SANOSTOL ir Het afgeloopen Tooneelseizoen. Om ons te laten stemmen.... OOK IN DEN ZOMER! Het vrije Handelsverkeer DONDERDAG 20 MEI 1937 HAAS LEM'S DAGBLAD UN/T EN IEIIEKE Het leven van de Nederlandsche tooneel- spelers van tegenwoordig is zwaar, veel zwaar der dan vroeger. Sinds het ontstaan van de autobus zijn zij bijna allen „reizende kome dianten" geworden en wat dit beteekent in ons land, waar de gezelschappen in de winter maanden van de 7 dagen in de week meestal 5 avonden „in de provincie" moeten optreden., zullen weinigen zich geheel kunnen voorstel len. Bij onze tooneelspelers heeft misschien geen woord een zoo hatelijken klank als de „autobus", want sinds dat vehikel zijn intrede heeft gedaan, moeten de komedianten eiken nacht naar hun woonplaats terug, onver schillig, waar zij ook spelen. Het is nu eenmaal voor de directies der gezelschappen financieel yoordeeliger hun artisten per autobus des nachts te doen vervoeren dan voor hen de hosten van logies en sejours buiten hun stand plaats te betalen. Zoo keeren de reizende ko medianten dikwijls eerst tegen 3 uur des nachts in hun huis terug, wanneer zij des avonds te Groningen, Leeuwarden, Hengelo, Den Helder of Eindhoven hebben gespeeld. „De autobus is de vloek, maar tegelijk de zegen voor ons, tooneelspelers!" zei mij on langs een bekend acteur. De vloek, omdat zij hun leven zoo veel vermoeiender en afmat tender heeft gemaakt, maar tegelijk de zegen, omdat zonder dat vervoermiddel velen in het geheel niet meer zouden kunnen bestaan. Want zonder de autobus zou het spelen in de provincie vrijwel onmogelijk zijn en de gezel schappen kunnen de provincie, om aan hun kosten te komen, nu eenmaal niet missen. Het is dan ook een teeken van dezen tijd, dat bij het verminderen der belangstelling voor het tooneel in de drie groote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de exploitatie van de provincie door de gezel schappen veel intenser is geworden. Ik hoorde onlangs namen van dorpen noemen, waarvan ik het bestaan niet eens wist en die toch tegenwoordig geregeld door beroepsgezel schappen en waarlijk niet de slechtste worden bespeeld. Het is dus niet te verwonderen, dat de too neelspelers Haarlem altijd nog tot de uitver koren steden in ons land rekenen, niet alleen at de speelgelegenheid in onzen Stads schouwburg zoo veel beter is dan in kleine plaatsen, maar ook. omdat onze stad dicht bij Amsterdam en Den Haag is gelegen en men dus niet midden in den nacht behoeft terug te keeren. Dit is ook een der "redenen, waarom alle gezelschappen steeds weer moeite doen in Haarlem op te treden al klagen zij dan ook bijna geregeld over de geringe recettes van de vrije voorstellingen, dat zijn de voorstellingen, die niet als abonnement of voor een vereeni ging tegen een uitkoopsom worden gegeven. De klacht over de zeer geringe belangstel ling voor het tooneel was in de laatste jaren - vooral in de groote steden algemeen. Toch Is er in de tweede helft van het seizoen - en dat is dan eigenlijk eens een lichtpuntje - een kentering ten goede merkbaar. Het schijnt dat de algemeen betere economische toestand ook op het schouwburgbezoekzijn invloed doet gelden. Menno ter Braak, de too- neelcriticus van Het Vaderland, schreef on- dat de schouwburg te Den Haag in de laatste maanden veel voller was dan een tijd geleden en ook in Amsterdam zouden series 50 en meer voorstellingen van een zelfde stuk en door een zelfde gezelschap, zooals in de tweede helft van dit seizoen eenige malen zijn voorgekomen, niet mogelijk zijn geweest, wanneer er totaal geen belangstelling meer voor het tooneel was. Alleen Rotterdam maakt nog steeds een zeer slecht figuur en het schijnt, dat de stad, die eens zoo trotsch was op haar eigen gezelschap met beroemde spelers als Willem van Zuylen, de Haspelsen, de Faassens, Le Gras, de Tartauds, Catharina Beersmans en Marie van Eysden, voor het tooneel geheel dood is. Ook in Haarlem zijn wij gelukkig weer in de stijgende lijn. O zeker, wij hebben nog geen reden tot hard juichen, maar er is toch - zooals de heer Deinum toegaf vooruit gang merkbaar. Behalve de 12 abonnements voorstellingen, de 5 voorstellingen voor Geloof en Wetenschap, de 10 opvoeringen voor dén Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, een too- neelvoorstelling voor Kunst aan het Volk en twee opvoeringen van Midzomernachts- droom en Macbeth voor de Vereeniging voor Huisvrouwen, die allen voor stampvolle zalen gingen, was onze schouwburg geheel uitver kocht bij de twee voorstellingen van Elizabeth - met Else Mauhs van Het Masker. In totaal dus 32 avonden, dat onze schouwburg geheel bezet was. Maar buiten die avonden was het bezoek bij vele opvoeringen zooals van Onschuldige Meisjes, Een Lentedag, Des Dui vels Prentenboek en Boefje door Het Rotter- damsch-Hofstad Tooneel. Een Vrouw in haar Bloei door de Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging, Het Nest door Het Masker, Het voorste Legioen en Prof. Dr. Hiob Pratorius door Het Centraal Tooneel, De Sabijnsche Maagdenroof en De Vrek door Jam Musch en Straatmuzi kanten door het gezelschap van Bouber zeer bevredigend. Voegen wij daarbij nog de zoo goed als uitverkochte zaal bij de opvoering van Hermann Thimig, dan mogen wij zeker van grooter belangstelling voor het tooneel spreken, hetgeen zooals de heer Deinum mij mededeelde ook in de gunstiger exploi- fetiecijfers van den schouwburg tot uiting somt. Het is ook dit jaar weer bewezen, dat de keuze der stukken op het schouwburgbezoek van overwegenden invloed is, meer nog mis schien dan voorheen, omdat het publiek nu eenmaal door de concurrentie van film en radio niet zoo gemakkelijk meer in den schouwburg' te krijgen is als vroeger en de namen van beroemde acteurs en actrices op de theaterbiljetten Else Mauhs en Jan Musch zijn eigenlijk nog de eenige uitzon deringen niet meer voldoende aantrekkings kracht bezetten om een zaal te doen volloo- pen. Welk soort stukken het publiek van tegen woordig verlangt? Hierop is moeilijk antwoord be geven. Piscator heeft in zijn lezing over bet hedendaagsch tooneel gezegd, dat het too neel een beeld van zijn tijd moet geven en bij pleitte dan ook voor het „politieke" tooneel. Het afschrikwekkend voorbeeld van De Beul in het vorige seizoen zal de tooneeldirecties ln ons land waarschijnlijk niet aanmoedigen om bet met de politieke tendenz welke dan ook - nog eens te probeeren. Wel meen ik uit den aard der stukken, welke dit jaar het meeste succes hebben gehad - waartoe ook behoort Mijn zoon de Minister door het gezelschap van Saalborn de con clusie te mogen trekken, dat de tooneelwerken, waarin sterk spel wordt gegeven, altijd nog net meeste kans bij het publiek hebben. Over de gezelschappen en hun repertoire in een volgend artikel. J. B. SCHUIL. MUZIEK R.K. Oratorium-Vereenig ing. Een avond, rijk aan lyrische schoonheid heeft de R.-K. Oratorium-Vereeniging ons met de uitvoering van Ermanno Wolf-Fer- rari's ,-La Vita nuova" en Claude Debussy's „L'Enfant prodigue" geschonken. We mogen haar daarvoor dankbaar zijn, maar we we ten dat haar bestuur alle erkentelijkheid zal afwentelen op de uitvoerenden, en wel !n de eerste plaats op den dirigent Ed. van Beinum, die heel de macht van zijn kunnen en al de warmte van zijn kunstenaarstempe rament in dienst der beide werken gesteld had. In het Utrechtsch Stedelijk Orkest vond hij een willig instrument, dat hij met door weinigen in den lande geëvenaarde virtuosi teit behandelde; in den concertmeester van dat orkest een solist, die ons door zijn uiterst delicaat, fijn afgewogen en welluidend spel verrukte. Doch ook als koorleider heeft Van Beinum zijn sporen reeds verdiend en het is merkwaardig welk een rijkdom aan expres sief vermogen hij het nog maar korten tijd onder zijn leiding staand koor heeft bijge bracht. Weir'T minder belangrijk dan dat van den leider was het aandeel der vocale solisten in het groote succes van deze uitvoering en van deze moeten we in de eerste plaats aan den bariton Luc. Louman hulde brengen. Zijn zang in ,,La Vita nuova" was een open baring. Nimmer te voren hebben we van hem zulk een sonoriteit en zulk een uitdrukkings kracht gehoord. Het hoogtepunt bereikte hij wel in het Sonnet no. X na een geleidelijke klimming van een ietwat te zwak toonvolume aan het begin van den avond. Luc. Louman was ditmaal zeker niet de mindere van Louis van Tulder. die alleen in ..L'Enfant prodi gue" een partij had. Jo Vincent zong de kleine ,.Beatrice"-partij in ..La Vita Nuova" en de groote partij van ,lia" in ,,1'Enfant prodigue"'. Het Recitatief en Air uit dit werk hoorden we dezen winter in sublieme schoon heid van haar op een H.O.V.-concert; nu Woensdagavond scheen haar stem niet zóó goed gedisponeerd als toen; haar voordracht maakte echter ook ditmaal grooten indruk. Nevens het koor der R.-K. Or. Ver. werkte het uit leerlingen der R.-K. school voor M. U. L. O. samengestelde jongenskoor in Wolf- Ferrari's werk zeer verdienstelijk mede. Over dit werk zelf heeft ons blad reeds een artikel gebracht. De componist verloo chent er zijn Italiaanschen aard niet in: vele zoetvloeiende melodieën streelen het oor. Po- lyphonie treft ons in den Proloog; de be handeling herinnert hier aan het slotkoor van het eerste deel der Matthaeus-Passion. De overige deel en zijn overwegend lyrisch gehouden; soms wordt die ly riek door lichte dansrythmen. een enkele maal door een dramatisch moment onder- broken. Een merkwaardig gebruik heeft de componist gemaakt van de laagste orgel registers. Het minst geslaagd leek me zijn verklanking der verheven majesteit in Can zone no, VI. Debussy's behandeling" van het orkest in „L'Enfant prodigue" is veel meer gedifferen tieerd. dan men in verband met den tijd van 't. ontstaan van dit werk -zou verwachten: het dateert van 1884 Debussy was toen 22 jaar oud en verschafte hem den Prix de Rome. Vele wendingen kondigen reeds den renovator van later aan; andere echter, b.v. aan het slot. zijn oerconservatief en nogal gewoon. Beide uitgevoerde werken verwekten groo te geestdrift; langdurig werden vooral Lou man en Van Beinum gehuldigd. De dirigent ontving bovendien een prachtige mand met bloemen. K. DE JONG. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de candi- daten uit het Provinciaal Ziekenhuis bij Sant poort. Aanvullingsexamen, 26 candidaten: J. G. Bronkhorst, J. G. P. Elzinga, J. M. Eversen; H. S. Fikkers. H. Flameling. A. Hessel, P. Hoexum, J. Hoogeveen, C. N. Hoorns, M. E. Kees, J. Kermer, M. H. Kist de Ruyter. J. Koeyers, H. Lubbe. F. Lucas. G. van der Mark, C. d'Oliveyra, B. Piek, P. M. Riede, C. F. M. Schoenmakers, G. Stam. C. Schouten, G. Wie- ringa, A. Wijngaard en E. Otto. Allen geslaagd. 2e examen: 28 candidaten; afgewezen 7. Geslaagd: A. E. Adams, G. Aldershof, E. A. M. v. d. Does. J. J. G. v, Elsacker, M. E. G. Feyge, J. A. Geitenbeek, C. G. Hertel, A. M. Kees, M. A. Kersenboom, A. Kleinman, H. Kroon, Z. Kuiper, W. van Oosten, D. J. J. Paap, W. Piek, E. S. J. de Ridder, T. S. Rienks, A. Roos, G. Schuytemaker, J. J. Visser. A. van der Zijden. COMMISSIE \'AN TOEZICHT OP HET L.O. Woensdagavond vergaderde in de oude Raadszaal ter Stadhuize de Commissie van Toezicht op het L.O., onder leiding van haren voorzitter, den heer Th. Lancée. De voorzitter deelde mede, dat er in het Noorden een nieuwe gemeenteschool komt en dat de 'school in de Wilhelminastraat gaat naar het gebouw der Schoolvereeniging in het Florapark. Ook komt er een nieuwe Chr. en eer. nieuwe R.K. school. Dit zijn gunstige verschijnselen, daar de scholenbouw in deze gemeente eenigen tijd „bevroren" is geweest. Het verslag werd vastgesteld. De bestuursverkiezing leverde als resultaat op. dat de zittende leden, de heeren Lancée, mr. A. Beets en W. J. Speller, bij acclamatie werden herkozen. In twee vacatures in het bestuur werden gekozen de heeren dr. J. R. H. de Smidt en E. H. Dik. Bij de rondvraag vroeg een der leden of de ontwikkelingcursussen voor de Schoolvrije Jeugd, onder de Commissie van Toezicht op het L.O. zijn te brengen. Deze zaak zal door het bestuur onderzocht worden. BOUW VAN BOERDERIJEN IN DEI WIERINGERMEER. WTERINGERMEER, 19 Mei. De directie van den Wieringermeerpolder heeft vanmor gen aanbesteed den bouw van 46 boerderijen in den Wieringermeer in vijf groepen. Laag ste inschrijvers waren, groep 1, 7 boerderijen H. J. Evers, Deventer, voor f 95.000. Groep 2. 3 boerderen H. J. Evers. Deventer, voor f 117.800. Groep 3, 11 boerderijen K. Ooms. Bleskensgraaf voor f 171.600. Groep 4, 9 boer-, derijen G. van Noordenne, Hoornaar, voor f 135.000. Groep 5, 11 boerderijen J. Geuse broek, Medemblik, voor f 174.600. Totaal 46 boerderijen voor f 694.000. De gunning is aangehouden. Was heel wat voorbereiding noodig. De pakken met stembiljetten voor den Kieskring Haarlem. VLIEGVELD VAN LAKEHURST. Een mistroostig beeld de „Hindenburg", kort nadat het luchtschip van geringe hoogte was neergestort. Een verkiezing vereischt enorm veel voor bereiding en organisatie. Als Z.M. de Kiezer 26 Mei op het stembureau komt, moet alles in orde zijn, het heele ingewikkelde rader werk van de machine die den Volkswil moet laten spreken, dient dan feilloos te draaien. Maar voor het zoover is. hebben de ambte naren van den dienst der Verkiezingen, onder leiding van den heer W. Fehres, referendaris, chef van het Bevolkingsbureau en den Bur gerlijken Stand heel wat werk verzet. En nog wel onder hoogen druk, want de tijd van voorbereiding was ditmaal zeer kort geno men. De candidaten waren reeds lang bekend, maar de oproepingskaarten die aan de kiezers gezonden moeten worden, konden pas na 10 Mei (de dag der nummering van de lijsten) gedrukt worden. De drukpersen zijn bijna warm geloopen om die opdracht in enkele dagen te verwerken. Alle 77.685 kiezers in de gemeente Haarlem moeten zoo'n kaart hebben. Daartoe was het noodig ook elk biljet van een adres te voorzien. Nu zijn voor die adresseering wel doorslagen van de Kiezerslijst gebruikt die op de biljetten wer den geplakt), maar dat knippen en plakken was op zich zelf niet het meeste werk. Dat zat in het rekening houden met de vele adres veranderingen die nog binnengekomen zijn na het afsluiten van de Kiezerslijst. April is de verhuismaand bij uitnemendheid, er zijn toen vele dagen voorgekomen dat 100 adres veranderingen op het Bevolkingsbureau in kwamen. Meestal wil dat zeggen minstens 200 veranderingen in de adressen voor de op roepingskaarten, want in elk gezin zijn meestal meer dan twee kiezers (essen). Avond aan avond is er door de ambtenaren overgewerkt, zelfs moest den aZterdagmiddag en -avond opgeofferd worden. Maar daarna had men ook de voldoening 77-685 juist ge adresseerde oproepingsbiljetten aan de Post te kunnen toevertrouwen. 500 K.G., want elk der 77685 oproe pingskaarten weegt ongeveer 6 !4 gram. De brievenbestellers zullen als dit artikel onder de oogen der lezers komt. ook al hun plicht gedaan hebben. De Kieswet schrijft voor dat de kiezer drie dagen voor den ver kiezingsdag zijn oproepingskaart moet hebben ontvangen. De Haarlemsche ambtenaren heb ben er voor gezorgd, dat hij nog enkele dagen extra den tijd heeft om die kaart te bestu- deeren en zijn keus uit de 24 lijsten met 281 candidaten te doen. Het verkiezingsbureau te Haarlem moet ook zorgen dat alle stembureaux in den Kieskring de levertraan met frisschen sinaasappelsmaak Vei-krijgb. in Apoth. en Drog. a. 1.40 p. flacon (Adv. Ingez. Med.) Er is een sterke aandrang, welke door voor aanstaande figuren in ons land wordt uit geoefend, om een lans te breken voor vrij heid in het handelsverkeer. Er zijn er ook, zeker niet minder-bekwamen, die twijfelen aan een terugkeer van vrijen handel, zooals wij die in de periode vóór 1929 hebben ge kend. Wie gelij-k heeft, wij weten het niet. Niemand heeft de middelen dit handelsver keer bij voorbaat te richten. Van allerhande omstandigheden zal het afhangen, hoe ten slotte het resultaat zal zijn. Ieder land zal hebben te overwegen, welke middelen zijner zijds toegepast moeten worden om het han delsverkeer te stiimuleeren. Ook Nederland zal dat hebben te doen en moet daarbij over wegen, dat het als grondstoffen-arm land, zijn bestaansbasis vindt in de bodembedrijven, de verwerking van ingevoerde grondstoffen en halffabrikaten, in den tusschenhandel, in financiering en in vervoer. Wij verleenen diensten, die belooning vragen. Van de hoogte dezer belooning zal een belangrijk ge deelte van het wel en wee van ons volk af hangen. Wij moeten in staat zijn tegen het buitenland te concurreeren. Het bedrijfs leven grootendeels in een keurslijf ge drongen door allerhande handelsbelemme- rende bepalingen is genoodzaakt geworden de eigen Nederlandsche markt als pièce de resistance te gaan beschouwen. Autarkische tendenzen, met alle gevaren daaraan verbon den. teisterden het begrip: vrij handelsver keer. Sedert verleden jaar is er internationaal beschouwd, gelukkig wel iets veranderd. De Vereenigde Staten van Amerika zijn daarin voorgegaan, getuige het afgesloten handels-» verdrag met Nederland. Maar ook Engeland en Frankrijk schijnen in die richting iets te ■willen doen. Zekerheid bestaat daaromtrent natuurlijk niet. Maar wel staat vast, dat de Ottawa-overeenkomst in breede kringen weinig voldoening schenkt. Terwijl de Fran- sehe Minister Daladier kortgeleden het pro tectionisme weinig vleiend heeft toegespro ken. De meest afdoende bestrijding der autarkie is gelegen in de propaganda en de doorvoering van een vrijer ruilverkeer Niet alleen een verruiming voor het vervoer van goederen maar ook een opheffing van de vele monetaire belemmerende bepalingen. Helaas is bij de verwezenlijking dezer doeleinden aan Nederland slechts een beperkte taak toe to kennen. Wij zijn grootendeels afhankelijk van het inzicht der „grote" mogendheden. Overwegend is daarbij het inzicht van Enge land. Is het feitelijk niet lachwekkend, dat men voortdurend nog weer pogingen ziet onder nemen, waarbij ernstige mannen aan de con ferentietafel gaan zitten en met elkander overleggen of en zoo ja, op welke wijze men de suiker-consumeerende wereld onder de suiker-produceerende landen zal verdee- len? Is de theerestrictie ten slotte in haar uit werking niet tegengevallen, o.m. omdat niet alle productielanden wenschten deel te ne men? Al deze plannen kunnen voor een oogen- blik een zekere verlichting brengen, zij lossen de aan de orde zijnde problemen niet op. Deze kunnen nooit uit de wereld geholpen worden langs kunstmatige-, langs papleren wegen. De eenige zekerheid, die deze schema's ons con sumenten bezorgt, is dat wij duurder gaan leven dan noodzakelijk is. Dat interesseert den betrokken producent slechts matig, hij stelt belang in den beteren prijs, die hij voor zijn product kan gaan be dingen. In feite koopen wij toch daar. waar wij de beste kwaliteit tegen den laagsten prijs kunnen bemachtigen, tenzij men ons belet ons daarvan in het bezit te stellen. De nog steeds overweldigende werkloosheid, economisch en moreel te verwerpen, lost men zeker niet op door een zekere zelfge noegzaamheid der verschillende staten. Door een stelsel, dat alleen gebaseerd is op het eigen-ik. Op de gedachte, dat men anderen niet noodig heeft, dat men het alleen wel af kan. Zonder meer vergeet men, dat de ge compliceerdheid van het economisch leven, het verschil in geaardheid der staten van zelf medebrengt, dat men meer of minder óp elkander is aangewezen. Hoe merkwaardig is het dan ook, dat juist nu bij den aanvang van een zekere kentering in ons land krachtiger geluiden weerklinken om te ko men tot een vrijer ruilverkeer. Onze Minis ter-President, Dr. H. Colijn, getuigde daar van nog eens weer in zijn veelbesproken redevoering voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. Ook Dr. F. Fen- tener van Vlissingen, de voorzitter der In ternationale Kamer van Koophandel, laat nergens na een lans te breken voor vrijer ruilverkeer. Vooral voor ons land heeft de stem dezer beide prominente figuren groote beteekenis. Want er kan niet genoeg op ge wezen worden, dat in het bijzonder voor Ne derland de bereiking van dit vrijer verkeer van niet te onderschatten beteekenis is. Onze ligging, de aard van ons volk, onze bo demgesteldheid en nog vele andere factoren zijn geëigend voor een breede internationale uitwisseling van goederen. Noodgedwongen zijn wij verzeild geraakt in een hokjesver- deelerij en een met elkander-verdeelen van de dikwijls magere buit. Daarbij is maar al te dikwijls vergeten, dat het papier geduldig is, dat allerhande schema's dikwijls niet meer hebben, dan theoretische waarde en dat dat alles tenslotte gemaakt is door doodge wone menschen met menschelijke eigen schappen. Dat beteekent dan in dit verband, dat de comparanten zeker niet zullen stil zit ten om na te gaan hoe of de nadeelige ge volgen van hun eigen maaksel tot een mi nimum beperkt kunnen worden. Dat is zoo en zoo zal het altiïd blijven. Met overgroote belangstelling dient ons land de propaganda voor het vrijer verkeer niet alleen te steunen, doch waar het pas geeft zelf te onderschrijven. Vandaar dat een actie van vooraanstaande Nederlanders op dat gebied de grootste waardeering ten deel moet vallen. MOLLERUS. Haarlem die zich uitstrekt van Beverwijk, tot het Gooi, Bennebroek en Zandvoort, teza men 27 gemeenten hun stembiljetten krijgen. Dat dit een groote hoeveelheid papier is, toont- opze foto. die gemaakt is in het kan toor (de hal van het vroegeu- Postkantoor in de Zijlstraat) toen daar alle pakken ter ver zending gereed lagen. Deze expeditie is op zichzelf reeds een secuur werk. want geen stembiljet mag in verkeerde handen komen! Veel administratie vereischt ook het stem men in een andere gemeente. 900 Haarlemsche kiezers zullen op 26 Mei hun stem in een andere ge meente uitbrengen, terwijl geregeld moest worden dat 1100 a 1200 kiezers van elders dien dag te Haarlem kunnen stemmen. Voor elk geval moet een verklaring in duplo worden opgemaakt, terwijl de voorzitters van de stembureaux een opgave moeten heb ben van eiken kiezer die daar niet mag stem men omdat hij stemming elders heeft aange vraagd. Er moet voor 26 Mei nog veel meer georga niseerd worden, er moet voor gezorgd worden dat de 77 stembureaux die Haarlem heeft, den geheelen dag door drie leden van het stembureau bezet zijn, de ontwerp-processen- verbaal moeten klaar liggen, de „turfstaten" moeten gemaakt zijn, enzoovoort. Onder dat enzoovoort behoort dan ook de organisatie om den uitslag der verkiezingen in de stad Haar lem en den Kieskring Haarlem accuraat vast te stellen. Op den avond van 26 Mei wordt de uitslag van de stad Haarlem verwerkt, op 27 Mei komen alle gegevens van de andere gemeenten in den Kieskring'. Dan hebben wel is waar de couranten reeds lang den voorloo- pigen uitslag (die in de practijk niet noe menswaard afwijkt van den officieelen) be kend gemaakt, maar het is de taak van het hoofdstembureau en de ambtenaren er voor te zorgen, dat alles met de meest mogelijke accu ratesse wordt verwerkt. Het kan soms op één stem aankomen! Ned. Bank heeft bijna een milliard goud. De goudvoorraad der Nederlandsche Bank blijft toenemen en bedraagt volgens den jong- sten per 18 dezer opgemaakten bankstaat thans f 991.461.743.— tegen f 941.472.811.— een week geleden. Deze aanwas zal wel op rekening moeten worden gesteld van den goudverkoop door het Egalisatiefonds. Aan bankbiljetten is een bedrag van f 811.756.000.in omloop. NEDERLANDSCHE ORGANISTEN- VEREENIGING. Te Amersfoort is gisteren de 48e jaarlijkschc algemeene vergadering der Nederlandsche Organisten-vereeniging gehouden, onder lei ding van den heer Willem Petri uit Utrecht. Tot voorzitter is herbenoemd de heer Petri, terwijl als nieuwe bestuursleden werden geko zen de heeren G. Stam te Leeuwarden. B. den Houter en Joh. de Zwaan te 's Gravenhage. De verkiezing van de twee laatstgenoemden had tot doel het bestuur uit te breiden van 7 tot 9 leden, noodig geoordeeld vanwege een alge- heele reorganisatie, waartoe besloten werd. NED. DANSTECHNISCH VERBOND. Hier ter stede is opgericht het N.D.V., (Nederlandsch Danstechnisch Verbond). Het bestuur bestaat uit de heeren: H. Kwekke- boom, te Haarlem (president); J. J. Con- standse, Den Haag (vice-pres.)C. J. de Jong, Amsterdam (secretaris); G. van Koningsveld, Amsterdam (penningm.)J. Koehof, Amster dam (2e penningm.)W. R. van Wijk, Leiden (alg. functionaris). Het verbond stelt zich ten doel, de dans technische kennis van de aangesloten leeraren op een zoo hoog mogelijk peil te brengen of te handhaven. Het lidmaatschap is uitsluitend opengesteld voor dansleeraren, die geen nevenberoep uitoefenen en tenminste 3 jaar gevestigd zijn. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, 2e Helmerstraat 21. HEFFING EN INVOERPRIJSVERSCHIL MAISVEEKOEKEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is met ingang van 16 Mei 1937 het product mais- veekoeken volledig opgenomen in de voor de overige veekoeken geldende regeling. Dit heeft ten gevolge, dat voor het bereiden van maisveekoeken van bovengenoemde da tum af een heffing verschuldigd is van f 0.50 per 100 K.G. Voorts heeft dit ten gevolge, dat het invoer- prijsverschil van maisveekoeken niet meer bestaat uit een vast bedrag van f 1.— per 100 K.G. doch uit een bedrag, hetwelk is samen gesteld uit twee gedeelten, n.l. een vast ge deelte van f0.50. Per 100 K.G. verhoogd met een variabel ge deelte, hetwelk wekelijks wordt vastgesteld op voordracht van de veekoekencommissie der Nederlandsche meelcentrale. Onder maisveekoeken wordt verstaan „alle door of bij bewerking of verwerking van mais verkregen producten (niet inbegrip van bij producten en afvallen), welke voor veevoeder doeleinden kunnen dienen", zoodat hieronder ook begrepen zijn Glutenfeed en dergelijke producten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9