SPANJE Prins Bemhard regelde het verkeer. Grondwetsherziening in onderzoek. ZATERDAG 12 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Landelijke rijtocht van de Koningin. Prins Bernhard heeft Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan het bureau verkeers wezen te Amsterdam, waar hij in het bijzon der de organisatie van de verkeerssignalee- ring heeft bezichtigd. Commissaris Bakker hield een inleiding over het wezen, de inrichting en de techniek van de verkeerssignalen, de normaliseering en de internationaliseering van die signalen. Daarna heeft de inspecteur eerste klasse, de 'heer A. C. Bos, aan de hand van grafie ken een gedetailleerde werking van de ver- keerssignalen uiteengezet en tevens uitge legd. op welke factoren deze signaleering berust. De Prins volgde alles met buitenge wone belangstelling en bleek door het stel len van vragen de beteekenis van een en ander zeer goed te begrijpen. Hij toonde zich een geroutineerd en ervaren automo bilist. Vervolgens heeft inspecteur Bos 'het cen traal commandement. dat zich in het bureau verkeerswezen bevindt, aan den Prins ge toond en daarbij uitgelegd, op welke ver schillende wijzen de verkeerspolitie in Am sterdam het verkeer kan regelen, namelijk des morgens progressief in de richting van de binnenstad, later synchroon en des avonds weer progressief in omgekeerde richting. De Prins gaf toen den wensch te Ikennen, zelf op een kruispunt de handschakeling te probeeren. Tot dit doel begaf het gezelschap zich naar het Leidscheplein, waar hst pu bliek natuurlijk zeer verrast was. plotseling den Prins, vergezeld van den burgemeester en zoovele bekende Amsterdamsche figuren, op het trottoir te zien staan. Voordat echter op dit drukke punt een verkeersopstopping kon ontstaan, is de Prins het was toen kwart over twaalf per auto in de richting van het paleis vertrokken. Vrijdagmiddag te ruim één uur was Z.K.H. Prins Bernhard tegenwoordig bij de model aflossing van de eerewacht van het zevende regiment infanterie door de eerewacht van de koninklijke marine voor het paleis op den Dam. De eerewacht der Infanterie, stond, toen de prins onder het gejuich der menigte den Dam betrad, onder commando van kapitein Jonkers op twee gelederen voor het paleis aangetreden. Vergezeld door generaal-ma- joor Best en gevolgd door de andere officie ren inspecteerde Z.K.H. de troepen. De eere-wacht der marine, bestaande uit een compagnie matrozen, marcheerde ver volgens, voorafgegaan door mariniers, den Dam op, om zich, terwijl aan den Prins en aan het vaandel van de eerewacht der in fanterie de eerbewijzen werden gebracht, in het front van deze eerewacht op twee gele deren op te stellen. Nadat de commandant, luitenant ter zee eerste klasse Hessing den garnizoenscommandant de aankomst der troepen gemeld had, geschiedde, onder de klanken van het „Wilhelmus", ten gehoore gebracht door de marinekapel Den Helder, de inspectie door Prins Bernhard. Nadat vervolgens de eerewachten over en weer de eerbewijzen gebracht hadden, volgde de vlotte afmarsch der infanterie, waarbij de Prins het vaandel salueerde. Luide toe gejuicht door de duizenden belangstellen den, trok Prins Bernhard zich vervolgens in het paleis terug, waarna de eerewacht der marine sectiegewijze het paleis binnenging. Vrijdagmiddag te drie uur Is H.M. de Ko ningin onder groote belangstelling -van het publiek, dat zich ter sterkte van eenige dui zenden op den Dam en langs het Damrak had opgesteld, per auto met haar gevolg en vooraf gegaan door den burgemeester, uitgereden om een bezoek te brengen aan het stadsdeel ge legen benoorden het IJ. Deze tocht droeg een geheel ander karakter dan de andere ritten, welke Hare Majesteit dezer dagen in de hoofdstad heeft gemaakt. Zoodra de eerste straten van Amsterdam- Noord, welke nog den gewonen aanblik van aaneengesloten rijen van wuivende en jui chende menschen tegen een eveneens aaneen gesloten achtergrond van huizengevels, waren gepasseerd, bereikte de stoet een gedeelte der gemeente Amsterdam, zoo open en landelijk, dat men er de nabijheid van de groote stad zou kunnen vergeten. In Ransdorp werd even gestopt om een groepje schoolkinderen gelegenheid te geven aan H.M. de Koningin een ruiker van oranje bloemen aan te bieden. Ook in Zunderdorp hield de stoet even halt en kon ds. Gerth van Wijck namens het plaatselijk Oranje-comité aan H.M. de gevoelen der bevolking vertolken. Langs den Leeuwarderweg bereikte de stoet weer het stadsdeel Amsterdam-Noord, waar de bevolking van de Vogelbuurt was uitge stroomd om H.M. te begroeten. Aardige groep jes vormden de schoolkinderen van eenige scholen, die met het onderwijzend personeel in de eerste rijen langs de route stonden ge schaard en die, naar hun gejuich te oordeelen, een toppunt van enthouiasme hadden be reikt. Langs het Damrak is H.M. tegen half vijf ten Paleize teruggekeerd, waar wederom een groote menschenmenigte haar komst had af gewacht en haar geestdriftig begroette. Daarna heeft de Koningin nog een bezoek gebracht aan de kunstzalen van „Arti et Ami- citae" aan het Rokin, hetwelk Vrijdag in de ochtenduren niet had kunnen doorgaan. Het bezoek gold de heden te openen zomer- tentoonstelling van werken van kunstenaars, aan wie in de periode van 1901—1937, de gou den medaille, die door wijlen Koning Willem ni is ingesteld, toegekend is. Van elk dezer kunstenaars, wier aantal 36 bedraagt, onder wie 3 beeldhouwers, waren op de expositie drie kunstwerken tentoongesteld, waartoe o.m. de gelegenheid was geschapen door inzendingen uit openbare en particuliere verzamelingen. Slachtoffers van de warmte. Door de warmte in een veenderij te Vrie- senveen is een arbeider onwel geworden. Hij leed aan verstandsverbijstering en herkende zijn familieleden niet meer. Door een dokter uit Bergentheim wordt hij thans behandeld. Men vermoedt dat de man een zonnesteek heeft opgeloopen. Bij Vasse (gem.Tubbergen), is een man van 64 jaar, die vermoedelijk ook door de warmte bevangen is geworden, dood langs den weg gevonden. De 54-jarige loswerkman C. A. v. d. Eng, is Donderdagmiddag bij het kruien van kolen uit een wagon aan de Tweestedenstraat naar het gemeentelijk kolenterrein te Rotterdam, door de warmte bevangen en van een onge veer een meter hooge stelling, waarvan hij gebruik maakte, gevallen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, Vrijdag is overleden. ,,Hordena,,-bemanniiig in ons land terug. Behalve de kapitein en zes opvarenden. Vrijdagavond is een gedeelte van de be manning van het Nederlandsche s.s. „Hor- dena", hetwelk onder Panameesche vlag, in de Golf van Biscaye door een kruiser van de Franco-macht is opgebracht, met het s.s. „Theseus" van de K.N.SM., in het vaderland teruggekeerd en te Amsterdam gedebar- keerd. Zooals men zich herinnert heeft de beman ning te Ferrol geruimen tijd gevangen ge zeten. Thans bevinden zich de kapitein, de heer Barels, en nog zes leden der equipage in Spanje. Ceertien leden, o-a. de stuurman E. Driesen Termeulen, zijn thans teruggekeerd. Bij aankomst van het schip weigerde de be manning iedere inlichting over haar avon turen. Op eerewoord had zij zich verbonden om niets uit te laten voor de kapitein en de andere opvarenden van de „Hordena" be houden naar hun vaderland waren terugge keerd. De schepelingen zijn nog gisteravond naar hun verschillende woonplaatsen ver trokken. Motorrijder rent tegen vracht auto op. Eén doode en een zwaar gewonde. Vrijdagmiddag is op den Rijksstraatweg bij Voorthuizen, gemeente Barneveld, een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij de bestuurder van het motorrijwiel zoodanig gewond werd, dat hij nog, voordat een geneesheer aanwezig was, door bloedverlies het leven verloor. Zijn duo-passagiere is in zeer zorgwekkenden toe stand naar het R.K. Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het ongeluk is gebeurd doordat de motor rijder, G. H. W. uit Arnhem, een voorbij rij den autobus passeerde en geen erg had in een uit tegeovergestelde richting komende vracht auto, waarmede hij in aanrijding kwam. De bestuurder werd met zijn motor onder de vrachtauto geschoven, terwijl de duopassa- giere op straat werd geslingerd. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd, terwijl het mo torrijwiel geheel vernield werd. Van hef Binnenhof. DEN HAAG Vrijdag. Eerst beëediging van de twee, die nog ontbra ken: de nat. soc. Rost v. Tonningen en de R.K. Stumpels. Daarna een keurige inwijdingsrede van Prof. Aalberse. die duidelijk liet voelen, hoezeer men er van op aan kan. dat hij in strikte onpartijdigheid ook nu weer den ha mer zal hanteeren. Zijn beschouwingen over de taak en de plichten van een President, bevat ten menige kostbare en wijze les voor heeren voorzitters, die moeite hebben om eigen voor keur voor of antipathie tegen bepaalde groe pen en personen te onderdrukken. Prettig deed ook aan de dank en hulde ge bracht aan den nestor der vorige Kamer, den heer Vliegen, die tot de velen behoort, welke niet meer op het Binnenhof zijn teruggekeerd en die inderdaad een sieraad van ons Parle ment was, terwijl hij zich ook meer dan eens, gelijk de heer Aalberse in herinnering bracht, verdienstelijk heeft gemaakt als tweede onder voorzitter. Behalve de bezetting van een heele reeks van commissies (waarin verschillende nieuwe lingen, ook de aanvoerder der nat. soc. frac tie) een plaats kregen, het trekken der afdee- lingen en het benoemen van de afdeelingsvoor- zitters, vond er niets vermeldenswaard plaats. Met uitzondering dan alleen nog van twee dingen. Te weten van het besluit om op 16 dezer in de afdeelingen de Grondwetsherzie ning, een aantal naturalisatie-ontwerpen en het ontwerp in zake steun aan de Maatschappij Zeeland te onderzoeken, terwijl het tweede punt, dat nog vermeld dient te worden was, een welverdiende hulde aan den grijzen Directeur van de Griffie, den heer Pippel, die niet al leen het factotum van de Kamer, maar ook haar milde en kunstzinnige vriend is. Want hij schonk in het thans zeer fraai ingerichte ka binet van den voorzitter, een schoorsteenstuk, door hem zelf met vaardige hand geschilderd. Het warme applaus, dat de hartelijke woorden van dank van den voorzitter begroette en dat nogmaals weerklonk, toen de heer Pippel de vergaderzaal binnentrad, kwam hem volkomen toe en getuigde van de groote, begrijpelijke waardeering, die de afgevaai-digden voor het werk van dezen artist, ook met palet en pen seel, bleek te koesteren. E. v. R. De telefoonstoring bij Sassenlieim. Vrijdagavond hersteld. De storing, welke Vrijdagmorgen is opge treden in de telefoonkabel bij Sassenheim. is Vrijdagavond om kwart over zes hersteld, zoodat alle verbindingen weer op de normale wijze konden worden afgewikkeld. MET GEHEIMEN ZENDER AAN HET WERK. Twee verdachten veroordeeld. Voor den Almeloschen kantonrechter ston den Vrijdag terecht drie jongelui uit Borne, B., de V. en S.. die er van beschuldigd wer den een geheimen zender te hebben ge bouwd en daarmede te hebben uitgezonden. De zender diende zich aan onder den naam ,,Op hoop van zegen" en zond gramofoon- muziek en felicitaties uit. De verdachten verscholen zich zoo'n beetje achter elkaar, maa'r tenslotte bleek het, dat S. de eigenlijke bouwer was en de techni cus van de groep. Wegens gebrek aan bewijs werd tegen de V. vrijspraak geëischt, zooals ook het vonnis luidde, terwijl S. tot een geldboete van veer tig gulden of 40 dagen en tot een voorwaar delijke hechtenis van drie weken werd ver oordeeld en B. tot een geldboete van dertig gulden of 30 dagen. (Eisch drie weken hech tenis) EINDEXAMEN TOONEELSCHOOL Als resultaat van het in den Stadsschouw burg te Amsterdam gehouden eindexamen der tooneelschool werd het diploma dezer school uitgereikt aan mej. Diny Heynes, te Sassenheim. Zij werd geëngageerd door het Centraal Tooneel. VAKCENTRALES VRAGEN AUDIËNTIE AAN De hoofdbesturen van N. V. V., R. K. W. V. en C. N. V. hebben het volgende telegram aan den minister van Sociale Zaken gezonden: ,De drie vakcentrales, het N.V.V., RK.W.V. en C.N.V., ontvangen den laatsten tijd uit verschillende gemeenten mededeelingen om trent maatregelen inzake vermindering plaatsing, respectievelijk stopzetting werk verschaffing en steunregeling. In verband hiermede verzoeken wij Uwe Excellentie dringend een delegatie van de drie genoemde vakcentrales zoo spoedig mo gelijk een audiëntie te willen verleenen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 12 Juni Bij Kon. Besluit van 31 Mei 1886, no. 40, is bepaald Art. 1. Er wordt een dienst ingesteld ter verzending van pakketten, een ge wicht van 5 kilogram niet te boven gaande, tusschen Nederland ter eene en de Nederlandsche koloniën in Oost-Indië ter andere zijde, door middel van stoom schepen rechtstreeks tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië varende. De verzending geschiedt tusschen alle kantoren in Nederland ter eene en de aanlegplaatsen in Nederlandsch-Indië der stoomschepen, die met het vervoer delast zijn, ter andere zijde. Voor de overige plaatsen in Neder- landsch-Indië komen de kosten van ver voer van de bovenbedoelde aanleg plaatsen naar de plaats van bestem ming voor rekening van den geadres seerde. Het vraagstuk van de stoompakket vaart in Ned.-Indië wordt weder ter sprake gebracht in een kort, maar be langrijk opstel in de „Indische Gids" van Juni, dat vooral de aandacht ver dient, omdat het eene der zijden van het vraagstuk van een tot dusver nog niet in de openbare gedachtenwisseling ingenomen standpunt beschouwt. Het stuk is onderteekend met de letters A. H. K., uit Haarlem. De schrijver neemt, als algemeen er kend aan. dat de N.I.-Stoomvaart- maatschappijals monopolist-contrac tante, niet in het belang van onze kolo niën werkzaam is. De N.-I. Maatschap pij van Nijverheid en Landbouw en de Soekaboemische Landbouwvereeniging verlangen nu toelating van de vreemde vlag tot de kustvaart en verwachten dat alsdan schepen van andere natiën, als concurrenten, de N.-I. Stoomvaart maatschappij zullen dwingen hare vrachten te verlagen. Men zal zich herinneren dat dit ver langen en deze verwachting ook van andere zijden uitgesproken zijn en dat de minister van Koloniën beloofd heeft naar de mogelijkheid en wenschelijkheid om beide te verwezenlijken, een onder zoek te zullen instellen. A. H. K. vraagt of het dan zóó ver ge komen is met onze zwakheid, dat wij vreemde zeevarenden moeten binnen halen. teneinde ons van een monopolist te verlossen Drie mannen door chloorgas bedwelmd. Ongeluk nog juist bijtijds gemerkt. Daardoor geen menschcnlevens te betreuren. In een loods op de gemeentelijke handels terreinen aan de Spoorhaven te Rotterdam is Vrijdag een geval van chloorgasvergiftiging voorgekomen, dat door een wonder nog goed is afgeloopen. Loods 8 op dat terrein is in gebruik bij de firma Solvay en Co., te Brus sel, in Rotterdam vertegenwoordigd door de firma Langendonk. In de loods is een opslag plaats ondergebracht voor soda, chloor en aanverwante artikelen, terwijl daar ook een aantal cylinders chloorgas liggen opgestapeld In den laten middag passeerden eenige leden van het personeel, die getroffen werden door een vreemde reuk. Zij vermoedden, dat er iets in de loods niet in orde was, waarom zij eens poolshoogte gingen nemen. Het waren de 35-jarige baas C. D. Sigmond, de 52-jarige bediende L v. d. Net, en de 18-jarige kantoor bediende J. Brand. Eenmaal binnengekomen, is het drietal door het chloorgas bedwelmd geraakt, waarop zij het bewustzijn verloren. Aangezien dit nogal dicht bij de deur gebeurde, hebben passeeren- den hen spoedig in veiligheid kunnen stellen. Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Vrijdagavond was hun toestand redelijk wel. VIJF EN TWINTIG-JARIG ZANGERS JUBILEUM VAN LOUIS VAN TULDER. Naar wij vernemen zal Louis van Tulder in het komende seizoen het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar zijn zangersloopbaan aan ving In verschillende plaatsen van ons land (ook in Haarlem) zullen concerten worden ge geven waarop de jubilaris zal worden gehul digd. Duur eerste oefening zeemilitie. Lichting 1938 moet gedurende 20 maanden opkomen. Mogelijkheid om overplaatsing te vragen. Bij de wet van 22 April 1937 (Staatsblad nr. 500)tot wijziging van 'de dienstplichtwet, is de maximumduur der eerste oefening voor de dienstplichtigen van de zeemacht verhoogd. Deze wijzigingswet is met ingang van 1 Juni 1937 in werking getreden, doch heeft voor be doelde dienstplichtigen nog niet dadelijk een verlenging van den werkelijken duur der eer ste oefening ten gevolge. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1938 evenwel, die bij de zeemilitie zullen worden ingelijfd, zal de eerste oefening vermoedelijk 20 maanden duren, voor zooveel zij althans niet zullen worden bestemd voor den dienst bij de kustwacht. Voor laatstgenoemden zal de oefe- ningsduur vermoedelijk op 8 maanden ge handhaafd blijven. Mochten zich onder de ingeschrevenen voor de lichting 1938. personen bevinden, die zich bij den keuringsraad of elders voor indeeling bij de zeemacht hebben opgegeven, in de ver wachting, dat hun oefeningstijd 14 maanden zou duren, maar die thans met het oog op de vastgestelde verlenging van dezen oefenings tijd indeeling bij de zeemacht niet meer wen- schen, dan bestaat voor hen de gelegenheid om van dezer, veranderden wensch té doen blij ken door een. liefst schriftelijke opgaaf vóór 10 Juli a-s. aan den daarbij betrokken indee- lingscommandant. Hun kan evenwel niet wor den toegezegd, dat in ieder geval aan hun nader te kennen gegeven wensch zal kunnen worden voldaan. Don Quichote trekt tegen zichzelf te veldeen Sancho Panza moet de stukken betalen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5