Werkloosheid in April sterk teruggeloopen. CEBUTOBUREAU DONDERDAG 27 MEI 1937 H A "AR 13EM'S DAGBLAD Zwaar weer boven Heerenveen en omgeving. Twee boerderijen door den bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat zich Woens dagavond boven Heerenveen en omgeving ontlastte, werd omstreeks kwart over negen de boerderij van den heer S. Lapstra te Luin- jeberd door den bliksem getroffen. De boerderij stond in een oogenblik in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Men wist de echtgenoote van den heer Lapstra, die op de bovenverdieping ziek te ibed lag, met groote moeite uit het brandend perceel te redden, de geheele inboedel, be nevens landbouwinventaris ging verloren. Te half tien werd de boerderij van gebroe ders Puite te Tjalleberd door het hemelvuur getroffen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was en met twee stralen op de wa terleiding het vuur aantastte, wist het voor huis, dat slechts geringe waterschade op liep, te behouden. Prinselijk Paar Geen bevestiging. Naar aanleiding van berichten in de bui- tenlandsche pers omtrent een te verwachten blijde gebeurtenis voor het Prinselijk Paar meldt men ons van bevoegde zijde, dat ter zake nog geenerlei mededeelingen zijn ont vangen. JONGEN GEDOOD DOORDAT PAARD OP HOL SLOEG. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur wilden 2 kinderen van den landbouwer A. Nijmeier te Anrijp (nabij Assen) een met een paard bespannen wagen naar huis rijden, waaraan nog een wipkar was gehaakt, doordat de strengen niet voldoende aan den wagen wa ren bevestigd, schoot plotseling, toen het paard den wagen in beweging bracht, het in span van den wagen los. 't Paard schrok en ging met den wagen achter zich aan den haal. De wagens hadden nau welijks eenige meters afgelegd of de eerste wagen botste tegen een boom, terwijl de wip kar met een anderen boom in aanraking kwam. Het achtjarig zoontje van Nijmeier, dat op den boom van de wipkar zat, viel er af en kwam met het hoofd tusschen den boom en de wipkar terecht. De jongen was op slag dood. Ingespannen arbeid in Amsterdams Militiezaal. Verkiezingsuitslag onder hoog spanning berekend. Minïsteriëele belangstelling. Het is vaker voorgekomeen, dat het eerbied waardig interieur van Amsterdam's Militie zaal het tooneel was van een spannenden strijd tusschen grootheden in het beoefenen van edele hersengymnastieken als schaken en dammen, doch een intense bedrijvigheid als er op den avond der verkiezingen van 1937 heerschte, zal wel nooit de plechtige stilte tusschen de met statige portretten behangen wanden hebben verstoord.. Het Algemeen Nederlandseh Persbureau heeft den verkiezingsdag besloten met vele uren van maximum inspanning, waarbij cijfers, namen en lijsten, en nog eens cijfers namen en lijsten den hoofdschotel vormden. De uitslag van deze Tweede-Kamerverkiezingen, waarvoor in den lande een zeer groote belangstelling be stond, moest zoo spoedig mogelijk, volledig en onfeilbaar worden vastgesteld. En wat voor een organisatie was daarvoor in het leven geroepen! Een honderdtal werk krachten reken- en telkrachten voorname lijk en een legertje bodes en loopers, was voor dien eenen avond in een onberispelijk functioneerende organisatie bijeengebracht, terwijl bovendien koeriers van alle stembussen der stad gezwind met de somma's der uitge brachte stemmen naar de tellende en denkende menigte snelden. Het was even voor half zeven, dat het resul taat van de eerste stembus binnenkwam; daarna bleef het komen en gaan de meest op vallende bezigheid, geteld en gerekend werd er slechts in stilte. In het midden van het enorme tapijt in de groote zaal was een ovaal getafelte verrezen, vanwaar de binnenkomende en uitgaande lijsten naar hun bestemming werden gedirigeerd. En merkwaardig, zelden of nooit zal de oude militiezaal zulk een ge noeglijke en zelfs knusse meubileering gehad hebben als in dit verkiezingsgedoe. waarbij elke kieskring tusschen twee manshooge schot ten behagelijk tegen den wand was gevlijd. Tusschen deze schotten, tafels met stapels paperassen, en rondom deze tafels menschen die tellen, en die met „turven" volgeschilderde lijsten ontcijferen. Dan was er een centraal punt, waar de einduitslag en allerlei tussehen- uitslagen werden berekend waar dus de grootste verantwoordelijkheid rustte en aan de achterzijde van de zaal een vertrekje, waar het eerste uitgaande contact met de buiten wereld tot stand werd gebracht, door de on misbare telexapparaten en de verzending voor de radio. Om tien minuten over acht werd de minister Van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die het vorig jaar het telexnet van het A.N.P. had geopend*, door den directeur van het A.N.P.. den heer W. van de Pol, en den heer A. Cohen, hoofdredacteur, ontvangen en langs de verschillende afdeelingen men zou kun nen spreken van stands van de verkiezingsten toonstelling rondgeleid. Om half negen kwam de minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de steeds toenemen de bedrijvigheid bezichtigen en om negen uur verscheen in gezelschap van den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de innemende en nog altijd krachtige gestalte van den minis ter-president, dr.- H. Colijn, in de deuropening van de van stemmen gonzende zaal. Zijne ex cellentie was begeleid door dr. Colijn, zijn zoon, bekend door zijn Guinea exploratie. Uiteraard waren deze drie momenten en het laatste vooral de gelegenheid voor de filmoperateurs en fotografen om in bijna niets ontziende beroepsijver hun werk te doen met blitzlicht, schijnwerper en camera, dat nader hand in bioscopen en kranten zijn resultaat heeft. En wanneer wij alles bij elkaar overzien, de ijver in aanmerking nemen, de nauwgezetheid waardeeren en niet het minst de opgewekte stemming bij het drukke werk als een onmis bare factor voor het welslagen beschouwen, dan kunnen wij verwachten dat het resultaat van dit in ijltempo verrichtte courantierswerk, niet noemenswaard zal verschillen van den uitslag die de bezadigde en even nauwkeurige als officieele ambtenaren van het rijksstem bureau zullen produceeren. (A.N.P.) PICARD Een streber. Wil steeds maar hooger op. Maar als hij er niet geweest was, had de slagersjongen nooit van de stratosfeer gehoord. Hij bezorgt den adelaar een minderwaardigheidscomplex en doet de bergtoppen der wereld blozen. Prikkelaar van de record-zucht der massa, die hem bewondert omdat hij zóó hoog gekomen is als niemand anders. Verachter van de massa omdat hij een geleerde is. Lang, mager en zwijgend, maar dól op de stratosfeer. Nieuwsgierig aagje bij uitnemendheid. Maar met de beste bedoelingen vervuld voor uw en mijn levensgeluk. Zijn hoofd is boven de wolken en zijn beide voeten staan stvig op den grond. We zijn allemaal dol-nieuws- gierig wat 't worden zal. Gasontploffing richt groote schade aan. Muren en vloer iveggeslagen. Twee personen gewond. Omstreeks half zeven heeft zich Woensdagavond in pand Drienerweg 130 te Enschedé, bewoond door den schilder Hoekstra, een ernstige gas ontploffing voorgedaan. In de morgenuren hadden werklieden van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf de gasleiding doorgeblazen, omdat het gas niet goed wilde branden. Nadat zij waren weggegaan verspreidde zich een sterke gas- lucht door het huis, welke door de bewoners werd toegeschreven aan de pas verrichtte reparatie, en waarvan men dacht, dat zij wel spoedig zou wegtrekken. Woensdagmid dag stierf in het huis echter een vogel ten gevolge van het gas, terwijl eenige uren la ter de vrouw van Hoekstra onwel werd. Haar man besloot toen met een buurman de gas leiding na te kijken. Of de mannen daarbij vuur hebben gebruikt, staat nog niet vast. doch plotseling deed zich een ontploffing voor, waarbij twee muren van het huis en de vloer van de woonkamer volkomen wer den weggeslagen en in het plafond groote gaten vielen. Zoowel op de boven- als op de benedenverdieping werd alle huisraad vernield. Wonder boven wonder kwamen de bewoners er met slechts lichte kwetsuren af. Mevrouw Hoekstra, die buiten kennis was, moest evenwel naar het ziekenhuis worden vervoerd MARGUERITE COUPERUS HEEFT SUCCES TE ANTWERPEN Het optreden van mevr. Marguerite Cou perus op het jaarfeest der eerste Belgische Soroptimist Club (Rotary voor vrouwen) te Antwerpen is 22 dezer een groot succes ge worden. Marguerite Couperus had een en- enthousiast succes met haar Vlaamsche, Ne derlandsche en Waalsche zangen o.a. uit de verschillende Belgische provincies, welke de kunstenares ontroerend-overtuigend en zeer geestig met groot talent voordroeg in de prachtige costumes. Begeleid door mej. Bets Nederkoorn werd onze landgenoote herhaaldelijk teruggeroe pen en moest zij verschillende toegiften ge ven o.a. Britsche, Schotsche en Nederland- sche liederen. Van den heer Ruys, consul ge neraal der Nederlanden, en mevr. Ruijs ont ving Marg. Couperus o.a. een fraai bloem stuk, waaraan de linten in de Nederlandsche kleuren, rood wit blauw. Naar wij vernemen werd Marguerite Coupe rus uitgenoodigd zich in het a.s. seizoen in het Palais des Beaux Arts te Brussel te doen hooren. Wielrijder op oiibewaakten overweg gedood. Slachtoffer een 20-jarige jongeman. De trein niet opgemerkt. Omstreeks half vijf is Woensdag middag op den onbewaakten over weg in den Molenweg te Amstelveen de 20-jarige wielrijder W. V. wonen de te Haarlem, door den trein diè op dat tijdstip Amstelveen passeert, ge grepen en ongeveer 25 meter medege- sleurd. De jongeman werd op slag ge dood. Zijn rijwiel kwam op den trein terecht. Men vermoedt, dat V. den trein niet heeft zien aankomen. Het is evenwel niet uitgeslo ten, dat hij meende nog juist voor den trein te kunnen passeeren. Het uitzicht ter plaatse laat niet te wen- schen over. De politie van Amstelveen heeft het lijk in beslag genomen. Na tien minuten vertraging heeft de trein, die op weg was van Amsterdam naar Alsmeer, zijn reis voortgezet. GETRACHT EEN AGENT OMVER TE RIJDEN. Dinsdag reed een auto met een Duitsch nummer door de straten van Amsterdam, waaruit reclamebiljetten voor de N.S.B. wer den verspreid. Woensdagmorgen werd deze auto weer gezien. In de Marnixstraat gaf een agent den bestuurder van de auto een tee- ken, dat hij moest sfoppen. De bestuurder gaf daar geen gehoor aan, maar trachtte den agent omver te rijden, wat, doordat deze snel opzij sprong, niet gelukte. Later in den morgen is men er in geslaagd de auto aan te houden. De bestuurder, een Nederlander in Berlijn woonachtig, is in arrest gesteld. In de auto bleek zich een groote hoeveelheid verkiezingspropaganaabiljetten te bevinden. (AHP.) Weer twee Nederlanders in Duitschland gevangen genomen. Woensdagmorgen zijn de gebroeders Jan sen, die te 's Heerenberg een groentenhandel hebben, bij het verkoopen van groenten te Kleef door de Duitsche politie gevangen ge nomen. De vrachtauto en de daarop geladen groenten zijn in beslag genomen. De Duitsche politie is tot de aanhouding en de inbeslagneming overgegaan, omdat de ge broeders Jansen groenten aan winkeliers verkochten, terwijl zij alleen vergunning hadden tot het venten met groenten op de markt. Beiden zijn naar de gevangenis te Kleef overgebracht. Groot verschil met 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aan tal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoeken den ingeschreven. Aant. geh. werkl. op het einde van: gemeenten met Apr. '37 Mrt '37 daling 100.000 en meer inw 142.305 153.963 11.388 50.000—100.000 inw. 50.466 51.487 1.021 20.000—50.000 inw. 44.090 50.228 6.138 mm der dan 20.000 inw. 128.844 150.874 22.030 Totaal 359.726 403.365 43.639 Aant. geh. werkl. op het einde van: gemeenten met Apr. '36 Mrt '36 daling 100.000 en meer inw. 163.155 167.465 4.309 50.000—100.000 inw. 50.455 51.487 1.021 20.000—50.000 inw. 50.736 52.845 2.109 minder dan 20.000 inw. 151.386 157.250 5.864 Totaal 415.743 429.046 13.303 Uit deze cijfers blijkt, dat ondanks de toe neming der bevolking en het daarmee ge paard gaande nieuwe aanbod van arbeids krachten, het aantal ingeschreven geheel werkloozen eind Maart 1937 rond 25.700 en eind April 1937 zelfs 56.000 minder bedroeg dan een jaar tevoren. Terwijl het vorige jaar de ver mindering van Maart op April slechts ruim 13.000 beliep was deze in hetzelfde tijdvak van dit jaar tot 43.600 toegenomen. Ook in alle ge- meentegroepen was de daling dit jaar grooter dan een jaar terug. Militair in zwembad verdronken. Door anderen te water geduwd. Woensdagavond is in een zweminrichting in Amersfoort een militair verdronken. Volgens den eigenaar van het zwembad is de man, die niet kon zwemmen door anderen te water geduwd en is daarna iemand boven op hem gesprongen, met het gemelde noodlot tige gevolg. Het slachtoffer is de 22-jarige M. F. Oliesla gers, uit Aken, dienstplichtig soldaat bij het vijfde regiment veldartillerie. Olieslagers had zich met een aantal kamera den naar de zweminrichting begeven tijdens het z.g. militair uurtje. De politie is een groot gedeelte van den nacht bezig geweest met verhooren van ge tuigen. Als U luchtigheid zoekt, kijk dsn naar Van den Brul op pag. 13 (Adv. Ingez. Med.) Prot. Chr. Meisjeswerk. Internationaal contact. HAARLEM Donderdag. In de week van 23 tot 30 Mei wordt dit jaar in ons land de z.g. Federatie-week gehouden. Dit is een week speciaal bestemd in het ver- eenigingsleven om meer bekendheid en uit breiding te geven aan het werk der Federa tie van hr. vereenigingen van en voor vrou wen en meisjes die als Nederlandsche af dee ling van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen fungeert. De Plaatselijke Federatie Haarlem is zoo gelukkig geweest in deze Federatie-week een Japansche secretaresse van den Wereldbond in haar midden te zien. Miss Kato San, wier werkterrein jarenlang in Tokio lag, bezocht, vergezeld van Jkvr. C. M. Asch van Wijk uit Zeist, de Wereldbondpresidente, 1.1. Woens dag het Haarlemsche werk. Speciaal was haar aandacht gericht op het werk onder werklooze meisjes, zooals dit behartigd wordt door mej. N. Boeke en haar assistenten in het Internaat Zijlweg 279. het Internaat ter opleiding tot huishoudelijke yberoepen. In de morgenuren werd de „Spoedcursus" dezer meisjes aan de Prot. Chr. Nijverheids school in de Tetterodestraat bezocht, waarna enkele bezienswaardigheden van Haarlem aan de beurt kwamen. Om half drie arri veerde men Zijlweg 279. wara de inrichting van het gebouw grondig bezichtigd en het werkplan nagegaan werd. Daarna ging men naar Oud-Zomerzorg, waar mevr. Bierens de Haan gastvrouwe was. Hier vertelde Miss Kato San, secretaresse van de Y.W.C.A. (den Wereldbond van Chr. Jonge Vrouwen) van haar werk in Tokio, na dat zij eerst in het algemee nover de Y.W. C.A. gesproken had. Zij vertelde dat de Wereldbond in Japan sedert 32 jaren bestaat, zij werd vroeger met hulp van Engeland en Canada opgericht. Nu is hij vrijwel geheel in Japansche handen, er zijn o.a. nu 56 secretaressen (Japansche) en 3 buitenlandsche. De financieele zijde wordt bijna geheel door de Japansche afdeeling van den Wereldbond uit eigen kas verzorgd, slechts 10 pet. van alle kosten moeten door middel van giften etc. binnen komen Deze giften worden niet alleen door chris tenen onder de Japanners gegeven, want als dit zoo was zou er niet veel binnen komen, daar er ongeveer 2 christenen op elke 1000 "Japaneezen zijn. De godsdiensten der Jnoan- ners zijn nl. het Buddhisme en het Shin- toïsme. In Japan telt de Y.W.C.A. pl.m. 14.500 leden. (Yoring Womens Christian Associa tion). Over haar werk in Tokio vertelde Miss Kato San verschellende bijzonderheden. Dit Japansch bezoek aan onze bloemen stad bevorderde ook in den kring der Plaat selijke Federatie een goed internationaal contact. Uit Haarlem's Dagblad van 1887 Een halve eeuw geleden Vervolg artikel Mr. R. H. J. Gallandat Huet „Gelijk het te Haarlem gegaan is, zoo ging het overal. Wat het oude verving, is gansch nieuw, geheel iets anders dan het oude. Leefde Haarlem vroeger van de zijdeweverij, thans speelt die een zeer ondergeschikte rol; nieuwe takken van nijverheid kwamen tot bloei, ver schillende. Niet één artikel treedt sterk op den voorgrond. De nijverheid aan het Spaame verdeelt zich in verschillende richtingen, geen stapel-artikelen meer. Van dit wat, van dat wat. Verdeeld en gering in schijn, tezamen niet zonder beteekenis. Gelijk het hier is gegaan, zoo ging het elders. Het oude meer een voudige verdween, een tal van nieuwe fabrieken ontstond, verschillend en onderscheiden bijna nergens op groote schaal optredend, maar door op telling van beteekenis. De oude vormen dus zijn weggevallen: de oude geest, de oude levensmoed is niet heengegaan. De .Overlieden der Manu facturen" zijn er niet meer; met hen zijn de „Gilden" verdwenen. Maar man nen, die kracht aan kunde paren, zijn er nog wél: mannen die wedijveren tegen het buitenland en den palm wegdragen in den strijd des vredes. Bouwt men niet thans aan het Spaarne schepen voor Zuid-Amerika en Frank rijk, voor Roemenië en voor Rusland? En dat in weerwil van het handelspant ser, waarmede die Staten zich hebben omgord. Gelukkig, dat Haarlem ondernemende mannen oplevert: gelukkig, dat men de zulken vindt in Noord en Zuid, in Oost en West, te Groningen en te Maastricht, in Twente en te Vlissingen. Geeft men dien krachten vrijheid van beweging, dan zal de toekomst beter zijn dan het heden." KINDJE IN MODDERSLOOT OMGEKOMEN. Woensdagavond was een groep kinderen in de nabijheid van de grens HeeschOss aan het spelen, toen zij plotseling bemerkten, dat een tweejarig dochtertje van het gezin Schuurmans uit de Hazenakkerstraat te Oss er niet was. Bij een terstond ingesteld onderzoek werd het kind gevonden in een moddersloot. Toen men het daaruit het bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. De telefonisch gewaarschuwde geneesheer, dr. Verbeek uit Oss, constateerde den dood. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. HAARLEM. HAARLEM Donderdag. Op 2 Juni wordt te Haai «em een Centrale Raadsvergadering gehouden waarin het volgende programma is vastgesteld: 9.15 uur: H. Mis in de Kathedraal, opgedra gen door den Zeereerw. heer dr. A. A. Olierook aan het Hanze-altaar. 10 uur: Vergadering in het Gem. Concert gebouw. 3.30 uur Feestvergadering in het Gem. Concertgebouw ter herdenking van het 30- jarig bestaan. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, die een rede zal uitspreken. Een heeren en knapenkoor o.l.v. den heer F. Piela- ge, zal de bijeenkomst opluisteren, terwijl de oud-geestelijk adviseur, thans deken van Gouda, rector Bots, een feestrede zal houden. Gedurende de ochtendvergadering zullen de damesleden een excursie per autocar door Haarlem maken. Neemt Uw koffer mee, laat Uw zorgen thuis Maakt een vacantiereis per CEBUTO-Touringcar. Profi teert van de voordeelen, die deze wijdvertakte organisatie U bieden kan: schitterende reiswagens, ontwikkelde, ervaren leiders, uitsluitend 1e rangs hotels. Keus uit tientallen tot in de puntjes verzorgde reizen. Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK loutplein 34 - HAARLEM - Tel. 16* Reizen zonderzorgen (Adv. Ingez. Med.) NED. VER. VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. HAARLEM Donderdag. Men schrijft ons: Zaterdag 29 Mei en Zondag 30 Men zal bo vengenoemde vereeniging haar jaarvergadering houden in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Daar vele vrouwen en meisjes op sociaal en economisch gebied moeilijke tij den doormaken en bovengenoemde vereeniging steeds voor haar belangen op de bres staat, zal menigeen waarschijnlijk gaarne willen kennis maken met doel en werkwijze dezer vereeni ging. Daartoe bestaat nu gelegenheid op de „gezellige avond", die in verband met de jaar vergadering gehouden zal worden op Zaterdag avond 29 Mei te 8.15 uur bij Brinkmann. Het secretariaat is gevestigd bij mevrouw C. Stem- ler—Tjaden, van 't Hoffstraat 35, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9