Del Vayo's Voorstel. Verwacht U een BABY VAN WEERT Gierstr. 20-Tel. 14651 Wolhandkrabbels. Het belangrijkste 54c JAARGANG No. 16546 VérïcKij'nt dagelijks, tjeïïaïvë op Zon- en Feestdagen', DONDERDAG 3 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Oirectïe :P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60.—^ één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA S_« Het doet wonderlijk aan dat de minister van Buitenlandsohe Zaken in de regeering van Valencia juist op dit oogenblik met het voorstel komit, de „vrijwilligers" van beide zijden uit Spanje weg te zenden. Het oogen blik schijnt voor zulk een plan niet erg geluk kig, want het kost moeite zich voor te stellen dat Duitschland en Italië him troepen uit Spanje laten vertrekken vlak na het bombar deeren van een Italiaansch en een Duitsch schip. Ook al heeft Duitschland nu zijn wraak genomen door dat bombardement van Alme- ria, waarbij wat argelooze burgers op het al taar van het staats-prestige geofferd zijn. Berlijn zal het bij deze represailles laten maar niemand weet of zijn voorloopige af- marseh uit de non-interventie-commissie zal inhouden dat het nu ook weer troepen en munitie naar Spanje gaat zenden of de zen ding daarvan althans niet beletten zal. De zelfde onzekerheid geldt ten aanzien van Italië. Misschien is del Vayo's voorstel in hoofd zaak bedoeld als een argument tegen derge lijke maatregelen. Hij verklaart zich zelfs be reid om den eersten stap te doen, het eerst de vrijwilligers die aan regeeringszijde strij den uit Spanje weg te zenden, als generaal Franco zijn buitenlandsche troepen eveneens laat heengaan. En hij doet een beroep op de democratische mogendheden om dit inzicht te steunen door erop te staan, dat de vrijwil ligers aan beide zijden vertrekken. Tegelijk heeft hij voorgesteld om het dispuut over het bombardement van het slagschip „Deutseh- land" namelijk de vraag, wie begonnen is met aanvallen aan het Haagsche Permanen te Hof van Internationale Justitie voor te leg gen. Dat lijkt hem de beste oplossing, omdat Duitschland geen lid van den Volkenbond is en.dus toch niet naar Genève zou willen ko men. Eenvoudiger maken deze voorstellen van del Vayo de zaak natuurlijk niet. Hij tracht •alleen zijn positie ten aanzien van de laatste 'incidenten, die ongetwijfeld niet al te sterk was en alleen door Duitschland's eigenge rechtigden aanval op Almeria wat beter is geworden, nu te versterken. Maar een non interventie-commissie zonder Duitsche en Italiaansche vertegenwoordigers kan moeilijk gaan praiten over het wegzenden van al de bui tenlandsche strijdkrachten uit Spanje, want zij zou toch niet tot een resultaat kunnen komen. Er zal wel eenige tijd noodig zijn om de nieuwe verwikkelingen, ontstaan door de bomaanslag op de Deutschland, uit de wereld te helpen eer er over belangrijke nieuwe maatregelen beraadslaagd kan worden. Bij velen heeft het verloop van de zaak den indruk gewekt dat een „casus belli" tegen woordig niet meer zoo licht tot stand komt als in vroeger tijden en dat ook bij de groote mogendheden algemeene vrees heerscht voor het ontketenen van een Europeesch conflict. Het eerste effect van den vliegers-aanval op de Deutschland is algemeene ontsteltenis in de landen van Europa geweest. Toen het met den wraakmaatregel tegen Almeria bleek afgeloopen te zijn voelde men zich overal meteen opgelucht. Maar de vraag blijft of over eenigen tijd, als de bewapening weer verder uitgebreid zal zijn want de bewapeningsrace blijft zich maar steeds on belemmerd voortzetten er niet een an dere opvatting ontstaan zal zijn. De ervaring leert tot dusver nog steeds dat het gevaar voor agressie optreedt bij dengeen, iie meent sterker dan de tegenstanders te zijn. Nieuwe uitvindingen zouden bijvoorbeeld tot dezen waan kunnen leiden. Veilig is de toestand dus volstrekt niet en een toenadering tusschen de Spaansche tegenstanders zou het wegnemen beteekenen Van een gevaar, dat Europa nog voortdurend blijft bedreigen en dat vroeger of later acuut zou kunnen worden. R. P. Einde der Mexicaansclie olie staking in zicht? President Cardenas geeft de partijen 24 uur voor een regeling. MEXICO CITY. 3 Juni (Havas-A.N.P.) Het schijnt, dat het einde der petroleumstaking in zicht is. President Cardenas heeft een lang durig onderhoud met de gedelegeerden van werkgevers en werknemers gehad: volgens een bericht, dat niet van officieele zijde bevestigd is, zou hij een respijt van 24 uur voor het vinden van een regeling hebben gegeven. In bijeenkomsten van groepen stakers stelden de sprekers voor, de gebouwen van als reactionair beschouwde dagbladen in brand te steken. In de provincie hebben de stakers getracht, het Vervoer van petroleum naar de Vereenigde Staten te verhinderen. Te Cabinas in de Pro vincie Nuevo Leon werd een trein tot stilstand gebracht. De tankwagens werden geleegd. Onze kantoren op Zaterdagmiddag In verband met het in werking treden per 1 Juni van de beperkende bepalingen volgens het Werktijden besluit voor Kantoren, zullen met in gang van Zaterdag 5 Juni a.s. onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, voortaan des Zater dagsmiddags te 2 uur worden ge sloten. Men gelieve met deze nieuwe regeling rekening te houden voor het aanbieden van advertenties en alle andere zaken, de afdeeling adminis tratie van ons blad betreffende. Autotocht Ouden van Dagen. Eerste verantwoording der giften. Voor den autotocht Ouden van Dagen kwa men bij den penningmeester de volgende gif ten in. De heer B. de T. f 1, de heer W. f 1, de heer C. f 1, de heer B. f 1, de heer H. f 0.50, de heer v. E. f 0.75, de heer S. f 1, Lijst Incassodienst f 17.10, Hofje v. Heythuizen f 10, de heer mr. de J. f 2.50, de heer I. f l, de heer M. f 1, fam. H. f 10, Not. H. f 5, de heer J. de B. f 5, mevr. B. f 2. Tezamen f 59,85. De vergrooting van het Postkantoor. Aanbesteding spoedig te verwachten. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds me degedeeld, dat er een uitbreiding van het Postkantoor te Haarlem te verwachten is. Op den hoek Raaks-Korte Zijlstraat worden eenige huizen gesloopt om plaats te krijgen voor het nieuwe gebouw, dat moet voorzien in de behoefte aan ruimte die bij de afdee ling telefoon toestaat. Thans kunnen wij mededeelen, dat de voorbereiding van dit werk zoover gevorderd is, dat de teekeningen aan Bouw- en Wo ningtoezicht ter goedkéuring gezonden wor den. Na de goedkeuring is binnenkort de aanbesteding te verwachten. AANRIJDING ONDER DE JANSWEG- VIADUCT. Woensdagmorgen ongeveer tien uur ont stond op den hoek Jansweg-Baljuwslaan een verkeersstagnatie, doordat van een beladen voertuig een wiel gebroken was en doordat daar een aanrijding plaats had. De 40-jarige wielrijder R. reed in de richting van het Bolwerk en wilde bovengenoemden wagen passeeren, juist op het moment, dat hij werd ingehaald door een personenauto, be stuurd door B. uit Den Haag. De wielrijder werd door die auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Hij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd vervoerd. Hij werd daar opgenomen, doordat bleek, dat hij een kniefractuur had gekre gen. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Het tramverkeer ondervond ook twintig minuten vertraging. De remmen van de auto bleken in orde te zijn. Tegen den autobestuurder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Geen Lunapark te Haarlem. Aanbod van 10.000 afgeslagen. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de heer G. L. Coppejans te Haarlem aan de stichting „Haarlem's Bloei" f 10.000 subsidie had geboden als bewerkt kon worden, dat het gemeentebestuur van Haarlem aan hem toe stemming verleende om te Haarlem een Luna park te organiseeren. Wij vernemen thans, dat „Haarlem's Bloei" op het aanbod niet is ingegaan, omdat de dis cussies van verleden jaar deden vermoeden, dat in den gemeenteraad bezwaren tegen dit plan zouden rijzen. Bovendien was gebleken, dat de Haarlemsche Middenstand in het al gemeen weinig voelt voor een Lunapark. Geëtaleerd Babyuitzetten (Adv. ingez. Med.) Groote dag voor Monts is gekomen Menigte bespiedt kasteel Candé van verre Meer dan tweehonderd politiemannen handhaven de orde. (Zie ook pag. 4.) MONTS, 3 Juni (Havas)Even na acht uur vanochtend brak een stralende zon door. nadat de hemel tot dan toe bedekt was geweest. Het weer is nu heerlijk zacht. Om half zeven waren de journalisten reeds op hun post. In afwachting van de eerste gas ten stonden zij voor den ingang van kasteel Candé. De commissaris van politie van Tours had speciale blauwe kaarten afgegeven, voor zien van het wapen van het kasteel, die het mogelijk maakten het slot te bereiken. Het rijverkeer is op den weg, die naar het kasteel leidt, verboden. De ordedienst wordt verzorgd door meer dan 200 manschappen van de mo biele garde. Een groote menigte nieuwsgierigen tracht van verre iets te zien van hetgeen op het kas teel geschiedt. Mevrouw Spry, die reeds zeer vroeg in den ochtend op het kasteel was aan gekomen, treft de laatste schikkingen voor de bloemenversiering in de eetzaal. Acht gasten hebben vannacht op het kasteel gelogeerd. Anderen hebb.en den nacht te Tours doorgebracht. De secretaris van de Britsche ambassade te Parijs, Sir Hugh Lloyd Thomas, Lady Silby, de echtgenoote van den Britschen gezant te Weenen, zullen eenige minuten voor den aanvang van de plechtigheid op het kas teel aankomen, evenals de heer W. C. Graham, de consul-generaal van Groot-Brittannië te Nantes, die het huwelijk zal registreeren. In de buurt van het kasteel wordt het v^—"nd drukker. De nieuwsgierigen ne men alle mogelijke middelen te baat om het kasteel zoo dicht mogelijk te benaderen. De mobiele garde heeft daarom haar toezicht uitgebreid tot de verschillende paden, welke naar Candé leiden. Eenige nieuwsgierigen hebben kamers gehuurd bij boeren in het dorp Monts en zij bevinden zich daarmede in een verboden zone. Anderen probeeren het met booten op de rivier Indre. Te Monts zijn de voorbereidende werk zaamheden gereed. Overalwordt gevlagd: de Fransche driekleur „de Union Jack" en de „Stars and Stripes". De huizen zijn met guirlanden en lampions versierd. Het postkantoor is belast met de verzen ding van duizenden kennisgevingen, hetgeen op dit anders zoo rustige kantoor uiteraard aanleiding geeft tot eenige moeilijkheden. Op het kasteel is het een komen en gaan va ntelegrambestellers. Tegen half tien is de commissaris van po litie van Tours bij het kasteel aangekomen om de laatste voorbereidingen te inspectee- ren. Tal van leden der Britsche en Amerikaan- sche kolonies z*»n eveneens aangekomen. Bij de poort is te hunnen behoeve een soort buffet ingericht. De meeste gasten, die den nacht op het kasteel hebben doorgebracht, waren vanoch tend reeds vroeg bij de hand. Mevrouw Warfield bleef geruimen tijd op haar kamer om zich te kleeden voor de groo te gebeurtenis. De hertog van Windsor maakte een wandeling in het para. Pas later heeft hij zich voor de plechtigheid gekleed. Een autoriteit van de Fransche veiligheids politie, die den hertog voor de plechtigheid gesproken heeft heeft bij het verlaten van het kasteel, verklaard, dat de hertog in zeer goede stemming was. (In een luik, geplaatst in een fort gracht onder Jutphaas is dezer dagen een jong exemplaar van de beruchte Chineesche wolhandkrab gevangen.) Wanneer ik zoo van de gewoonten en nukken Van 't ondier de wolhandkrab lees, Besef ik, dat is, om het zacht uit te drukken, Een lastige Waterchinees. Het is een goed ding dat ons landje „begrensd" is, Wij nemen niet iedereen aan. Een vreemdling die op ons gebied ongewenscht is, Moet buiten de deur blijven staan. Maar ga eens zoo'n wolhandkrab na in zijn gangen, Dat is zelfs politie te zwaar, Er is er al een in een fortgracht gevangen, Al was 't dan een jeugdige maar. Het dier dreigt zich over ons land uit te storten, Al zijn we ook nog zoo paraat, De kans lijkt niet klein, dat hij nog eens van „forte" Per slot naar fortissimo gaat. Volhardend, met krabben en bijten als 't ware, Dringt hij altijd verder maar door. Je steekt, want hij komt vanzelfsprekend metscharen, Niet maklijk een stokje daar voor. Verraderlijk stil, zonder eenig geklater, Snel kruipend op modder en zand, Verraderlijk ook als een steek onder 'water, Belaagt hij ons rustige land. Dus 't geldt naast den visscher wel in het bijzonder, Voor ieder ook in 't algemeen, Haalt hem uit het water, dan houdt ge 'm eronder, Dien staatsvijand numero één. P. GASUS. Cholera op een Engelsch schip. Elf opvarenden bezweken. PENANG, 3 Juni. (Reuter.) Aan boord van het Britsche stoomschip „El- lenga", dat 2000 koelies naar Penang brengt, is cholera uitgebroken. Elf per sonen zijn aan de ziekte bezweken. Het schip is in quarantaine. Pleegde agent corruptie? Proces-verbaal niet door laten gaan. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Woensdag een politie-agent terecht, verdacht van een bakker een rijksdaalder te hebben aangenomen en uit dankbaarheid daarvoor een streep te hebben gehaald door een proces-ver baal dat hij tegen den bakker wegens overtre ding van de Arbeidswet had opgemaakt. De bakker, als hoofdgetuige deed het vol gende verhaal: „In den nacht van 22 op 23 Juni was ik in mijn bakkerij in overtreding. Doordat ik een zweer in m'n vinger had, kon ik niet werken. Mijn knecht viel voor me in, zoo dat de ar beidslijst niet klopte. De agent maakte proces verbaal op, doch den volgenden ochtend werd er getelefoneerd: „Ik wil graag den bakker even spreken, zeg maar dat er een goede vriend aan de telefoon is." Toen ik aan de telefoon kwam, weigerde hij absoluut te zeggen wie hij was, doch van het proces-verbaal wist hij alles af. „Je bent er leelijk ingeloopen, je hangt op drie dingen en het kost je minstens twintig gulden", zei de geheimzinnige stem aan de telefoon. „Maar", voegde hij erbij, „er is nog wel een lichtpun- tje." Ik vroeg natuurlijk direct aldus vervolgde de bakker zijn verhaal waar dat lichtpun tje dan wel uit bestond. „Ik ben een goede vriend van dien agent en ik heb alles met hem besproken. Ga tus schen half twee en twee uur maar naar het posthuis, Borgerstraat. Hij is daar dan alleen en dan geef je hem maar een rijksdaalder dan is alles in orde." Ik voelde aanvankelijk niet veel voor het zaakje want ik was bang dat het een streek van een concurrent was. M'n vrouw en ik heb ben er lang en breed over gepraat en tenslotte ben ik naar het bureau Overtoom gegaan en in overleg met den inspecteur op den afge sproken tijd naar het posthuis. Vooraf heb ben we een rijksdaalder gemerkt en ik zou den agent het geld geven. Toen ik binnenkwam, zeide hij: „Ja, ik weet er alles van, dank i je wel bakker, 't is in or de." Intusschen had ik hem een hand... en een rijksdaalder gegeven. Direct daarop is de bak ker uit het posthuis vertrokken en de briga dier, die buiten stond, ging naar binnen om proces-verbaal tegen den agent op te maken." Het relaas van den agent luidde anders. Vol gens hem was hij aanvankelijk wel van plan geweest om proces-verbaal op te maken. Later had hij medelijden gekregen en had hij den man op het posthuis ontboden om hem nog eens een flinke waarschuwing te geven. „Uit dankbaarheid gaf hij me een rijksdaalder en voor ik van m'n verbazing bekomen was, was de bakker uit het posthuis verdwenen zoodal ik geen gelegenheid meer had om het geld terug te geven." De officier van Justitie achtte het bewijs geleverd en eischte een gevangenisstraf voor den "tijd van zes maanden. Het woord is aan Johnson: Oefening is arbeid zonder afmatting. Incident met de „Deutschland" voor het Haagsche Hof? Voorstel van Del Vayo. Tijdens een lunch te Parijs, aangeboden door de Britsch-Amerikaansche persvereeni- ging heeft de Spaansche minister Del Vayo voorgesteld het incident met de „Deutschland" voor te leggen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage, ten einde vast te stellen, wie het eerst heeft ge schoten. Del Vayo stelde het Haagsche Hof voor, omdat Duitschland geen lid van den Vol kenbond is. HIROTA JAPANSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. TOKIO, 3 Juni (Reuter) De vroegere minis terpresident Hirota heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich genomen. DUITSCHE TORPEDOBOOTEN NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. BERLIJN. 3 Juni. (D.N.B.) Vandaag zijn de torpedobooten Tiger en Utis naar de Spaansche wateren uitgeloopen. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Naar wij vernemen hebben de 3 commis sarissen der Coöperatieve Vereeniging U. A. Associatie voor Lijkbezorging als zoodanig bedankt. Het zijn de heeren E. W. Goedhart. T, C. R. Smit en Th. J. Jansen. yweet natuurlijk, waarvoor „Groen- jes" in Haarlem's Dagblad dienen. Bedenk, dat er in 1936 alleen 45303 wer den geplaatst. En volg dan dit massale voorbeeld, tot uw eigen voordeel. pag. Del Vayo stelt voor het incident met de „Deutschland" voor het Haagsche Hof te behandelen. 1 De vergrooting van het postkantoor te Haarlem zal spoedig worden aanbesteed 1 De P. T. T. weet nog niets van vervoer van van Britsche luchtmail op de Indië lijn. 3 De beide Kamers der Staten Generaal zul len Zaterdag a.s. worden gesloten. 3 Jhr. de Geer heeft met dr. Colijn geconfe reerd. 3 Beraadslagingen op het Foreign Office over de veiligheid der controleschepen. 4 De Belgische Kamer heeft de amnestie wet aangenomen. 4 Het huwelijk van den hertog van Windsor, dat vandaag voltrokken wordt, wordt kerkelijk ingezegend. 4 Ook de vijfde partij tusschen Springer en Raichenbach is remise geworden. 7 „Midday Sun" wint de Engelsche Derby 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Del Vayo's voorstel. 1 Van onzen G. P. D. redacteur: De nood in het slagersbedrijf. 3 TijdgenootenViruly 3 Jhr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk: De buitengewone Volkenbondsvergadering. 4 H. D. Vertelling: Een echt mooi doosje. 6 P. A. Lammerts van Bueren: Hoe cricket gespeeld moet worden. 9 Schaakrubriek. 9 Voor de vrouw. 12 J. B. Schuil en K. de Jong over „Parsifal" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ig In de Paolinische kapel van het Quirinaal vond dezer dagen de doop van den Italiaanschen troonopvolger plaats. De vorstelijke familie na de plechtigheid op het balkon van het slot. V. 1. n. r.: koning Victor Emanuel, de koningin, kroonprins Umberto en prinses Maria José.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1