HENSEN REMBRANDT FLANELPANTALONS POLOSHIRTS WOENSDAG 12 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 MODERNE TINTEN VAKKl.IiEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. Ingez. Med.) Delicatessenzaak Eiclikoltz heropend. Hedenmorgen half negen is de bekende Delicatessenzaak van de firma Eichholtz N.V. in de Groote Houtstraat 118 na de verbouwing heropend. Het perceel heeft, zoowel aan den binnen- als aan den buitenkant een geheel anderen aanblik gekregen. De ouderwetsche etalage heeft plaats ge maakt voor 2 schitterende moderne étalages, die men eigenlijk beter toonkamers zou kun nen noemen. Vooral in de avonduren zullen ze, wanneer ze door de indirecte electrisehe verlichting beschenen worden, de aandacht van de voorbijgangers trekken. Het intérieur is ook geheel vernieuwd. Er ligt een nieuwe vloer en de oude toonbank is verdwenen. Aan den achterkant staat nu een moderne kleine toonbank. Voor de klan ten is in het midden een groote ruimte open gelaten, zoodat ze rustig "aan beide kanten van den winkel op de lange uitstaltafels een keus kunnen doen uit de vele binnen- en buitenlandsche delicatessen en conserven, die daar smaakvol en stofvrij geëtaleerd liggen. Door deze verbouwing is nu ook een be hoorlijke ruimte voor een modern kantoor vrij gekomen. Ter gelegenheid van de heropening hadden vele leveranciers en vrienden een bloemstuk gezonden. De firma Eichholtz, die sinds 1921 te Haar lem gevestigd is, heeft ook twee filialen te Amsterdam, twee te Hilversum, in Den Haag en te Alkmaar. OEFENING VAN DE BURGERWACHT. Op 24 Mei zal een oefening met twee par tijen worden gehouden in de omgeving van Halfweg. Hieraan zal worden deelgenomen dooi de Burgerwachten Alkmaar, Amsterdam, Bloe- mendaal, Haarlem, Heemstede, Hillegom en Velsen die daartoe zijn uitgenoodigd. Aanvang der oefening van de standplaatsen uit 20.30 uur. Einde der oefeningen 22.30 uur. Na af loop zal door de zorg van de Verplegingsafdee- ling Amsterdam een versnapering aan de deel nemers worden verstrekt. Allen, die in het bezit van een rijwiel zijn, worden in de gelegenheid gesteld aan deze oefening deel te nemen. NATIONALE BIJEENKOMST OXFORD-GROEP. Extratrein van en naar Utrecht. Voor de deelnemers aan de nationale bij enkomst van den Oxford-groep in het stadion te Utrecht, zal op Pinkster-Zondag een extra trein rijden. Vertrek uit Haarlem 8.17 uur; vertrek uit Utrecht 22.10 uur; aankomst te Haarlem 23.07 uur. Kaartjes zijn te verkrijgen in de Stations hal links in den hoek aan een apart loket op Vrijdag- en Zaterdagavond van 610 uur. komt VRIJDAG a.s. in (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 12 MEI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De man zonder hart" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning, geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 104 uur, Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Restaurant Dreef zicht: Tentoonstelling Nash en Packard, 106 en T.3'010 uur. Bloem endaal: Concert door „Euphonia" in het Bloemendaalsehe bosch, 8.15 uur. IJ muiden: Openbare vergadering der Christ. Historische Unie in de Bethlehem- kerk. 8.15 uur. DONDERDAG 13 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: laatste op voering van „Burger-edelman", 8 15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert door den 15-jarjgen Wolfgang Kander, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Broederkerk, ParklaanRede Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Restaurant Dreef zicht: Tentoonstelling Nash en Packard. 106 en 7.3010 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 104 uur. De Hutersche Broederschap. Ballingen voor een Christelijk ideaal. Ds. Yntema, doopsgezind predikant ta Haar lem, schrijft ons: Met bovenstaanden naam wordt aangegeven een klein groepje ballingen voor een Christe lijk ideaal, dat op het oogenblik hier in ons land vertoevend om een bijzondere reden onze aandacht vraagt. In hat jaar 1920 werd te Fulda in Hessen Nassau door wijlen dr. Eberhard Arnold het Rhönbruderhof gesticht als kolonie van menschen, die in trouwe navolging van het Christelijk iiefdecommunisme uit den oudsten Christelijken tijd (vlg. hiertoe Hand. 2 44 en 4 32 „allen, die geloofden, hadden alle din gen gemeen") een Christelijke samenleving wilden vormen op den grondslag van het leven in gemeenschap van goederen en handhaving van het beginsel der weerloosheid. Liefdecommunisme en weerloosheid waren de twee groote. leidende beginselen, waardoor zich gedurende vier eeuwen de volgelingen van den dooper Jakob Huter, die zeven jaar mocht arbeiden in Tirol, Bohèmen, Oostenrijk en Moravië en in 1536 den marteldood gestor ven is op den brandstapel, gekenmerkt hebben. Van zijn volgelingen, de Hutersche doopsge zinden, bevinden zich thans nog nakomelin gen in Canada, Noord-Amerika, (Zuid5-Da kota) Mexico en Zuid-Amerika (Paraguay en Brazilië), ten getale van 3800 zielen. Zij hand haven onverzwakt en zonder eenig voorbehoud de twee grondbeginselen van Jacob Huter, liefdecommunisme en weerloosheid. Dr. Eberhard Arnold, met deze Hutersche Doopsgezinden in Amerika, die nog steeds het Duitsch als hun spreek- en schrijftaal handhaven, in aanraking gekomen, is door hen tot „oudste" gewijd en is door hen uitge zonden naar Europa. Dit is de reden, dat de kolonie, door Dr. Arnold in 1920 in Hessen- Nassau gesticht, zich een Hutersche gemeen schap heeft genoemd. Na de vestiging van het Hitler-régime in Duitschland, heeft deze kleine gemeenschap telkens moeilijkheden gehad met de regee- ringsautoriteiten, welke eenige weken gele den geleid hebben tot hun uitzetting uit Duitschland met verbeurdverklaring van de goederen der kolonie. Een deel der Huterschen is uitgeweken naar Liechtenstein, een ander deel naar ons land, waar het een gastvrij onderkomen heeft gevonden in het Broederschapshuis te Biltho- Ven- ,-M Vóór alles is er behoefte aan geldelijken steun voor deze Huterschen, die van hier naar Engeland hopen te gaan om met behulp dei- Quakers aldaar een nieuwen - broederhof te stichten. Wier gaarne over deze Huterschen meer wil vernemen, zal hiertoe de gelegenheid hebben op Donderdag 13 Mei. Dan zal in de Doopsgezinde kerk (ingang Frankenstraat) door een tweetal Huterschen een voordracht worden gehouden over doel en streven hun ner gemeenschap en de inrichting hunner broederhoven. Het gesproken woord zal door lichtbeelden nader worden verduidelijkt. Voor wie in hun lot, leven en streven be lang .stelt, bestaat de' gelegenheid deze bij eenkomst, die om kwart over acht begint, bij te wonen. Er ging een gerucht Maar het schip voer weer weg Dinsdagmiddag verspreidde zich het gerucht dat er voor Zandvoort een boot was vastge- loopen en ondanks den stroomenden regen, begaven velen zich naar de Boulevard om te zien wat er van waar was. Door het regen gordijn was op ongeveer 6 a 800 meter uit de kust werkelijk een flinke vrachtboot te zien, die zich niet meer bewoog. In verband met het slechte zich was de afstand evenwel zeer moeilijk te schatten en hoewel de boot niet lang aangehouden fluitsignaal liet hooren om te melden, dat hij vast zat, nam men aanvan kelijk toch aan, dat de boot aan den grond was geloopen. Misschien was hier de wensch de vader der gedachte, en hoopte menigeen op een extra druk bezoek met de Pinkster dagen. Toen de regen was opgehouden en de lucht wat helderder werd, was met een goeden kijker duidelijk te zien, dat het schip niet aan den grond zat, doch om een of anderen reden voor anker was gegaan. De gehescheu bal op het voorschip, de ankerbal, was hiervan het bewijs. Omstreeks vijf uur juist toen een sleepboot uit IJmuiden zijn diensten kwam aanbieden, lichtte het schip zijn anker en vervolgde zijn weg naar IJmuiden, nagestaard door vele Zandvoorters, die het voordeel van een ge strande boot, als extra attractie voor de Pinksterdagen aan hun neus voorbij zagen gaan. Voor zoover hét met een kijker te ontcijfe ren was droeg het schip den welluidenden naam: Wekcha Sliekcha. Het was naar men ons mededeelde een Russische houtboot. Wat de oorzaak van het oponthoud was, kon niet worden vastgesteld. Verondersteld werd, dat de kapitein, misleid door het slechte zicht, den watertoren van Zandvoort voor den vuur toren van IJmuiden had aangezien. Daar hij geen pieren of andere kenteekenen kon onder scheiden zou hij besloten hebben voor anker te gaan tot het uitzicht helderder was. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS DUINENBOSCH Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor, met ingang van 27 Januari 1937 aan mej. E. Dekker, gewezen inwonend gediplomeerd ver plegende bij het Provinciaal Ziekenhuis Dui nenbosch te Bakkum, die sinds 27 Januari 1934 wegens ziekte verhinderd is dienst - te doen en die voor de verdere waarneming van haar betrekking ongeschikt is, tot wederop- zeggens een toelage te verleenen van 400 's jaars, welke toelage in maandelijksche ter mijnen zal worden uitbetaald, %en en ander met bepaling, dat belanghebbende gehouden zal zijn van elke verandering in haar levens omstandigheden terstond mededeeling aan Gedeputeerde Staten te doen. VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. De op Hemelvaartsdag gehouden collecte voor Toevallijders (Stichtingen Bethesda- Sarepta en Meer en Bosch), bracht in Ben- nebroek f 116.en in de Gem. Bloemendaal f 288,76 op. De collecte voor deze instellingen wordt te Haarlem gehouden op 2en Pinksterdag en te Heemstede daags daarna. Voor Heemstede hebben reeds voldoende collectanten zich aan gemeld, maar voor Haarlem nog niet. Dames en heeren die op 2den Pinksterdag eenige uren willen geven voor dat goede doel zullen zeer welkom zijn. Opgaven worden gaarne in gewacht bij den heer J. Kortenhoeven, Post- laan 11, Heemstede, Tel. 28637. KIEST slechts één-bril voor lezen en op afstand. Alléén ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit uiteenloopende richtingen, nevelig of zwaar bewolkt of betrokken met nog kans op regen of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 764.7 m.M. te Haparanda. Laagste 752.3 m.M. te Rennes. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig verandering. De hooge druk hield zoowel in het noord-oosten als in het zuid-westen stand. De depressiekern voor het Engelsche Kanaal veranderde weinig van plaats en werd iets minder diep. Ook in het noord-westen van het waarnemingsgebied bleef de luchtdruk nog laag. De luchtdrukverschillen zijn nog gering, zoodat de winden over het algemeen slechts zwak zijn. In de omgeving van de depressie kern valt nog regen, terwijl ook in het Oost- zee-gebied regen of onweer gemeld wordt. In het overige waarnemingsgebied is de lucht meest licht tot half bewolkt. Op de Britsche eilanden en in midden- Frankrijk is de temperatuur onder normaal, in Duitschland en Oost- en Midden-Europa en eveneens in Noord-Scandinavië is zij zeer aan zienlijk boven normaal. Voor onze omgeving mag weinig verande ring in den bestaanden weerstoestand ver wacht worden, dus meest zwakke verander lijke wind, zwaar bewolkte lucht met nog kans op regen- of onweersbuien en weinig veran dering in temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 758 m.M. Stilstand. Opgave van; Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 4.29 uur; n.m. 16.55 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 11 Mei 1937. 1 L. van Bergen, blpemenkoopman, wo nende te Haarlem, Koningstraat 58. Curator: Mr. A. Bruch, wonende te Haar lem. 2 J. Rijkhoff, smid, wonende te Kromme nie, Heiligenweg 96a. Curator: Mr. F. M. Hagemeijer, wonende te Haarlem. 3 A. Reehorst, handelaar in fruit, wonen de te Beverwijk, Duinwijklaan 14. Curator: Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen. 4 W. F. Onkenhout, aannemer, wonende te Badhoevedorp, Nieuwe Meerdijk 32, gemeen te Haarlemmermeer. Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: 1 S. Bark Jzn., pluimveehouder, wonende te Jisp. Curator: Mr. J. A. B. Sanders, te Bever wijk. 2 P. N. Schalk, blpembollenkweeker, wo nende te Abbenes Haarlemmermeer. Curator: Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. Door homologatie van het accoord is op 11 Mei 1937 geëindigd het faillissement van J. W. Cornelissen, aannemer, wonende te Half weg. Curator: Mr. W. Veniet te Haarlem. UITGEBROKEN CHIMPANSEE VERWEKT CONSTERNATIE. Zondag is in den dierentuin van Liverpool een groote chimpansee uitgebroken. Hij heeft drie personen, die hem wilden vangen ern stige wonden toegebracht. De aap gold als bijzonder goedaardig en mocht daarom aan een zwaren ijzeren ket ting in de hoofd'laan van den dierentuin wan delen. Het gelukte den Chimpansee evenwel zijn keten te verbreken. De aap liep eerst een circus in, waar hij den portier, die hem wilde tegenhouden, won den toebracht. Vervolgens drong hij een kan toorgebouw binnen, waar hij in een directie kamer terechtkwam. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan een kinderspeeltuin, waarbij een arbeider, die hem wilde verjagen, werd gewond, liet het beest ziCh rustig door een agent naar den „zoo" terugbrengen. AMSTERDAMSGHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 280 vette kalveren: Ie kw. 5864, 2e kw. 5056, 3e kw. 4448 ct. per K.G. levend ge wicht. 75 Nuchtere kalveren f 58.50 per stuk. 268 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 5959, zware varkens 5758, vette varkens 5556 ct. per K.G. slaehtge- wicht. WISSELKOERSEN. Amsterdam 10.15 uur. Londen 8.98 .3/4 Berlijn 73.05 Parijs 8.16 Brussel 30.68 1/2 Zwitserland 41.66 New-York 1.81 7/8 12 uur. Londen 8,98 7/8. Berlijn 73.05. Parijs 8.16. Brussel 30.79. Zwitserland 41,66. Kopenhagen 40,10 Stockholm 46.35. Oslo 45.15. New-York 1,81 7/8, Praag 6.39V2. MARKT WOERDEN. Aanvoer 270 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f 1821,50, met rijksmerk 2e kw. f 17—18,50. Handel matig. PINKSTERWEDSTRIJDEN MIDD. TECHN. SCHOLEN Het is traditie geworden, dat M. T. S. Am sterdam, M.T.S. Dordrecht, M.K.L.S. Deven ter en M. T. S. Haarlem elkaar in verschillende takken van sport ontmoeten. Ieder jaar wor den op de beide Pinksterdagen deze wedstrij den gehóuden. Zoo ook dit jaar. Dit maal is de beurt aan Haarlem voor de organisatie. De wedstrijden omvatten: tennis, thletiek, hockey en voetbal. Voor de athletiek de nummers 100 M., 400 M., 4 x 100 M., hoog- scpringen, vèrspringen, kogelstöoten en speer werpen. Het programma is als volgt samengesteld: Eerste Pinksterdag: 's morgens tennis op Brederode, 's middags athletiek op het sport terrein aan den Zeeweg. Tweede Pinksterdam: 's morgens hockey op den Zeeweg, 's middags voetbal ook op den Zeeweg. Na afloop van de wedstrijden zal de wissel beker tijdens het diner in Hotel „De Leeuwe rik" aan den overwinnaar worden overhan digd. De beker is momenteel in het bezit van de M. T. S. Haarlem. TOCHT DOOR DEN BEEMSTER Door een groepje van 7 leden van „Vii'ibus Unitis" te Santpoort is deelgenomen aan een wandeltocht van 40 K.M. door den bloeienden Be,mster. Die tocht was uitgeschreven door het K. N. G. V.; er is veel genoten. PURMEREND MARKTBERICHT. Gemeentel, kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 60.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 18. Kleine Boeren, hoogste prijs f 17.50, Boter 1243 K.G. laagste prijs f 1.32, hoogste prijs f 1.41 per Kilo. Weiboter f 1.19f 1.33. Runderen, totaal 938 stuks. Vette koelen 6268 ct. per Kilo; gelde koeien 145280 per stuk; stieren if U.45, 0.60 per Kilo; paarden 130,—190 per stuk; vette kalveren 0.300.60 per Kilo; nuchtere kalveren voor de slacht 513 per stuk; nuch tere kalveren voor de fok 10-15; vette var kens voor de zouterij 0.44049 per Kilo; magere varkens lft—32 per stuk; biggen 1016 per stuk; schapen 1330 per stuk; bokken 414 per stuk; lammeren 1015 per stuk; .piepkuikens 0.800.87 1/2 per Kilo; oude kippen en hanen 0.45,0.45 1/2 per Kilo; konijnen 0.401.60 per stuk; eenden 0.40 per stuk. Eendeneieren A f 2.10; kippeneieren A f 2.60—f 3 HEEMSTEDE PROFESSOR ROMME SPREEKT IN HEEMSTEDE. In samenwerking met de afd. Aerdenhout en ©verveen hield de afd. Heemstede van de Katholieke Staatspartij een vergadering in Hotel Boekenrode, met als spreker prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der R.K. raadsfractie te Amsterdam. Er vaart thans, aldus spr„ een golf door de wereld van staatsverheffing en staatsvergo- ding, die al gekomen is tot vlak bij onze gren zen en die den mensch maakt tot beulen dei- schepping. De strijd tusschen God en den af god wordt ook in 1937 gestreden in ons land. Het groote gevaar, aldus spr. is, dat er geen strijd gevoerd wordt met open vizier maar er wordt gewerkt in de loopgraven. Het communisme noemde spr. staatsvijand no. 1. De N. S. B., aldus spr., is handig in het mas- keeren harer bedoelingen. Zeer uitvoerig wer den behandeld de verschillende brochures door den leider der N. S. B. aan het Nederlandsche volk gepresenteerd als de richtlijnen der N. S. B. waarvan o.a. no. 3 weer is ingetrokken. Maar gebleven is de revolutionnaire gedachte, het staatsabsolutisme en de geestelijke een vormigheid naar de Nat. Soc. wereld- en le vensbeschouwing. Gebleven is ook het Marxistische beginsel van de individu. Ergerlijk vindt spr. de houding, aangeno men tegen de bisschoppen. De Katholieke burgers staan in ons vader land voor een geweldige verantwoordelijke taak. Zij zijn verplicht den staat aan te bie den aan den Schepper, de staat moet zijn een eerezuil voor den levenden God. En daarnaast, zooals de Paus in zijn laatste Encycliek tegen het communisme aangeeft, dienen zij den voedingsbodem aan het communisme te ont nemen, De Katholieken vertegenwoordigen 1/3 van het Nederlandsche volk. Zij moeten tegen den totaliteitsdrang van deze 20e eeuw stellen den totaliteitsdrang van den totalen God. En dat zal zijn tot heil en zegen van dit volk, mits dit 3e deel er voor zorgt dat het zijn volks invloed blijft behouden en veilig stelt. Wij moeten, aldus spr., begrijpen de betee- kenis van dezen tijd een tijd van vervorming en ombouw; dezen tijd mogen wij ons niet la ten ontglippen; het lot van de kinderen van het opkomende geslacht hebben wij in onze handen. En wij zijn gewaarschuwd. Laten wij er voor zorgen., dat als ons eenmaal reken schap zal gevraagd worden over de kinderen die God ons toevertrouwd heeft, wij zullen kun nen antwoorden, er in alle omstandigheden voor gestreden te hebben en dat er geen enkele van verloren gegaan is. Na deze rede klonk een daverend applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een zeer druk gebruik gemaakt. De mogelijkheid van een samengaan met de S. D. A. P. ontkende spr. pertinent. CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Door de afdeeling Heemstede van de N.-H. Vereeniging Het Witte Kruis was het plan ge opperd om een gratis cursus E.H.B.O, te or- ganiseeren, meer speciaal om de eerste hulp in de gezinnen te propageeren en toe te pas sen. Dat dit idee wel ingang vond, mag blijken uit het feit dat een 100-tal dames en een 40- tal heeren zich aanmeldden om een cursus te volgen. Dinsdagavond waren de deelneemsters en deelnemers bijeen in de gymnastiekzaal van de Dreefschool om een en ander te hooren van de plannen. Dr. Van Luin, die deze cursussen zal geven, zette in het kort de plannen uiteen. Aanvan kelijk, aldus dr. Van Luin was het plan ge weest om een meer beperkten cursus tot hulp bij kleine in huis voorkomende ongevalletjes te geven. Maar nu de animo zoo groot is, zullen ei' misschien personen zijn die een di ploma voor het oranjeskruis wenschen te be halen, Een meer beperkte curs*" ven 10 zal gehouden worden, wil men een diploma van het oranjekruis behalen, dan zijn 3 cur sussen over 2 jaar verdeeld noodig. Een 40-tal aanwezigen gaven zich daarna voor dezen cursus op. De overige dames en heeren zullen reeds a.s. Vrijdag met de lessen beginen. Door he t groote aantal zullen zij in 2 groepen geschei den worden, een groep van 89 uur en een, groep van 910 uur. Voor de groote vacantie moet deze cursus afgeloopen zijn. Na de vacantie, dus in September zal dan begonnen worden met den twee-jarigen cursus, waar voor de regeling nog nader bepaald zal wor den. BLOEMENDAAL VOLKSZANG VIERT HET LENTEFEEST. De afd. Bloemendaal van Volkszang heeft Dinsdagavond haar Meifeest gevierd in de groote zaal van het Jeugdhuis, die nauwe lijks groot genoeg was om alle belangstellen den te bevatten. De zaal -was kwistig met -bloemen versierd en bood een feestelijken aanblik. De voorzitter sprak een inleidend woord en verzocht den gast van den avond, den zanger Geert Dils, toe te zingen: „Ik ben de zanger". Nadat de voorzitter voorgedragen had „het eeuwige lied" van Adama van Scheltema, nam de heer P. de Nobel de leiding over en bracht allen direct enthousiast aan het zin gen van onze mooie Meiliederen. Toen werd de Meiboom geplant, rijk ge tooid met bloemen, guirlandes en linten door de jongelui van den heer H. v. d. Wa teren. Het publiek zong „Dl Mey plaisant" en ,Den Mey die is gheplant", waarna een En gelsche Meiboomdans om den boom werd uitgevoerd. Toen was het de beurt van „Oom Geert", die met luitbegeleiding zijn mooie liedekes zong. uit de middeleeuwen: „Kon ik die ma neschijn bedekken", een mooi Meiliedje uit de 13de eeuw van zon van Brabant, Mar lij nt je uit Leuven, den Uil enz. Speciaal noemen wij het nestje, waaraan zoowaar een echte nachtegaal medewerking verleende tot groote vreugde van het publiek. Later hoorde men zelfs den koekoek. Een groot sucecs voor den heer v. d. Wa teren waren de 4 volksdansen in nationaal costuum uit Gelderland, Overijsel en /Zee land afkomstig. In het tweede gedeelte van het program ma van Geert Pils kwam de humor om den hoek kijken. Het publiek schaterde om den kostelijken humor van „De neuzen", „Het proces", „Ik ging laatstmaal eens wandelen" en waar deerde het mooie zeemanslied en het gevoe lige: „Lentetijd". Een toegiftje kon dan ook niet achterwege blijven. Mooie volkszangliederen besloten den avond met als eindnummer het Zonnelied. De heer D. Kuiper sprak een woord van dank aan het einde van dezen uitstekend ge slaagden Mei-avond. ZANDVOORT Hulp aan Spanje. Lezing van dr. G. Kastein. Het comité „Hulp aan Spanje" belegde Dinsdag in Ons Huis een openbare vergade ring, waar dr. G. Kastein uit Leiden sprak over: „De beteekenis van den strijd in Spanje voor het Nederlandsche volk". Nadat spreker, die vier maanden met de Nederlandsche ambulance in Spanje werk zaam was het een en ander had verteld over het werk van deze ambulance, schilderde hij de economische, sociale en cultureeie toestand van Spanje, zooals deze voor den burgeroor log was. Ruim de helft van Spanje was in handen van ongeveer 100.000 groot-grond bezitters, die ook in de regeering de baas wa ren. Bij overlijden erfde de oudste zoon het grondbezit. Voor de andere zoons stond bijna altijd een betrekking in het leger open. Zoo kwam het dat er in 1930 op elke 538 solda ten een generaal, op elke 10 soldaten 1 kapi tein en op elke 6 soldaten een luitenant was. Enkele der jongere zoons, voor wie geen plaats in het leger was, werden geestelijke. De geestelijkheid bezat ongeveer 1/3 van allen grond. Zoo hadden deze drie groepen: de adelijke grondbezitters, de hooge geestelijkheid en de militairen het lot van Spanje op economisch, sociaal en cultureel gebied geheel in han den. Tegenover deze macht ontwikkelde zich echter een nieuwe macht, -bestaande uit den middenstand, de intellectueelen en de arbei ders uit de groote steden. Vooral in den oor logstijd, toen industrie, landbouw en handel opbloeiden, groeide de laatste macht sterk. De regeering van Primo de Rivera van 1921-'29 trachtte hieraan paal en perk te stellen, doch de drang van het volk naar betere sociale wetten werd steeds sterker en Primo verdween Na de verkiezingen van 1929, die eindigden met republikeinsche betoogingen, vertrok ook koning Alphonso. Kort na het optreden van de eerste republikeinsche regeering werd de fascistische partij gesticht. Bij de verkie- zigen in 1934 behaalde deze partij een meerderheid, doch toen bleek, dat deze fascis tische regeering de beloften niet nakwam, braken overal onlusten uit, die vooral in Astu- rië met behulp van de Mooren en het Vreem delingenlegioen zeer wreed onderdrukt werden. Het afgrijzen hierover was zoo groot, dat bijna alle lagen der bevolking zich. tegen de regeering' keerde en een volksfront gevormd werd. In dit volksfront waren vertegenwoor digd R. Katholieken, Liberalen, Vrijzinnig- Democraten, Socialisten en enkele andere par tijen. Bij de verkiezingen behaalde dit volks front een groote overwinning. Toen kwam Duitschland, dat Spanje noodig heeft als leverancier van grondstoffen, als afzetgebied en als bondgenoot tegen Frankrijk, en bereidde in Spanje een fascistischen opstand voor. In verschillende bureaux zijn daarvan de be wijzen gevonden. De Spaansche generaals braken hun eed van trouw aan de regeering en gesteund door Duitschland en Italië, door de Mooren en het Vreemdelingen Legioen begon nen deze militairen onder leiding van Franco den strijd. Voor Nederland is de uitslag van dezen strijd van zeer groote beteekenis. Valt Spanje in handen der fascisten, dan zal ook Frankrijk zich niet meer kunnen handhaven als de mocratische staat. Na Frankrijk zullen de klei nere landjes België en Nederland eveneens door het fascisme overstroomd worden. De strijd in Spanje is dus ook een strijd, voor de democratische vrijheden en cultureeie belangen in Nederland. Na de pauze werden enkele vragen beant woord.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2