijst. Elders mag België, aldus prof. Telders, voor voeding van kanalen beneden Maastricht, zelfs geen werk aanleg gen, ook al gebruikt het dat niet eens. Voor België geldt niet alleen het verbod om een vuurtje te maken; het mag zelfs niet met lu cifers in zijn zak rondlooopen! Tot bewijs van die stelling voerde pleiter zoowel de verdragstekst zelf aan, als de wor dingsgeschiedenis van het tractaat. Hij zette dan verder o.a. nog uiteen, dat het echter dwaasaheid, want zonder zin ware, het ver drag zoo op te vatten, dat wij met ons Julia- nakanaal in strijd met de in 1863 getroffen regeling en met heel haar bedoeling gehandeld zouden hebben. Anderwijs wees prof. Telders er nog op, dat het ons heelemaal niet te doen is om om België te verhinderen er een Maas- Schelde-kanaal op na te houden. Alleen mag dat kanaal niet op een wijze gevoed worden, welke het tractaat van 1863 juist verboden heeft. En wij keeren ons dan ook alleen tegen een gang van zaken, die er toe zou leiden, dat België de Maas in de Schelde laat leegloopen onder schending van de bestaande verdrags bepalingen. E. v. R. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING De Sosephine Butler Vereeniging houdt Woensdag 16 Juni a.s., te 2 uur, haar jaar- lij ksche Openluchtbijeenkomst op het bui tengoed „De Rijp" te Bloemendaal (Bloe- mendaalscheweg hoek Mollaan). VERGOEDING PENNINGMEESTERS WERKLOOZENKASSEN. Door den Minister van Sociale Zaken werd aan de gemeentebesturen, een aanschrijving gezonden omtrent de vergoeding van de pen ningmeesters der werkloozenkassen. De minister kan goedkeuren, dat van de ver goedingen, welke öndersteeunde afdeelings- penningmeesters van vakorganisaties, beheer ders van werkloozenkassen, boden etc. ontvan gen voor de door hen verrichtte werkzaam heden, een bedrag van één gulden per week wordt aangemerkt als vergoeding voor het ri sico, hetwelk de betrokken functionarissen loopen terzake van het maken van abuizen e.d. (z.gm. manco-geld). Genoemd bedrag zal voortaan bij de berekening van de steunuit- keering aan betrokkenen buiten geschouwing worden gelaten. Het overige gedeelte van het door betrok kenen genoten inkomen terzake van hun werkzaamheden als afdeelingspenningmeester, bode etc., zal na aftrek van de noodzakelijk te maken onkosten voor 2/3 op het steunbedrag in mindering worden gebracht. Onder nood zakelijke kosten ware in dit verband b.v. te verstaan de kosten voor vuur en licht, indien de bovenbedoelde werkzaamheden het gebruik van een afzonderlijke kamer met zich mede brengen, niet echter de kosten wegens slijtage van schoeisel e.d., daar dit normale kosten zijn, welke een ieder, die werkt, moet maken. De Bilt voorspelt: Meest matigen, wellicht toenemenden Westelijken tot Noordelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 770.6 m.M. te Biarritz. Laagste 756.9 m.M. te Skudesnaes en Wiek. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten neemt nog steeds in beteekenis toe en strekt zich tot hoog in. het,Noorden uit. Dat in Finland neemt eveneens toe. Tusschen deze beide ligt een.langgerekte strook van lagedruk van de Noorsche zee over de Noordzee naar Zuidoost-Europa. Langs de Oostzijde daarvan bewegen wanne en droge continentale lucht- massa's uit Oost-Europa en de Bothnische golf ïxaar het Noorden. 'Aan de Westzijde dringen, met Westelijke winden, maritiem po laire luchtmassa's naar het Oosten door en geven aanleiding tot onweersregens en zwaren sneeuwval en groote koude in 'de Alpen. (Saentis minus 4 graden met in den nacht 50 m.M. neer slag, Jungfraujoch minus 10 graden, beide sta tions melden aanhoudende sneeuw en mist). Op IJsland heerscht op alle stations vorst. In het geheele westen zijn de ochtendtempera- turen iets lager dan gisteren. De regenval was zeer gering behoudens plaatselijke onweers in Oost-Frankrijk en Zwitserland. Nancy meldt "7 m.M. regen. De wijzigingen in den luchtdruk zijn niet gunstig voor het. komende weer. Het is te ver wachten dat de afkoeling nog verder zal door gaan en lichte buitjes zijn, bij gure winden uit het Noorden, niet uitgesloten. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 11,24 uur; n.m. 23.48 uur. Strand berijdbaar van 16.3021.45 uur. Vrijdag, v.m. 12.06. uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 17.0022.30 uur. waarop U kunt vertrouwen AlléénZijlstraat 97, Opticiens (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM'S FANFARE-ORKEST Haarlem's Fanfare-orkest „Kunstgenot", leider Harry Schulpzand, geeft Zaterdag 8 Mei a.s. een- concèrt in St. Bavo, Smedestraat. R.K. ORATORIUM VEREENIGING. Naar wij vernemen zal het voorjaarsconcert der R.K. Oratoriumvereeniging plaats vinden op Woensdag, 19 Mei a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal, alhier. Uitgevoerd zullen worden de werken: „La Vita Nuova" van B. Wolf Ferrari en „l'Enfant Prodigue" van Cl. Debüssy. ATHLETIEK. Nieuw wereldrecord 80 M. dames. Helen Stephens in vorm. Uit New-York: Bij' haar eersten start in het nieuwe seizoen vestigde Helen Stephens, Olympisch kampioene, een nieuw wereldre cord over 80 meter door dezen afstand af te leggen in 9.3 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Stella Walasiewicz (Po len), die op 23 Augustus van het vorig jaar te Warschau een tijd van 9.6 sec. xxoteerde. WIELRIJDEN. VETERANEN EXCELSIOR. De Veteranen Wielerclub Excelsior houdt op Hemelvaartsdag een koppelrecordwedstrij d over 25 K.M. Vertrek ta 8.30 uur. KORFBAL. DE OOGSTHOEK. Secretaris-leider: H. van Mol, Eschdoom- straat 2. Gespeeld 2 Meit OosthoekHaarlem 5 4-1 Door deze overwinning is De Oosthoek kam pioen geworden. Fietstocht op Hemelvaarts- BILJARTEN. HEINEKENS BEKER. De biljartclub D.E.S, vervolgde haar neder laagwedstrijden om den Zilveren Heiixekens Beker. Thans kwam „Insulinde" op bezoek, om haar eersten wedstrijd in het verband van den Ned. Biljartbond te spelen. De uitslag luidt als volgt (de spelers van Insulinde staan bo venaan) pnt. brt. h.s. gem. J. Hasselmeijer 109 30 18 3.63 v. d. Hoek 150 30 24 5. v. d. Water 125 32 19 3.90 Osterthun 97 31 24 3.12 v. d, Wetering 100 31 13 3.22 J. Strijbos 74 30 11 2.46 De Jong 100 31 21 3.22 G. Vooges 87 30 15 2.90 Christoffels 75 32 9 2.34 L. Vlug 58 31 7 1.87 N. N. 41 45 4 0.91 Kuijken 50 45 5 1.11 Leemreise 48 30 7 1.60 M Uittenbogaard 90 30 24 3.— De voorloopige stand is: Insulinde 589 en D.E.S. 606 caramboles. Wegens den Hemelvaartsdag komt deze club a.s. Vrijdagavond met het 2de zestal den strijd eindigen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND KLEIN BILJART. Na gehouden voorwedstrijden zijn in de finale, die te Rotterdam op 7, 8 en 9 Mei zal georganiseerd worden, geplaatst: K. Kohier met totaal 15.62; J. v. Loon met 15.18; A. Ja cobs met 15.16; F. Poyck met 15.16; J. Hen driks met 15.14; F. Nordhausen met 15.14; J. Kooien met 15.06 en M. van Deventer met 15.06. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. M. van de Berg, conducteur bij de N.Z.H.T.M. in dienst trad. De jubilaris zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ir. B. Nugteren, chëf van de exploitatie en de heer P. M. Gieske le chef Uitvoerende Dienst zullen den jubilaris persoonlijk feli- citeeren en hem de gebniikelij ke enveloppe met inhoud overhandigen. 's Morgens heeft de heer van den Berg vrij. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND. G A. 165.000 Eendeieren 2.15—2.30. 140.000 Kippeneieren. 65/66 K.G. 2.85—3.00. 63/64 K.G. 2.70—2.80. 60/62 K.G. 2.60—2.75. 58/59 K.G. 2.55—2.70. 56/57 K.G. 2.55—2.60. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het kan verkeeren. In de pers kan men de laatste dagen lezen, dat de Duitsche regeerinig met alle felheid protesteert tegen de bescherming' van koopvaardijschepen van Engelsche nationa liteit (door Engelsche oorlogsschepen) die levensmiddelen naar Bilbao willen brengen om de Spaanse,he vrouwen en kinderen van den hongerdood te redden. Toen in den wereldoorlog de Engelsche vloot Duitschland blokkeerde met het doel Duitschland tot overgave te dwingen, deed de Duitsche re geering een beroep op het wereldgeweten om te verhinderen, dat er millioenen vrouwen en kinderen uitgehongerd zouden worden. (Maar toen was er een oorlogstoestand) Nu protesteert de Duitsche regeering weer, maar nu, omdat er een regeering is, die wil ver hinderen dat duizenden vrouwen en kinderen als slachtoffers zouden vallen van een uit- hongerings-blokkade. Inplaats van te protesteeren tegen het verhinderen van een dergelijke uithonge- rings blokkade zou het veeleer de plicht van de Duitsche regeering zijn om met de daad de wettige Spaansche regeering hul-p te ver leenen. Als ik me niet vergis is Spanje nog altijd lid van de Volkenhond en de wettige re geering kan uit hoofde daarvan aanspraak maken op de hulp en bijstand van alle lan den. J. v. d. BOL, Lange Heerenvest 102 EB rood. Het Hildebrand-monument. „Comedie of ernst? Deze vraag kwam bij mij op bij het lezen van de kunstbeschouwing van den heer J. H. de Bois~ in Uw blad van 28 April. Indien het eerste het geval is, dan hebben de gulle schenkers voor het Hildebrand-mo nument nog eenige voldoening, dat er inder daad comedie gegeven wordt. Indien het ernst mocht wezen, dan geloof ik, dat de afzienbaren tijd waaróver de heer de Bois schreef wel veranderd kan worden in onafzienbaren tijd. Wat zouden er werkelijk weinig kunstwer ken tot stand zijn gekomen indien elke artist een kwart eeuw van zijn leven noodig had om een opdracht uit te voeren. Het werke lijke talent werkt met energie om tot een spoedige uitvoering van zijn gedachten te komen. Een voorbeeld hiervan vind ik in het monumentale Van Heutszgedenkteeken te Amsterdam, dat vervaardigd is door een oud- Haarlemmer, Een schepping waaraan veel te weinig aandacht gewijd wordt. Het machtige werk is door den artist in drie jaar tot stand gebracht. Voor zulke menschen heb ik respect" Naschrift: Ik geloof dat het ernst is en dat de beide genoemde opdrachten weinig met elkaar te maken hebben, daar zij onder gansch andere omstandigheden ontstonden. J. H. DE BOIS. HAARLEMMERMEER TWEE GOUDEN HUWELIJKSFEESTEN. Dinsdag was het 50 jaar geleden dat het echtpaar Cornelis van Beem en Catharina van den Bogaard, wonende in de Lindenlaan te Zwanenburg, in het huwelijk trad. De oudjes zijn resj. 74 en 71 jaar Ook het echtpaar Pancras van Leeuwen en Maria Landwehr Johann, resp. 83 en 75 jaar, wonende in de Schoolstraat te Nieuwvennep, heeft Dinsdag z'n 50-jarige eehtvereeniging mogen herdenken. De nog krasse oudjes, die veler achting en vriendschap hebben verworven, mochten van verschillende zijden blijken van belangstel ling ondervinden. Ook de burgemeester en zijn echtgenoote hebben in beide woningen de gouden echt paren persoonlijk gecomplimenteerd. BAD-EN ZWEMINRICHTING „HOOFD DORP". Dinsdagavond hield de vereeniging „Bad en Zweminrichting Hoofddorp" in 'de Land bouw haar jaarvergadering. De secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslagen uit, waaruit bleek dat de toestand der vereeniging gunstig is te noe men en waarbij gememoreerd werd het met gunstig resultaat ingesteld bacteriologisch onderzoek van het bad-en zwemwater (zulks naar aanleiding van onjuiste beweringen als zou het water door de aanwezigheid van ratten besmet zijn geworden en een geval van „de ziekte van Weill" zich hebben voor gedaan). Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. H. Pooters, J. H. Sparnaaij en J. A. Veneman. De contributie werd voor 1937 op het voor 1936 vastgestelde bedrag gehandhaafd. Na uitloting van een 5-tal obligaties van de leeningen 19321933 een bespreking om trent het a.s. badseizoen, werden door den voorzitter, dr. H. D. Nanninga, eenige films vertoond van het in 1936 te Hoofddorp ge houden zwemfeest. (Adv. Ingez. Med.) HILLEGOM R.-K. STAATSPARTIJ. Dinsdagavond sprak voor den R.-K. Kies kring in Hotel Flora als plaatsvervanger van' mr. dr. van Haren de heer Paul de Waart uit Amsterdam. De zaal was zoo goed als geheel gevuld. De heer de Waard had zijn rede getiteld „De les van het buitenland" en begon met uitvoérïg uiteen te zetten waarom godsdienst moet samengaan met politiek, al moet men den godsdienst niet tot basis der politiek ma ken. Na 1848 waren er 20 afgevaardigden in de Kamer die wel Katholiek waren, doch geen principieele Katholieke politiek uitoefenden. Het was eerst Dr. Schaépman die de orga nisatie ter hand nam. De Katholieken kunnen trotsch zijn op hetgeen zij hebben bevochten en bezitten en dat alleen beschermd kan worden door de politiek. Na deze inleiding ging spr. er toe over lee ringen en lessen te trekken uit de gebeur tenissen der laatste jaren in de landen van Europa en daarbuiten: Italië, Spanje, Mexico en Frankrijk. Met uitzondering van Spanje bestond in deze specifiek Roomsche landen geen goed gefundeerde Kath. politiek met het logisch gevolg dat men de Katholieken politiek on mondig maakte, zoodat de vertegenwoordi gers niets in te brengen hadden. Als typisch voorbeeld van de Kath. on mondigheid haalde spr. de recente gelijk schakeling aan van den Elzas trots alle pro testen, welke protesten in het parlement helaas niet tot uiting komen. In Spanje waar men wel een goede katholieke politiek had was men het onderling niet eens en het gevolg is de afschuwelijke broederoorlog die het land verscheurt. En ofschoon volstrekt daarmede niet sympathiseerende, hoopt spr. toch op een overwinning van het regime. Franco als het minst kwade van de twee. De buitenlandsche voorbeelden moeten voor den Hollander een ernstige waarschu wing zijn en daarom moeten de katholieken met beslistheid, socialisme, communisme en N.S.B. afwijzen. DONDERDAG 6 MEI HAARLEM. I NED. HERV. KERK. Collecte voor de Diaco nie. GROOTE KERK, Gr. Markt. Vun. 10? Ds. Weener. NOORDERKERK, Velserstraat. V.m. 10.30: Ds. Foeken. STADSEVANG. L. Heerenstr. 6. V.m. 10: J. F. Snoeks, Hemelvaarts-prediking. Vrijdag nam. 6.30: Zangavond v. jongens en meis jes van 9 tot 15 j, Nam. 8: Bijbellezen .eni Bidstond. OUD-KATH. KERK, Kokstraat 13. V.m. 10s> H. Dienst. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m. 10.30? Ds. J. IJntema. REM. GER. GEM., Wilhelminastr. V.m. 10.30§ Ds. Haentjens, Op het landgoed Eüswout. GER. KERK KLOPPERSINGELKERK, Klop persingel 5557. V.m. 10: Ds. C. Veenhof. Collecte voor de verstrooide Ger. in Ned.« Oost-Indië. GER. KERK (H, V.) Oude Groenmarkt 20, V.m. 9 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. CHR. GER. KERK, Raaks. v.m. 10: Ds. Bijle» veld. GEM. DES HEEREN, Jacobijnestr. 20. V.m. 10 J. Orsel, GEM. DES HEEREN, "Er. Halsstr. 4, (Vrijst. van Jacobijnestr.) V.m. 10: Godsdienstoef. Spr. Jenninga, IJmuiden-Oost. Nam. 8: Sa» menk. tot Gebed, Wijde Geldeloozepad 14. VRUE KATH. KERK, Popellaan, Kinheim- park. V.m. 10.30: Gezongen H. Mis. Zater dag v.m. 7.25: Gesproken H. Mis.. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Wilhel- minastraat 21. V.m. 10: Godsdienstoef.;] HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Julianakerk, Klooster straat. V.m. 10: Ds. v. d. Voet. Collecte voor het bouwfonds. O. L. HULPSCHOOL (t. o. School 38), Rijks straatweg. V.m. 9.30 uur: S. Riemens, Hulp prediker. HEEMSTEDE. KAPEL NIEUW VREDENHOF, Joh. v. Olden- bameveldtlaan. V.m. 10.30: Ds. Barger, Vereen. Dienst. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. C. v Dijk. OVERVEEN. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Ch. de Beus. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. HOOFDDORP. V.m. 9.30: Ds. J. C. Salverda. LIJNDEN. V.m. 10: P. v. d. Berg; AALSMEERDERWEG. V.m. 9.30: W. T. J. Koudstaal; BADHOEVEDORP. V.m. 10: Ds. L. C W. Ekering van Amsterdam; VIJFHUIZEN. V.m. 9.30: A. C. Brörens; NIEUWVENNEP. V.m. 9.30: Ds. J. de Vries; ABBENES. V.m. 9.30: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Chr. Eer- hard. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. K. Krabbe; CHR. GER. KERK. V.m. 10: Ds. W. Hendriksen SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. Snethlage O. L. HULPSCHOOL (t. o. School 38), Rijks straatweg. V.m. 9.30 uur: S. Riemens, Hulp prediker. SANTPOORT. NED. HERV. EVANGELISATIE. V.m. 10: Ds. G. Grootjans, Amsterdam-Oost. IJMUIDEN. GEREF. Kerk, Wilhelminakade. V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. CHR GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; HERV. EVANG., Oranjestr. 8. V.m. 10: Ds. Kruit, van Diemen. IJMUIDEN-OOST. GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen BEVERWIJK. GER. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10: Ds. H. Holtrop. CASTRICUM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. v. Poelgeest CHR GEREF. KERK, Floresstraat. V.m. 10: Ds. Henstra. ZANDVOORT. NiEID HERV. KERK. V.m. 10: Ds, Tromp, 4

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2