m \M„ De nood in het slagersbedrijf. Britsche mail naar Indië per K. L. M.? DONDERDAG 3 JU ft T 1937 H A A R E E M'S DAGBEAD 3 Bij P. T. T. is nog niets bekend. Binnenkort zullen nu echter wel voorstellen worden gedaan. Naar aanleiding van de mededeeling van den Britschen postmaster-general G. C. Tryon in het Engelsehe Lagerhuis dat hij schikkingen treft om voor Britsch-Indië bestemde lucht post door bemiddeling van de K.L.M. te ver deren indien op deze stukken de aanteeke- jiiïg „Via Holland" wordt gemaakt en zij met hooger porto gefrankeerd worden, verne men wij, dat tot nu toe van Britsche zijde geen jefinitieve stappen zijn gedaan bij het hoofd huur der P.T.T. om tot een dergelijke schik king te komen. Na deze verklaring in het par ament mag men echter aannemen, dat de En- rtlsche posterijen binnenkort voorstellen zul len doen om een regeling te treffen, welker inhoud voornamelijk betrekking zal hebben op de wijze van verrekening tusschen de Britsche {n Nederlandsche posterijen. Inmiddels kan de mededeeling van den Engelschen minister beschouwd worden als een groot succes van de K.L.M., welker snelle Indië-dienst twee maal per week in beide richtin gen grooten indruk maakt op het Brit sche publiek zoowel in Groot-Brit- tannië als in de overzeesche gewesten. Deze laatste vooral voelen zich de dupe van de beperkende bepaling, dat luchtpost voor Britsch-Indië slechts vervoerd mocht worden door de Imperial Airways, waardoor brieven tusschen Rangoon en Londen acht dagen onderweg bleven. Waarschijnlijk is het besluit, om deze beperking op te heffen dan ook onder den druk van de publieke opinie in Britsch- dië en Burma tot stand gekomen. Tot nog toe werd te Karachi alle voor Brit-sch-Indië bestemde luchtpost, die de K.L.M. uit Nederland en andere Europeesche landen met uitzondering van Engeland zelf, te vervoeren kreeg, uit de K.L.M.-vliegtuigen ge en door de Britsch-Indische posterijen por hein of boot naar de eindbestemming ver voerd. Dit gaf natuurlijk een groote vertra ping, vooral voor Burma en Malakka, aange zien de voor deze deelen bestemde post eerst per trein naar Chittagong of Calcutta ging en dan per boot naar Rangoon en Singapore. Het verzet hiertegen in Malakka was zoo sterk, dat leeds geruimen tijd geleden de beperking voor de Malay States werd opgeheven en lucht post van en naar Malakka zij het ook tegen een hooger luchtrecht door de KL.M. mocht worden vervoerd, waardoor brieven tusschen Singapox-e en Londen 4M> dag onderweg wa ren, terwijl luchtpostbrieven tusschen Londen en Rangoon, waar de K.L.M. niet mocht ver voeren, 8 dagen noodig hebben. Hoezeer de akenlieden in Singapore van de snellere ver- voersmogelijkheid, die de K.L.M. biedt, ge- iruik maken, blijkt wel uit het feit, dat de !L.M.-vliegtuigen wekelijks in beide lichtin gen circa 45 K.G. voor Malakka of Engeland «stemde Britsche luchtpost, in totaal bijna 0 K.G. per week, vervoeren. Men mag dus aanemen dat de hoeveelheid Britsche luchtpost, die de K.L.M. te vervoeren hijgt indien de beperkingen voor geheel Britsch- Indië en Burma wordt opgeheven, aanzienlijk zal stijgen. Inmiddels blijkt uit de mededeeling in het Engelsehe Lagerhuis niet, of de te treffen schikking ook betrek king zal hebben op het sedert April j.l. in den onaflxankelij ken status van dominion ver- keerend Burma, al is dat wel waarschijnlijk, omdat juist Burma het meest de dupe is van de bestaande regeling. Ook mag men aanne men, dat de K.L.M., indien zij de Britsche luchtpost naar Britsch-Indië mag vervoeren, ook de luchtpost uit andereEuropeesche landen niet te Karachi zal behoeven uit te laden. Tenslotte zal nog moeten blijken of de te treffen schikking zal gelden voor het postver voer in beide richtingen, dus ook van Britsch- Mië naar Engeland, waartoe de medewer king der Britsch-Indische posterijen noodig is, die echter ook werd verleend door het post oestuur in Malakka, toen de daarvoor gel dende regeling met Nederland tot stand kwam. Het luchtrecht dat momenteel in Engeland verschuldigd is voor het vervoer van brieven naar Britsch- Indië per imperial Airways bedraagt 6 d. per half ounce (15,55 gram), voor het vervoer per K.L.M. zal, volgens de mededeeling in het Lagerhuis, 15 d. per half ounce verschuldigd zijn. Ver wacht mag worden, dat het Britsche zakenleven er gaarne dit hoogere luchtrecht voor over heeft om zijn correspondentie met Indië te kunnen voeren met een belangrijke tijds besparing, die aanstonds nog grooter wordt als de K.L.M. haar plannen, om drie maal per week naar en van Indië te vliegen, zal kunnen verwezen lijken. Jhr. De Geer bij Dr. Colijn. Or. Colijn heeft Woensdag in zijn woning een onderhoud gehad met den voorzitter der' Chr. Hist. Tweede Kamerfractie, Jhr. de Geer. Zooals men weet heeft de kabinetsformateur tevoren reeds overleg gepleegd met de voor zitters der R.K. en A.R. Kamerfractiesa Duurrecord zweefvliegen weer verbeterd. Thans op 7 uur en 21 minuten gebracht. De instructeur van de Haagsche zweefvlieg- club, de heer J. van der Meer, is Woensdag ochtend 11.20 uur opgestegen met de bedoe ling het Nederlandsche record voor zweefvlie gen. dat op naam stond van den heer Hoek stra. te breken. De heer Van der Meer is daar- geslaagd. Woensdagavond 6 41 uur is hii op net strand bij Scheveningen geland onge veer 100 M van den boulevai-d af. Hij bleef dus 7 uur en 21 minuten in de lucht, dat wil zeggen 8 minuten langer dan de heer Hoekstra. De huidige recordhouder tog met een prestatietoestel type „Condor" De heer F. Albracht, lid der Amstei-dam- sche club voor zweefvliegen, is Woensdag met oen Grünau baby 6 uur en 20 minuten in de lucht gebleven. VII\UL>J VIRULY Hij vliegt en hij schrijft en hij praat. Hij vliegt goed, hij schrijft goed en hij praat goed. Wanneer hij vliegt ziet hij dat de aarde klein is en dat het heerlijk zou zijn wanneer de menschen op de kleine aarde eikaars broeders zouden zijn. Daar schrijft hij over en daar praat hij over. De men schen noemen hem een fantast. En andere menschen noemen hem een held. En de tijd zal leeren wèt hij is.Want géén onzer zal het antwoord van den Tijd vernemen. Maar wij weten héél zeker, dat hij goed vliegt, dat hij goed schrijft en dat hij goed praat. En dat alléén is al héél wat, nietwaar? Werkloozen in bezit van visch- acte. Na 1 Juni uitgereikte dienen eventueel ingeleverd. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij kan goedkeuren, dat werkloozen (en/of hun ge- zinsledèn), die momenteel in het bezit zijn van een vischakte, met behoud hiervan wel voor steun in aanmerking mogen worden gebracht. Dit geldt echter niet voor vischakten die nog worden uitgereikt na 1 Juni '37. Arbeiders die na 1 Juni een groote vischakte verkrij gen, kunnen niet in de steunregeling worden opgenomen c.q. gehandhaafd blijven, alvo rens zij die akte hebben ingeleverd. ONTHULLING MONUMENT VOOR WIJLEN DE KONINGIN-MOEDER. Het betreffende comité ontving bericht, dat de onthulling van het monument, hetwelk te Baarn voor wijlen de Koningin-Moeder is opgericht, Zaterdag as. te half vijf, door Prinses Juliana en Prins Bernhard zal ge schieden. HM. de Koningin zal met groot gevolg de plechtigheid bijwonen, terwijl ook de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal, aanwezig zal zijn. Verpleegsters ontslagen. Wegens lidmaatschap der N. S. B. Dezer dagen hebben vijf verpleegsters, werkzaam in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, haar ontslag uit den gemeente lijken dienst gekregen. De «ffinpleegsters hadden in het gasthuis openlijk propaganda gemaakt voor de ver kiezing van N.S.B.-candidaten. Voor dit feit zouden zij mogelijk alleen disciplinair ge straft zijn, aldus schrijft de Tel Een ingesteld onderzoek wees echter uit. dat de dames lid waren van de Nationaal Socialistische Be weging. De gemeente Amsterdam heeft voor haar personeel de lijst van het Rijk der voor ambte naren verboden vereenigingen overgenomen Zoo mogen dus ambtenaren en ambtenares sen in dienst der gemeente evenmin lid van de N.SB. zijn als van de Communistische oartij. Het college van B. en W. heeft over wogen dat de verpleegsters in kwestie dit wisten, althans geacht konden worden zulkc geweten te hebben, wegens het eertijds be kendmaken van de desbetreffend" bepalingen aan het geheele gemeen tepersórieel. Op grond van overtreding dezer bepalingen" dus wegens lidmaatschap van een voor amb- tenaren der gemeente Amsterdam verboden vereenagïng, zijn de verpleegsters ontslagen. Een assurantiebeurs voor Den Haag en Omstreken. Woensdagavond laad in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage de oprichtings vergadering plaats van de „Vereeniging Haag sche assurantie-beurs", waartoe, onlangs op initiatief vaia een eenige Haagsche assuran tie-bezoi-gers is besloten. Er is toen een com missie benoemd om de statuten en het huis houdelijk reglement te ontwerpen. De vol gende heeren maakten hiervan deel uit: A. J. E. Lucardie, Jhr. G, E. de Koek, D. Quint, C. Noorduyn en Jhr. J. van den Bosch. De bedoeling van de beurs is om de Haag sche assuradeuren en assurantie-bezorgers onafhankelijk van de Rottei'damsche en Am- sterdarrische beurzen gelegenheid te geven om in eigen centrum kennis te vergaren, za te doen en besprekingen te voeren. Bij acclamatie werden de leden van de commissie tot voorloopig bestuur benoemd. V Weet U ivat óók VLOT is? Van den Brul op pag. 10 (Adv. Itigez. Med.) PROF. ROMME TOT LID DER EERSTE KAMER BENOEMD VERKLAARD. Het Centraal stembureau heeft gistermid dag in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Serrarens, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard prof. mr. C. P. M. Rommer, te Amsterdam. VERBETERING VAN DE NEDERLANDSCHE DEXTRINE-INDUSTRIE. In de dextrine-Industrie is steeds gestreefd naar verbetering van de kwaliteiten en aan passing aan de uiteenloopende behoeften der afnemers. Teneinde hierin nog betere resultaten te bereiken, hebben de voornaamste Nederland sche dextrine-fabrieken besloten tot uitwisse ling van hun technische en chemische kennis Zij hopen hierdbor de belangen van hun af nemers nog beter te kunnen dienen en daar door hun positie op de wereldmarkt verder te versterken. Saneering of afschaffing crisisheffing noodzakelijk (Van onzen G. P. D.-x-edacteur.) „Een groep van kleine, nijvere middenstan ders, ambachtslieden, zooals de slagers in ons land zijn, is onder den druk der tijden en der Regeeringscrisislasten ten ondergang ge doemd." Met deze bewoordingen formuleert de heer Th. Cuyper, secretaris van den Nederland sehen Slagershond, welke 3500 leden omvat, het antwoord op dc vraag of de nood in het slagersbedrijf in ons land werkelijk zoo hoog gerezen is. En hetzelfde antwoord krijg ik van de heeren G. C. Scholtes, voorzitter van den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en Van Eeden, directeur van het bureau van dezen bond, die 1700 leden omvat. „Ik overdrijf stellig niet", aldus de heer Cuyper, „wanneer ik zeg, dat als de grossiers geen crediet meer gaven en betaling eischten van de schulden, zeker 70 pet. van de 11000 slagers in ons land hun winkel zouden moe ten sluiten. Weet u wat dit zeggen wil? Dat een kleine 8000 gezinnen en 14.000 man personeel zich bij den steun zouden moeten aanmel den Er gaat telegram na telegram naar den Haag. Daarin wordt in -de eerste plaats aange drongen op afschaffing van de 10 pet. crisis heffing op rundvleesch. Maar óf men krijgt geen gehoor, óf het heet dat men het geld niet missen kan. De toestand is momenteel zoo, dat wanneer een slager 3 koeien koopt, hij er een aan den fiscus cadeau doet!" De heer Cuyper bladert in enkele papieren die voor-hem op zijn bureau liggen. ..Hier is een graphiekje van de groot- en kleinhan delsprijzen van rundvleesch in de jaren 1934, 1935. 1936 en 1937. Daaruit blijkt, dat de af stand tusschen de groothandelsprijzen eener- en de prijzen van biefstuk, lappen en Ivet anderzijds 'gaandeweg kleiner is ge worden. Dit beteekent een voortschrijdende vermindering van de distributiemarge. En nu de prijzen! Allereerst een voorbeeld. In April 1936 kostte een vette koe van mid delmatige kwaliteit met een gewicht van 300 K.G. aan bouten f 138.-r~ Daarbij komt: 1. 10 pet. accijns f 13.80 2.10 pet. crisisheffing f 13.80 3. 5 pet. omzetbelasting (naar 4 pet. op winkelverkoop) f 6.90 4. Slachthuisrechten f 7.50 f 42- f 42.— Totaal f 180. Thans in April 1937 kost deze koe in plaats van 46 ct. per K.G. geslacht gewicht 65 cent. Deze koe komt dus thans op: f 195. Daarbij komt: 1. 10 pet. accijns f 19.50 2. 10 pet. crisisheffing f 19.50 3. 5 pet. omzetbelasting f 9.75 4. Slachthuisrechten f 7.50 f 56.25 f 56.25 65.1 51.8 59.1 Totaal f 251,25 Eenzelfde koe kost den slager nu dus ruim f 70 meer daxi eexi jaar geleden. Wanneer u nu weet, dat de vleeschconsump- tie kleiner wordt zij is van 18 a 19 K.G. per hoofd in 1932 en 1933 verminderd tot 16 K.G. per hoofd in 1934 tot en met 1936 dan zal iedereen zich kunnen voorstellen, dat prijsver- hooging onmogelijk is. Deze wordt onmid dellijk beantwoord met een dalenden omzet. Er zijn enkele slagers geweest, die een poging waagden. Eén hunner zag zijn omzet van f 180 meteen zakken op f 130 per week. Waar de veeprijzen stijgen en de lasten evenredig hooger worden, terwijl het niet mogelijk is deze geheel of gedeeltelijk op de consumenten te verhalexi legt de slager langzaam maar zeker het loodje." „We hebben uit de opgavexi van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek ook nog het verloop van de groot- en kleinhandelsprijzen van rundvleesch berekend gedurende het eerste kwartaal der jaren 1934 t/m '37", zoo voegt de heer Cuiper hieraan nog toe. Dit staatje ziet er als volgt uit (alles berekend per K.G.) gemidd. prijs prijs prijs kleinh. grooth. jaar biefstuk, lappexx. rundvet. prijs, prijs. 1934 114.3 68.5 46.2 1935 105.1 62.9 42.9 1936 92.7 53.4 38.7 1937 101.0 63.3 44.8 Het verschil (de distributiemarge) is dus in vier jaar tijds gedaald van 28.9 ets per Vi K.G. op 20.4 ets. per 1/2 K.G.: een daling van 30 pet., waartegenover geexi evenredige daling der lasten staat. Het vleeschverbruik te Amsterdam bedroeg van Jan. tot een met April 1937 8.181,093 K.G. en van Jan. tot en met April 1936 8.930.238 K.G. De totale daling in de hoofdstad alleen was dus 749.145 K.G.. d.i. 9.16 pet. Hoe kan de slager nu verhoogen, als hieruit eigenlijk al blijkt dat vleesch eten langzamerhand een luxe wordt?" „Hoe wij ónze positie denken te verbeteren? Actie langs legalen weg, zooals wij die thans reeds zoolang voeren!" Het klinkt vastbesloten. De heer Cuiper weet, dat er reeds stemmen zijn opgegaan om te staken. Maar momenteel voelt hij en zijn medebestuursleden daar niet veel voor. Waarom niet? „Omdat het vleesch nog niet zulk een integreerend deel van het huishou den is als bijv. brood. Een staking zou dus niet onoverkomenlijk zijn. Lastig, ja. natuurlijk Maar men kan zich wel een tijdje behelpen met visch en eieren. Neen, het beste is de actie die thans gevoerd wordt tegen handha ving van de crisisheffing op rundvleech voort te zetten. De cijfei-s van het Centraal Bureau voor de Statistiek", aldus eindigt de heer Cui per, „spreken een duidelijke taal. En ook in Den Haag zal men dat eens wel inzien"'. De heeren Scholtes en van Eeden vertellen, toonen balansen van slagerijen, lezen reeksen cijfers op. Het eene droeve beeld volgt het andere. ,Het doel van de crisisheffing was", aldus de heer Scholtes, „om de afslachting van den veestapel voor de inblikking te bestrij den. Maar die kosten zijn al lang betaald. En de heffing blijftWaarom? De minister zegt, dat hij het geld niet kan missen. En dat is tot nu toe het eenige antwoord, dat wij ten departemente gekregen hebben. Een dood doener. anders niet. Steeds hebben wij. in vol vertrouwen op de Regeering, medegewei'kt aan alle maatregelen, die niet te vermijden vielen. Zonder tot krachtmaatregelen over te gaan voeren wij de actie tegen de crisishef fing, die nu al sinds 1 Januari 1934 op ons bedrijf drukt. Tot October 1934 bedroeg deze 20 pet. Daarna heeft de Regeering er 10 pet. afgedaan. Maar daarmede waren wij niet gered. Onze omzet neemt af: de veeprijzen stij gen. Met de stijging der veeprijzen neemt ook het bedrag toe. dat wij als crisisheffing moeten betalen. De slagers moeten dat maar opbrengen en Den Haag vraagt er niet naar of zij dat al of niet kunnen. Van tal van zijden heeft men in meer of minder uitvoerige telegrammen de Regeering gewezen op den heerschenden noodtoestand. Helpen doet het tot op dit oogenblik niet!" De heer Scholtes spreidt een balans uit van een eerste klas slagerij. „Moet u zien", aldus is zijn commentaar, „hier in 1933 nog winst. Daarnaverliesposten." „Goed beklante zaken gaan langzaam maar zeker achteruit. Kleiner wordt de omzet, steeds kleiner worden de bestellingen. Vroeger nam een gezin 7 a 8 pond vleesch voor twee dagen. Biefstuk en rosbief. Tegenwoordig is het 1 a lVz pond runderlappen. Goedkooper en ook goed. Tot nu toe hebben wij er altijd op ver trouwd, dat de Regeeering in zal zien dat het zóó niet langer door kon gaan. Als dit in- zich niet binnen afzienbaren tijd baan breekt en meteen in daden wordt omgezet, zal het voor vele slagers te laat zijn. Wij voeren onze actie om tot vermindering van de lasten te ko men langs legalen weg. En wij zullen dit pad tot het bittere einde blijven bewandelen. Dat er iets gebeuren moet is zeker. Aan de Re geering de taak om spoedig en afdoende te helpen. Doet zij dat niet. dan gaat de slagers stand failliet". Wat Den Haag zegt. Natuurlijk hebben wij ons met bovenstaandé gegevens, ook in vei'binding gesteld met Den Haag,, d.w.z. met de instantie, die direct be trokken is bij de slagerij. En daar hoorden wij van iemand, die volkomen tot oordeelen bevoegd is, het volgende: „Het ligt niet aan de crisisheffing, dat er zulk een nood onder de slagers heerscht maar aan de overbevolking in dit bedrijf. Er zijn te veel slagers. Het gevolg? Een moordende concurrentie. De eenheid in het bedrijf is zoek. Trouwens de heer Van Eenden weet dit even goed als de Regeeering. Maandag 10 Mei zijn bijv. de slagers en grossiers in Den Haag bij een geweest, ten einde over de saneering te overleggen. De directeur van het R.K. Hanze bureau heeft daax*bij een rede gehouden, waarin hij, volgens het verslag van „De Vee- en Vleeschhandel" van 14 Mei het volgende betoogde: „Spr. zet vervolgens uiteen, hóé de prijsvorming in een gezond bedrijf dient te zijn. De crisisheffingen zijn de oox^zaken niet. Op varkensvleesch bestaat er geen crisishef fing ,en toch zal niemand durven volhouden, dat de varkensslagerij gezond is. Maar wan neer, zooals spr. aantoont met behulp van of- ficieele statistische gegevens, het slagersbe- drijf zijn prijsvorming niet afhanklijk stelt van een zelfs zeer sterke stijging der veeprijzen, dan behoeft het geen betoog, dat het bedrijf zelf niet alleen de heffing op vleesch draagt, maar bovendien ook een gedeelte der ver hoogde veeprijzen. De prijsregeling is zoek, concludeert spr., en dan vraagt hij zich af of langs den weg der geleidelijkheid een oplos sing is te verwachten! Wanneer de éénheid in het bedrijf zoek is, bestaat die mogelijkheid niet. Wij moeten een éénheid vormen." Volgens Den Haag geeft de heer Van Eeden hier dus duidelijk aan. dat de crisisheffing de oorzaak niet is, dat het slagersbedrijf in moei lijkheden verkeert. „Wanneer wij de crisis heffing" aldus voert men in Den Haag ook nog aan „werkelijk buiten werking zouden stel len, aan zou dit toch slechts tijdelijk helpen. Twee a diie weken zou het goed gaan., maar dan was Leiden weer in last. De eenheid is zoek. en dat is de kwestie. Men klaagt thans over de prijzen van het vee en er wordt met heele becijferingen aangetoond, dat de distri butie-marge kleiner is geworden. Ook wij hebben de groot- en kleinhandels prijzen nagegaan. Wij komen dan tot een da ling in 1932 van 7.7 cent en in 1936 van 7.2 cent. In 1937 is deze daling echter grooter geworden en wel in de eerste drie maanden van 1937 respectievelijk f 0.24, f 0.28 en f 0.26. E11 laten we nu eens onderstellen, dat de crisisheffing inderdaad verdwijnt. Wat ge beurt er dan? Prijsverlaging: meer omzet: prijsvei'hooging ofer komt een afspraak om de prijzen niet te verlagen. En dat kan thans ook, als de slagers het maar eens zijn. Saneering, streng doorgevoerd, geeft een mixx- der schex*pe concurrentie. En alleen daarin kan de slagersstand baat vinden Sluiting der beide Kamers. Op Zaterdag 5 Juni. De vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de tegenwoordige zitting in verband met de Grond- wetsherziening. zal worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag 5 Juni a.s. des namiddags te kwart voor drie uur. De K. L. M. bestelt nog meer D. C. 3-toestellen. In totaal zullen er 14 komen. De N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, als vei'tegenwoordigster van de Douglas Aircraft Corp.. te Santa Monica, heeft van de K.L.M. wederom opdracht ont vangen tot levering van drie vliegtuigen van 't type Douglas DC-3. welke in Augustus van dit iaar zullen worden geleverd. De K.L.M. bestelde reeds eerder elf vlieg tuigen van dit tvne. zoodat het totale aantal der door de KLM. bestelde DC-3 toestellen thans 14 bedraagt. De machines, welke ingericht zijn voor het vervoer van 21 passagiers, zullen worden uit gerust met 2 Wright Cvclone G-2 motoren van lono p.K elk. Zooals bekend, zal de DC-3 ook op de lij nen van andere Euroneesche maatschap pijen, nl. de A-B Aerotransport, de Swissair en C.L.S.. die bij de Fokkerfabrieken orders op dit type plaatsten, in dienst worden ge steld.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5