KONING GEORGE VI GEKROOND. Kroning. I EICHHOLTZ N.V. CR. HOUTSTR. 118 Openbare Vergadering VRIJZ. DEM. BOND Mr.P.J.OUD Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen Brengt UWg,p.D FILMS naar rlt.lr' pastee®* KARPET WANDGEDIERTE Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16528 Verschijnt 'dagelijks, heKaïve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 12 MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72'/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarae 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENHëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. één lid duim 50. alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. xIxLUc-In i-t JrAvriiNA o. Vandaag is Koning George VI gekroond met al de plechtige en schilderachtige ceremoniën en praal der overlevering, die den Britten zoo dierbaar zijn en die men als onafscheidelijk verbonden aan het Britsche volkskarakter kan beschouwen. Alle deelen van het gewel dige Britsche wereldrijk (behalve Ierland) zijn daarbij vertegenwoordigd geweest door hun hoogste leiders en men moet dit niet beschou wen als een ceremonie alleen, maar wel degelijk als een gebeurtenis van feitelijke be- teekenis. Want de aanwezigheid van al die rijksgrooten bij de indrukwekkende plechtig heid in Westminster Abbey toont tegenover de gansche wereld de ongeschokte eenheid van de „British commonwealth" en vindt buitendien haar weerklank in alle deelen van het over den ganschen aardbol verspreide Rijk. In al die landen volgen de bevolkingen in spanning wat er allemaal in deze Kronings- dagen en vooral vandaag is geschied en voelen zij zich daarbij vertegenwoordigd door hun ministers en gouverneurs-generaal, door hun vorsten in sommige gevallen. Een groote ge beurtenis als deze beteekent inderdaad een nieuwe bevestiging van de eenheid van het wereldrijk, die gevoeld en beseft wordt door tientallen millioenen menschen. Sommigen zullen dergelijke woorden wellicht als „phra- serie" beschouwen omdat zij die gewaarwor ding als niet-Britten zelf niet meebeleven. Maar dan vergissen zij zich. Ook in dit geval is het weer noodig zich in de mentaliteit van anderen in te denken en als men dat doet, be grijpt men. Wie zich zijn eigen emoties her innert bij groote gebeurtenissen in ons Koninklijk Huis zal dat niet zooveel moeite kosten. Natuurlijk heeft zulk een gebeurtenis haar psychische nawerking zoowel op de volken zelf, wier nieuwe Staatshoofd gekroond is als op andere volken die zoo duidelijk herinnerd zijn aan den enormen machts- en invloeds factor die het Britsche Rijk in de wereld is. Of men er meer of minder sympathie voor koestert verandert aan dit feit niets. (Die macht en die invloed zijn thans be zegeld in de persoon van het nieuwe Staats hoofd. Ofschoon hij een constitutioneel vorst is en dus onderworpen aan grondwettelijke regelen, die de wetgeving in de hand van zijn parlement leggen en zijn ministers met de uitvoering ervan belasten, is zijn persoonlijk heid niettemin van groote beteekenis. Dat weten wij bij ervaring; ook in ons land is de persoonlijkheid van ons Staatshoofd een factor, die op het leven, de opvattingen, de idealen der menschen voortdurenden invloed doet gelden. Er zijn grooter dingen dan de nuchtere be palingen van de wetgeving en de maatregelen van algemeen bestuur in het leven van een natie. Het is natuurlijk waar dat men om die te beseffen boven de sfeer van het alledaag- sche gesprek over politiek en „de Heeren in den Haag" en zoo moet rijzen. Het is daarom duidelijk dat de persoonlijk heid van Koning George VI van zeer groote beteekenis zal zijn voor zijn volken en ook voor de rest der wereld, omdat het Britsche Keizer rijk in de internationale verhoudingen een factor van zulk overwegend belang is, omdat het zoowel cultureel als commerciëel zich im mer doet gelden en zijn beleid in dezen tijd be slissend zal zijn voor het antwoord op de vraag: Oorlog of Vrede? Toen Koning Edward Vin in December af stand van den troon deed heeft dat alom in de wereld bezorgdheid gewekt. Niet alleen in En geland en in de Dominions en koloniën is zijn heengaan diep betreurd. Men zag in hem een modern vorst, die midden in zijn tijd stond, van de menschen hield en hun nooc>n begreep en wilde helpen lenigen. Men verwacntte van hem dat hij een groot Koning zou blijken te zijn. Zijn heengaan bracht een schok. Van zijn broeder en opvolger getuigt men thans, dat hij zijn vader, die een bemind en zeer geëerbie digd vorst was, in karaktereigenschappen evenaart. Dat is mogelijk. Het neemt niet weg dat Koning George VI in een anderen tijd leeft dan zijn vader, dat de wereldontwikkeling haar gang is gegaan en de leidende vraagstuk ken andere zijn geworden, dat dus weer nieuwe opvattingen worden vereischt, waartoe de Ko ning vanzelf geneigd kan zijn omdat hij tot de volgende generatie behoort. Wij mogen dit hopen. Deze nieuwe Koning van Engeland komt op den troon in een tijd, waarin de in vloed van .zijn persoonlijkheid een zegen voor de wereld zal kunnen zijn en haar helpen den afgrond te vermijden. Moge de zegen, hem vandaag gegeven, dit inhouden. R. P. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Voor deze organisatie spreekt a.s. Donder dagavond in het gebouw van den H.K.B.. Tem peliersstraat, de voorzitter van de afdeeling Haarlem D. J. A. Geluk over het onderwerp: „De Spaansche strijd en de Democratie". (Van een specialen A. N. P.-verslaggever) LONDEN, 12 Mei. De groote dag van heden, de dag van de kroning van Koning George VI tot Koning en Keizer van liet Britsche wereldrijk, heeft eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelfs in een metropolis als Londen gedurende een gedeelte van den nacht intreedt en den eenen dag van den anderen scheidt, heeft ditmaal vol maakt ontbroken, en de vele tienduizenden, die zich gister avond op straat hebben begeven, werden zich vanmorgen bij het aanbreken van den dag bewust, dat de Dinsdag ongemerkt was overgegaan in Coronation Day, den dag, waarop de feeststemming en de gespannen verwachting van de millioe nen in Groot-Brittannië en in alle deelen van het Britsche Rijk daarbuiten een climax hebben bereikt, die van historische beteekenis zal blijken te zijn voor het Britsche wereldrijk. Koning George VI. Londen aan den vooravond. Wie de laatste dagen de verkeersdrukte hier heeft gadegeslagen, heeft zich met verwon dering afgevraagd, of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gisteravond wederom voller dan tevoren, was de menigte nog dich ter, die door de straten van het West Énd en Westminster schuifelde, langs de versierde en verlichte gebouwen van Whitehall en Oxford Street, voorbij Buckingham palace, langs Strand eii Regent Street. "Evenals Maandag middag en Maandagavond werden de voer tuigen geleidelijk van den rijweg verdrongen en vulde de stroom van voetgangers als een onafzienbare menigte de geheele breedte van de hier toch zeer breede straten. Geen ver keersregeling, hoe voortreffelijk ook, kon voor komen, dat op tal van punten als Óxford Cir cus, Piccadilly Curcus, Marble Arch en Hyde Park Corner onontknoopbare verkeersstagna- ties ontstonden, zoodat de politie reeds vroeg in den avond besloot, het geheele gebied rondom de route van den kroningsstoet, dat tot Coronation Area is verklaard, voor elk ver der rij verkeer te sluiten, een maatregel, die anders toch te middernacht in werking zou zijn getreden en waarbij voorzien was, dat men er reeds vroeger toe zou overgaan. Café's, restaurants, lunchrooms, de kleine uitheemsche eethuizen in Soho, alles was den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reusachtigen stroom van publiek te verwerken. Theaters, bioscopen en variété's gaven tot laat in den nacht extra voorstellingen. De be zoekers gaven zich na afloop ijlings naar die plaats langs den weg, waar zij hoopten op de beste wijze den kroningsstoet te kunnen zien. Trams en ondergrondsche, overvol tengevol ge van de busstaking, brachten het publiek uit de buitenwijken tot bepaalde eindpunten, die aan de grens van de Coronation Area lagen en waarmee men de route zoo dicht mogelijk kon naderen. Reeds zeer vroeg in den avond begon dit en namen de velen, die geen gereser veerde plaats op een tribune of achter een venster hadden een plaats langs den kronings- weg in. Lang voor middernacht stonden en za ten de menschen dan ook reeds in dichte rijen langs de route geschaard, voor zoover de trot toirs en de staanplaatsen terzijde van den weg niet gereserveerd waren voor schoolkinderen, invaliden en ouden van dagen. Men zag weer de gebruikelijke tafereelen van op kranten en mantels zittende mannen en vrouwen en ook kinderen, vaak met jassen of dekens beschermd tegen de nachtelijke koelte. De verkoopers van allerlei levensmidde len, versnaperingen, kranten en programma's maakten goede zaken. In de omgeving van Buckingham Palace en Westminster Abbey bleef het niettegenstaande het slechte weer zwart van de menschen. Bij Westminster Abbey hadden des middags reeds twee oude dames plaats genomen, gekleed in eenvoudige regenmantels, voorzien van groote parapluies, rubberkussens en pakjes levens middelen. Zij zij'n de dochters van een Britsch landedelman, Sir Charles Hunter. Een nieuwe handel ontstond, n.l. een handel in lunchpakketjes op straat. Deze pakjes be vatten sandwiches en fruit. De prijs varieert tusschen anderhalf en drie shilling. Vele nieuwsgierigen verdrongen zich ook in de halls van de groote hotels, waar de Indische vorsten hun intrek hebben genomen, waar van sommigen him traditioneele kleeding blij ven dragen. Voller en voller werden met het verstrijken van de nachtelijke uren de straten en wegen door de parken, die naar de kroningsroute leidden. Reeds tegen 4 uur hadden vele hou ders van kaarten plaats genomen op hun gere serveerde tribuneplaatsen. Om vijf uur van morgen waren dan ook vrijwel alle tribune plaatsen bezet, behoudens enkele tribunes, die men tot 7 uur kon bereiken. (Vervolg op pagina 4.) TELEFOON 13151 THANS, GEHEEL CEMODERNISEERD, WEDER GEVESTIGD: (Adv. lngez. Med.) Bezoekt de van de Vrijz. Dem. Bond op Donderdag 13 Mei om 8.15 uur in gebouw Monopole, Stationsplein 11, Zandvoort. Spreker Mr. L.G.van Dam over: Niet Mussert. niet Moskou maar Nederland! Het jubileum van mej. J. van Liemt. Drukbezochte receptie. Zooals wij reeds meldden herdacht mej. J. van Llëmt gisteren den dag waarop zij vóór vijftig jaar werkend lid werd van de St. Eliza- beths-vereeniging. 's Middags werd een druk bezochte receptie gehouden waar o.m. ook de burgemeester en wethouder W. J. B. van Liemt de jubilaresse kwamen feliciteeren. De burgemeester deelde mede dat het H.M. de Koningin behaagd had mej. van Liemt het Ridderkruis in de Orde van Oranje Nassau te verleenen. In zijn toespraak memoreerde de heer Maar schalk de groote waardeering die in breeden kring heerscht voor het menschlievende werk dat de jubilaresse verricht. Ik hen blij, aldus de burgemeester, dat ik U ook persoonlijk mijn waardeering kan zeggen. Zeer vele belangstellenden en vrienden kwa men verder mej. van Liemt gelukwenschen terwijl de dag met een gezamenlijk diner in het vereenigingsgebouw werd besloten. (Afd. Haarlem) minister van financiën, spreekt Woensd. 19 Mei in den Protestanten Bond, Jacobstraat Haarlem. Aanvang 8.15 u. Zaal open 7.30 u. Toegangspr. 10 ct. KOMT ALLEN! (Adv. lngez. Med.) Stichting van een Dr. Frank Fonds Voor uitzending van kinderen naar buiten. Het plotseling overlijden van den bemin den kinderarts E. S. Frank, die ook in rui meren kring dan die zijner patiënten alge meen gewaardeerd werd, heeft op allen, die hem gekend hebben, zoo'n diepen indruk gemaakt, dat er oogenblikkelijk na zijn ver scheiden van zeer verschillende kanten stem men opgingen om de nagedachtenis te eeren van hem, die gedurende zoo vele jaren zijn beste krachten heeft gewijd ten hate van het zieke en het zwakke kind. Bij zijn arbeid als practiseerend arts heeft hij zich met groote toewijding gegeven aan de zaak der kinder"nygiène. Dat het werk der kinderbescherming in onze provincie zoo'n groote vlucht genomen heeft-, is mede te danken aan zijn initiatief. In ovêrleg met mevrouw Frank meenen ondergeteekenden, dat zijn nagedachtenis 't beste zou kunnen worden geëerd door het stichten van een Dr. Frank-fonds, waardoor zij jaarlijks in de gelegenheid zouden wor den gesteld eenige kinderen, die op geen enkele andere wijze daarvoor in aanmerking kunnen komen, enkele weken naar huiten te zenden. Al degenen, die de persoon van Dr. Frank in dankbare herinnering bewaren, worden uitgenoodigd liefst vóór 1 "Juni a.s. als bewijs van instemming, onderstaande strook ingevuld te willen inzenden Ook de kleinste bijdrage zal welkom zijn. Het Comité Dokter Frank-Fonds. W. B. Smit, directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst (voorzitter); mevr. Chr. Bierens de Haan-Dudok de Wit (ondervoorzitster)me vrouw N. Posthumus Meyjes-Muisken (Rij- negomlaan 21, Aerdenhout, le secretaresse, tel. 26146); mevr. N. Mooy-Dyserinck (Von dellaan 7, Aerdenhout, 2e secretaresse, tel. 26847)mr. J. W. van der Vlugt (Spaarne 56, Haarlem, penningmeester); dr. G. Ras; mr. Tli. A. Wesstra: dr. W. van den Berg, F. J Brinkmann, mevr. Dyserinok-van Olden- borgh fOverveen); mevr. Francken-Huysser; mevr. M. Looman-Veth (Bloemendaal)jhr. mr. A. de Savornïn Lohman (Aerdenhout): mevr. M. Thöne-Wilkens; H. D. Tjeenk Willink De Middenstanders in Kennemerland. Zullen ijveren voor lagere P.E.N.-tarieven. Dezer dagen werd te Haarlem een vergade ring van District XIII (Kennemerland) van den Kon. Ned. Middenstandsbond gehouden. Voor het bondsbureau was aanwezig de heer H. J Hagelen Hzn., chef van de hoofdafdeeling Standsbelangen. De vergadering stond onder leiding van den heer L. van Driel, die, nadat verschillende on derwerpen van internen aard waren behan deld. de bespreking van de agenda voor de jaarlijksche Algemeene Bondsvergadering van 19 Mei aan de orde stelde. Inzake de P. E. N.-tarieven werden even eens uitvoerige besprekingen gevoerd. Na een toelichting van den heer Hagelen sprak de vergadering de wenschelijkheid uit, dat de commissie voor verlaging van de P. E. N.- tarieven spoedig een flinke actie zal ont wikkelen. Koningin Elizabeth. DE KRONING VAN DEN ENGELSCHEN KONING. In onze tijdingzaal hebben wij eenige pren ten tentoongesteld, betrekking hebbende op de Kroning van den Engelschen Koning op 12 Mei. Deze prenten zijn afkomstig uit het En- gelsche geïllustreerde weekblad „London (Adv. lngez. Med.) News". Het woord is aan Jacob Voimaer: De ineeste menschen ver- ivachten te veel van het leven en daardoor genieten zij er niet van. LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem Telef. 11787 Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv, lngez. Med.) WEER MISLUKT, DIE FOTOS! Naast Luxor die doet het beter! (Adv. lngez. Med.) Heeft Engeland Ethiopië als Italiaansch bezit erkend? Opmerkelijke beslissing van het Londensche Hooggerechtshof. Het hooggerechtshof te Londen heeft giste ren vastgesteld, dat het de Bank van Ethiopië als ontbonden en als niet meer bestaande be schouwt. Deze uitspraak werd gedaan door rechter Clausen naar aanleiding van een pro ces, dat de Bank van Ethiopië aanhangig had gemaakt. Clausen verklaarde, dat de Britsche regeering erkend had, dat de Italiaansche regeering in feite ook de regeering over het onder haar controle staande gebied uitoefent. Vlieger „landt" op zijn eigen huis. Vliegtuig drong de kinderkamer binnen. Te Stubington in Engeland heeft zich giste ren een merkwaardig ongeluk voorgedaan, dat nog goed is afgeloopen. Een vliegerofficier, die zich juist gereed maakte om te landen, vloog in volle vaart op zijn eigen huis in. Het toestel drong door den muur en „land de" in de kinderkamer, waar het kind van den vlieger lag te slapen. Als door een wonder werd bij dit ongeluk niemand gewond. Met Jf»1 een n uit de schitterende, groote collectie van Kmicctr 11 Kruisstr. 11,Tel. 11491 (Adv, lngez. Med.) ABSOLUTE VERDELGING met schriftelijke garantie. ZUIVERINGS OND. RADICAAL Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv. lngez. Med.) pag. DE KRONING VAN KONING GEORGE VI VAN ENGELAND 1 en 4 De A. K. U. loopt achterstallig dividend in 3 De Koningin zal de „Tromp" te water laten. 3 In Amerika is een actie begonnen tot boycot van de filmproducenten. 4 Jopie Waalberg heeft het wereldrecord 200 M. schoolslag verbeterd. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Kroning 1 J. H. de Bois: Kiinst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: De bergplaats. 6 L. S. De Lenteroos. 5 K. de Jong: Haarlem's Gemengd Koor. 9 Willibald Heim: De DuiiscSe emieTanton in Parijs. 13 De Burgerlijke S*-and van Haarlem is op genomen op Ji

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1