Conflict in Catalonië. De verplichtingen uit het Volkenbondspact. THIJS IJS EN HET HANENEI WOENSDAG 5 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Anarchisten poogden de macht in handen te nemen. De generaliteit den toestand meester? Volgens uit Catalonië te Perpignan ontvangen berichten was de spanning tusschen de overheid en de F.A.I. (Ibe rische Anarchistische Federatie) den laatsten tijd critiek gewoVden a.m. te Barcelona. Eenige incidenten hadden de regeering van Valencia er toe gebracht de generaliteit van Catalonië te verzoeken op te treden. Er werd toen een termijn gelaten aan de F.A.I. om de wapens neer te leggen. Toen deze termijn verstreken was werden versterkingen van Guardia de Asalto en Carabineros gezonden naar de plaatsen, waar de anarchisten het heft in handen hadden. In Barcelona kregen de Guardias bevel zich meester te maken van de telefooncentrale, die door de anarchisten bezet gehouden werd. Na een korten strijd werden de Guardia's teruggeslagen. Zij maak ten echter eenige gevangenen. De anarchisten trachtten toen een overval te plegen, waarbij zij onder bedreiging met revolvers agenten van politie arresteerden. De regeering der generaliteit moest de gevangen genomen anarchisten toen weer op vrije voeten stellen. Na deze gebeurtenissen braken te Barcelona relletjes uit, waarbij dooden en gewonden vielen. Companys, president der Catalaansche generaliteit. Volgens deze berichten zou Companys een beroep gedaan hebben op fronttroepen uit Aragon. De grens is gesloten in den bergpas van Perthus. De anarchisten weigerden hier hun posten te verlaten en af te staan aan de Guardia de Asalto. De radiozender van de generaliteit deelde gisteravond mede, dat twee nationale comités de U.G.T. en C.N.T. te Barcelona zijn bijeen gekomen en thans beraadslagen over een op lossing van het conflict tusschen de leden der beide organisaties. In een door de vertegenwoordigers der beide comité's uitgegeven proclamatie wordt den arbeiders kennis gegeven van de onderhande lingen. Zij worden uitgenoodigd het vuur te staken en te trachten hun kalmte weer te vinden. Garcia Oliver, de vertegenwoordiger der C. N. T. in de regeering van Valencia, heeft door middel van den vakvereenigingszender een dringend beroep op de eenheid der Catalanen gedaan. Na hem sprak Companys. die even eens een dringend beroep op de eenheid deed. Volgens het verhaal van een per vliegtuig uit Barcelona aangekomen reiziger was de 'toestand in de hoofdstad van Catalonië al dus: De regeering van Valencia had voorgesteld een generaal te benoemen tot bevelhebber van de toepen der Catalaansche regeering. De anarchisten weigerden evenwel de benoeming van een militair goed te keuren. De regeering van Valencia wilde deze wei gering negeeren. Direct daarop brak de strijd los. Tanks en machinegeweren werden op ver schillende plaatsen in de stad opgesteld. De generaliteit schijnt de toestand in het cen trum der stad meester te zijn, terwijl de Ibe rische Anarchistische Federatie de voorsteden en de buitenbuurten 'beheerscht. Om twee uur gistermiddag waren er vol gens den zegsman reeds honderd dooden en vele gewonden. De telefoonverbindingen met Barcelona zijn evenwel verbroken en 't is daarom onmogelijk bevestiging der verliescijfers te ontvangen. Uit Parijs verneemt Reuter, dat de anarchistische beweging in Barcelona zou zijn onderdrukt en dat Companys den toestand meester zou zijn. Ultimatum der Anarchisten. „Le Journal" bericht uit Perpignan dat de toestand in Catalonië is ont staan door een ultimatum van het anarchistisch Comité te Barcelona aan de regeering-Companys. De anar chisten eischten, dat de generaliteit alle macht af zou staan aan hen, omdat zij. naar zij zeiden den oorlog leidden, zoodat zij ook de geheele macht in Catalonië moesten hebben. De generaliteit weigerde en eischte, dat de comité's hun act-ie zouden sta ken en dat alle burgers ontwapend zouden worden, zij riepen de Cata- leensche troepen aan het front van Aragon terug om de wettige regeering te steunen. De F.A.I. beantwoordde dit weer met het isoleeren van de generaliteit. Troepen ge wapende anarchisten trokken door de straten en arresteerden alle soldaten en politieman nen, die zich voor de generaliteit verklaarden, Onder dwang van geweren en handgranaten werden deze lieden naar ver verwijderde bui tenwijken gebracht, waar bij onder bewaking van de arbeiders-comité's werden geplaatst. Na de generaliteit zoo van de meeste harer aanhangers te hebben beroofd, eischten de anarchisten dat hun kameraden, die de laat ste dagen waren gearresteerd, vrijgelaten zouden worden. De generaliteit trachtte zich nog te verzetten en zond een afdeeling Guar dia de Asalto naar het telefoongebouw in het centrum der stad, dat in handen van de F.A.I. was, doch deze afdeeling werd met zware ver liezen teruggeslagen. Vervolgens trok een groep anarchisten naar het paleis van de generaliteit, de wacht poogde hen te ver drijven doch slaagde hierin niet. Er ontwik kelde zich een vuurgevecht .waarbij verschei dene dooden en gewonden vielen. Companys vertoonde zich op het balkon doch hij werd uitgescholden en moest zich terugtrekken. „Le Journal" voegt hieraan toe, dat de telefoonverbindingen met Barcelona verbro ken zijn. De prefect van het departement van de Oostelijke Pyreneeën heeft vergeefs ge tracht met den Franschen consul te spx-eken. Men heeft evenwel vernomen, dat het con sulaat wordt bewaakt door matrozen van de oorlogsschepen, welke in de haven liggen. Japan Gezamenlijke actie van Seyoekai en Minseito tegen de regeering? Het verkiezingscomité van de Seyoekaipartij heeft gistermiddag voor het afsluiten van zijn werkzaamheden een laatste vergadering gehouden, waarin besloten werd de eerste vergadering der parlementaire partijleden te doen bijeenkomen ongeveer 11 Mei a.s. om een tegen de regeering gerichte resolutie aan te nemen. Deze beslissing is genomen na de ver klaring van Hayasji, waarin hij zeide, dat hij het voornemen heeft aan het bewind te blij ven. De Seyoekai beschouwt dit besluit als in strijd met de Grondwet, gezien den uitslag der verkiezingen. Alvorens een motie van wantrouwen in het Lagerhuis in te dienen wil de Seyoekai, naar verluidt, gezamenlijk met de Minseito partij een campagne openen tegen de regeering, waarbij de eisch zal worden gesteld tot on middellijk aftreden der regeering. De commentaren in de pers zijn ongunstig voor Hayasji's' verklaring. Italië Von Neuraths bezoek aan Rome. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken graaf Ciano heeft gisteravond ter eere van den Djiitschen minister van buiten- landsche zaken, baron Von Neurath, een diner aangeboden. Aan dezen maaltijd hebben tal van civiele en militaire autoriteiten deelge nomen. In zijn tafelrede zeide Ciano: Wij herin neren ons steeds de vriendschappelijke hou ding van Duitschland tijdens het Itahaansch- Abessynische conflict en de prompte erken ning der Italiaansche souvereiniteit in Abes- synië, die ons van de zijde der rijksrëgeering spontaan gewerd vóór die van eenige--andere regeering. Het bezoek van Uwe Excellentie, aldus graaf Ciano tot baron Von Neurath, alsmede dat van generaal Goering en andere leiders van het Derde Rijk, zal er toe dienen steeds meer onze betrekkingen van vriendschap en sympathie hechter te maken en eens te meer de vitaliteit van onze politiek en van de ge meenschappelijkheid der belangen, waardoor deze politiek wordt geïnspireerd, te bewijzen. Ik ben er zeker van de tolk te zijn van uw ge dachte, wanneer ik bevestig, dat Duitschland en Italië voornemens zijn deze politiek voort te zetten in den waarlijk oprechten geest van vrede, daar zij er naar verlangen met alle an dere mogendheden samen te werken en er van overtuigd zijn, dat iedere moeilijkheid of oppositie tegen deze samenwerking kan wor den overwonnen, indien de vaste wil bestaat, zich met elkander te verstaan. Saragossa gebombardeerd. Twintig personen gedood. Dinsdagmorgen heeft een vliegtuig der Spaansche regeering Saragossa gebombar deerd. Verscheidene bommen kwamen neer in het centrum der stad, waar het verkeer druk was. En bom kwam tot ontploffing midden in een groep personen. Tijdens het bombar- denment werden in het geheel 20 personen gedood en vijftig gewond. VATICAAN ANTWOORDT DE DUITSCHE REGEERING. Havas meldt uit Vatikaanstad, 4 Mei. Hedenochtend is op de Duitsche ambassade bij het Vatikaan een nota overhandigd, waarin het Vatikaan antwoordt op de Duitsche nota, welke op het Vatikaan werd overhandigd als antwoord op de encycliek inzake de schending van het concordaat door de Duitsche regee ring (Havas). VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK EISCHT TWEE DOODEN. Bij Artensy, in de nabijheid van Orleans, is een militair vliegtuig neergestort. De beide inzittenden kwamen om het leven. JAPANSCH VISSCHERSDORP DOOR BRAND GETEISTERD. Een uit 1300 woningen bestaand visschers- dorp in Sjizoekawa in de perfectuur Miyagi is door een geweldige brand geteisterd. Een derde gedeelte van het dorp werd in de asch gelegd, 1500 personen werden dakloos. Er vie len twee dooden. De brand is door nog niet bekende oorzaak ontstaan. Ook het Londensche tramperso neel in staking? Personeel vergadert heden. Het rijdend personeel van tram en trolley bussen te Londen zal in een vergadering, die -'ond-^ag wordt gehouden '--wlangen, dat de uitvoerende raad van den transportarbei dersbond volmacht zal verleenen tot het af kondigen van een staking. IT... worden gekalmeerd Uw Zenuwen en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Het huwelijk van den hertog van Windsor. Geen mededeelingen vóór 12 Mei. Dinsdagavond is van het kasteel „Candé" nabij Tours officieel aan Reuter medegedeeld, dat niets bekend zal worden gemaakt vóór 12 Mei over den datum van het huwelijk van den hertog van Windsor met mevr. Simpson of over hun toekomstplannen. STAKENDE FRISEURS DRINGEN SCHOONHEIDSSALON BINNEN. Stakende filmfriseurs zijn gisteren een dei- meest luxueuze schoonheidssalons van Holly wood binnengedrongen. Terwijl de aanwezigen met revolvers in bedwang werden gehouden, vernielden zij de geheele inrichting. Moordaanslag te Rotterdam. Op 65~jarig man Beide daders weten te ontsnappen. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur is op de achtste verdieping van het Witte Huis te Rotterdam een moord aanslag door 2 mannen gepleegd op den 65-jarigen houder van een hui zenverhuurkantoor, H. Maus. Nadat een van de beide aanvallers den man een klap op het hoofd had toegediend met een zwaar voorwerp, moesten zij, daar het slachtoffer nog om hulp kon roepen, het hazenpad kiezen. Beiden wisten te ontkomen. Omstreeks een uur vervoegde zich bij den heer Maus een man, die voor gaf een woning te willen huren. Over een en ander ontwik kelde zich een gesprek, tijdens hetwelk op de deur geklopt werd. De heer Maus, die met zijn rug naar de deur zat, keek om, waarop de vermeende huurder hem plotseling met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd gaf. De aangevallene schreeuwde om hulp maar zakte ineen. Het bleek dat degene, die geklopt had, een handlanger van den eersten man geweest moet zijn, want toen er door het hulpgeroep van den getroffene alarm gemakt was, zijn beide mannen de acht trappen afgehold en er in geslaagd zich uit de voeten te maken. De medehuurders van de achtste etage snelden op het hulpgeroep toe, maar toen zij eenmaal in de apartementen van Maus aankwamen, bleek deze reeds het bewustzijn te heben. verloren. Maus, die hevig bloedde, had een ern stige hoofdwonde en vermoedelijk een her senschudding. Varsity en A. V. R. O.-appèldag. Wat automobilisten moeten doen. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam deelt het volgende medeIn verband met het feit, dat op Hemelvaartsdag de stu- denten-roeiwedstrijden plaats hebben op de roeibaan in het Boschplan en tegelijkertijd in het Stadion de A. "V. R. O.-appèldag wordt ge houden, is het voor de verkeersregeling ge- wenscht, dat de auto's, bestemd voor de Roei baan, te onderscheiden zijn van de auto's, welke bezoekers aanbrengen voor het Sta dion. Daarom zijn aan het bureau Verkeers wezen verkrijgbaar biljetten met het op schrift „Roeibaan" om die a:an. te brengen aan de voorruit. Dit bureau is gevestigd Over toom 37; het is geopend van 's morgens 8 uur tot 's nachts 12 uur. Bij gebreke van zulk een biljet verdient het aanbeveling, zelf zulk een aanduiding te maken. Tenslotte zal, naar te verwachten is, een zeer drukke toevloed van auto's plaats heb ben van half twee tot twee uur. Wil men ex- dus verzekerd van zijn, tijdig te bestemder plaatse te komen, dan verdient het dringend aanbeveling, vroegtijdig te vertrekken. Nu de lente van 1937 is aangebroken moeten wij er ons over verheugen, dat zij zich, na bij herhaling als een moeilijke en gevaarlijke pe riode voor den vrede te zijn aangekondigd, onder een geruststellender aspect schijnt aan te dienen. Zonder twijfel bevinden wij ons nog steeds in de jaren van beproeving, waarvan Musso lini jaren geleden de beteekenis onderstreep te. Zonder twijfel weerklinkt het gekletter van de hei-bewapening in de geheele wereld en vooral in Europa. Zonder twijfel worden reus achtige legers gevormd en uitgerust met ver nietigingsmateriaal, dat steeds machtiger wordt. Zonder twijfel gaat de industrieele pro ductie van tallooze landen zich steeds meer toeleggen op de fabriceering van oorlogsuit rusting. En zeer zeker is het tenslotte twijfel achtig geworden, of een dergelijke militaix-e voorbereiding in hetzelfde tempo kan worden voortgezet door zekere Europeesche staten, wier financieele en economische krachten bij na de grens van de instorting bereikt hebben. En toch, ondanks den vuurhaard van den burgeroorlog in Spanje, waarvan elk oogen- blik de vonken kunnen uitspatten, die Europa in vlam zouden zetten, schijnt het, dat de re geeringen en volken in dit voorjaar meer op timisme hebben gevonden, tenminste wat de onmiddellijke toekomst betreft. Aldus wordt bewaarheid, dat, in het inter nationale leven, de vrede het evenwicht dei- krachten is, zooals de gezondheid het is in het menschelijk leven. De geweldige herbewapening van Engeland heft de Duitsche herbewapening op. De Fran- sche militaire macht, de Russische militaire macht, de Italiaansche militaire macht, zon der rekening te houden met de legers van de andere Europeesche naties brengen elkaar in evenwicht, maken eenerzijds het lot van een nieuwen oorlog onzeker en anderzijds, geluk kig, het risico kleiner. Laat ons evenwel niet ontveinzen, dat een dergelijke oplossing, die voortvloeit uit de ge rechtvaardigde zorg voor de feiten, een zicht baar prijsgeven beteekent van een organisatie, die gebaseerd was op de principes van het pact van den Volkenbond. Het is mogelijk, dat de staatslieden, in het bijzonder in de groote democratische landen, teneinde de openbare meening tevreden te stellen, de herbewapening zullen trachten te rechtvaardigen met de verklaring, dat deze het gevolg is van den wensch in staat te zijn de verplichtingen tot bijstand en de waarbor gen voor de veiligheid uit het pact te kunnen nakomen. Maar in werkelijkheid durft nie mand zich meer op de Geneefsche instelling, als middel om de handhaving van den vrede te verzekeren, te verlaten. Een dergelijk feit, waarvan de ernst voor de hand ligt, moet allen, die het geloof in de toekomst van den Volkenbond nog niet verlo ren hebben, opwekken om te onderzoeken, waarom wij in dien toestand geraakt zijn en hoe het mogelijk is een uitweg te vinden. Of men het wilde of niet, en ik geloof dat men er verkeerd aan gedaan heeft het nie,t sterker te willen, het pact neigde er toe een waarborg te worden voor het Statuut van Europa, gelijk het was vastgesteld door het Verdrag van Versailles en de verdragen, die er van zijn afgeleid. Zeker, geen enkel ver drag is eeuwig en het pact van den Volken bond voorzag inderdaad in het principe en zelfs de procedure van een mogelijke herzie ning der verdragen; maar deze herziening, uitgezonderd de kwestie der zeeëngten, heeft zich voltrokken buiten den Volkenbond om. Dat zekere belanghebbende staten, in het bijzonder Frankrijk, een fout begingen toen zij verzuimden door nuttige onderhandelingen eenzijdige opzeggingen der verdragen te voor komen; dat de gezamenlijke vex-bondenen van Genéve er verkeerd aan deden deze lijdzaam te aanvaarden, dat is een historische contro verse, die op het oogenblik niet van groot be lang is. J CRÈME Uw huid (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING, Thijs trekt snel zijn broek en zijn trui aan en draaft naar buiten. Weer hoort hij zijn naam weerklinken. Het is Sim, die roept en even later ziet Thijs zijn vriendje dan ook te voorschijn komen. ..O. Thiis!" roept hij, „er is zoo iets raars gebeurd. Hanedis is op eens snel gaan groeien. Hij ziet er uit om van te rillen! Het is vast geen hagedis, maar wat het wel is kan ik heusch niet raden'" Op het volgend plaatje zul je zien, wat er van het dier terecht gekomen is. Onzekerheid dient te worden weggenomen. Door PIERRE ETIENNE FLANDIN, oud Minister-President van Frankrijk. Een feit is, dat er verdragen zijn opgezegd, althans bepaalde clausules hiervan, bij een volkomen ontbreken van wederzij dsche toe stemming of goedkeuring van den Volken bond. Zoo heeft de internationale waarde der ver- dx-agen en, meer nog, de doelmatigheid der garanties van den Volkenbond langzamerhand prestige, kracht en realiteit verloren. Terzelfder tijd dat de krachten, die het Sta tuut van den Volkenbond garandeeren, eiken dag machteloozer schenen te worden, worden daarentegen de krachten, die de vernietiging nastreven, steeds brutaler en actiever. De lijst der eenzijdige opzeggingen werd steeds langer, totdat we waren aangeland op het punt, waar we ons thans bevinden: de territoriale herzie ningen, die zoo vaak, om niet te zeggen altijd, doodelijk zijn voor den vrede. Sindsdien is de kwestie, die wij moeten stel len, deze: welke uitlegging moeten wij thans geven aan de begx-ippen „collectieve veiligheid" en „wederzijdsche bijstand"? En meer in het bijzonder: welke reëele waarborg bevat nu nog artikel 16 van het Volkenbondspact, dat on- derlingen bijstand tegen den aanvaller voor schrijft? Verdragen zijn gesloten om den Vrede in Europa te garandeeren. Anderen zijn op stapel gezet en moeten nog gesloten worden. De eene zoowel als de andere zijn opgenomen in het kader van liet algemeene pact van den Vol kenbond. A Welke waarde hebben zij, als het pact zelf geen waarde meer heeft? Het is niet voldoende in redevoeringen de loftrompet te steken over de collectieve vei ligheid, den onderlingen bijstand, den ondeel- baren vrede, die, niemand zal er aan twijfelen, als zij tot werkelijkheid werden de beste en doelmatigste waarborg voor den vrede zouden vormen. Het is noodig den zin te preciseeren, die elk der onderteekenaars van Genève aan die woorden geeft, ingeval een conflict zou uitbreken met een der onderteekenaars als be trokkene. Het zou Inderdaad een tragische omstandig heid zijn, als sommigen meenden gewaar borgd te zijn tegen een aanvaller, terwijl ze dit in werkelijkheid nog voldoende waren; of als sommigen zich verbonden tot het verlee nen van militairen bijstand en bemerkten, dat zij, wanneer het geval zich voordeed, alleen stonden. Het dient duidelijk gezegd te worden: sinds artikel 16 met zooveel onvoorzichtigheid werd toegepast in het Italiaansch-Ethiopische con flict, weet niemand meer, met welke omstan digheden rekening moet worden gehouden in geval een nieuwe toepassing noodzakelijk ge acht wordt. Zullen sommige verbondenen met een sim pele aanmoediging voor het slachtoffer voor geven aan hun verplichtingen te hebben vol daan? Zullen anderen misschien niet tot aan dé economische en financieele sancties willen gaan? Moeten er weer lange weken en maan den verloopen om tot de sancties en de ten uitvoerlegging ervan te besluiten? Is de mili taire interventie voortaan uitgesloten? Be houdt elk onderteekenaar, zelfs nadat hij den aanvaller heeft gebrandmerkt, het recht al of niet deel te nemen aan de dwangmaatregelen', die onvermijdelijk zijn voor de goede function- neering van den onderlingen bijstand, gelijk in het Volkenbondspact bepaald werd? Zoolang op deze vragen nog geen duidelijk antwoord gegeven is, zoolang kan er geen vei ligheid in Europa zijn. Het voortduren van een dergelijken toestand zal de onruststokers aanmoedigen en oorlogs gevaar scheppen. Zonder twijfel kan men dezen of genen staat geen verplichtingen opleggen, die hij niet in practijk kan brengen en men moet er rekening mee houden, dat het befaamde „verdoemde egoïsme" de volken aanspoort en waarschijn lijk gedurende eenigen tijd nog zal aansporen het risico van een oorlog te vermijden, zoolang hun eigen veiligheid niet op het spel staat. Om een voorbeeld te noemen, dat zelfs tot Europa beperkt is: het zal moeilijk zijn de Engelsche meening er van te overtuigen, dat Groot Brittannië zijn strijdkrachten moet mo- biliseeren teneinde te intervenieeren in een Centraal Europeesch conflict. Maar hoe kan men van Frankrijk verlangen dat het er zich mee bemoeit, wanneer de steun van Engeland ten eenenmale ontbreekt? Sommigen kunnen ten opzichte van een mo gelijken aanvaller van meening zijn, dat de onzekerheid van de interventie altijd te ver kiezen is boven de zekerheid van non-inter ventie. Die opvatting ben ik niet toegedaan; want de belanghebbenden zullen dan op an dere wijze en elders waarborgen zoeken ter vervanging van de valsche veiligheid, waar mede zij zich ten onrechte tevreden hadden gesteld. Pacten van onderlinge steunverlee- ning, waarvan de verplichtingen nauwkeurig omschreven zijn, kunnen een algemeen pact, dat geen resultaat opgeleverd heeft, voltooien. En, wie zal het zeggen, het algemeene pact kan zelfs doeltreffender worden door het enkele feit, dat, waar de risico's der verbondenen be perkt zijn, de enge solidariteit van sommigen hunner daarentegen vaster omlijnd zal worden in zorgvuldig vastgestelde gevallen, hetgeen de gezamenlijke onderteekenaars tot het stre ven naar grooter collectieve solidariteit tegen den aanvaller zal aanzetten. Maar wie ziet niet met één oogopslag het ge weldige gevaar van het bestaande dualisme en den geweldigen diplomatieken arbeid om het uit den weg te ruimen. Evenwel, het uur dringt. In geen geval is het mijn bedoeling den Vol kenbond te verwijten, dat hij een academisch debat geopend heeft over kwesties van 't eerste belang; maar zekere vraagstukken, die de vei ligheid der volken en de handhaving van den vrede raken, dragen een dringend urgent ka rakter. Het is ontoelaatbaar, dat men over het pact van collectieve veiligheid en onderlingen bij stand, dat sinds zijn bestaan practisch gespro ken in geen enkel gewapend conflict een rol van beteekenis heeft gespeeld, tien jaar na de onderteekening zelfs nog in onzekerheid ver keert ten opzichte der rechten en verplichtin gen der Geneefsche bondgenooten. Als niet snel een geneesmiddel gevonden wordt zal het schoone ideaal van het Volken recht en de Internationale Justitie, dat de zegevierende democratieën van na den oorlog zich ten doel hadden gesteld, bezwijken onder de onophoudelijke slagen van het zegevieren de imperialisme. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6