Kleurecht! i'kWi!',''/" Buif@nbljts H.D. UILTJE DE LENTEROOS. WOENSDAG 12 MEI 1937 HSSEEEM'S DAGBEAÖ 6 Wijkvergadering der S. D. A. P. Naar constructieve welvaartspolitiek. In gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat hield de federatie Haarlem van de S. D. A. P. gister avond een verkiezingsvergadering, waar de heer P. van Gessel uit Haar lem het. woord voerde en enkele fraaie natuurfilms vertoond werden. Er is, aldus de heer Van Gessel, sinds het in werking treden van het algemeen kiesstelsel, geen verkiezing geweest die zoo belangrijk was als de huidige. Het Nederlandsche volk wordt voor de keuze gesteld, afstand te doen van rechten, die na langen en moeilijken strijd zijn verworven, of het volgen van een gezonde de mocratische welvaartpolitiek mogelijk te maken. De leuze Mussert of Moskou is valsch. Er is geen sprake van een keuze, want beide bren gen de dictatuur. Bovendien zou er in plaats van Mussert Berlijn moeten staan, want Mus sert is slechts een vooruitgeschoven post van het Duitsche nationaal-socialisme. Dit Duitsche nat. soc. beteekent de algeheele vernietiging van elke geestelijke en economi sche vrijheid en een onvermijdelijken oorlog, die den totalen ondefgang zou brengen. Het fas cisme is de vleesch geworden reactie, aldus spr. van het kapitalisme, dat de arbeiders murw wil maken door het van de leiders te berooven, opdat zij een willoos werktuig in de landen van dit kapitalisme worden. Dé aanpassingspolitiek van het ministerie- Colijn, aldus spr., maakte het mogelijk dat de N. S. B. eenigeirtijd tot betrekkelijken bloei kon komen. Doch wanneer deze politiek door een gezonde welvaartspolitiek vervangen zal wor den, zal de voedingsbodem voor het fascisme weggenomen zijn. Het Plan van den Arbeid van de S. D. A. P. ontmoet in dezen verkiezingstijd veel tegen stand bij de regeeringspartijen. Doch wanneer de invloed en het vertrouwen in de S. D. A. P. zoo groot zijn, dat deze partij als eerste uit den verkiezingsstrijd zou komen, zal de R.K. Staatspartij bereid zijn om samen met de S. D. A. P. een program in den geest van het Plan van den Arbeid uit te voeren. De Vrijzinnig Democraten onderscheiden zich volgens spr. nog slechts in naam van de Liberalen, die er zelf naar hunkeren de lijf wacht van dr. Colijn te blijven vormen. Spr. critiseerde het beleid van de V. D.-ministers. Uit de chaos van dezen tijd kan alleen het volk zelf uitkomst brengen, door zich uit te spreken voor een constructieve welvaarts politiek, zooals deze is vastgelegd in het Plan van den Arbeid. Daardoor krijgt deze verkie zing beteekenis voor den opbouw van de inter nationale samenleving. De avond werd besloten met de vertooning van een aantal fraaie' natuur- en sportfilms. Kleur Uw landhuizen, priëelen en schuttingen, hekken en hokken voortaan met Ceta-Bever „Buitenbijts" in groen, geel, oranje, bruin, rood, wit en blauw. Een pracht-eflect en veel goedkooper! Dekt in één maal! Smeert ge weldig uit. Vernietigt schimmels en bacteriën. Frissche, pittige geur! Ceta-Bever K.G. BUS 55 CT. - X K.G. BUS 90 CT. Het nieuwste prachtproduct (Adv. Ingez. Med.) Maatschappij voor Nijv Handel. rheid Voordracht van ir. Hymans. Voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. E. Hymans uit Laren gis teren een voordracht gehouden over het on derwerp „De psychose van machinisme en massa-productie". Spreker zette allereerst uiteen, welk een belangrijke plaats de behoefte aan homogeni teit en structuur in bedrijfsleven inneemt. Homogeniteit is het eerste gegeven om zeker te zijn van de handeling en tegen dezen drang naar homogeniteit staat de diep ingewortelde drang naar structuur. Spreker noemde de factoren, die z.i. als structuur-reddend te be schouwen zijn en toonde aan, dat de machine niet een automatische vernietigende invloed is. In de technische ontwikkeling, zooals wij die zich thans zien voltrekken neemt men de neiging waar het logge massa-apparaat aan te vullen, een structureel element tegenover de amorphe massa te stellen. In den geheelen opbouw der moderne industrie doet zich de behoefte gevoelen de fabrieken te beschouwen als pyramiden van levende menschen, men wenscht structureele bedrijven met zelfbe wuste werkkrachten. Bij het zoeken naar deze laatsten kwam men tot de conclusie, dat het platte land goede elementen voor de fabrieken oplevert. De landbouwer is immers te beschou wen als de man, die nog niet in de amorphe massa ten onder is gegaan. De vraag, waar voor men zich gesteld ziet is deze: Is er iets te doen om grooter kans te geven aan het platteland als kweekplaats van meer structu reel georiënteerde menschen? Naar spre kers inzicht is dit wel het geval. Anderzijds moet er rekening mede gehouden worden, dat ook dat gebied niet beschouwd kan worden als een bron van zuiver harmonieus gevormde menschen, omdat er op het, platteland ge brek aan evenwicht in de arbeidskrachten heerscht. Naar sprekers inzicht zou het aanbeveling verdienen in plaats van steeds maar nieuwe fabrieken te bouwen een deel der productie voeding, textiel in handen van den huis arbeid op het platteland te geven. De land bouw brengt producten voort, die ter plaatse kunnen worden veredeld. Voorts bepleitte spreker het arbeiden ten plattelands in be paalde gemeenschappen, waarbij de leiding aan bekwame landbouwspecialisten dient te worden gegeven. Na de lezing van ir. Hymans was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Bestuursverkiezing. De verkiezing van een lid van het bestuur had tot resultaat, dat in de plaats van wijlen den heer G. J. Droste Jr. gekozen werd ir. H. J. M. Bekkers uit Heemstede. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK F.N LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN" Nieuwe aanwinsten Sociale Wetenschappen Diepenhorst. Het nationaal-socialisme. Henderson. Een weg tot vrede. Hylkema. Het Nederlandsche fascisme. Natuurwetenschappen Schouten. Evolutie. Tesch. De vorming van de Nederlandsche duinkust. Wigman. Vogelleven in Nederland. Technische wetenschappen Meyer. Achter het auto-stuur. Swierstra. Radio-ontvangst. Land- en Volkenkunde: Holland en Debraye. België, 2 dln. Zwerversboekjes: 3 din.: I Walcheren; II Zeeuwsch-Vlaanderen. III Zuid-Limburg. Nederlandsche romans: Man. De Een stoombootje in de mist. Rossum, Van Cinderella. (Chr.). Rossum, Van B. De kloof zonder brug (Chr.) Smeding. Achter het anker. Woude, Van der. Straat Magellanes. Fransche romans: Constantin-Weyer. Un homme se penche sur son passé. Lichtenberger. Les André Graffougnat. Zavié. La maison des trois fiancées. De Ballero-Verkoopactie. Uitreiking' der prijzen. Gisteravond werden in gebouw St. Bavo de prijzen uitgereikt aan de prijswinnaars van het Ballero spel. Als we mededeelen dat er 400 fraaie prijzen waren en dat haast alle win naars in de zaal zaten kunt ge u de stemming wel indenken. De voorzitter van de verkoopactie-commis sie de heer Jac. van Maris heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan den voorzitter van de hoofdcom missie van de B.E.L.-week den heer Th. Hoóy. De heer Hooy releveerde in het kort het vele werk dat verricht moest worden om deze ver koopactie te doen slagen. Het doel dat de com missie zich gesteld heeft is echter volkomen bereikt. Bijna 20.000 bezoekers bezochten de tentoonstelling en de optocht was een dei- fraaiste die Haarlem ooit gehad heeft. De heer Hooy gaf vervolgens een uiteenzetting van de groote sociale beteekenis die de middenstand voor de Maatschappij heeft en bedankte daar na de verkoopcommissie en in het bijzonder haar ijverigen voorzitter den heer Van Maris. Hierna werden de prijzen door den heer Van Maris, die nog het personeel van de Ballero- huizen en zijn medecommissieleden voor het vele werk dat zij verricht hebben bedankte, uitgereikt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOOENTRALE OP DONDERDAG 13 MEI. Progr. 1Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Droitwich. 11.05 Parijs Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Pauze of Diversen. 2.35 London Regional. 3.20 Keulen 4.20 Deutschlandsender; 5.20 Keulen. 7.20 Fransch Brussel; 8.20 Berlijn. 9.50 Boedapest. 10.20 Weenen. 10.50 Danmarks Radio. Progr. 4. 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 9.35 London Regional. 2.35 Droitwich. 11.20 Di- sersen of Pauze. Progr. 5: 8 007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Lichte klassieke muziek: 1. Praludium, Edith Lorand; 2. De Zwaan, Georges Boulanges; 3. Bagatelle Ouverture, Hja Livschakoff; 4. Hongaarsche dansen, Staatskapel van Berlijn; 5. Menuett van Paderewsky, Dajos Bela; 6. Tambourin Chinois, Edith Lorand; 7. Berceuse de Jocelyn, Paul Godwin met orkest; 8. Ernst en Luim, Polydor Strijkorkest; 9. Serenade van Mos- cowsky, Dajos Bela; 10. Elegie van Massenet, Georges Boulanger; 11. Polonaise no. 1, Staats kapel van Berlijn; 12. Cavatina van Raff, Paul Godwin m. orkest; 13. Banditenstreiche, Sym- phonie orkest. 8.0012.Diversen. Vrijwillige Burgerwacht. Mr. dr. F. A. Bijvoet tot voorzitter gekozen. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem hield Dinsdagavond in de muziekzaal van café-res taurant Brinkmann, Groote Markt, haar al- gemeene ledenvergadering, onder leiding van den waarnemenden voorzitter, mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Het jaarverslag van den commandant, den heer C. L. Becking, reeds door ons vermeld, werd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, mr. C. Blankevoort, over 1936, maakte melding van een nadeelig saldo van f 17.50. De financieele toestand is vrijwel onveranderd gebleven. De penningmeester deelde nog mede, dat wegens het afstemmen van het subsidie van f 1000, door den Gemeenteraad, aan het Rijk via den Bond van Burgerwachten om een grooter subsidie is gevraagd. De Burgerwacht zal nu vermeerdering van inkomsten moeten trach ten te krijgen. De voorzitter betreurde het, dat door de tijdsomstandigheden het bedrag aan contri buties ontvangen, is verminderd Hierna volgde de bestuursverkiezing. De voorzitter bracht hulde aan de nagedach tenis van den heer W. Roodewburg, die door den dood aan het bestuur is ontvallen en de Burgerwacht een goed hart toedroeg'. Aan de beurt van aftreden waren de hee- ren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en F. Duyn Sr. Drie nieuwe bestuursleden moesten gekozen worden voor de heeren mr. J. A. Vaillant en P. E. G. Grimmon, die in 1936 'be dankten en voor wijlen den heer W. Rooden- burg. De voorzitter verzocht, op hem geen stem meer uit te brengen, daar hij het oogenblik voor zijn aftreden aangebroken achtte. De door het bestuur gestelde candidaten werden bij acclamatie gekozen, n.l. de hee ren H. J. M. Bartels, mr. J. C. C. Verspyck Mijnssen, J. Lucassen en G. J. J. Lembeck. Door het bestuur was als candidaat voor de functie van voorzitter gesteld mr. dr. F. A. Bijvoet. Deze werd bij acclamatie tot voor zitter gekozen. Mr. Heerkens Thijssen sprak hartelijke woorden van afscheid. Spr .heeft zorgelijke tijden in de Burgerwacht, in welker bestuur hij van de oprichting in 1918 zitting heeft gehad, medemaakt. Het deed spr.genoegen, dat nu tot voorzitter een man is gekozen, aan wien deze functie gerust kan worden toe vertrouwd. Ook het commando is bij den heer Becking, man van ijver en toewijding, die van de Haarlemsche Burgerwacht gemaakt heeft een lichaam dat aan andere Burger wachten in den lande ten voorbeeld kan worden gesteld, in uitstekende handen. De Haarlemsche Burgerwacht staat sterk onder zijn leiding. De heer J. Leupen Jzn., secretaris bracht ie aan den heer Thijssen die in weerwil v-n zijn drukke bezigheden toch steeds tijd kon vinden voor de Burgerwacht. Tal van conferenties heeft de heer Thijssen. bijge woond en dat de Burgerwacht nu ingekwar tierd is in de kazerne, is voor een groot deel aan den heer Thijssen te danken. Namens de Burgerwacht bood spr. den heer Thijssen een Delftsch bord aan ter completeering van zijn collectie. Op voorstel van den heer Wolterink werd de heer Heerkens Thijssen tot eerelid benoemd. De heer Thijssen dankte voor het geschenk en de onderscheiding en sloot daarna de bij eenkomst. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE SPREEKT TE HAARLEM. Dinsdag 18 Mei 's avonds 8 uur hoopt mi nister Slotemaker de Bruine in het gebouw van den Protestantenbond Jacobstraat te spreken voor den Kamerkring Haarlem dei- Christelijk Historische Unie over het onder werp; „Houdt koers". ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 13 Mei 1937, des namiddags van 3'4 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Prelude H. Purcell. 2. Adagio en Allegro uit het lste Concert. G. F. Handel. 3. Fantasie over Psalm 33. C. de Wolf. 4. Bénédiction nuptiale C. Saint-Saëns. 5. Petite Suite scholastique, D. de Sévérae. 6. Grand Choeur alia Haendel A. Guillmant. 'n Trapper, die nooit hikt. U weet wel, soms draait-ie, soms draait-ie niet. Zulke kuren kan een trapper van een Germaan niet vertoonen. 'n e st n .1 i x daar lieb je «vat aan NV «UWteLINDUSTRIE P. 46 J, W. «VERVEN. MEPVIL (Adv. Ingez. Med.) Leert Zwemmen De heer A. J. Meijerink schrijft ons: Nog slechts enkele dagen en de zomer- zweminrichtingen openen hun poorten om de liefhebbers van het zwemmen te ontvangen. Het is nog wel wat koel voor het open bad, maar de kans bestaat dat we binnen enkele dagen hunkeren naar het verfrisschende, koele bad. Haarlem en omstreken zijn geze gend met tal van open- en overdekte baden. De inwoners van Haarlem en omgeving kun nen practiseh gesproken het geheele jaar zwemmen, we bezitten de mooie overdekte in richtingen Stoop's Bad en het Sportfondsen- bad. De open inrichtingen in de nabijheid zijn: twee aan de Houtvaart, aan de Klever laan. Stoop's open bad, het natuurbad bij de ruïne van Brederode. de zwemvijvers van Heemstede en om de 'allerschoonste te noe men, de zee bij Bloemendaal en Zandvoort. Gelegenheid om te baden en te zwemmen genoeg, maarer zijn honderden, neen duizendtallen van gezonde flinke mannen, vrouwen, jongens en meisjes, die de zwem kunst nog niet machtig zijn, die gemakshalve maar rekenen op deskundige hulp als ze on verwacht te water geraken. Endie ge- wenschte hulp is niet altijd aanwezig en wat dan? Talloos velen schijnen maar niet te willen beseffen dat de zwemsport, de gezondste, de aangenaamste en bovenal de nuttigste sport is, die men met betrekkelijk weinig kosten (ook de gelegenheid tot kosteloos baden en zwemmen bestaat) kan beoefenen. Zei wijlen dr. Merens niet indertijd: „Kun nen zwemmen is zalig, niet kunnen zwemmen zielig". In ons waterland verdrinken elk jaar honderden menschen, omdat zij de zwem kunst niet machtig zijn. In het eerste kwartaal van 1937 verdron ken in ons kleine land 191 personen; zegt dit hooge cijfer u iets? Wordt het dan geen tijd dat het kunnen zwemmen noodzakelijk geacht moet worden? Moet er geen einde ko men aan het -verdrinken bij honderdtallen per jaar? Mannen on vrouwen van Haarlem en om streken, laat uw gezonde kinderen leeren zwemmen enwanneer gij zelf die een voudige kunst niet verstaat laat u dan oök onderrichten. Mogelijk zegt ge dan tegen het einde van het zomerseizoen 1937: „het spijt me dat ik zooveel jaren voorbij liet gaan, zonder gebruik te maken van die heerlijke, versterkende, opwekkende en nuttige gym nastiek te water." Rheumatiek, schaenz. Hardnekkige ge vallen worden met succes behandeld door de genees krachtige zout waterbronnen van (Adv. Ingez. Med.) Financiën van Noord-Holland. 1935 leverde een batig saldo van bijna 1millioen. Ged. Staten van Noord-Holland bieden aan de Provinciale Staten ter vaststelling aan de rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1935, waarvan de cijfers door de Algemeene Rekenkamer deugdelijk zijn verklaard, alsook de verant woording wegens het beheer van de provin ciale inkomsten en uitgaven over den dienst van 1935. De gewone inkomsten hebben bedragen f 31.052.390.36 en de gewone uitgaven f 29.613.188.91, zoodat de gewone dienst dus met een batig saldo van f 1.439.201.45 sluit. REGELING WERKTIJD VOOR KAPPERS- PERSONEEL. Daar a.s. Donderdag de gemeenteverorde ning tot sluiting der kapperszaken, met het oog op de Pinksterdagen, niet van kracht is, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het personeel, dat op bedoelden Donderdagmid dag werk moet verrichten op Maandag den 2den Pinksterdag den geheelen dag vrij moet zijn. (Zooals bekend, mogen Donderdagmiddag a.s. de kapperszaken geopend zijn). AMATEUR FOTOGRAFEN. Op den werkavond der Haarlemsche Ama teur-Fotografen Vereeniging van Donderdag 13 dezer, zal door de werkavonden-commissie een aanvang worden gemaakt met het onder richt in het maken van lantaarnplaatjes. Al lereerst zal worden behandeld het maken van lantaarnplaatjes volgens contactdruk. De avond wordt gehouden in het clublokaal Ged. Oude Gracht 104. De Bergplaats door ANDREES BUYS. Er was opschudding in het stadje en meneer Borra, horloger en juwelier, was er de oor zaak van. Het was trouwens heel begrijpelijk dat hij heel het stadje op stelten had gezet. Zooiets, als nu gebeurd was, viel niet iederen dag, niet eens ieder jaar voor. Meneer Borra was een deskundige en hij had een zwakke plek. Zijn deskundigheid be stond op het gebied van juweelen, en zijn zwakke plekDat was het feit, dat hij hier in D. woonde en de keukenklok van meneer Bliek en den wekker van de dienstbode van de baronesse, die haar geld verloren had, moest repareeren en eens in de maand in den klokkentoren mocht klimmen om als stads- klokkenmaker wat olie op de roestige raderen van het uurwerk te druppelen. Meneer Borra had in zijn hart heimwee naar de groote stad, waar hij bij een juwelier had gewerkt en waar hij zijn positie had ver speeld door een onherstelbare domheid. En het ergste was geweest, dat hij hier in D. had moeten vertellen, wat die domheid was. Want op een goeden dag had men bij gerucht ver nomen, dat meneer Borra had gewerkt bij een groote juwelierszaak en ontslagen was en een dag later had iedereen zijn uurwerken teruggehaald. Je kon nooit weten, zoo'n weg gejaagde juwelier, daar moest men mee op passen. En er had niets anders opgezeten dan maar te vertellen, wat er gebeurd was. Een dure ring verkocht voor een paar tientjes om dat hij zich vergist had! Maar nu was voor meneer Borra een groote dag aangebroken. Hij had het overal verteld en heel het stadje praatte er over. De jonge meneer Tholen ging trouwen! De Tholens woonden al jaren op het oude kasteel van de baronesse. Zij waren heel rijk en heel een voudig. En nu had meneer Borra plotseling uit Wiesbaden een brief gekregen van den jongen meneer Tholen. Er zou een groote vei ling van juweelen zijn in Amsterdam. Daar was een prachtige ring bij met een groote diamant. Die moest meneer Borra koopen voor den jongen meneer Tholen. Een opdracht, een vorstelijke opdracht. Het duizelde meneer Borra en hij vertelde het aan iedereen, die het weten wilde. Dien avond kwam meneer Borra terug uit Amsterdam. Toen hij naar huis liep, groette hij met een breed gebaar zijn buren, die al len „toevallig" aan hun deur stonden. Aan zijn pink schitterde een gouden ring met een prachtigen steen. En heel de stad wist het meneer Borra had een ring in huis van twin tigduizend gulden. Iedereen, ook de politie. En inspecteur Mee- rendonck vond het weinig aangenaam, dat meneer Borra dien kostbaren steen in huis wilde houden, tot de jonge meneer Tholen terugkwam. „Dat mag u niet doen", zei hij streng. „Wat u zelf wilt riskeeren is uw zaak, maar wij zetten onzen naam op het spel. Toe doet u mij een plezier en bergt u dat ding in de bank op." „Die is al dicht, en bovendien, die vertrouw ik heelemaal niet," antwoordde meneer Borra obstinaat. „De directeur heeft het goedgevonden, dat wij dien ring komen brengen. En daar kun nen we er op passen. U wilt toch niet, dat wij hier veertien dagen, totdat meneer Tholen terug komt, twee agenten in huis laten wa ken!" Meneer Borra haalde de schouders op. Maar tenslotte gaf hij toe. Reeds dén volgend,n dag kwam de inspec teur opgewekt bij den horloger. „Het was maar wat verstandig, dat u dat gedaan hebt. Het gerucht is al doorgedron gen. Er zijn al een paar kerels hier gekomen, die we niet kennen en ook niet vertrouwen." Meneer Borra lachte flauwtjes. Maar den volgenden dag lachte hij luid. Hij zat breed uit in het kantoor van den inspecteur, „Man lach niet", schreeuwde deze. „Onder onze oogen hebben ze dat ding vandaan ge haald. Een prachtstuk, knappe kerels, maar wij zijn geblameerd." Meneer Borra lachte luid. „Beste Meeren- donk, wat maak je je druk. Trek het je niet aan. Die ring was valsch, zoo valsch als de tanden van de barones!" Inspecteur Meerendonk wilde niet ge- looven dat de ring veilig opgeborgen was, voor hij het met zijn eigen oogen gezien had. De beide mannen begaven zich op weg. Het was nog vroeg, even negen uur in den morgen, maar meneer Borra maakte haast. Om negen uur ging zijn winkel open en hij hield er niet van, de zaken aan zijn bediende over te laten. Toen zij binnentraden in den reeds ge- openden winkel, vroeg hij terloops: „Al iets geweest?" „Ja meneer", luidde het antwoord, er is hier iemand geweest, die heeft een ring gekocht, u veet wel die imitatie-diamant, voor vijftien gulden." I Meneer Borra werd lijkbleek. Met moeite bracht hij uit: „Maar man, ezel, stommerd, dat was de ring van meneer Tholen, i Het zijn niet allen koks, die witte mutsen dragen. Ook uiltje bereidt u een feest van aroma omdat hij de allerbeste ingrediënten gebruikt. UILTJE gemêleerd uit de fijnste ta bakken, is een aparte sigaar, apart van geur en smaak, apart van brand en model.Vraagt dus met nadruk: UILTJE. PENAAL 6 ct. 'n Heerlijke sigaarI (Adv. Ingez. Med.) Deze maand bloeit de Lenteroos, een ver familielid van onze Kerstroos. Een plant, werkwaardig genoeg om er eens even bij stil te staan. De naam is Helleborus hybri dus en feitelijk is dit een verzamelnaam voor 'n heele groep hybriden of kruisings producten, ontstaan uit het over en weer kruisen van verschillende variëteiten van H. caucasicus, een Heleborus, die uit den Kau- kasus, Oost-Europa en het westen van Klein- Azië afkomstig is. Misschien is er een van deze caucasicusvaro, die we wel kennen: de var. colohicus, een donker bruinroode vorm die vrijwel tegelijk met de witte Kerstroos, Helleborus niger, bloeit.. Er bestaan van cau casicus nog verschillende andere vormen, rose, wit, wit met Rose en wit met paarse stippels. Deze zijn onderling weer gekruist en het resultaat is de collectie die we onder den naam Helleborus hybridus kennen. Al direct valt het verschil met de beide wintersche bloeiers: de witte Kerstroos en de roode caucasicus op. De stengels van H. hybridus zijn aanmerkelijk langer. De bloe men staan bij drie of vier in schermvorm bijeen, en de stengel is is sterk vertakt. Hier en daar zitten er smalle, diep ingesneden bladeren aan. De kleuren variëeren nogal sterk; er komt mahoniebrum voor, wit, rose of paars gestipt, zilverachtig rose, rose met rood. En we zijn daar voorloopig nog niet mee klaar, want er wordt tegenwoordig weer hard gewerkt in de Lenterozen, vooral in Engeland. Daar was Helleborus hybridua in de dagen van Victoria en Albert heel popu lair en al scheen de bloem een tijdlang ver geten, tegenwoordig komt ze weer sterk op den voorgrond en vele nieuwe, mooie ver beteringen getuigen daarvan. Men gebruikt Helleborus hybridus veel om te forceeren. Zoo zien we ze ook in de man den van de bloemenventers. Maar ook als tuinplant verdient ze alle aanbeveling. Goed vochtopgevende, humusrijke grond en lichte schaduw zijn de beste dingen die we ze geven kunnen. En verder veel water, een geregelde bemesting en een beschut plekje, want scherpen wind bunnen ze heel slecht ver dragen. Van de familie Helleborus gesproken: er zijn nog een paar heel merkwaardige exem plaren bij. Zoo is bijvoorbeeld een oude fa voriet Helleborus odorus, een plant uit Hon garije die vijftig jaar geleden graag en veel werd aangeplant omden geur. De bloe men zijn klein en groen. Groen komt in deze familie trouwens méér voor. Er zijn heel mooie bij, zooals bijvoorbeeld H. viridus en H. cor- sieus. De eerste bloeit in de winter en voor jaarsmaanden bij honderden aan de Riviera tegen de bergen op, tot een paar duizend voet hoog. Het moet een fantastisch gezicht zijn om zoo'n veld van deze vreemde, groene bloemen boven den achtergrond van het zwart-groene naaldhout. Zooiets ziet men niet iederen dag. Groene bloemen zijn echter iets. dat niet ledereen kan waardeeren. Intusschen is het e§n feit, dat geen enkele kleur zich onder kunstlicht zoo mooi houdt als het groen van groene bloemen. Tenslotte nog een familielid van Kerstroos en Helleborus hybridus: het winteraconietje. Dat is zoo op 't eerste gehoor wat wonderlijk maar feitelijk kunnen we, als we en eens over denken, ons de familiegelijkenis in groei wijze heusch nog wel te binnen brengen, Trouwens, het loof is nog niet heelemaal af gestorven: gaat u maar eens vergelijken. L. S. „Eerbied voor het Leven". Openbare avond van den Haarlemschen Vredesraad. Gelijk reeds eerder werd gemeld belegt de Vredesraad-Haarlem een openbaren avond ter gelegenheid van den aanstaanden Goodwill- day, Volkenhondsdag en Vrouwen Vredesgang. Deze bijeenkomst vindt plaats op Vrijdag 14 Mei in het gebouw van den Ned. Protestan tenbond in de Jacobstraat. Allereerst zal ds. R. H. Oldeman, Ned. Herv. predikant te Santpoort, spreken over het on derwerp: „eerbied voor het leven". In dezen rumoerigen tijd, waarin het schijnt dat de eerbied voor het leven, het kostbaarste en voornaamste bezit wordt verdrongen door angst, hebzucht, materialisme en geweld, wil juist de vredesbeweging dezen roep krachtiger doen hooren. De tweede spreker is de heer C. J. E. Dinaux voorzitter van den Vredesraad Haarlem. Deze heeft als onderwerp gekozen „Volkenbond en Volkenstrijd". Voor de velen die thans vol ver twijfeling naar Genève kijken met de vraag of er nog wel eenig heil van den Volkenbond te verwachten is, hoopt de heer Dinaux een duidelijke uiteenzetting te geven van de groote waarde welke de Volkenbond, ook op dit oogenblik nog bezit. Tenslotte zal mevrouw Koote Gerrese decla- meeren, hetgeen eveneens verband zal hou den met den Vrouwen Vredesgang.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10