CEBUTO-BUREAU tuft v MÊÈÊËÉ*- DONDER D A G 3 J U N I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Centrale Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De 57e vergadering in het Concertgebouw. De Bisschop komt. Dinsdagmiddag werd deze vergadering in de Gemeentelijke Concertzaal voortgezet. Verlaging accijns op bier en gedistilleerd. De af deeling IJmuiden stelde voor het hoofdbestuur krachtig te doen ijveren voor verlaging van accijns op bier en gedistilleerd. Zij meent, dat het aan het hoofdbestuur be kend mag zijn, dat vele caféhouders in ons land hun bedrijf moeten staken door de hooge lasten en de hooge accijns; van ver laging der accijns is geen misbruik te vree zen. zoodat de afdeeling de meening is toe gedaan. dat gewaakt moet worden tegen het verder brengen van deze categorie nijveren naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Het hoofdbestuur antwoordde, dat eenige maanden geleden de Minister verklaard heeft dat van hem geen verlaging der ac cijns op bier en gedistilleerd is te verwach ten. Een jaar geleden ongeveer is door den Minister de noodzakelijkheid van verlaging wel erkend; door hem zijn voorstellen inge diend. Deze heeft hij echter weer ingetrok ken naar aanleiding van het feit, dat de Tweede Kamer hem de 1 pet. vermeerdering op de omzetbelasting weigerde. Naar het oordeel van den Minister kon dit geld nu niet worden gemist. Van deze Regeering is verlaging van de accijns niet te verwachten. Natuurlijk is het hoofdbestuur gaarne be reid, desgewenscht organisatorisch goed op gezette acties ten deze te steunen. De voorzitter merkte op. dat een wijziging van de Drankwet gereed ligt. Belanghebben den uit de betrokken vakorganisaties hebben hun wenschen reeds geuit. Het overleg met de vakbonden zal worden voortgezet. Werkverschaffings objecten. De afdeeling IJmuiden stelde voor, dat het hoofdbestuur zoo spoedig mogelijk aan dringt bij de regeering en ook bij de R.-K. Kamerfractie ter beperking van de werkver schaffingsobjecten en daarvoor in de plaats de werken uit te laten voeren in het vrije bedriif. Deze afdeeling heeft van de werk- verschaffingswerken nooit nog iets goeds gezien .wel het tegendeel: loondruk is ver arming van den Middenstand. De afdeeling meent dan ook, dat het hoofdbestuur voort durend bij de bevoegde instanties met kracht moet blijven aandringen op beperking van de werkverschaffingsobjecten. Het bestuur antwoordde, dat door den Bond van R-K. Bouwpatroons regelmatig getracht wordt zooveel mogelijk normaal werk uit de werkverschaffing te houden. Aandrang op de R.-K. Kamerfractie van de Tweede Kamer zal wel onnoodig zijn. omdat reeds herhaaldeliik in de door IJmuiden aangegeven richting is gepleit. Bovendien zal de aandrang on de regee ring nu nog sterker worden, omdat men nok den heer Andriessen, voorzitter van den r.K. Bouwvakarbeidersbond, die als lid van de Eerste Kamer kort geleden zoo krachtig ln bedoeMe richting heeft gepleit, naar de Tweede Kamer heeft afgevaardigd. De afgevaardigde van IJmuiden deelde mede. dat de menschen in de werkverscha- fing aldaar loonen verdienen van f 11 tot f 15 per week. Daarvan moet een minimum huurprijs van f 5 betaald worden. Er blijft dus niet veel over voor het betalen van de noodzakeliike levensbehoeften, tot nadeel van den middenstand. De voorzitter antwoordde, dat het hoofd bestuur met alle mogelijke middelen zal trachten te bereiken, wat IJmuiden wil. Vacantic- en herstellings oord. De afdeeling Leiden stelde voor, ln begin sel te besluiten tot stichting van een Dioc. Vacantie- en Herstellingsoord voor kinderen van Hanze-leden en ter verdere uitwerking hiervan een commissie te benoemen. Door het hoofdbestuur werd toegezegd, in deze richting werkzaam te zijn. Na de afhandeling van de agenda werd in café-restaurant Brinkmann gezamenlijk de lunch gebruikt. Toespraak van den Bisschop. Te half vier werd Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, door het hoofd bestuur naar het podium geleid. Nadat een heeren- en knapenkoor onder leiding van den heer Frans Pielage zich had doen hooren. sprak de voorzitter, de heer E. j M Stumoel. een woord van welkom tot den Bisschop, die voor het eerst als zooda nig in een vergadering van R.-K. Midden standers is verschenen. Spreker schetste den stoffelijken nood van de middenstanders en deelde mede. dat de organisatie alles had gedaan om dien nood te verlichten en verder op God vertrouwde. Die het wèl zou maken. En gelukkig zijn er lichtpunten gekomen. Spreker betuigde den Bisschop de groote aanhankelijkheid van de R.-K. Middenstan ders en hoopte, dat hij ook zijn belangstel ling aan de organisatie zou willen blijven schenken. De Voorzitter richtte ook woorden van wel kom tot de vele geestelijken, tot wethouder W. J. B. van Liemt, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en tot Dr. Groene veld Meijer als vertegenwoordiger van den Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart Dr. Groeneveld Meijer wenschte de jubiiee- rende Hanze namens de regeering geluk. Hij prees het mooie werk van de Hanze. Zijn de partement stelde deze activiteit op hoogen prijs. Onder luid applaus huldigde spreker den heer Stumpel voor zijn ijverig werk. Diens werk wordt niet alleen door de Hanze gewaar deerd. maar ook door H.M. de Koningin aan Wie het behaagd heeft, den heer Stumpel te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Langdurig applaus). De heer Stumpel dankte voor deze onder scheiding en verzocht aan Dr. Groeneveld Meijer, zijn dank aan H. M de Koningin te willen overbrengen. Hij bracht de hem ge brachte hulde aan zijn organisatie over. Feestrede Deken van Gouda. Hierop werd het woord verleend aan den oud-geestelijk adviseur Rector J. F A. Bots. thans Deken van Gouda. Deze merkte op, dat de afgeloopen dertig jaar voor de R.-K. mia- denstanders heel moeilijk geweest zijn. Er moesten veel offers gebracht en tegenslagen overwonnen worden. De organisatie heeft zich echter altijd mogen beroemen op den steun en sympathie van de Bisschoppen. Ook Mgr. Huibers toont veel belangstelling voor de mid denstanders. Er zijn resultaten bereikt, waar men vroeger niet aan heeft durven denken dank zij vooral wijlen den heer Chr Jansen. Men heeft erkenning gekregen in vele kringen en invloed bij hooge instanties. Dit alles is echter slechts voorbereidend werk geweest. De organisatie heeft nog een grootste taak te vervullen Het herstel van het sociaal probleem eischt groote onbaatzuchtigheid en groote werkkracht. In dezen tijd van materialisme moet het nieuwe leven worden opgebouwd; men moet waken tegen de stroomingen van communisme en nationaal-socialisme, die al leen het materialisme als doel hebben. Er moet saamhoorigheid komen en geen geweld van een schijneenheid. Men moet in dezen verwarden tijd hebben menschen, die zich laten leiden door beginselen. De R.-K. middenstand moet haar taak ernstig opvatten en meewerken aan aen opbouw van een mooie en veilige maat schappij. Versobering moet er komen, evenals gemeenschapsliefde. Dan krijgt het leven ge stalte. inhoud en doel. De heer J. A. Koops uit Venlo bracht namens den Ned. R.-K. Middenstandsbond de geluk- wenschen aan de Haarlemsche Hanze over. De Bisschop, Mgr. Huibers. hield tenslotte een toespraak. Hij wilde gaarne als Bisschop eens de gelegenheid aangrijpen, in nauw con tact te komen met den R.-K. middenstand, dien hij als een bijzonder goed beschouwt; die alleen hebben wil wat hij noodig heeft. Geen rijkdom en geen armoede. De middenstand steunt op de echte Christelijke beschaving. De R.-K. middenstanders hebben altijd ge toond over groote offervaardigheid te beschik ken: zij geven met milde hand zelfs in dezen moeilijken tijd. Zij doen ook veel voor de Kerk en daar is spreker dankbaar voor. Het heeft ook hem goed gedaan, dat de heer Stumpel een Koninklijke onderscheiding heeft gekre gen. Dit is een bewijs van erkenning voor het goede werk, door den heer Stumpel en zijn organisatie verricht. Spreker zou het heerlijk vinden, als alle R.-K. middenstanders zich vereenigden tot een groote eenheid, want dan kan veel verkregen worden. Dat heeft men immers bij de laatste verkiezingen gezien. De R.-K. middenstanders moeten niet alleen Ka tholiek zijn in de Kerk, maar ook in hun leven, want zoo kan het R.-K. beginsel doorwerken. Zij moeten ook hun kinderen in deze sfeer op voeden tot flinke menschen in de maatschap pij. Een glorierijke toekomst is alleen te ver wachten door beginselvaste menschen. De rede van den Bisschop werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Reizen zonder zorgen per CEBTJTÖ-Toui'f ngcar IJ ziet meer, U geniet meer en geeft minder uit 4dagenDetmo!d f 31.00 2 Düsseldorf 14.75 6 Ardennen Luxemb. 47. 3 Valkenb - Ardennen 19.— Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 1 6448 Beizeii zonderzorgen VOOR DEN- -POLITIERECHTER D (Adv. Ingez. Med.) De tweelingen. De broers waren op denzelfden dag geboren, gelijk van gestalte en rood van haar; beiden hadden zich op autobesturen toegelegd. Nu werd er een bekeurd voor de wegenbe lasting toen hij met gekookte bieten ventte en de bekeurende ambtenaar nam den naam uit het rijbewijs, waarop hij in het proces verbaal vermeldde, dat Hendrik de overtreding had gepleegd. Hendrik kwam eenige weken geleden voor en vertelde, dat hij niet op tijd en plaats had gereden, doch dat zijn tweeling broer. wien hij de eer gaf, die hem toekwam, door te spreken van zijn ouderen broer, mis schien had gereden. Toen de politierechter hoorde van de gelijkenis der beide broeders, achtte hij het noodig de zaak te schorsen om den ouderen broer te hooren. Zoodoende verscheen nu de tweeling voor den rechter. Hendrik in het beklaagden bankje, Karei Hendrik voor het getuigenhekje en we waren alzoo in de gelegenheid te con- stateeren, dat men zich gemakkelijk in hen kon vergissen en omdat Karei Hendrik dus ook zijn broeders voornaam naast Karei voer de, begreep de politierechter, dat er een ver gissing in het spel kon zijn. Karei Hendrik zei. dat hij den bietenwagen had gereden en dat hij geen naam had opge geven, maar dat de ambtenaar in het rijbe wijs had gekeken en misschien Karei over het hoofd had gezien. Hendrik werd vrijgesproken. Maar toen kwam een tweede geval ter spra ke. Hendrik was weer bekeurd en wel, toen hij met een motorbakwagen in Heemstede reed. Hij had weer geen wegenbelasting betaald, maar had ook geen papieren, dus moest hij toen wel een naam hebben opgegeven. Rendrik vertelde, dat hij weer niet op tijd en plaats was geweest en keek weer naar Karei Hendrik. Die was nu minder goed van memorie, herinnerde zich de bekeuring niet precies, maar wilde de verantwoording wel op zich nemen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk, want nu verscheen de agent, die bekeurd had en die liet zich door de gelijkenis der tweelingen niet van de wijs brengen; hij kende Hendrik goed van aanzien en verklaarde uitdrukkelijk, dat niet Karei Hendrik de schuldige was, maar wel degelijk de jongere broer Hendrik. Hendrik gaf het nog niet toe en vertelde, dat hij op den datum der bekeuring bij 'een meubelzaak in betrekking was en niet met groentebakjes had gereden. De politierechter keek van Hendrik naar Karei Hendrik en van Karei Hendrik naar Hendrik en werd door de gelijkenis gefrap peerd, zoodat hij het noodig vond den ge wezen baas van Hendrik uit de meubelzaak te hooren, opdat de verklaring van den agent bevestigd zou kunnen worden; deze zou zich kunnen vergissen, ze zijn allebei zoo klein en zoo rossig, kijken allebei even onschuldig men kan nooit weten. Recidivisten. Er kwamen weer een aantal benadeelers van den fiscus voor, die niet op tijd de wegen belasting hadden betaald en sommige hunner maakten het toch wel erg bont; een was al 22 maal, een ander 18 maal bekeurd. Er zijn lieden, die zich nu eenmaal in het hoofd gezet hebben, dat zij, in hun pogen om hun kost te verdienen, noodzakelijk een auto moeten heb ben. Zoo was er een bloemen venter, die van oordeel was, dat een fiets of bakfiets voor hem beslist onvoldoende en dat een auto on ontbeerlijk was. Evenwel stelde hij op den IBIS SHA© VOOR DE Pli Dobbelmann lekkerjmsn! (Adv. Ingez. Med.) voorgrond,' dat hij geen wegenbelasting kon en zou betalen en dat noemde hij op een eer lijke manier zijn brood verdienen. De rijksadvocaat vond in die dingen déoyale concurrentie omdat iemand, die zijn belas tingen wel voldoet, door dergelijke mededin gers wordt benadeeld. Al mogen er moeilijke levensomstandigheden in het spel zijn, voor anderen is het leven ook niet gemakkelijk en daarom kunnen de boeten niet laag zijn. Ze varieerden van 10 tot 75 gulden. Er was nog een heer, die zonder belasting- kaart had gereden en zich verontschuldigde met te zeggen, dat hij van plan was geweest een beteren wagen te koopen, wat hij later ook gedaan had en in afwachting van den nieuwen voor den ouden wagen maar geen kaart meer had genomen; 't was de moeite niet. Ja, maar zoo gaat dat niet, hij had geen kaart behoeven te nemen, maar had dan ook niet mogen rijden. De rijksadvocaat vond het heel erg en eischte, omdat de heer in de kohieren der belastingen als gezeten burger stond inge schreven, 200 boete. De heer zei, dat hij lang niet zoo gezeten was als de rijksadvocaat meende. De politierechter nam den eisch dan ook niet over, maar legde 30 boete op. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; Konings, Olmenstraat 70: bril in étui; Opdam, Reitzstraat 107: gesloten brief; Nieuwe jaar, Nieuwe Raamstraat 16: bootje (speelgoed); Politiebur. Smedestraat: badpak; v. d. Werf', Ged. Schalkburgergracht 5zw.: hond; Mets, Amsterdamsche Vaart 12, spoorhuis: kano; Schouten, Velserstraat 22: portemonnaie met' inhoud; Grondelle, Oost- vest 12: pak met margarine; Koedijker, Drap- penierstraat 4: damesparapluie; Wijtsma, Rijkstraatweg 388: regenpijpen; Hendriks, Havikstraat 25: kinderschortje; Mulder, Bis schop Callierstraat: schaartje; Heesterbeek, Wagenweg 256: sokken; Meulebroek, A. L. Dyserinckstraat 1: damestasch met inhoud; v. Krieken, Hugo de Grootlaan 8, Heemstede: vulpen; Kuijer, Siriusstraat 36: vulpotlood. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct- en 25% zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) H.D.'V ertellimg Een echt mooi doosje door LOKA. Het is kijkdag in het veilinggebouw van de bekende kunsthandelaren Veis en Co. Men verdringt zich in de lange gang, met tegels van geaderd wit marmer, in het oude heeren huis. In elk vertrek zijn de gele gordijnen ver op zij geschoven, om de enorme collectie antiqui teiten zoo veel mogelijk van het flatteerende zonlicht te doen genieten. Een groot aantal porceleinen vazen, borden en beeldjes bedekt de tafels en de planken der sierkasten, met hun zachte kleurenpracht. Waar een smal plekje tusschen twee kasten vrij is, staan steenen en bronzen beeldjes op smalle zuilen. Over rekken hangen heele bundels oude om slagdoeken, met de kleuren van verdorde beu kenbladeren. De muren zijn bedekt met schil derijen en etsen, hun breede, gouden lijsten teekenen zich hel af tegen het ouderwetsch- donkere behang in het gele zonlicht. Het is een zeer verschillende publiek, dat al die schatten komt bekijken. Kunsthandelaren, die in kleine groepjes vakkundig kritiek uit oefenen; rijke koopers; genietende verzame laars en kijklustigen van velerlei soort. Toe komstige koopers maken plannen en notities. Als jaloersche minnaars verdringen koopzieke kunstmaniakken zich om eenige zeer zeldzame voorwerpen. En daartusschen bewegen zich de directeuren van de firma Veis en Co., om zich op de hoogte te stellen van de belangstelling voor de voornaamste stukken. Onrustig, eenigszins onthutst loept een vriendelijk uitziende, eenvoudig gekleede man doelloos door de gang en de vele kamers. Men diene goed te begrijpen deze man maakt in het geheel niet den indruk onintelli gent of boersch te zijn; hij voelt zich alleen niet op zijn gemak. Kennelijk is hij hier bin nen geloopen om iets moois uit te zoeken, zonder te vermoeden, hoe groot de keus wel zou zijn en hoe groot het aantal belangstel lenden. Hij heeft er zich nog geen voorstelling van gemaakt, wat hij zou uitkiezen. Hij wilde iets moois koopen en de groote verscheiden heid van mooie voorwerpen in deze drukke lokalen heeft hem verbijsterd. Bruggink, zoo heet onze eenvoudige vriend, is nog nimmer in een dergelijke omgeving ge weest. Zijn inkomen heeft hem nog geen gele genheid gegeven andere inkoopen te doen dan de meest noodzakelijke. Hij is getrouwd, heeft twee kinderen en vergelijkt iedere week zijn uitgaven met een schema, dat.wel, dit be hoeft geen uiteenzetting, men kent deze fa lende ramingen. En ook zijn woninginrichting had hij inder tijd niet gekocht in de lokalen van de firma Veis en Co. Trouwens, bij dien inkoop was er in het geheel geen sprake geweest van kunst voorwerpen. De afdeeling versiering was be perkt gebleven, bij eenige beelden, vaasjes en platen, geschonken door welwillende, doch volkomen van goeden smaak gespeende fami lieleden, welke kunstvoorwerpen hij haatte, doch terwille van de verwante schenkers respecteerde. Vele jaren hinderde het hem, dat er in zijn geheele huis niets te vinden is, dat werkelijke schoonheid bezit, dat niet het kenmerk van de massaproductie draagt. Eén krachtig opgezet te teekening, één goed gemodelleerd brons figuurtje, één porceleinen schotel met zachte kleuren onder een waas van zuiver glazuur voor de clientèle van Veis en Co. niets uitzon derlijks, maar voor onzen vriend genoeg om een hinderlijke leemte in zijn huis en gevoel te vullen. Eens verzamelde de grootste minnaar van de kleur en al haar schakeeringen, Rembrandt, kostbare edelsteenen, kleeden en edele meta len en betaalde er vaak meer voor dan Hen- drickje kon missen. Vele liefhebbers van warme kleuren, sier lijke lijnen en schoone vormen, vastgelegd in stoffen van verschillenden aard, geven meer geld uit voor de voorwerpen hunner liefde dan zij ooit zouden willen bedenken. Maar wat is het lot van hen, die. zcoals onze vriend Brug gink, het zelfde gevoel, maar ln het geheel geen geld bezitten? Voor hem zou waarschijnlijk het zoo innig begeerde bezit nooit werkelijkheid geworden zijn als hij niet, voor het eerst in zijn leven, 'n „extraatje" gekregen had. Nauwelijks had hij dit nooit verwachte in huis, of zijn vrouw ontdekte een heele reeks dingen die aangeschaft, vernieuwd of her steld moesten worden zoodat binnen eenige weken verreweg het grootste deel van het door fortuna geschonkene verdwenen was. Toen heeft hij zijn kans gezien en de koop woede van zijn vrouw tot staan gebracht. Twee en dertig gulden waren er op dat kritie ke moment nog over. En nu loopt hij rond in de lokalen van de firma Veis en Co. en tracht een reeks verlok kingen in zijn brein te ordenen. De veelheid van begeerde voorwerpen heeft hem eerst overrompeld. Maar nu laat hij zich niet meer overbluffen. Als een echte kenner wandelt hij door de vertrekken, schakelt eenige gebieden uit, vergelijkt de overblijvenden. komt dan tot de conclusie, dat hij zijn keus zal doen bij de afdeeling porselein. Langen tijd twijfelt hij tusschen een breed uitloopende vaas en een schotel. Op het mo ment dat hij ervan overtuigd is, geen keus te kunnen maken, ontdekt hij het porceleinen doosje. Nauwelijks heeft hij het gezien, of hij weet. dat hij niet verder behoeft te zoeken. Een langwerpig doosje, in het midden iets samengeknepen, juist genoeg om het een on gekend sierlijk model te geven. Bewerkte gou den bandjes omlijnen doosje en deksel, vor men een scherpe, elegante begrenzing van het roomige porcelein, waarop in roze en diep rood, ontplooide roosjes gepenseeld liggen. Bruggink behoeft hier niet langer te blij ven. Opgewonden dringt hij zich naar de uit gang. Hij heeft het nummer genoteerd. Al moet het hem het heele bedrag van twee en dertig gulden kosten dat doosje moet hij hebben. Bijna was hij te laat gekomen. Lang wach ten in een eïndelooze rij in het postkantoor had hem gedwongen een taxi te nemen. Om één uur zou men met het porcelein beginnen. Stampvol is het zaaltje. Er heerscht een eigenaardige spanning, de geprikkelde ijver zucht der koopers geeft deze veilingen altijd een karakter van onbeheerschtheid. Vrij on verschillig volgt men nog den afslager, die be zig is met de omslagdoeken. Dit artikel heeft zijn vaste koopers, vakmenschen, die het el kaar niet moeilijk maken. Toch voelt Bruggink zich, al wat nerveus en als een mooie, groenachtige doek wordt inge zet op tien gulden, moet hij zich bedwingen om niet „twaalf" te roepen. Hij beheerscht zich. Hij is niet gekomen om een doek te koo pen, moet zijn krachten sparen voor het doos je. Misschien straks als hij eventueel nog wat geld over heeft. Maar dat zal wel niet, een porceleinen doosje zal wel duurder zijn dan zoo'n gewone omslagdoek. En dan doet een gedachte hem het bloed naar het hoofd stij gen. Als, als het doosje eens nog meer dan twee en dertig gulden zou opbrengen? Ja, wat dan? Zou hij er dan nog wat van zich zelf bij doen? Van zich zelf, wat is zich zelf? Hij bezit toch niets. Zijn vrouw had al zoo veel bezwa ren tegen deze „geldverspilling". Nu weet hij het zeker, hij zal gaan tot acht en dertig, als het noodig is. Zes gulden meer. Zij zal kwaad zijn, maar dan is het eenmaal gekocht. Zij zal kwaad zijn, maar het zal wel geregeld worden. Die moeilijkheid zal op zijn hoogst een week duren, maar het doosje zal hij dan zijn heele leven bezitten. Knechten dragen de doeken weg door de achterdeur. Uiterst voorzichtig wordt het por celein binnen gebracht en geplaatst op de lange tafel voor den afslager. Er komt bewe ging bij het publiek. Ieder rekt zich uit om z ij n voorwerp nog eens goed te bekijken. Bruggink heeft het doosje onmiddellijk her kend. Het is één der eerste dingen die bin nen gebracht werden en het staat in het mid den van de tafel, vlak voor den verkooper. Een goede plaats. Hij is trotsch op zijn goeden smaak. Het schijnt inderdaad iets bijzonders te zijn. Wat duurt het lang, voordat die mannen alles een plaatsje gegeven hebben. Maar dan, eindelijk, zij zijn zoo ver. De man achter de tafel geeft een teeken ieder is stil. Plechtig schuift hij het doosje wat naar zich toe, wijst er dan naar en kondigt aan: „doos je, langwerpig, famille-rose, met bewerkten goudrand". Wat een prachtige naam! Och, dat kon ook niet anders, het i s iets bijzonders. Het eerste stuk dat verkocht zal worden. En hij zal di rect al moeten bieden. Bruggink heeft moeite zijn gezicht in bedwang te houden. Hij zal rustig zijn. Met kalme stem zal hij bieden, zonder vee] aandacht te trekken, alsof hij dat meer gedaan heeft. Het groote moment is gekomen. De afslager kijkt rustig langs de gezichten der koopers, taxeert iets voor zichzelf en dan met zware stem, zet hij den prijs in: „Doosje, famille-rose. zet ik in met vier-en- twintig-honderd gulden". Zeven-en-twintig honderd roept een stem uit het publiek. Het bieden heeft een aanvang genomen.... Liiiks van den weg tegen auto opgestormd. Jeugdig motorrijder om het leven gekomen, Woensdagavond tegen half twaalf is de 22-jarige motorrijder P. J. A. M.. uit de Van Naeltwijckstraat te Voorburg, op de Haring- kade, bij den Duinweg te 's-Gravenhage. in volle vaart tegen een uittegenovergestelde richting komende personenauto opgereden, bestuurd door den heer A. uit de Van Dyck- straat te 's-Gravenhage. A. deed. door zoo krachtig mogelijk te rem men. alle moeite om een ernstig ongeluk te voorkomen, maar de groote snelheid van het motorrijwiel was oorzaak van een ernstige botsing. M. bleef met een vex-brijzelde schedel op den weg liggen en moet op slag dood zijn geweest. Het onderzoek der politie wees uit, dat M. vermoedelijk niet alleen met groote snel heid heeft gereden, doch. zooals het band- spoor uitwees, ook nog links van den weg. De bestuurder van de auto verklaarde trou wens ook, dat hij plotseling den motor.voor zich zag opdoemen De motor werd ernstig, de auto slechts licht beschadigd. KAMER VAN TOEZICHT NOTARISSEN. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem, de heer A. F. Boersema, inspecteur der registratie en domeinen te Haarlem. Uitspraken van de Rechtbank. De inbraak in de Groote Houtstraat. De beide verdachten van de inbraak in een lijstenwinkel in de Groote Houtstraat, had den drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis tegen zich hooren eischen. De rechtbank veroordeelde hen he denmorgen conform den eisch. Tegen den schoonzoon van den bestolene, wien medeplichtigheid ten laste was gelegd, was eveneens drie jaar geëischt. Deze ver dachte werd tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. VOLKSDANSAVOND. De volksdansavond, die door verschillende jeugdorganisaties gisteravond op het gemeen telijk Sportterrein aan de Kleverlaan zou wor den gehouden, is een week uitgesteld en zal dus Woensdagavond 9 Juni plaats hebben. GROENTENMART HAARLEM. 2 Juni 1937, Tomaten f 0,30f 0,40 per K.G. Spinazie f 0,18f 0,60 per kist Andijvie f 0,40f 0,55 per kist Postelein f 0,30f 0,50 per kist Raapstelen f 1f2 per 100 bos Sla f 1f 3 per 100 krop Rabarber f 0,05f 0,08 per bos Asperges f 0,20f 0,35 per bos Wortelen f 0,07f 0,09 per bos Radijs f 0,02—f 0,03 per bos Prei f 0,02f 0,05 per bos Selderie f0,02—f 0,05 per bos Peterselie f 0,05f 0,15 per bos Komkommer f 0,04—f 0,10 per stuk Bloemkool f 0,03f 0,08 per stuk PERSONALIA Het diploma opleiding assistenten voor openbare leeszalen en bibliotheken van de Centrale Vereeniging voor Openbare Lees zalen en Bibliotheken, werd uitgereikt aan Mej. E. G. C. M. Moerkerk, te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 4 JUNI '37 Progx. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 11.20 Droitwich 12.05 Parijs Radio 1.20 Vlaamsch Brussel 1.35 Keu len 3.20 Pauze 3.35 Deutschlandsender 4.20 Keulen 5.20 Vlaamsch Brussel 6.20 Keulen 8.05 Diversen 8.35 London Regional 10.35 Boe dapest 11.20 Berlijn Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel, 9.20 Pauze 10.35 Londen Regional 1210 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert'. Hollandsche artis- ten. 1. Waarom zou je kniezen, Willy Derby; 2. Scharesliep, W. Hespes Kinderkoor; 3. Tango della Seduzione, Hélène Cals; 4. Breng 'ns een zonnetje, Kees Pruis; 5. Als ik groot ben, Albert de Booy; 6. Joep la boem, Willy Derby; 7. 't Gaat voorbij, Lou Bandy; 8. Het huisje bij den toren, Kees Pruis; 9. Die dom me kippen, W. Hespes Kinderkoor; 10. Moeder heeft een rijbewijs, Louis Davids;ril. Kinder vreugde, Albert de Booy; 12. Tango della Rose, Hélène Cals; 13. Geen geld en ook geen zor gen, Bob Scholte; 14. De Wilgen, N. v. d. Lin den's Kinderkoor; 15. Juffrouw van Dalen, Lou Bandy; 16. Geen dag en geen uur, Bob Scholte; 17. Vacantie Kinderfeest. N. v. d. Linden's Kinderkoor; 18. Restanten, Louis Davids. 8.0012.Diversen. Sarïlril®;® f g -Ir f aw PRINS KONOYE, die belast is met de vorming1 van een Japansch kabinet. Hij zal trachten een regeering van nationale eenheid te vormen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10