Het Aantal. Openbare Vergadering VRIJZ. DEM. BOND Mr.P.J.OUD Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16529 Verschijnt cfagëlljlcs, behalve op Zorï-ën Feestcfag"erï. DONDERDAG 13 MEI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.727». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—», één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm-of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15.polsbreuk 15.XT 1 ,r» Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. MEDEN 16 Jr AUINA 0. Er vaart thans een strooming door deze grillige en veranderlijke wereld, die velen on zer met verbazing vervult maar waaraan ook al weer haast niemand zich geheel schijnt te kunnen onttrekken. Het is de belangstelling voor het aantalvoor het aantal aanwezi gen bij alle mogelijke en onmogelijke gelegen heden. Als iemand een politieke vei-gadering heeft bijgewoond vraagt men niet wat de spre- ker ten beste heeft gegeven, maar hoeveel menschen er waren. Als iemand naar een concert is geweest geldt de eerste vraag niet de mate van schoonheids-ontroering, die hem geworden is, of het ietwat nuchterder „Wat gaven ze?" maar de bezetting van de zaal. Hetzelfde geldt schier overal. Ik ben onlangs naar de opening van de nieuwe Boschbaan ge weest. Menschen die er niet geweest waren vroegen mij niet naar de Varsity, niet naar den indruk dien baan en omgeving maakten, niet naar de „accomodatie", maar begonnen instinctmatig met: „Was het vol?" en een wou zelfs weten hoeveel auto's er op het parkeer terrein konden. Ik ben naar een bijeenkomst van de Oxfordgroep gegaan. Dezelfde vragen volgden erop. Misschien is dit een uitvloeisel van de eco nomische crisis, die de wereld immers aan het cijferen gezet heeft zooals zij nimmer tevoren gecijferd kan hebben. Vijf- en Vier-jaren plannen in het buitenland, werkloosheids-sta tistieken, in- en uitvoer-statistieken vormen daar slechts de kern van. Men is steeds ver der gegaan. Tezelfdertijd ontwikkelde zich de Verkeersstatistiek en de Bevolkingsstatistiek. Vroeger bekommerde men zich nauwelijks om die dingen en verdwenen zij schier onopge merkt in stoffige archieven. Tegenwoordig zijn zij populaire lectuur en leiden tot huldi gingen van zuigelingen als zij bij toeval de 30.000ste inwoner van een of ander stedeke zijn of tot vermaardheid van ernstige mannen- der-wetenschap als zij het zooveelste kaartje bij een luchtvaartmaatschappij hebben ge kocht. De zuigeling krijgt er nog een zilveren couvert en een spaarbankboekje, de geleerde man een gratis reisje bij cadeau. In het ambtelijke heeft de nieuwe rage tot krasse formulieren geleid, zooals onlangs dui delijk bleek toen alle automobilisten werden aangehouden om heele reeksen vragen terwil- le van de Verkeersbecijferingen te beantwoor den. Dit hinderde velen zeer, ongetwijfeld ook in een andere statistische berekening: die hunner gemiddelde snelheid, en zij werden kwaad. Maar een automobilist kalmeert zich spoedig en beseft trouwens ook dat hij er wat voor over moet hebben om nou eens precies te weten hoeveel auto's er gemiddeld tusschen vijf en zes uur 's middags over den overweg bij Sassenheim of het pontje van Buitenhui zen gaan. De Hindenburg is vergaan. Onmiddellijk rijst de vraag hoeveel passagiers het lucht schip gedurende zijn bestaan vervoerd en hoeveel kilometers het afgelegd heeft. De Koning van Engeland wordt gekroond. Hoeveel menschen waren er in de Abbey en hoeveel op straat? Hoeveel prinsen en prinses sen waren naar Londen gekomen? Voorwaar, de Godin der Statistiek beleeft gouden tijden en op het Centraal Bureau voor de Statistiek, vroeger beschouwd als het dorste en saaiste aller regeeringsdiensten, moeten ze zich tegenwoordig wel voelen als de populair ste, meest-besproken afdeeling. Soms worden zij bepaald sensationeelals de aantallen erg hoog of bar laag zijn. Ik hoop dat de ster ke beenen dezer groep ernstige mannen de weelde zullen kunnen dragen. Slechts met schuchterheid wil ik even in het midden brengen, dat het aantal in vele gevallen niet zeer belangrijk is en dat men de godin der Statistiek niet- zonder achter docht in haar velerlei bewegingen kan vol gen Hoedanigheid is nog altijd van meer beteekenis dan hoeveelheid als men geen Kamerzetels wil veroveren of zijn waren verkoopen. En de staatjes van de godin zijn misleidend. Men kan er teveel mee bewijzen. L'art de grouper les cliiffres de kunst der groepee ring van cijfers is nog immer een bron van onzekerheid en misleiding. Weest er voorzich tig mee! Gelooft er niet te gauw in! Bekijkt de zaak critisch! „Het domme aantal," zei men vroeger. „Zijne Majesteit het Aantal," is het tegen woordig. En toch is het voor een stad nog altijd veel belangrijker dat men er onder prettige om standigheden en goed bestuur leeft dan dat eindelijk die zuigeling in zijn wieg ligt te krij ten, die nou net precies nummer honderd duizend is. Maar we moeten wat hebben om mee te spelen. En dat is nu eenmaal in dezen tijd het Aantal R. P. Een uitbreiding van bet Gem. Concertgebouw De exploitatie-mogelijkheid van een nieuwe zaal in den tuin wordt nog bekeken. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat bij B. en W. plannen bestonden om de moge lijkheid te overwegen voor het bouwen van een nieuwe zaal in den tuin van het Ge meentelijk Concertgebouw in de Lange Be gijnestraat. Naar wij thans vernemen is een voorloopig plan voor dezen bouw gereed. Nu de kosten (die, naar ons verzekerd werd, nog al be langrijk zijn) bekend zijn, wordt eerst nog bekeken of de exploitatie van deze nieuwe zaal loonend zou" zijn. Eerst als daar over nadere gegevens bekend zijn zullen B. en W. beslissen of zij een voorstel aan den raad zullen doen om tot den bouw over te gaan. Vrijdag de eerste „Hollandsche Nieuwe" Volgens berichten uit zee zijn de motorlog- gers, die Maandag ter haringvangst zijn ver trokken, Dinsdagavond aan schot gegaan. De vangsten varieerden gistermorgen van 15 tot 45 kantjes. De kwaliteit van de gevangen haring is mooi. Bij de reederij Dogger Maatschappij te Vlaardingen is bericht ingekomen, dat haar stoomlogger VL 114, schipper T. IJgenraam onderweg is met 75 kantjes Hollandsche nieuwe haring. Vrijdagmorgen wordt het schip te Vlaardingen verwacht. De Werkloozensteun. Deze week gaat de wijziging over het gezinsinkomen in. Een conferentie van den Minister met de groote gemeenten. Naar wij vernemen zal deze week de wijzi ging in de steunregeling voor de werkloozen ingaan wat betreft de gunstiger bepalingen over de berekening van het gezinsinkomen (Vrijstelling van een gedeelte van het inko men voor de berekening van het inkomen. 22 Mei zullen de wethouders der 7 groote gemeenten van ons land (ook Haarlem is daaronder) een conferentie met den Minister van Sociale Zaken hebben over de wensche- lijkheid om de steunregeling ook te verbete ren voor werkloozen die geen gezinsinkomen hebben. Het Bureau voor Beroepskeuze. Komt in de school in de Prins Hendrikstraat. Naar wij vernemen is het thans wel zoo goed als zeker, dat het Bureau voor de Be roepskeuze der gemeente Haarlem (dat tijdelijk niet actief werkte) binnenkort zal worden gevestigd in de school in de Prins Hendrikstraat, zoodat dan de arbeid van dit bureau weer hervat zal worden. Bezoekt de van de Vrijz. Dem. Bond op Vrijdag 14 Mei des avonds 8.15 uur in Café- Restaurant BOEKENRODE a. d. Zandvoortsche- laan te HEEMSTEDE Spreker: Mr. L. G.van Dam Onderwerp: Voor Vrijheid en Democratie. (Adv. Ingez. Med.) Bij VAN WEERT, Gierstraat kunt U alles krijgen voor Uw Baby, ook het uiterst fijne. Heeft U ons gezien in de RECLAME OPTOCHT B.E.l.-WEEK? (Adv. Ingez. Med.) (Afd. Haarlem) minister van financiën, spreekt Woensd. 19 Mei in den Protestanten Bond, Jacobstraat Haarlem. Aanvang 8.15 u. Zaal open 7.30 u. Toegangspr. 10 ct. KOMT ALLEN! (Adv. Ingez. Med.) Vonnissen in de Nijenrode-zaak. Het Hof veroordeelt Onnes tot één jaar met aftrek van voorarrest. Ook Koning veroordeeld. AMSTERDAM, 13 Mei. Een stampvolle publieke tribune en zeer veel advocaten wachtten vanmorgen in de strafzaal van het gerechtshof met spanning de uitspraak af in de Nijenrode zaak. De hoofdverdachte, Onnes van Nijenrode, die tegenwoordig in Duitschland woont, was niet ter zitting aanwezig om het arrest aan te hoor en. Wel was de hoofdgetuige in de Onneszaak, Koning, eveneens verdachte, verschenen. Te ruim tien uur opende de presi dent, mr. Jolles, de zitting en begon hij met de voorlezing van het zeer uit voerige arrest, warain Onnes van Nijenrode schuldig werd bevonden en wegens oplichting veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof neemt dus als bewezen aan, dat Onnes van Nijenrode in overleg met Koning een inbraak in zijn kasteel Nijenrode in Scène heeft gezet en doen uitvoeren in den nacht van 28 op 39 Februari 1932. Zooals men zich herinnert zijn voor zeer hooge bedragen aan schilderijen (zeven stuks), miniaturen en kostbaarheden, meegenomen door de drie „verhuizers". Onnes heeft steeds zijn onschuld volge houden en Koning beschuldigd van chantage en diefstal op eigen houtje. De rechtbank vond in deze zaak zooveel twijfelpunten, dat zij verdachte Onnes vrij sprak, doch de officier van justitie, mr. van Dullemen, die veroordeeling had gevorderd tot jaar, teekende appèl aan. Het gerechtshof vernietigde het vrijspre kende vonnis van de rechtbank. In het arrest waren allereerst uitvoerig op genomen de vele getuigenverklaringen, w.o. die van Koning, Witbraad, Grotjohan, Maag, Van Binsbergen (de verhuizers) en Van Mees Gerritsen en Biesing. Hierdoor acht het hof bewezen, dat Onnes van Nijenrode de verzekering heeft bewogen tot het aangaan van een dading, door listig lijk en bedriegelijk mede te deelen aan de vertegenwoordigers van de verzekeringen, dat er ingebroken was en vele goederen (in het arrest opgesomd) waren gestolen. Uitvoerig releveert het arrest dan de wijze waarop Onnes zijn verhaal inkleedde. Hij verzweeg dat in werkelijkheid alles was gebeurd met zijn medeweten. Een paar dagen na de inbraak gaf hij aan de verzekeringsvertegenwoordiger een lijst van de gestolen goederen. Door een en ander werd de verzekering in den waan gebracht, dat er inderdaad was ingebroken. Op deze wijze heeft Onnes de oplichting gepleegd. Het hof verklaart met eenparigheid van stemmen de tenlaste gelegde oplichting be wezen. Betreffende de strafmaat wordt over wogen dat verdachte reeds geruimen t-ijd in voorarrest heeft doorgebracht en de hooger beroep behandeling herhaaldelijk door ziekte moest worden uitgesteld. Ook met den ernst van het feit werd reke ning gehouden. Het gerechtshof veroordeelt Onnes op deze gronden tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek van voorar rest (eveneens een jaar). De straf thans aan verdachte opgelegd is conform cien eisch van den procureur-gene raal mr. J. Versteegh. Onnes van Nijenrode heeft zijn straf dus reeds geboet met de ondergane voorarrest. Het hof veroordeelde Koning wegens medeplichtigheid aan oplichting tot acht maanden gevangenisstraf, even eens met aftrek van de voorioopige hechtenis. Ook hij keert dus niet in de gevangenis terug. Het Hof vernietigde het vrijspre kende vonnis van de rechtbank. De saneering van den brand stof fenhandel. Bezwaren tegen de Coöperaties-B. De saneering van den brandstoffenhandel heeft op het punt gestaan ineen te storten. Alle beperkende bepalingen t.a.v. de coöpera ties-B zouden komen te vervallen. Zoover is het intusschen niet gekomen. Om de sanee ring te behouden heeft de handel bij wijze van compromis, genoegen genomen met een regeling waarbij voor de bestelcoöperaties de mogelijkheid bestaat een omzetvermeerdering te verkrijgen van gemiddeld 10 procent in vergelijking met het kolenjaar 1934-1935. De drie Nederlandsche middenstandsbon den, die hierin een onbillijkheid voor den par ticulier enhan del zien, hebben tot de kolen- conventie en tot den minister van handel een uitvoerig schrijven gericht. In dit schrijven wijzen adressanten op het verschil tusschen de A- en B-corporaties: De coöperaties A- zijn volkomen gelijk te stellen met den particulieren handel, immers deze houden ook voorraden en verrichten ver der alle normale bedrijfsfuncties. De z.g. coö- peraties-B echter, volgen een geheel ander systeem. Zij nemen de orders aan van ledeen en ook van niet-leden, verzamelen deze en be stellen de benoodigde brandstoffen, welke na aankomst aan het station rechtstreeks worden afgehaald of thuis bezorgd. De coöperaties-A verzorgen mede de permanente distributie, met alle daaraan verbonden kosten de zooge naamde „coöperaties"-B verzorgen enkel een soort gelegenheictëdistributie, uiteraard zon- Het woord is aan Henri Berg on: Niets ontwapent zoozeer als de lach. der kosten voor opslagplaatsen, houden van voorraad enz. De bedrijfsmatige detailhandel heeft een functie te vervullen bij de distributie van brandstoffen. Zonder goed geoutilleerden de tailhandel is een behoorlijke distributie on denkbaar. De coöperaties-B kunnen slechts bestaan en haar distributie is slechts mogelijk, wanneer er een permanent distributie-apparaat aan wezig is. De handel is voorwaarde voor haar bestaan. De ongerijmdheid ligt hierin, dat ge- genoemde „coöperaties" van den eenen kant niet in staat zijn de distributie via den han del geheel te vervangen, van den anderen kant echter bij volkomen vrijheid dienzelfden handel zoodanig zouden beconcurreeren, dat deze in groote moeilijkheden zou geraken. Wij kunnen dan ook aldus de midden standsbonden in het optreden van de coö peraties-B niets anders zien den een unfaire manier van concurreer en. Concurrentie in den eigenlijken zin van het woord is slechts mo gelijk tusschen gelijke of ten naastenbij ge lijke partijen. In een behoorlijke saneering behoort o.i. aan de coöperaties-B geen enkel werkterrein te worden overgelaten. De kolenconventie heeft oorspronkelijk voor de coöperaties-B beperkende bepalingen aan gelegd. Dit gaf blijk van een juist inzicht in de verhoudingen zooals die bestaan in den brandstoffenhandel. Het bestaande werd ge ëerbiedigd en gehandhaafd, doch tegen ver dere uitbreiding van een euvel werd gewaakt door de hoeveelheden, die coöperaties-B moch ten ontvangen te limiteeren tot die van 1934- 1935. Plotseling kwam het bericht dat alle beper kende bepalingen t.a.v. voornoemde instellin gen zouden worden opgeheven. Onder deze omstandigheden was medewerking van den handel onmogelijk. Overtuigd van de waarde der saneering heeft de handel gezocht naar een oplossing. Om de saneering te redden heeft hij een uitersten noodsprong gedaan en genoegen ge nomen met de bovengenoemde compromis oplossing. Het is duidelijk dat de handel hier zeer on billijk is behandeld. Bij een objectieve beschouwing der zaken aldus de middenstandsbonden zal men tot de conclusie komen, dat de huidige regeling voor den handel onhoudbaar is. De bonden hebben daarom de kolenconven tie en den minister verzocht in de toekomst ertoe te willen medewerken, dat het kwaad der gelegenheidsdistributie in den kolenhan del door de „coöperaties"-B tot de geringst mogelijke proporties wordt teruggebracht. DE SCHENDING VAN HET BRIEFGEHEIM. In ons nummer van Dinsdag 11 Mei ont leenden we uit het Haarlemsche politierap port eenige bijzonderheden over de schen ding van het briefgeheim, waaraan een 22- jarige Haarlemmer, van beroep vertegen woordiger. zich schuldig heeft gemaakt. Daarin stond o.a., dat een postbode op 29 April een brief moest bezorgen bij mej. V. De politie verzoekt ons, dezen laatsten Bin te wijzigen. Het was natuurlijk niet een brief, die ter bezorging aan de Posterijen was toe vertrouwd, maar een particuliere brief, die door een concierge van een school aan mej. V. bezorgd moest worden. Deze concierge is het geweest, die den brief in verkeerde han den heeft gegeven. De post werd pas bij het geval betrokken, toen daar een adresverandering van mej. V. binnenkwam. De post wist niet. dat dit een valsche aangifte was, zoodat de volgende brieven abusievelijk naar het perceel van den gearresteerden jongeman gebracht werden. pag. De wijziging in den werkloozensteun, de ge zinsinkomsten betreffend, gaat deze week in. 1 De beide hoofdpersonen in de Nijenrode- zaak zijn tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. 1 Woensdag is in den Haag een meisje door den bliksem gedood. 3 De Kon. Paketvaart Maatschappij heeft twee motorschepen besteld. 3 De feeststemming in Londen na de kro ningsplechtigheid. 4 Het onderzoek naar de ramp met de „Hin denburg". 4 De Haarlemsche gemeenteraad besloot f 1000 toelage per jaar toe te kennen aan den commissaris van politie als Hoofd van de Luchtbescherming. Ook het voorstel van B. en W. om de Oude Groen markt in te richten voor het parkeeren van auto's werd aangenomen 6 Het jaarverslag van de Kamer van Koop handel over 1936. 16 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het aantal. 1 Tijdgenooten: Willy den Ouden. 3 M. V.: De eerste stewardess van de „Hin denburg" 4 Voor de Vrouw. n H. D. Vertelling: De man met den baard. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op JJ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1