U SLAAGT BETER BIJ De Kabinetsformatie. Poes-café. Tuinstoelen Naether DE BESTE Parasols vanaf f 2.25 VAN WEERT - gierstr. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16551 Verschijnt dagelijks, Hehalve óp Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 9 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f0.72»/t. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem- N oord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.\i~t\ta>c Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Ge'ülus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 1U Jr ALrliN A o. In welke richting bewegen zich eigenlijk de voorbereidingen van de nieuwe Kabinetsfor matie? Dat vragen velen zich sinds de op dracht van H.M. de Koningin aan dr. Colijn af. Aanvankelijk werd hun weetgierigheid niet in het minst bevredigd, want de gebruikelijke reeks berichtjes omtrent besprekingen van den formateur met diverse fractieleiders maakt niemand wijzer. Dat zijn eigenlijk al leen mededeelingen „voor de statistiek": de formateur heeft twee uur met mr. Goseling geconfereerd, hij heeft anderhalf uur met jhr. mr. de Geer beraadslaagd, enzoovoorts. Intus- schen kon men zich amuseeren met zelf aan het cijferen te gaan om te zien hoeveel meer derheids-combinaties wel mogelijk zouden we zen. Het zijn er verscheidene, zoodat deze be zigheid niet zeer verhelderend kon werken. Bovendien was het al duidelijk genoeg dat een parlementair kabinet met 56 leden achter zich (het totaal dat de partijen der oude coa litie in de nieuwe Kamer hebben) evenzeer een „working majority" zou hebben als een parlementair kabinet dat steunde op 66 zetels (zijnde het totaal der vijf partijen die verte genwoordigd zijn in het thans demissionnaire extra-parlementaire kabinet-Colijn). Een te ruggave van de opdracht door den formateur werd vrijwel algemeen zeer onwaarschijnlijk geacht na zijn groote persoonlijke succes bij de verkiezingen, waaruit immers viel af te leiden dat zeer velen dr. Colijn als minister president wensohen te behouden. Dit was aan getoond door het groote aantal stemmen van niet-A. R. zijde, op hem als lijstaanvoerder uitgebracht. De stemming is wel is waar ge heim, maar cijfers kunnen veel vertellen, al geven ze niet precies de namen der kiezers. De minister-president zelf constateerde trouwens dat een groot aantal stemmen van niet-A. R. zijde op hem moest zijn uitgebracht. En het was mede dit feit dat met name in vrijzinnige j kringen de verwachting deed ontstaan, dat een nieuw „kabinet op breede basis" tot stand zou komen, wellicht met een vast program van samenwerking, zoodat het zich als parlemen tair kabinet zou kunnen aandienen. Deze ver wachting werd versterkt door het succes dat de vrijzinnig-democraten bij de verkiezingen hadden behaald en door de herhaaldelijk door den minister-president uitgesproken groote waardeering van zijn vierjarige samenwerking met den vrijzinnig-demoeratischen minister van Financiën, mr. P. J. Oud. Een uitlating van dezen minister heeft eeni- ge dagen geleden plotseling de aanwijzing ge geven dat het een andere richting uitging. Immers, in een vergadering van zijn partij te Leeuwarden gaf minister Oud met grooten nadruk, zich daarbij richtend tot het geheele volk, te kennen dat de V. D. in geen geval hun beginselen zouden prijsgeven om deel van een nieuwe regeering uit te maken. Uit deze mede- deeling viel duidelijk af te leiden dat er iets aan de hand was. Een beschouwing van de liberale N. R. Ct., die wij vandaag onder Pers overzicht citeeren, oppert de mogelijkheid van een „zoo eng leerstellige basis voor het kabi net", dat de vrijzinnige partijen er niet aan zouden kunnen deelnemen, al voegt dit blad er aan toe, dat de vrijzinnige partijen „het nog moesten zien om het te kunnen gelooven". Onze Haagsche correspondent deelt ons mede dat hij den indruk heeft dat inderdaad de voorbereidingen van de kabinetsformatie thans gaan in de richting van een sterk in Christelijke richting georiënteerd kabinet, dat zijn steun zou vinden bij de C.H., A.R. en R.K. en dus practisoh kunnen leiden tot een herleefde coalitie. Het is niet waarschijnlijk te achten dat vrijzinnige ministers, die deel uitmaken van de thans demissionaire regee ring, hl een dergelijk kabinet als „vakminis ter" zitting zouden nemen. Uit de verklaring van minister Oud en de opmerkingen van de N. R. Ct. valt dit af te leiden. In het bovenstaande, medegedeeld in den strikt objectieven toon van dit op het gebied der partijpolitiek neutrale dagblad heb ik de reserves gemaakt die de situatie vereischt. Er is nog geen nieuw kabinet. Zoolang het er niet is en blijkbaar kan het nog wel even duren is wijziging in den loop van zaken mogelijk. Maar de verschijnselen die zich in het huidige stadium van de zaak voordoen zijn te zeer merkbaar om er niet de aandacht op te vestigen. R. P MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN LID DLR TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. 9 Juni. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid dei- Tweede Kamer van den heer W. O. A. Koster heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr. M. M. Rost van Tonningen. PERSONALIA. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het examen paedagogiek M. O., acte B: H. Jonkman, Solo (Java) (met verlof te Heem stede). Voor het examen „Tesselschade" is ge slaagd D. Veenstra ,te Haarlem. (Te Shanghai zijn de eerste spe ciale eethuizen voor katten ter wereld geopend. Reeds spoedig vierden daar per dag 3000 maal tijden opgediend.) Men denkt soms. dat de Chineezen Achterlijk als natie zijn. Wie zoo overtuigd mocht wezen, Oordeelt enkel naar den schijn. Neem die katten-restauraties, Die in Shanghai thans bestaan, Welke, zelfs der grootste naties, Dacht daar ooit ter wereld aan? Er zijn kattenbakcentrales In ons land sinds korten tijd, Maar aan katten-bikcentrales Heeft nog niemand zich gewijd. Wellicht zal het hier ook lukken, Nu ik kom met het idee. Om 't zoo maar eens uit te drukken, Van het eerste poes-café. Als het dier heeft uitgekozen, 't Lekkerst spekje naar z'n bek, Zet men zonder blik of blozen. Doodbedaard de kat bij 't spek. Kom, wie geeft de kat te smullen, Op nieuw Oostersche manier, Dit zou weer een leemte vullen, Zij 't dan enkel in het 'dier. Eén ding moet men controleeren, Als men 't goed organiseert, Dat de kat niet na 't dineeren, Met een kater huiswaarts keert. Ook China naar He Wereld jamboree. Ook China zal op de Wereldjamboree ver tegenwoordigd zijn en wel door negen jongens die worden gekozen uit alle deelen van China De definitieve keus zal worden gedaan uit 46 candidaten, onder wie zeven uit de pro vincie Kiangsoe, vier uit Sjanghai, vier uit Nanking, één uit Tientsin en één uit Pei- pine. BENOEMING TOT REFERENDARIS. De heer G. B. M. Segaar, chef der afd. Openbaar Onderwijs ten Stadhuize, is door B. en |W. bevorderd van Hoofdcommies tot Referendaris. Nyenrode-zaak sleept nog voort. Thans twee bijfiguren voor het Hof. Nog is de Nijenrodezaak, waarin onlangs een veroordeelend arrest tegen de hoofdpersonen is gewezen, niet ten einde. Dinsdag zette het gerechtshof te Amsterdam de behandeling voort voor de strafzaak tegen twee bijfiguren, den particulier-detective Johanknegt en den leverancier der „verhui zers" Mees Gerritsen. Aan Johanknegt is het ontrekken van goe deren aan de nasporingen van de politie ten laste gelegd en aan Mees Gerritsen heling, voorwaardelijke gevangenisstraf van drie De rechtbank had den detective tot een maanden veroordeeld; Mees Gerritsen had zes maanden gekregen wegens verduistering. Beide mannen stonden in December 1936 in hooge beroep terecht; de zitting werd na het hooren van eenige getuigen geschorst wegens ziekte van getuige Koning. Tegen Mees G. werd drie maanden gevange nisstraf geëischt, tegen J. een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. TRIANON - Stationsplein - ZANDVOORT tot 2 uur 's nachts muziek the tune mixers (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Mexicaansche oliecouflict nog niet opgelost. Arbeid gisteren niet hervat. MEXICO CITY. 9 Juni (Reuter). Door het hoofdkwartier der arbeiders is gisteren een verklaring gepubliceerd, volgens welke de sta king in ae petroleumnijverheid vanmiddag zou eindigen. Anders dan de officieele verklaring deed verwachten is het werk gisteren niet her vat. De commissie van arbitrage is van de fei ten op de hoogte gesteld. KIND VERMIST? Alle badcellen en beplantingen van het Amstelparkbad te Amsterdam zijn Dinsdag avond door het personeel afgezocht en in alle bassins is gedregd in verband met het feit, dat van een naar schatting achtjarig meisje dat het bad bezocht moet hebben, op een der grasvelden kleertjes zijn gevonden, zonder dat het kind daarbij is teruggekeerd. Dat de kleertjes op het grasveld lagen, is op zichzelf iets ongewoons, aangezien bezoe kers van de badinrichting verplicht zijn van een der badcellen gebruik te maken. Het onderzoek heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd, terwijl ook geen aan gifte van vermissing van een kind is gedaan, zoodat de politie van het bureau Pieter Aerts straat, die dit geval in onderzoek heeft tot dusverre voor een raadsel staat. 0V gr- markt SP bij het STADHUIS haarlem PIANO'S MUZIEK RADIO ORGELS POPULAIRE PRIJZEN. OOK BESPEELDE INSTRUMENTEN. VRAAGT INLICHTINGEN. (Adv. Ingez. Med.) De bloembollenkweekerij en de bedrijf sinaatregelen. Een uiteenzetting van de Contact-Commissie. De Contact-Commissie ter behartiging der bloembollenkweekersbelangen verspreidt de volgende mededeelingen: Aan alle bloembollenkweekers: Zooals bekend, hebben de besturen der or ganisaties, die in de Contact-Commissie sa menwerken, zich éénstemmig uitgesproken vóór het handhaven der bedrijfsmaatregelen in het komende teeltjaar. In de betreffende publicatie werden de re denen in het kort uiteengezet. Van verschil lende zijden werd intusschen om een eenigs- zins uitvoeriger motiveering gevraagd. Gaar ne voldoen wij hieraan, waarbij wordt voor opgesteld, dat uitsluitend de door een ieder te constateeren feiten tot bovengenoemde be slissing geleid hebben. Feit is, dat alle handelsbelemmeringen, van welken aard ook, onverminderd zijn blijven bestaan; dat wij, in dit opzicht, niet hebben af te gaan op woorden, waarmede in de be treffende landen van een veranderd inzicht getuigd wordt, maar uitsluitend rekening moet"worden gehouden met de daden, welke gesteld worden; en deze wijzen er in het ge heel niet op, dat men reeds tot bezinning is gekomen. Feit is, dat tengevolge van deze belemme ringen onze uitvoer niet meer in eenigszins beteekenende mate valt uit te breiden; tegen de thans geldende prijzen is een vrijwel sta biele uitvoer verkregen. Een experiment, de zen uitvoer door lagere prijzen te vergrooten kan geen enkele kweeker wenschen, omdat de productiekosten geen lagere verkoopsprij zen toelaten en bovendien het risico van te genmaatregelen in het buitenland niet geno men mag worden. Een feit van overwegende beteekenis is. dat gedurende de drie laatste jaren de finan- cieele resultaten van het bedrijf, waar het tenslotte om gaat, een geleidelijke verbete ring te zien geven, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat de bedrijfsmaatregelen een gun- stigen invloed uitoefenen. Het gewicht van deze feiten maakt het dan ook noodzakelijk, dat de kweekers nog vast houden aan: een teeltregeling, welke de productie op een ruime wijze aanpast aan de afzet-moge- lijkheid; minimum-prijzen, welke voorkomen, dat de opbrengst van den beperkten uitvoer terug loopt en daarbij een vaste basis bieden zoo wel aan handel als aan kweekerij; een surplus-opkoop, waardoor het mogelijk wordt de binnenlandsche markt op een peil te houden, dat zonder de onderlinge premie betaling der kortingen niet te handhaven valt. Om te besluiten wordt er nog op gewezen, dat deze kortingen de éénige kosten uitma ken, welke het bedrijf draagt; de gunstige toestand, welke nu bereikt is, is met deze kosten niet te duur gekocht. BERUCHTE SURINAMER IN EEN GESTICHT GEPLAATST. AMSTERDAM, 9 Juni. De rechtbank ver oordeelde vandaag den beruchten Surinamer J. J. V. wegens oplichting meermalen gepleegd tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarreste. Voorts stelde de rechtbank dezen verdachte ter beschikking van de regee ring om van harentwegen te worden verpleegd. De man is reeds vele malen wegens oplich ting, diefstal of verduistering veroordeeld. Hij gaf zich uit voor officier, ingenieur of dokter en wist in weerwil van de door de politie geplaatste waarschuwing en zijn opvallend uiterlijk steeds weer het vertrouwen van zakenlieden en pensionhouders te winnen. Thans wordt hij voor onbepaalden tijd in een gesticht geplaatst, waardoor aan zijn oplich- terspraetijken voorgoed een einde wordt ge maakt. De minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft Woensdagmiddag in de vergaderzaal der Tweede Kamer, namens H. M. de Koningin de buitengewone zitting der nieuwe Staten-Generaal geopend. Het woord is aan De Bruix: Wie zich uit neiging aan de studie zet, zaait; loie het uit eerzucht doet, oogst. Grieksch stoomschip in brand» Bemanning door de Westfalen opgepikt. RIO DE JANEIRO, 9 Juni (A.N.P.) Het steunpunt voor vliegtuigen Westfalen heef J bij het eiland Fernando Noronha de bemanning opgepikt van het Grieksche stoomschip Mario Stathactos, aan boord waarvan brand was uitgebroken. Men beschouwt het schip als verloren. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE DIAMANT SLIJPERIJ ASSCHER. AMSTERDAM. 9 Juni. Vanmorgen te kwart voor tien arriveerde in een Packard Eight bij de diamantslijperij Asscher in de Tolstraat Z.K.H. Prins Bernhard. die met zijn particulier secretaris, jhr. mr. C. Dedel en zijn adjudant, jhr ir. W. G. Röell, een bezoek aan de slijperkwam brengen. Aan den ingang van het gebouw werd de Prins, die in een luchtig zomerpak gekleed was, door de heeren A. en J. Asscher ver welkomd. In het privé-kantoor der directie teekende de prins in het gouden boek. waarin reeds de handteekeningen van zoovele door luchtige bezoekers staan ingeschreven. Als aardige bijzonderheid toonde de directie den prins de handteekening van Prinses Juliana, welke zij in 1924 bij een bezoek aan de slijperij heeft gezet. Vervolgens werden aan den Prins voorgesteld de heeren D. Andreson. president commissaris van de maatschappij, mr. D. A. Harmens, lid van den raad van commissaris sen. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Te Haarlem is de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen gevestigd aan de Spaarn- wouderstraat 12. Jonge werkloozen, die tot hun beroep ge kozen hebben een der vakken in de metaal industrie (draaien, bankwerken, smeden), die electricien, loodgieter willen worden, timmer man, schilder, stucadoor, of teekenaar. kun nen zoolang zij werkloos zijn op de Centrale Werkplaats een der bovengenoemde vakken uitoefenen. Zij onderhouden daarmee de prac- tijk. Zelfs is het mogelijk dat ze nog wat leeren; want op de Centrale Werkplaats staan de verschillende afdeelingen onder leiding van bekwame leermeesters, die door kennis en er varing in staat zijn den jeugdigen werkloozen hulp te bieden. Aan de deelnemers wordt een zakgeld uitge keerd, dat afhankelijk is van den leeftijd. Dat het bezoeken van de Centrale Werk plaats bevorderlijk is voor het vinden van werk, heeft de practijk aangetoond. Verschei dene werkgevers toch wenden zich, wanneer zij werkkrachten noodig hebben tot de Cen trale Werkplaats. Iedereen dag kan men zich aanmelden des morgens van 912 en des middags van 1.30 3.30 uur. U n 1936 alleen bevatte Haarlem's Dag blad 45303 „Groentjes". Een enorm aantal, dat slechts te verklaren is door het bijzonder goede resultaat van deze kleine annonces. Het congres van de A. N. V. V. te Zand- voort 2 Dr. Colijn is gisteren door de Koningin ontvangen. 3 De bemanning van de „Hordena" is op weg naar ons land. 3 Dinsdagavond zijn te Amsterdam enorme menschenmassa's op de been geweest. 3 Minister de Wilde heeft Dinsdagmiddag de zitting der Staten-Generaal geopend. 3 De controle der Spaansche kusten; over eenstemming tusschen de vier deelne mende mogendheden? 4 De Spaansche Nationalisten voerden bombardementen uit op Valencia, Ma drid en Palamos 4 Opnieuw zijn in Duitschland twee dood vonnissen geveld. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De kabinetsformatie. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haai-lem en daar buiten. 3 Dr. E. van Raalte: Wetenschap en inter nationale samenwerking. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Voorzichtig over schakelen geboden. 5 H. D. Vertelling: Het brooze geluk. 5 L. S. Campanula's 6 K. de Jong: Maneto. g Schaakrubriek 1 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1