Slachtoffers van het water. AKKERTJES CACHETS) Dr. H. Colijn bij de Koningin. 60 CENTS PER VYF Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap. Vijf badplaats-dialogen MAS ND AG 31 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Zes menschen verdronken. Velen hebben in de afgeloopen dagen ver koeling in of bij het water gezocht, met als noodlottig gevolg, dat verschillende personen zijn verdronken. Zaterdagavond te kwart voor zeven is een vijftienjarige jongen, Kimmenade genaamd, bij het zwemmen in de Roosendaalsche en Steen- hergsche Vliet nabij het Gastelsch veer ver dronken. In een badinrichting verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de Voorburgsche bad- en zweminrichting zekere de J. bij het zwemmen verdronken. Het onge luk werd gemerkt doordat na de sluiting het badhokje van het slachtoffer gesloten bleef. In verband daarmede is men gaan dreggen. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. Op een gevaarlijke plek te water gegaan. Zondagmiddag is de 19-jarige A. M. uit Am sterdam, tijdelijk woonachtig te Hilversum, bij het zwemmen nabij de haven van Huizen ver dronken. Deze plek is zeer gevaarlijk door de trek, welke de zee er door de diepe vaargeul heeft, en elk jaar eiseht zij hier slachtoffers. M. was met zijn broer en een vriend er op uit getrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M., die de zwemkunst bij lange na niet goed ver stond, begaf zich te water, aanvankelijk wa dend. Verderop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De vriend zag het gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te houden, doch uit eigen lijfsbehoud moest hij M. spoedig laten schieten. Deze ver dween toen in de diepte. Een hem toegewor pen reddingboei bereikte hem niet meer. In de Maas geraakt. De elfjarige W. de Kolf, wonende aan den Goudschesingel te Rotterdam is Zaterdag middag tijdens het spelen op de glooiing aan de Maas bij de Wilhelminakade aldaar afge gleden, te water geraakt en verdronken. In een wiel terechtgekomen. Zondagmiddag omstreeks half twee was de achttienjarige boerenzoon M. Bouw te Erp met eenige vrienden gaan baden in het riviertje de Aa, dat terplaatse zeer ondiep is. Plotseling geraakte B. in een wiel en zakte in de diepte. Daar de jongen niet zwemmen kon, slaagde hij er niet in. zich te redden, terwijl zijn vrienden evenmin de zwemkunst machtig waren. Zij trachtten nog met behulp van een stok den drenkeling de helpende hand te bieden, doch deze poging mislukte. Na eenige uren dreggen werd het lijk van den jongen uit het water op gehaald. Het slachtoffer was de oudste zoon uit een huisgezin van elf kinderen. Bootje gekanteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag om twee uur was de 27-jarige J. Schalk, wonende in de Houtstraat te Eindhoven, met twee vrien den op het Wilhelminakanaal onder Best tus- schen den Rijksweg en de spoorbrug aan het visschen. Op een gegeven moment kantelde het bootje om, waardoor alle drie personen te wa ter geraakte. S., die blijkaar niet zwemmen kon, zonk onmiddellijk, terwijl de twee anderen zicht op het droge konden brengen. Dimrtetoeslag van 5 Voor Indische ambtenaren met een salaris beneden ƒ300 per maand. BATAVIA, 29 Mei. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat met in gang van 1 Juni 1937 in geheel Indië, uiteraard uitgezonderd die streken, waarin reeds een gelijke of een hoo- gere toeslag was verleend aan ambtenaren met een maandelijksch inkomen van minder dan f 300, een duur te toeslag van 5 pcrocent is toe gekend, op de normale en overgangs- Hierdoor mag het gezamenlijk inkomenkom bezoldiging, met een minimum van f 1, Hierdoor mag het gezamenlijk inkomen het bedrag van f 300 's maands niet overschrijden. (Aneta) B. PONSTEIN VOORZITTER VAN DEN A. N. T. B. Tot voorzitter van den Alg. Ned. Typogra fenbond is gekozen de heer B. Ponstein, als opvolger van den onlangs overleden heer F. v. d. Wal. Het voorstel om twee secretarissen te be noemen tot dusverre was er slechts één en daarvoor de bestuurders J. A. Hippe en A. H. G. Blankenstein te benoemen, werd even eens aangenomen. Het hoofdbestuur kreeg volmacht om, wan neer mocht blijken, dat de werkzaamheden door de tegenwoordige bestuursformatie niet kunnen worden verwerkt, een oproep te doen voor een vijfden bezoldigden bestuurder. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN Zaterdagmorgen is de Ned. Ver. tot bevor- dering van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten in algemeene jaarvergadering in hotel Atlantic te Rotterdam bijeengekomen onder voorzitterschap van nar. j. N. J. E. Heer- kens Thijssen. In zijn antwoord op enkele gestelde vragen deelde de secretaris de heer J. F. Detiger me de, dat tweemaal adressen uit het particulie re bedrijfsleven aan den minister zijn ge richt, waarin geklaagd wordt over deloyale concuiTentie door de werkplaatsen van de A. V. O. Deze adressen zijn in handen van het bestuur gesteld. Het bestuur heeft geantwoord dat van concurrentie hier geen sprake is en dat men uitsluitend er naar streeft ai'beids- gelegenheid te scheppen voor onvolwaardige krachten. De begrooting voor 1937, sluitend met een post van 11.800 werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren dr. L. Heijermans, prof. dr. L. v. d. Horst, dr. N. M. Josephus Jitta, dr. C. T. Kor- tenhorst en G. W. J. van Sierenberg de Boer werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van nor. L. Lietaert Peei'bolte werd het alge meene stemmen gekozen dr. C. van den Berg. directeui'-generaal der Volksgezondheid. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. 's Middags is de vereeniging officieel ten stadhuize ontvangen. In de namiddagvergadering zijn de prae- adviezen van dr. J. P. Bijl, directeur van het instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden en dr. P. A. van Luyt, medisch advi seur bij den Centralen Dienst der Arbeids inspectie over preventieve geneeskunst in verband met de belangen der onvolwaardigen behandeld Op$lei& komen "AKKERTJES" goed van pas. want hoe licht kan men door hoofdpijn, kiespijn, 'n opkomende verkoudheid overvalien worden, 'n "AKKERTJE" zorgt, dat Uw reisgenot niet door zulke kwaaltjes wordt bedorven. Maar ook juist op reis kan men ge woonlijk niet precies krijgen wat men noodig heeft. Zorg er daarom voor, bij Uw bagage 'n doosje "AKKERTJES" te pakken. Let vooral op nevenstaand handelsmerk. Uw waarborg voor echt heid. want aan waardelooze naboot singen heeft men immers toch niets! Nederlandsch Product- Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 53 ct« Zakdoosje, 8 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) De regeeringspersdienst meldt: H.M. de Koningin heeft Zaterdag middag te drie uur ten paleize Huis ten Bosch, ter conferentie ontvangen den minister van Staat dr. C. Colijn. PROF. DR. J. VAN GELDEREN LEGT VERSCHILLENDE FUNCTIES NEER Prof. Dr. J. van Gelderen, die tot lid der Tweede Kamer is gekozen, heeft ontslag ge vraagd als Indisch hoofdambtenaar, tijdelijk ter beschikking van den minister van Ko loniën, en al zijn andere functies neergelegd, uitgezonderd het voorzitterschap van het In ternationaal Rubbercomité. Jlir. Mr. C. Dedel wordt secretaris van den Prins. Bij koninklijk besluit van 28 Mei 1937 is H.Ms. jachtjonker en ko ninklijk houtvester jhr. ir. W. G. Röell op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontheven van zijn tijde lijke betrekking als waarnemend secretaris van Z. K. H. Bernhard, prins der Nederlanden, onder dank betuiging voor de door hem in dezen werkkring bewezen diensten. Bij koninklijk besluit van 28 Mei 1937 is, met ingang van 1 Juni 1937, H. Ms. kamerheer in gewonen dienst jha\ mr. C. Dedel: le. eervol ontheven van zijn functie als kamerheer in ge wonen dienst; 2e. benoemd tot ka mer-heer in buitengewonen dienst, ter beschikking van Z. K. H. Bernhard, prins dea* Nederlanden, alsmede tot particulier secretaris van hoogstder- zelve. 100ste geboortedag van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman herdacht. Kranslegging te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van de herdenking van zijn lOOsten geboortedag hebben het hoofdbestuur van de Christelijk-Historische Unie, commis sarissen, directie en hoofdredactie van het dagblad „De Nederlander" en de Chr. Histo rische kieskringen te 's-Gx-avenhage, Scheve- ningen en Loosduinen Zaterdagmiddag op het graf van den grooten staatsman jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage een drietal kransen neergelegd. Het was een eenvoudige, sobere en indrukwekkende plechtigheid. Verschillen de vooraanstaande leden van de Christelijk- Historische Unie waren ex-bij tegenwoordig. O. m. werden opgemerkt de leden van het hoofdbestuur staatsraad mr. J. Schokking, prof. De Zwaaxi en de heeren Snoeck Henke- mans, Tilanus, Ter Haar en Henkels; voorts commissarissen, directie en leden van de hoofdredactie van „De Nederlander", familie leden van wijlen jhr. de Savornin Lohman en vele anderen. Namens het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie legde staats- x-aad mr. Schokking een groote krans op het graf. De heer Schokking sprak daarbij de vol gende woorden: „Gedachtig aan het woord uit de Heilige Schx*ift: „Gedenk uw voorgangex-s", herden ken wij hi grooten eerbied en diepe dank- baai-heid onzen grooten voorganger de Sa vornin Lohman, die groot was, omdat hij klein was voor God". Namens commissarissen, directie en hoofd redactie van „De Nederlander" legde de heer Ter Haar vervolgens een bloemstuk op het graf. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar de aula, waar de voorzitter van den Haagschen kieskring der Chr. Hist. Unie, de heer Tilanus, een korte gedachtenisrede uit sprak. NIEUWE GEZANT TE PRAAG. Naar wij vernemen zal mr. dr. L. Kaï'stens, thans h. ms. gezant te Warschau, in gelijke hoedanigheid benoemd worden te Praag. BLUE GILLETTE MESJES MET SLEUF EN ELECTRISCH GEHARD HEBBEN 0 hardere snijkanten O scherpere snijkanten s O langeren levensduur. (Adv. Ingez. Med.) Felle aanval op de circulaire van minister de Wilde. De vrouw en het onderwijs. Wordt zij buitengesloten Zaterdagmiddag werd de jaarlijksche alge meene vergadering van de Ned. Vereeniging van Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap voortgezet met het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse mej. L. Ort. Uit dit verslag bleek dat het ledental der vereeni ging iets is gestegen en wel van 2390 tot 2407. Bij de Bestuursverkiezing werden gekozen mevr. A. M. Bossevainvan Lennep uit Am sterdam, mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, terwijl als secretaresse en penningmeesteresse werden gekozen mej. L. Ort uit Den Haag en mej. mr. C. van der Valk uit Amsterdam. De aftx-edende bestuursleden mej. mr. J. C. van Es uit Amsterdam en mr. N. C. J. M. Kappeyne van de Copello werden herkozen. Mevr. J. Polak—Kiek uit Amsterdam, Mevr. J. W. Hui- zengaHuisman uit Leeuwarden, ïxir. B. C. Goudsmit uit Amsterdam en mejdr. M. A. Tel le gexi uit Utrecht waren niet herkiesbaar. MejRosa Manus bracht na de pauze verslag uit van de internationale beweging. Zoowat alle landen passeerden de revue. Aan het verslag ontleenen wij o.m. dat in Frankrijk nog steeds geen vrouwenkiesrecht bestaat. In Duitschland worden de mogelijk heden voor de vrouwen steeds minder. Aan den anderen kant waren ook eenige successen te melden o.a. de verkiezing van vele vrouwen in het Finsche parlement en de uitbreiding van het aantal vrouwelijke arbeiders in de Sovjet Unie met 5 millioen. Het Comité voor Vrede en Ontwapening heeft op een speciale conferentie te Kopenhagen een driejarenplan aangenomen voor de opvoeding van de jeugd in de vredes- gedachte. Ook -iio. het Vredespavilloen op de Parijsche wereld-tentoonstelling is een afdee- ling aan de vredesorganisaties, waarin het vrouwencomité een belangrijke plaats inneemt, gewijd. Na de verslagen van de internationale co mitéleden bracht mevr. dr. Posthumusvan der Goot verslag uit namens het Jongeren Werkcomité. De propaganda die het afgeloopen jaar is gevoerd, is blijkens het verslag, zeer krachtig geweest. Vooral de populaire huts potclubs die te Amsterdam zijn begonnen sloegen zeer in en werden in talrijke plaatsen nagevolgd. De px-opaganda zal in het komende jaar gericht zijn op het thema: De maat schappij heeft behoefte aan vrouwelijk inzicht en de psychologie van de vrouw in haar taak buiten en in haar gezin. Verder bestaan er plannen om te Amsterdam een cursus voor spreeksters in te stellen. De circulaire-de Wilde. Nadat het verslag van het Comité tot verde diging van de vrijheid van arbeid voor ae vrouw door mevr. PolakRozenberg was uitge bracht, kwam het voorstel van de afd. Amster dam betreffende pogingen om de circulaire- de Wilde ingetrokken te krijgen aan de orde. Mej. Veenstra xxit Amsterdam die het voorstel nader toelichtte, zeide dat deze circulaire hoe wel van adviseerenden aard practisch betee- kent, dat geen enkele vrouw meer bij de rijks- en gemeentescholen betrekkingen kunnen krij gen. Op alle inspecteurs rust de verplichting mannelijke sollicitanten voor te laten gaan. Spr. haalde hiervan eenige typeerende voor beelden aan. Volgens spr. is deze circulaire dan ook geen advies maar wet. De presidente, mej. E. H. Piepers, beloofde dat het Hoofdbestuur al het mogelijke zal doen om te voorkomen dat de vrouwenarbeid nog meer beperkt zal worden. Mr. Veegens bracht vervolgens het verslag uit van het Comité Huwelijkswetgeving. Nadat bij acclamatie een voorstel van het Hoofdbestuur, dat verdedigd werd door mr. B. C. Goudsmit. om er bij den minister van Jus titie op aan te dringen ook vrouwelijke kinder rechters te benoemen was aangenomen, werd de vergadex-ing verdaagd tot Zondagmorgen. Allereerst werd Zondagmorgen door mevrouw Cohen Tervaert verslag uitgebracht namens de redactie van „Vrouw en Gemeenschap", het orgaan der vereeniging. De president bracht mevr. Cohen Tervaert dank voor de uitstekende wijze waarop zij het orgaan leidde. Mevr. mr. B. Bakker—Nort vertelde hierna een en ander over de positie van de vrouw in de verschillende landen. Vooral in de fascis tisch geregeerde staten is de vrouw achter uitgezet bij den maxi. doch ook in staten waar democratische regeeringen aan het bewind waren is dit het geval geweest, door de ver slechtering van den economischen toestand. Deze gedachte moet echter overheerschen, aldus besloot mevr. mr. BakkerNort, de vrouw is anders maar niet minderwaardig aan den man. Mej. Bouwxneester van de afd. Amsterdam deelde mede dat het percentage voorkeurstem men dat bij deze verkiezingen op de vrouwen die op de lijsten van de verschillende partijen geplaatst waren, uitgebracht was, niet bijzon der groot was. Spr. stelde daarom voor een ver kiezingsfonds te stichten. Mevr. S. RoosVos van de afd. Amsterdam stelde vervolgens een motie aan de vergadering voor waarin er op werd aangedrongen dat het Hoofdbestuur onvex-wijld een actie zou begin nen om bij de eerstvolgende verkiezingen meer vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen gekozen te krijgen. Deze motie werd bij accla matie aangenomen. Aan de orde kwam nu het plan tot reorga nisatie der Vereeniging door mevr C M Bus- scherSjerp uit Leeuwarden Bij de discussie die hierop volgde werd ook de houding van de pers inzake het vrouwen vraagstuk becritiseerd. Tenslotte werd op voorstel van Mevr mr B Bakker—Nort besloten een commissie door het Hoofdbestuur to laten benoemen om deze zaak verder te onderzoeken. Na de rondvraag werd de vergadering door mej. E. H. Piepers gesloten. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Jaarvergadering te Amsterdam, De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft in Kras- napolsky te Amsterdam zijn algemeene vex-- gadex-ing gehouden. De bondsvoorzitter, de heer W. Brouwer Jr opende de bijeenkomst met het uitspreken van een rede, waarin hij wees op de verbetering van de toestanden in andere landen. In Scan dinavië in België, in Frankrijk, in Engeland en in de Vereenigde Staten zijn detoestanden voor de werknemers verbeterd, en werd de vrije ondernemer aan banden gelegd. Spr. vraagt zich af wanneer deze wetgevingen ein delijk tot ons land zullen doordringen, Na uit voerig de toestanden in Nederland te hebben besproken, kwam spr. op hetgeen de bond se dert de vorige algemeene vergadering heeft tot stand gebracht. Zoo noemde hij de wet, regelende de rechtsverhouding van handels reizigers en -agenten. In de tweede plaats de arbeidswet, welke dezer dagen is tot stand ge komen en waax-voor de bond xxegentien jaar lang heeft gestreden. Spr. is weinig over deze nieuwe wet te spreken, nu juist op dit moment Fraxxsche collega's een volledige vijf dagen week van acht uren, met 75 overwerkuren per jaar, hebben gekregen. Ten slotte herinnerde spr. nog aan het geslaagde pensioencongres, dat de grondslagen heeft gelegd voor een in tense actie in de ondernemingen en bij den wetgever voor het vei'krijgen van behoorlijke voorzieningen voor den ouden dag. Met den wensch, dat de beraadslagingen van deze alge meene vergadering gedragen mogen worden door een frisschen geest, en dat veel tot stand zal worden gebracht tot heil der bedienden klasse in Nederland, verklaarde spr. de bijeexx- komst geopend. Hierna werd met de behandeling van de agenda, waarvan het meerendeel der punten eexx huishoudelijk karakter draagt, begonnen. Bij de bespreking van de rekening en verant woording werd erkentelijkheid uitgesproken voor de uitvoerige finaneieele verslagen, die ieder bondslid volkomen op de hoogte kunnen stellen van alles, wat op de bondsfinanciën betrekking heeft. Over de finaneieele versla gen en de wijze van belegging werden eenige nadere opmerkingen gemaakt.. De bondspen- ningmeester Schutjes beantwoordde deze op merkingen uitvoerig. De verslagen werden met algemeene stem men goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde, na dat daarover bespreking was gevoerd, met het beleid van den bondsredacteur, W. Brouwer Jr. Alle leden van het bondsbestuur werden met algemeexxe stemmen herkozen. Op de agenda stond een voorstel met be trekking tot een wijzigixig van de statuten. De minister van Sociale Zaken geeft in over weging de volgende bepaling op te nemen: „Zoo lang de bond ten behoeve van zijn werkloozenkas subsidies van de overheid ont vangt, treden wijzigingen in het huishoudelijk reglement, die naar het oordeel van den mi nister, onder wiens departement de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling ressorteert, verband houden met de werkloozenkas, niet in werking, voordat dienaangaande overeenstemming met genoem- deix minister zal zijn verkregen." Het boxidsbestuur heeft tegen deze wijziging ernstig bezwaar en stelde voor, haar niet te accepteeren. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Aandeelhoudersvergadering Amsterdamsche Bank N.V. Verzet tegen reser veerings- politiek Voorstel van Commissarissen met groote meerderheid goedgekeurd. Vrijdagmiddag is in het hoofdgebouw van de Amsterdamsche Bank N.V. de gewone aandeelhoudersvergaderixxg van deze instel ling gehouden, waar 38 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 1499 aandeelhouders met even zooveel stemmen, tegenwoordig waren. Aan de orde was een voorstel van den Raad van Commissarissen, de balans per 31 Decem ber 1936 benevens de winst- en verliesreke ning over 1936 vast te stellen, voorts te be palen, dat een som van 500.000 in het re servefonds zal worden gestort, dividend over het boekjaar 1936 op 4 pCt. voor de prefe rente en op 5 pCt. voor de gewone aandeelen vast te stellen en het saldo ad 202.862.90, op nieuwe rekening over te brengen en décharge te vex-leenen voor de in het jaar 1936 verrichte handelingen. De vergadering stond onder leiding van den heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van den Raad van Commissarissen. Aan de orde is: balans en winst- en vex-lies- rekening per 31 December 1936. De heer Koning merkte op, dat, indien thans 2.500.000— noodig is voor afschrij ving debiteuren, ofwel de verleden jaar ge dane schatting van debiteuren verkeerd was ofwel nieuwe Onsolide debiteuren zijn aan genomen. In tegenstelling tot het voorstel van commissarissen stelt spr. voor niet meer te reserveeren dan de statuten vereischen en 300.000— meer aan dividend uit te keeren, hetgeen zou neerkomen op 1/2 procent. Spr. deed tevens een voorstel het kapitaal te ver minderen, zooals hij twee jaar geleden heeft voorgesteld. De heer Crone wees er op, dat het juist is geweest, dat de bank in devaluatie het kapi taal niet verminderd heeft. De heer Koning vraagt om zulks dan thans te doen, daar aaxi een groot kapitaal het na- deelige risico verbonden is, dat geen loonend emplooi wordt gevonden, hetgeen aanleiding geeft tot riskante uitzettingen. De heer Hofstede de Groot achtte het ver keerd geen rekening te houden met de mo gelijkheid, dat in den huidigen toestand wij ziging zal komen en een nieuwe behoefte aan crediet zal ontstaan. De heer Koning oefende nogmaals critiek uit op de hooge afschrijving op debiteuren. De heer Canter noemde de reserve 47.500.000) in vergelijking met het kapitaal 55.010.000) te hoog. Van deze reserve is 35.ft00.000 afkomstig van door aandeelhou ders betaald kapitaal. De aandeelhouders hebben hun aandeelen tegen een koers van ongeveer 180 geboekt. De rente van de aldus betaalde reserve gaat voor hen verloren. Over de som van kapitaal en reserve hebben zij in de laatste tien jaar nog geen 3 procent per jaar genoten. Bij stemming werd het voorstel van commis sarissen goedgekeurd met 1247 tegen 252 stemmen. In den Raad van Commissarissen werden in de vacatures Gottfried H. Crone. Herbert Crenxer, N. C. Koning, jhr. mr. G. A. H. Mi- chiels van Kessenich en A. C. Mees de aftre denden herkozen. In de vacature jhr. mr. A V. L. van Starkenborgh Stachouwer werd ge kozen de heer F. I. de Greve. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 31 Mei: De Belgische architect, de heer Cor donnier. die bij den internationalen prijswedstrijd voor het ontwerp eener nieuwe Beurs met den prijs van f 10.000 bekroond werd, is thans zelf in Amster dam. ten einde zijn plan in dier voege te wijzigen, dat het voldoet aan de eischen welke ten grondslag liggen aan het jongste gemeenteplan, en zóó dat het binnen de finaneieele draagkracht der gemeente blijft. Dit gewijzigd plan met begrooting kan weldra tegemoet worden gezien en kan waarschijnlijk de oplossing der beurs- kwestie worden, die Amsterdam reeds een kwart eeuw beroert. Scheveningen, Zondag 30 Mei 1937. Ik zeg tegen me man Dirk zeg ik 't wordt wax-m vandaag want vanochtend om zes uur was het nog bepaald koel Wazzu toen dan al wakker? Mensch ik wazzal angekleed Maar nu zegt-ie ik neem me regejas mee je kan nooit weten zegt ie en nou loope we de hééle dag met dat ding. Maar je ken ook nooit wat van dat weer zegge Ken wel waar weze maar ik ben toch blij dat ik me borstrok uitgelate heb. Gaadu mee 'n glaasje limenade drinke, azzik u vrage mag? Ik wou dat we maar naar Noox-dwijk ge gaan waren de Van Dungens zijn óók naar Noordwijk. Die hebben een wagen. Hadden wij met de tram kunnen gaan. Mensch, in die hitte Hier is het niets. Afschuwelijk! Je hebt hier toch ook de zon en de zee.... Maar het publiek is naar, Jan. Wat heb jij met het publiek te nxaken? Bon, ik zie liever leuk publiek. Ik vind het publiek nóóit leuk. Nou ja, maar j ij Laten we dan naar het Solarium gaan daar is altijd goed publiek. Maar daar kost de koffie vijf-en-ze ventig cent. Willen we dan maar naar huis gaan? Mevrouw van der Vegte zegt altijd: „Zondags blijf ik altijd thuis, dan is het over al naar publiek." Laten we daxi rxu maar opstappen. Moe Stil nou 's even. Moe Moeder is met vader aan het praten, Wim Moe. Ja.... Kwil-ijs. Om negen uur krijg je nog geen ijs en je ranja is nog niet eens op. Moe me ranja-is op. Had je maar niet zoo gauw moeten drinken. Moe hoe laat is het nou, moe? Tien uur. Krijg ik nou ijs, Moe? Tien uur is véél te vroeg voor ijs. Moe is het nou al elf uur, moe? Nee. het tien over tien, Wim. O.... Moe mag ik ijs? Dat jongetje heeft óók ijs. Stil nou 's evexi Wim Hoe laat mag ik ijs hebben moe? Nou ga dan maar een wafel van vijf cent halen. 'n Rooie moe? Je mag zelf kiezen. Is er ook blauw ijs, moe? Nee Waaróm is er geen blauw ijs moe? Weediknie; maar ga nou Jij verwent dat kind veel te veel. Marie, als ie maar lang genoeg dx-enst krijgt-ie alles wat-ie maar hebben wil. Nou ja Moe die man heeft geen x'ooie, moe, is er ook zwart ijs, moe? Zalig weer hè? Zalig gewoon. O, u hebt uw hondje meegebracht. Die mag altijd méé naar Scheveningen, hè Boefje? Hij vindt 't zóó heerlijk op 't strand, hè Boefje? Hij gaat lekker de zee in, hè Boefje? Zalig is die zeelucht, hè? Zalig gewoon. Hebt u al een nieuw meisje. Al twee gehad in dien tijd en alle twee weggeloopen. Wat een tijd. hè, mijn meisje zei laatst dat haar jongen hebben wou dat ze den héé- len Zondag vrij had! Vinnu zoowiets? Mijn schoonzuster doet alles zónder meisje. Zalig gewoon. Asjenetkünt. Ja dat kan niet iedereen. Maar asjenetkünt is het wel héérlijk. Zalig gewoon Zegt u van de verkiezingen? Ik had het voorspeld. Ik had minstens acht gedacht. Mijn broer zei twaalf. Zélf dachten ze tien. Nou. ik ken er een, die voorspelde ixégen. Een neef van me heeft er een tientje mee vei'loren. Da's reuze-toevallig; een zwager van mij óók. Je kunt er vooruit niks van zeggen Ik had 't px-ecies zoo voorspeld, anders. Nouu is journalistzit er den heelen dag midden tusschen in. MR. E. ELLAS. KNAAPJE VERDRONKEN Zondagmiddag is het driejarig zooxxtje van de familie Brouwer nabij de oudexdijke woning aan den Zwarteweg te Anna Paulowna in een sloot geraakt en verdronken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5