ECHTE WALES ANTHRACIET TANDPASTA Nieuwe Uitgaven. •POND ERDA'G 3 JUNI 1937 HA''A RE EM'S DAGBEAD 2 Het huwelijk van Albreclit van Habsburg ontbonden. Pretendent naar den Hongaarschen troon. Havas meldt uit Boedapest, dat het huwe lijk van aartshertog Albrecht van Habsburg ontbonden is. Dit beteekent het einde van een roman, welke in de landen der vroegere dub- bel-monarchie. doch met name in Hongarije, waar aartshertog Albrecht troonpretendent is, zeer groote opwinding heeft teweeg ge bracht. Op 16 Juli 1930 heeft de aartshertog te Brighton een burgerlijk huwelijk gesloten met Irene Lelbach, de gescheiden echtgenoote van een Hongaarsch diplomaat. Rudnay, die in dertijd gezant van Hongarije te Sofia is ge weest. Aartshertog Albrecht werd in 1897 geboren als zoon van aartshertog Friedrich en prinses Isabella van Croy Duimen. Hij is een afstam meling van keizer Leopold n van Oostenrijk en Maria Louise, infante van Spanje. Der halve is hij in het vierde geslacht verwant aan aartshertog Otto, den pretendent van den troon van Oostenrijk en Hongarije. Aartshertog Albrecht heeft evenwel zelf ook een belangrijke rol gespeeld als preten dent van den Hongaarschen troon. Voorstan ders van een nationalen koning van Honga rije hebben hem. die afstammelig is van de dynastie van Arpad, den koning van Hon garije, aangewezen als candidaat voor den troon Het huwelijk van den aartshertog met een gescheiden vrouw van burgerlijke afkomst, heeft in 1930 zijn kansen evenwel aanzien lijk geschaad. Zijn vrienden en de vroegere koning van Spanje. Alphonso XIII, hebben vergeefs bij het Vaticaan bemiddeld om de ontbinding te verkrijgen van het eerste hu welijk van Irene Lelbach. De beslissing liet op zich wachten. De aartshertog werd onge duldig. Door een burgerlijk huwelijk te sluiten bedierf hij evenwel iedere kans op een schikking. Als lid van de familie Habsburg moest hij evenwel toestemming vragen aan zijn neef aartshertog Otto en ex-keizerin Zita. Men eischte van hem, dat hij alle aanspraken op den troon van Hongarije zou prijsgeven. Hem werd slechts toestemming tot een hu welijk gegeven dat kerkelijk zou kunnen wor den ingezegend. Reeds twee jaren lang- worden schikkingen getroffen om het huwelijk te ontbinden. Er deden zich daarbij verschillende moeilijkhe den voor. Drie dagen geleden heeft rijksbe stuurder, admiraal Horthy, de zaak tot een oplossing doen brengen. Aartshertog Albrecht, die volgens de kerk nimmer gehuwd is geweest en ontslagen is van verplichtingen tegenover zijn neef Otto heeft weer alle mogelijkheden tot handelen. Het is niet onmogelijk, dat hij opnieuw steun sal vinden. Hij maakt kans op benoeming tot Tice-rijksbestuurder. N.V. Van Waveren's Graanhandel. Dividend op de gewone aandeelen 7'/s Ten kantore van bovengenoemde vennoot schap vond heden de algemeene jaarlijksche vergadering vanaandeelhouders plaats. Het verslag van de directie vermeldt, dat de graanhandel in het algemeen gedurende de eerste helft van 1936 een zeer rustig ver- Iood heeft gehad, terwijl hier in de tweede helft van het jaar groote wijziging kwam. De oogstresultaten in Noord-Ahierika en Canada, zoowel als in Europa waren over het algemeen zeer teleurstellend, hetgeen tot be langrijke aankoopen door verschillende lan den aanleiding gaf. De prijzen van de voe- dergranen kwamen dan ook op een belang rijk hooger niveau, mede als gevolg van de in September jl, plaats gehad hebbende de preciatie van ons ruilmiddel. Intusschen kan niet worden gezegd, dat de graanhandel een fundamenteele verbe tering heeft ondergaan, daar de onvermin derde belemmeringen in het handelsverkeer, bii gunstiger oogsten in diverse landen, on getwijfeld weder een terugslag zullen kun nen brengen. De export van zaden en peulvruchten bleef ook in het afgeloopen jaar zeer moeilijk, vooral door clearingvoorschriften, contingen teering etc in de Importlanden. De bij den aanvang van het boekjaar nog openstaande Duitsche vorderingen, waarvan betaling op „Sonderkonto" had plaats ge vonden. konden thans geheel worden afge wikkeld. Van de winst groot f 321.738 werd bestemd: f 29.142.41 voor afschrijving ot> vaste goe deren; f 9.608.75 voor versterking der re serve dubieuse debiteuren; f 150.000 als re serve voor belangen in Argentinië; f 25.000 voor versterking van de fondsen voor het r rsoneel; f 14.160 voor uitkeering van 6 pet. vidend op de preferente aandeelen; f 1212 voor uitkeering van 6 pet. dividend op de prioriteitsaandeelenf 75.431.25 voor uitkee ring van 7V2 pet. dividend od de gewone aan deelen: f 2.539.10 voor overboeking naar het reservefonds: f 12.965.44 voortantièmes en dividendbelasting: terwijl f 1.679,05 als on verdeeld dividendsaldo resteert. De aftredende commissaris de heer G. H. Cremers. werd herkozen. Het dividend is van 7 Juni af betaalbaar als volgt: Op de preferente aandeelen f 60 per aan deel. op de prioriteitsaandeelen f 6 per aan deel: op de gewone aandeelen f 33.75 per aandeel. AGENDA Heden: DONDERDAG 3 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Kenaupark 5: N.V. v. Waverens graanhan del Aandeelhoudersvergadering. 11 uur v.m. Ged. Oude Gracht 88: N.V. Drukkerij de Erven Loosj es. Aandeelhoudersvergadering 11 uur v.m Palace Filmac; 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Joe Brown m „Jan Ongeluk" en Winterolympiade 1937. „Sind- bad de Zeeman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Als je verliefd bent" met Grace Moore. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: William Powell in „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Spion" met Willy Bi- gel, 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 4 JUNI Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Jaarvergadering in Bethesda Sarepta, 2 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Haarl. Jeugd Luelilvaartclub. Aan het jaarverslag over 1936 van den secretaris der Centrale Jeugdcommissie van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, onüeenen we. dat het aantal lezingen, film voorstellingen, cursusvergaderingen en ex cursies zeer groot is geweest, wat aan de pro paganda ten goede is gekomen. Het aantal le den vermeerderde in 1936 met 223. Het aantal jeugdluchtvaartclubs vermeerderde van 28 tot 36. Het secretariaat ontving 2376 brieven en verzond er 1942. De Jeugdluchtvaart dag te Soesterberg werd door 450 jongelui bezocht. De trekkïngslijst van de verloting op de tentoon stelling „Opbloei" ligt nog ter inzage bij C. J. Wolzak, Adriaan de Jongestraat 17. Jon gelui van 1424 jaar kunnen als lid worden aangenomen. Het doel van de Haarlemsche Jeugd Luchtvaartclub is de belangstelling van de jeugd uit Haarlem en omstreken voor de luchtvaart op te wekken, aan te wakkeren en in goede banen te leiden. Propagandaleider is L. W. J. van Deutekom, Koninginneweg 85 te Haarlem; het secretariaat is gevestigd bij J. Goes, Berkenlaan 10, Bloemendaal. Het voornemen bestaat, van 19 tot en met 28 Augustus een Jeugdluchtvaartkamp in Er- melo in te richten en aldaar op 24 Augustus een Jeugdluchtvaartdag te houden. Het kampterrein ligt midden op de Veluwe; in de nabijheid van de dichte bosschen en uitge strekte heidevlakten staat het barakkken- en tentenkamp. De dag-indeeling zal ongeveer als volgt zijn: Reveille en ochtendgymnastiek 7 uur; Ont bijt 7.45 uur; Tent-opruimen en sub-leiders- verg. 8.15 uur; Inspectie 9.00; Vlaggenpa- rade 9.30 uur; Aanvang ochtend-programma 10 uur; Warme maaltijd 12.30 uur; Rust 1.15 uur; Zwemmen 2 uur; Thee met brood 3 uur; Aanvang middag-programma 4 uur; Brood maaltijd 8 uur; Kampvuur 9 uur; Naar bed 10 uur; Lichten uit 10.30 uur. Aangezien in de kampperiode één Zondag valt, zal met het samenstellen van het pro gramma voor dien dag er op gerekend worden, dat de deelnemers, die dit wenschen, ter kerke kunnen gaan. Voor bevoegde medische hulp wordt gezorgd. Ook is aan het kamp een hos pitaal verbonden. BRANDJE. Hedenmorgen kwart voor 12 werd de brand weer te Heemstede gealarmeerd voor een brandje in perceel Zandvorotsche laan 59, waar gevestigd is het slijtersbedrijf der firma C. J. A. Akkermans. Drie minuten na het eerste alarmsein rukte de brandweer uit met spuit en ladderwagen, doch het bleek, dat de brand reeds gebluscht was. Het begin van brand bleek te zijn op de bovenwoning, be- wond door mevr. V. Te half elf had zij op de badkamer een pan met vleesch gezet op een petroleumstel. Even later werd mevr. V. naar beneden geroepen. Vermoedelijk is door tocht de vlam in de pan geslagen. Toen mevr. V. tegen half 12 op de badkamer kwam was deze gevuld met roet en walm. Eenige personen hebben de vlammen met een oud kleed gedoofd. OLYMPISCHE DAG. De Hockeywedstrijd. De elftallen voor den hockeywedstrijd Ned. elftalAmsterdam op den Olympischen Dag op 20 Juni in het. Olympisch Stadion te Am sterdam zijn als volgt samengesteld: Nederlandsch elftal: Anjema (Togo), Wibbens (Togo), Wester kamp (H.D.M.), de Looper (Hilversum), Ca- viet (Gooi) en Cuperus (S.C.H.C.), Gunning (B.M.H.C.), Beking (Union), Bromberg' (H.H.IJ.- C.), de Roos (B.M.H.C.), en Esser (H.H.IJ.C.). Amsterdam: Koelesmidt; de Waal en Overing; Groenen dijk, Berghuis en Sachtleben; Paulie, de Lan ge, Rodenburgh, Van Leuven en Hazewinkel. Het bestuur van het N.O.C. verzoekt ons mede te deelen, dat de plaatsen in de eere- loge uitverkocht zijn en dat de aanvragen voor de goedkoopere plaatsen het beschikbare aantal reeds overtreffen. Over enkele dagen zal tot de toewijzing van plaatsen overgegaan worden. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging, onder leiding van haren voorzitter, den heerA. N. Zonneveld, haar 37ste jaar vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat, niettegenstaande de ongunst dei- tijden en het eenigszins terugloopen van het ledental, de toestand der vereeniging niet on gunstig genoemd kan worden. Zulks werd be vestigd door de rekening en verantwoording van den penningmeester. De dirigent, de heer Willem Hespe, alsmede de aftredende bestuursleden, de heeren Jac Bos, H. P. Ulsamer en W. H. de Zaaijer, werden bij acclamatie herbenoemd terwijl in de vaca ture van den heer M. de Graaf, die zich niet herkiesbaar had gesteld, met groote meerder heid van stemmen werd verkozen de heer A. Ramaker, die deze benoeming aanvaardde. Besloten werd tot het geven van concerten in dit zomerseizoen in het Tehuis voor Ouden van Dagen en in de inrichting Bethesda- Sarepta", beide alhier en in de stichting „Vo gelenzang" te Bennebroek. Verder werd in beginsel besloten tot deel neming aan den zangwedstrijd, welke in Sep tember en October a.s. in ♦Boschlust" te Zeist zal worden gehouden. In de vacantïe zal door het ..Polyfonds" een onderlingen feestavond op het Brouwerskolkje worden georganiseerd. Aan het slot der vergadering wekte de voor zitter de leden op tot trouw repetitie-bezoek en tot versterking van het- ledental der ver eeniging, opdat iet welslagen zoowel van de concerten als van de deelneming aan den zangwedstrijd.zal zijn verzekerd. PAARDEN ALS EENIGE ERFGENAMEN. Uit Boedapast komt een bericht omtrent een zonderling proces. Eenigen tijd geleden stierf de grondeigenaar Acusius Bi- sony, een rijk zonderling, die zijn geheele vermogen Vz millioen pengö aan zijn 12 paarden vermaakte. In het testament beschikte hij verder, dat, bij eventueel overlijden van een der paar den. een ander in de plaats gesteld moest worden. De dierenbescherming werd belast met de uitvoering van het testament. De bloedverwanten van Bisony bestreden dit testament en boden de dierenbescher ming een vergelijk aan, waarbij slechts 200.000 pengö voor het doel, zooals dit in het testament aangegeven stond te gebrui ken en de rest, 300.000 pengö onder de erf genamen te verdeelen. De dierenbescher ming hield zich echter aan de bepalingen van het testament, daar Bizony in het bezit van al zijn verstandelijke vermogens was. toen hij het maakte en ook aan al de eischen van een rechtsgeldig legaat voldeed. Binnen kort zal dit proces in behandeling komen. (K.WJ.) fnd foti. qetchtodze* (Adv. Ingez. Med.j De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen later wellicht toe nemenden Zuidelijken tot Westelijken wind, toenemende bewolking, later waar schijnlijk regen of onweer, aanvankelijk warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 766.7 m.M. te Le Havre. Laagste 746.0 m.M. te Helsingfors. De depressie over Scandinavië trekt Oost waarts weg, die in het Westen kwam veel naderbij en doet den barometer van IJsland tot Ierland dalen. De hooge druk trekt zich uit het Zuidwesten terug en breidt zich over Duitschland uit. In Scandinavië is het weer nog buiig en guur, in de Zuidelijke Oostzee waaien nog stormachtige Westelijke winden. In Noord- en Oost-Duitschland is de wind krachtig uit West en de temperatuur sterk gedaald, in Zuid-Duitschland is de wind zwak en begint de tempera turn- wat te stijgen. In Zwitserland zijn de bergtoppen helder, met temperaturen even onder nul graden. Frankrijk heeft prachtig weer, met vrij veel zonneschijn en hooge temperatuur in het Zuidoosten. In Engeland is het weer nog goed, maar in ïerland en Schotland is overal regen met krachtigen wind aan de Westkust. In onze omgeving zal de temperatuur stij gen, maar daarna volgt waarschijnlijk regen of onweer. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 10.19 uur; n.m. 22.59 uur. Strand berijdbaar van 15.15—21.00 uur. TOT 1 JULI KUNT U NOG PROFITEEREN VAN DE LAAGSTE PRIJZEN. ƒ2.-, afm. 30/50 u a' a ƒ2.15, afm. 20/30 BESTELT DUS TIJDIG WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM De handel op de wisselmarkt droeg heden morgen een rustig karakter. De Britsche pon den gaven wederom kleine teekenen van ver zwakking en liepen, na geopend te zijn op 8.96 a 8.96 1/4 terug tot 8.95 13/16 a 8.95 15/16. De dollars waren prijshoudend en golden 1.81 7/8 a 1.8115/16. Het egalisatiefonds kreeg voor zoover kon worden nagegaan, niet toegewezen. Fransche francs legden in overeenstemming met het pond sterling een kleine neiging tot terugloopen aan den dag. Aanvankelijk werd afgedaan tegen 8.10 a 8.141/4, doch nadien werd gehandeld tegen 8.09 1/2 a 8.10. Belga's waren 30.611/2 a 30.64. Zwitsersche francs 41.52 a 41.54. Duitsche marken 72.88 a 72.91. Op de niet-officieele vroegbeurs was de af- fairre zeer beperkt. De stemming was goed prijshoudend voor locale fondsen in het bij zonder Koninklijken, die echter na vaste ope ning een kleinigheid terugliepen. Philips aan deelen waren goed prijshoudend. Unilevers vrijwel onveranderd. H.V.A. bleven gemakke lijk op peil. Voor enkele andere suikerwaarden, zooals Java culturen en Nisu's werd eenige be- langstelliing aan den dag gelegd. Scheepvaart- aandeelen waren prijshoudend. De Ameri- kaansche afdeeling lag verlaten. MA1KT GI1ICITIN BARNEVELD, Donderdag. Pluimveemarkt: Oude kippen 0.45—0.80 Oude kippen per K.G. 0.38—0.43 Oude hanen 0.400.70 Jonge hanen 0.20—0.70 Jonge hanen per K.G. 0.35—0.41 N.H. Blauwen per K.G. 0.80—0.87 Jonge hennen 1.00—1.25 Duiven, per paar 0.300.35 Tamme eenden 0.25—0.60 Ganzen 1.252.00 Kalkoenen per K.G. 0.60—0.65 Tamme konijnen 1.00—1.25 Wilde konijnen 0.250.35 Piepkuikens 0.10—0.20 Aanvoer 29500; Handel matig. Eiermarkt: Witte eieren 2.55 tot 2.60 Gemengde eieren 2.75 tot 3.00 Bruine eieren 3.25 tot 3.50 Eendeneieren 1.85 tot 2 Ganzeneieren 5.00 tot 6.00 Aanvoer 1.750.000. Handel matig. Veemarkt: Zeugen 40 tot 65 Dr. zeugen 55 tot 80 Schrammen 22 tot 23. Biggen 14 tot 17 Zware varkens 21 tot 23 cent per pond Zouters 22 tot 23 cent per pond Vette kalveren 20 tot 26 cent per pond Nuchtere kalveren 5 tot 9. Handel kalm. EEN IDEALE ECHTGENOOT. Een buitengewoon voorbeeld van echte lijke liefde en trouw leverde de Eskimo Ekolo Enuk, die met zijn boot van zeehon denvel een afstand van 200 mijlen in het drijfijs aflegde, om zijn zieke vrouw naar het stadje Churchill te brengen. Daar wilde hij haar naar de blanke dokters brengen, op dat hun kunst, die bij de primitieve volken van het Noorden als tooverkunst geldt, haar zou genezen. Twee weken duurde de gevaar lijke reis. Met het roer moest de Hudson Bay overgestoken en iedere stoot vermeden wor den. De ijsschollen dreigden meermalen het schip te verpletteren. In Churchill consulteerde Enuk de dokters, die hem goede hoop gaven omtrent den toe stand zijner vrouw. Zij mankeerde maar een kleinigheid aan de maag, die spoedig gene zen zou zijn al zou het ook bij de onvoldoen de behandeling in hun Poolland spoedig ver ergerd zijn. De Eskimo had een verzameling kostbare pelsen bij zich om de dokters te betalen. Maar de bevolking van Churchill was zóó enthousiast over de liefde en goedheid voor zijn vrouw, dat een collecte georganiseerd werd, waarvan de kosten voor dokters en ge neesmiddelen betaald werden. TJOKLAT SAGEN ALBUM. De N.V. Hollandsch-Zwitsersche Chocolade fabriek te Amsterdam heeft voor haai' Tjoklat-product thans een album van Indi sche Sagen, waarvoor niet. zooals tot nu toe bij soortgelijke uitgaven gebruikelijk is geweest, de illustraties verpakt bij de producten der fabriek verzameld en ingeplakt moesten wor den, om het album te voltooien, doch de af beeldingen reeds zijn afgedrukt, terwijl de tekst al smullende van de Tjoklat-chocolade verkregen wordt. Deze tekst bestaat uit Indi sche Sagen-vertellingen, in zeer korten zeer prettig leesbaren vorm gegeven. Deze origineele gedachte heeft de groote verdienste, dat zij verzamelaars eens kennis doet maken met een literatuur en folklore, die hem of haar totnutoe wel geheel vreemd zul len gebleven zijn en die toch wel belang stelling moeten vinden bij wie wel wat meer willen weten over onze bruine broeders in den Oost Indischen Archipel. De bekende tee kenaar F. van Bemmel heeft het illustratieve gedeelte verzorgd en zijn werk verdient eveneens den hoogsten lof. De Spaarnestad te Haarlem heeft het album gedrukt en zich van deze lang niet gemakkelijke taak uitne mend gekweten. Dit album verdient zeker de volle belangstelling;. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Wieier criterium in Den Hout. Geachte Redacteur. Onder dit hoofd werd de Haarlemsche be volking „verrast" met een mededeeling van een te houden sportevenment, dat op 19 Juni a.s. zal plaats hebben. Juist de mededeeling dat dit zal gebeuren in den Hout doet mij naar de pen grijpen. Reeds eerder had ik u willen verzoeken, een ingezonden stukje op te nemen, wegens den last, dien de wandelaars ondervinden, (in het bijzonder zij met kleine kinderen) en vooral des Zondags van de vele wielrijders. U be grijpt, dat ik daarover niet zou klagen, indien de wielrijders op de voor hen bestemde we gen bleven. Een ieder kan zich er van over tuigen, dat het fietsen op de voetpaden in den Hout vaak voorkomt. Ik wil in het midden la ten of dit een gevolg is van onvoldoende toe zicht, maar het feit bestaat. Groot was mijn verbazing toen ik las dat men van plan is, in den Hout een wieier wed strijd te organiseeren. Ik zou nog geen bezwaar hebben gemaakt indien de opbrengst van dit „feest" ten bate van een of andere noodlijdende liefdadige in stelling zou komen. Men zou dan kunnen zeg gen, „het doel heiligt de middelen". Wanneer men 25 jaar geleden zoo iets zou hebben georganiseerd dan kon men zeggen, dat het de bedoeling was, de wielersport popu lair te maken. Nu echter bijna de geheele be volking voorzien is van zoo'n ongetwijfeld zeer nuttig vervoermiddel, lijkt mij dit dus in 1937 overbodig. Nu zullen sommige menschen misschien zeggen: „Wat geeft dat nu, één zoo'n middag". Ik weet echter uit ondervinding dat zoo'n sportevenement vooraf gegaan en gevolgd zal worden door een training ter plaatse. De Hout is de eenige rustige en mooie gelegenheid in de directe nabijheid van de stad voor ver- poozing van iedereen. De Hout is te klein voor het beoefenen van de rijwielsport en te schoon om hem te mis bruiken als wielerbaan. Ieder, die in de gele genheid is, rustig te genieten van dit mooie park, zal het met mij eens zijn, dat deze sport gebeurtenis een misplaatste grap zal worden, waarvan de voordeelen zeker niet zullen op wegen tegen het kwaad dat men er mede zal stichten. Ik hoop dat B. en W. bovengenoemde be zwaren zullen deelen en hun toestemming hiertoe niet zullen verleenen. EEN BEWONER VAN HET ZDTDERHOUTPARK. Het Vacantie-Kinderfeest. In vele gezinnen worden reeds plannen ge smeed over de manier, waarop de aanstaande vacantie zal worden besteed. Zal het een ver blijf in een badplaats of in de bergen, een binnenlandsche reis of kampeeren zijn? Zoo erg veel verschil maakt dat niet uit, de be sprekingen brengen toch vreugde, brengen toch stemming in het gezin. En over een poosje komt dan nog de vrengde van de va cantie zelf. In talrijke andere gezinnen wordt ook wel over de komende vacantie gepraat, maar niet met de bedoeling plannen te smeden. De kin deren in die gezinnen praten niet over een binnen- of een buitenlandsche reis, meestal zelfs niet over kampeeren. Zij zijn aangewe zen op hun eigen of volgende straat om hun vrijen tijd door te brengen. De eerste twee of drie dagen trekken zij naar den Zeeweg, de duinen of Den Hout. natuurlijk belast met de zorg voor kleinere broertjes en zusjes. Daar is de aardigheid natuurlijk gauw af.... en het overige deel van de vacantie komen zij alleen nog uit hun eigen straat om bood schappen te doen voor moeder of een buur vrouw. Heel wat van deze kinderen sparen voqï een schoolreisje. Van hun weinig genoegeu* laten zij er dan nog eenige staan, maar hal bedrag is steeds weer te klein om er ook maar één dag van naar buiten te gaan. De commissie voor het Vacantie-Kinder feest wil de spaargelden van de leerlingen uit de hoogste klasse der O. L. Scholen aan vullen en de kinderen drie dagen naar buiten laten gaan. Hoewel geen lid van deze com missie, steunt ondergeteekende dit werk gaar ne. Uit ervaring weet hij, welk een beleving die drie dagen voor deze kinderen zijn. De reis er heen, de gezamenlijke maaltijd, het spelen op de hei, de prachtige landschappen, het zijn evenzooveel wonderen voor kinderen, die vaak niet meer hebben gezien, dan een klein gedeelte van hun eigen stad. Het wor den Indrukken, die hun het geheele leven bij blijven. Daarom wekt ondergeteekende U gaarne op, een bijdrage te sturen aan W. P. Nieman Perseusstraat 37, postrekening 259000, of aan A. L. van Loohuizen, Marnixstraat 23, kennij te geven, dat een gift kan worden afgehaald. Natuurlijk neemt ook ondergeteekende gaar ne giften in ontvangst. Wilt U liever uw geluk in de loterij eens be proeven? De commissie stelt tegen 25 cent lo ten verkrijgbaar, waarvan de trekking vóór 1 Juli moet plaats hebben, en die U franco worden toegezonden. Verleden jaar hebben honderd en vijftig kinderen van een driedaagsche tocht geno ten. Wilt U ons helpen, om te maken, dat dit getal weer bereikt of nog liever overtroffen, wordt? Een stukje ware vreugde in een kinderle ven zal uw belooning zijn. KULING Aan de Padvinders van Haarlem en Omstreken. Een padvinder is een vriend vooi allen, een broeder voor iederen anderen Padvinder." Aldus luidt art. 4 van de Padvinderswet. „Deze woorden drukken de idee uit van broederschap onafhankelijk van ras, taal, geloof en andere zaken, die verdeelen, dus dezelfde gedachte, die de Esperanto-bewe- ging draagt, de internationale idee. Ziehier de plaats, waar twee belangrijke internationale bewegingen elkaar raken. Het is duidelijk dat de padvindersbeweging naar den geest internationaal is. Daardoor ziet zij zich geplaatst voor dezelfde moeilijk heden die andere internationale ondernemin gen ontmoetenhet moet den hinderpaal van den talenchaos ontmoeten. Wanneer pad vinders van de geheele wereld elkaar ontmoe ten in een internationale Jamboree, hebben zij de gelegenheid om vriendschap te slui ten met leden van verschillende volken. Na tuurlijk gebeurt dat ook tot op zekere hoogte, Een Zweedsche Padvinder en een Indische! zullen wel met elkaar kunnen converseeren, indien beiden Engelsch spreken. Een Zweed sche padvinder, die alleen Engelsch spreekt, zal met een Hongaarsche, die alleen Duitsch als vreemde taal gebruikt, niet kunnen spre ken. Het is duidelijk, dat de veeltaligheid en het gemis aan een internationale taal als een slag boom verschijnt tusschen de volken, ook in een internationale beweging als de padvin derij toch is. Maar moeten we ons afzijdig houden en met de handen in de zakken onbeholpen de onge lukkige situatie in de wereld aanzien? Moe ten we met een zucht en droefheid in het hart dezen talenchaos aanschouwen? Neen, ook de padvinders zijn gaan begrijpen, dat men iets moet doen. En gelukkig behoeven wij die gewenschte hulptaal niet uit te vinden. Deze bestaat al onder den naam Esperanto. Mogelijk dat ge nog niet weet, dat onder de padvinders eén vereeniging bestaat, die werkt voor de invoering van Esperanto in de padvindersvereenigingen. Zij draagt den naam „Skolta Esperantista Ligo" (Padvinders Es peranto Liga) en is opgericht in 1918. Het cen trum is in Engeland gevestigd; in vele lan den heeft zij agenten, die in hun landen de propaganda organiseeren, inlichtingen geven en hulp verleenen aan padvinders uit andere landen, die bij hen op bezoek komen. De Liga heeft een eigen orgaan: „Skolta Bulteno", dat geheel in Esperanto geredi geerd wordt en viermaal per jaar verschijnt. Daarin verschijnen artikelen, geschreven door padvinders uit de meest verschillende landen. Natuurlijk probeert de Liga Esperanto te gebruiken in het practische leven. Het uitge ven van een orgaan en de hulp van de agen ten is niet het eenige dat gedaan wordt. Het meest interessant zijn wel de internationale kampen, die de Liga voor haar leden organi seert. Vele menschen, waaronder ook vele padvin ders, zijn nog niet overtuigd van het nut van de hulptaal Esperanto. Dus we moeten hen overtuigen. In vele landen vond Esperanto als taal voor de padvinders een gunstig ont haal. Wanneer Esperanto in één land een officieele toestemming krijgt van de padvin dersleiding, is dit ook mogelijk in andere lan den. Daarom moeten de Padvinders-esperan tisten de hoop niet laten varen; zij zullen steeds onder hun kameraden werken om het gewenschte succes te bereiken." Padvinders van Haarlem en omstreken, dit is een gedeelte uit een brochure, die de Zweed sche padvinder Sven Alexandersson ge schreven heeft als propaganda voor Espe ranto bij de padvinders. Wat is hierop uw antwoord? Met de handen in de zakken toezien, of aanpakken? Mij dunkt, dat het laatste een padvinder beter ligt dan het eerste. Zegt art. 3 van de padvinders- wet niet: Het is plicht van den padvinder nut tig te zijn en anderen te helpen? Welnu ge kunt hier nuttig zijn en anderen helpen. Door Esperanto te leeren, zult ge de idee van broe derschap nader brengen, dan door wat ge stamel in een taal die ge niet beheerscht of door het maken van grimassen met de han den, die wel eens aardig zijn om te zien, maar die een min of meer stunteligen indruk maken. Door elkaar te begrijpen, leert men elkaar waardeeren. Behalve de moedertaal, een in ternationale hulptaal voor het verkeer met andere volken. Daarom, padvinders van Haarlem en om streken, maakt eens kennis met onze mooie hulptaal. Iets daarover te hooren en te zien, zal meer voldoen dan alleen wat er van te le zen. Geeft ons een eerlijke kans, aan te toonen dat het Esperanto noodig is voor de padvinderij als internationale beweging. Laat een onzer eens komen spreken voor u. Organiseert een gezamenlijke bijeenkomst, waarin we eens van gedachten kunnen wisse len. Nog is het tijd als we maar dadelijk aanpakken. E. DE WOLF, Voorzitter van de neutrale Esperan- tistenvereeniging „Komprenado faras Pacon" (Berijpen maakt vrede). Joh. de Breukstraat 18. r

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2