32 en 55 ct. RANDOE VERHUIZINGEN K. L. M. J. TH. KORT Meisje ZONNESCHERMDOEK EXTRA ZWARE KWALITEIT /CUEEP/ TJUMTM TH. WITKAMP Muziekonderwijzeres Gevraagd en aangeboden VERKOOPSTER nette Winkeljuffrouw Leerling-Verkoopster Flinke jongen Chocolaterie-Inventaris RECTIFICATIE HAARLEM WOENSD A G 26 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II Japansche Exportgilden. Menige markt, waar het Japansche product in vroegere jaren geheel, of grootendeels on bekend was, is tegenwoordig met artikelen uit dit land overstroomd. Dat feit op zich zelf heeft tot vele minder-vleiende opmer kingen geleid. Vooral natuurlijk in die lan den, die een eigen afzetgebied verloren zagen gaan. Het Japansche product kenmerkte zich gewoonlijk door den uiterst lagen prijs. Het aanvaarden van een concurrentiestrijd bleek voor vele Europeesche landen, feitelijk on doenlijk. Daarbij komt nog, dat Japan de kunst verstaat het eigen product te pous- seeren. Als bewijs daarvoor moge herinnerd worden aan het uitstekend ingerichte Ja pansche handelsmuseum in Soerabaja, waar over ik reeds meer dan eens mijn bewonde ring te kennen gaf. De prijs van het Japan sche product is dikwijls uiterst laag, de kwa liteit laat menigmaal nog al wat te wen- schen over. Daardoor werd de propaganda- actie natuurlijk nadeelig beïnvloed. Vanzelf sprekend vraagt men zich in dit verband af: hoe komt dat?, waar schuilt de fout? Het blijkt dan, dat de Japansche exportnij verheid en de Japansche uitvoerhandel grootendeels in handen zijn van exportver- eenigingen, die bestaan uit kleine- en mid- delgroote bedrijven. Deze bedrijfstakken heb ben zich in hoofdzaak ingesteld op groote om zetten en waren daardoor genoodzaakt scherp te concurreeren. Lage prijzen waren onver mijdelijk, de kwaliteit moest het ontgelden. Deze uitvoer-vereenigingen, exportgilden, werden aanvankelijk opgericht door de expor teurs zelf, die in een zekere collectiviteit hun heil meenden te zien. Door middel van gezamenlijke consignaties en gemeenschap pelijke vertegenwoordigingen in het buiten land, wenschten zij hun doel te bereiken. Er bestond ook een zekere controle op de kwa liteit van het product. Van overheidswege is in 1925 de Exporters' Association Law ge creëerd met de bedoeling de exporteurs tot verdere samenwerking te brengen. In hetzelf de jaar kwam de Exporters' Industries Asso ciation Law tot stand, welke beoogde aaneen sluiting der kleine industrieën te bevorderen. Beide wettelijke voorzieningen openden con centratie- en controlemogelijkheden op het productieproces en op den uitvoerhandel. Deze mogelijkheden bestonden, doch in wer kelijkheid was het verkregen resultaat uiter mate gering. De gilden-controle op de kwa liteit der producten bleef in de eerste plaats beperkt tot die bedrijfsgroepen, in welke exportgilden waren opgericht, maar in de tweede plaats bleek weldra, dat vele dissiden ten zich niet ontzagen goederen van minder waardige kwaliteit uit te voeren, terwijl zij door uiterst lage prijzen tot „dumping" aan leiding gaven met het gevaar van afweer- maatregelen van het ontvangende land. In Japan zelf begreep men de bezwaren verbon den aan de Exporters' Association Law. Deze wet schoot in tweeërlei opzicht te kort. In de eerste platas waren de regelingen der gil den niet verbindend voor de niet-aangeslo- tenen en in de tweede plaats oefenden de gilden wel een kwaliteitscontrole uit, doch de leden werden, wat prijzen en hoeveelheden betreft, vrijgelaten. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat in 1931 enkele gilden maatregelen namen om het volume en de prijzen onder controle te brengen en dat geleidelijk de wet strenger bepalingen daar omtrent ging bevatten. Op 30 Maart 1935 werd vastgesteld, dat de betrokken Minister de door de exportgilden vastgestelde voorschriften algemeen bindend kan verklaren. Zoo hebben deze gilden geleidelijk een meer en meer publiekrechtelijk karakter gekregen en is een' innige samenwerking met de Regeering ont- Het is zeker de moeite waard, te vermelden, dat meer dan bijzondere zorg wordt besteed aan die gevallen, dat andere Regeeringen af- weermaatregelen in het leven willen roepen. Daarbij is het meer dan eens noodzakelijk gebleken een zeker maximum vast te stellen voor den Japanschen uitvoer. In die richting is bijv. gewerkt met betrekking tot den export van katoenen weefselen naar Britsch-Indië, van bier naar de Vereenigde Staten van Amerika enz. In bepaalde gevallen kunnen deze exportgilden gemachtigd worden bij uit voer naar een bepaald land, leden met een zekere, door de Regeering vast te stellen „commissie te belasten, waarvan de opbrengst dient om indien zulks wenschelijk is in het belang van den export uit hoofde van reciprociteitsverdragen den invoer uit dat land te subsidieeren. Zoo werden de gilden langzamerhand organen met handelspolitieke doeleinden. Overdrijving schijnt ook in dit systeem niet achterwege te kunnen blijven. Zoo schijnt wat de prijsbepaling betreft, de gilden, vergeleken met den vroegeren toestand, van tijd tot tijd in een ander uiterste te vervallen door het uitvoerquotum van een bepaald artikel, waar voor een buitenlandsche markt op Japan is aangewezen, ver beneden de behoefte van die markt te stellen, waardoor de prijzen worden opgedreven. De wettelijke maatregelen prik kelden tot oprichting van nieuwe exportgil den. In April 1936 bedroeg dit aantal 92 met 9860 leden. Zij zijn te splitsen in associaties van exporteurs van een bepaald artikel, naar een bepaalde markt. Tot de eerste groep behoort The Pottery Exporters' Association, tot de laatste groep de Japan-Netherland-Indies Cotton Tissues Export- Association. Behalve voor den Japanschen uitvoer naar Ned. Oost-Indië bestaan er exportgilden naar Mandsjoerije (3), Sovjet-Rusland (2), de Vereenigde Staten van Amerika en Canada (5), Syrië en den Libanon (1), Centraal Amerika (1), Argentinië (2), Europa (3),: Britsch-Indië (3), Afrika, de Balkan en het Nabije Oosten (5), de Philippijnen (2) en Zuid-Azië (2). Intusschen koestert de Japansche Regeering nog verdere voornemens en wenscht een ver dere centralisatie van het toezicht in den vorm van één centraal Overheidsorgaan, welk lichaam behalve den uitvoer, ook den invoer en de productie zal regelen. Naar de waarde gerekend zou de helft van den Japanschen uitvoer onder controle komen en zou dit toe zicht zich uitstrekken over 18 groepen, waar onder o.m. zullen vallen: katoenen sarongs naar Ned. Indië, zijden en kunstzijden gewe ven goederen naar Zuid-Amerika enz., ge breide goederen naar de Philippijnen, Britsch Borneo, Straits Settlements enz., katoenen handdoeken naar Ned.-Indië enz. Al deze maatregelen zouden dan tezamen gebracht worden in de z.g. Foreign Trade Control Law. In Japan wordt in breede krin gen verwacht, dat door deze maatregelen het land in staat zal zijn zijn positie op de wereld markt te handhaven, al zal een verdere uit breiding van den Japanschen uitvoer langs dien weg niet bereikt kunnen worden. De positie der buitenlandsche exporthuizen in Japan is onder deze omstandigheden verre van gemakkelijk. De toewijzingen van export-„allotments' geschiedt in het algemeen op basis van de verschepingen in een bepaald basisjaar. Deze toewijzingen worden gegeven aan de versche pers. De exporteurs, die in dat jaar op c.i.f. conditie verhandelen en de buitenlandsche exporteurs verkoopen veelal op die conditiei komen niet als verschepers in de cognosse menten voor, wél de Japansche industrieën of handelaren van wie zij kochten. De expor teurs moeten dan uitvoer-quota van Japan sche firma's „leenen", tegen een bepaalde vergoeding, welke hun concurrentievermogen verzwakt, daargelaten nog, dat uitsluitend quota kunnen worden geleend, die door fir ma's, welke van haar quotum geen gebruik hebben gemaakt, aan het exportgilde werden teruggegeven. Voorts is de toewijding afhan kelijk van de goedkeuring van het gilde-be- stuur, dat zonder meer een desbetreffende aanvraag kan weigeren. MOLLERUS. Hoe Cricket gespeeld moet worden. Bowler en wicketkeeper. In een vorig artikel heb ik het fielden be sproken; thans nog een beschouwing over den bowler en den wicketkeeper. Van den man achter de palen mag veron dersteld worden, dat hij zijn „vak" goed ver staat; in dat geval is de wicketkeeper van zeer groote waarde bij den aanval. Hij is de man op wien de bowler behalve de fielders het meest moet kunnen vertrouwen; hij moet zijn grootste steun zijn. Een onbetrouwbare keeper kan den bowler volkomen uit zijn evenwicht brengen en er de oorzaak van zijn, dat hij onzuiver wordt en zijn „lengte" kwijt raakt. Want in zoo'n geval komt het meer malen voor, dat kansen achter het wicket ge mist worden; zeer goed houdbare ballen laat hij door, welke extra runs opleveren, die voor komen hadden kunnen worden; kansen om den batsman te stumpen, worden niet benut. Al deze dingen dragen er zeer Veel toe bij, het zelfvertrouwen bij den bowler aan het wankelen te brengen; die komen den aanval dus allerminst ten goede. Maar wij veronder stellen, dat er een speler achter de palen staat, waarin de bowler en de fielders een rotsvast vertrouwen kunnen hebben, een wicketkeeper, die wat voor zijn elftal waard is. Hoé deze wicketkeeper zich achter het wicket opstelt en hoe hij daar „opereert" kunt u zelf op onze velden waarnemen; bij onze eerste-klassers zijn gelukkig verscheidene goede keepers. Het verschil tusschen hem en zijn „zwakkeren broeder" komt reeds onmid dellijk tot uitdrukking in het aantal extra's, ,,byes" dat bij het einde van de innings in het totaal voorkomt. Een wicketkeepei van klasse met de noodige routine zal o.a. direct de fouten van de vlak vóór hem spelenden batsman opmerken en hij kan hiervan ge bruik maken door (dikwijls zelfs, en dan dooi den batsman onopgemerkt, tijdens de „over"; den bowler hierop opmerkzaam te maken, die daarmede zijn voordeel kan doen, indien deze niet reeds zelf een en ander heeft ont dekt. Dit vlak achter den batsman aan den strijd deelnemen brengt nog een ander, zeer groot voordeel voor den wachter achter de palen met zich mede; ik bedoel het feit, dat hij behalve de minder goede „bats" ook goede en zelfs van tijd tot tijd zeer goede batsmen voor zich krijgt, waarvan hij iedere beweging, iedere „stroke" moet volgen en hiervan spe ciaal voor zich zelf zeer veel kan leeren. Van de tien wicketkeepers, zijn negen tevens ;oede, somtijds zelfs zeer goede batsmen. Om nu eens een Engelsch voorbeeld te ne men: de bekende, op het oogenbilk zelfs En- gelands beste wicketkeeper, de Kentspeler Leslie Ames, is tevens een van Engelands beste batsmen. Dit is één voorbeeld, maar zoo zijn er tientallen. Ook in ons land zijn na men te noemen, die klinken als een klok. Uit vroeger jaren b.v. een Schroder, Dé Kessler, W. van Manen (R. en W.) enz. Uit het tegenwoordig cricket lijkt mij b.v de H. C. C.'er Tonny de Beus wel een heel goed voorbeeld. Er zijn er veel meer. De wicketkeeper van een elftal kan zich op die manier dus dubbel verdienstelijk ma ken. Indien hij er de noodige geschiktheid voor bezit, leent de plaats van de wicketkeeper in het veld zich bij uitstek voor de zoo uiterst moeilijke functie van aanvoerder van het cricketteam. Deze speler immers kan o.a. on gezien door den batsman, zijn fielders tijdens het spel aanwijzingen geven, waardoor het mogelijk kan worden, een val op te zetten, waarin de batsman, indien hij niet terdege op zijn veld let, gemakkelijk zou kunnen loo- pen. Zijn positie achter het wicket geeft den keeper altijd gelegenheid, zijn veld goed te overzien. En nu de bowler. Diens taak is allesbehalve gemakkelijk. De bowler immers is de speler, die den directen aanval leidt; hij bestookt met Lijn verraderlijk gebowlde ballen de ver dedigende partij, wier batslieden aan het wicket staan met de voor hem meest onwel kome bedoelingen, die hij in de kiem moet trachten te smoren. En dat is niet zoo heel gemakkelijk, vooral niet indien hij tegenover een „ingespeelden", goeden batsman staat, die hem na eiken even onzuiver gepitchten bal onbarmhartig naar de boundary jaagt! De bowler heeft zonder eenigen twijfel ver reweg de moeilijkste taak bij den aanval te vervullen. De bowlers, waarmede de aanvoerder den aanval opent, zullen over het algemeen zijn .snelle" bowlers zijn. De batsmen zullen op deze snelle bowlers niet zoo spoedig in de gelegenheid zijn, zich in te spelen, omdat de nieuwe bal in de hand van een goeden fast-bowler in de eerste overs dikwijls een bijzonderen „draai" krijgt, die den batsman wel eens noodlottig kan zijn. Vooral indien de bowler er „swerve" uit weet te halen. De fastbowler dient er zorgvuldig voor te zorgen, dat hij een goede „lengte" bewaart, aangezien een goed batsman een te korten of een overpitchten bal onmiddellijk afsriaft, terwijl hetzelfde zou geschieden met een bal aan den leg(beenen)kant. Een fastbowler, die in staat is eenige variatie in zijn aanval te brengen, hetzij door een weinig verschil in snelheid, hetzij door eenige afwisseling in „break" heeft veel voor op een eenzijdigen snellen bowler, die steeds nagenoeg denzelf den bal op den batsman loslaat. Met zulk een bowler heeft deze dan ook de minste moeite; hij raakt spoedig aan de snelheid gewend. Er zijn in ons land slechts zeer weinig fast- bowlers, die beide breaks uit den bal weten te halen; Willem van den Bosch, de bekende H. C. C. all-rounder, onlangs naar Singapore vertrokken, slaagde er af en toe in, een bal i „met den arm mee te laten komen". De bats man kreeg dan een uiterst snellen, scherp van „leg" indraaienden bal te verwerken, die hem meermalen te machtig zal zijn ge bleken. Ook zijn „off-break" kon een enkele maal gevaarlijk zijn. De rëchtsche fastbowler, die in staat is een goed gepitchten „leg- break" los te laten, is m.i. een van de meest gevaarlijke bowlers. Ook de linksche fastbowler (ik denk hierbij aan den Rotterdammer Terwiel) kan, als hij een goede lengte weet te bewaren en zuiver pitcht, zeer moeilijk te bespelen zijn. Dit type bowler zal over het algemeen „links rond" het wicket bowlen en krijgt doorgaans een behoorlijk stuk leg-effect uit den bal. Max Jansen, een tempo minder snel dan Terwiel, was in zijn besten tijd één van onze beste bowlers; trouwens hij is nog goed; eveneens links round. Op onze velden treffen wij mee- rendeels rechtsche „medium-paced" bowlers aan, de gewone soort, over het algemeen niet lastig te bespelen, tenzij zij over een geva- rieerden aanval beschikken. Sodderland, onze internationaal, is hiervan een voorbeeld, maar dan ook een zeer goed; op het oogen- blik onze beste bowler, voornamelijk door de uitstekende lengte, die hij steeds weet te be waren, als het moet gedurende de geheele innings! Een voortdurend struikelblok voor iederen batsman. Het type bowler, dat onder de gegeven om standigheden uiterst nuttig werk kan doen, is de slowbowler, vooral" de slow-leg break bowler met een speciaal voor hem uitgezet veld. De aanval van een elftal, dat over zulk een goeden bowler beschikt, is ongetwijfeld meer waard dan een team, dat slechts een min of meer eenzijdigen aanval in het veld brengt. Is een batsman ingespeeld en heb ben de bowlers geen vat meer op hem, dan zal de slowbowler, in den aanval gebracht, wonderen kunnen verrichten; de batsman krijgt dan een geheel ander soort ballen te verwerken en zal zich onmiddellijk „minder safe" gaan voelen, waarvan de tegenpartij kan en moet profiteeren. De slow-legbreak bowler moet er natuurlijk zorgvuldig tegen waken, indien hij met een speciaal „leg-veld" bowlt en dan slechts twee man aan „off" heeft uitstaan, behalve dan zijn „long-off", niet buiten het wicket aan de off-side te pit- chen, zelfs niet op den off-stump. Een goed batsman straft zulk een bal onmiddellijk met een boundary af. Voor den beginnenden bowler tot slot nog het volgende: Tracht de „delivery" (aanloop en „over- te bowlen, dat komt later vanzelf wel; ook die pogingen, om er effect uit te halen, zijn in het begin uit den booze. Leer eerst een goeden rechten bal bowlen van de juiste lengte. Lengte en nog eens lengte, dat is voor een beginner de voornaamste factor. Ook de richting dient hierbij niet verwaarloosd te worden; laat den bal op, of even naast den off-stump pitchen, een bal die iets verder buiten de off neer komt, mits van goede lengte, kan ook geen kwaad voor afwisse ling. En nu nog een wenk, die het den beginne ling mogelijk gemakkelijk kan maken. Tracht de „delinery" (aanloop en „over komen") zoo gemakkelijk en soepel mogelijk te doen zijn; neem vooral geen te langen aan loop, want er zijn maar zeer weinig (fast) bowlers met een „running delivery", waarbij de bal tijdens de volle snelheid van den bowler, op het juiste moment wordt losgela ten. Breng den arm zoo vèr mogelijk over, vlak langs het hoofd en laat den bal los, als oog, bal in de hand en plaats waar hij moet pitchen in één lijn zijn; het resultaat zal meevallen! En de verrassing: in zeer veel ge vallen komt een „natuurlijke" leg-break te voorschijn! Alzoo een goede bal. Een volgende maal een beschouwing over den batsman. P. A. LAMMERTS VAN BUEREN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bengkalis (uitr.) 25 te Padang. Moena (thuisr.) 24 van Marseille. Johan de Witt, (thuisr.) 25 v. Southampton. Bintang (uitr.) p. 24 Dungeness. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) p. 24 Gi braltar. Bintang (uitr.) (9.28 v.m. 50 mijl W.Z.W. v. Niton. Chr. Huygens (uitr.) 24 te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat. 25 v. B.-Ayres te Rott. STOOMVAART MIJ OCEAAN. City of Derby, Saigon n. Rott. 24 v. Pt. Said. Bengloe, Japan n. Rott. 22 te Saigon. Glenapp, Dairen n. Rott. 23 van Penang. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 22 v. Shanghai. Perseus, Japan n. Rott. 24 te Manilla. Benreoch, Dairen n. Rott. 19 v. Miike. Ajax, Japan n. Rott. 25 te Singapore. Hector, Japan n. Rott. 25 van Kobe. Clytoneus, Batavia n. Amst, 24 te Suez. Bendoran, Japan n. Rott 25 te Spez. Polydorus, Batavia n. Amst. 24 v. Colombo. Antenor, Japan n. Rott. 25 v. Aden. Menelaus, Japan n. Rott. 23 v. Port Said. In plaats van kaarten Verloofd: MIES VAN DER ELSEN en JAN PIET NELISSEN Haarlem, 30 Mei 1937 Anegang 14 Spaarne 2 Thuis: Anegang 14 van 24 uur Ondertrouwd: G. L. SCHIPHOLT en J. A. FOOY Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben 7 Juli na aankomst te Kaapstad. Afscheidsreceptie 13 Juni Prinsen Bolwerk 9 Heden overleed na een kortstondig lijden mijn lieve Vrouw Dorothea Louisa Stöver geb. Dreijer in den ouderdom van 58 jaar. H. STÖVER Haarlem, 25 Mei 1937 Julianapark 44 rood De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 28 Mei a.s. te 11.45 uur op de Algemeene begraaf plaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Geen bezoek. 44 P. KIESSTRAAT TEL. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak INRICHTEN en BIJHOUDEN van boekhoudingen, billijke con dities. Inl. Kleverparkweg 80, tel. 16107 Duitsch, Fransch, Engelsch Opl. voor Akte L. O. en alle Praktijk-Examens Dr. OTTO KLIPP Kjieverparkweg 142 Tel. 13269 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 24 v. South ampton. Delftdijk, Vancouver n. Rott. 22 te v. Los Angeles. Rotterdam, 25 v. Rott. n. New-York. Veendam, 25 v. New-York te Rott. Binnendijk, N.-York n. Rott. -23 (12 midd.) 59 mijl W. van Bishops. Leerdam 25 v. Rott. n. N.-Orleans. Lochkatrine, Rott. n. Vancouver 23 te San Francisco. Lochmonar, Rott. n. Vancouver 23 te San Francisco. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 20 v. L. Angeles. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (uitr.) 25 te Port Natal. Bloemfontein, 25 v. Hamburg n. IJmuiden. Heemskerk (uitr.) 25 te Antwerpen. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) 25 van Lagos. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, Vaertan n. Vlaard. pass. 24 Holtenau, 26 (n.m.) verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Triton, Bourgas n. Amst. 25 te Lissabon. Trajanus, 25 van Monfalcone te Triest. Orpheus, 24 v. Amst. te Gothenburg. Fauna, 25 v. Malta n. Piraeus. Bennekom, Chili n. Amst. 25 (2 n.m.) v. Ant werpen. Aurora, Napels n. Amst. 24 v. Gibraltar. Breda, Chili n. Amst. 24 te Liverpool. Ceres, 23 v. Amst. te Curagao. Hercules, 24 v. Piraeus naar Volo. Hermes, 25 v. Rott. te Amst. Orion, 24 v. Alexandrië n. Jaffa. Poseidon, 24 v. Genua te Savona. Theseus, 25 van Oporto te Amst. Tiberius, 24 van Gocek te Susa. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) p. 22 Madeira. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha. Balik Papan n. Aroebaai, 24 van' Calcutta. Mirza n. St. Kitts 24 (9.7 v.m.) 250 mijl Z. Valencia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang, 25 v Batavia n. Rott. Indrapoera (thuisr.) 25 te Marseille Kota Radja, 25 v. Rott. te Batavia. Indrapoera (thuisr.) 25 v. Marseille. ZOEKT U een 2de h. rijwiel? Komt u dan bij ons eens kijken. Wij hebben nog le kl. merken w.o. Simplex, Raleigh, Fongers, Gazelle, Os mond, Rover enz. Deze rijwielen zijn in- en uitwendig als nieuw en solide gegarandeerd. Wij rui len, verhuren en repareeren. A. KOELEMEIJER. Breestraat 3 gev. sedert 1912 keuken-, werkmeisjes, alleen, 2de en dagmeisjes, v. g. g. v. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56 rd. Tel. 14170 gevr. om voor kantoor te wor den opgei., kunnende typen strekt tot aanbeveling, niet bo ven 16 jaar. Br. no. 6884 bur. van dit blad Mevr. Blankevoort—de Ronde, Emmalaan 5 b.d. Zijlweg vraagt wegens teleurstelling een net meisje v. d. en n. FL. DAGMEISJE gevraagd, zelfst. k. werken, v. half 9—half 8, loon 6. Iepen- rodestraat 12. Aanm. 8—10 uur 's avonds. Gevr. in het Tehuis voor Ouden Voor Banketbakkerij gevraagd van Dagen „de Westerburcht" te Beverwijk een ongediplo meerde verpleegster tegen 15 Juni, leeftijd circa 30 jaar, N.H. en v. g. g. v. Bekend heid met het werk vereischt. Br. voor 1 Juni Scheybeeck- laan 5. Voor Afd. Vitrage-Gord. enz. kan geplaatst worden een vak kundige 1ste Verkoopster, als mede een nette leerling, boven 16 jaar. Brieven met opgaaf van ref., leeftijd enz. no. 6882 bur. van dit blad HUWELIJK. Nette jongem., 30 j„ P.G., uit den werk. st., zoekt kennismaking met net meisje, ook Duitsche, omg. Haarl.meer. Br. met foto onder letter C Boekhandel van Cittert Spek- straat 14 Op klein kantoor kan een be schaafde JONGEDAME geplaatst worden, bekend met steno en typen. P.G., leeft, be neden 25 jaar. Br. met voll. inl. en salarisopgT no. 6886 bur. van dit blad Gevraagd: NETTE JONGEN 14 jaar, voor bestelwerk in zaak Zandvoort. v. Deuren's Aardap- pelh. Kerkplein 8B, Zandvoort en tevens hulp in de huishou ding. Br. no. 6880 bur. v. d. blad NET DAGMEISJE gevraagd. Mevr. STURMS Den- neweg 7, Bloemendaal gevraagd. M. Strijland, Boek handel, Schoterweg 7 Op expeditiekantoor Jongste Bediende gevraagd. Leeftijd 14—16 jaar. Br. no. 6887 bur. van dit blad gevraagd. Aanmelden tusschen 7 en 8 uur 's avonds N. JAK, Zandv.laan 24, Heemstede GEVRAAGD 12 Juni—13 Juli te Overveen Bloemendaal of Santpoort, gem. huisk., 2 slaapk. en keuken. Br. met prijsopg. onder H 62 Rou- ma en Co., Amsterdam Wegens opheffing moderne te koop. ook gedeeltelijk. Flo- resstraat 20 Binnenlandsch Luchtverkeer In de advertentie van 25 Mei staat voor Twente abusievelijk vermeld Eelde PRIMA KWALITEITEN INDANTHREN GEVERFD DUS KLEURECHTE SOORTEN 140 c.M. BREED DIVERSE KLEUREN 140 c.M. breed 160 c.M. breed 180 e.M. breed 85 ct. 95 ct. 1.05 PRIJZEN PER EL. LANGE VEERSTRAAT en GROOTE HOUTSTRAAT RAADHUISSTRAAT HEEMSTEDE GIERSTRAAT 22-24, TELEF. 10342 HAARLEM DOOR GEHEEL NEDERLAND ONDER VOLLEDIGE GARANTIE. VRAAGT VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS. BEZICHTIGT VRIJBLIJVEND ONZE MODELKAMERS

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3