„HINDENBURG" NEERGESTORT. De Boschbaan. Het belangrijkste 54e JAARGANG Nö. 16524 Verschijnt JagelJlcs, ïïeliaTvë op Zon- en Feesïïïagen. VRIJDAG 7 MEI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—) arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. tttttmtxt ik -d \r*T"\TA'C Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'illus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HiiDiliN*10 irALiIJNA o. Het verongelukte luchtschip „Hindenburg". NEW-YORK, 6 MEI. Donderdagavond om kwart over zeven is het Duitsclie luchtschip „Hindenburg", toen het op Lakeliurst wilde dalen, in brand geraakt en ontploft. Volgens de opgaven van hedenochtend bedroeg het aantal dooden en vermisten vier en dertig. Zes en zestig personen zijn aan den dood ontsnapt, n.l. vier en twintig passagiers en twee en veertig leden van de bemanning. De ramp deed zich voor op het oogenblik, dat het luchtschip aan de landingsniast zou worden gemeerd. De uitwerking der ontploffing was ontzettend en iu een oogwenk ging de „Hin denburg" schuil achter de vlammen. Enkele seconden later viel het gevaarte en sloeg op den grond te pletter met een overweldigend lawaai. De „Hindenburg" had zijn een en twintigste reis naar Amerika gemaakt en de eerste van dit seizoen. Op den wonderlijken, want zonnigen Hemel vaartsdag 1937 is de Boschbaan te Amstelveen Ingewijd met de jaarlijksche Studentenroei- wedstrijden. Het eerste deel van Amsterdams geweldige Boschplan is voltooid en dat eerste deel is op zichzelf imponeerend. De aanleg is grootsch: zoowel die van de 65 M. breede en 2000 M. (met „uitloop" 2200 M.) lange roeibaan zelf, met auto- en fietsbanen erlangs, als die van de parkeerterreinen en toegangswegen. De tribune zoowel als het gebouw-voor-boo tenberging, dat de baan aan de finish afsluit, doen den architect eer aan: het geheel is in gelukkige harmonie met de landelijke omge ving ondanks de moderne breedheid-van opvatting, waarop alleen de ingangen aan den Amstelveenschen weg een uitzondering maken. Die zijn knus en smal, in het oude idyllische ophaalbruggetjes-effect en het doet bepaald verrassend aan als men, er eenmaal doorge kropen, wegen en parkeerterreinen in breeden zwier ziet ontworpen. Velen verwachtten dat deze nieuwe baan de eerste speciaal voor het doel gegraven roei baan in Europa in troostelooze verlatenheid temidden van kale landerijen zou liggen en erg „öde und leer" zou blijven aandoen zoo lang het Bosch er nog niet is. Maar die vrees bleek ongegrond. De omgeving van de Bosch baan is heel aardig gestoffeerd met het vrien delijke dorp Amstelveen, dat eenige mooie mo derne kerkjes met slanke torens rijk is. Er zijn zoowaar ook een paar kleine boschjes, niet ver van de baan. En alles zal nog veel mooier en kleuriger worden als de groote gazons nevens de tribune, nu nog slechts in projectie aanwe zig, tot groene grasvlakten zullen zijn gewor den en de eerste rijen boompjes, nu nog ma gere sprieten, tot uitbotten zullen hebben be sloten. Zonder eenigen twijfel is het geheel voor de „Varsity" een enorme vooruitgang vergele ken bij het veel te breede Noordzeekanaal, dat inderdaad een troosteloozen aanblik kon ge ven en door zijn drukke scheepvaart en on gunstige ligging zich zoo slecht eigende voor een roeiwedstrijd. Eén traditioneele aantrekkelijkheid was evenwel verdwenen: die der kleurig bevlagde zeil- en motorjachten en stoombooten-met- Varsitygangers langs de baan. Zij werden wel even gemist. Maar er was zooveel dat dit gemis vergoedde. De echte Varsity-stemming heerschte hier dan ook vooral niet minder dan vroeger aan de boorden van het Kanaal en Triton, dat verleden jaar onder den be schutten Noordwal met vervaarlijk boei- voordeel won, terwijl de tegenstanders met de wilde golven streden, had de voldoening van een onmiddellijke revanche op deze ge kleineerde overwinning. Want het won nu het Hoofdnummer onaer volkomen-zuivere omstandigheden, na een zeer mooie en tac tisch geroeide race en in een uitstekenden tijd bovendien. Het gebeurt niet vaak in ons land dat een vier-met-stuurman de 2000 M. binnen de zeven minuten roeit en de Utrechtsche oude vier, de lichtste van de vijf deelnemende ploegen, mag dus tenvolle trotsch op de zege zijn. Nereus (nr. 3) en Njord (nr. 4) bleven wel wat beneden de hooge verwachtingen die van deze ploegen werden gekoesterd. Laga was goede tweede en toonde ook in de Jonge Vier, die het keu rig won, blijken van Delftsche herleving. Aegir kwam ver achteraan. Er is in studentenkringen heel wat over te doen geweest dat de traditioneele baan- lengte van 3000 M. voor het hoofdnummer moest worden opgeofferd. Het heeft moeite gekost. Wie weet hoe in studentenkring aan traditie wordt géhecht zal geen moeite heb ben zich dat in te denken. Nuchtere ver stands-overwegingen hebben het evenwel van traditioneele gevoeligheden gewonnen en als geheel zal de Nederlandsche roeisport daar baat bij vinden. Want de 2000 M., die de internationale baanlengte voor alle roei- nummers is, stelt (zeker een vier) dè hoogste eischen aan technische voorbereiding. De 2000 M.-baan vergt de grootste geschiktheid om het uiterste te geven, het hoogste pro ductieve tempo te bereiken. En het is goed dat onze beste ploegen, die toch in den regel die der studentenvereenigingen zijn, zich daarop al in het begin van het seizoen con- centreeren en niet op een langere baan. Behalve de jaarlijksche Hollandia-wedstrij- den, die in den rustieken eenvoud en de ge zellige behelperij van den Ouden Rijn bij Alphen worden verroeid en enkele jubileum wedstrijden zullen voortaan alle groote Neder landsche roei-regatta's op de nieuwe Bosch baan gehouden worden. Hier voelt de oude roeier die schrijver dezes is toch wel eenige beklemming. Het is alles prachtig en modern maar wel erg modern kijkspul-achtig, erg „stadionsch", met al die luidsprekerij, die ge weldige afmetingen en moderne outillages, die vele hekken en Verboden Toegangen, die en- trée-betaling overal. Wij zijn dit bij de roeierij nooit gewend geweest. Zal zij het kunnen dra gen? Zal zij niet tot een massale publieke vermakelijkheid worden?, Ik geloof dat toch tenslotte niet. De aard van de sport maakt er haar te weinig geschikt voor. Zij is niet boeiend genoeg voor wie er geen verstand van hebben. Er ge beurt immers maar eenmaal per 20 minuten wat. Maar ik hoop dat men de gemoedelijke be helperij van Hollandia, op de baan met de twee bochten en de pikettenrijen, met de stuntelige overzetbootjes en de primitieve kleedgelegenheden en het veel te kleine res taurantje van 's Molenaarsbrug, vooral als een dierbare kostbaarheid zal handhaven. Zoo traditioneel ben ook ik. R. P. De tentoonstelling „Opbloei". Ook Zondag a.s. nog geopend. Gelijk men weet, zou de tentoonstelling „Opbloei" a.s. Zaterdagavond worden ge sloten. Bij het bestuur zijn evenwel vele verzoeken binnengekomen om de tentoonstelling met 1 dag te verlengen, aangezien velen niet in de gelegenheid zijn, op een werkdag rustig deze tentoonstelling te bezichtigen. De hoofdcommissie van uitvoering der B. E. L.-wee!» heeft derhalve besloten, de ten toonstelling ook a.s. Zondag van des middags 1 uur af open te stellen, zoodat de officieele sluiting eerst Zondagavond zal plaats hebben. De tentoonstelling is dus dien dag open van één tot half zes en van half acht tot elf uur. evenals het attractieterrein. Aan binnengekomen verzoeken om de ten toonstelling nog verder te verlengen kan on mogelijk worden voldaan. Het bestuur stelt zich op het standpunt, dat allen, die in „Opbloei" belang stellen, thans de gelegenheid hebben gehad om haar te bezoeken. De toegangsprijs is ook a.s. Zondag 30 cent, waarbij de verspreide reductiebiljetten a 10 cent in betaling kunnen worden gegeven. Iedere tiende bezoeker ontvangt een ge schenkje, afgezien van de grootere cadeaux, die reeds eenige malen zijn vermeld. Wat het cabaret betreft, vestigen wij nog de aandacht op het zeer gevarieerde pro gramma van Zaterdagavond, waarin optre den de telepaath Maloitz en de heer Jack Funny, conferencier met Dory Schrama, ca baretière. Zaterdagavond wordt na den reclame-op- tocht zeer druk bezoek op de tentoonstelling verwacht. Officieele belangstelling. Woensdagavond bracht Minister Slingen- berg een bezoek aan de tentoonstelling „Op bloei". Donderdag werd een officieel bezoek gebracht door den burgemeester van Haar lem, den heer C. Maarschalk met mevr. Maar schalk. Een recorddag voor „Opbloei". Hemelvaartsdag was een „recorddag" voor de tentoonstelling. Er werden 5250 bezoekers genoteerd. Velen van hen werden gelukkig gemaakt met een geschenk. Voorstelling met reductie. De Haarl. Operette Vereen. „Bart Kreeft" werkt mede, om het bezoek aan de tentoon stelling „Opbloei" te stimuleeren. Aan het tentoonstellingsbestuur heeft zij 300 reductie- kaarten uitgereikt voor het bijwonen van haar succes operette „De Kino-Koningin" op Zondagavond 9 Mei a.s. in den Stadsschouw burg. Deze reductiekaarten zijn voor iederen tentoonstellingbezoeker gratis verkrijgbaar. (Aanvragen bij „Fortuna" stand 58) en ge ven voor alle rangen recht op een reductie van 50 pet. Zang-, muziek- en tooneelliefhebbers ver zuimen niet bij stand 59 even een reductie bon aan te vragen, om de goed verzorgde ope rette De Kino-Koningin bij te kunnen wonen. De reclame optocht. Zaterdagmiddag kwart voor vier vertrekt de reclameoptocht van den Dreef. De jury bestaat uit de volgende heeren: Kees Koeman te Santpoort; H. A. J. M. Moer kerk, H. I. G. Pilger, H. du Ru, Jan D. Voskuil. Voor den Reclameoptocht werden de vol gende prijzen beschikbaar gesteld door: de Koningin, zilveren medaille; C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, verguld-zilveren medaille; Gemeente Haarlem, verguld-zilveren medaille; Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, verguld-zil veren medaille; Kon. Ned. Middenstandsbond (voor den mooisten wagen uit het Midden- standsbedrijf), zilveren medaille; Midden standscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, zilveren medaille; Ver. „Ned. Fa brikaat" afd. Haarlem en omstr. (voor den mooisten wagen met Ned. Fabrikaat)zilveren medaille; De Hanze, Bisdom Haarlem, verguld zilveren medaille; J. J. L. van Zuylen; verguld bronzen medaille; J. H. Th. Pfaff, verguld bronzen medaille; N. V. Joh. Enschedé en Zo nen, zilveren medaille; ir. D. Kruyff. verguld bronzen medaille; Vrijwillige Burgerwacht van Haarlem, zilveren medaille; 'Stichting Haarlem's Bloei, verguld zilveren medaille; Gen. Cronjéstraatvereeniging, zilveren lauwer krans; Fa. Leo Meyers: een warmwater-gey- ser; Kunsthandel „Pictura", een kunstvoor werp; Bovag (Bond v. Automobielhandelaren en Garagehouders, distr. Haarlem e.o.), een electr. schijnwerper; B.R.H.N. (Bond v. Rij wielhandelaren in Nederland, afd. Haarlem), een rijwiel. De groote vraag naar Ballero-bonnen. De vraag naar Ballero-bonnen is zoo groot, dat besloten is de Ballero-actie met een dag te verlengen. Dus ook Maandag zijn nog Bal lero-bonnen bij de winkeliei's te verkrijgen. Er zijn nog tal van mooie prijzen te behalen o.a. rijwiel, salonameublement, schemerlamp, fauteuil, zilveren bowlstel, leeslamp enz. enz. LAKEHTJRST, 7 Mei. De oorzaak van de ramp van het luchtschip „Hindenburg", is nog niet vastgesteld, doch er bestaan twee ver onderstellingen le. Terugslag van een der motoren kan ont snappend gas hebben aangestoken. 2e. De onweersachtige weersomstandigheden kunnen een vonk statische electriciteit heb ben geschapen, toen de landingstouwen omlaag werden gelaten. Juist voor de ontploffing werd een vonk ge zien bij de achterzijde van het luchtschip. Het luchtschip kon blijkbaar moeilijk lan den, het vloog een uur boven het vliegveld, alvorens men ertoe overging te landen. Op het oogenblik, dat het schip met den neus naar vo ren dook stegen groote vlammen op uit de ach terzijde en binnen enkele oogenblikken lag het luchtschip als een brandende massa op het vliegveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en korten tijd later kwamen ook de secretaris van handel, Rober en de Duit- sche ambassadeur dr. Luther per vliegtuig op het vliegveld aan. De landingsmanschappen, hadden reeds de landingstouwen vast toen het ongeluk ge beurde, verschrikt lieten zij de touwen los en vluchtten weg, doch spoedig herkregen zij hun koelbloedigheid en snelden terug om vele op varenden te redden. Met groote moeite konden zij een aantal gewonden redden en enkele lij ken bergen. Het luchtschip zou te middernacht weer naar Europa vertrekken met verscheidene passa giers, die de kroningsfeesten te Londen wilden bijwonen. De directeur van het vliegveld Lakeliurst, Gil Robb Wilson, heeft verklaard: „Er is iets vreemds in deze ontploffing in gaskamer twee aan de achterzijde. Het luchtschip stond op het punt te landen, toen vlammen uit den achter steven omhoog sloegen. De personen, die zich in de motorgondels, bevonden zijn gered. Ik heb een en twintig jaar ervaring, ik heb ontploffingen gezien en vlieg tuigen brandend omlaag zien storten, maar zooiets als de ontploffing van de „Hindenburg" heb ik nog nooit gezien. Ik kan de matrozen, die ich in de vlammen waagden om de passagiers te redden niet ge noeg gelukwenschen. Het Federaal Luchtvaartbureau van den staat New Jersey zal een onderzoek instellen, Het woord is aan Lord Byron: Wanneer toij ojis verbeel- deji te leiden worden wij eerst recht geleid. doch ik herhaal dat er iets vreemds is in deze ontploffing". De burgemeester van New York, Laguardia, was korten tijd na het ongeluk op het vlieg veld aanwezig en leidde persoonlijk het red dingswerk. Het wrak van het luchtschip wordt bewaakt door militairen en politie van den staat New Jersey. Duitsche commissie naar New York. Nog heden zal zich een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de Zeppe lin-bouwmaatschappij, het instituut van on derzoek voor luchtvaartkwesties en het minis terie voor luchtvaart uit Berlijn, naar New York begeven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp. De meeste slachtoffers Duitschers. Naar Reuter hedenmiddag meldde zijn tot nu toe 26 dooden uit het wrak geborgen. Onder de dooden of vermisten bevindt zich ook een journalist uit Stockholm, Berger Brinck. De meeste slachtoffers zijn Duitschers. Een zoon van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Warschau. Peter Belin, is aan den dood ontsnapt door uit het raam te sprin gen. Hij is ongedeerd. Bij het wrak werd nog het stoffelijk over schot gevonden van iemand, die als toeschou wer het landen van het luchtschip gadesloeg en zich op het oogenblik van de ramp bij de landingsmast bevond. Dr. Eckener veronderstelt sabotage. GRAZ, 7 Mei (Reuter). Dr. Ecke ner, die hier gisteravond is aangeko men, heeft den vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat de ramp van de „Hindenburg" vermoedelijk te wijten is aan sabotage. „Ik heb herhaalde malen anonieme brieven ontvangen", zoo zeide hij, ..waarin ik werd ge waarschuwd de „Hindenburg" vooral niet op Lakehurst te doen landen. Het is onmogelijk, dat de ontploffing door bliksem is veroorzaakt, want het luchtschip was van de meest mo derne preventie-apparaten voorzien". Dr. Eckener, die een reis door Oostenrijk zou maken om voordrachten te houden, heeft deze reis afgebroken en is vanochtend naar Berlijn teruggekeerd. Blijkens een Reuterbericht uit New York heeft graaf Zeppelin, een neef van den uitvin der, die zich op het oogenblik op een zakenreis te Chicago ophoudt, verklaard dat de ramp zeer wel door sabotage kan zijn ontstaan. Hij voegde hieraan toe, dat deze veronderstelling slechts gegrondvest is op de eerste berichten. Hij wees erop, dat de ontploffing in het achter schip is ontstaan, waar zich geen brandbare stoffen bevinden. De gaskamers bevonden zich in het midden van het schip. (Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer). REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. De Haarlemsche Remonstranten hielden Donderdag op Elswout nabij de boerderij een bijeenkomst onder leiding van hun voorgan ger Dr. A. H. Haentjens. Een zeventigtal le den en belangstellenden kwam daartoe bij een. Dr. Haentjens sprak naar aanleiding van de laatste woorden van het Onze Vader Mat- theus VI13. „KNIPS" zegt Uw Kiektoestel laat ons het verder doen. KEIP naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) pag- HET DUITSCHE LUCHTSCHIP „HIN DENBURG IS OP HET AMERIKAAN- SCHE VLIEGVELD LAKEHURST VER ONGELUKT. 1 en 4 De „Kievit" is bij een noodlanding nabij het vliegveld van Athene beschadigd. 3 De restitutie voor de pluimveehouderij blijft voorloopig op 75 cent bepaald. 3 Te Glanerbrug is een twist in een dood slag geëindigd. 3 De regeering wenscht grootere handels politieke bevoegdheden. 3 Eden pleit voor bemiddeling in den Spaanschen oorlog. 4 Triton heeft de Varsity gewonnen. 7 Bioscopen 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Boschbaan. 1 Van onzen G. P. D.-redacteur: De Oxford- groep verovert Utrecht. 2 Tijdgenooten: Mr. dr. Deckers. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De handelsver- eeniging jubileert. 6 J. B. Schuil: „Haar andere Man" door Postaal Genoegen. 6 H. D. Vertelling: De diamanten broche. 6 G. J. Kalt: Het festival van „Kunst na Ar beid" te Bennebroek 8 Voor de Jeugd. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1