PREDIKBEURTEN Financieel-economisch Weekoverzicht. WASSCHERIJ „RHEF" z T E R D A G S JUNI 1937 HAASJE M'S dagblad Na de verkiezingen. Het komende finan cieel en economisch beleid. Wat het jaarverslag van de Nederlandsche Bank zegt. De conventie van Oslo. Meer export naar Duitschland, goede vooruit zichten ten aanzien van Zuid-Amerika Het goudvraagstuk. Wij die zoo gelukkig zijn in Nederland te leven kijken thans in de eerste plaats naar hetgeen de verkiezingen ons economisch en financieel zullen brengen. Want al zijn wij slechts een klein rad aan de internationale economische machine, veel hangt voor ons toch af van de samenstelling der regeering en derhalve van de wijze, waarop zij van de internationale conjunctuur gebruik zal ma ken, om de nationale machine zoo vlot mo gelijk te laten draaien. Welnu, hoe ook het kabinet moge worden samengesteld, het staat toch wel vast, dat ons volk een onbetwist vertrouwensvotum aan de tot dusver gevolgde economische en financieele politiek heeft gegeven en dit on danks de scherpe critiek, die er van zeer vele zijden op de crisismaatregelen en de belas- tingpolitiek is uitgeoefend. Wat bovenal een grooten indruk op ons volk heeft gemaakt is, dat de kosten van levensonderhoud sinds de waardedaling van den gulden met niet meer dan 2 pet. zijn gestegen. Het is de taak der nieuwe regeering de thans door aanpassing, depreciatie en wijs beleid verkregen resultaten te consolideeren en nog verder te verbeteren. Het zal voorna melijk haar taak zijn, natuurlijk onder be houd van de noodzakelijke bescherming van bepaalde bedrijfstakken, het bedrijfsleven van de al te zware lasten te ontdoen en een verdere stijging van de kosten van levens onderhoud te bestrijden. Mr. L. J. |A. Trip legt hierop in het deze week verschenen ver slag der Nederlandsche Bank sterk den na druk en wij gelooven dat hij het bij het rechte eind heeft, wanneer hij schrijft: „De wapenen voor dit doel zijn beschikbaar in den vorm van een geleidelijke afschaffing van de maatregelen, die tot dusver het Ne- derlandsch prijspeil hebben gehouden boven dat van andere landenHet wil mij voor komen, dat een hanteering van deze mid delen geboden is, ook wanneer daarvan een nadeel voor het landbouwcrisisfonds of de rekeningen der openbare lichamen het ge volg zou zijn. Ook voor den staat en andere openbare lichamen geldt, dat een goede po litiek kan voorschrijven, verlies te nemen" De lasten moeten dus worden verlicht evenredigheid met de vermindering en aan schaffing van steunvoorzieningen enz., doch natuurlijk met één oog voortdurend gericht op het werkelijk in evenwicht brengen van de begrootingen van Rijk en gemeenten, thans inderdaad een absolute noodzakelijk heid. Daarnaast is, zooals Mr. Trip terecht schrijft, een vermindering der geconsoli deerde schuld van Rijk en gemeenten, welke sinds 1931 met niet minder dan 1.130.420.000 gulden tot 5.872.434.000 gulden is toegeno men, dringend vereischt. Het zal de regee ring naar onze meening bovendien binnen kort gemakkelijker gemaakt worden, daar wij gelooven, dat de tijd nabij is, dat tot een conversie der 4 pet. staatsschuld kan worden overgegaan. De ontzaglijke overvloed aan geld zal toch op den duur zijn invloed op het rentepeil in de kapitaalmarkt niet kunnen missen. Het koersverloop der nieuwe 3 pet. 50-jarige Nederlandsche Staatsleening 1937 (de tegen de spoorwegöbligaties en -aandee- len uit te geven obligaties) zal voor de re geering een duidelijke aanwijzing kunnen zijn, of en wanneer zij tot conversie zal kun nen besluiten. De koers der nieuwe obligaties is thans reeds boven de 94 pet. gestegen l N.V, De Hollandsche Voorschotbank, KRUISWEG 70 te HAARLEM, verstrekt voorschotten van ten minste 1000.- tegen persoonlijke en/of zakelijke zekerheid, hypothecaire grossen inbegrepen. VERLAAGDE TARIEVEN. (Adv. Ingez. Med.) Een van de laatste belangrijke daden van het oude ministerie-Colïjn is de onderteeke- ning der Oslo-conventie geweest. Hoewel deze conventie in den wereldhandel en zelfs in den handel van Nederland en de andere onderteekenende landen zeker geen wonde ren zal verrichten, zoo is het beginsel, waar van zij uitgaat, toch van dusdanige betee- kenis. dat men haar terecht een mijlpaal in de moderne economische geschiedenis kan noemen. Hier sluit zich een aantal kleine landen aaneen in een poging om tot gelei delijke afbraak van handelsbelemmeringen te komen en hoewel die afbraak nog gering is en grootendeels meer den vorm heeft van een consolidatie (hetgeen evenwel ook reeds van groot belang geacht moet worden) zoo is het toch toe te juichen, dat zich een soort blok heeft gevormd, dat geen poging onbe proefd zal laten om de tarief- en contingen- teeringsmuren af te breken. De Conventie zou natuurlijk ontzaglijk aan beteekenis winnen, indien, gelijk haar uitgesproken be doeling is, andere landen zich er bij zouden aansluiten. Helaas moeten wij de mogelijk heid hiervan voorshands ernstig in twijfel trekken. Met „andere landen" worden na tuurlijk in hoofdzaak bedoeld Groot-Brittan- nië. de Ver. Staten en Frankrijk. In geen van deze landen voelt men evenwel iets voor plurilaterale overeenkomsten vooral niet in Groot-Brittannië. waar de nieuwe regee- ring-Chamberlain zich niet alleen opnieuw heeft vastgelegd op een voortzetting van de beschermingspolitiek, doch tevens ernstige onderhandelingen voert met de Ver. Staten over de sluiting van een bilateraal handels verdrag en nog meer dan voorheen wellicht gebonden is aan de Ottawa-verplichtingen binnen het Britsche Rijk zelf. getuige de diepgaande besprekingen der Rïjksconferen- tie, alsmede het bericht, dat binnenkort tus- schen Groot-Brittannië en Zuid-Afrika on derhandelingen over een nieuw handelsver drag zullen aanvangen. De nieuwe, frissche geest, die thans over Den Haag waait, komt ook tot uiting in het zoo juist gesloten nieuwe verdrag met Duitschland. waarin een belangrijke ver meerdering van den uitvoer van Nederland sche en koloniale goederen naar Duitschland voor het derde kwartaal is verkregen. Deze speciaal voor onzen land-'en tuinbouw zoo uitermate gewenschte vermeerdering is groo tendeels toe te schrijven aan de zeer aan zienlijke verbetering van de clearing-positie als gevolg van den toegenomen Nederland- ffchen invoer uit Duitschland. Het werd lang zamerhand ook wel tijd, dat in de economi sche verhouding tot onze Oosterburen eenige verbetering kwam! Het is te hopen, dat de regeering bij de verdeeling van den export thans niet alleen denkt aan land- en tuin bouw, doch ditmaal vooral ook eens aan den nagenoeg totaal lamgeslagen transitohan del, die vroeger millioenen inbracht, de aan dacht schenkt. Ten slotte is onze handelsmissie naar Zuid- Amerika in Nederland teruggekeerd en naar men mag aannemen zeker niet met leege handen. Uit de voorloopige vage uitlatingen is op te maken, dat niet onbelangrijke re sultaten zijn verkregen, waaraan natuurlijk eerst onze regeering haar sanctie zal moe ten geven, terwijl de door de missie inge zamelde gegevens binnenkort aan ons be- drijsfleven zullen worden bekend gemaakt, zoodat het alsdan van onze fabrikanten en exporteurs zal afhangen of zij van de moge lijkheden, die in Zuid-Amerika nog terdege aanwezig zijn, ten volle gebruik zullen ma ken. In elk geval ziet het er voor onzen uit voerhandel op het oogenblik verre van som ber uit en het laat zich aanzien dat de uit- voercijfers, die sinds de waardedaling van den gulden een gestadige stijging hebben vertoond, in de eerstkomende maanden deze stijging, wellicht zelfs in versnelde mate, zullen voortzetten. Onze beurs heeft op de verschillende gun stige berichten van nationalen aard in den aanvang slechts geantwoord met een zeer vaste houding voor de Nederlandsche staats fondsen. De aandeelenmarkt daarentegen bleef oorspronkelijk verlaten en aarzelend, omdat deze nu eenmaal in hooge mate af hankelijk is van internationale factoren. En deze zijn nog steeds verre van opwekkend: het ongelukkige Duitsch-Spaansche conflict heeft zelfs even een licht paniekje teweeg gebracht dat echter al spoedig weer kon plaats maken voor een redelijker stemming, omdat men nu eenmaal niet kan gelooven dat Europa zichzelf nogmaals den strop om den nek zal binden. Naast de politieke facto ren, welke helaas in zoo sterke mate het economisch leven en dus de beurzen beïn vloeden waren er deze week natuurlijk ook weer diverse factoren van economisch-fi- nancieelen aard. In dit opzicht dwalen onze gedachten weer onvermijdelijk naar de Ver. Staten. Daar staakt men er nog lustig op los met het gevolg, dat een groot deel der onafhankelijke staalindustrie stil ligt. En hiermede is het nog niet uit: aan alle zijden dreigen stakingen nu Lewis, mede door de passieve houding der regeering. zich in zijn actie gesterkt voelt en zoo zullen wij binnen kort wel waarnemen, hoe de stakingsplaag zich over tal van andere bedrijfstakken, ko lenmijnen, spoorwegen, enz. zal uitbreiden. Dit is zeker geen florissant vooruitzicht, doch men raakt aan alles gewend en de beurzen laten zich dan ook door deze stakingen lang niet meer in die mate beïnvloeden als voor heen. Hetzelfde geldt voor de hernieuwde dreigementen ten aanzien van een verzwa ring der belastingen op buitenlandsche be leggingen. Haast zo'- m wij zeggen dat deze groeien de immunii.ic der beurzen ook van toepas sing wordt op de goudkwestie. Docji wij vreezen dat dit niet het geval zal zijn. Want het goudvraagstuk (waarover wij het vorige week reeds hadden en dat ongetwijfeld nog het onderwerp van tal van toekomstige over zichten zal moeten vormen) beheerscht op het oogenblik de situatie op de wissel-, goe deren- en effectenmarkt.en nagenoeg volko men. Op de Londensche goudmarkt weet men nauwelijks raad met al het speciaal uit Rusland en uit de zakken en safes van Euro- peesche spaarders toestroomende goud. Het Britsche Egalisatie-Fonds ziet zich verplicht nagenoeg al dit goud op te nemen tegen den prijs (baseerend op den door de Ver. Staten vastgestelde prijs van 35 dollar per fine ounce en op den huidigen sterling-dollar- koers), die hoegenaamd niet in verhouding staat tot de werkelijke vraag-en-aanbod-re- sultante. En het grootste deel van dit goud stroomt weer naar de Ver. Staten, die met de handen in het haar zitten en niet we ten hoe dien stroom te keeren of in veilige banen te leiden. Revaluatie van den dollar, beperking der goudproductie, verlaging van den goudprijs? Deze en andere middelen worden- aanbevolen om het kwaad te onder drukken. Doch al die middelen zijn óf prac- tisch onuitvoerbaar óf erger dan de kwaal en wij kunnen nauwelijks gelooven dat men tot toepassing ervan zal durven overgaan. Grijpt men niet in dan blijft anderzijds naar onze meening het dreigend gevaar van een wereld-inflatie bestaan, wie zal dit groote dilemma tot een oplossing brengen en al dus de verschillende beurzen en markten der wereld van een groote, steeds toenemen de zorg bevrijden? P. C. Het baden en zwemmen in zee. Eenige nuttige wenken. De heer P. van der Mije, hoofdconsul voor de kust te Zandvoort van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, schrijft ons het volgende: Als algemeene raadgeving diene: „wees al tijd voorzichtig in zee". Men kan wel altijd in zee baden, maar niet altijd in zee zwem men. Tusschen baden en zwemmen ligt een groot verschil en ook de omstandigheden, waarmede een bader rekening heeft te hou den zijn van geheel anderen aard, dan die welke voor een zwemmer gelden. Regel is dat een bader rekening moet hou den met de windrichting. De wind oefent in vloed uit op de oppervlakte van het water zoodat bij een krachtigen wind steeds een strooming aan de oppervlakte van het water in de windrichting zal ontstaan. Heeft dus een bader in de eerste plaats te letten op de windrichting, ook aan het getij moet hij zijn aandacht schenken, omdat, in dien de getijstroom parallel loopt met de windrichting, de kracht van den stroom aan merkelijk wordt versterkt. Het „getij" of de getijstroom, ook wel ge naamd de „watergetijden", worden onder scheiden in „eb" (laag water) en „vloed" (hoog water). Tweemaal in de 24 uur en 50 minuten wordt aan onze stranden eb en vloed waargeno men. Zes uur na hoog water is de zee op het laagst. De vloedstroom (de stroom die het zee water doet stijgen), gaat op onze kusten al tijd in de richting van Zuid naar Noord. De ebstroom (de stroom die het zeewater doet dalen, dus die het laag water veroorzaakt) gaat altijd van Noord naar Zuid. Stel nu het geval dat de vloed opkomt (stroom van Zuid naar Noord) en de wind krachtig uit het Zuidwesten waait, dan ont staat daardoor, zelfs tot vlak onder de kust, een krachtige stroom in Noordelijke richting en wanneer het water valt (de eb: stroom van Noord naar Zuid), bij krachtigen wind uit Noordelijke richting, ontstaat een sterke stroom in Zuidelijke richting. In het algemeen dient men met den eb stroom meer rekening te houden dan met den vloedstroom, omdat bij eb het water zee waarts wordt gevoerd, waardoor dus alles wat in dien stroom geraakt, de kans heeft te ver van de kust te worden weggevoerd. Bij dergelijke stroomingen zegt men dat de zee „trekt" en ook bij een krachtigen Oosten wind (landwind), zal een sterke „trek" zee waarts gericht, ontstaan. Noordhollandsch LandbouwcredietN.V. Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 VERZEKERINGEN. (Adv. ingez. Med.) SPOORWEG- EN PARTICULIER VERVOER. De Vereeniging ter verdediging van het particulier beroepsvervoer in Nederland hcudt een vergadering te Haarlem op Maan dagavond 7 Juni in café K. de Louw, Spek- straat. In deze vergadering zullen de heeren mr. D. Dirkzwager en J. Jonker het onderwerp be handelen: .De Spoorwegpolitiek en het parti culier beroepsvervoer". Voorts zullen uitvoerige mededeelingen wor den gedaan over de actie ter verdediging van het particulier beroepsvervoer in Neder land. Gesproken zal worden over: De Spoorwegpolitiek in het licht van het Spoortekort wordt gevoerd ten koste van de particuliere beroepsvervoerders. 2. Er is een groot verschil tusschen „Orde" en „Ordening". 3. Invoering van een concessiestelsel voor vrachtauto's leidt mede tot den ondergang van de beurtvaart. 4. Er kome een nieuwe geest onder de wer kers in het particulier-beroepsvervoer. 5. Vereeniging van alle werkers in het par ticulier-beroepsvervoer langs weg en water is dringend noodzakelijk. Het schoolgeld te Haarlem. De nieuwe verordening handhaaft het schoolgeld op het bestaande peil. Sinds in raadsvergadering van 14 April j.l. de door B. en W. voorgestelde schoolgeldta rieven zijn aangehouden, hebben. B. en W. de invoering van een gewijzigd systeem van schoolgeldheffing opnieuw tot een punt van ernstige overweging gemaakt. Zij hebben zich hierbij laten leiden door de omstandigheid, dat sedert vele jaren in deze gemeente een verminderd schoolgeld wordt geheven in ver band met de sterkte van het gezin van den schoolgeldplichtige. Invoering nu van een schoolgeldregeling, waarbij de gezinsreductie komt te vervallen, zou voor schoolgeldplich tige groote gezinnen verzwaring van lasten ten gevolge hebben. B. en W. geven er daarom de voorkeur aan het bestaande systeem te handhaven, zoodat zij hun aanvankelijk voor stel in dier voege wijzigen, dat bij de regeling van het schoolgeld gezinsreductie toegepast zal blijven. Overeenkomstig den eisch, vervat in de circulaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken d.d. 31 Juli 1936, is er bij de sa menstelling van het tarief voor het Lager on derwijs voor zorg gedragen, dat bij een ge mengde hoofdsom van pl.m. f 66 een school geld van ten minste f 30 verschuldigd is. In de hierna volgende tarieven zijn de thans geldende grondslagen (belastbare sommen) vervangen door de correspondeerende gemeng de hoofdsommen, waardoor het schoolgeld on geveer op hetzelfde" peil der huidige heffing wordt gehouden. Ten einde een zoo billijk mogelijke progressie te verkrijgen, zijn de tarieven op den voet van het Rijksschoolgeld- tarief in belangrijke mate uitgebreid. Aangezien de tegenwoordige regeling geen afzonderlijke leerlingreductie kent en boven- dien t.a.v. het Lager Onderwijs voormelde I circulaire zoodanige reductie (tegelijk met gezinsreductie) in de opnieuw ontworpen ta rieven niet toelaat, dienen de desbetreffende bepalingen te vervallen. HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. besluit van 2 Juni 1937 is be noemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de ge schiedenis der godsdiensten in het algemeen en in de phaenomenologie van den godsdienst, Dr. H. Kraemer te Aerdenhout. Opgaven van Predikbeurten, die op Vrijdag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opge nomen. CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „HAARLEM". Het Chr. Gemengd Koor ..Haarlem" zal Zondag 6 Juni onder leiding van den heer E. v. Zoest medewerking verleenen bij de kerkdienst in de Groote Kerk. ZONDAG 6 JUNI HAARLEM. CHRISTIAN SCIENCE SOC. Jansstr. 74. V m. 10: In de Ned. taal. V.m. 11.15: In de Eng. taal. Den eersten Woensd. v. iedere maand: 8.30 n.m.: In Ned. taal (Testimony meeting) CHURCH OF ENGLAND, Leidschestraat 20. Devine Service on Tuesday, 8th inst., at 2.30 p. m. Preacher: Rev P. A. Coulson, Utrecht. N.B'. Holy Confirmation will be ad ministered by the right Rev. the Lord- Bishop of Fulham in Christ Church at Am sterdam on Sunday, June 13th, 9 pan. EGLISE WALLONNE, Begijnhof. 10.30 h. Ser vice. 3e Collecte pour l'Eglise. 9 h. 15: Ecole du Dimanche. DEUTSCHE EVANG. GEM. Parklaan 34. Gottesdienst um 10.30 uhr. Donnerstag. den 10-6 Abds. 9-10 uhr: Bibelstunde. Oppenb. Joh. Pfarrer Kirchner. DEUTSCHER JUGENDB. FiiR E. C.. Ripper- dapark 30. Sonntag Nachm. 3.30: Jugend- bundstunde Abd. 8.30: Zusammenkunft. Mittwoch Abd. 8.30: Zusammenkunft. Frei- tag Abd. 8.30: Bibelstunde. MÖTTLINGER VRIENDEN. Vrijdag nam. 8: Samenkomst in de kerk der Broedergem. Parklaan 34. NED. HERV. KERK. Collecte voor de restau ratie van de Nieuwe Kerk in alle beurten behalve in de Kinderkerk, GROOTE KERK, Gr. Markt. V.m. 10: Ds. Beker. Medew. v. h. Chr. Gemengd Koor „Haarlem". Nam. 2: Ds. van Elden, Bed. H. Doop. Nam. 5: Ds. J. G Lekkerkerker, te Bennebroek, Vacature beurt. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein. V.m. 10.30: Ds. J. C. Aalders, Em. pred. te Wijk aan Zee (voor Ds. Miskotte). OOS- TERKERK, Zomerkade. V.m. 10: Ds. Waar denburg. NOORDERKERK, Velserstraat. V.m. 10.30: Ds. Foeken. BAKENESSER- KERK, Vrouwesteeg. V-m. 9.45: J. G. Hoff mann. Kinderkerk. Collecte voor de Restau ratie. JEUGDKERK VOOR OUDEREN. Bakenesser- kerk. V.m. 11: Ds. W. A. Hoek, te Amster dam. ALLE-DAG-KERK. (In het koor der Groote Kerk. ingang Oude Groenmarkt 19A)Godsdienstoefening eiken werkdag, behalve 's Zaterdags, des avonds van 7 tot 7.30. Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. STADSEVANGEL. L. Heerenstraat 6. V.m. 10: J. F. Snoeks; nam. 3.30: Kinderbond „Ho sanna": nam. 5: Openluchtsamenk. Haar lemmerhout; nam. 7.30: Opwekkin gssa- menk. Spr. W. Akse, Beverwijk. Dinsd. nam. 2: Dameskrans „Bid en Werk"; nam. 4.30 Meisjeskrans; nam. 8.15: Zangrepetitie school (Burgwal) .Woensd. nam. 8: Openl.- bijeenkomst Haarlemmerhout; Vrijdag nam 6.30: Zangavond voor j. en meisjes v. 9 tot 15 j.; nam. 8: Bijbellezen en bidstond. OUD-KATH. KERK, Kokstraat 13. V.m. 10: H. Dienst. EVANG. SAMENK., Parklaan 21. V.m. 10: J. Sevensma, Evangelist, te Amsterdam; nana. 5.30: Dezelfde. Evangelisatiesamenk. Donderd., Vrijd. en Zaterd. nam. 8: R. van Goethem, Evangel, v. d. Supra-Nat. Ge- bedsbond, uit Brussel. Onderw.Bijbel, Ge bed en Opwekking. VER. t. STICHTING v.e. VRIJE EVANG. GEM. Gebouw Parklaan 106. V.m. 10 en nam. 6: Ds. J. Dallinga, V. E. Pred. te den Haag; v.m. 10: Kinderkerk op Parklaan 108. Maan dag nam. 7.30: Meisjesclub. Woensdag nam. 2.30: Jeugdclubs. Donderd. nam. 7.45: Ge bedsure; 8.45: Catechisatie. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colenso- straat 2. Maand. nam. 8.15: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. LUTH. GEM. Witte Heerenstraat. V.m. 10.30: Mej. Da. M. Stol. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m. 10.30: Ds. J. G. Frerichs. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ned. Prot. Bond. Jacobstraat. V.m. 10.30; Ds. J. van Dorp, Londen. KINDERDIENST in het geb. Ned. Prot. Bond, Vestestraat o 1. v. Mej. C. A. Schepers. 12 uur. REM. GER. GEM., Wilhelminastr. V.m. 10 30: Ds. W. Mackenzie, Rem. Pred. te Amsterdam GER. KERK. Extra collecte voor schulddel ging. KLOPFERSINGELKERK. Klopper- sinael 55—57. V.m. 10: Ds. L. Hoorweg; nam. 5: Ds. J. W. Siertsema. Catechismus Zon dag 32. WILHELMINAKERK. Ged. Oudegr. 5759. V.m. 10: Ds. C. Veenhof; nam. 5: Ds. A. M. Boeijinga, Catechismus Zondag 32. ZUID-OOSTERKERK, Richard Holkade 125 V.m. 10: Ds. A. M. Boeijinga; nam. 5: Ds. L. Hoorweg. Catechismus Zondag 33, GER. KERK (H. V.) Oude Groenmarkt 20. V.m. 10: Ds. P, A. E. Sillevis Smitt; nam. 5: Ds. P. v. d. Vloed, van Zandvoort. Vm. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR. GER. KERK, Raaks. V.m. 10: Ds. Bijle- veld. Nam. 5.30: Dezelfde. BAPTISTENGEM., Aangesl. bij de Unie, kenessergracht 65. V.m. 10: Ds. A. P. Baren- dregt; v.m. 11.45: Zondagsschool; nam. 5 Dezelfde. Bed. H. Avondm.; nam. 8: Jon- geliedensamenkomst. Maandag nam. 8. Vergadering voor Zusterhulp. Dinsd. nam. 8: Ds. A. P. Barendregt, Bijbellezing en Bidstond. Woensdag nam. 2.30: KI. Meis jeskrans: nam 8: Jongedochtersver. Don derd. nam. 2 uur: Vrouwenkrans; nam. 7: Knapenvereen. voor jongens van 11-15 jaar. Vrijdag nam. 8: Vergadering der plaatse lijke Zending. Zaterdag nam. 7.15: Meisjes- LEGER DES HEUS, Schagchelstr. 26. V.m. 7.30: Bidstond; v.m. 10: Heiligingsdienst; nam. 4: Openluchtsamenk. in den Hout; nam. 8: Verlossingssamenk. Leider Adj. Ha ring. Dinsd. nam. 8: Soldatensamenkomst Woensd. nam. 8: Bekeerlingensamenkomst Donderd. nam. 8: Heiligingsdienst. PINKSTERGEM., Nieuwe Kruisstr. 14. V.m, 10: Openb. Samenk. 12: Zondagsschool, nam. 6: Openbare samenk. Dinsd. nam. 6.30 Jeugdsamenk.; nam. 8: Bidstond en Bij belbespreking. Woensd. nam. 2.30: Brei- clubje; nam. 7: Zendingskrans. Donderd. nam. 5.30: Kinderkrans; nam. 8: Zuster- krans. Vrijdag nam. 8: Repetitie van het zangkoor. OEM. DES HEEREN, Jacobijnestr. 20. V.m. 10 en nam. 4.30: Openb. samenk. Verschillen de sprekers. GEM. DES HEEREN, Fr. Halsstr. 4, (Vrijst. van Jacobijnestraat 20). V.m. 10: Spr. Jee- ninga, v. IJmuiden-O.; nam. 5: Godsdienst oefening. Donderd. nam. 8: Openb. samen komst Nassaulaan. Spr. Jeeninga, v. IJmui- den-Oost. BAPTISTENGEM. (Vrij v. d. Unie) L. Marga- rethastraat. VJn. 10: R. Bouman, Dordrecht 11.30: Zondagsschool, Dinsd. nam. 8: Bid stond. Woensd. nam. 2: Kleine Meisjes- krans. Donder fag nam. 8: Jongedochters- vereeniging. VERG. v. GELOOVIGEN, Ged. Voldersgracht 15. V.m. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) KERK v. JEZUS CHRISTUS v. d. HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN. N. Gracht 66. V.m. 10: Zondagsschool; nam. 6: openb. vergad. Woensd. nam. 7.30: Zuster-Hulpver. UNIVERSEELE EEREDIENST (Soefi-Bewe- ging, L. Veerstraat 16. V.m. 11: Onderwerp: God, individu en gemeenschap. VRIJE KATH. KERK, Popellaan, Kinheim- park. Van. 10.30: Gez. H. Mis. Uitstelling van het H. Sacrament van 2.30 tot 5.30. Ge legenheid tot meditatie. Woensd. nam. 8: Completen en Lof. HERST APOST. ZENDINGSGEM., Wilhel- minastraat 21. V.m. 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef. HERST. APOST. ZENDINGSGEM. Jacobijne- straat. 15. V.m. 10: Godsdienstoef.; nam. 6: Godsdienstoef. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Bakenes- sergracht 13. Nam 7.15: Tempeldienst met Lezing. Spr D. Dillo, over: Moderne Afgo den. Woensdag nam. 7.15: Genezingsdienst. HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Julianakerk, Klooster straat. V.m. 10: Ds. Blauw; nam. 6: Ds. v. d. Voet Marnixschool: V.m. 10: Ds. v. d. Voet. Collecte v. h. predikantsfonds. Zon dagsschool in de Fröbelschool (Colensostr.) de "Willem de Zwijgerschool «Herzogstr.); de Marnixschool (v. Egmondstr.) de Openb. School a. d. Rijksstraatweg over de Jan Gij zenvaart. MANGELWASCH (alles gemangeld, ou: lijf goederen) ƒ0.20 per KG. HEEMSTEDE TELEF. 28201. (Adv. ingez. Med.) O. L. HULPSCHOOL (t. o. School 38), Rijks straatweg. Geen dienst wegens H. Doop- dienst te Spaarndam. VER. V. VRIJZ. PROT. H.-N., afd. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. V.m. 10.30: Ds. G. H. Moll v. Charante, Vrijz. Herv. pred. te Haarlem. LEGER DES HEILS, Ceramstraat 4. V.m. 7.30: Bidstond: v.m. 10: Heiligingsd.; nam. 3.30: Openluchtsamenk. op Soendapleln en Zaa- nenbosch. Nam. 8: Heilsbijeenkomst. Lei der Adj. J. Z. Bossers; 9, 12.30 en 5: Jeugd diensten Maand. nam. 4.30: Meisjesliefde bond; nam. 6.30: Padvindsters. Dinsdag nam. 2.15: Gezinsbond; nam. 8: Bijzondere soldaten samenkomst. Woensd. nam. 3: Huwelijksinzegening in de Schagchelstr. 26 Leider Kol, Wijkhuizen. Donderd. nam. 8: Heiligingsdienst. Vrijd. nam. 6.30: Jonge- liedenbond voor meisjes van 11-14 j.; nam. S: idem vanaf 14 jaar. EVANG. GEMEENTE, Berkenstraat 10. V.m. 915: Everaars; nam. 5: Ds. P, D. v d. Togt Maandag nam. 8: Bijbellezing. Vrijd. nam. 8: Zangrepetitie. GERKERK. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. Van. 10: Ds. J. W. Siertsema; nam. 5: Ds. C. Veenhof. Catechismus Zondag 33. Extra collecte voor schulddelging. CHR. GEREF KERK, Floresstraat. V.m. 10: Ds. Henstra; nam. 5: Dezelfde. HEEMSTEDE. NED. HERV. KERK, Wilhelminapl. V.m. 10: Ds. Barger. KAPEL NIEUW VREDENHOF, Joh. v. Olden- barneveltlaan. VJn. 10.30: Ds. H. J. v. Royen. In beide diensten extra coll. voor de Wijkgebouwen in eigen gemeente. GEREF. KERK, Koediefslaan 76. V.m. 10: Ds. L. Netelenbos, van Hilversum; nam. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 18: V.m. 10: Ds. A Dondorp; nam. 5: Ds. L. Netelenbos. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. C. V Dijk. OVERVEEN. NED. HERV. KERK. V.m. 10: J. Dankbaar, hulpprediker te Rotterdam. HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. HOOFDDORP: V.m. 10: Ds Salverda, H. D.; nam. 6.30: Dezelfde. LIJNDEN: v.m. 10: P. v. d. Berg. AALS- MEERDERWEG: v.m. 10: W. T. J. Koucl" staal: nam. 6.30: Dezelfde. BADHOEVE DORP: v.m. 10: Ds. B. Baks. van Groote- lindt; VIJFHUIZEN: v.m. 10: A. C. Bro- rens. NIEUWVEN EPv.m 9.30: Ds. J. de Vries. H. Doop; nam. 6: Dezelfde. ABBE- NES: van. 9.30: J. v. d Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds Chr. Eer- hard. Nam. 5: Ds. Jansen Schoonhoven, van Oegstgeest. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. K, Krabbe, nam. 5: Dezelfde. CHR. GER. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds. W. Hendriksen. HERST APOST. ZENDINGSGEM., Van aer Endenlaan 18. Nam. 6: Godsdienstoef. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. Snethlage Doopsbediening. O. L. HULPSCHOOL (t. o. School 38), Ryks- stratweg. Geen dienst. EVANGELISATIE. V.m. 10: M. J. V. d. Berg, van Haarlem. Dinsd. nam. 7: Bijbellezing. Woensd. nam. 1.45: Lees- en verteluurtje v. kinderen door Mevr. v. Reijendam. Nam. i: Naaikrans. Leiding Mevr de Boer. ZANDVOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. N. de Jong, NED. PROT. BOND, Brugstraat 15. V.m. 10.30: Ds J. Kalma, Nam. 7: Mevr. F. Kahna Koops. Jeugddienst. Zondagsschool vacan- tie tot September. GER. KERK. Juliana weg h. Emmaweg. V.m. 10 en nam. 5: Ds. N. A. Waaning. GER KERK (H.VBrederodestr. 31. V.m. 10. Ds! P. A. E. Sillevis Smitt; nam. 5: Ds. P. van der Vloed Gecomb. dienst in Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Vm. 10: Ds. R. H. Ol- NEDmHERV. EVANGELISATIE. V.m. 10: Ds. L. W Erdman. IJmuiden. IJMUIDEN. LEGER DES HEUS. V m 10: Heiligingsdienst Nam. 7.30: Openbare Verlossingssamenk. Deze samenk. staan onder leiding van Majoor Cleays. HERV. EVANG., Oranjestr. 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. ,rt GEREF KERK, Wilhelminakade. V.m 10: Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5: Ds. S E. Wesbonk. HULPKERK Marnixsch. V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk; nam. 5: Ds. R. J. v. d. Meulen. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND,, Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: Pastoor L. Rinkel UMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereenigingsgeb., Groeneweg. V.m. 10.30: Ds H. Faber. GER. KERK. Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM.. Evang. gebouw, J. P. Coen- straat. Vrijd. nam. 8: Ds. A. P. Barendregt pred. te Haarlem. HERST. APOST. ZENDINGSGEM. Willebrord- straat. 10. V.m 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. BEVERWIJK. VER. V. VRIJZ. HERV.. Parklaan. Geen dienst DOOPEGEZ. GEM., Meerstraat. V.m. 10: Ds. J. D. van Calcar. Geen Zondagsschool. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. V.m. 10.30: Ds J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10: Ds. H. Holtrop. Nam. 5: Dezelfde. EVANG. „MARANATHA". Dr. Schuitstr. 31. V.m. 10: H. van Doorn, van Alkmaar. Dinsd. nam. 7.30: Naaikrans onder leiding van mevr. Kok. Donderdag geen Bijbelonderz. Van 6—14 Juni tentsamen k. te IJmuiden. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 8: Verlossingssamenk. Woensdagnam. 8: Heilsbijeenkomst. Al deze samenkomsten staan onder leiding van Luit J. v. d. Velden. HEEMSKERK. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. Weener, te Haarlem. Maan del. collecte. CASTRICUM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds v. Poelgeest GER KERK, Beverwijkerstraatweg 32. V.m. 10 en nam. 6: Ds. J. Krüger. Maand nam. 8: Meisjesvereen. 16 jaar en ouder. Woensd. nam. 6: Meisjesvereen. beneden 16 jaar. Donderdag nam. 7: Catechisatie ben. 16 j. Nam. 8: Catechisatie 16 jaar en ouder, j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11