Centraal Europa-West Europa HAARLEMSCHE HONKBALLERS WINNEN De keur-elftallen samengesteld In een wedstrijd tegen de Amerikanen MAANDAG 31 MEI 1937 HAASLE M'S DAGBLAD 5 Drie Nederlanders in de West Europeesche ploeg I vertegenwoordigende elftal van België uit. Hij werd in België tot beroepsspeler gekwali ficeerd; in Augustus 1930 ging hij voor Sparta Praag spelen. Het conflict BelgiëTsjecho Slowakije inzake de kwestie Braine ligt nog versch in het geheugen. Bakhuys wordt beschouwd als de beste mid denvoor van Europa. Zeer interessant zal de vergelijking tussehen hem en den Italiaan- schen midvoor Piola kunnen zijn. Onze land genoot speelde 22 maal voor het Nederlandsch elftal; hij debuteerde op 2 December 1928 te Milaan in den wedstrijd ItaliëNederland, die door Italië met 32 werd gewonnen. Men zal benieuwd zijn wat hij met spelers als Braine en Smit naast zich zal presteeren. Linksbinnen J. C. Smit is sedert jaren lid van „Haarlem". Door een knieblessure was hij gedwongen geruimen tijd rust te houden. In den wedstrijd tegen België, begin Mei te Rot terdam gespeeld, bewees hij (tenminste in de eerste helft) nog altijd een speler van extra klasse te zijn. Smit, die de rol van „zwerver" vervult en die ook over een goed schot be schikt, kwam reeds zeventien maal voor het Nederlandsch elftal uit. Als linksbuiten is Stanley van den Eynde gekozen, de 27-jarige speler van de Beerschot Athletic Club. Hij kwam 23 maal in het Bel gische elftal uit. In Dublin werd hij in Februari 1934 in den wedstrijd tegen Ierland ernstig gewond. In November van het vorige jaar kon hij weer voor Beerschot uitkomen. Hij is nog steeds de beste linksbuiten van België. Volgens den heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de keuze-commissie voor het West Euro peesche elftal,, is dit elftal het sterkste, dat kon worden samengesteld. Zonder aanzien des persoons zijn de commissieleden het met alge- meene stemmen over deze samenstelling eens geworden. Een spannende en vooral fraaie strijd is te verwachten, een unicum in de internationale voetbalwereld. Nieuw wereldrecord polsstokhoog springen. Uit Los Angeles: William Sefton verbeterde tijdens de wedstrijden te Los Angeles het wereldrecord polsstokhoogspringen door over een hoogte van 4.54 meter heen te komen. Het oude wereldrecord stond op naam van Sefton en Meadow, die beiden op 9 Mei j.l. te Palo Alto in Californië 4.48 meter sprongen. Earl Meadow wilde echter niet achterblij ven; hij slaagde e rin, toen de lat eveneens op 4.54 meter lag, er over te komen, zoodat bei den weer wereldrecordhouders zijn. Hiernaast William Sefton in actie. Zondagmiddag speelde het Haarlemsche Bondsnegental tegen een negental uit de be manning van de „Winslow". Het Amerikaan- sche negental speelde op lager peil dan we vair Amerikanen gewend zijn, en misschien is daaraan wel te danken, dat de Haarlem mers voor de eerste maal hebben gewon nen. Echter moet meteen gezegd worden dat zij wel goed speelden. Voor het bondsnegental verschenen achter eenvolgens aan slag: C. Hunik, C. Kloos, J. Veenhof, Th. v. d. Putten, E. Hofstra, F. van den Heuvel Reynders, Jaap Hartog, J. Baas en K. Wulfhorst. Doordat Wulfhorst in de derde inning zijn bril stuk liep tegen den eersten honkman, werd zijn plaats ingenomen door C. v. d. Schalie. Van den Born ontbrak en dus werd geworpen door Veenhof. De Amerikanen gaan eerst aan slag, maar brengen h.et niet tot een punt, dank zij ach tereenvolgens een keurigen vang van Kloos tussehen tweede en derde honk, een goeden aangooi van Veenhof en een fraaien stop, ge volgd door een goeden aangooi van Wulf-horst. Van de Hollanders komen er vier aan slag, maar ook zij krijgen geen punt binnen. Door dat Veenhof gevangen wordt en Hunik te vroeg is gaan loopen noteeren de Jantjes zelfs een mooi dubbelspel. In de tweede beurt heeft Veenhof éénmaal succes met drie slag en Kloos en Wulfhorst doen goede vangen, waardoor weer slechts drie man aan slag komen en geen punt be haald wordt. Doch ook de Hollanders eindigen weer met nul. Hofstra sneuvelt op drie slag, Van den Heuvel en Hartog doordat zij recht op den eersten en tweeden honkman afslaan. In de volgende beurt heeft Veenhof tweemaal suc ces met drie slag. Daarentegen laat hij een reeds gevangen bal weer uit den handschoen springen. Higginbotton slaat den bal over de afgesproken lijn en loopt een home run. Een vang van Hartog brengt de derde nul. Hier mede is het eerste punt der Yankees behaald. De Haarlemmers wiilen niet achterblijven. Baas en Wulfhorst geven honkslagen. Op het eerste honk wordt Wulfhorst door Van der Schalie vervangen. Hunik wordt in het verre veld uitgevangen en doordat Van der Schalie is gaan loopen behaalt de Winslow weer een dubbelspel. Bij Kloos heeft de vanger den derden bal wel niet, maar Kloos komt toch niet op het eerste. Baas is ondertusschen thuis gekomen. Stand na drie innings 11. Hierna is Veenhof de richting kwijt. Door drie maal vier wijd raken alle honken bezet. Heuvel Reynders neemt het bowlen over en Veenhof gaat naar het eerste honk. Van den Heuvel wordt ontvangen met een honkslag van Akers, waarop twee man binnenkomen. Baas laat eens een bal doorschieten, herstelt zich echter snel, maar doordat Van der Schalie te langzaam is komt nog een man binnen. Van den Heuvel krijgt nog eenige honkslagen tegen zich, maar weet ten slotte toch drie maal drie slag te behalen. Echter Zondagmiddag werd op het terrein van het Kennemer Lyceum een honkbal- wedstrijd gespeeld tussehen een Haarlemsche ploeg en een negental van het Amerikaansche oorlogsschip „Winslow". Knielend de Haarlemsche ploeg. V. 1. n. r.: Heuvel Rijnders. v. d. Schalie ireserve), Kloos, Veenhof, Schijvenaar (reserve), Putten, Hofstra, Hunnik, Hartog, Wulfhorst, Baas, De Mon (reserve). zijn vijf spelers over de plaat gekomen. Veen hof kreeg dan drie slag, maar haalt door een fout van den vanger toch nog het eerste. Door een fout van den eersten honkman komt hij zelfs op het tweede honk. Een tweede honk slag van Van der Putten brengt hem thuis. Dan wacht het tot Baas eer weer een honk slag valt. In totaal komen dan ook slechts twee spelers thuis. In de vijfde innings is Veenhof op de werpplaat teruggekeerd. In drie beurten krijgt hij slechts twee honkslagen tegen zich. Geholpen door liefst vijf goede vangen weet hij het stijgen van de score uit stekend te beletten. Na zeven innings staan de Amerikanen nog slechts op zeven. Doch ook de score der Haarlemmers stijgt met slechts één punt. Alleen Veenhof en Van der Putten weten één keer den bal goed te raken. Wel begaat de derde honkman een paar fouten, maar dit brengt geen voordeel aan de Hol landers. In de achtste beurt krijgen de Haarlem mers hun kans. De Amerikanen gaan voor één run uit, ontstaan door een fout van J. Baas en een honkslag van Dagostino. Hierna is ech ter de Amerikaansche werper de richting kwijt. Hij geeft tweemaal vier wijd. Bovendien hindert de vanger Veenhof, waardoor deze een vrijen loopt krijgt en begaat de korte stop ook nog een fout. Een tweehonkslag van Hu nik, waardoor twee man binnen komen, maakt de verwarring nog grooter. Eindelijk neemt Akers de plaats als werper in. Op Hofstra heeft hij al meteen succes, maar Van den Heuvel onthaalt hem op een tweehonkslag, waardoor weer twee spelers binnen loopen. Hartog haalt het eerste niet en zorgt voor de derde nul. Ondertusschen zijn echter ze ven spelers binnengekomen, zoodat de stand nu 11—8 voor de Haarlemmers is. In de negende beurt begon Van der Schalie goed door een keurigen stop een een fraaien aangooi naar het eerste honk. Veenhof doet hem precies na en dan zijn er al weer twee Amerikaansche nullen. Dan stopt Van der Schalie nogmaals op wonderbaarlijke wijze een bal, maar hij gooit nu ver over het eerste honk heen. Een twee honkslag van Griffin brengt Byrum thuis, maar dan vindt Veenhof het wel letjes en met drie slag besluit hij het Ameri kaansche gedeelte. Hoewel onnoodig spelen de Haarlemmers toch ook nog hun negende beurt. Baas begint slecht en slaat drie maal mis, maar dan ko men honkslagen van Van der Schaüe, Hunik, Kloos en Veenhof, die ook allen binnen ko men. Ook Hofstra bracht het tot een punt doordat de door hem geboden vangkans niet benut werd. Van der Putten en Hartog werden echter wel gevangen en daarmee waren de drie nullen weer bijeen. De beurt had onder tusschen vijf runs opgebracht. Daarmee was het einde gekomen en hadden Hollanders voor de eerste maal van een Amerikaansch negen tal gewonnen. De cijfers der innings zijn: Winslow: 0 0 1 5 1 0 0 1 1 totaal 9 Bondsnegental: 001201075 totaal 16 Ned. Hoiikbalbond. De Zaterdagmiddag in Hotel Victoria te Amsterdam gehouden receptie van den Ned. Honkbalbond was zeer druk bezocht. Ook uit telegrafisch en schriftelijk ingekomen geluk- wenschen bleek duidelijk dat honkbal meer en meer de aandacht gaat trekken. Namens den Kon. Zwembond voerde de heer Sabel 't woord en namens den Nederl. Korfbalbond de heer S. A. Wilson uit Bloe- mendaal. Van den A. B. L. O. waren de hee- ren Van Pareeren en Cramer, resp. secretaris en penningmeester aanwezig. Voor E. D. O. sprak de heer Th. v. d. Putten, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een prachtige bloemenmand. Ook II. H. C., waar van aanwezig waren de heeren Jan Hartog en Pijnakker, zei het met bloemen. Haarlem had de heeren Dijkhuizen en Parson afge vaardigd. De eerstgenoemde overhandigde aan den heer Bleesing een plaquette als her innering. Van Ajax was de voorzitter, de heer Koolhaas aanwezig en van Blauw Wit eveneens de voorzitter, de heer Van Heeswijk. De eerste sprak groote waardeeiing uit voor honkbal als zomersport en gaf den Bond een cadeau in den vorm van de beschikbaarstelling van het Ajaxstadion voor den Zondag a.s. te houden wedstrijd Nederland-Frankrijk. Namens Blauw Wit ontving de heer Bleesing een voor zittershamer. De commissie, die door den heer J. Blom- vliet gevormd was met het doel gelden in te zamelen, en waarin o.m. mevr. N. Vrugt-Smit zitting had, bood het bestuur een keurige vlag aan. Overigens voerde nog een gansche rij spre kers, voornamelijk afgevaardigden van ver- eenigingen het woord. Ieder afzonderlijk werd door den voorzitter, den heer S. Blee sing uit Zandvoort, beantwoord. Van de schriftelijk of telegrafisch ingeko men gelukwenschen noemen we: K.N.V.B., A.N.W.B., Cricketbond, Roeibond, Kegelbond, Boksbond, Hockeybond, Verbond van Ned. Watersportverenigingen. Ned. Wandelsport- federatie, Belgische Baseball Federatie. En er waren nog vele andere. Met deze receptie zijn de feestelijkheden ter eere van het vijf en twintig jarig bestaan geëindigd. De daarvoor benoemde commissie, waarin o.a. de heer Mazee zitting had, kan op een welgeslaagd programma terugzien. Overige uitslagen. E. D. O. n: 0 0 11110 1 totaal 5 Haarlem II: 11 3 3 0 4 5 o x totaal 26 Haarlem LEI: E. D. O. Hl: 4 3 3 0 4 totaal 14 4 8 6 18 x totaal 36 R. C. H. H: E. D. O. IV: 36073000 totaal 19 0 0 9 1 63 RX totaal 24 Kick Smit. als halfspeler uitgeblonken. Janes is 21 jaar. Bertus Caldenhove, onze jeugdige interna tional, is dit seizoen buitengewoon op dreef. De D. W. S.-speler debuteerde als international in den wedstrijd NederlandBelgië, op 31 Maart 1935 te Amsterdam gespeeld en met 42 door het oranje-elftal gewonnen. Hij stond toen echter rechtsback; na drie wedstrij den verhuisde hij naar links. Sindsdien ont brak hij niet meer in het Nederlandsch elftal, waarvoor hij thans in totaal 13 wedstrijden heeft gespeeld. Rechtshalf Albin Kitzinger droeg 13 maal het nationale shirt voor Duitschland. Hij is 25 jaar oud en is technisch en tactisch een der beste middenspelers, die Duitschland ooit gehad heeft. Ludwig Goldbrunner is een stopper-spil bij uitnemendheid. Hij heeft 24 maal in het Duit- sche elftal gespeeld en is aanvoerder van zijn club. Hij loopt reeds tegen de 30 jaar. Nog versch ligt in het geheugen de wijze, waarop hij in de ontmoeting tegen Nederland te Dus- seldorf onzen nationalen midvoor Bakhuys schaduwde. Als linkshalf is Edmond Delfour opgesteld. Hij is een der beste spelers, die Frankrijk ooit heeft gehad. Geen wonder dus, dat hij reeds 34 maal in het nationale elftal is uitgekomen. Hij is een zeer knap speler, technisch uitste kend onderlegd. De laatste jaren trad hij als aanvoerder van het Fransche elftal op. Als rechtsbuiten is gekozen Ernst Lehner. Hij is een van de jongere Duitsche internatio nals, zeer snel; hij beschikt over een hard schot. Niet minder dan 31 maal kwam deze 24- jarige speler reeds voor het Duitsche elftal uit. Het was natuurlijk dat voor de rechtsbin nenplaats Raymond Braine in aanmerking kwam. Gewoonlijk speelt hij linksbinnen in het Belgische elftal. In zijn club, de Beerschot Athletic Club, is hij als midvoor opgesteld. Braine is 30 jaar oud en kwam 39 maal in het Caldenhove. Naar wij vernemen is het Centraal Euro- peesch elftal, dat op Zondag 20 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen West-Europa uitkomt, in het kader van den Olynipischen Dag, als volgt samengesteld: Doel: Planicka (Tsjecho Slowakije). Achter: Sesta en Schmaus (beiden Oosten rijk) Midden: Serantoni (Italië), Andreolo (Ita lië) en Lazar (Hongarije). Vóór: Sas (Hongarije), dr. Sarosy (Honga rije), Piola (Italië), Meazza (Italië) en Puc (Tsjecho Slowakije). Dit Centraal Europeesch elftal is buitenge woon sterk te noemen. Planicka is ongetwij feld de beste doelverdediger van Europa; te Amsterdam heeft men hem in een landen- wedstrijd tegen Tsjecho Slowakije kunnen be wonderen. De thans 33 jaar oude Tsjechische keeper heeft reeds 67 maal de kleuren van zijn land verdedigd. Oorspronkelijk speelde hij in een kleine vereeniging S.K. Bubenec, doch ging daarna naar Slavia Praag over, waarin hij nu reeds veertien jaar het doel verdedigt. Hij wordt als de beste Europeesche doelver dediger beschouwd; men herinnert zich nog wel, hoe hij in 1934 bij de wereldkampioen schappen te Rome op phenomenale wijze zijn doel in den eindstrijd tegen Italië heeft ver dedigd. Sesta, de kleine Oostenrijksche back, heeft eveneens een zeer groot aantal internationale wedstrijden gespeeld. Eenige jaren geleden schitterde hij te Amsterdam in den wedstrijd tegen Nederland, toen het „wunderteam" van wijlen Hugo Meisl nog bestond. Hij is nog steeds één van de beste Europeesche achter spelers. Bakhuijs. Dr. Sarosy is de beste Hongaarsche voet baller, die dit Donauland ooit heeft opgeleverd. Hij speelt gewoonlijk spil of middenvoor, doch thans is hij op de rechtsbinnenplaats ge zet, daar men den sterken Italiaanschen mid voor Piola niet wenschte te passeeren. Piola is reeds 26 maal in het Italiaansche elftal uitgekomen; hij begon in Pro Vercelli te spelen en vervolgde zijn voetballoopbaan in Lazio, de bekende club uit Rome. Hij is de beste schutter van Italië. Meazza, thans als linksbinnen opgesteld, heeft het als internationaal nog verder ge bracht. Hij kwam niet minder dan 35 maal voor zijn land uit. Hij is een van de jongste spelers, precies 20 jaar oud. Voordat Piola werd ontdekt, speelde hij midvoor in het Ita liaansche elftal. Puc, de Tsjechische linksbuiten, is een speler van Slavia Praag. Hij werd in den wed strijd, Zondag tegen Phoubus te Straatsburg gespeeld, gewond en liep in de tweede helft langs het lijntje maar een beetje mee. De West Europeesche ploeg is als volgt samengesteld: Doel: Jakob (Jahn Regensburg). Achter: Janes (Fortuna Dusseldorf) en Cal denhove (D. W. S.). - Midden: Kitzinger (F. C. '05 Schwemfurt), Goldbrunner (F. C. Bayern München) en Del four (Racing Club de Paris). Vóór: Lehner (S. S. V. Schwaben Augsburg), Braine (Beerschot A. C.), Bakhuys (H. B. S.), Smit (Haarlem) en Van den Eynde (Beer schot A. C.) Twee reserves zullen eerst later worden aangewezen. Naar wij vernemen traint Bakhuys momen teel weer, zij het slechts licht. Over ongeveer een week zal hij, indien alles goed gaat, weel de zware training kunnen hervatten. Hij is onder behandeling van een geneesheer te Venlo en deze heeft de verzekering gegeven, dat, indien Bakhuys zich precies aan zijn voor schriften houdt, deze speler op 20 Juni volko men fit in het veld zal komen. Hans Jakob is momenteel wel de beste doel verdediger van West Europa. Hij heeft reeds 28 landenwedstrijden voor Duitschland ge speeld. In Nederland heeft zijn doelverdedigen altijd een buitengewoon goeden indruk ge maakt. Jakob is 29 jaar oud. Paul Janes, de rechtsback, heeft 27 maal het nationale tricot voor Duitschland gedragen. Hij is lid van de West Duitsche club Fortuna; behalve op de backplaats heeft hij meermalen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9