De nieuwe burgemeester van Hillegom. Portretten. Koningin raadpleegt voorzitters der Kamerfracties eerste kamer. Baldwin's ontslag aanvaard 54e JAARGANG Nö. '16541 Verschijnt ïïageliilcs. UeïïaTvë op Zon- 'ëtï Feestdagen. VRIJDAG 2g WET '1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 16 PAGINA'S. Het College van B. en W. van Haarlem. Wie zal in de vacature W. Roodenburg gekozen worden? Eenige weken geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat in de kringen van de rech terzijde als candidaten voor de vacature W. Roodenberg in het college van B. en W. van Haarlem het meest genoemd worden de heeren G. Wolzak (Anti Revolutionnair) en E. van der Wall (Christelijk Historisch). Tot aan wijzing van een candidaat is het evenwel nog niet gekomen. De heer Roodenburg was Christelijk Historisch, maar de Anti Revolu- tionnairen geven geenszins toe, dat dit een Christelijk Historische vacature zou zijn, daar de zetel immers voor dien tijd bezet was door Mr. A. Bruch, Anti Revolutionnair. De R.K. fractie staat op het standpunt, dat de Christelijk Historische en de Anti Revolution- naire fracties dit onderling moeten uitmaken. Het is de vraag of die beide fracties van te voren tot overeenstemming zullen komen, want als de beide fracties op hun standpunt blijven staan, zou alleen een stemming kun nen beslissen. Maar zoo'n stemming zal ver moedelijk door de Anti-Revolutionnairen niet als juist erkend worden, daar immers van te voren het resultaat daarvan bekend kon zijn, daar er drie C.H. raadsleden zijn en 2 A- R- ,r Wij hoorden hedenmorgen, dat het zelfs nog niet absoluut zeker is, dat de Christelijk-His- torische fractie den heer van der Wall als haar candidaat voor het wethouderschap zal stellen. De beide andere leden der fractie zijn de heeren Joh. Visser en A. G. C. Engelgeer. Zeer spoedig zal daarover evenwel een beslis sing vallen, de kans is het grootst, dat de heer van der Wall zal worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat dus, dat zoowel de Christelijk Historische als de Anti-Revolu- tionnaire fractie een eigen candidaat aan de Rechtsche fractie zal aanbevelen. In dat ge val zou dus vermoedelijk in dien kring een beslissing genomen moeten worden, want het is usance, dat de Rechtsche fractie met één candidaat uitkomt. De houding van de Vrijzinnig Democraten is nog niet bepaald. Algemeen wordt evenwel als het waarschijnlijkst aangenomen, dat evenals bij vorige wethoudersverkiezingen sa mengewerkt zal worden met de Rechtsche Raadsfractie, die indertijd ook heeft medege werkt om de verkiezing van den Vrijzinnig Democratischen wethouder mogelijk te maken. De vertegenwoordigers van de kleine par tijen, de heer G. Schaafsma (C. D. U.) en G. J. Bouman (Middenstand) zullen, naar wij vernemen op den candidaat der Rechterzijde stemmen. Nu de heer Engelgeer als rijksambtenaar toestemming ontvangen heeft van het depar tement om zijn benoeming als raadslid te aanvaarden, zal het onderzoek van zijn ge loofsbrieven in de volgende raadszitting (9 Juni) plaats hebben. Het is te Haarlem usance, dat pas in de volgende zitting de in stallatie plaats heeft. In dat geval zou dus pas in de zitting van eind Juni een wethou der gekozen kunnen worden, daar zoo'n stem ming pas gehouden mag worden als de raad weer voltall is. Wij vernemen evenwel, dat de instalatie (en dus ook de wethoudersbenoe ming) op 9 Juni zal plaats hebben, omdat in rechtsgeleerde kringen wrodt gemeend, dat de Gemeentewet zich er niet te gen verzet, dat het onderzoek der geloofsbrie ven en de installatie in één zitting plaats heb ben. Men zou er iets voor gevoelen om het daarheen te sturen, omdat de heer Engelgeer lang moest wachten met het inzenden van zijn geloofsbrieven, omdat hij moest wachten op de toestemming uit Den Haag. Op het Stadhuis meent men evenwel, dat het niet mogelijk zal zijn van de usance af te wijken, omdat de Gemeentewet bepaald, dat er een termijn van 8 dagen is om beroep aan te teekenen tegen het raadsbesluit over de goedkeuring der geloofsbrieven. In dat geval kan de installatie (en de wethouders benoeming) pas plaats hebben in de verga dering van eind Juni. De aanrijding op den Rijks straatweg. Het slachtoffer overleden. Maandagmidda gjl. is op den Rijksstraat weg de 63-jarige wielrijder W. de Graaf uit Santpoort aangereden door een auto, be stuurd door een 36-jarige verpleegster uit Alkmaar, waarbij hij negen meter werd mee gesleurd. Hij werd met ernstige wonden naar het Sint Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Het slachtoffer is hedenmorgen half zes aan de gevolgen overleden. Geen commissariaat van politie te Heemstede De Raad van Heemstede nam in zijn zit ting van Donderdagavond zonder hoofdelijke stemming een motie aan van den heer Rijkes (V.B.). warm de Raad als haar meening uit spreekt, dat een spoedige beslissing in de quaestie der al-dan-niet-aanstelling van een Commissaris van Politie te Heemstede zeer gewenscht is. De voorzitter deelde mede. dat in Septem ber 1936 een brief aan de Regeering is ge schreven, waarin een Commissariaat werd ge vraagd. Hierop is nog geen officieel antwoord ontvangen. Nadien heeft de burgemeester nog monde ling overleg gepleegd bij eenige Departemen ten in Den Haag: van deze conferenties is hij echter in mineurstemming teruggekeerd. De burgemeester heeft den indruk, dat de Re geering niet van plan is, een Commissariaat yan Politie te Heemstede in te stellen. De VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND doet op hen, die Woensdag op de Vrijzinnig Democratische lijst hebben gestemd, een drin gend beroep, zich niet hiertoe te beperken. Een krachtige organisatie van vrijzin- nig en democratisch Nederland is in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk. Stelt ons daarom in staat onze arbeid ook buiten de verkiezingstijd voort te zetten! Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratisch e Bond! (Adv. Ingez. Med.) Jhr. dr. O. F. A, H, van Nispen tot Pannerden benoemd. Naar wij vernemen wordt met ingang van 15 Juni a.s. tot burgemeester van Hillegom benoemd Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, thans burgemeester en secretaris van Pannerden. De nieuwbenoemde is 14 April 1907 te Pannerden geboren.' Hij studeerde te Leiden, waar hij meester in de rechten werd en is vervolgens aan de R. K. Universiteit te Nijme gen op 31 Maart 1936 tot doctor in de rechts geleerdheid gepromoveerd op een proefschrift: „De Wegenwet". Bij Kon. Besluit van 25 April 1932 zag hij zich benoemd tot Heemraad van het Pol derdistrict Herwen en Aerdt en Pannerden. Bij Kon. Besluit van 21 November 1933 volgde zijn benoeming met ingang van 31 De cember van dat jaar tot burgemeester van Pannerden, Twaalf dagen later besloot de Raad dier gemeente hem tot gemeentesecre- ris te benoemen. Nader vernemen wij nog het volgende: Voorbereidend Hooger Onderwijs ontving Jhr. van Nispen aan het Canisius College te Nijmegen. Juist met ingang van 15 Mei jl. is hij eer vol ontslagen als Heemraad en benoemd tot secretaris van bovengenoemden Polder. De nieuwbenoemde burgemeester is in Pannerden voorzitter van de R.-K. Kiesver- eeniging en bestuurslid van het Schippers gilde. In Leiden was hij voorzitter van de vereeniging ,Pro Patria" en president van de studenten-societeit. Jhr. van Nispen tot Pannerden is gehuwd en heeft een kind. De Internationale Tentoonstelling te Parijs. Opening- van het Nederlandsche Paviljoen. PARIJS, 28 Mei (A.N.P.) In het Pare de Trocadero, op het reusachtige terrein der „internationale tentoonstelling Parijs 1937" is in de laatste maanden in snel tempo het pa viljoen verrezen, dat Nederland en zijn over- zeesche gebieden op waardige wijze zal ver tegenwoordigen en een waarlijk grootsche uitdrukking zal zijn van alles, wat wij op het gebied van kunst en techniek in den heden- daagschen tijd tot stand hebben gebracht. Langs de Seine strekt zich het tentoonstel lingsterrein over een oppervlakte van circa 4 K.M. uit. Aan een der boulevards, dicht bij den pontd'Iena, staat het Nederlandsche pa viljoen, dat heden middag om 4 uur door den minister van onderwijs, prof. dr. Slotemaker de Bruine, zal worden geopend. Het spreekt vanzelf, dat na den maanden- langen ingespannen arbeid het voor onze re geering. voor onzen gezant in Parijs en voor den Nederlandschen commissaris-generaal, die beiden zich zooveel moeite hebben gegeven om het Nederlandsche paviljoen inderdaad tot iets bijzonders te maken, alsmede voor de leden van het uitvoerend comité, voor ont werpers, uitvoerders en inzenders, een vreug devolle dag is, nu hun pogingen om onze nati onale inzending te doen slagen, met zoo groot succes zijn bekroond. De Nederlandsche autoriteiten, de minister van onderwijs en die van handel waren gister middag reeds gearriveerd. MinisterSlotema ker de Bruine was vergezeld van den chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van zijn departement, den heer P. Visser, die tevens lid is van het uitvoerend comité. Des avonds waren zij de gasten van het comité van ontvangst aan een diner in hotel Ritz. Hieraan nam ook deel jhr. dr. Loudon, ónze gezant in Parijs en voorts de leden van de verschillende comité's. Vanochtend om 11 uur ontving de commis saris-generaal, ir. De Bie Leuveling Tjeenk, de Nederlandsche persvertegenwoordigers in het paviljoen en leidde hen rond door de zalen, hij daarbij van voorlichting dienende en een indruk gevende van de* groote verscheidenheid der inzendingen, welke uit ons land en uit Ned.-Indië zijn gebracht. Hierop volgde een dejeuner in hotel Plaza Athenee, aangeboden door de commissie van ontvangst en den commissaris-generaal. Mr. D. Crena de Iongh, voorzitter van de commissie van uitvoering, heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Om vier uur zou de officieele opening plaats hebben van het paviljoen. Minister Slotemaker de Bruine zou na een rede het paviljoen voor geopend verklaren. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De Haarlemsche recherche heeft Donder dagmorgen een 22-jarigen loodgietersknecht aangehouden, verdacht van diefstal van een damesrijwiel. De man bekende. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. Een honderdvijftigtal portretten Versierde weder meen'ge krant. Een rijke keur van wijze, nette Gezichten uit ons heele land Parade van de Kamerleden. Een vijftigtal van den Senaat, En volle honderd van de Tweede, Het heir, dat vier jaar „zitten" gaat. Wij kijken eens naar die gezichten: Daar zijn ze nu weer met elkaar, Belast met dure, zware plichten, Voor de eerstvolgende vier jaar. Wij mogen hun veel wijsheid wenschen. In het belang van 't vaderland, Het lot van vele medemenschen, Ligt, zij 't gedeeltelijk, in hun hand. Ach ja, daar zijn ze met elkander, In rechte rijen neergezet, De een precies gelijk aan d' ander. Een eenheid, althans in portret. Men hoopt, dat spoedig in de kranten, Een andre. korter rij nog staat, Een minstens even intressante. Een groep vankabinetsformaat. Onze Haagsche correspondent seint ons: Naar ons ter oore komt heeft de Koningin heden een begin gemaakt met het raadplegen van de voorzit ters der Tweede Kamerfracties Vermoedelijk zal een beslissing omtrent hetgeen er, nu de miinsters hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld, dient te gebeuren niet vóór Dinsdag a.s. bekend wor den. Prof. Romme zal, zooals wij elders in dit nummer melden, de heer Serrarens als lid der Eerste Kamer op volgen. De heer Serra rens heeft het lidmaat schap der Tweede Ka mer gekozen. De ramp in het Mexicaansche dorp Reeds 35 dooden en gewonden. (Zie ook pag. 4). MEXICO CITY, 28 Mei (Havas) De mijn schachten te Tlalpujahua waar zich gisteren de instorting heeft voorgedaan, behooren aan een Fransche onderneming toe. Door de instorting bezweken de dijken, zoodat het water over een oppervlakte van vijf vierkan ten kilometer verwoestingen aanrichtte. De overlevenden vluchtten in de kerk. Het water blijft stijgen. De reddingsploe gen hebben reeds 35 dooden en 28 gewonden gevonden. I Het woord is aan Edmond Bouty: Het is o?iwetenschappelijk, datgene te ontkennen dat men niet kan verklaren. Neville Chamberlain volgt hem op. CHAMBERLAIN. LONDEN, 28 Mei. Minister president Baldwin heeft den Koning in Buckingham Palace zijn ontslag aangeboden. De Koning heeft het aanvaard en op advies van Baldwin den kanselier van de Schatkist Ne ville Chamberlain belast met de vor ming van een nieuw kabinet. Cham berlain heeft de opdracht aanvaard. Niettegenstaande het vroege uur woonden velen het vertrek van Baldwin uit Downing- street bij. Toen de minister-president in stapte, werd hij langdurig toegejuicht. Bij zijn aankomst werd hij onmiddellijk tot de vertrekken van den Koning toegelaten. Eenigen tijd na Baldwin vertrok ook Ne ville Chamberlain naar het paleis. Ook hij werd luide toegejuicht. De fotografen en de filmoperateurs zijn voortdurend in actie. Baldwin had bij zijn thuiskomst opnieuw een hartelijke hulde in ontvangst te nemen .Den geheelen morgen werden bloemstukken aan zijn ambtswoning bezorgd. Nader meldt Reuter uit Londen: Chamberlain kwam op Buckingham Palace aan even nadat Baldwin het paleis had ver laten. Hij kuste de hand van den koning op het oogenblik. dat hij tot minister-president benoemd werd. Baldwin vertrekt in den loop van den dag met zijn echtgenoote naar Chequers, waar hij een rustigen tijd wil doorbrengen, tot zijn nieuwe woning op Eaton Square te Londen gereed is. Later zal hij zich. zooals zijn ge woonte is, naar Aix-les-Bains begeven. Hij heeft te verstaan gegeven dat hij niet in het openbaar zal spreken vóór het einde van het jaar. Lontlensche bussen rijden weer. Verkeer sinds vanmorgen weer normaal. LONDEN, 28 Mei fReuter-A.N.P.) Vanmor gen heeft het autobuspersoneel te Londen den arbeid hervat. Het verkeer geschiedt weer op normale wijze. pag. Jhr. Dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pan nerden is benoemd tot burgemeester van Hillegom. 1 Wie zal wethouder Roodenburg te Haar lem opvolgen? 1 Baldwin heeft zijn ontslag aangeboden; dit is aanvaard. 1 De Koningin laat zich inlichten over een opdracht inzake kabinetsformatie 1 en 3 De Pachtwet zal in de Eerste Kamer een meerderheid behalen. 3 De heer Serrarens kiest het lidmaat schap der Tweede Kamer. 3 Bij een zandversehuiving in een Mexi- caansch dorp zijn vermoedelijk xijflion- derd personen om het leven gekomen. 4 De arbeiders der Mexicaansche olievelden zijn in staking gegaan. 4 Wil de regeering geen Commissariaat van Politie te Heemstede? 5 ARTIKELEN. ENZ. Bijzondere correspondentie: Gesprekken met Duitschers. 4 II. D. Vertelling: Het besluit. 5 J. B. Schuil over: Het geheimzinnige pen sion. 6 G. J. Kalt: Orgelbespeling in de Groote Kerk. g Voor de Vrouw g Z.-S.: Een felle satyre. 13 Damrubriek 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is on- genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1