BK Slager VAN BEAUMONT'S DU MEE Nederland op de Parijsche wereld tentoonstelling. (UN/T EN IXTHIEN. Voor de schoonmaak v. Riets Goederenhandel Reisbureau HYPOTHEEK beschikbaar geen dikte Het beste STAAL is voor BK! EMAILLE NTO ll'EiXBEEK WONINGINRICHTING ^0 M A A" N D A G 31 M E I 1937 HAAIEEM'S DAGBEAD KJ Ruimte en licht kenmerkt het Nederlandsche paviljoen. De inzendingen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons, ü.d. 29 Mei: Nederland's paviljoen, ons plekje grond op de Parijsche tentoonstelling, is hedenmiddag plechtig door minister Slotemaker de Bruine, vergezeld door minister Gelissen en omringd door den Nederlandsehen gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, den Franschen minister van handel Bastid, den commissaris-generaal Labbé. den Nederlandschen commissaris-gene raal ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, den voor zitter van het comité in Nederland mr. D. Cre- na de Iongh, geopend. Talrijk waren de land- genooten, die in ons paviljoen waren bijeenge komen om deze plechtigheid bij te wonen en tusschen die vele deftige jackets en hooge hoe den, tusschen de fraaie wandeltoiletten der dames vielen op de Zondagsche pakjes van onze Hollandschen arbeiders, die enkele uren tevoren nog volop aan den arbeid waren om de laatste hand te leggen aan de voorbereid selen. Zij hebben deel gehad aan het werk en op speciaal verzoek van minister Slotemaker de Bruïne, die zeer terecht meende, dat zij nu ook recht hebben te deelen in de eer, waren zij allen uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen. De Hollandsche vlag waaide dus vandaag in top op de Parijsche tentoonstelling en het moet voor allen, die in welke hoedanigheid dan ook, aan den bouw van ons paviljoen heb ben medegewerkt, wel een heele voldoening zijn geweest, dat, niettegenstaande de beken de moeilijkheden, waarmede onophoudelijk te kampen viel, toch op den vastgestelden da tum de opening geschieden kon. Sober en eenvoudig is die plechtigheid geweest: woor den van waardeering uitgesproken door de Fransche regeeringsvertegenwoordigers voor het land, dat zoo geheel in zijn stijl een pavil joen heeft gebouwd, waaruit alle grootspraak gebannen is, een paviljoen ook, dat logisch is, helder, geheel beantwoordend aan het gestel de doen. Woorden van waardeering ook der Nederlandsche sprekers voor Frankrijk, dat in deze moeilijke tijdsomstandigheden een dergelijk plan opvatte en doorzette. Orgelspel op het prachtige orgel, ontwor pen door F. A. Eschauzier en uitgevoerd door H. W. Flentrop te Zaandam, wisselde deze re devoering af en hierna kon minister Slotema ker de Bruïne het paviljoen geopend verkla ren ons eigen stukje land, dat ongetwijfeld tusschen al die buitenlandsche paviljoens, die soms paleizen zijn, de vergelijking schitterend zal kunnen doorstaan. Uiteraard leent een officieele opening zich er niet toe in détails een paviljoen te bezichti gen, zoodat we voor heden willen volstaan met een algemeenen indruk. En dan moet het ons onmiddellijk eerlijk en objectief van het hart: Nederland komt eens te meer uitstekend voor den dag! Misschien zal er critiek worden uitgeoefend op het uitwendige door degenen, die hier een specimen van uitgesproken Nederlandsche ar chitectuur verwacht hebben. Maar dan zouden wij op onze beurt willen vragenwat is Neder landsche architectuur? En we zouden zelfs verder willen gaan en vragen: bestaat er eigenlijk wel een moderne Nederlandsche ar chitectuur? Bestaat er „überhaupt" wel een moderne nationale architectuur? Door zijn soberheid, zijn strakke lijnen heeft het mo derne juist afstand gedaan van individueele kenteekenen, het nivelleert alles, zoodat men niet kan spreken van een specifiek Holland sche, Fransche. Engelsche of welke andere na tionale architectuur dan ook. Het is modern, en daarmede is alles gezegd. Windmolens en trapgevels zijn nu eenmaal uit den tijd en daar op deze tentoonstelling niet gevraagd wordt haar hetgeen „was", rnaar naar het geen „is", heeft de architect wel moeten offe ren aan den alles nivelleerenden modernen tijdgeest. Op deze wijze opgevat heeft ir. J. H. van den Broek een paviljoen gebouwd, dat onge twijfeld tot de allerbeste van deze enorme tentoonstelling zal behooren. Klaar en duide lijk heeft hij de opdracht uitgevoerd, die hem gegeven was: een tentoonstellingsruimte te ontwerpen, waarin de producten van Neder landsche moderne kunst en industrie het voordeeligst mogelijk zouden uitkomen. Hij is er in geslaagd een indruk van ruimte, van grootschheid en vooral van licht te scheppen, die werkelijk buitengewoon is. Door den groo- ten dubbelen glazen lengtewand, die tegelijk de warmte buitensluit gevaarlijk experi ment, dat wonderlijk goed geslaagd is laat hij een vloed van zonlicht binnendringen, dat weer getemperd wordt door de afscheidingen der diverse stands, door binnenmuren zelfs, die daar waar het noodig is, zooals bijv. in de afdeeling religieuze kunst, een stemmiger at mosfeer schept. Wanneer men dit geometrisch gebouwde paviljoen binnentreedt, dan ziet men als het ware een heele film van mooi en arbeidend Nederland zich afrollen in een reeks prach tige kunstfoto's, waarvan het beeld telkens onderstreept wordt door de grappige barokke poppetjes van Piet Worm. Maquettes van aërodynamische treinen naast de koddige spoorwagentjes van vijftig jaar geleden il- lustreeren overduidelijk hoe veel aangenamer het reizen in ons vaderland is geworden, ter wijl Fokker met zijn modellen van vliegtuigen de moderne snelverbindingen oproept. Aller- charmantst is hiernaast het zaaltje van de Holland-Amerikalijn met de reconstructie van verschillende zalen, zooals deze op de „Nieuw-Amsterdam" ingericht zullen worden en waar de illusie van werkelijkheid nog ver groot wordt door het klotsende water in een bassin achter de railing. Een groot muurvlak wordt door de P. T. T. ingenomen, waarop op futuristische bijna re volutionaire wijze de ontwikkeling van ons postwezen in al zijn geledingen, van trek schuit tot radio wordt gedemonstreerd. Een verder trekt een schitterend-verzorgde typografische inzending de aandacht, terwijl zijden, katoenen en wollen weefsels overdui delijk bewijzen, dat de moderne techniek vol komen in staat is zulke machines te con- strueeren, dat het denkbeeld van den artist volkomen zuiver weergegeven kan worden. De geheele breedtemuur van het paviljoen wordt in de zaal voor religieuze kunst ingeno men door een groot fresco van Charles Eyck: het is de weg naar religiositeit langs den weg der kunst. Prachtige geciseleerde kelken van kostbaar metaal, fijne borduurwerken, een juweel van een gebrandschilderd raam door Joep Nicolas scheppen hier een heel aparte sfeer. Het is alsof dit deel van het paviljoen geheel opzichzelf staat, waartoe zeer zeker bijdragen de enkele treden, die men van de hoofdzaal uit moet afdalen en het feit, dat een binnenmuuur het paviljoen hier tot op zijn halve breedte in tweeën scheidt. Bijzon der fraai is eveneens het orgel, dat tijdens de openingsplechtigheid door den organist Van der Horst bespeeld werd en wonderlijk mooi de ruimte vulde. Van hier uit komt men in de afdeelingen, waar interieurs zijn tentoongesteld, doch hoe origineel ze ook mogen zijn, de vrijgezellenka- mer kan ons toch heusch niet naar het bachelorsleven doen terugverlangen. Dan daalt men af naar de Indische afdeeling en onmiddellijk valt de decoratieve aanleg der Balineesche kunstenaars op in de mas kers van oude vrouwen of in de gestyleerde dieren, die zij uit het harde hout hebben ge kapt. Met maquettes wordt een aanschouwe lijk beeld gegeven dei- Indische cultures, ter wijl reliëfkaarten de geweldige irrigatiewer- ken, noodzakelijk voor de rijstvelden, aange ven. In een hoekje zitten een paar Javaan- sche vrouwkes in inlandsehe dracht ijverig te batikken, verheugd lachend, wanneer een oud- Indischganger tusschen al die vreemde ge zichten in h.et Maleisch een praatje aan knoopt. En dan komen we in de laatste afdeeling, waar op een groote kaart aanschouwelijk de drooglegging van de Zuiderzee is voorgesteld, waar men een Nederlandsch arbeidershuis kan bewonderen en waar men ook last, but not least, een heerlijken kop Java-koffie kan ge nieten na al de vermoeienissen van dezen rondgang. J. W. K. HET TOONEEL Rotterdamsch Hofstad Tooneel KINDERZEGEN. Wanneer de tegenwoordige jeugd werkelijk zoo is, ais G. Sheild Donisthopre ze in het Za terdagavond door Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel in onzen stadsschouwburg gespeelde „Kinderzegen" teekent, dan moeten de ouders wel ijzerstei'ke hoofden hebben. Goeie genade, wat was dat 'n lawaai en 'n herrie op het tooneel met die kinderen van mevrouw Clare Lawrence! Tegenover zulke jeugd ga ik mij bepaald oud voelen. Het was me 'n bende, maar laten wij bekennen, dat mama Lawrence er zelf groote schuld aan had, dat het met al die egoistische kinderen een huishouden van Jan Steen geworden was. Zij schreeuwden en gilden maar door elkaar heen en als zij niet tegen elkander ratelden dan was het door de telefoon, die geen moment ongebruikt bleef, Van wat ze zeiden, verstond je niet de helft, maar dat was ook niet noodig, want het was absoluut van geen beteekenis en het was enkel de bedoeling van de regie om ons, toeschou wers, den indruk te geven van een roezemoezig gezin, wat dan ook uitstekend gelukt is. Maar vier tafereelen aldoor in zoo'n herrie te zitten is wel wat te veel gevergd, vooral, wanneer er zoo goed als niets gebeurt, dat eenigszins van belang is. Wanneer eindelijk tante Stella, die in de oogen van haar familie het zwarte schaap is, omdat zij vier mannen heeft gehad, binnenkomt, krijgen wij wat rust. Tante zal haar zuster Clare helpen en is ook aardig op weg wat orde in het gezin te brengen, als Clare zelf de boel bederft en aan het slot is het daar in het huis van mevrouw Laurence dezelfde ongeregelde bende als in het begin. Wij zouden het alles heel goed hebben ge vonden, wanneer wij met al dat lawaai ook wat handeling hadden gekregen, maar die was vrijwel zoek in dit blijspel. Tante Stella doet tenslotte ook al heel weinig meer dan de meisjes op vriendelijke wijze te beduiden dat zij ook zelf wel eens wat kunnen uitvoeren. Dat is vrijwel alles en van resoluut ingrijpen is geen sprake. En zij dreigt de boel nog lee- lijk in de war te jagen, als zij bijna den „ge liefde" van een van haar nichtjes in de wacht sleept. In dat gedeelte naderen wij met al die verwarringen dan nog gevaarlijk dicht de klucht. Erg belangrijk is dit blijspel van Donisthopre' niet. In de schildering van dat ontredderde gezin is het wel amusant, maar daar blijft het dan ook bijEn wij willen op het tooneel ten- slotte ook nog iets anders zien dan enkel milieuteekening. Zoo nu en dan dachten wij bij dit blijspel even aan „Het Nest", maar de schrijver van dit Oostenrijksche stuk had toch vrij wat meer te vertellen dan de auteur van Kinderzegen en had vooral een veel belang rijker moeder in het „nest" geplaatst dan Donisthopre. Het stuk werd overigens in een zeer vlot tempo heel levendig en „natuurgetrouw" ge speeld. Het was ons soms, of wij midden in de bende zaten. Voor de regie van mevrouw Ranucci Beekman dan ook niets dan lof. Adrienne Canivez, Guus Os ter, Enny Meu nier en Paul Steenbergen speelden de egoïsti sche kinderen met entrain en geestig en gaven elkander in spel weinig of niets toe. Het was een voortreffelijk kwartet „kinderen", dat ik van harte gun aan anderen, indien ik er zelf maar niet mee behoef te verkeeren. Mevrouw Ranucci speelde zelf de goedige moeder en zij deed dit met al haar intelligentie van actrice, wat nog niet wil zeggen, dat zij een intelligente moeder was. Vera Bondam zagen wij in de gedaante van tante Stella, de vrouw met de vier mannen, die nog kans zag een vijfde te veroveren. Zij speelde de rol amu sant en overtuigend. Dick Verbeek had weinig moeite met Ronnie Trent, den wat conventio- neelen Don Juan en Joekie Broedelet knapte het rolletje van Pearson, de jongé huishoud ster in het woelige gezin, naar behooren op. Zoo werd het een zeer vlotte en drukke opvoe ring van een wat onbeteekenend, mager stuk, waarmee het publiek van de invitatie-voorstel ling zich wel heeft vermaakt. Vanavond nog een volksvoorstelling van Des Duivels Prentenboek „tot sluiting van het seizoen" en dan gaan de deuren van onzen Stadsschouwburg weer voor drie maanden dicht. Oef! zucht uw recensent, die het dit seizoen werkelijk druk genoeg heeft gehad. J. B. SCHUIL. HEEMSTEDE EEN SPOORWEGBOOM DIE PLOTESELING DAALDE. Zondagmiddag reed op den Spoorweg aan de Zandvoortschelaan een luxe auto be stuurd door S. P. E. te Heemstede tegen een der spoorboomen aan. De autokwam uit de richting Zandvoort en moest wachten voor de gesloten hoornen. Nadat de boomen waren geopend reeds hij door, doch toen hij bij den tweeden afsluitboom genaderd was, ging de boom omlaag en kwam op de motorkap te recht, waardoor de voorruit van de auto en de kap werden beschadigd. De afsluitbooom werd eveneens beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak waardoor de tweede boom plotseling daalde HILLECOM Rijwieldief ontsnapt. De politie staat voor een raadsel. Vrijdagmiddag werd in Benne'broek een wijwiel ontvreemd, dat eenigen tijd voor een café aldaar was geplaatst. De eigenaar deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel bij de politie, maar ging zelf naar Haarlem waar hij een speurtocht langs de verschil lende rijwielbergplaatsen begon. Deze speurtocht werd met succes bekroond, want in een der stallingen werd inderdaad het karretje ontdekt. De eigenaar begaf zich naar de Haarlemsche recherche, die een post bij de rijwielstalling plaatste. Ook dit had susces, want Zaterdagmiddag omstreeks half een kwam de nies vermoedende zwijntjes jager het karretje terughalen, waarop hij on middellijk in arrest werd egsteld. Aanvankelijk ontkende de man P. van B. genaamd, hardnekkig iets van de diefstal af te weten, doch weldra viel hij door de mand. Van B. bleek een oude bekende van de politie te zijn, die reeds herhaaldelijk wegens strooperij en kleine diefstallen werd veroor deeld. Daar men op het politiebureau te Benne- broek niet over goede en veilige cellen be schikt, achtte mij het raadzaam, van B. in verband met het verdere onderzoek naar Hil- legom over te brengen. Daar werd hij gefo tografeerd, waarna men hem enkele oogen- blikken in een lokaal opsloot, teneinde de ap paraten geraad te maken voor het nemen van vingerafdrukken. Toen men na enkele oogenblik- ken terug kwam, om van B. te halen, was de vogel gevlogen, zonder eenig spoor achter te laten. De Hillegomsche politie staat hier voor een raadsel, aangezien men niet begrijpt, hoe van B. er in is geslaagd uit het lokaal te ontsnap pen, dat geen enkel spoor van braak of ge weld vertoonde. Onmiddellijk is een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch tot nu toe is men er niet in geslaagd den voortvluchtigen dader, wiens signalement onmiddellijk is verspreid, te achterhalen. NIEUWE UITGAVEN Herdrukken. Van het aardige boekje „Bezoekuur" van Anke Servaes verscheen bij de Hollandia- drukkerij een tweede goedkoope druk, met teekeningen van Henri van de Velde. Bij Van Holkema en Warendorf N.V. verscheen de der- druk van „Kleine Levens" van J. P. Zoo- mers-Vermeer. I - Socialistische Staatsvernieuwing. Onder dezen titel is in de serie Religieus- Socialistische Vragen, uitgegeven voor de Arbeidersgemeenschap der „Woodbrokers in Holland" bij Van Loghum Slaterus' U. M. te Arnhem, een boek verschenen van Dr. M. van der Goes van Naters. De schrijver ver klaart in zijn voorwoord, zich te richten „ook tot de niet-socialistische democraten, die er recht op hebben te weten, hoe de S.D.A.P. zich eeA weerbare democratie denkt." Handboek voor de rubberwaarden. Samengesteld door de firma B. Sanders Ezn., commissionairs in effecten te Amster dam, is de jaargang 1936 van het Handboek voor de Rubberwaarden verschenen. Waakzaamheid. Het Comité van Waakzaamheid van anti- nationaal-socialistische intellectueelen, dat zich de cultureele bestrijding van het natio- naal-socialisme ten doel stelt, is eenigen tijd geleden begonnen met de uitgave van een serie brochures, waarin een keur van Neder landsche intellectueelen het gevaar van het nationaal-socialisme op verschillend gebied beschouwt. Prof. Dr. Ph. Kohnstamm is de schrijver van de eerste brochure „Het nationaal-socia lisme als geestelijk gevaar". De voorzitter van het Comité, Prof. Dr. H. J. Pos, heeft deze eerste brochure van een inleiding voorzien. De tweede uitgave in deze reeks is van de hand van den bekenden jong-Katholieken literator Anton v. Duinkerken, de „Katholi cisme en Nationaal-socialisme" behandelt. Het is de bedoeling, dat oa. Dr. G. Horreüs de Haas. Ds. J. J. Buskes, Prof. Mr. W. A. A. Bonger, Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, Dr. W. Banning, Dr. Menno ter Braak, Dr. D. Loenen aan deze brochures medewerken. Rijw. Rijwielhandel! Nieuwe 19 gulden WielrijtL! Holl. Rijw. m. Boschl. 29 gulden Rozenheek, Schagchelstraat zes ZIEKENVERVOER Vakkundige bediening Billijke tarieven TELEFOON 14903 BOUCKAERT Welf en Archshoe houdt de voeten jong. JAC. VAN MARIS (Welfspecial.) Barrevoetestraat 19, Tel. 15051 karpetten, loopers, tafelkleeden, gordijnen, vitrages, heerencos- tuums, dames- en heerenregen jassen, meubelen enz. Gemakkelijke betalingscond. KLEVERLAAN 80 en TRAPPEN in alle modellen en prijzen d' oude zaak in de SCHAGCHELSTRAAT Maatschappij biedt HEERENKLEEDING aan NAAR MAAT vanaf ƒ5.— p. mnd., betere genre. Vraagt inzage stalencollectie. Coupeurs bezoeken U door geh. land. Br. nr. 6367 Bur, v. d. Blad, ZONDAG 6 JUNI: Antwerpen met boottocht op de Schelde 3.75 Ouwehand's Dierenpark te Rhe nen met entree 2.15 Montferland en Arnhem 2.50 6 dagen RIJN42.50 Vertrek 7 Juni. Vraagt ons gratis REISPROGRAMMA 1937. Kruisweg 27 Telef. 16166 Rozenstraat 13, Telef. 12566 OPKLAPBEDDENPALEIS Grootste sort, in opklapbedden ombouwen m. boven- en zijl ten ook verticaal en buiten- maatsche, 30 modellen. Bedstel- len, dekens alles prima. Opklap- bed met mass, ombouw 8,~ 2-pers. 14.75. Ie klas, 15 j. gar. ORIONWEG 8 (gesloten huis) Telefoon 23932 HAARLEM-NOORD tot elk bedrag. Rente 4 pet, Inl.: F. A. GROEN', Parklaaii 23. Beschikbaar groote, goed en geen moeheid meer door Van der Linden's Zeeuwsch volkoren brood. Het beste staal dat de hoog ovens produceeren gaat naar Kampen, naar de fabrieken van BK, Daar wordt het tot bijna onverwoestbare jannen geperst pannen uit eén stuk en vervolgens zorgvuldig geëmail leerd in de bekende frissche, vroolijke BK emaillekleuren. Het merk met het Keteltje, dat alle deskundige zaken zoo gaarne verkoopen. JoiF TVRuV Van oude renommee! brieken v/h H. Berk Zoor», Kamper Emallle Goede coupe behoeft geen krans! Goede coupe wordt met den eersten P oogopslag opgemerkt en altijd ge- Nwaardeerd! Ze vindt uit zichzelf |den weg naar succes? BOnzc Damesmantels Snebben allen 9 die praeht-coupe?die voorname 11 jn9 die rustig doch direct op den voor» grond treedt 8 e en be wond er cl I wordt Stoffen en dessins vormen hfierme«|eri voortdurend één ehlc geheel! Zó» komt U bij ons van bewondering! tot koopen! PLEIN 10 MODEHUIS HAARLEM ETALEERT HEDEN SCHITTERENDE MODERNE SLAAPKAMER, eiken met noten, geheel compleet met 3-deurs kast (hang en leg), ronde hoeken, spiegel, van binnen keurig afgewerkt 92.50 STROOMLIJN FAUTEUIL STELLEN, eiken, losse veerende zittingen, zeer zware uitvoering.59.— STROOMLIJN CRAPAUD STELLEN, zeldzaam mooi 68.— MAGNIFIEKE ENGELSCHE EETKAMER, buitenge- woon fraai model, bekl. met de allerbeste velours of moquette naar keuzein prijzen f van ƒ98.—, ƒ109.—, 155,— DITO ENGELSCHE SLAAPKAMERS, Old Finish, van binnen mahonie gespoten, een rijke kamer, voor slechts 137.— DRESSOIRS, keurig en toch goedkoop18.75 SCHUIFTAFELS, 7 diverse soorten, vanaf 8.90 BEDSTELLEN, 2-persoons, compleet vanaf16.— Al onze meubelen zijn ZEER ZWAAR, OERDEGELIJK, grootendeels zelf gemaakt en volkomen gegarandeerd. Echte VAN BEAUMONT'S KWALITEIT. Reeds 30 jaar be kend. Franco bezorging per eigen auto. Gekochte goe- dren worden zoo noodig gratis bewaard. JANSWEG 50 TELEFOON 13651 HAARLEM ffiKusQeau het eojgset, dat sltmlc maakt- dat prettiger 5 4 zen -soepeler in -het^'dra- geh is, dat sfe.imt e»\;j vormtf 't^s^pn^Qpvee^beiang,,/;: een«rbéfer corset! Voor Uw uiterlijk^ maar ook :'s voor Uw gezondheid, Alle baleinem-zijn extra j! onderlegd. Zijiluitlng-corset, extra solide. lang model met rug-vetersluiting, ver sterkt voorpand, n 75 jan-O. Opgericht 1886 30 Filialen AM5TERDAM (10 Filialen), HAARLEM, LEIDEN. DEN HAAG (7 Filialen), ROTTERDAM (4 Filialen). ARNHEM, APELDOORN, DEN BOSCH. EINDHOVEN, TILBURC. UTRECHT, HILVERSUM HAARLEM: Groote Houtstraat 71, hoek Gedempte Oudegracht, Tel. 13020 HEERENKLEEDING. Eerste klas huis levert PRIMA CONFECTIE EN MAATKLEEDING in 12 maandelijksche termijnen. Zichtzending op aan* vraag. Brieven onder nr. 6215 a. h. Bur. van dit Blad.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14