GARAGE RABO Stalling en Onderhoud Reparaties HJD.'V ertellimi MAANDAG 31 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Remonstrantscli kerkgebouw bestaat 50 jaar. Herdenkingsrede van Dr. A. H. Haentjens. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het kerkgebouw van de Remonstrantsch Gereformeerde ge meente aan de Wilhelminastraat, had gisterochtend een herdenkingsdienst plaats, waarin de voorganger dezer gemeente, dr. A. H. Haentjens sprak naar aanleiding van dit jubileum. Dr. Haentjens herinnerde er aan, hoe 29 September 1886 de eerste steen werd gelegd voor dit gebouw. De aanleiding daartoe, was de bouwvallige toestand waarin het oude kerkgebouw de z.g.n. „schuilkerk" aan de Gra- vinnesteeg( waar de gemeente van 16401887 bijeen kwam, was geraakt. Zondag 29 Mei 1887 werd het nieuwe kerk gebouw plechtig ingewijd, waarbij verschillen de provinciale en gemeentelijke autoriteiten aanwezig waren, nadat op Hemelvaartsdag de laatste bijeenkomst in het oude gebouw was gehouden, Er zijn thans, aldus spr. nog 25 leden, die dien eersten dienst hebben bijgewoond, doch in gedachten is men vereend met hen, die in die jaren zijn heengegaan. Nadat de gemeente gezamenlijk gezang 19, verzen 1, 2 en 3 van den N. P. B.-bundel had gezongen, sprak dr. Haentjens opnieuw, dit maal naar aanleiding van Lucas 17, de verzen 20 en 21: „Het Koninkrijk Gods komt niet met uiterlijk gelaat, en men zal niet zeggen: Zie hier of zie daar; want zie, het Koninkrijk Gods is binnen ulieden." De taak der kerk, is, aldus spr., het verbor gen leven van het menschenhart te wekken. De kerk moet een rustpunt zijn voor den mensch in dezen woeligen tijd. Het bestaan van de kerk geldt den verborgen wensch des harten en de tempel heeft deze beteekenis, dat de persoonlijke aanbidding er wordt ge voed. Vooral de laatste jaren is de kerk steeds meer een plaats van stilte en wijding gewor den, een vriendelijke wijk- en rustplaats, of, zooals dr. B. Tideman het bij de inwijding van het gebouw heeft genoemd: een tempel der aandacht. Nadat mej. Cor Igesz, begeleid door den or ganist, den heer Pardoen Psalm 23 in de be werking van R. Reimann had gezongen, ver volgde dr. Haentjens: In ons leeft Gods rijk. Een kreet naar God rijst op in dezen tijd. Doch dit Koninkrijk Gods is niet alleen Iets innerlijks, het heeft twee zijden: een in- nerlijk-persoonlijke en een uiterlijk-gemeen- schappelijke. De eerste teekent zich af tegen den achtergrond van de tweede, waarmede het altijd verband moet houden. Daaraan ont leent het kerkgebouw zijn beteekenis, want het is het huis van beide. Dit gebouw heeft thans, aldus spr. een hal ve eeuw deze taak verricht. Aan ons is de taak om in stand te houden en voort te zetten, wat het voorgeslacht ons heeft nagelaten. Er is veel veranderd, doch één ding is het zelfde gebleven; dat is Gods rijk, dat eeuwig- is en boven allen tijd verheven. Zoo blijve dan deze kerk de stoffelijke getuigenis van Gods rijk in deze wereld. Spr. besloot met de woorden van dr. Tideman, die deze in 1887 gesproken had: Dit kerkgebouw brenge tezamen, wat gescheiden werd, het stemme allen tot eenheid, in het besef, dat Gods rijk in ons midden is. Hierna zong nog mej. Igezs, Biblisches Lied 2, van Ant. Dvorak, waarna de dienst werd ge sloten met -gebed en het gezamenlijk zingen van gezang 144. Dr. Vos is Kamerlid. Cijfers van het hoofdstembureau wijzen het uit. Naar uit de officieele gegevens van de hoofd- stembureaux uit de verschillende kieskringen blijkt, zijn in totaal 4.058.077 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler heeft bedra gen 40.580 77/100. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 lager is dan die, welke volgens de voorloopige cijfers was berekend, wordt daardoor geen wijziging ge bracht in de toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking komende partijen, zooals deze toekenning is bekend gemaakt door den verkiezingsdienst van het A. N. P. Bij de bekendmaking van de namen der ge kozenen is door den verkiezingsdienst van het A. N. P. eenig voorbehoud gemaakt ten aan zien van de verkiezing van den Vrijheidsbon- der, dr. Vos, aangezien het overschot van diens lijst slechts een zeer gering verschil aanwees met dat van een der andere lijsten van den Vrijheidsbond. Thans is gebleken, dat het overschot van de lijst-Vos inderdaad het grootste was, zoodat naast de heeren Bierema, Van Lidth de Jeude en Wendelaar de heer Vos voor den Vrijheids bond tot lid der Kamer benoemd zal worden verklaard. Gasthuisvest 11 Telefoon 17266 Haarlem FROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 1 JUNI 1937. IProgr. I. Hilversum I. Progr. IL Hilversum II. Progr. IH. 8.— Keulen. 11.20 Droitwich 12.20 Vlaamsch Brussel. 2.20 Deutschlandzender. 3.20 Parijs Radio. 4.05 Keulen. 5.20 Vlaamsch Brussel. 7.— Keulen. 8— London Regional 8.30 Keulen. 9.20 Rome. Progr. IV. 8.— Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35 Londen Regional. 12.50 Droitwich. 2.25 London Regional. 4.50 Droitwich. Progr. V. 8.00r—700 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Muziek uit Oosten rijk en Hongarije. 1. Zigeunermuziek, Zigeuner orkest. 2. Komm, Zigany, George Boulanger. 3. Zigeunerweisen, T. Spiwakowsky. 4. Wien, du Stadt meiner Traume, Richard Tauber. 5. Hungaria IMarsch, Mayari Imre. 8. Die Czardas fürstin, George Boulanger. 7. 2e Hongaarsche Rhapsodie, Staats- kapel van Berlijn. 8. Im Prater Blühn wieder die Baume, Rich. Tauber. 9. Racokzy Marsch, Mayari Imre. 10. Weaner Madlen, Wiener Bohème orkest 11. Gipsy Sing Song, Zigeuner orkest. 12. Hongarsche Marsch, Concertgebouw orkest. BRIDGEN KENNEMERLAND BOKAAL. Toen in April de competitie om de Kenne- merland-Bokaal is opgericht zal wel niemand gedacht hebben, dat de spanning en de animo zoo groot zouden zijn. Het is dan ook een andere vorm van bridgewedstrijden spelen dan in team-verband. Immers nu leveren telkens twee geheele clubs slag en dit resultaat geeft den uitslag, waarbij de persoonlijke resulta ten achter staan. Iedere club komt met 20 spelers uit; voor den f raaien wisselprijs kwa men uit in dit jaar: Br .cl. Santpoort te Sant- poort-Bloemendaal, Kennemer Br.cl. te Sant poort, de Br.club IJmuiden en de Br.cl. „Sans Atout" te Beverwijk. De vereenigingen spelen een volledige competitie van drie uit- en drie thuiswedstrijden. De regeling berust bij een competitieleider, die de vaststelling der resul taten, data etc. regelt. De wedstrijden worden door neutrale scheidsrechters geleid, een rege ling die voor een groot gedeelte de basis van het succes is. Het verloop dei' competitie is spannend; im mers toen iedere vereeniging twee wedstrijden gespeeld had, was geen meer ongeslagen. Uit onderstaande stand kan men lezen dat de Br.cl,._,,;éahtppp¥t" voor dit'jaar .isHitge- schakei|Ö^en datde wedstrijd tusschèn de „Kennemer" Bridgeclub en Br.cl. „IJmui den" voor de winnares een uitstekende kans is óm zich voor dit jaar houdster van de Bokaal te noemen. Maar ook hier geldt: De laatste loodjes Deze wedstrijd wordt a.s. Donderdag in ge bouw Spaarnheuvel te Santpoort gespeeld. De stand is nu: Br.cl. „IJmuiden" Br.cl. Sant Atout Br.cl. „Kennemers" Br.cl. „Santpoort" PERSONALIA Bij k. b. van 15 Mei 1937 is aan J. C. de Klerk, toonkunstenaar te Haarlem, toestem ming verleend tot het aannemen van de ver sierselen van ridder der orde van Leopold II van België. LICHAMELIJKE OPVOEDING Zaterdagavond vergaderde in hotel „Lion d'Or" de afdeeling Haarlem van de Vereeni ging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland onder voorzitterschap van den heer R. Verwers. Op de uitgeschreven onderlinge prijsvraag voorvoorstellen tot inrichting van een gym nastiekzaal was slechts één ontwerp ingeko men. De commissie van beoordeeling zal spoe dig haar meening over het ontwerp kenbaar maken. Met goedvinden van het college van B. en W. worden de vaardigheidsproeven voor leer lingen der 6e klasse lagere scholen gehouden op Vrijdag 25 Juni op het zelfde sportterrein en in de zelfde gymnastieklokalen als het vo rige jaar. De organisatie is wederom in han den van den heer C. P. Nieuwenweg. De vaardigheidsproeven te Bloemendaal heb ben waarschijnlijk plaats in de eerste week van Juli; te Heemstede laatste week van Juni. Omtrent Zandvoort is nog geen beslissing genomen. De schoolzwemwedstrijden om het „Dr. Me- rens"- en het ,3- O. Z."-diploma worden ge houden op Zaterdag 10 Juli in de inrichting aan de Houtvaart; ook hiervoor is door B. en W. reeds toestemming verleend en medewer king toegezegd. De afdeeling besloot ook een spelmiddag te houden voor jongens en meisjes L. S. op Woensdag 15 September en voor de leer lingen der U. L. O. scholen op Woensdag 22 September. (Adv. ingez. Med.) 4 3 1 1140— 903 5 3 2 1305—1272 3 2 1 798— 653 4 4 0 4 804—1219 0 INDISCHE Temoelawah-Kruiden „J A V A" wetenschappelijk samengesteld, o.a. bij pijnen, tengevolge van GALSTEEN enz. Doos ƒ0.75. OOK IN PILVORM, flacon ƒ0.75. Vraag gratis brochure. IND. KRUIDEN LABORATORIUM „JAVA" GARENKOKERSKADE 82 Telef. 12305 en bij de Drogisten v. EDEN - ENDENBURG - BENDE - KOOIJ - SCHOLTEN. (Adv. Ingez. Med.) Samenwerking met Tsjeclio- Slowakije op cultureel gebied. Overeenstemming tusschen de regeeringen. De Regeeringspersdienst meldt: Van zijn verblijf in Nederland ter gelegen heid van de Comeniusplechtigheid heeft dr. Francke, minister van onderwijs der Tjecho- Slowaaksche republiek, gebruik gemaakt om met prof. dr. Slotemaker de Bruine, minister van onderwijs, k. en w. van Nederland, in be spreking te treden over de ontwikkeling en de nauwere aanhaling der tusschen beide landen bestaande betrekkingen op intellectueel ge bied zoomede op het gebied van het school wezen. Deze besprekingen hebben geleid tot de on derlinge uitwisseling van nota's tusschen de heeren dr. Ivan Krno, gezant van Tsjecho- Slowakije te 's-Gravenhage, en jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche za ken van Nederland, waarin de beide rege«>- ringen verklaren ten aanzien van dit onder werp tot overeenstemming te zijn gekomen. De samenwerking der beide regeeringen zal zich uitstrekken tot alle betrekkingen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst. De beide regeeringen zullen met name vergemak kelijken: de organisatie van universitaire leer gangen, voordrachten, studiereizen, de ver leening van beurzen aan studenten, de ver taling van wetenschappelijke en letterkundi gen werken, de ontwikkeling van nationale afdeelingen in de bibliotheken der beide lan den, de geregelde uitwisseling van officieele publicaties, de herziening van schoolboeken, het over en weer organiseeren van tentoon stellingen, concerten, tooneelvoorstellingen enz. De beide regeeringen zullen eveneens haar steun verleenen aan instellingen, welke geroepen zijn om de betrekkingen tusschen de beide landen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst te bevorderen. SLUITINGSAVOND ESPERANTO KINDERCURSUSSEN. Zaterdag had in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw de drukbezochte sluitingsavond plaats van de door de „Com missie voor Esperanto kindercursussen in scho- len te Haarlem" georganiseerde leergangen ini de internationale taal. In een korte openingsrede dankte de heer A. van Hoek namens de Commissie voor de ondervonden medewerking van autoriteiten, ouders en belanghebbenden. Cursusleiders (de heeren J. H. Dekkers en F. Koning) en leerlingen hebben met groote ambitie gewerkt, zoodat de cursussen een succes zijn geworden. De briefwisseling met jeugdige buitenlandsche geestverwanten is (onder toezicht van de cur susleiding) reeds in vollen gang. Het Esperanto-kinderzangkoor bracht eenige melodieuse meerstemmige liederen ten ge- hoore onder zeer grooten bijval. Aan de leid ster, mej. Truus Ligthart, werd door de meis jes en jongens een welverdiende bloemenhul de aangeboden. Hierna vond de uitreiking der diploma's en fraai geïllustreerde leerboekjes plaats door den algemeenen cursusleider, den heer J. H. Dekkers. Na de pauze ging op vlotte wijze een geestig één-actertje: „La malpermesata ludo" („Het verboden spel"). Tot slot nog eenige mooie Esperanto-liederen, waarvan verscheidene werden gebisseerd. Met een hartelijk dankwoord voor de groote belangstelling sloot de heer A. van Hoek deze voortreffelijk geslaagde bijeenkomst. Tijdens de pauze trok de smaakvol gearran geerde tentoonstelling van Esperanto-littera- tuur zeer de aandacht. ESPERANTO. Einde der kindercuxsussen. Indertijd heeft zich hier een commissie van esperantisten gevormd welke beoogde het onderwijs in esperanto onder de jeugd te be vorderen. Zij kreeg van het gemeentebestuur gratis de beschikking over een drietal school lokalen, waar door esperamtoleeraren belan geloos onderwijs werd gegeven, terwijl mej. Nelly Lichthart zich beschikbaar stelde voor het leeren van liederen. Nu de cursus ge ëindigd was, werd deze Zaterdagavond in het Concertgebouw eenigszins feestelijk besloten. Er werden aan de leerlingen, die voldoende vorderingen hadden gemaakt, keurig gecalli- grafeerde diploma's uitgereikt met een paar afleveringen van ,La juna vivo". Onder leiding van mej. Lichthart zongen de kinde ren een aantal liederen en. na het slotnum mer mocht de leidster van de leerlingen een bloemenhulde in ontvangst nemen. Tot slot een tooneelstukje La malpermesita ludo (het verboden spel) wat wel insloeg, hetgeen te begrijpen is, als men weet, dat een politieman het in slimheid tegen de jongens moest afleg gen. De heer A. v. d. Hoek, administrateur der commissie, zei, dat hij over het succes te vreden was en van plan was volgenden win ter met het werk voort te gaan, maarde financiën! Hij hoopte, dat het gemeentebe stuur de hand over het hart zou strijken en spoorde de aanwezigen aan zich een kleine opoffering te willen getroosten, wat ook wel succes had JUBILEUM P. ELSHOUT. Zaterdag herdacht de heer P. Elshout den dag. waarop hij voor 12V2 jaar in dienst trad bij de Perolin Company, Bakenessergracht alhier, waar hij de laatste jaren als expedi tiechef werkzaam is. De jubilaris werd toegesproken door den eigenaar der zaak, den heer J. C. Segerdahl, die hem een enveloppe met inhoud aanbood. Van het personeel ontving hij een salonlamp, een divankleed en een theeservies. Verder waren er verschillende bloemstukken. JAARVERSLAG SPAARNE-STICHTING. Wij ontvingen het jaarverslag der Spaar- ne-stïchting (afd. Haarlem van de Centrale Ver. tot behartiging van de Maatschappelijke* belangen van Zenuw- en Zielszieken) waar aan wij het volgende ontleenen: Het bestuur der stichting onderging geen wijziging. Het bestaat uit: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter R. A. Mees. secretaris Mr. P. E. Barbas, penningmeester. Mr. A. R. Andringa. Mej. C. C. M. Bierens de Haan. L. Broekhuizen. Mevr. I. Droag-Deckers. E. P. Schuyt. W. B. Smit. Met groote droefheid moge worden her dacht het overlijden van mevrouw Mees- Schucking Kool op 13 Januari 1937, hoewel vallende buiten het verslagjaar. De voortdu rende activiteit en de belangrijke diensten, door haar vooral in het beheer van het con sultatie-bureau voor moeilijke kinderen ge durende vele jaren betoond, blijft in dank bare herinnering bij onze Vereeniging voort leven. In dit verslagjaar werden 54 nieuwe geval len ingeschreven, nl. 25 man en 29 vrouwen. Hiervan waren oud-gestichtspatiënten van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort en van andere gestichten: 6 mannen en l'l vrouwen. Evenals andere vereenigingen daalde het aantal onzer leden regelmatig. De penning meester ontving aan contributies: 1932: 183— 1933: f 176.50 1934: f 144.50 1935: f 127.— 1936: f llö.— Moge deze daling voor allen een aanspo ring zijn, voor ons contribuanten te werven, opdat we ons werk als te voren zullen kun nen voortzetten. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) Kruisende Wegen. door LOKA. Snel zinkt de zon weg achter den woestijn horizon. De laatste stralen kleuren de einde- looze zandheuvels zacht rood, met grijze sche- duwen. Zelfs in dit zwakke licht kan men de lucht nog zien trillen. De koude nacht van Noord Afrika zal nu over de vlakte gaan strijken, maar de eerste zonnestralen van een nieuwen, gloeienden dag zullen haar nog onaf gekoeld vinden. Op ieder van de vier torens van het kleine fort staat een man, starend in het verdwij nend zonnelicht. Over enkele minuten zal de maan schijnen in een duistere wereld en de zandheuvels spookachtige vormen doen aan nemen. De mannen op de uitkijkposten zijn niet de eenigen die nog waken in het fort. Op de klei ne binnenplaats zitten twee mannen bij een kampvuur. Wanneer de wachten onraad waar nemen, moeten deze twee het bericht aan de geheele bezetting doorgeven. Deze voorzich tigheid is noodig, want een groote troep Ber-' bers is reeds dicht genaderd en ieder oogen- blik kan een snelle aanval verwacht worden. Burben, de groote sergant van de derde di visie van het vreemdelingen-legioen, zit bij het vuur, met zijn breede rug tegen den muur. Als de wachters van de torens alarm blazen, zal sergeant Burben de mannen gaan wekken, rustig alsof hij naar de cantine ging. Hij is ge boren voor dit legioen: leeft rustig ondanks het gevaar en zal eens den dood van legioen sergeant kalm aanvaarden. Naast hem, dicht bij het vuur, zit gehurkt de nieuweling, Fred Reynold. De derde divisie heeft drie dagen gemarcheerd door het gloeiende land, om de bezetting van dit fort af te lossen. De troep is nog vermoeid en dit is de gelegenheid waarvan de Berbers vaak profiteeren. Reynold voelt de vermoeidheid van den marsch nog in al zijn spieren: hij denkt aan den nader sluipenden vijand, aan de eenzame ligging van het fort. Het zal vier lange maanden duren, voor zij op hun beurt afgelost worden. Hij rilt. „Burben, je weet, dat ik niet bang ben maar de nacht is hier zoo vreemd". Sergeant Burben kent deze gesprekken in de lange nachten, steekt een nieuwe sigaret op en wacht af. ,3urben, de nacht is zoo stil en wij weten niet wat nadert achter die heuvels. Wij zijn hier overgeleverd aan de woestijn en aan de Berbers. Als ik het eens niet mocht overleven, dan „Vertel op". Sergeant Burben heeft hem even van ter zijde aangekeken. Hij zal het den jongen verder niet lastig maken en kijkt naar de gele vlammen, die zich slingeren om een grillig stuk hout. Reynold denkt lang na en begint dan: „je kent mij, nu al eenige maanden, als een on verschilligen kerel, als een zorgeloozen sol daat van het legioen. In den tijd van twee jaar ben ik zoo geworden in een uur tijd werd mijn vroeger leven kapot gemaakt". Hij kijkt naar den bewegingloozen sergeant, die staart in het vuur, en is tevreden. Twee jaar geleden werkte ik te Parijs op het kan toor van een groote Engelsche firma. Ik deed mijn best en maakte snel carrière. Het hoofd kantoor had zelfs het plan mij tot onder directeur van het Parijsche filiaal te benoe men, Mijn werk bracht mij in aanraking met zeer voorname personen, men mocht mij graag. Ik had een mooie toekomst voor mij. Mijn ouders waren zeer trotsch op mij. Mijn vader stamt uit een zeer oud, Engelsch ge slacht en was erg blij, dat ik de eer van de voorouders hoog hield. Toen, Burben, kwam het noodlot. Op een dag kreeg ik eenige zeer waardevolle en be langrijke documenten in bewaring. Dien avond zou er een bespreking plaats vinden en daar zou ik de documenten noodig hebben. Ik di neerde in een deftig restaurant de tasch met de papieren legde ik op een stoel naast mij. Voordat ik naar de bijeenkomst ging, opende ik haar nog eens, om zeker te zijn. De tasch was leeg. Alles wat er dien avond verder gebeurde scheen als in een droom tot mij te komen. Ik was zoo geheel van streek, dat ik volkomen verwarde antwoorden gaf, mij de juiste toe dracht niet meer kon herinneren en zelfs een onverschillige houding aannam. Den volgenden morgen werd ik door de di rectie ondervraagd en toen ik geen enkele aanwijzing kon geven, bleek het mij, dat men mij wantrouwde. Woedend wilde ik deze aan geduide beschuldiging weerleggen, toen ik be merkte, dat alle omstandigheden tegen mij pleitten. Misschien was het een fout, dat ik niet- ge tracht heb hen van mijn onschuld te overtui gen ik meende dat men het toch niet zou gelooven en wilde eerst zelf de bewijzen zien bijeen te brengen. Het was beter geweest, als zij mij bij de po litie aangegeven hadden. Misschien was mijn onschuld dan komen vast te staan. Ik werd direct ontslagen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond hield Vrijdagavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een feestelijke bijeenkomst naar aanleiding van den verkiezingsuitslag. De bijeenkomst werd o.a. bezocht door de heeren Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën, Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken, Dr. A. J. van Leu- sen, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, A. G. Boes, wethouder van Haarlem. A. Cas- sée. lid van den Gemeenteraad van Bloemen daal, Dr. S. Elzinga, oud-voorzitter der afd. Haarlem en tal van leden der Haarlemsche afdeeling. De zaal was stampvol, toen Mr. L. G. van Dam, secretaris van het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond de aanwezigen welkom heette. De verkiezingsr'tslag beteekent een overwinning van 't nuchter gezond verstand op den bluf. De N.S.V. is nog sterker versla gen dan verwacht was; Spr. had haar op 5 a 6 zetels geschat, de uitslag overtreft alle ver wachtingen. De N. S. B. heeft haar rol uit gespeeld; als er in Nederland ooit weer een nat. soc. dreiging komt, zal het van een an dere beweging met andere leiders zijn. Be langrijk is ook de daling van het aantal com munistische en rev. soc. zetels van 5 op 3. De kiezers hebben Berlijn en Moskou beide af gewezen en Nederland gekozen, Het vrijz. dem. levensbeginsel van vrijheid en ver draagzaamheid. van recht en sociale recht vaardigheid vindt in breede kringen weer- klank. Spr. dankt allen, die aan de actie heb ben medegewerkt en wekt op thans voort te gaan om de organisatie van vrijzinnig en de mocratisch Nederland te versterken. De heer A. Jongbloed, voorzitter der afdee ling Haarlem, voerde vervolgens 't woord. Spr. is verheugd over dezen uitslag. Door de drei ging van anderen is het Nederlandsche volk zic-h van de waarde der democratie sterker bewust geworden. Minister Oud constateerde, dat het Neder landsche volk zich na dezen verkiezingsuit slag veilig voelt. Het heeft- het extremisme geen kans gegeven en dit zal ook geen kans krijgen, mits de democratie zich goed houdt. De regeering heeft een moeilijken tijd gehad, waarin tal van offers van ieder moest wor den gevraagd. Wij danken den uitslag aan de kracht van ons vrijzinnig democratisch levensbeginsel; wij hebben de actie gevoerd door ons eigen beginsel naar voren te bren gen, aldus spr., Wij hebben niet gevraagd meerderen onzer naast een ander te zetten, doch zelfstandig onze actie gevoerd. Spr. riep de aanwezigen op aldus voort te gaan, op dat een volgend maal de stemmenaanwas zich in zetelwinst omzet. Minister Slingenberg achtte den uitslag een gevolg van drie oorzaken: het vrijz, dem. beginsel, dat zoo zegenrijk en mooi is, de can didates die zulk uitstekend werk hebben ge daan en de actie, welke op zoo hoog peil ge staan heeft. Nadat de verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, bleven de talrijke aanwezi gen nog tot laat in feestelijke stemming bijeen. De rest, Burben, zal je wel begrijpen. Mijn vaders gehechtheid aan tradities en familie eer, de moeilijkheid om met deze blaam een nieuwe betrekking te vinden. Na lang rond zwerven koos ik dit legioen". Plotseling legt hij zijn hand op den zwaren schouder van den sergeant en zijn stem trilt. „Onthoud deze geschiedenis, Burben, ver geet het nooit. Misschien heb ik niet lang meer te leven aan één mensch wilde ik nog de verzekering geven, dat ik onschuldig ben onthoud het!" Sergeant Burben schijnt hem niet meer te hooren. Hij gaat rechtop zitten en kijkt na denkend naar de glinsterende sterren. Hij schudt zijn groot hoofd en wrijft met de hand langs zijn kin. Dan, plotseling, kijkt hij on rustig naar Reynold, trekt hem vlak bij het vuur, om zijn gezicht beter te kunnen zien. „Was er iemand waarvan je dacht, dat hij het wel gedaan zou kunnen hebben iemand dien je wel eens verdacht hebt?" Fred kijkt hem verwonderd aan. „Ja, er was iemand later heb ik dat bedacht". „Hoe heette die kerel?" „Gérard Faunon". Burben leunt weer tegen den muur; hij kijkt -tevreden. Hij voelt zich zeker van zijn zaak en is weer de sergeant die zonder angst wacht houdt in de vijandige woestijn. Hij opent zijn jas en zoekt lang in de diepe zakken. Dan haalt hij een opgevouwen stuk papier te voorschijn. „Reynold, er zijn er niet veel zooals ik. Er zijn er maar weinig die niet kapot gaan in de woestijn, en er zijn er maar heel weinig, die niet bang worden 's nachts als de vijand rond trekt". Hij gooit het laatste stukje van zijn sigaret- in het vuur en gaat kalm voort: „Het zal on geveer een maand of zeven geleden zijn. Toen zat ik ook bij het vuur, net als nu, en in jouw plaats zat een ander te vertellen van zijn leven. De Berbers lagen op de loer; de jongen was bang en bekende mij een oude ge schiedenis. Ook gaf hij mij een stuk papier, waar hij het zelfde verhaal op geschreven had. Den volgenden dag werd hij doodgescho ten, bij het water-transport het papier heb ik sinds dien tijd bewaard". Langzaam brengt hij zijn breede hand naar voren en het gevouwen papier houdt hij vlak voor Fred's gezicht. Met zijn donkere oogen kijkt hij hem scherp aan en zegt dan, bijna bevelend „Hier, jij neemt dien brief. het is de be kentenis van Gérard Faunon. Over vier maan den worden wij afgelost. Als je dat overleeft en ook den terugtocht, keer er dan mee in jouw wereld terug. Good luck". COLPORTAGERELLETJES. Zaterdagmiddag hadden op verschillende plaatsen in de stad colportagerelletjes plaats, waarbij de politie enkele malen moest in grijpen. Op de O. L. Vrouwegracht werd tegen en kele colporteurs procesverbaal opgemaakt, omdat daar niet gecolporteerd mag worden. Toen deze colporteurs zich naai' de Kam pervest begaven, werden zij gevolgd door een volksmenigte, die een dreigende houding aannam, zoodat de politie deze menigte moest uiteendrijven. Daarbij hitste een der omstanders een hond tegen de politie op, die een der agenten aanviel, zoodat deze den hond slechts met de sabel van zich af kon houden. De eigenaar van den hond had zich inmiddels uit de voeten gemaakt en kon niet worden opgespoord. Op de Raalcsbrug werd Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf het publiek even eens uiteengedreven door de politie. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kosteloos zwemmen. Geachte redactie, Sta mij toe terug te komen op „Opmerkin gen van lezers" met den ondertitel: „Koste loos zweminderrricht" voorkomend in uw blad van 25 Mei. Onder dit stukje staat: „Wij gaven inzage van dit stukje aan den heer A. J. Meijerink, die het volgende schrijft": enz. Dit is een kleine vergissing. Het bewuste onderschrift was een deel van een brief van mij aan den inzender, vóór zijn courantenarti kel. Hij heeft u waarschijnlijk mijn brief aan hem getoond. De inzender beklaagt zich dat de zwemin richting aan de Houtvaart, waar kosteloos on derwijs wordt gegeven, wat ver uit de buurt is gelegen. Ja, misschien zou Inzender liever vlak naast zijn woning een zwembad wen- schen? Het gemeentebestuur van Haarlem zorgt op zeer goede wijze voor zwemgelegen- heid, hoewel het wenschelijk zou zijn, ook in Haarlem-Noord een kostelooze inrichting te bezitten. De gemeente-financiën verzetten zich nu nog daartegen. Wie werkelijk zwemmen wil leeren vindt daartoe in Haarlem en omstreken goede gele genheid. Het kost eenige opoffering, maar 't zwemgenot vergoedt die opoffering dubbel en dwars; bovendien worden gezondheid en vei ligheid gediend. Voorts schrijft de inzender, als hij over het schoolzwemmen schrijft: „Wat men nu over het algemeen laat doen is een beetje pootje baden en dan alleen nog maar boor de hoog ste klassen." Dit is onjuist. Vaak heb ik me overtuigd dat de dames en heeren die aan de schoolklassen zwemonderricht geven, dit met groote liefde en toewijding dden. Van enkel pootjebaden is absoluut geen sprake; alle leer lingen, ook de abonnés en de kostelooze zwemmers en zwemsters krijgen van de resp. onderwijzers, onderwijzeressen en het perso neel zeer behoorlijk onderricht. Meermalen heb ik de afzwemproeven bij gewoond en telkens weer trof mij de buiten gewoon goede zwemwijzen. door de zwemmers en zwemsters vertoond. Het Haarlemsche zwemonderwijs geniet in ons land een zeer gunstige reputatie. A. J. MEIJERINK.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13