De Duitsche emigranten in Parijs. WOENSDAG 12 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Ned. Handel Maatschappij keert 5 procent uit. In 1936 ommekeer gekomen. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Handelmaatschappij wordt het volgende ont leend: Wanneer men de ontwikkeling van het maatschappelijk leven, zooals zich dat in 1936 heeft afgespeeld, overziet, dan krijgt men den indruk, dat de ongunstige facto ren gedurende dat jaar in het algemeen nog een overwegende rol speelden. Gedurende het afgeloopen jaar ondervond het handelsverkeer voorts nog steeds groote moeilijkheden van bijzondere overheidsmaat regelen, welke in de meeste landen onver zwakt gehandhaafd bleven. Dat het economische leven desondanks, ook reeds voor het loslaten van den gouden standaard, zoowel hier te lande als in Indië, teekenen van opleving begon te vertoonen, kon derhalve niet anders dan tot tevredenheid stemmen. De verbetering bleek o.m. uit de toeneming van den buitenlandschen handel reeds vóór October van 't verslagjaar. Zulks mag ongetwijfeld worden beschouwd als de vrucht van de door de regeering gevolgde aan passingspolitiek. Dat daarna de daling van onze valuta de verbetering verder heeft kun nen stimuleeren, moet grootendeels worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de aanpassing voor dien reeds zeer ver was voortgeschreden. Bijzondere vermelding verdient het feit, dat het loslaten van den gouden standaard het Nederlandsche staatscrediet in geenen deele heeft aangetast, hetgeen duidelijk bleek uit de koersontwikkeling der staatsfondsen. De geld- en kapitaalmarkt werd hier te lande in de tweede helft van het jaar ge kenmerkt door een dalenden rentevoet en stij gende fondsenkoersen. Resumeerende mag worden geconstateerd, dat de gang van zaken, ondanks de vele moeilijkheden, die zich nog steeds voorde den, in het algemeen niet onbevredigend was. De verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven mag met vertrouwen worden tegemoet gezien. Zooals u bekend is, sloten wij in October 1936 een overeenkomst met de Geldersche cre- dietvereeniging en ons. De optie werd door ons uitgevoerd en om trent den koopprijs werd volledige overeen stemming verkregen. De samenvoeging van het bedrijf der N.V. Geldersche Credietvereeniging met het onze voldeed geheel aan onze verwa"' '!ng. Het netto resultaat van de ngevoegde bedrijven over het afgeloopen jaar is f 4.001.326,24. Bij het vaststellen der bedrijfsresultaten lieten wij buiten beschouwing de hoogere geldswaarde van diverse onzer activa, die een gevolg was of in verband stond met de in September 1936 getroffen monetaire maatre gelen. Voegen wij bij het bedrijfsresultaat van 1936 het per ultimo December 1935 naar nieuwe rekening overgebrachte saldo der winst- en verliesrekening over 1935 ad 1 281.127.78, dan blijft, na aftrek van een be drag groot f 298.146.62. hetwelk naar nieuwe rekening wordt overgebracht, ter verdeeling f 3.984.307.40. Na overleg met den raad van commissaris sen hebben wij besloten: tot afschrijving op onze vaste eigendommen van f 982.807,40 en tot verdere versterking van de bijzondere re serve met f 1.000.000, zoodat ter verdeeling onder aandeelhouders overblijft f 2.001.500, mogelijk makende de uitkeering van: 5 pro cent op de preferente aandeelen f 1500, 5 procent op de gewone aandeelen f 2.000.000. Het aantal suikerondernemingen, dat in de toekomst aan de productie kan deelnemen, werd door ons vastgesteld op zeven, waarvan twee voorloopig in reserve blijven. De suikerproductie oogst- 1937 van de ons geheel of ten deele toebehoorende onderne mingen en van die, waarmede wij in relatie staan, wordt geraamd op 3.381.000 quintalen, waarin de ons geheel of ten deele toebehoo rende ondernemingen naar taxatie zullen bij dragen, 1.365.000 quintalen, bij een door de regeering vastgestelde productie van 14 mil- lioen quintalen. Voor de met ons in verbinding staande ta bak-maatschappijen, werkend op Sumatra's oostkust, werden door ons verkocht 2.402.934 kg. tabak. In consignatie van koffieondernemingen op Java, Sumatra en Celebes werden ontvangen 136.134 picol. De winst- en verliesrekening staat debet voor: Kantooronkosten 7.708.103.64 Bijdrage pensioenfonds 277.556.83 Reserve voor belastingen 61.899.92 Afschr. op vaste eigendommen 982.807.40 Bijzondere reserveering 1.000.000.— Winstsaldo 2.299.646.62 Totaal 12.330.014.41 De winst- en verliesrekening staat credit voor: Winstsaldo per 31 Dec. 1935 281.127.78 Provisie 3.950 727.68 Interest en wissels 8.083.278.22 Cultuurondernemingen 14.880.73 Totaal 12.330.014.41 Vertegenwoordigers van het Britsclie Imperium op Buckingham Palace. Toespraak van koning George. De Engelsche koning heeft gisteren in Buckingham Palace den minister-president van de Dominions en de vertegenwoordigers van Indië en het koloniale rijk. die hem hun aanhankelijkheid waren komen betuigen, toegesproken. „Ik sta thans op den drempel van een nieuw leven", zeide hij o.a. „Zwaar zijn de verantwoordelijkheden, die zoo plot seling en onverwacht op mij zijn komen te rusten, doch het geeft mij moed te weten, dat ik op uw volledige steun en liefde kan re kenen. Van mijn kant zal ik alles in het werk stel len om het werk van mijn vader voor het wel zijn van ons groote rijk voort te zetten. In dit gezin van volkeren, verbonden door de banden, die tegelijk buigzaam en vast zijn, hebben wij van onze vaderen een groote tra ditie van vrijheid en dienst geërfd. Ik ver trouw, dat, wat het leven ons ook moge bren gen, wij samen zullen blijven werken om dit edele erfdeel te behouden, zoodat wij het on geschonden zullen kunnen overdragen aan hen, die na ons komen" Staking niet uitgebreid. Het bestuur vac der. Aigcmeenen Bond van Transportarbeiders besloot gisteren de autobusstaking vandaag niet verder uit te breiden. Twee doodvonnissen te Weenen geveld. Moordenaars van de dochter van den Paragueeschen gezant tot den strop veroordeeld. Het D.N.B. meldt: De rechtbank heeft giste renmiddag het vonis geveld tegen de drie moordenaars van de dochter van den gezant van Paraguay, Ingrid Wiengreen. De beide oudste moordenaars, Schloegel en Fleck, wer den tot den dood door den strop veroordeeld. De derde moordenaar, die nog niet oud genoeg is om ter dood te worden veroordeeld hij is nog geen twintig jaar werd veroordeeld tot zestien jaar tuchthuis. Moordenaars reeds terechtgesteld. Fleck en Schloeg zijn gisteren in den loop van den avond terechtgesteld. Franco ontbindt de fascistische organisaties. Proces tegen Hedilla te wachten. HENDAYE, 11 Mei. Volgens uit Spanje ontvangen berichten wordt de afzetting van alle bevelvoerende kaders en van alle organi saties der Spaansche Phalanx actief voort gezet. De Phalangisten die worden beschuldigd van verschillende delicten en in verband daar mede gevangen gezet zijn, vormen een totaal van ruim 1000. De partijleider, Hedilla, zit nog steeds gevangen. Het schijnt, dat men een pi-oces tegen hem voorbereidt, hetwelk met veel gerucht zou worden gevoerd. Er zou den daarbij documenten ter tafel worden ge bracht welke zouden bewijzen, dat hij betrek kingen heeft onderhouden met organisaties, die vijandig staan tegenover de zaak der nationalisten. (Havas) Veertig dooden bij het jongste bom bardement op Madrid. Bij het bombardement van Madrid zijn gisteren een veertigtal personen om het leven gekomen meer dan 150 personen gewond. Het bombardement dat de stad on derging was een van de hevigste se dert 1-1 et begin van het beleg. Overal viel' 1e projectielen neer. In den nam. iag waren alle straten verlaten. Ook Bilbao gebombardeerd. Den geheelen dag is Bilbao en omgeving- gisteren door de luchtmacht van de recht- schen gebombardeerd. De bevolking werd twaalf maal opgeschrikt door sirenes, die luchtalarm aankondigden. Te Valencia wordt vernomen, dat de pogin gen van de troepen van Franco om zich mees ter te maken van den berg Sollube nu reeds 98 uur duren. De Baskische troepen zijn thans meester in de passen. AMERIKA VERWACHT EEN GROOTE OOGST. WASHINGTON, 11 Mei (A.N.P.) Het Ame- rikaanscJhe departement van landbouw heeft 'n wintertarwe-oogst voorspeld van 654.295.000 bushels, die de grootste zou worden sinds 1931. TIEN PERSONEN BIJ SCHEEPSONGELUK OMGEKOMEN. Uit Moskou, 11 Mei: Op een zijrivier van de Dwina is een veerboot waarop zich 17 perso nen bevonden, tengevolge van het onstuimige water, omgeslagen, waardoor 10 personen om het leven kwamen. VOORBEURS TE AMSTERDAM De wisselmarkt te Amsterdam had heden ochtend een zeer stil verloop, hetgeen geen verwondering behoefde te verwekken, daar Londen, het Centrum van den internationa len wisselhandel heden gesloten was. De Britsohe ponden die op kleine schaal werden verhandeld, bewogen zich tusschen 8.98 5/8 en 8.98 7/8. De Amerikaansche dollars hielden zich voornamelijk op in de onmiddellijke na bijheid van 1.81 7/8, op welken prijs het ega lisatiefonds wederom bereid was materiaal op te nemen, en inderdaad kreeg het eenige posten toegewezen. Indien het aanbod van dollars na de jongste verlagingen van den aankoopsprijs van dollars blijft kanihouden acht men het niet uitgesloten dat een ver dere reductie zal plaats vinden. Fransehe Fransche francs waren vrijwel onveranderd 8.16, Belga's golden 30.68 a 30.70, Zwitsersche francs 41.65 a 41.67, Duitsche marken golden opnieuw lager en daalden tot 73.05. Het niet-officieele effectenverkeer had wei nig te beteeknenen. Daar de Londensche ef fectenbeurs heden gesloten is. hield men zich uiterst gereserveerd. De meeste Amerikaan sche shares bewogen zich op of iets boven sen was gering, doch de stemming was vast. het vorige niveau. De affaire in locale fond- Koninlkijken en de Philipsaandeelen, H. V. A.'s en Amsterdam Rubbers konden zich al len boven de vorige slotkoersen verheffen. Aku's waren goed gedisponeerd in verband mc- de uitkeering op de preferente en prio- riteitsaandeelen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Vrouwen Vredesgang. Moeders. Vrouwen en Meisjes van Haarlem! Wij roepen u nogmaals op om te getuigen voor den Vrede op 18 Mei te Utrecht. Laten wij vrouwen toch onverzettelijk volhouden in ons vertrouwen dat het recht en niet het bruut geweld zal zegevieren. Eerbied voor het leven, dit is hetgeen wij vragen aan onze regeerders en nu moet u niet denken dat wij Hollandsche vrouwen alléén staan met ons verzoek: Fran sche, Zwitsersche, Schotsche, Engelsche ei Zuid-Afrikaansche vrouwen doen evenzoo. Niet alleen in ons dagelij ksch leven moeten wij ons verlangen naar recht en menschelijkheid uit dragen, doch ook in het openbaar getuigen voor den vrede. Het Vredesleger der vrouwen zal op den duur het leger der mannen over vleugelen. Iedere stad zal in de toekomst haar vredesgang houden, zoodat wij eenmaal kun nen spreken van duizende vredesgangen: dan zullen de staatslieden ervaren van welken grooten omvang het verlangen naar vrede in de volkeren gegroeid blijkt te zijn. Ja juist wij vrouwen, draagsters van het leven, kunnen veel doen om den Volkenbond te steunen. Wanneer de volkeren steeds weer hun ver langen naar vrede demonstreeren, steunen zij hun regeerders in hun vredespolitiek, dan we ten deze, dat het volk achter hen staat. Ons geloof moet niet op vrees berusten, vrees voor andere naties, doch op het vertrou wen dat andere volkeren evenzeer als wij naar vrede verlangen, vrede zoowel op militair als op economisch terrein. Wanneer wij stil, zon der te spreken, door Utrecht's straten stappen op 18 Mei a.s., dan moet dit worden een mas sale betooging, of beter gezegd een massale getuigenis voor den vrede! U allen kunt daar toe medewerken door met ons mede te gaan. Geeft u op aan één der onderstaande adres sen waar o.m. spoorkaartjes a 1.24 ver krijgbaar zijn. Vertrek speciale trein uit Haarlem te 1.14, aankomst 8.11 weder te Haarlem. Verplicht deelnemingsbewijs a 10 ets. is vóór 15 Mei te bekomen: Begastraat 15 Noord; Plein 1 rd hoek Gasthuissingel; Raadhuisplein 1, Noord: Sterreboschlaan 27, Bl'daal; Führhopstraat 3 Noord; Oranjestraat 124, West; Staten Bol werk 34; Kleverlaan 200; Garenkokerskade 3; Raaphorststraat 10; Dreefzicht (den Hout), Spaarne 60; Rijnstraat 101 N.. Fabriciusstraat 16 O. v. Hogendorpstraat 3, Z. Stort uw bij drage, groot of klein, op postrekening 65154 t. n. v. mevr. Buis, Wagenweg 68, Haarlem. Namens het P. C. Vrouwen Vredesgang: Presidente: A. A. PENNINGS—GERRITSE Secretaresse: J. H. FABEL—REE. Het Hildebrand-Monumenl. In mijn ingezonden stuk van 5 Mei bedoelde ik te wijzen op het Van Heutsz-monument dat in Batavia geplaatst is. Wat het onderschrift van den heer J. H. de Bois aangaat merk ik op, dat het mijns inziens weinig ter zake doet, dat beide monumenten onder gansch andere omstandigheden tot stand komen. Na het aanvaarden van een op dracht is dat althans geen verontschuldiging voor een kunstenaar om meer dan 20 jaar te laten verloopen om zijn opdracht uit te voe ren. Moge het Hildebrand-monument thans spoe dig komen en in de schoone omgeving van den Hout een der belangrijkste punten van Haarlem worden, tot steun van de actie van Haarlem's Bloei. Dit is mijn wensch. Hoogachtend, C. J. HOLTUS, Beeldhouwer Vrouwen Vredesgang. Waarom zijn er nog zoovele Vrouwen en Meisjes, die het nut van een Vrouwen-Vre desgang betwijfelen? Wij zouden de twijfe laars dit willen vragen: „Heeft u alle midda gen van uw leven werkelijk nuttig doorge bracht?" Neen toch immers, dan zouden wij eenvoudig modelmenschen zijn. Wij verzeke ren u, wanneer u éénmaal een vredesgang hebt meegemaakt, u in de toekomst niet meer zult verzuimen. Deze verbondenheid met an dere vrouwen in de stille getuigenis voor den Vrede, maakt op ons allen een ontróerenden indruk, waar geen onzer aan ontkomt 'de toeschouwer incluis). De propagandistische waarde van den Vrouwen-Vredesgang voor den Vrede kan van een zéér omvangrijke waarde zijn. Deze gang van u voor den Vrede zal in uw herinnering een hoogtijdag blijken te zijn. Wij hebben hoop en vertrouwen, dat de vrouwen en meisjes haar liefde voor den Vrede, met geestdrift zullen willen uitdragen op 18 Mei a.s. Leent zich het Pinksterfeest niet bij uitstek tot het uitdragen der Vredes- gedachte? Deze stille vlam, waar wij zoo vaak geen raad mede weten, die in ons allen, vrou wen brandt, zie, deze vlam moeten wij voe den, opdat zij eens een groot en machtig vuur worde, dat allen haat en nijd tot asch Voor de eerste maal in de geschiedenis hebben detachementen van de Britscho Dominions de wacht voor het Buckingham Paleis betrokken. Australischr militairen worden or.rw belangstelling afgelost. Door Willibald Heim. Uit zuiver menschelijk oogpunt is ook hier in Parijs de „onbekende soldaat" de groote heroieke figuur, die in den besten zin van het woord de voornaamste eigenschappen van zijn volk vertegenwoordigt: werkzaam, vlijtig, of fervaardig, bescheiden, eerlijk en met één ver langen in het hart: het vaderland. De dikwijls groote ellende wordt dapper gedragen. Een vroegere kantonrechter verkoopt worsten, de propagandachef van een der grootste onder nemingen in zijn branche vestigde een kleine wasscherij en zijn vrouw staat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de strijkplank; de vroegere directeur van een groot Duitsch electriciteitsbedrijf bakt met zijn vrouw Duit sche koek, een vroegere bankier en concern- bezitter fabriceert inkt en dat alles wordt in det puntjes en zonder veel ophef gedaan en als men eens zooveel verdient, dat men naar de bioscoop kan gaan, dan is dat een groote dag. Daarbij is men in staat verschillende nieuwe indrukken van het Joodsche vraagstuk op te doen. Zelden heb ik zooveel Joden ontmoet, die innerlijk aan het huidige Duitschland te gronde gaan. Menschen, die zóó sterk van de Duitsche cultuur en de Duitsche tradities door trokken zijn, dat zij eenvoudig niet begrijpen kunnen, hoe men him de nationaliteit ontne men kon. Hierbij spelen materieele dingen een volkomen ondergeschikte rol de onteering en alles wat daarmede verband houdt, is door slaggevend. Bij anderen weer heeft de opge dane ervaring tegenovergestelde gevolgen; een gloeiende haat tegen alles wat Duitsch is en het vaste besluit met dit land absoluut niets meer te doen te willen hebben. Noemen we nog een derde kleine Joodsche minderheid, die noch tegenover haar geloofsgenoot-en, noch tegen Duitschland het geringste sentiment kent, uitgezonderd dit ééne: het „voldoende egoïsme" en het grootst mogelijke winstbejag, dan heeft men in groote trekken een beeeld van deze zeer geschakeerde Joodsche emigra tie. De intellectueele en politieke Duitsche emi gratie heeft jammer genoeg niet den invloed, dien zij hebben kon en zij wordt door menig vertegenwoordiger van het „gastland" dikwijls met één handbeweging omschreven: „Immi gration Allemande n'est pas intéressante". Gaat men de zaak na, dan komt meestal uit, dat het hier steeds weer dezelfde kleine krin gen betreft, die het op de zenuwen hebben; kringen, die zich van een bepaalde emigranten psychose niet kunnen losmaken. Hoe menschelijk begrijpelijk dit verschijnsel is een verschijnsel, dat door den strijd om het karigste dagelijksche brood nog begrijpe lijker wordt het dient ernstig betreurd te worden. De oorzaak ligt niet zoozeer in de spanningen en naijverige pogingen van be paalde personen en den daarmede verbonden, dikwijls onverkwikkelijken, innerlijken strijd deze ligt dieper. Afgezien van het feit, dat het moeilijk is de eigen fouten die op slot van zaken tot de emigratie leidden, te beken nen en dienovereenkomstig een zekere zelfbe wustheid in taal en uitdrukkingsvorm achter wege te laten, ontbreekt dezen Duitschen emi granten een duidelijk beeld, van een Duitsch land, zooals het voor de toekomst wenschelijk en in het huidige Europa levensvatbaar zou zijn. Met de bekende voorbeelden en eenige dozij nen „ismen" is het Duitsche vraagstuk nu een maal niet op te lossen. Men kan nog zoo'n sterke tegenstander van het nationaal-socia- listische systeem en zijn verkondigers zijn, verzengt. Hoe kunnen wij het Pinksterfeest meter herdenken? Laat u aller opkomst, Vrou wen en meisjes van Haarlem!, het antwoord op deze vraag zijn, opdat spoedig het Vrede op Aarde werkelijkheid zal worden. Meldt u zoo spoedig mogelijk aan. Vertrek van den specialen trein naar utrecht te 13.14 uur; aankomst van den specialen retourtrein te Haarlem 20.11 uur. Namens het Plaatselijk Comité: A. M. PENNINGS—GERRITSE. presidente: J. H. FABEL—REE, secretaresse. Weg met „Mijnen" in tuinen'. Ondergeteekende, wonende te Overveen (Bloemendaal) zou gaarne als pacifiste het volgende onder de aandacht van uw lezers willen brengen: Bij mijn dagelijksche wandeling in onze schitterende omgeving, nu prijkend in vólle lentepracht, de tuinen overvol van bloeiende planten en geurende bloemen en kwinkelende vogels, kortomnu Bloemendaal op z'n mooist is, treft het mij bij het passeeren van verschil lende tuinen in onze gemeente, als een schrille herinnering aan den oorlogstijd, die dood en ellende over de menschheid bracht, hoe er altijd nog menschen zijn, die hun tuinen trach ten te volmaken door het plaatsen daarin van groote en kleine mijnen, zelfs van kogels. Zij hebben, na de moordende springstoffen er uit te hebben laten verwijderen, deze ruimte aan gevuld met aarde, waaruit zij dan 't liefst vergeet-mij-nietjes, anjelieren of viooltjes we lig laten groeien. Er is zelfs een tuin, die grenst aan een zeer bekende Lagere School, die ook in de nabij heid is van een Middelbare School, waarvan de eigenaar deze versiering zóó in 't oog loo pend heeft aangebracht, dat de jeugd (de pa cifisten der toekomst!) die hier 4 maal per dag passeert, de opvoedkundige, opbouwende in vloed hiervan zeer zeker niet ontgaan zal! Wij moeders, opvoedsters van het komende ge slacht. die zóó ons best doen de vredesgedach- te bij onze kinderen aan te kweeken, wij ach ten het onzen plicht dit onder uw aandacht te brengen. Hoe kunnen wij tegen onze kin deren zeggen: „Kijk eens hoe beeldig al die bloemen en planten"! Dit hier isdat daar ismaar datop hun vraagis een mijn, die vroeger tot doel hadbr., vxeese- lijk! Moet ik hen daarvan vertellen? Ik zag een tuin hier vlak bij mij, vól bloe men en midden In die lenteprachteen mijn met een vuurtoren er boven opdaar naast een zandbak, waarin een schat van een kind gespeeld had, gezien 't achteloos wegge worpen schepje en 't speelgoed dat er om heen lag. Die combinatie is foutief en schreeuwt om herziening. Ons motto is: „Eerbied voor het Leven!" Weg met alle oorlogstuig! en heele- maal uit de nabijheid van onze opgroeiende jeugd! Weg ermee! Ze behooren niet naast bloemenpracht en lentegeur en zonneschijn en ons spelend kind! Zij waren in 't leven geroepen om anderen te dooden, om te vernielen! Denkt u er eens rustig over na neemt u ze weg ze geven den menschen ergernis en u ook, nu u dit weet! Wij, wij danken u voor uw bereidwilligheid! C. v. 't LAM—'TEEPE toch zal men met een min of meer verstandige critiek niet het feit voorbij kunnen zien, dat dit systeem nooit een dergelijk succes had kunnen hebben, wanneer in iederen Duitscher niet een snaar was aangeraakt, die volkomen met Hitier en consorten harmonieerde. In plaats, dat men de diepere oorzaken poogt op te sporen, zich een beeld tracht te vormen van de tegenstellingen, die in den Duitscher huizen en naar synthese verlangen, in plaats van dat men van dat punt uit. met inacht neming van alle levende krachten in en buiten Duitschland een even levend en geen para grafen-programma voor den wederopbouw van Duitschland poogt uit te werken, put dit deel der emigratie zich uit in een critiek, die al te zeer aan het beeld der oude Duitsche oppositie bladen herinnert. Het negatieve, dat iedere emigratie nood zakelijkerwijs in min of meer sterke mate aankleeft, wordt daardoor onnoodig onder streept en laat bij diegenen, die van de Duitsche emigratie iets anders verwach ten dan een omgekeerd „Goebbelsch" pro- paganda-instituut, een onaangenamen bij smaak achter. Het zoo juist genoemde sluit natuurlijk ernstige en belangrijke individueele pres taties niet uit, hetzij op het gebied der li teratuur, waar het peil volkomen represen tatief bleef, hetzij in politieke artikelen en arbeid. Men heeft over het algemeen den indruk, dat ongewild een niet georganiseer de emigrantengroep van overeenkomstig georiënteerde geesten zich geleidelijk los maakt en misschien bestemd zal zijn, zooals de emigranten van 1848, een sterken invloed op hun vaderland uit te oefenen. Misschien werkt aan deze ontwikkeling ook het zichtbaar verminderen der druk kende ellende mede. Niet alleen, dat de al- gemeene economische verbetering ook aan deze emigrantenkringen langzaam ten goe de komt, ook dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat in humanitair opzicht door Fransche officieele en half-officieele kringen, hetzij in de wetgeving.' hetzij op andere wijze, in de laatste acht maanden veel werd gedaan, waarvoor de Duitsche emigratie dankbaar kan zijn en is. Feodor von Wehl, die vele jaren leider is geweest van het Stuttgarter Hoftheater, zegt in zijn dagboekachtige aanteekeningen van den „storm" van 1848 en de voorvech ters uit die periode- „Al deze schrijvers van het jonge Duitsch land zijn min of meer voorloopers van de geschiedenis, die wij thans beleven, zijn de mede-grondleggers en de stichters daarvan. Ieder van hen heeft als ridderlijke markies van Posa voor den genius van ons vader land gestaan en zich voor Schiller's mee- ningsvrijheid uitgesproken. Allen zijn zij veel aangevallen, miskend en mishandeld, ja zij deden bij tijd en wijle elkaar onder ling 't schreeuwendste onrecht aan. Het was een verpletterende, gespleten en verscheur de periode, waarin zij leefden. Een Hamlet- achtige sfeer heerschte boven Duitschland's politieken grond, Er woei een sterke én snijdende wind in de morgenlucht van een nieuw Duitsch tijdperk en deze morgen lucht met haar vochtige nevels, haa,r grau we schemering, haar koude vlagèn, verwar de en verblindde de geesten, die als schild wachten op het forum der eeuwen ston den". Niet alleen, dat men thans, na bijna een eeuw. hetzelfde kan zeggen, niet alleen dat thans zooals eens een Treitschke. de voorlooper der Nazi's het deed van dit Duitschland der emigratie gesproken wordt als van een „moerasvegetatie der groote steden van het noorden", ook het woord van Karl Gutzkow, dat hij in 1852 in zijn boek „Uit den Jongenstijd" schreef en waar mede wij willen besluiten blijft vandaag eveneens waar: „De nationale literatuur" moet verband houden met de groote, algemeene vraag stukken en belangen van het volk en den tijd. De wedergeboorte van het vaderland in de eerste plaats door de bezieling van onze geestelijke kracht, maar ook de nog in het leven van de helden der ideale revolutie zoo veelvuldig voorkomende karakterloos heid in politieke dingen, krijgszuchtigheid en huichelarij tegen het Groote. dat alles heeft Wolfgang Menzel (in „De Duitsche li teratuur'') meesterlijk geschilderd". En dat alles kan vandaag na een eeuw. herhaald worden. Verloofd: HETTY VERBIEST en PIETER HOOGEVEEN Pinksteren 1937 Ontvangdag, 16 Mei 1937, 3-4.30 uur; van Oldenbarnevelfcstr. 51, Rotterdam; 23 Mei 1937 3-4.30 U. „De Koekamp", Frederikspark, Haarlem. Verloofd: JO A. A. LUII JAN H. STEVENS 16 Mei 1937 le Pinksterdag Haarlem, Kleverparkweg 7 Bloemendaal, Platanenlaan 14 Receptie: 16 Mei 1937 van 3—5 uur. Kleverparkweg 7 Heden overleed na een kortstondig lijden in vol len vrede onze Echtgenoot en Vader Engelbert Marinus Buter in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam: E. BUTER-REINTS Haarlem, 11 Mei 1937 Floresstraat 65 De begrafenis heeft plaats op Vrijdag 13 Mei a.s. van uit het St. Elisabeth's Gasthuis. Vertrek 11.30 u Aankomst op de Algemee ne Begraafplaats te Haar lem ingang Kleverlaan te 12 uur. Algemeene kennisgeving Verzoeke geen rouwbeklag

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3