iïeittiU Cafa Kiezers Zomer- en Sportkleeding Sport Costuums de Firma W. KUIPERS Zn. jannen, geen partijen gekozen DONDERDAG 27 MEI 1937 HA "A RE EM'S DAGBEAD 2 VERKIEZINGSVERGADERINGEN R.-K. STAATSPARTIJ. Tegen half negen kwamen de propagan disten en belangstellenden bij tientallen het gebouw „St.-Bavo" bezetten, zoodat spoedig de twee benedenzalen waren gevuld. Onder de zeer vele aanwezigen merkten we o.a. op prof. Steger, wethouder Van Liemt e.a. De voorzitter, dr. Koot, deelde, naar gelang de lijsten binnen kwamen, den uitslag mede en telkens volgde op de behaalde successen een ovatie. Bij de mededeeling dat de N.S.B. in 44 ge meenten met 50 procent was achteruitgegaan, volgde een spontaan applaus. Rekening houdend dat het aantal kiezers met 10 procent was toegenomen, deelde de voorzitter mede, dat de R. K. Staatspartij in 't geheel pl.m. 2000 stemmen had gewonnen, doch na aftrek van de 10 procent zuivere winst op circa 900 stemmen kwam. Tusschen de diverse mededeelingen liet een strijkje zich hooren en een geruimen tijd bleven de enthousiaste leden nog bijeen. S. D. A. P. De Federatie Haarlem van de S.DA..P. had Woensdagavond beslag gelegd op de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, om aldaar den verkiezingsuitslag aan de par- tijgenooten bekend te maken, waarmede de voorzitter der Federatie, de heer S. P. Doek. zich belast had, hetgeen hij op onderhou dende wijze deed. Met belangstelling werd kennis genomen van de uitslagen van successievelijk bin nenkomende stembureaux en naarmate bleek dat de S D. A. P. haar positie, vergeleken met de Provinciale Statenverkiezing van 1935, niet alleen handhaafde, doch die be langrijk overschreed, steeg het enthousiasme. Toen omstreeks 10 uur de heer Doek den geheelen uitslag van Haarlem kon mededee- len, bleek, dat de S.D.A.P. haar percentage vergeleken met de Provinciale Statenverkie zingen van 1935 had opgevoerd van 28.2 tot 30.97, een verheugende uitslag, aldus spre ker. De heer Doek hield hierna een korte rede, waarin hij dank bracht aan de vele vrouwen en mannen, die het verkiezingswerk hadden verricht. Is de uitslag verheugend, aldus ging spr. verder, een schaduwzijde is het, dat de par tijen van de aanpassing (anti-revi. en vrijz- dem.) een zoo groote stemmenwinst hebben bekomen. De uitslag heeft evenwel bewezen- en dat stemt tot groote tevredenheid, dat ons volk van een dictatuur niets moeten hebben. Met een opwekking om den komen den tijd paraat te blijven, eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. De zangvereeniging „De Stem des Volks" zong hierop eenige strijdliederen. De heer M. A. Reinalda, wethouder, sprak vervolgens de vergadering toe en bracht aan den voorzitter, den heer Doek. een woord van dank voor zijn onvermoeiden arbeid in de laatste weken verricht. Na nog eenige beschouwingen over den uitslag ten beste te hebben gegeven, bracht ook hij een woord van dank aan de vrouwen en mannen die bergen werk hebben verzet, om tenslotte op te wekken op den ingesla gen weg voort te gaan. Na een kort slotwoord van den voorzitter ging de vergadering uiteen. BIJ DE ANTI-REV. In de Wïlheïminakérk aan de Ged. Oude Gracht kwamen de Antï-Rev. bijeen. Hier wer den mededeelingen gedaan omtrent uitslagen van de stemming, terwijl voorts eenige toe spraken werden gehouden en nu en dan va- derlandsche liederen werden gezongen. Tel kens wanneer bekend werd, dat ergens het stemmenaantal der Anti-Rev. was toegenomen ging er gejuich op. Ds. G. R. Kuyper van Kralingen, vroeger predikant te Haarlem, was de eerste spreker. Deze stelde in het licht hoe door dr. Colijn in zijn redevoeringen alles werd vermeden het geen de tegenstanders zou kunnen prikkelen- Hij merkte op hoe ons land in dr. Colijn een man heeft gekregen, die het land wist te be veiligen tegen dictatuur. Voorts wekte spre ker krachtig op tot gebed voor de Koningin en voor allen die ons regeeren. Ds. Hoorweg, predikant te Haarlem, gaf te kennen, hoe de stembusstrijd aan den eenen kant is gestreden in de kracht van den mensch en aan den anderen in de kracht des Heeren. Met' groote ingenomenheid gewaagde spreker van hetgeen de uitslagen te zien gaven, wat aangaat de vermeerdering van de stemmen, uitgebracht op de A.R. lijst, vergeleken bij vier jaar geleden. Spr. zeide te hopen, dat dra Co lijn ook in de komende parlementaire periode weer aan het bewind zoude zijn. Nadat voorts ds. Veenhof, ook predikant te Haarlem, het woord had gevoerd, kwam ter vergadering het lid der Tweede Kamer, de heer Chra van den Heuvel, wiens komst met een geestdriftig applaus werd begroet. De heer Van den Heuvel, die tijdens den stembus strijd niet minder dan 102 redevoeringen had gehouden, gaf eenige beschouwingen over de uitslagen, voorzoover bekend in 100 gemeen ten. Tenslotte is nog een pakkend en geest driftig woord gesproken door den heer Roos- jen uit Bloemendaal. BU DE VRIJZ. DEMOCRATEN. Op het kantoor van het algemeen secreta riaat van den Vrijz. Dein Bond aan de Wil- helminastraat hebben Woensdagavond de ministers Mrs. M. Slingenberg en P. J. Oud een bezoek gebracht ten einde naar den loop van den uitslag der stemming te luiste ren. Minister Mi*. Oud verklaarde van oordeel te zijn, dat de loop van de stemmingen aan den dag deed komen 't vertrouwen, dat het Nederlandsche volk in het Kabinet-Colijn stelt. Dat is ook gebleken uit het groote aan tal stemmen, dat op de A. R.-lijst is uitge bracht. Inmiddels betreurde Mr Oud het, dat de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond zooveel stemmen heeft verloren. AGENDA Heden: DONDERDAG 27 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Hollywood zoekt een prinses" en „Sindbad de Zeeman". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Marguerite Gautier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Lasteraars". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slechts een vrouw", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Stadhuis. Raadsvergade ring. 8 uur. VRIJDAG 28 MEI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Bioscopen nieuw programma. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Westelijken tot Zuidwestelijken wind, afnemende bewol king, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 771.5 m.M. te Rochefort. Laagste 754.3 m.M. te Lerwick. Het uit het zuidwesten opkomende hooge- drukgebied is snel in beteekenis toegenomen en heeft reeds gisteravond hier en daar in onze omgeving onweer .gebracht, hoewel tal van plaatsen alleen afkoeling zonder regen hadden. De depressie heeft zich met de kern naar de Noorsche kust verplaatst, een onweers-uitlooper trekt over Duitschland en Denemarken. In Scandinavië is het weer over het algemeen betrokken met regen en onweer in Noorwegen, terwijl in zuid-Zweden en De nemarken nog hooge temperaturen voorko men, maar later onweer dreigt. Ook noord en oost-Duitsehland hebben nog ver boven normale temperatuur, die in midden-Duitsch land voor koeler weer, voorafgegaan door on weer, zal plaats maken. In zuid-Duitschland en Zwitserland is de afkoeling reeds ingetre den, in Zwitserland valt regen, de hooge top pen zijn na onweer weer helder, alleen met hooge wolken, bij een temperatuur weinig van 0 graden verschillend. In Frankrijk*klaart de lucht op en zal de temperatuur na een koele nacht weer gaan stijgen, Op de Britsche eilan den valt nog regen, in het noorden en het zuiden klaart de lucht op bij matige tempera tuur. Het hoogedrukgebied verplaatst zich naar onze omgeving en neemt nog toe, zoodat de volgende dagen weer droog weer met meer zonneschijn en geleidelijk stijgende tempera tuur zullen brengen. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 772 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Palm - Baech Costuums Flanel Costuums Linnen Costuums Luster Colberts Sport Pantalons Sport Colberts. met plusfours en lange pantalons in de nieuwste kleuren Groote Houtstraat 36 U moogt nog eens kiezen! Kiest dan nu als Uw Opticien Zijlstraat 97 (Adv. Ingez. Med.) UIT DE PERS. Beschouwingen over de Kamerverkiezingen. (Adv. Ingez. Med.) In enkele ochtendbladen van hedenmorgen zijn reeds beschouwingen gewijd aan den uit slag der Tweede Kamerverkiezingen. De Telegraaf (neutr.) wijst onder het hoofd: „Het kabinet Colijn wint; het volk heeft mannen en geen partijen gekozen", erop, dat tot nu toe als ijzeren wet gold, dat iedere partij leider, die uit plichtsbesef harde maatregelen moest nemen, daarvoor bij de stembus zou moeten boeten. Vandaar, aldus het blad. de kronkelingen van het parlement als er een offer van het volk moest worden gevraagd. Men wilde dan liever de volle verantwoordelijkheid laten drukken op het zittende Kabinet. .•Het blad vervolgt dan: „Zij, die aldus dachten en handelden hebben het gezonde verstand van het Ne derlandsche volk onderschat. De twee meest op den voorgrond tredende over winnaars in den gisteren geleverden ver kiezingsslag zijn juist de twee mannen, die ons in de afgeloopen vier jaren de grootste hardheden hebben opgelegd. Hoe vaak is dr. Colijn gehoond voor zijn aan passingspolitiek. Hoeveel salarissen en hoeveel pensioenen zijn door hem ver laagd? En heeft mr. Oud niet vier jaar lang telkens nieuwe belastingen uitgevon den of oude verhoogd, zonder er in te sla gen de begrooting in evenwicht te bren gen? Niettemin heeft het Nederlandsche 'volk bij voorkeur zijn stem aan deze beide figuren gegeven. Het zou een zegen zijn voor ons land, indien onze politici uit den stembusuitslag van gisteren de les wilden trekken, dat een land in de eerste plaats geregeerd wil worden en niet naar de oogen gezien. Een tweede conclusie, die zich opdringt, is, dat gisteren geen partijen, maar man nen zijn gekozen De principieele opvattin gen van dr. Colijn en mr. Oud wijken he melsbreed van elkaar af, maar het volk zag slechts dit eene, dat beiden verbindt: n.l. hun toewijding aan de publieke zaak. Duizenden, die niets met de anti-revolu- tionnaire beginselen te maken hadden, zijn over him bezwaren heengestapt en hebben hun stem op dr. Colijn uitgebracht, omdat zij op hem als staatsman vertrouwden. Duizenden anderen, die bij vorige verkie zingen nooit de vrijzinnig-democratische partij gestemd hebben, kozen thans mr. Oud, in wien zij den steunpilaar en vriend van den minister-president zagen. Ons volk is ruimer van inborst dan vele partijleiders aannemen. Het heeft niet gevraagd welk etiket draagt de candidaat op wien ik mijn stem uitbreng, maar is hij in staat mijn land te regeeren. Daarom zien wij in den uitslag der gis teren gehouden verkiezingen een votum van vertrouwen in het zittende kabinet. Maandenlange besprekingen tusschen par tijleiders zijn overbodig, want de kiezers hebben duidelijk te kennen gegeven, dat een regeering, zooals wij die op het oogen- blik hebben, ook in de komende vier jaar het roer in handen moet houden. Geen herleving der oude coalitie, geen Roomsch- Rood verbond valt af te leiden uit de cij fers, die de stembus heeft gebracht." Het blad zegt o.m. nog: „Nu het volk gezien heeft, dat het zonder de opoffering van zijn vrijhe den toch goed geregeerd kan worden, heeft het zich volkomen terecht van de voorstanders der dictatuur afge wend. Wij hebben dr. Colijn ge steund, juist omdat wij in hem den eenigen bekwamen tegenstander der nationaal-socialistischen beweging zagen. Keert echter het parlement tot zijn vroegere slapheid terug, dan zal het ervaren, dat opnieuw een opposi tie, hetzij in nationaal-socialistischen, hetzij in anderen vorm, het hoofd op steekt. Geen beter recept om het land voor extremisme te bewaren, dan een regeering op breede basis onder lei- ding van een figuur, die verantwoor delijkheid durft en kan dragen." „De Roomsch-Katholieke Staats partij heeft zich, wat stemmenaantal betreft, ten volle gehandhaafd en heeft niet geboet voor de twee slachtige houding die zij in de af geloopen vier jaar heeft aangenomen. Na het krachtig ingrijpen der geeste lijke autoriteiten, komt het ons voor, dat haar succes eerder van religieuzen dan van politieken aard is. Ook de sociaal-democraten hebben zieh ge handhaafd en deden de ervaring op. dat hun zwenking in een meer natio nale richting hun geen afbreuk be hoeft aan te doen." „Het Volk" (soc.-dem.) noemt het groo te feit van deze verkiezingen: „de verplette rende nederlaag van de Nationaal-Socialis- tische partij". „De verkiezingen van 26 Mei 1937 zul len in de geschiedenis van het [Neder landsche volk geboekstaafd worden als de dag, waarop dit volk izich met onmis kenbare duidelijkheid uitsprak voor de democratie en op onverwacht stevige wijze afrekende met haar belagers. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, valt omtrent de zetelverdeeling nog niets met zekerheid te schrijven. Doch vast staat, dat de N.S.B.die was uitgetrokken om een opzienbarende overwinning te beha len, eenvoudigweg gekraakt is, terwijl communistisch zetelverlies te verwach ten is". „Voor de sociaal-democratie zijn deze ver kiezingen prachtig verloopen. Voor zoover de cijfers „binnen" zijn, mag op zetelwinst ge rekend worden. Er zijn deelen van het land, waar de S.D.A.P. een weinig terugliep; beziet men de cijfers van de provincie Groningen en van enkele andere gewesten, dan blijkt dat de aanhang van een democratische wel- vaartspolitiek ook daar is gestegen, doch de winst is gekomen aan de Christelijk-Demo- cratlsche Unie; r— het is duidelijk, dat de ontwapeningskwestie bij deze kiezers den doorslag heeft gegeven; zij hebben zich met het besluit van ons laatste congres nog zoo weinig verzoend, dat zij hun stem aan de sociaal-democratie hebben onthouden. Des te verheugender is het feit, dat er deson danks winst valt te boeken. Voor het overige hebben de kleine partijen HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 6 ct. en 757. zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. Het West-Europeesch elftal. Zondag a.s. samenstelling? Zondag zal de commissie, belast met de samenstelling van het West-Europeesch elf tal, dat in het kader van den Olympischen dag op Zondag 20 Juni in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen de Centraal-Europeesche ploeg zal uitkomen, te Brussel bijeenkomen. Aangenomen mag worden, dat de leden dezer commissie, te weten de heeren K. J. J. Lotsy (Nederland), R. Seeklrayers (België), dr. P. Bauwens (Duitschland) en F. Caudron (Frankrijk), op deze bijeenkomst het West- Europeesche elftal definitief zullen samen stellen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de plaatsen van 1, 2 en 5 voor den Olympi schen dag zijn uitverkocht. Voor plaatsen van 3 en 4 kan men zich tot het bondsbureau van den K.N.V.B. en tot het secretariaat van het Nederlandsch Olympisch Comité wenden. De H. F. C.er Koper naar Indië. Wij vernem. j oekciu.. F.C.-speler Koper 12 Juni naar Indië zal vertrekken. Dat dit voor zijn club een verlies beteekent, zal hem a.s. Zondag wel duidelijk worden ge maakt, want dan wordt hem door H. F. C. een afscheidsdiner aangeboden. We wenschen hem in de tropen veel succes toe. HAARL. VOETBALBOND. MOORMAN- EN VIERBONDENBEKER TENTOONGESTELD. Als gevolg van de successen van het H.V.B. elftal in het Vierbonden- en het Federatie- tournooi, is de H.V.B. voor een jaar in het bezit gekomen van de beide bekers. Ten einde de tallooze belangstellenden in de gelegenheid te stellen deze bekers in oogenschouw te nemen, heeft het H.V.B.-be stuur besloten de beide bekers eenigen tijd ten toon te stellen in de étalage van Vrugt's Sigarenmagazijn, Ged. Oude Gracht 72. LAWNTENNIS. DE INT. FRANSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Mej. Terwindt verliest van mevr. Mathieu. Uit Parijs: Ook de laatste overgebleven Nederlandsche speelster mej. Terwindt, ïs Woensdag in de internationale Fransche kampioenschappen op eervolle wijze door de Fransche tenniskampioene mevr. Mathieu met 810, 6—4. 63, uitgeschakeld. De Ne derlandsche kampioene was vooral in de eer ste set prachtig op dreef: zij wist op fraaie en volhardende wijze de sterkste Fransche speelster te verslaan. Maar verder bracht zij het niet en hoewel zij uitstekend tegenstand bood, kon zij een nederlaag niet meer ver hinderen. De uitslagen luidden: Heeren-enkelSDeï: Boussus C-ïnJfcien -» _3. 7—5. 4—6. 6—1 Dames-enkelspel: Mevr. Mathieu sl. mej. Terwindt 810. 64. 63. Mej. Helen Ja cobs sl. mej. Boegner 6—3, 7—5. Uitspraak van de Rechtbank. De twist te Hoofddorp. Tegen den 19-jarigen timmerman uit Hoofd dorp, die in een driftbui zijn pleegvader ernstig had gewond, was twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt, met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank veroordeelde hem hedenmor gen tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. DE N. S. N. A. P. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat de heeren Schilling, Walter en Wetzels, die als candidaten stonden op de verkiezingslijst van de N.S.NA..P. (leider Kruyt) voor de Tweede Kamer, bekend hebben gemaakt, dat zij den heer Kruyt niet langer als leider wil len erkennen. Hoewel zij het volgens hun verklaring niet eens waren met de leiding vooral ook in den verkiezingsstrijd hebben zij tot het laatste oogenblik de partij-discipline willen handhaven, maar zij hebben toch ge meend hun besluit bekend te moeten maken voor de uitslag der verkiezingen bekend was. Door hen is nu een belangengemeen schap aangegaan met Dr. E. H. van Rappard, den oorspronkelijken oprichter der partij. EEN THé DANSANT. Zondag 30 Mei van 36 uur geeft de Dam club Schakels onder afdeeling van het Insti tuut Schakels, een Thé Dansant in „Suisse", Rijksstraatweg 191. UITVOERING IN „BREDERODEDUIN". Het Kinderkoor uit Haarlem van Wijk H onder leiding van den heer W. H. Biele, gaf Woensdagavond 26 Mei een uitvoering voor de patiënten van Brederode-duin. Het concert werd met het mooie weer buiten gegeven wat met een koor van 40 leden heel goed klonk. De zang werd afgewisseld door eenige kleine tooneelstukjes. waar de kleintjes veel succes mede oogstten. weinig stemmen getrokken; hetgeen getuigt van toenemende wijsheid der kiezers. Bij oppervlakkige beschouwing schijnt het er met de kansen van de welvaartspolitiek minder fraai voor te staan. Colijn heeft be langrijke winst behaald: doch hij verkreeg deze winst meer als tegenstander der N.S.B. dan als opper-aanpasser. Het zijn voor een ander deel liberale stemmen, die naar de anti-revolutionnaire lijst verhuisden en het lijkt ons vooralsnog ondenkbaar dat men hiervan gebruik zou durven maken voor de vorming van een zoo gezegd „rechts" kabinet. Ook de heer Oud heeft niet slecht geboerd, evenals de heer Colijn behaalde hij deva luatiewinst". De Maasbode (Kath.) schrijft o.m.; „De groote winst bij deze verkiezingen een Pyrrhus-overwinning misssehien werd behaald door de A.-R. De naam- Colijn was de groote trekkracht voor deze partij. De C.-H. Unie daarentegen, die haar actie straf op principieel terrein gevoerd heeft, werd min of meer het kind van de rekening. De ergste klappen kwamen op den li beralen Vrijheidsbond terecht,,terwijl de partij van minister Oud in de "populari teit gedeeld heeft, welke deze beheerder der openbare financiën plotseling blijkt te bezitten. Veel stemmen van de Een heid door democratie zullen den Vrijzin nig-democraten ten goede zijn gekomen. Van de marxistische partijen hebben de socialisten het, tegen veler verwach ting in, er goed afgebracht; vooral in de groot-steden is hun stemmencijfer sterk gestegen; daarentegen hebben zij in de kleinere plaatsen geen ver boven het normale gelegen aantrekkingskracht ont wikkeld. Van belang is, dat de drie rechtsche partijen tezamen over een flinke meer derheid beschikken". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 28 MEI IProgr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.Keulen 10.50 Pauze 11.20 Droitwich 12.05 Parijs Radio 1.20 Vlaamsch Brussel 1.35 Keulen 3.20 Deutschlandsender 4.20 Parijs Radio 6.20 Keulen 7.50 London Re gional 10.30 Fransch Brussel 11 20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 4.20 Droitwich 6.40 Vlaamsch Brussel 7.05 Droitwich 9.40 Diver sen 10.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Zang. 1. Wer hat dich du schoner Wald, Berl. Lehrer Gesang Verein; 2. Geschichten aus den W. Wald, ld.; 3. Der Lindenbaum, Idem; 4. Ein Stern fallt vom Himmel, Joseph Schmidt; 5. Lisetta, Id.; 6. Der Postillon von Longjumeau, ld.; 7. Man- dulinata dit Napoli, ld. 8. Komm lierab oh Ma donna Theresa, ld.; 9. Tiritomba, ld.; 10. Estrellita, Erna Sack; 11. Die deutsche Nach- tigall. Idem; 12. Villanella, Idem. 8.0012.Diversen. De cacao-drank vervaardigd met DROSTE'S VERPLEEGSTER CACAO. LEEST DIT! De koopers van COFO op de tentoonstelling van de Ver. van Huisvrouwen worden er aan herinnerd, dat zij de ledige flesschen tegen vergoeding van statiegeld bij den winkelier kunnen inleveren. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK KERKCONCERT in de Oosterkerk. Ds. Miskotte gaf als inleiding tot het kerk- concert van Woensdagavond in de Oosterkerk een korte, doch interessante beschouwing over de muziek als openbaring, waarbij hij de niet-geestelijke muziek als openbaring der ziel aan zich zelve stelde tegenover de gees telijke muziek, als openbaring van het geloof. In deze beschouwing haalde de pre dikant o.a. Beethoven's uitspraak. „Musik ist höhere Offenbarung als alle Philosophie" maar ook Schiller's woorden „Und der Cherub steht vor Gott", die in de „Ode an die Freude" en dus ook in het slotkoor van Beethoven's 9de Symphonie voorkomen, aan. Zijn rede, die het hart van elk oprecht muziekminnaar kon verheugen, werd gevolgd door de uitvoering van geestelijke muziek, die toch zonder twij fel in een kerkgebouw beter tot haar recht komt dan in een concertzaal. Het vijf jaar geleden gevormde Oosterkerk koor heeft zich daarbij onder de leiding van Willem Hülsmann kranig geweerd, hetgeen zoowel in de mooi gezongen „Geistliche Abendlieder" van Heinr. Schütz en in het Ko raal van Bach als bij de uitvoering van de fi guraties in de Cantate van Buxtehude te waardeeren viel. De samenstelling van het koor is echter nog niet evenwichtig: de man nenstemmen zijn relatief te zwak bezet (4 tenoren en 6 bassen tegenover 33 vrouwen stemmen!). De organist Han Hoogewoud en een meeren- deels uit dilettanten gevormd klein orkest ensemble begeleidde den koorzang. In Psalm 18 van Schütz scheen eenige oogenblikken verwarring te heerschen; overigens waren be geleiding en samenwerking bevredigend, maar het zou me geen groot gemis hebben geleken, als het orgel alleen de begeleiding op zich ge nomen had. De organist liet zich solo hooren in het groote „Praeludium en Tripelfuga in Esdur" van Bach. In de uitvoering van het Praelu dium kwamen nog al wat vergissingen voor; de Fuga, die wel als symboliseering der Drie eenheid" verklaard wordt, speelde hij correct, hoewel de tempo's van het eerste en van 't derde deel eenigszins anders genomen kun nen worden. Vocale solisten waren de alt Rie Tuyl Schui temaker, de tenor George Karssen en de bas Herman Hülsmann. De alt zong in „Psalm 18" van Schütz en in de Cantate van Bach: in telligent als steeds en met mooie diepe tonen, maar minder overtuigend dan toen ik haar dezen winter hoorde. De tenor had slechts een kleine partij in de Cantate en zong die zonder veel uitdrukking. De bas vertolkte „2 Geistliche Lieder" van Bach en de prachtige Aria uit diens Cantate „Sehet, wir geh'n hinauf" met volumineus warm stemgeluid. Het programma stelde dus hooge eischen: de uitvoering was weer een verblijdend teeken van de groeiende belangstelling voor ernstige kunst in kerkelijke kringen. K. de JONCÉb

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2