De Derby. DAT SNELLE DING VAN WEERT - Gie str.20 Damduel. Hef belangrijkste 54e JAARGANG No. 16545 Verschiint (lageliiks. fieftalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 TUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.727». BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 3881 0 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-NootcL Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.een lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 10 PAGINA'S. Vanmiddag wordt Engelands vermaardste klassieke paardenren, genoemd naar den twaalfden graaf van Derby die er in 1780 het initiatief toe nam, te Epsom gehouden. Het stadje Epsom ligt 22 K.M. ten Z.W. van Lon den zoodat de Londenaars er natuurlijk in ge weldige menschenmassaas heen trekken. Ove rigens interesseert de geheele natie er zich voor, millioenen wedden er op en iedere vreemdeling verbaast zich altijd weer over de hippische koorts, die Engeland op Derby Day schijnt te bevangen. Want het merkwaardigste is wel dat talrijke Engelschen, die voor paar densport anders geen belangstelling toonen en er zeker nooit op wedden, voor de Derby een uitzondering maken. Alle gebeurtenissen in binnen- en buitenland blijken op Derby Day van ondergeschikt belang: de allesoverheer- schende vraag is, welk driejarig volbloed paard een afstand van 2400 M. het snelst heeft afgelegd. Als eenmaal de startvlag ge vallen is weet men dat binnen 2y2 minuut: dat is zoowat de tijd dien de nobele winnaar noo- dig heeft. En zijn concurrenten, in den regel een goede twintig paarden, doen er maar weinig seconden langer over dan hij. Het wedden op deze race is extra-specula tief omdat er veel deelnemers zijn, omdat zij elkaar dikwijls op het eerste deel van de baan hinderen op een manier die niemand voorzien kan en omdat de baan niet vlak is, al spreekt men dan van een vlakke baan-ren. Er zit in het midden een stijging in en na de bocht, bekend als Tattenham Corner, daalt de baan over de laatste duizend meter, hetgeen voor sommige paarden buitengewoon moeilijk schijnt te zijn. Men weet nooit met zekerheid welke paarden dat zijn. Gisteravond was een paard van Lord Astor favoriet dat den naam Cash Book draagt. Het noteerde 13 tegen 2. Tweede favoriet was het Fransche paard Le Ksar (9-1) en dan volgden Solfo, Goya II, Grand Due en Perifox. Als geen van dit zestal wint moet u dat niet verbazen; zulks is vaak geschied. Het favoritisme bij paardenrennen is een erg onzekere zaak, tot redding van de bookmakers die er slecht aan toe zouden zijn als er vaak favorieten wonnen, want dan moeten zij geweldige uitkeeringen doen. Wint de eerste Derby-favoriet, dan ver dwijnen steevast verscheidene minder-be- trouwbare bookmakers spoorloos eer hun klan ten opdagen om hun winst binnen te halen. En men kan hen niet in rechten vervolgen, want de Engelsche wet erkent vorderingen uit weddenschappen niet als legaal. Ervaren men- schen plaatsen hun weddenschappen dan ook alleen bij bookmakers die een reputatie heb ben op te houden: bij erkend-solide wedkan toren. Wint een outsider, dan is het een goede dag voor de „bookies". Weliswaar zijn de uitkee- ringen-per-gelukkigen-wedder dan erg hoog, maar het aantal der gelukkigen is laag en de geriskeerde inzetten zijn dat als regel ook, zoodat de uitkeeringen ver overtroffen wor den door de inkomsten, betaald door de tal- looze wedders die him geld op de favorieten hebben gezet. Het moet den nuchteren, niet aan paarden rennen gewenden en nimmer op paarden weddenden Hollander allemaal vrij kinder achtig voorkomen, maar ook hij is kinderlijk in sommige dingen en het verschijnsel Derby is op zichzelf belangwekkend omdat het zulk een uitwerking op een zoo groote en machtige natie heeft. Bovendien beteekent het natuur lijk in wezen meer dan die kamp voor tweeën halve minuut tusschen een aantal driejarige paarden. Het beteekent een der onwrikbaarste Engelsche tradities, populair bij het geheele volk en rijk aan die onzekerheids-factoren die den Brit zoo bijzonder dierbaar zijn en die hij ook in veel ernstiger zaken, bijv. in zijn kies stelsel, zoo zorgvuldig handhaaft. Misschien ziet hij er, min of meer bewust, een symbool van het Leven in en als men dit aanvaardt moet men een diepen menschelijken zin in het voortbestaan der Derby-traditie erkennen. Het is in elk geval beter het in die richting te zoeken dan er maar om te lachen en de schou ders op te halen omdat het niet Hollandsch is. Daar komt men niet veel verder mee. Wat het wedden betreft: dat doet men bij ons ook ruimschoots en dagelijks. Aan de Beurs na melijk. Waarmee het niet goedgepraat is. R. P. DE HEER A. H. AUKES 40 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Dinsdag was het 40 jaar geleden dat de heer A. H. Aukes, hoofd der St. Canisiusschool in de Linschotenstraat, bij het onderwijs kwam. De heer Aukes is eenigen tijd leeraar geweest aan de R.K. Handelsavondschool; ook hielp hij het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" oprichten. De voorzitter van het schoolbestuur pastoor De Vlieger heeft den heer Aukes met zijn ju bileum gelukgewenscht en hem namens het bestuur een enveloppe met inhoud aange boden. Voorts ontving de jubilaris tal van bezoeken, bloemen en schrfitelijke gelukwenschen. Hebt U het geestige boek_ door ROBERT PEEREBOOM, Hoofdredacteur van dit blad reeds gezien? Het kost 1.50 ingenaaid, 2.25 gebonden. Vraagt het bij D i i_ j i t i Boekhandel Loosjes Gr. Houtstr. 100, Tel. 13060. (Adv. ingez. Med.) De vreemdelingen te Haarlem. Het aantal is de laatste jaren sterk gedaald. In het eind von 1933 en begin van 1934 wa ren er te Haarlem niet minder dan 3500 vreem delingen Sindsdien is dit aantal belangrijk gedaald. Nu zijn er niet meer dan 2300, zoo dat er een vermindering van 1200 vreem delingen te constateeren is. Er komen nog wel vreemdelingen binnen, maarer vertrekken er veel meer. In 1935 zijn er, om enkele cijfers te noemen, 700 ge komen en 846 vertrokken (verschil 146) en in 1936 733 gekomen en 881 vertrokken, verschil 148. Ook 1937 zal een flinke daling van het aantal brengen, want sinds 1 Januari van dit jaar (dus over 5 maanden) is er al een daling van 89. In den loop der jaren zijn er door de wer king- van de Arbeidsbemiddelingswet (1 Jan. 1932 in werking getreden) en de in 1934 inge voerde Regeling van den arbeid van vreemde lingen heel wat beperkende bepalingen inge voerd voor de vestiging van vreemdelingen hier te lande. Elke vreemdeling moet een werk vergunning hebben en die wordt slechts gege ven als daarvoor aannemelijke gronden zijn. Van de vreemdelingen die in Haarlem ge vestigd zijn heeft het grootste gedeelte steeds uit vrouwen bestaan. Thans zijn er 1583 vrouwen en 714 mannen, op 1 Januari 1937 waren er 1669 vrouwen en 717 mannen. Daar uit blijkt, dat den laatsten -tijd vooral het aantal vrouwen vermindert. Dit komt omdat vele Duitsche dienstboden, nu de toestand in Duitschland wat verbeterd is, naar het va derland teruggekeerd zijn, terwijl er ook min der naar Nederland komen om de opengeval len plaatsen in te nemen. Zij worden verdron gen door de Nederlandsche meisjes, terwijl ook niet vergeten mag worden, dat het aantal gezinnen te Haarlem, dat een dienstbode heeft tengevolge van de crisis verminderd is. Er wordt geregeld toezicht geoefend op de vreemdelingen. In 1936 zijn te Haarlem niet minder dan 24 mannen en 18 vrouwen aange houden om als ongewenschte vreemdelingen over de grens geleid te worden. Alle pensionhouders en kamerverhuurders zijn verplicht om aan de politie kennis te ge ven als zij vreemdelingen onderdak verlee- nen. Aangifte is ook verplicht als men een huis, fabriek of werkplaats aan een buiten lander verhuurt. Evenzoo als men iemand in zijn dienst neemt Het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat alle vreemdelingen die hier gevestigd zijn werknemers zijn. Er worden ook werkgevers onder gevonden, alsook menschen die zonder arbeid voldoende middelen van bestaan heb ben. Het zou absoluut verkeerd zijn te zeggen, dat de arbeidsmarkt er door gediend zou wor den als alle vreemdelingen uit hun werkkring werden gestooten, opdat de ledige plaatsen ingenomen kunnen worden door onze land- genooten. Want als Nederland te streng zou optreden, zou dit natuurlijk tegenmaatregelen van het buitenland tengevolge hebben.. Er verdienen ook heel wat Nederlanders (ook Haarlemmers) hun brood in het buitenland. Nog in den laatsten tijd zijn er arbeidskrach ten uit Haarlem naar Duitschland vertrokken om daar te werken in het bedrijf van land bouw en veeteelt. De regeering heeft indertijd maatregelen genomen om de controle in eigen hand te hebben, waardoor geleidelijk gestreefd kon worden naar het verlaging van het aantal vreemdelingen in ons land. Dat dit succes gehad heeft bewijzen de Haarlemsche cijfers. De vreemdelingen die hier waren en komen zijn van velerlei nationaliteit. In 1936 waren onder de 733 die hier gekomen zijn 496 Duit- schers, 67 Oostenrijkers, 27 Tsjecho Slowaken, 20 Belgen, 16 Italianen, 17 Engelschen, 11 Hon garen, 6 Franschen, 5 Amerikanen, 4 Zwit sers en 1 Pool. 49 gevestigden waren zonder nationaliteit. RÏJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door de politie te Zaandam is op verzoek van de politie alhier aangehouden de 44-jarige koopman B., die verdacht werd van fietsen diefstal. De man heeft bekend twee fietsen ontvreemd en een belastingplaatje te Haarlem verduisterd te hebben. De fietsen en het belastingplaatje zijn in beslag genomen. B. is in bewaring gesteld, het onderzoek wordt voortgezet. TIMMERMAN ZWAAR GEWOND DOOR VAL VAN EEN LADDER. Gistermorgen is de 22-jarige timmerman W. van G. tijdens het verrichten van werk zaamheden in het oude gebouw van de Meis jes HB.S. aan de Krocht van een ladder ge vallen en ernstig gewond. De timmerman die op een 5 M. hooge ladder stond is vermoedelijk door een misstap ge vallen, hij bleef echter met zijn voet aan een der sporten van de ladder hangen, waardoor zijn val gebroken werd. Na door den Ongevallendienst te zijn be handeld is de man, die zware inwendige kneuzingen had opgeloopen, per ziekenauto naar de Maria Stichting vervoerd. Bij informatie aan de Maria Stichting werd ons hedenmorgen medegedeeld dat 'de toe stand van den gewonde hoewel zeer ernstig, naar omstandigheden redelijk is. Het huwelijk van den Hertog van Windsor. Geschenk van Edward aan het dorp Monts? Uit Tours, 1 Juni. Het huwelijk van den hertog van Windsor zal Donderdag a.s. te half twaalf worden voltrokken, in plaats van te twaalf uur. Geen enkele vlag is op het kasteel geheschen. Voor zoover mogelijk zal het personeel tegenwoordig zijn hij het hu welijk, waarna hen een lunch zal worden aangeboden. Men verwacht, dat de hertog het dorp Monts een geschenk zal geven. De chauffeur, die reeds achttien jaar in dienst ds bij den hertog, is met zijn zoontje en dochtertje aan gekomen. Het zoontje ds een petekind van den her tog. Deze chauffeur heeft mevrouw Warfield naar Cannes gereden en zal ook op de hu welijksreis de auto besturen. (Reuter) Geen luchtrecht meer voor ïndië. Nieuwe tarieven voor de luchtmail gaan Zaterdag in. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni 1937. Heden zijn voor de laatste maal brieven en brief kaarten naar Indië verzonden, gefrankeerd met extra luchtrecht. Zaterdag 5 Juni a.s. gaat de nieuwe regeling in, zoodat zij die nu hun post voor Indië ge reed maken met de nieuwe tarieven rekening- moeten houden, n.l.: Brieven 12 1/2 cent voor elke 10 gram. Briefkaarten 10 cent. Verzending geschiedt met den luchtdienst Amsterdam-Bandoeng. Extra luchtrecht (boven de gewone porten en rechten) blijft echter verschuldigd voor: Postwissels 10 cent. Overige stukken (druk werken, akten, pakjes, monsters) 50 cent voor elke 50 gram. Verzending met landmail of zeepost ge schiedt alleen nog indien zulks duidelijk op de stukken is aangegeven en wel tegen het volgende tarief: Brieven, eerste 20 gram 12 1/2 cent, elke volgende 20 gram 7 1/2 cent. Brief kaarten 5 cent. Postbladen 6 cent. De overige landmailtarieven zijn niet ge wijzigd. iJ| ebt u vandaag geen „Groentje" aan im Haarlem's Dagblad op te- geven? Vergeet het dan niet, als u er wel een heibt, morgen of anders zeker over morgen. Laat u het voordeel niet ontgaan. VERWACHT U EEN BABY Geëtaleerd BABY-UITZETTEN TELEFOON 14651 (Adv. Ingez. Med.) Een onderhoud met den schipper van de „Piet Hein". Jachtschipperij heeft altijd zijn liefde gehad. Tot schipper van het Prinselijk jacht, de „Piet Hein" is benoemd, de heer Ótte Blom. In een onderhoud, dat wij met den heer Blom hadden, vertelde deze. dat hij eigenlijk zelf niet verwacht had, toen hij solliciteerde de uitverkorene te zullen worden. De nieuwe schipper van het Prinselijk jacht is een gezellig prater. Zijn oogen schit teren van vreugde nu hem de eer te beurt is gevallen tot schipper van de „Piet Hein" benoemd te worden. ,.De jachtschipperij is mijn lust en mijn leven", vertelt Blom ons. „Ik ben op of in de nabijheid van het water opgegroeid. Ook mijn vader heeft steeds gevaren". Na verteld te hebben hoe hij de lagere school te Hindeloopen heeft bezocht, ge waagde hij er van hoe hij gedurende de ge heele mobilisatie onder de wapenen is ge weest Toen heeft hij zijn vrijen tijd produc tief gemaakt door lessen te volgen aan de zeevaartschool in den Helder. Na den mobili satietijd is de heer Blom nog korten tijd in de binnenvaart werkzaam geweest, doch daarna heeft hij zich geheel aan zijn lieve lingsvak: de jachtschipperij. kunnen wijden. Hij heeft op de ..Molly Hawk", de „Fram" en de „Cöpeja" gevaren, het eerste jacht was eigendom van den heer Van der Lelie te Amsterdam. De beide laatste van ir. Van Rietschoten, te Rotterdam. Intusschen pluk te hij ook de vruchten van zijn werkijver. Hij werd leeraar aan de binnenvaartschool in de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Hij zette intusschen de studie nog voort en verwierf het diploma gezagvoerder bij de binnenvaart voor geheel Nederland met aan- teekening stoom en motor alsmede de acte N 6. De heer Blom is ook technisch opzichter van den vaartuigendienst bij den vrij willi gen landstorm. Schipper Blom. waterrot in hart en nieren, gevoelt een groote liefde voor ons Prinselijk Paar. Hiervan getuigt de prachtige foto van Prinses Juliana en Prins Bernhard, welke de wand van zijn huiskamer siert. Moge het hem gegeven zijn nog jaren lang het roer van de Piet Hein" te hanteeren en er het zijne t >e bij te dragen om de genoe gens, die de mooie watersport ons Prinselijk paar zal verschaffen zoo mogelijk nog te ver- hoogen. (De Nederlandsche dams-peler Springer heeft in zijn tweekamp tegen den Franschen wereld kampioen Raichenbach na de eerste partijen een kleinen voor sprong bevochten.) Springer sprong direct naar voren, In het kampioensduel, Raichenbach heeft het verloren In het allereerste spel. Nog een dikke twintig malen Komt het tweetal voor het bord, Om de glorie te behalen In die schoone denkerssport. Er zijn dus nog vele kansen, Om zijn Franschen slag te slaan, Voor den sterken jongen Franschen Kampioen vóór 't is gedaan. 't Loopt nog over heel veel schijven, Vóór 't uiteindelijk gewin. Maar men zal het onderschrijven: 't Halve werk is goed begin. Vage hoop rijst in de harten Van elk, dien het intresseert, Dat de titel, na zulk starten, In ons landje weder keert. Rotter-, Ilpen-, Amsterdammers Volgen daaglijks het verloop, Volen-, E- en Zwammerdammers Leven eveneens in hoop; Dat het Springer zal gelukken Zulk een sterke dam te slaan, Dat zelfs Raichenbach moet bukken, En voor hem op zij moet gaan. 'k Hoop dat van de mededingers Die het sterkst is winnen mag. Maar dat zij dan liever Springer, Als het kan, dan Raichenbach. Het woord is aan Delavigne: Alle buitensporige macht sterft aan haar eigen buiten sporigheid. Het groote rioleeringsplan van Haarlem. Afvoer naar zee of zuivering? Bij de behandeling der begrooting voor 1937 heeft de heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, in den gemeente raad medegedeeld, dat aan de voorbereiding van het groote rioleeringsplan van Haarlem steeds verder gewerkt wordt. Dit wisten onze lezers ook reeds uit onze vroegere publicaties. Wij hadden daarin laten uitkomen, dat het onderzoek van Openbare Werken in twee richtingen ging, loozen van het rioolwater in zee, óf afvloeiing in het Noordzeekanaal of Spaarne, nadat het ge zuiverd was. Van belang was daarom de me- dedeeling van den wethouder, dat een plan wasopgemaakt het rioolwater in zee te doen vloeien en daarbij gebruik te maken van de Zuidpier te IJmuiden. Uit die verklaring van den wethouder werd algemeen afgeleid, dat er een beslissing geno men was over het systeem waarop Haarlem het rioolwater wil lc-^n. Naar aanleiding van de mededeeling in 'ien raad zijn er uit Zandvoort en IJmuiden reeds protesten geko men tegen de uitvoering van het Haarlem sche plan, omdat verontreiniging van het zeewater werd gevreesd, wat nadeel voor de badgelegenheden tengevolge zou hebben. Nu schrijft Ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken te Haarlem, in het tijd schrift „Publieke Werken" een artikel ove^r Haarlem, waarin wij de volgende passage landen: „Tot op heden loozen nog alle riolen in de openbare wateren, waardoor zoo langzamer hand voor de grachten en vaarten een onhoudbare vervuilingstoestand ontstaan is. Bij het thans in studie zijnde project voor een centrale rioleering worden twee moge- lijkhe den in het oog gehouden en wel: le persing van alle rioolwater via VeLsen en langs het zuidelijke IJmuider havenhoofd naar de Noordzee, en 2e reiniging van het rioolwater in een speciale zuiveringsinstallatie, waar na loozing in het Spaarne kan plaats hebben. In verband met het tracé van de eventueele persleiding en van de plaats, die voor een zuiveringsinstallatie in aanmerking komt, kan het grootste gedeelte van het rioolnet uit gevoerd worden onafhankelijk van de keuze, die uiteindelijk tusschen de twee genoemde systemen gedaan zal worden." Daaruit blijkt dus dat er nog geen beslissing gevallen is omtrent de keuze tusschen de beide systemen. Wij hebben nog eens nader naar deze quaestie onderzocht. Daarbij bleek ons. dat de gemeente Haarlem allereerst zal trachten het plan uit te voeren om het rioolwater via de Zuidpier in zee te loozen. Als onverhoopt mocht blijken, dat uitvoering van dat plan op onoverkomenlijke bezwaren zou stuiten, kan overgegaan worden tot het bouwen van zui veringsinstallaties, omdat het gezuiverde rioolwater in het Spaarne gebracht kan wor den. Het tweede plan zal iets, niet veel duur der komen dan het eerste. Intusschen kan het grootste gedeelte van het riolennet te Haarlem worden aangelegd, want van de verzamelplaats van het rioolvuil in Haarlem Noord kan het zoowel naar het Spaarne als naar IJmuiden verwerkt worden. Er bestaat dus nog geen zekerheid welk systeem het tenslotte zal worden. PRINS BERNHARD OP HUIZE DOORN. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Men meldt ons, dat Prins Bernhard. vergezeld van zijn tijde- lijken adjudant jhr. ir. W. G. Röell hedenmid dag een bezoek heeft gebracht aan Huize Doorn. Knoeierijen in een faillissement. Een gefingeerde leening. Bij den Officier van Justitie is. naar het Haarlemsche politierapport mededeelt, door den curator in een faillissement aangifte ge daan van een bedriegelijke bankbreuk. In verband hiermede zijn een 55-jarige hande laar en een 48-jarige garagehouder, beiden uit Haarlem, gearresteerd. De handelaar zou 3750 hebben geleend van den garagehouder en het geld reeds heb ben opgemaakt, terwijl hij wist dat zijn fail lissement nabij was. Als zekerheid zou hij den garagehouder cessie hebben verleend op een. nalatenschap. Bij de aanhouding van den ga ragehouder bleek echter dat de zaak zich eenigszins anders had afgespeeld. Aanvanke lijk vertelde de garagehouder dat hij het geld op zijn beurt weer geleend had van zijn schoonvader in Amsterdam. Al spoedig kwam echter uit dat dit verhaal niet op waarheid berustte. Tenslotte vond de man het blijkbaar beter om de waarheid te vertellen en nu was het vreemde geval spoedig opgelost. De garage houder had namelijk heelemaal geen geld aan den handelaar geleend! Hij had een valsche akte onderteekend en bij den curator een on rechtmatige vordering ingediend. Het onder zoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Amerika's ambassade in Spanje. Blijft te Valencia gehandhaafd. WASHINGTON, 2 Juni (A.N.P.) Het depar tement van buitenlandsche zaken heeft be sloten de tijdelijke Amerikaansche ambassade te Valencia, althans voorloopig, te handhaven, ondanks het dreigende gevaar voor lucht- en zeeaanvallen. Goede waar - goed gead verteerd - in een goede courant waarborgt succes Een Amerikaansche wederverkoo- per van schrijfmachines belegde in 1932 rond 600 dollar voor zijn reclame in de courant. Het ging goed en hij verhoogde het bedrag voor het volgende jaar tot 1100 en voor 1934 tot 5600 dollar. De zaak moest toen al gauw belangrijk worden uitgebreid. Spoedig daarop kon men vaststellen, dat deze voortvarende winkelier het grootste kwantum schrijfmachines verkocht van alle detaillisten in Amerika. De leider der zaak onthulde toen ook het „geheim" van zijn succes: le. goede waar voor redelijken prijs; 2e. vriendelijke service; 3e. voortdurend adverteeren in een goede courant. Met ingang van het derde kwartaal kan onze uitvoer naar Duitschland worden vergroot. 3 De Oslo-overeenkomst is: Samenwerking, geen blokvorming 3 De mogelijkheid bestaat, dat het bezoek van Duitschers aan ons land dit jaar grooter zal worden. 3 Voor rente-transfer is met Duitschland een nieuwe regeling getroffen. 3 De lichting-1938 telt 25917 man 3 De Duitsche regeering heeft aan het Vati- caan een „ultimatum" gezonden. 4 Engeland zal zijn pogingen om verscher ping van den toestand in en om Spanje te voorkomen voortzetten. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Derby. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 Jhr. dr. J. C. MoIIerus: Rusland's buiten landsche handel. 4 II. D. Vertelling: Het Hoedje. 5 L. S.: Lelies. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1