Zwart met witAltijd Een helpende hand Voor handige vingers Menu van de week Het moeilijke „Neen" Nog eens het moderne kapsel HOXDERDA G3 JUNI 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 12 Prachtig sociaal werk door vrouwen Kijkje in het medisch opvoedkundig bureau van de Amsterdamsche ver- eeniging ter bevordering van con- sultatiebureaux voor moeilijke kin deren. f We hebben allemaal weieens „de klok hoo- ren luiden" over de bureaux voor moeilijke kinderen, die de laatste jaren, ook in ons land, met zooveel succes werken. En we hebben daar, wed ik, wanneer zoo'n geval met een onhandelbaar kind in onze om geving voorkwam, ook weieens, zoo bij wijze van theepraatje, vreemde en niet steeds rechtvaardige conclusies uit getrokken. Dan was het: „Die menschen bridgen teveel en kunnen nu de kinderen geen baas en nu moet het bureau 't opknappen, t Is maar gemakkelijk tegenwoordig". Of: „niets dan in- teressanterigheid, ik zou ze wel klein krijgen", (de kinderen n.l.). Nog altijd staan de beste stuurlui aan wal en praten erover en moeten de zeelui met de tanden op elkaar door de branding of door moeilijke vaargeulen heen. En nog altijd dit is een heerlijke gedachte! is er een loods beschikbaar, wanneer de schipper tijdelijk de navigatie niet alleen aankan of aandurft. Dit beeld dat van den loods is zeer goed van toepassing op het medisch opvoed kundig bureau, dat ik. onlangs bezocht, omdat ik zoo heel graag eens precies wilde weten, hoe het werkt. Ik had een prettig gesprek met de psychiater mej. P. H. C. Tibout en met de maatschappelijk werkster mej. P. Rijksen en kreeg wel een zeer sterken indruk van het fijne. nuttige werk, dat hier door een groepje vrouwen, in samenwerking met een mannelijk psychiater, wordt verricht. Hiervan wilde ik u iets vertellen. Het Amsterdamsche bureau, inderdaad ge boren uit den nood der tijden, bestaat in No vember a.s. negen jaar, het Rotterdamssche in zijn eersten vorm ook en het Haagsche vijf jaar. Alle drie blijken ze in een groote behoefte te voorzien, zoodat anderhalf jaar geleden de bureaux te Rotterdam en Haar lem b.v. nog aanmerkelijk moesten worden uitgebreid en er in Utrecht en Leiden nieuwe werden opgericht. „Het geeft ons werkelijk een groote vol doening", aldus mej. Tibout „te weten, dat het werk, dat we doen, zoo dringend noo- dig blijkt te zijn". „Een tijdsverschijnsel, dat de ouders hun kinderen zelf geen baas meer kunnen?" „Ja en neen. Er zijn natuurlijk wel altijd moeilijke en arbnormale kinderen geweest, maar vroeger was de psychologie nog zoover niet en bleef men er meer mee omtobben. Eén ding is ons in den loop der jaren hoe langer hoe duidelijker geworden: de moei lijkheid ligt nooit bij het kind alleen. Het gezin is een eenheid en wanneer er iets ha pert, dan spelen de karakters van de ouders, hun reacties op de uitingen van het kind, een minstens even groote rol. Daarom is een langdurig contact met de ouders voor ons werk ook van het grootste belang. Wij nemen en dat moet men toch vooral goed in het oog houden! den ouders de opvoeding niet uit handen. We zijn geen instelling voor vaders en moeders die een las tig kind dat lastig is door verwaarloozing graag willen afschuiven, om zelf te kunnen uitgaan. Ook niet voor ouders die van een werkelijk abnormaal kind afwillen. We nemen dan ook geen gezinsvoogdij aan. Wat wij alleen maar wensohen is op weg helpen, over een dood punt heen brengen, een frisschen kijk geven op een vastgeloopen si tuatie, en dan, zoolang het noodig is, de ouders terzijde staan in hun taak. Want op de ouders komt het aan! Heel dikwijls wordt hun opvoeding van het kind. door het contact met het bureau, aanvankelijk moeilijker, heel vaak moeten zij den weg van het offer opgaan". „Ik begin nu wel eenigszins te voelen, wat het bureau niet en wat het wèl wil zijn. Wilt u me ook nog iets vertellen van de werk wijze?" „Een nieuw geval wordt hiermee ingeleid, dat vader of moeder of beiden (eventueel bij hun ontbreken de voogd of een andere ver antwoordelijke persoon) het kind op het bu reau komt aanmelden op een der spreekuren, die daar door een der sociale werkers worden gehouden. Op het spreekuur worden de allereerste oriënteerende gegevens verzameld; een af spraak wordt gemaakt voor een langdurig on derhoud. waarin een uitvoerige familiege schiedenis en een dito levensbeschrijving van het kind kunnen worden opgemaakt; 't hangt van de omstandigheden af, of dit bij de ouders thuis zal gebeuren of op het bureau; in ieder geval wordt dan toch later het gezin door de maatschappelijke werkster bezocht; teneinde ook uit een eigen aanschouwing een indruk te krijgen van het milieu. Bij het verzamelen der voorgegevens wordt zooveel mogelijk getracht, een beeld te vormen van de psychologische fac toren, die op het bestaan van het kind hebben ingewerkt en nog inwerken. Met goedvinden van de ouders worden deze inlichtingen even tueel uitgebreid met, hetzij mondelinge, hetzij schriftelijke informaties van de school, den huisarts en andere personen, die met het kind te maken hebben gehad, b.v. patroon, gezins voogd, predikant, clubleider. En dan ziet van dit alles op de hoogte ge bracht en ook van het lichamelijk onderzoek door den aan het bureau verbonden kinder arts, de psychiater het kind voor het eerst. Na gemiddeld drie ontmoetingen, elk van een uur, kan gewoonlijk den wel, op grond van gesprekken en experimenteel onderzoek, na overleg met de maatschappelijke werkster een voorloopige conclusie worden getrokken. Er wordt dan óf een advies aan de ouders uitge bracht óf een behandeling wordt ingesteld". „Dit geschiedt natuurlijk door u?" „Door mij of door den manlijken psychiater. Ik acht dit spelend omgaan met kinderen, waarbij dan tevens een ongezochte gelegen heid is tot observatie, nu niet speciaal vrou wenwerk, doch bij kleine kinderen is mis schien wel een vrouw de aangewezen persoon. Om u een indrukje te geven van wat wij doen, kan ik u het best even meenemen naar mijn speciaal domein". We komen nu in een ruime kamer, gedeel telijk speelkamer. Daar staat een enorme kast met speelgoed, waarmee de kinderen zich naar hartelust mogen bezighouden. „En in dit spel zit nu zoo vervolgt mej. Tibout juist heel dikwijls de sleutel tot het probleem, dat schuilt achter elk „moeilijk geval". In het spel leeft het kind zich heelemaal uit. In het vertroetelen van poppen komt de eigen hun kering naar verzorging tot uiting, In het spe len met boetseerklei. waarvan figuurtjes wor den gevormd en in teekeningen worden aller lei gevoelens uitgedrukt. Ik heb hier eens een jongetje gehad, die poortdurend een poppetje maakte, dat hij Aardige versieringen van kleurig vilt Vilt in allerhande kleuren is tegenwoordig te kust en te keur in de groote magazijnen verkrijgbaar. Wat een onbegrensde mogelijk heden voor kleedingsier! Kijkt u eens even naar dit origineele vest van beige wollen stof. 't Zou „al te gewoon tjes" zijn, als het niet werd opgefleurd door een dubbele rij „knoopen", gemaakt van vier kantjes van rood, groen, blauw en naturelvilt. Men neemt b.v. het buitenste (grootste) vierkantje rood, daarna een maat kleiner groen, wéér kleiner naturel (licht-beige) en 't allerlaatste blauw. Met enkele onzichtbare steekjes worden de viltplakkaatjes op elk ander bevestigd. Er onder ziet u een bij elkaar passende ceintuur en taschje van rood linnen of peau de suède. De versiering bestaat eveneens uit bonte viltknoopen. Een gezellig werkje voor eeen vrijen avond, want langer hoeft het niet te duren.... mits u handige vingers heeft! Wat zal dat vlotten! Everlasting breit zoo meel En ze breit zoo uit. Bij een knot- lengte van 359 Meter is dat dubbel voordeelig. En dan een patroon uit „Praten en Breien", dan lukt het heelemaal schitte rend. Hebt U het laatste num mer al gezien Geweldig leuke modellen staan er weer in en de werkbeschrijvingen zijn, als al tijd, zóó duidelijk, dat vergissen o n m o g e 1 ij k is. „Praten en Breien" kunt U nu gratis krijgen tegen inzending van 5 Everlas ting omslagen. Zou tl niet dadelijk Uw nummer bestellen 2 HEEZE - HOLLAND (Adv. Ingez. Med.) daarna met geweld in elkaar tr«pte. Later bleek, dat hij hierin afreageerde zijn haatge voelens tegen een jonger broertje, van wien zijn moeder meer scheen te houden dan van hem. Zijn onhandelbaarheid thuis was van dit complex de oorzaak. Dit was een tamelijk eenvoudig geval. Eens hadden we een vrij ingewikkelde situatie, die toch, dank zij het onderling overleg tusschen de ouders en ons, geheel in orde is gekomen. Een meisje dat thuis door een stiefmoeder heel goed verzorgd werd en ook nooit reden tot klachten gaf, begon plotseling, eerst thuis en later in de omgeving, te stelen. Zachtheid noch strengheid hielpen. Tijdens onze behan deling bleek ons, dat het kind vroeger, vóór het hertrouwen van den vader, door haar grootmoeder erg verwend was. Het stelen werd door haar toegepast als compensatie voor de meerdere luxe, die zij thuis moest missen. Toen we eenmaal dezen sleutel ge vonden hadden, en wij de ouders konden over reden, het kind weer hun vertrouwen te ge ven, werd de moeilijkheid na verloop van tijd overwonnen". „Vaak is echter een veel dieper gaande psychotherapeutische behandeling noodig. Het werk is buitengewoon interessant, maar het is altijd overstelpend druk en dus Ik neem haastig afscheid en de beide da mes gaan weer aan den arbeid, waarin ik eer. zoo belangwekkenden blik heb mogen werpen. R, DE RUYTER—y. d. FEER Aeu paar donkere costuumpjes met witte garnituren: 'n prachtige aan vulling van onze zomer-garderóbe. Geruite jassen, sportieve blouses, gestreepte zijden jurken, wat brengt ons niet allemaal de rijke zomermode-1937! We genieten volop van het winkelen dit jaar, want alles, wat de groote magazijnen ons bie den, is zoo verleidelijk sportief, kleurig en ele gant. Toch moeten we bij al die kleurenpracht niet vergeten, dat voor 'n speciale gelegenheid, waarbij we er keurig en vooral frisch en cor rect wenschen uit te zien. het zwart-met-wit nog altijd onovertroffen is! De Parisienne weet dit: ze heeft steeds twee a drie effen zwarte japonnetjes in haar zomercollectie Onze teekening geeft u enkele voorbeelden van zwart-lwit-effecten, zeer practisch in de practijk. Van links naar rechts ziet u: le. een japon netje met boléro van zwarte jersey. Het fijn linnen vest is geborduurd met Engelsch bor duurwerk, de randen zijn gefestonneerd of afgezet met Valencienne kant. 2e. Een aardige correcte kantoor jurk, even eens van zwarte jersey en bestaande uit rok en nauwsluitend lijfje, versierd met garnituur van wit piqué. De dubbele jabot is gegarneerd met een open zoom. 3e. (geheel rechts) een costuumpje voor koelere dagen, bestaande uit een japon met korte mouwen van zwarte wollen stof, waarop een wit piqué vest wordt gedragen, dat om het middel met twee banden sluit, en een kort sportief jasje van dezelfde stof als de japon. 4e. (onderaan) een meer gekleed japonnetje van zwarte toile de soie. De elegante strik is aan alle kanten versierd met een gehaakt randje. Zondag: Asperges met harde eieren Gewelde boter Kalfsbiefstuk Aardappelcroquetten Jonge worteltjes Aardbeien met slag room. Maandag; Aspergesoep Varkensschijf Andijvie Aardappelen Karnemelkpudding Vanillesaus Dinsdag Spinaziesoep Koude varkensschijf Kropsla met komkom mer. Aardappelen Vermicellischotel Woensdag: Blinde vinken Gestoofde sla Aardappelen Deensche vla Donderdag: Gestoofde kalfsnier Tomatensaus Kropsla Aardappelen Griesmeelpudding Gestoofde abrikozen Vrijdag Gebakken tong Gesmolten boter Aardappelen Rijstetaart Vruchten Zaterdag Varkenskarbonaden Bloemkool Aardappelen Chocoladevla Vegetarische menu's 1 Gestoofde tomaten Gekookte rijst Kropsla Pannekoeken. 2 Omelet m. asperges Kropsla in vuurvas ten schotel met bruine boter Aardappelen Rab ar ber compote 3 Aspergesoep Gebakken eieren Aardappelen Tomaten- en kropsla Rijstcroquetten met abrikozensaus. 4 Zuringsoep Bloemkool m. kaas saus Aardappelen Chocoladepudding met slagroom. Recepten Gestoofde tomaten. Benoodigd: 1 K.G. tomaten, 40 gr. boter, peper, en zout. De tomaten overgieten met kokend water, schillen en in dikke plakken snijden. Ze be strooien met peper en zout. De boter in de koekepan laten smelten en de tomaten er in leggen. Als ze zacht worden, maar nog niet stuk gaan uit de pan nemen en in en om den rijstrand leggen. Het vocht er inschenken. Omelet van asperges. Benoodigd; 4 eieren, 4 lepels melk, peper, zout, plm. 16 asperges. De eieren uitroeren met melk, peper en zout en in de koekepan een omelet bakken. De as perges klaarmaken als voor gestoofde asper ges. Ze op de omelet leggen, zoodat de punten aan den buitenkant liggen. De omelet in drieën vouwen en opdoen op een verwarmde schotel, gegarneerd met peterselie en tomaat, Rijstcroquetten (zoete) Benoodigd; 1 L. melk, 200 gr. rijst, zout 100 gr. suiker, 2 eieren, paneermeel, frituurvet. Van de melk met rijst en zout dikke rijstebrij koken. De eidooiers, de suiker en wat geraspte citroenschil toevoegen en de massa koud laten worden. Daarna op de gewone manier croquet- ten vormen, deze door eiwit en paneermeel halen en in heet frituurvet vlug bruin bakken. Warme abrikozensaus erbij geven. Voor deze saus pl.m. l ons abrikozen gaar koken met L. weekwater en suiker. Ze door een haren zeef wrijven. De saus afmaken met suiker en binden met aangemengde sago. Rabarber jam. Benoodigd: 3 K.G. rabarber, 2J/2 K.G. suiker. De rabarber zoo noodig schillen, in stukjes snijden, wasschen en gaar koken met een klein beetje water. De suiker toevoegen en onder dikwijls roeren laten inkoken tot een druppel sap op een koud bord als een bolletje blijft staan. De jam overdoen in jampotten en deze sluiten met schroefdeksel of perkamentpapier. (Deze jam niet te lang bewaren). Verwijder vlekken zorgvuldig Wie met pek omgaat, wordt erdoor besmet, is een oud spreekwoord. Doch dit geldt ook voor was. Als men met was omgaat kan het licht gebeuren dat men wasvlekken oploopt bij het wrijven der meubels. Ondekt men zoo'n vlek op japon of kleed, dan wrijve men deze met een dotje watten, gedrenkt in benzine, of perehlooraethijleen af en bedekke daarna de plek met een laagje magnesia, wat na een uurtje weer verwijderd kan worden. Met ben zine betrachte men echter de grootste voor zichtigheid en zorge dat er geen vuur of vlam metje in de nabijheid is. i Zoo oppervlakking beschouwd lijkt de titel van dit artikeltje niet heelemaal juist. Is dat nu zoo moeilijk om „neen" te zeggen? Is het niet vaak veel moeilijker om „ja" te zeggen? Natuurlijk zijn er belangrijke oogenblikken in ons leven, waarop „ja" beslissend is voor alles wat er nog komen moet, en waarop het wel licht ook na veel strijd eindelijk zal worden uitgesproken. Maar oneindig moeilijker is het, om in den gang van 't dagelij ksch leven op honderden kleinigheden „neen" te moeten zeggen, ter wijl het zooveel eenvoudiger zou zijn het maar „ja" te laten zijn. Om te beginnen, is daar de opvoeding, de tallooze vragen die kinderen kunnen doen, de kleine verzoekjes die met een nonchalant „dat is goed" op het oogenblik dat zij gedaan worden, met evenveel gemak schijnbaar uit de wereld geholpen zijn; het kind is tevreden omdat het zijn zin krijgt, de moeder omdat het kind zoet verder speelt. Maar dat gemak is schijnbaar, omdat het kind, dat al'les toegegeven krijgt, steeds veel eischender zal worden en met zijn verwende karaktertje als een kleine huistyran het ge zin zal regeeren op den duur. Hoe vaak gebeurt het niet, dat het kind een kleinigheidje vraagt, die dadelijk wordt toegegeven: het kind is immers nog maar zoo klein, en het verzoekje is zoo weinig belang rijk en er komt direct zoo'n protest wan neer het niet wordt goedgevonden. En zoo gaat het van het kleine kind over op het groote, en bij al dat toegeven wordt de situatie er allerminst beter op. Maar ook volwassenen onderling moeten zich vaak geweld aandoen om „neen" te kunnen zeggen, omdat het 't beste is, ter wijl „ja" zooveel gemakkelijker zou zijn. Stel u voor, er is een drukke tijd achter den rug: een van de kinderen heeft eindexamen gedaan, de andere moesten behoorlijk over gaan. Dus heeft het gezin heel wat te ver duren gehad, er zijn eindeloos veel proe ven overhoord, opgewonden en verontwaar digde buien zijn tot kalmte gebracht, wan hopige situaties van „ik-kom-er-nooit" zijn bezworen en nu is alles gelukkig achter den rug. Daar kondigt zich een veeleischende vriendin aan, die schrijft dat ze zeker wel mag komen logeeren, of een famielielid schrijft, dat zijn vrouw ziek is, je wil zeker wel komen helpen. Hoe vreeselijk moeilijk is het dan „neen" te zeggen en hoeveel eenvou diger zou het zijn om er dadelijk bevesti gend op in te gaan. Nu is de vriendin boos dat ze „niet eens een paar daagjes mag komen" en het familielid vindt dat hij reden heeft om zich over zijn familie bitter te beklagen. Maar noch die een, noch de ander bedenkt, hoe druk de vrouw des huizes het gehad heeft en hoe groot de teleurstelling zal zijn voor haar man en kinderen, wanneer zij nu niet onder elkaar eens van de vacantie kunnen genie ten. Moeilijk is het ook om een ondergeschikte, die met een redelijk verzoek komt, echter op een slecht passend oogenblik, dit te weigeren. Of wanneer men gevraagd wordt, om een of andere instelling met werk te helpen, dat geen uitstel kan lijden, te moeten zeggen: ik doe het niet, want ik heb er geen tijd voor. Iedereen meent altijd van iedereen dat hij of zij dat juist best kan doen, en daarom is de verontwaardiging groot wanneer men er niet op in gaat. Er zijn menschen die altijd voor anderen klaar staan, die nooit en te nimmer „neen" zeggen, wanneer er een beroep op hen wordt gedaan. Maar dat het gezin aan deze al te goedigen tekort komt, daarvan bemerkt de buitenwereld niets, daar gaan alleen de ge zinsleden onder gebukt. Nu komt het ook wel voor, dat menscheiï voor alles en iedereen buiten het gezin klaar staan, maar voor de huisgenooten niets over hebben. Dat zijn zij, die geen „neen" kunnen zeggen uit ijdelheid, die het dus ook wè,t graag willen weten dat zij nooit iets weigeren. Maar dat zijn ook niet degenen die gebukt gaan, on der een teveel aan toegevendheid, maar die uitsluitend uit zelfzuchtige overwegingen han delen. Maar voor hen die graag hun medemen- schen een genoegen willen doen, die medelij den hebben met ieder die in moeilijkheden verkeert, daarvoor is „neen"-zeggen 'n uiterst pijnlijke overwinning van hun verstand over hun al te goede hart. En toch kan dat soms een noodzakelijk besluit zijn. E. E. J.—P. De moderne krullenkapsels zijn buiten gewoon flatteus, frisch en jeugdig, maar.... wel wat ingewikkeld. De kapper moet dit seizoen heel wat moeite aan onze hoofdjes spendeeren, doch het resultaat is dan ook charmant. Interessant van de nieuwe haarmode is het verschijnsel, dat ze voor iedere vrouw ver schillend is, m.a.w. we moeten maar net zoo lang zoeken, tot we ons e ig e n kapsel ge vonden hebben. Eén vaste regel is er wel: de ooren moeten zichtbaar zijn en het haar mag onder geen beding meer in den nek hangen, zooals het vorige jaar. Alles aan de nieuwe haarmode is verzorgd en keurig!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14