De eerste wereldtentoonstelling. Nieuwe Uitgaven. z ATERDA G 12 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Het congres der A. N. V. V. Geslaagde tocht naar Amsterdam en IJmuiden. De hoofdstad in feesttooi. ZANDVOORT Zaterdag. Niet alleen door de medewerking van de directies van de N. Z. H. T. M. en van de K. N. S. M. maar ook door omstandigheden, die buiten den invloedssfeer van de organatoren van de congres liggen, werd de 11e Juni weer g&fi onvergetelijke dag voor de congressisten We denken in dit verband aan het schitteren de weer en de feestroes, waarin Amsterdam op het oogenblik verkeert. 's Morgens half negen vertrok het gezel schap met extra-trams, naar Amsterdam. Dicht bij het eindpunt van de tram lagen de mo torbooten gereed, waarmede een tocht werd gemaakt, door de havens en verschillende grachten van het versierde Amsterdam. Deze tocht, die aangeboden werd door de gemeente Amsterdam zullen de deelnemers niet licht vergeten. In gewone omstandigheden is een der gelijke tocht bij goed weer reeds de moeite waard. Doch nu overal in Amsterdam de vlag gen wapperen en vele straten schitterend zijn versierd, gaat er van een dergelijke tocht wel een buitengewone bekoring uit. Om half twaalf kwamen de motorbootjes aan den aanlegsteiger van de Columbia, waar het gezelschap in de le klasse kajuit ontvan gen werd door kapitein Hudig. Deze achtte het een geluk voor de aMatschappij, dat zoo vele congressisten het aanbod van de dirictie hadden aangenomen en persoonlijk achtte hij het een groote eer de congressisten te mogen ontvangen. Bij afwezigheid van den voorzitter, dankte de vice-voorzitter de heer Canter Cre- mer namens de congressisten voor de harte lijke ontvangst. De tocht ging door het Noordzeekanaal naar IJmuiden. Tijdens deze tocht hadden de con gressisten volop de gelegenheid vele beziens waardigheden langs het kanaal in oogenschouw te nemen. Nadat in IJmuiden nog een foto van het gezelschap was genomen, ging de tocht per autobus terug naar Zandvoort waar het diner in het Grand-Hotel wachtte. Na het diner werden enkele films voor het gezelschap ver toond. Vooral het journaal dat de heer A. Bakels had vervaardigd van het congres viel buitengewoon in den smaak. Voor velen was het zeker interessant zich zelf op de film te zien wandelen van den Strandweg naar het Raadhuis, of zich zelf te zien zitiaii in het Noorderbad, met bewonderende blikken de modeshow volgend. Ook het gedeelte opgeno men op het vliegveld Schiphol was zeer mooi. Hierna werden nog vertoond een propaganda film van Bilthoven, de Zandvoortsche propa gandafilm „Zandvoort de parel der Noordzee badplaatsen" en eenige beelden van de woeste, kokende zee. Hiermede was een einde gekomen aan een vermoeienden maar zeer goed besteden dag. VERGADERING DER N.S.N.A.P. In het gebouw der Stads-Evangelisatie bield gisteravond de groep Haarlem van de Nat. Soc. Nederl. Arbeiderspartij een open bare vergadering. Spreker was de leider van de partij, Dr. E. H. van Rappard uit Arnhem. Spr. begon zijn rede met op te merken dat ïijn partij een arbeiderspartij is. Vervolgens behandelde spr. de verwarring van het woord socialisme. Alleen het Duitsche socialisme is het 100 pet, socialisme. Alleen de Hitlerbe- weging brengt ons weer terug daar heen, waar 'wij reeds vroeger deel van uitmaakten de groote Duitsche Volksgemeenschap, aldus spr. De Nat. Soc. Staat zal zijn de Staat van den arbeider. Wij zijn de eenigen die het so cialisme der arbeidersbeweging redden. Daar om is onze partij een arbeiderspartij. De ver kiezingen besprekende kwam spr. tot de con clusie dat ons volk geen dictatuur van bui ten af wil. Het volk wil wel een revolutie van binnen uit, een komen tot bewustzijn van een volksverbondenheid waarvan de leider en niet de dictator de hoogste uitdruk king is, getuigende de groei van onze partij, aldus spr. Het Fascisme is verslagen. Het eenige en ware Nationaal-Socialisme in den geest van Hitier staat ongeslagen en strijd vaardig. Al wijst de thermometer 80, PERQUIN wijst op den wintertijd, NU brandstof koopen, is verdienen. En dus een zaak van goed beleid (Adv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: ZATERDAG 12 JUNI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerscher," met Emil Jannings. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër), met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrand Theater: „Romeo en Julia" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16/ Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 13 JUNI Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruisers Genootschap, nam. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Zwemdemonstratie in het Noorderbad, 130 uur. MAANDAG 14 JUNI Café Rest. Brinkmann, Groote Markt: aan deelhoudersvergadering Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes N.V. Haarlem, 12 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, ls door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 12 Juni 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 18 Juni zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. H. J. M. Bartels, Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek. Klever parkweg 13. Tel. 11793. J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. felef 10500. VEERTIGJARIG JUBILEUM Gisteren herdacht de heer C. C. van den Bergh den dag. waarop hij vóór veertig jaar bij de O. H. Crt. in dienst trad. De jubilaris was geruimen tijd secretaris van de afd. Haar lem van den A. N. T. B. Ook was hij vele jaren voorzitter van de afd. Haarlem van de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose in de Grafi sche Vakken. In den morgen werd de jubilaris op de druk kerij toegesproken door den heer F. A. Zwar ter, die de prettige verhouding van den jubi laris met het overige personeel memoreerde en hem vervolgens een fraaien ruststoel en een prachtige bloemenmand aanbood. De heer Ph. A. Mees prees den ijver van den jubilaris en bood hem een geschenk onder couvert aan. Tenslotte werd de jubilaris nog toegesproken door den heer W. Grenzenberg, die hem als plichtsgetrouw en nauwkeurig zetter schetste. De jubilaris heeft verder den dag in huise- lijken kring doorgebracht. De Nuts-Spaarbank. Nieuwe bijkantoren. De Nuts Spaarbank zal, naar wij vernemen, een bijkantoor vestigen te Heemstede, waar voor het perceel aan den Binnenweg hoek Zandvaartkade wordt ingericht. Voorts zal de Spaarbank een nieuw ruim kantoor bouwen in Haarlem-Noord op het hoekterrein RijksstraatwegRaadhuisstraat. Het is de bedoeling te zijner tijd het bij kantoor Joubertstraat over te brengen. Het bijkantoor te Zandvoort, dat ondanks voortdurend streven niet tot voldoende ont wikkeling kon komen, zal worden opgeheven. Binnenkort zullen over een een ander na dere bijzonderheden worden bekendgemaakt. JUBILEUM G. F. VAN DIJK. Zooals wij meldden herdenkt de heer G. F. van Dijk. heden den dag. waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den heer J. Viets, houder van de fietsenstalling aan het Sta tionsplein, waar de heer van Dijk thans chef is. De jubilaris werd hedenmorgen van ver schillende zijden gehuldigd. De heer P. Mijksenaar, boekhouder der firma, sprak den heer van Dijk toe. in tegenwoordigheid van het geheele personeel, namens den patroon en het personeel. Van zijn patroon ontving de heer van Dijk een enveloppe met inhoud. Namens de zaak der firma Viets aan den Zijlweg voerde de heer G. A. van Zomeern het woord. Voorts werd de jubilaris gelukge- wenscht namens „Haarlem's Bloei" door den directeur, den eer C. S. Th. van Gink en namens den Oranjebond .Prinses Juliana" (Haarlem-Oost) door den voorzitter dier ver- eeniging. Ook de taxi-chauffeurs van het Stationsplein bleven niet achter. Natuurlijk feliciteerden hem ook tal van forensen; van velen ontving hij verschillende geschenken. Er waren vijf bloemstukken. De heer van Dijk bracht den dag verder thuis door. Felle brand te Zaandam. Fabrieksgebouw in de asch gelegd. Te Zaandam is hedenmorgen een felle brand uitgebroken in één der fabrieksgebouwen van de stoomhoutzagerij „De Tijdgeest" van de N.V. voorheen J. C. van .Wessem en Co., lig gende in ,het Westzij derveld aan de vaart. Door een geweldige ontploffing, die als de oorzaak van deri brand is te beschouwen, wer den de omwonenden uit hun slaap gewekt en de brandweer aangespoord zich zoo snel mo gelijk naar het terrein waar gevaar dreigde, te spoeden. In een oogenblik tijds stond de fabriek, waar van het dak werd weggeslagen in lichter laaie, terwijl bijna tegelijkertijd het vuur zich langs toevoerbuizen ook mededeelde aan den voor raad grondstoffen, die in een ander steenen pand was opgeslagen. Het gebouw, waarin de ontploffing plaats had, ging met de daarin aanwezige machines geheel verloren, zoomede het steenen pand, waarin de voorraad grondstoffen was opge slagen. Ernstig ongeluk op bet Tobaineer. 26 passagiers verdronken. MEDAN, 12 Juni. (Aneta-AH.P.) Naar de Deli-Courant uit Balige ver neemt, is een groote prauw met vier en dertig Bataksche pasargangers ten gevolge van een plotselingen windval op het Tóbameer omgeslagen Hierbij zijn zes en twintig inzittenden verdronken. De staking in de staalindustrie. Gouverneur Murphy wil den staat van beleg afkondigen. MONROE (Michigan), 12 Juni (Havas- A.N.P.) Alle vakorganisaties in de staten Michigan, Ohio en Illinois, die zijn aangeslo ten bij het Comité van John Lewis, zijn op- geroeepn om Zondag a.s. te Monroe te be- toogen tegen de Newton Steel Company. De .emeenteraad van Monroe heeft den gouver neur van den staat, Murphy, verzocht den staat van beleg af te kondigen om bloedver gieten te voorkomen. Duitsch postvliegtuig gevallen. Drie inzittenden omgekomen. DETMOLD, 12 Juni (D.N.B.—ANP.) Efen postvliegtuig van de lijn KeulenBerlijn is gisteravond tijdens een onweder tegen een hoogspanningskabel gevlogen en neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. GROESBEEK's RAAD KON WEER NIET VERGADEREN. GROESBEEK, 11 Juni. Na de mislukte raadsvergadering van Dinsdag jJ.. toen maar enkele leden op het appèl verschenen, was een nieuwe vergadering uitgeschreven tegen hedenmiddag vier uru. Daaraan zou vooraf gaan een vergadering van het college van B. en W., doch de wethouders bleven weg. Ook de raadsvergadering moest daarna wegens onvoltalligheid worden afgelast. daar ook nu maar enkele leden aan den oproep gevolg hadden gegeven. Men vraagt zich te Groes- beek af, waarheen deze toestand leiden moet. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordwestelijken tot Noordoostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 767.8 m.M, te Lerwick. Laagste 751.9 m.M. te Vardö. De depressie welke gisteren over West- Duitschland lag, trok Noordoostwaarts, zoodat de hooge drukking in het Oosten geheel uit het waarnemingsgebied verdween. De depres sie over Scandinavië trok Noordwaarts, be noorden Schotland ontwikkelde zich een ge bied van hooge luchtdruk, ook over Frank rijk steeg de luchtdruk aanmerkelijk. In het Zuidwesten bleef de luchtdruk laag. In Noord-Scandinavië waait het nog krachtig uit het Westen met betrokken lucht en plaatselijk regen of sneeuw. In het Zuiden is de wind krachtig uit Noordelijke richtingen, de lucht is hier meest gedeeltelijk bewolkt. Op het Zuiden van de Britsche eilanden, in onze omgeving en West-Duitschland is de wind meest zwak tot matig uit Westelijke richtingen, terwijl de lucht zwaar bewolkt tot betrokken is. In het overige waarnemingsgebied is de wind zwak en de lucht helder tot licht bewolkt. De tem peratuur is in het geheele waarnemingsgebied aanmerkelijk gedaald.#In Scandinavië is zij on der normaal gekomen, overigens is zij nog overal boven normaal. Voor onze omgeving wordt voor Zondag vrij koel weer verwacht met zwakke tot mati ge Noordelijke winden. Regen zal vermoedelijk niet of slechts in geringe hoeveelheden vallen. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 5.14 uur; n.m. 17.37 uur. Strand berijdbaar van 10.1515.30 uur. Zondag v.m. 6.00 uur; n.m. 18.29 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. Maandag v.m. 6.53 uur; n.m. 19.12 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.15 uur. BURCERLIJKE STAND. HAARLEM, 12 Juni 1937. Ondertrouwd: 12 Juni, G. Wester en P. L. Paschmann. Bevallen; 10 Juni, A. M. H. A. v. Niekerken Linnenbrink. 2 z., H. Lodev. Overeem, d.. E. Klijnv. d. Jagt, z., M. v. WanrooijRootlieb, d., F. C. H. v. Emmerikv. Dam, z., 11 Juni, A. G. R. Alofs—Niehaus, d., C. ServaasEr- brink, z., A. Bakkerde Graaf, z., J. H. M. ZethofSeesink, z. Overleden: 10 Juni, F. v. d. Burg, 55 j., Mei doornplein, A., 19 maanden, v. v. C. v. d. Hoorn, Rozenprieelstraat, li Juni, A. CramaBoeser, 84 j., KI. Houtstraat, W. v. Zomeren, 80 j., Rijnstraat, M. G. ChristiaansLuiten, 84 j., Lijsterstraat. 12 Juni, J. M. de RoodeSwoerik, 79 j., Hagestraat. ROEIEN. De wedstrijden van de „Koninklijke". Eerste dag. Hedenmorgen zijn de jaarlijksche wedstrij den van de „Koninklijke" begonnen, ditmaal voor den eersten keer op de „Boschbaan" te Amstelveen. Voor de tribune staat op den steiger het startkanon opgesteld. Het was vanmorgen nog niet in gebruik, omdat H. M. de Koningin zich namelijk be reid verklaard had, vanmiddag het eerste schot te lossen om op deze wijze de nieuwe moeibaan, de mooiste van Europa en moge lijk van de geheele wereld, in gebruik te stellen. Het is heerlijk roeiweer, al missen de be zoekers het zonnetje, waar zij de laatste da gen zoo aan gewend zijn geraakt. Het water is bladstil. Vierriems Overnaadsche goeken. Voor de eerste heat van het nummer vier- riem sovernaadsche gieken kwamen aan den startboei 1: Aegir, 2. Adelborsten, 3. Willem III; 4. Triton. Zonder moeite werd Aegir eer ste. Om de tweede plaats streden Willem m en Triton, waarbij de Amsterdammers er in slaagden, zich voor den eindstrijd te klassee ren. D euitslag was 1. Aegir, tijd 7 minuten 43 sec.; 2. Willem III, 7 min. 48 sec.; 3. Triton, 4. Adelborsten. Voor de tweede heat verschenen aan den start: 1. De Hoop, 2. Amstel, 3. Nereus, 4. Njord. Op het laatste gedeelte werd het een span nende strijd om de leiding. Geruimen tijd zag het er naar uit, dat Amstel en Njord het on der elkaar zouden uitmaken, wie als eerste door de finish zou gaan, doch op 250 meter vóór de finish zette de Hoop-vier een fraaien eindspurt in; zij kwam gelijk te liggen met Amstel en Nereus. Zelfs slaagden de Amster dammers er in, met minieum verschil door de laatste slagen nog als eerste door de finish te gaan. Amstel werd tweede met een klein ver schil voor Njord. De uitslag was 1. De Hoop, minuten 2 2/5 sec.; 2. Amstel, 8 minuten 3 3/5 sec.; 3. Njord; 4. Nereus. Als laatste nummer van den ochtend wer den verroeid twee races voor jongens van 14 tot en met 16 jaar. De eerste heat tusschen Famos, St. Ignatius College B. en Amsterdamsch Lyceum 2 werd gewonnen door Famos; het Lyceum was tweede. De tweede heat tusschen de eerste ploeg van het Amsterdamsch Lyceum en de A-ploeg van St. Ignatius College en de derde ploeg van het Amsterdamsch Lyceum werd gewonnen door Lyceum 1, gevolgd door St. Ignatius A. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS CUP. DUITSCHLAND—BELGIë (3—0). Uit Berlijn: De uitslagen van de Vrijdag gespeelde wedstrijden van de Daviscupont- moeting DuitschlandBelgië voor de halve finale der Europeesche zóne luidden: Henkei (Duitschland) sloeg André Lacroix (België) 6—1, 6—1, 6—1. Gottfried von Cram (Duitschland) sloeg Nayaert (België) 63, 60, 64. De stand na den eersten dag is 20 voor Duitschland. Engeland in benauwdheid! De eerste eigenlijke wereldtentoonstelling waaraan door verschillende naties werd deel genomen, werd te Londen in 1851 gehouden. Tentoonstellingen op zichzelf zijn van oude ren datum: zoowel in de oudheid als later vinden we ze genoemd. Ze hadden echter een meer plaatselijk karakter en de eerste tijdens onze jaartelling was die te Venetië onder het bestuur van den doge Lorenzo Tiepolo in 1268. Bij die gelegenheid hadden verschillende feestelijkheden plaats; optocht van de am bachten en bedrijven, een waterfeest en een industrieele tentoonstelling. De gilden van de dogestad trokken door de nauwe straten naar het San Marco-plein, waar het stadsbestuur de producten in oogen schouw nam. Tot de tentoonstellingen uit de Middel eeuwen kan men ook rekenen de jaarmarkten te Leipzig en Nisjni-Novgorod in Europa en die van Tanta in Egypte. De eerste moderne tentoonstelling was die te Londen in 1756, georganiseerd door de Society of Arts, welke prijzen beschikbaar stelde voor de mooiste voortbrengselen op het gebied van tapijten en porselein. Vijf jaar later hield hetzelfde genootschap een tentoonstelling van landbouwwerktuigen. In 1797 liet de Fransche kunstindustrie in samenwerking met die van gobelins, van por selein en van zeep en parfumerieën in het paleis van St. Cloud zien, wat zij presteerde. Deze tentoonstelling had zoo'n succes, dat in het einde van hetzelfde jaar een herhaling plaats had, ditmaal met medewerking van officieele zijde, op het Champs de Mars. Vier jaar later, in 1801, was er een tweede officieele tentoonstelling in de groote zaal van het Louvre. De jury bestond uit vak- menschen en de winnaars van een gouden medaille werden door Napoleon aan een feestmaal genoodigd. Deze en andere tentoonstellingen van be perkten omvang waren de voorloopsters van De eerste wereld tentoonstelling van 1851 die den lsten Mei van dat jaar door koningin Victoria in tegenwordigheid van vier duizend menschen, in het kort geleden afgebrande Christal Palace werd geopend. Enkele feiten uit de voorgeschiedenis van deze onderneming die haar weerga in de wereld nog niet had gekend, willen we hier nog eens vertellen. Een van de grootste moeilijkheden was wel, hoe men deze reusachtige tentoonstelling onder dak zou moeten brengen. Men besloot een prijsvraag uit te schrijven en de belangstelling hiervoor bleek niet gering te zijn. Het comité, onder leiding van Prins Albert, den gemaal van koningin Victoria, werd verrast met 234 bouwplannen en kos tenberekeningen. Ook na de eerste schifting blijken er nog verschillende plannen te zijn, die voor verwezenlijking in aanmerking ko men, bijv. dat van een Franschen architect, die een reusachtige Dom wilde bouwen, waarin de geheele St.-Pieterskerk te Rome een plaats had kunnen vinden en bovendien nog de St.- Pauls Kathedraal te Londen! Tenslotte koos men het ontwerp van Jozef Paxton, den eenvoudigen, maar knappen verzorger van de parken van den Hertog van Devonshire, wien het ook reeds gelukt was voor de eerste maal de Victoria Regia in Euro pa in bloei te krijgen. Paxton's ontwerp was een glazen kas, een vergroote copie van de broeikassen, welke hij op de bezittingen van den Hertog had ge bouwd. TSJECHO- SLOWAKIJE—JOEGOSLAVIë (2—0). •Uit Praag: Oe Tsjechen behaalden op den eersten dag van den halven eindstrijd der Europeesche zone tusschen Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië een 20 voorsprong. De uit slagen waren: Roderich Menzel (Tjsecho-Slo- wakije) sloeg Pallada (Joego-SIavië) met 62, 61, 60. Hecht (Tsjecho-Slowakije sloeg Puncec (Joego-SIavië) 75, 62, 63. GESLOTEN TOURNAMENT „RYNEGOM". Ook dit jaar wordt wederom een gesloten tournament door „Rynegom" georganiseerd waaraan kan worden deelgenomen door hen. die lid zijn van een op de banen van „Rynegom" spelende club. Verschillende prijzen worden welwillend be- schikbara gesteld door het Sportmagazijn „Greta de Bruyn" te Haarlem. De „Rynegom Wisselbeker" beschikbaar ge steld door de Assurantie-firma Laporte en Co. te Amsterdam voor den winnaar van het Heeren-enkelspel, zal wederom worden ver speeld. Houder voor het jaar 1935 de heer Van Woerkom en voor 1936 de heer Goelst. single reeds in de eerste ronde uitvallen, wordt een troostronde georganiseerd. Voor hen, die in de dames- en heeren- De prijsuitreiking zal op een nader te be palen dag plaats vinden in Café Restaurant Boekenroode te Heemstede. Dr. E. van Hinte: JapanChina. Bij de N.V. de Arbeiderspers te Amsterdam verscheen onder dezen titel een populaire uit eenzetting van de tegenstellingen aan de kus ten van den Stillen Oceaan. De schrijver be handelt achtereenvolgens, wie de medespelen den van het drama in het Verre Oosten zijn. de „inzet" China, de rol van Japan en het Japansche imperialisme, de kwestie der Ja- pansche activiteit en de Chineesche passiviteit en tenslotte de verhouding JapanNed. Oost- Indië. Het boekje is met een aantal foto's verlucht. Wij ontvingen van de N.V. Uitgevers Maat schappij „Kosmos" te Amsterdam, een bro chure van dr. J. J. B. Elzinga ën dr. B. J. de Jong, getiteld „Wat veranderde in 1936 in de nieuwe spelling van het Nederlandsch?" HAARLEMMERMEER EERSTE-STEENLEGGING R. K. KERK. Woensdag 16 Juni zal door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, de eerste steen worden gelegd voor de nieuwe R. K. Kerk, welke naar het ontwerp van den architect J. M. van Hardeveld in Badhoeve dorp wordt gebouwd. In het najaar hoopt men met den bouw van de nieuwe kerk gereed te komen. De kranten van dien tijd waren allesbehalve te spreken over de koninklijke commissie, die een dergelijk ontwerp had kunnen uitkiezen. Een kas over zulk een oppervlakte was immers ondenkbaar. Noch het tentoongestelde, noch het publiek zou voldoende kunnen worden be schermd tegen regen en wind. Het glazen dak zou door de duizenden vogels binnen korten tijd zoo bevuild worden, dat het geen licht meer door zou laten! En het allerergste was wel, dat men dit glazen monster juist in het verrukkelijke Hyde Park wilde bouwen Mocht men dulden, dat eeuwenoude iepen werden omgehakt voor het bouwen van een glazen huis, dat maar enkele maanden zou staan, mocht men toegeven aan de eerzucht van een vreemden prins? Paxton wist echter wat hij deed. „Uwe Koninklijke Hoogheid kan volkomen gerust zijn. Het ligt niet in mijn bedoeling de boomen te laten omhakken. Ik zal mijn huis in het midden hooger bouwen, over de iepen heen. ik ben vakman." Ziekten en hongersnood zouden Londen bedreigen! Maar niet alleen het leven van de boomen was in gevaar, ook Londen zelf werd bedreigd met pest en hongersnood, wanneer de ten toonstelling door zou gaan! Immers het was een wereld-tentoonstelling en alle volken en rassen der aarde zouden hier bijeenkomen en de afschuwelijkste ziekten zouden met hen Engeland binnendringen! „Punch" spotte op zijn bekende manier met de angstige zielen: Teneinde het gevaar van ziekte te vermin deren, moest iedere Franschman van kop tot teen worden gewasschen, iedere Duitscher moest bewijzen, dat hij minstens zes schoone hemden, even veel paar sokken en twee schoo ne boorden bezat en verder moest aan eiken vreemdeling bij het betreden van den Engel- schen bodem twee pond gele zeep worden ver strekt! Londen zou onmogelijk al de bezoekers van buiten van voldoende voedsel kunnen voor zien, ja erger nog, hongersnood bedreigde de stad. Al de bezwaren-makers kregen ongelijk. De tentoonstelling werd een groot succes, ook in financieel opzicht. Het aantal bezoekers be droeg meer dan 6 millioen en het surplus 186 duizend Pond Sterling. W. S. /CUEEP/ T'JEMCENt HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans, 10 te Havana. Dinteldijk, Rott. n. Vancouver, 10 te King ston (Ja). Burgerdijk, N.-Orleans n. Rott. via Londen 10 (8.37 v.m.) 520 mijl W.Z.W. van Land's End. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 10 te Lon- Binnendijk, Rott. n. N.-Orleans p. 10 Dunge- ness. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 11 te Mombassa. Boschfontein, 11 (n.m.) v. Rott. n. Z.-Afrika Meliskerk, 10 v. Amst. te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 11 te Fremantle. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 11 te Fremantle. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 10 v. Rott. te Lissabon. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 10 te Hongkong. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (thuisr.) p. 11 Ouessant, 13 (v.m.)' verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora, 11 v. Rott. n. Oran. Ariadne, 11 v. Rott. n. Tanger. Euterpe, 11 van Bordeaux n. Amst. Colombia, 11 v. Amst n. Barbados. Merope, 11 v. Kopenhagen n. Amst. Alkmaar, Chili n. Amst. 10 v. Cristobal. Theseus, 11 v. Oporto te Amst. Nereus, 11 v. Amst. n. Kopenhagen.. Achilles, 10 v. Rott. te Lissabon. Berenice, 10 van Genua n. Venetië. Deucalion, 11 v. Hamburg te Amst. Fauna, 10 van Malta n. Algiers. Ajax, 11 van Huelva te Malaga. Alwine Russ (charter), Amst. n. Kopenhagen pass. 11 Holtenau. Hebe, 10 van Kopenhagen te Danzig. Orpheus, 11 van Gothenburg te Aarhuus., Perseus, 11 v. Rotterdam te Lissabon. Venus, 11 van Savona te Livorno. Juno, 10 van Salonika n. Izmir. Orestes, 10 van Amst. te Hamburg. Orpheus. 10 v. Gothenburg n. Aarhuus. Telamon, 10 v. Rott. te Tunis. Amor, 11 van New-York n. Haiti. Van Rensselaer, 11 v. New-York n. Port-au- Prince. Alkmaar, Chili n. Amst. 9 te Balboa. Simon Bolivar, 9 v. Christobal te Kingston (Ja.) Ceres, 9 van Cristobal te Callao. Ulysses, Rott. n. Tanger p. 10 Ouessant. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 8 te Pladjoe. Agnita, 10 bij Suez verw., n. Land's End v.o., waarsch. Engeland. Mirza, 7 te Aruba verw. n. Rott. Rouaan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi (uitr.) 11 te Belawan. Brastagi (uitr.) 11 te Genua. Sibajak (thuisr.) 11 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan, 10 v. Vlaard. te Hamburg. Moena, 10 van Amst. n. Batavia. Johan de Witt (uitr.) 11 van Southampton. Poelau Roebiah (uitr.) 10 v. Belawan Poelau Laut (uitr.) pass. 10 Gibraltar. Tawali (uitr.) 9 (4.39 n.m.) 80 mijl Z.O. van Land's End. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 10 te Co lombo. Tajandoen (thuisr.) 10 van Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Menestheus, Japan n. Rott. 11 te Shanghai. Antenor, Japan n. Rott. 11 te Londen. Clytoneus, Semarang n. Amst. 10 v. Liver pool. Benarty, Japan n. Rott. 8 v. Hongkong. Flintshire, Dairen n. Rott. 10 te Chinwang- tao. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 9 v. Colombo. Phrontis, 10 v. Batavia en Amst. te Londen. Hector., Japan n. Rott. 11 te Penang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi, 10 v. Rott. te Buenos-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2