Russische Crisis. Dikdoenerij. PLEIN-TAX Telef. 16158 Het belangrijkste We JAARGANG No. '16554 Vérscfiijnt %gefijfë. Eefiaïve Bp ZfflT- en FeestHagHï. ZATERDAG 12 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor rvr\w DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Aigemeene Dnikkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTÏëN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duimƒ100. één lid duim 50. alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm-of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.—polsbreuk 15.—PATINA Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaaraen. ïu De commandant van de Haarlemsche Brandweer, de heer C. J. van den Broek en de onder-commandant-secretaris, de heer G. Spaan, overhandigen den burge meester een teekening van de nieuwe brandweerkazerne. Burgemeester Maarschalk neemt afscheid van de Brandweer. Treffende plechtigheid in het Pand. Op de binnenplaats van het Pand heeft bur gemeester Maarschalk gisteravond afscheid genomen van de Haarlemsche Brandweer, een plechtigheid, die door de geheele staf en vrij wel alle leden werd bijgewoond. De leden stonden op de binnenplaats opge steld, toen de heer en mevrouw Maarschalk arriveerden, en door den commandant, den heer C. J. van den Broek werden ontvangen. Nadat aan mevrouw Maarschalk bloemen waren aangeboden, hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij zeide: sche Brandweer een uitstekend figuur slaat en de vergelijking met andere vrijwilligers- of beroepscorpsen glansrijk kan doorstaan. Spr. hoopte dat de burgemeester en zijn echtgenoote nog vele jaren in voorspoed en gezondheid hun levensavond zouden mogen doorbrengen. Tenslotte overhandigde spr. den burge meester de teekening van een wandbord met de afbeelding van de nieuwe kazerne, dat den heer Maarschalk als blijvende herinnering zal worden aangeboden. De burgemeester dankte hierna met enkele woorden voor deze attentie en prees de pret tige wijze, waarop hij steeds met den heer Van den Broek had samengewerkt. DE ONDEUGDELIJKE REMMEN. Plotseling heeft de Russische dictator Stalin, de „man-van-staal" weer een proces wegens hoogverraad o.p touw gezet, ditmaal tegen een achttal van zijn hoogste militaire leiders en ze zijn gisteren allen achter ge sloten deuren ter dood veroordeeld. Hun „voorman." was de onlangs naar een provin ciaal commando gedegradeerde maarschalk Toechatsjefskl, aan wlen de Sovjet-Unie zeer veel in het verleden te danken heeft. De overigen bekleedden allen tot het laatst toe zeer hooge functies. Een paar dagen tevoren werden zij door de op bevel schrijvende Rus sische pers nog met het diepste respect be handeld. Nu spreekt die pers haar afkeer en afgrijzen jegens hen uit. Men valt snel in Rusland. Volgens de nogal spaarzame mededeelin- gen, van Russische officieele zijde verstrekt, was ook aan dit achttal verstandhouding met een vreemden staat, ten doel hebbend het kapitalisme in Rusland te herstellen, ten laste gelegd. Aangezien de Moskousche pers het heeft over spionnage ten voordeele van fascistische staten worden blijkbaar Duitsch- land en Italië bedoeld, maar de acte van be schuldiging schijnt geenerlei zulke aandui ding te bevatten. Overigens zal men de ver oordeelden natuurlijk betitelen als „Trotzkis- ten", want ieder in Rusland die geen Stali nist is heet een Trotzkist, al valt dit al heel moeilijk te rijmen met fascistische spion nage en pogingen om het kapitalisme te her stellen. Blijkbaar is dit proces nog geenszins het laatste. De Prawda, het meestgelezen blad in Rusland, spreekt althans over een spion- nage-reptiel dat men „alle koppen zal af hakken". Dit „zal" kondigt nog meer aan en zonder groote verbeeldingskracht kan men zich voorstellen hoe op dit oogenblik ette lijke functionarissen in Rusland in angst moeten verkeeren voor een plotselinge ar restatie. De groote vraag is nu natuurlijk of Stalin's régime werkelijk wankelend is. De teekenen duiden het wel aan. Als een dictator op der gelijke schaal aan het opruimen van hoog verraders gaat beteekent dat onmiskenbaar dat het kraakt in zijn bewind. Als zooveel menschen op de hoogste posten in den lande een kopje kleiner worden gemaakt toont dat aan dat het bederf tot in de kern van de leiding is doorgedrongen. Het is evenwel zoo uitermate moeilijk voor ons Westerlingen den Russischen volksgeest te begrijpen, dat wij met onze gevolgtrekkingen heel voorzich tig moeten zijn. De ervaring heeft wel ge leerd dat Russische gebeurtenissen niet naar Westersche maatstaven gemeten kunnen worden. Had in een Westerschen dictatoria- len staat zulk een opruiming van leiders plaats als de Russische verraadprocessen op leveren dan zou men met zekerheid van „het begin van het einde" kunnen spreken. Want als het zoover gekomen was onder de leiders zou het in de massa geweldig gisten en zou de opstand tegen het heerschende bewind eiken dag kunnen uitbreken. Of dit in Rusland geschieden zal is even wel een heel andere zaak. Daar zijn individua lisme en eigengereidheid blijkbaar zeer zeld zame eigenschappen en heerschen kennelijk bij de massa des volks een lijdelijkheid en doffe berusting die wij ons heel moeilijk kun nen voorstellen. Niet alleen het rasverschil maar ook het feit dat dit volk eigenlijk altijd onder een absoluten regeeringsvorm heeft geleefd, kan dit verklaren. Zelfs Westersche kenners van Rusland, menschen die er jaren gewoond en gewerkt hebben, zijn dan ook in den regel zeer voorzichtig met hun oordeel over de waarschijnlijke gevolgen van ingrij pend regeeringsoptreden. Er schijnt heel veel te moeten gebeuren eer die logge kolos, het Russische volk, in beweging komt. Dat heeft de historie ook wel bewezen. Wellicht zal Stalin er dus door zijn snel en meedoogenloos toeslaan in slagen, zijn dicta tuur te redden. Hij geniet blijkbaar een vrij groot vertrouwen bij vele eenvoudige lieden, hij heeft schijnbaar nog een kern van mede werkers op wie hij vertrouwen kan, hij is nu bezig het Roode Leger onder hun controle te brengen en als het leger dit aanvaardt en de executie van zijn aanvoerders lijdelijk slikt, zal hij zijn politie-staat in een militaire dictatuur hebben omgezet. Maar als hij een moeder had zooals Napoleon bezat zou zij thans wel zeggen, evenals Laeti- tia Bonaparte dat opmerkte, sprekende over de macht van haar zoon: „Poürvou que ga doure". Als dat maar zoo blijft Het is altijd zoo geweest met de dictaturen. Ze zijn niet duurzaam. Ze leven kort en hevig en eindigen tenslotte even stormachtig als ze begonnen zijn. R. P. De burgemeester. Ik wensch niet heen te gaan als burgemeester van deze stad zonder van de .Haarlemsche Vrijwillige Brandweer afscheid te hebben ge nomen na de driemaal 6 jaren waarin wij te zamen paraat hebben gestaan voor de veilig heid der burgerij. U zult begrijpen dat ik dit doe met gevoe lens van zeer gemengden aard en dat het mij leed doet in het vervolg niet meer mijn deel aan Uw taak te kunnen bijdragen. Het stemt tot groote waaïüeering en erken telijkheid, dat niettegenstaande de zeer groote en snel tot stand gekomen uitbreiding' der stad, de Haarlemsche Brandweer is voortge gaan om met ijver en nauwgezetheid haar vrij, willig aanvaard werk te vervolgen. Als Hoofd der Gemeente dank ik U voor de gerustheid die Gij mij boodt, doordat ik mij immer zeker heb geweten, dat in geval van nood onze brandweer nimmer in haar plicht zou tekort schieten. Ik ben ervan overtuigd, dat het corps op den ingeslagen weg zal voortgaan. Dat het zal blijven handhaven den goeden naam die het als vrijwillige brandweer alom in den lande heeft en ik wensch ook U allen gaarne toe, dat het U tot in de verre toekomst wel moge gaan. De motorbrigade, .an de Haarlemsche po litie moest Vrijdag weer een proces-verbaal opmaken tegen den bestuurder van een vrachtauto, die ondeugdelijke remmen had. Het betrof hier een zeswielige vrachtauto, ge laden met tien ton ijzer en bestuurd door een chauffeur uit Rotterdam. De handrem was geheel buiten werking en van de voetrem deugde ook zoo goed als niets. Bij een snel heid van 30 K.M. kon het zware gevaarte eerst na 54 M. tot stilstand worden gebracht. Het spreekt wel van zelf, dat de politie den chauffeur bekeurde en maatregelen nam dat de remmen hersteld werden. CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „HAARLEM". Het Christelijk Gemengd koor „Haarlem", dirigent, de heer E. v. Zoest, zal Maandag 14 Juni een openlucht-uitvoering geven op het terrein van „de .Lichthoeve" te Santpoort. Op Zondag 20 Juni a.s. geeft bovengenoemd koor een uitvoering in het Diaconessenhuis te Haarlem. HAARLEM'S BLOEI. (Naar uit Londen wordt bericht is het ges-prek van den dag daar het bezoek van een Amerikaansch echtpaar dat tezamen 475 K.G. weegt en daarmee als het zwaarste ter wereld wordt beschouwd.) Dit echtpaar van de bolle lijn, Zou 't zwaarste paar ter wereld zijn, En ik voor mij zal 't niet weerspreken; Hoewel het uiteraard wel kan, Dat een nog zwaarder vrouw-en-man Bestaan in afgelegen streken. Als men 't bericht gelooven mag, Zijn zij het thema van den dag In Londen, waar zij thans vertoeven; In kranten wordt precies bericht, Wat deze lieden van gewicht Aan voeding eiken dag behoeven En inderdaad, het is niet mis, Wat dag aan dag wel noodig is. Om d' eetlust van het paar te stillen; De lange lijst bespaar ik u. Het is voldoende, dit menu. Om zelfs in dezen tijd te rillen. Maar het verbaast me bovendien, Wat andre menschen er in zien, Om zulke stakkers aan te staren; Hun dikte is een zware last En 't lijkt mij daarom slechts gepast, Hun zulke aandacht te besparen. En is ons aller wereldbol, In dezen tijd niet boordevol Van veel zwaarwichtiger soort zaken? Hoe dik dit echtpaar dan ook zij, Om derglijke dikdoenerij Hoef i k me toch niet dik te maken. P. GASUS. Naar defeestverlichting in Amsterdam per PLEIN 23 (Adv, mgez. Med.) Werk voor Bouwvakarbeiders te Haarlem. Betere vooruitzichten. Eenige maanden geleden vestigden wij er de aandacht op, dat de vooruitzichten voor de Haarlemsche arbeidsmarkt voor de toe komst eenige verbetering beloofden, omdat er meer bedrijvigheid in de bouwvakken te verwachten was. Een ingewijde uit die krin gen verzekerde ons toen, dat in den loop van het jaar aan min of meer belangrijke objec ten wel voor een millioen gulden werk in uit voering zou komen. In de afgeloopen maanden is inderdaad een vrij belangrijke vermindering van het aantal werkloozé bouwvakarbeiders gecon stateerd. Een deel van het „toegezegde" mil lioen is inmiddels aan de markt gekomen. In uitvoering zijn de volgende werken: Uitbreiding van de Maria-stichting f 160000 Uitbreiding der fabrieksgebouwen van „De Spaarnestad" aan de Nassaulaan f 130.000. Uitbreiding van het Diakonessenhuis aan de zijde der Meester Lottelaan f 125.000. Verbreeding van de Raambrug f 25.000. Bouw van een oud-Katholieke kerk met bijgebouwen en woonhuizen aan den Kin derhuissingel f 100.000. Bij elkaar is dit reeds f 540.000. Aanbesteed zijn reeds de volgende wer ken: Bouw van een openbare school aan de Gysbrecht van Amstelstraat in Haarlem- Noord f 80.000. Uitbreiding van het Politiebureau in de Smedestraat f 8000. Uitbreiding van het gebouwencomplex van de Reiniging aan den Oudenweg f 25.000. Daardoor komt het totaal der werken op f 653.000. Er zijn evenwel nog verscheidene groote werken in voorbereiding. Wij noemen: Bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat f 100.000. Bouw van een Protestantsche school in Haarlem-Noord f 80.000. Restauratie van de Vleeschhal f 70.000. Uitbreiding van het Postkantoor aan de Raaks f 100.000. Bouw van een kliniek aan de Hazepaters- laan f 200.000. (Men begrijpt, dat wij deze cijfers ruw op geven, vooral van de werken die nog aanbe steed moeten worden). Bij elkaar komen wij dus aan een bedrag van ruim f 1.200.000, zoodat het millioen dus daarmee reeds ver overschreden is. Bovendien zijn er nog eenige werken in voorbereiding waarvan nog geen bijzonder heden gepubliceerd kunnen worden. Hel woord is aan W. Holmes: Wetenschap is een prachtig meubel voor iemands boven kamer, als hij op de gelijk- vloersche verdieping gezond verstand heeft. zepaterslaan is vertraagd doordat de plan nen gewijzigd moesten worden omdat het ge bouw der vroegere Nutskweekschool werd aangekocht om het terrein van .Bethesda Sarepta" te vergrooten. Nu worden de nieu we plannen uitgewerkt. Bij deze opsomming van werken Is geen rekening gehouden met den bouw van wo ningen. winkels, enzoovoort. Het gaat met den particulieren woningbouw in den laat- sten tijd wel niet vlot (een gevolg van de stijging van de prijzen van bouwmaterialen) maar toch gaat de aanbouw geregeld voort. Volgens een ruwe schatting heeft het Ge meentelijk Grondbedrijf in de laatste maan den grond verkocht voor den bouw van meer dan 60 middenstandswoningen, waarmee na tuurlijk ook bouwkosten van ongeveer f 250.000 gemoeid zijn. Het laat zich aanzien dat de bedrijvigheid in de bouwvakken dus in 1937 grooter zal zijn dan in 1936. In 1936 werd door Bouw- en Wo ningtoezicht bouwvergunning verleend voor werken waarvan de bouwkosten in totaal f 2.240.000 bedroegen. Dat was trouwens een slecht jaar want het bedrag was meer dan f 1.500.000 lager dan in 1935. De Kabinetsformatie. Geen oplossing voor het einde der volgende week te wachten. 's-GRAVENHAGE, 12 Duni. Het A. N. P. meldt Wij hebben getracht van Dr. Colijn inlichtingen te verkrijgen omtrent den stand der Kabi netsformatie. Deze was niet be reid bij den huidigen stand van zaken eenige zakelijke mede- deeling te verstrekken. Wel uitte hij de verzuchting, hierbij blijkbaar op de pers doelende, dat er zooveel mede-forma- mateurs waren, die slechts tot vertroebeling van de zaak aan leiding gaven, door met allerlei controversen aan te komen. De eenige concrete mede- deeling, die wij van den forma teur konden los krijgen, had betrekking op den tijdsduur. Voor het einde der volgende week was geen oplossing te verwachten. pag. De kabinetsformatie zal niet voor het einde der volgende week plaats heb ben. 1 De Tweede Kamer zal op 16 Juni de Grondwetsherziening in onderzoek nemen. 3 De warmte eischt slachtoffers. 3 In het militaire proces te Moskou zijn acht doodvonnissen geveld. 4 De Spaansche Nationalisten zouden het „ijzeren schild" om Bilbao bezet hebben 4 In Frankrijk zijn twee Italianen vermoe delijk om politieke redenen vermoord. 4 De hitte steeg gisteren te Berlijn tot re cordhoogte. 4 Bioscopen 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Russische crisis. 1 P. v. d. Hem: Spanje. 3 K. Andr: Smyli-Rydz, de nieuwe maar schalk van Polen. 4 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Dr. Max Euwe: Romantiek of techniek? 6 De heer Van den Broek. Hierna voerde de heer C. J. van den Broek, commandant der Haarlemsche Brandweer het woord. Spr. wees er op, dat tijdens de ambts periode van den scheidenden burgervader de belangrijke reorganisatie heeft plaats gevon den. waarbij de verantwoordelijkheid geheel in de handen van den burgemeester en het vrijwilligerscorps werd gelegd. Doch de burge meester heeft deze verantwoordelijkheid met groot vertrouwen aanvaard en de manschap pen door zijn voorbeeld tot groote werkzaam heid aangespoord. De burgemeester was het ook, die het motor materiaal deed aanschaffen, en die den stoot gaf tot den bouw van een nieuwe brandweer kazerne, welke hij helaas niet meer als burge meester zal kunnen openen. Spr. was er van overtuigd, dat de Haarlem- VAN HET DAK GEVALLEN. De 21-jarige Van A., lid der voetbalvereni ging „Onze Gezellen", was Vrijdagavond bezig met het repareeren van heft dak van het club huis zijner vereeniging op een terrein aan den Vergierdeweg. Plotseling viel hij er af, met het gevolg dat zijn rechterarm brak en zijn rech ter enkel gekneusd werd. Door een 'dokter werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per zie kenauto naar de Maria-Stichting vervoerd werd. WEER EEN AANRIJDING OP DEN WAGENWEG. Op den gevaarlijken hoek WagenwegIor- densstraat heeft Vrijdagavond weer eens een ongeluk plaats gehad, doordat een auto bestuurster geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende. Te 7.20 uur kwam zij van het Florapark en wilde den Wagenweg naar de Iordensstraat oversteken. Uit de richting van het Plein naderde op dat oogenblik een motor wielrijder uit Zandvoort, die van de dame geen voorrang kreeg. Het gevolg was een hef tige botsing, waardoor het motorrijwiel ernstig en de auto licht beschadigd wei'den. De mo torwielrijder kreeg drie hoofdwonden. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij naar huis terug keeren. Tegen de dame werd proces-verbaal opge maakt. Het wielercriterium in den Hout. Nu de voorbereidende werkzaamheden voor de „Ronde van Haarlem" in hun laatste sta dium verkeeren, kunnen we nog de volgende bijzonderheden mededeelen: De geheele Haarlemmerhout zal worden af gezet. De start en finish zijn in de Spanjaards laan. Dit criterium is voor Haarlem van zeer groot belang, vooral daar Haarlem zeer bekend is in de wielersportwereld, als de stad die groote renners heeft voortgebracht, als we maar terugdenken aan het phenomeen Jaap Eden, en mannen als Pander, Wackwitz, Del Baere, Schouten, Jan Tulleken, die 7 maal het kampioenschap sprint van Nederland won en verder onze populaire Jac. van Egmond, oud-Olympisch en wereldkampioen. De beide laatsten zijn lid van de H.S.V. „De Kampioen". Jan Tulleken reeds van de op richting af; dat is circa 33 jaar geleden. „Haarlem's Bloei" heeft er dan ook een be wijs van goed inzicht van gegeven, een derge lijk sportevenement te organiseerenwe hopen dat dit criterium vele sportliefhebbers mag aanlokken, dezen spannenden wedstrijd te ko men bijwonen en dat de Haarlemmerhout dien dag duizenden sportliefhebbers moge herber gen onder zijn lommerrijk dak, om van goeden en fair en strijd te komen genieten. We hopen voor Haarlem's Bloei, dat deze sportdag mag slage en volkomen beantwoor den aan het doel, dat is gesteld, n.l. het trek ken van vreemdelingen naar onze mooie stad Haarlem, welke steeds heeft uitgemunt op alle gebied, op kunst, muziek, zang, letter kunde, wetenschap en sport. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en vice- voorzitter van „Haarlem's Bloei" zal het start schot lossen. Door het aanbrengen van een luidsprekers installatie op een paar plaatsen van het par cours o.a. tusschen de tuinen van Café-Rest. „Dreefzicht" en Hotel-Rest. ,Den Hout", zullen de bezoekers het geheele verloop van den wed strijd kunnen volgen. Dat deze dag moge slagen in alle deelen, zoowel voor „Haarlem's Bloei" als voor de op een of twee na oudste wielerclub in Nederland, de Haarlemsche Sportvereeniging „De Kam- I pioen". Het is daarom aan te nemen dat over eenige maanden reeds een staat van werken te geven is die meer dan 1 Vi millioen gulden zal be- loopen. Niet alle werken die in voorbereiding zijn komen in de eerste weken. Wel is te verwach ten. dat de bouw van den Stadhuisvleugel sDoedie zal worden aanbesteed, alsook de uitbreiding van het Postkantoor Over de Vleeschhal moet nog door het gemeentebe stuur met andere instanties onderhandeld worden. De bouw van de kliniek aan de Ha- Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof 6 De vrouw in Indië 7 H. D. Vertelling: Een avond met Emmy 7 Helen: De Groote Zaal. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 8 Fin. Ec. weekoverzicht: Opleving en te genslagen 9 Dr. E. van Raalte: Kabinetten en duur van kabinetscrises. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2 en 14

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1