Acht doodvonnissen te Moskou geveld. Thijs IJs en de booze kabouter Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Smygli-Rydz, de nieuwe Maarschalk van Polen. ZATERDAG 12 TUN I '1937 HAARLEM'S DAGBLAD Vonnis in het proces tegen Toechatsjefski c. s. Reuter meldt uit Moskou, 11 Juni: In het proces tegen maarschalk Toechatsjefski en de zeven andere hooggeplaatste officieren van het roo- de leger is reeds vonnis geveld. De acht beklaagden werden allen veroor deeld tot den dood door den kogel. Het Russische telegraafagentschap Tass voegt hieraan toe, dat het hoog gerechtshof der U.RsS.S. besloten heeft alle beklaagden vervallen te verklaren van hun militaire titels en maarschalk Toechatsjefski zijn titel van maarschalk der U.R.S.S. te ont nemen. Nader verneemt Havas uit Moskou: Het Hoog Militair Gerechtshof, waarvoor de in staat van beschuldi ging gestelde opperofficieren van het roode leger terecht staan, kan, over eenkomstig de wet van 1 December 1934. slechts ter dood veroordeelen of vrijspreken. Alle beschuldigden waren van 't begin af lid van de partij. Maarschalk Toechatsjefski werd geboren in 1893 en was officier van be roep. Tijdens den oorlog raakte hij in Duit- schen krijgsgevangenschap, doch hij wist te ontsnappen en tijdens den burgeroorlog commandeerde hij het eerste en vijfde leger corps aan het oostelijk front. Hij onderdruk te de muiterij, van de Marine te Kroonstad in 1923 en commandeerde de Russische troe pen in den Poolsch-Russischen oorlog van 1920. Nog kort geleden was hij lid van het centraal uitvoerend comité, vice-volkscom- mtssaris van oorlog en vice-voorzitter van den oppersten oorlogsraad. Hij viel in onge nade en werd benoemd tot commandant van het Wolga-district. doch vermoedelijk werd hij gearresteerd voor hij zijn post kon aan- vaai'den. Generaal Yakir is geboren in 1896 en was sedert 1917 lid van de communistische partij. Hij was de organisator van de „Roode Garde" en streed tijdens de revolutie tegen Denikin. Hij was lid van den revolutionnairen verde- digingsraad en sedert 1930 lid van het par tijbestuur van de Oekraine en lid van het centraal uitvoerend comité van de Sovj et- Unie. Nog kort geleden werd hij benoemd tot commandant van het district Leningrad. Hij werd gearresteerd tezamen met zijn plaats vervanger generaal Primakof. Generaal Oeborewitsj is eveneens sedert 1917 lid van de partij. Hij organiseerde de roode garde in Bessarabië. Hij werd in 1918 door dè Duitschers gevangen genomen, doch wist te ontsnappen en streed tegen Denikm en Wrangel. In 1922 commandeerde hij het leger in het verre oosten en bevrijdde dit ge bied van de Japanners en van de witte gar den. Hij werd later toegevoegd aan den volks commissaris van oorlog en lid van het uit voerend comité. Op het oogenblik "V^n zijn arrestatie was hij commandant van het dis trict wit Rusland. Generaal Eideman is geboren m 189a. Hij was revolutionnair sedert 1914 en lid van de communistische partij sedert 1917. Hij was de organisator van de revolutie in Siberie. Hij vernietigde de contra-revolutie te Ir- koetsk en commandeerde de marine in West- Siberië tegen Krasnof. Denikin en Wrangel. Verder leidde hij de vernietiging van de tegenrevolutie van Makhno in de Oekraïne en de Krim. Hij werd ook lid van het Cen traal Uitvoerend Comité en in 1935 lid van den Oppersten Oorlogsraad. Op het oogenblik van zijn arrestatie was Twee Italianen in Frankrijk vermoord. tijken bij Bagnoles de VOrne gevonden Politieke redenen? Vrijdagmorgen is in een bosch bij Bagnoles "de 1'Orne het stoffelijk overschot gevonden van twee personen; zij waren vermoord. Uit net onderzoek bleek, dat het de gebroeders Roselli waren, Italiaansche anti-fascistische journa listen. Zij waren in 1929 naa,r Frankrijk geko men en hadden te Parijs het blad „Justizia e Liberta" opgericht. Zij verlieten de Italiaan sche socialistische partij en vormden een nieuwe socialistische partij, welke oij geen Internationale was aangesloten. Een der beide broers woonde eemgen tijd te Bagnoles de l'Orne om te herstellen van ver wondingen, welke hij in den Spaanschen bur geroorlog. waar hij aan de zijde der regeering heèft gestreden, had opgeloopen. Hij was ge huwd en vader van drie kinderen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader meldt Havas: Joseph Nitti, zoon van den vroegeren Ita- liaansehen premier, die een intiem vriend was van Carlo Roselli, heeft ten huize van laatst genoemde de volgende verklaring afgelegd: ..Carlo Roselli ontving sinds eenigen tijd hetzij per brief, hetzij per telefoon, talrijke doodsbedreigingen. Hij had krachtig medege werkt aan de ontvluchting van Philippo Tu- ratti en voor dit feit werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze straf werd echter gewijzigd in deportatie naar de Lipa- rische eilanden, van waar hij in 1929 wist te ontvluchten, voordat zijn straftijd om was, met behulp van partijgangers en in een sterke motorboot.". Verder verklaarde Nitti: „Te Bagnoles was zijn broer, Nello Roselli, docent in de geschie denis aan de universiteit van Florence, na in Parijs een bezoek te hebben gebracht aan zijn schoonzuster en zijn neven, bij hem gekomen. Thans heeft Nello Roselli op tragische wijze den dood gevonden aan de zijde van zijn broer Carlo". Nitti verzekert, dat de dood van de gebroe ders Roselli niet anders kan zijn dan een met voorbedachte rade uitgevoerde terechtstelling van Carlo Roselli, en dat Nello, die een geëerd geleerde is. gedood is om een hinderlijke ge tuige uit den weg te ruimen. NOG EEN OPVARENDE VAN DE „DEUTSCH- LAND" OVERLEDEN. In het ziekenhuis van Gibraltar is gisteren wederom een lid van de bemanning van het Duitsche pantserschip „Deutschland" over leden. De .Deutschland". die de stoffelijke resten der omgekomen manschappen, aan boord heeft, wordt 16 dezer te Wilhelmshaven ver wacht. Den volgenden dag zullen de geval lenen op het marinekerkhof van Willemshaven met militaire eer worden bijgezet. hij leider van de Ossoaviachim, een organi satie, welke dertien millioen leden telt. Generaal Feldman is minder Ibekend. Generaal Putna is militair attaché te Londen geweest. Hij werd gearresteerd tij dens het jongste Trotskisten-proces, tijdens welk proces ook Toechatsjefski werd ge noemd. Het orgaan van het Roode Leger, de „Roode Ster" schrijft over het proces tegen de opper officieren: „Geen genade voor de spionnen en verraders, die op heeterdaad zijn betrapt en ontmaskerd. Zij worden door het leger en het geheele volk veroordeeld. De plannen van de fascistische samenzweerders zijn ontdekt en het spionnennest is uitgeroeid". België Oneeniglieid in Rex, Hubert Dydeville, hoofdredacteur van het orgaan der Rexistische partij „Pays Réel" en lid van den politieken raad dezer partij heeft naar Havas verneemt, in een schrijven aan De grelle zijn ontslag aangeboden en daarbij als redenen opgegeven, dat, ten eerste de Rexistische beweging op het oogenblik volko men onderworpen is aan den invloed van ze kere zoowel uit moreel als politiek oogpunt verdachte individuen, wier optreden ver ver wijderd is van hen, die Rex zooveel enthou siaste en belangelooze aanhangers heeft be zorgd en ten tweede, dat er op het oogen blik onder de leidende persoonlijkheden van Rex een meerderheid bestaat, die volkomen vijandig staat tegenover elke poging tot op rechte verzoening met de kerkelijke autori teit. Frankrijk Senaat ivenscht uitstel der 40-uren- iveek voor het hotelbedrijf De senaat heeft met algemeene (297) stemmen een resolutie van Regniet aange nomen, waarbij in een nieuwe tekst, de regee ring wordt uitgenoodigd het initiatief te nemen tot een wetsontwerp, strekkende tot het uitstellen van het doorvoeren van de veer- tigurige werkweek in industriëën, zooals het hotelbedrijf, waar deze maatregel niet zonder groote moeilijkheden kan worden ingevoerd. Ook de Fransche radicale partij tegen aansluiting bij het „Vrijheidsfront9 Aan Havas werd het volgende medegedeeld: De Fransche Radicale partij, welke zich be wust is van de noodzakelijkheid de bedreigde republikeinsche vrijheden te verdedigen, wei gert nochtans zich aan te sluiten bij het „Vrij heidsfront", zoolang dit het moet stellen bui ten de medewerking van alle partijen der lin kerzijde en die van het centrum. De partij neemt dit standpunt in om te vermijden, dat het land zal worden verdeeld in twee tegen gestelde kampen. T s j eeko *Slo"wakij e Vergaderingen der Sudeten- Duitschers verboden. Vier voor het week-ehrde vastgestelde bijeen komsten der Sudeten-Duitsche Partij, waar Konrad Henlein zou spreken, zijn naar het D.N.B. meldt verboden. Recordliitte te Berlijn. Hoogste temperatuur sinds i jaar. BERLIJN, 11 Juni. In de Duitsche hoofd stad werd heden een temperatuur van 97 gra den F. gemeten. De temperatuur van den heetsten Junidag sedert 80 jaar (95 gr. F.) werd derhalve niet onaanzienlijk over schreden. NASLEEP VAN DE AFFAIRE-SIMPSON. Uit Londen: De aanklacht wegens beleedi- ging welke door Ernest Simpson, den vroe geren echtgenoot van den hertogin van Windsor, tegen mevrouw Sutherland is onder ling geregeld. Simpson heeft de verontschul digingen van mevrouw Sutherland aanvaard. Zooals men zich zal herinneren was deze aanklacht ingediend wegens uitlatingen van mevrouw Sutherland in een restaurant over het echtscheidingsproces van Simpson. Vloedgolf neemt veertig meisjes mee. Tien slachtoffers. Uit Mannheim 11 Juni. Een vloedgolf, die ontstaan was ten gevolge van een wolkbreuk in het Modenbacher Tal, heeft in het Hainfel- der Tal voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, twaalf dooden geëischt. Ongeveer veertig meisjes werden in het zwembad van Edesheim door de naderende golf verrast en meegesleurd, Tien harer kwamen om het leven. Haar lijken zijn geborgen. De brand op liet station te Halle. Vermoedelijk tien arbeiders in de vlammen omgekomen. Naar Havas uit Halle meldt is de brand, die Donderdag gewoed heeft op het station alhier de grootste geweest in de geschiedenis der Duitsche spoorwegen. Het geheele station, 120 geladen wagons met 360 ton goederen, 45 leege wagons, 400 ton opgeslagen goederen en vier vrachtauto's werden een prooi der vlammen. Van de 80 arbeiders, die op het station werk ten, konden zeventig aan het vuur ontsnap pen. Vijf verbrandden levend, de anderen zijn nog niet teruggevonden. Men beschouwt hen als verloren. De gevolgen zijn van verkeersstandpunt ge- zein uitermate ernstig want het station vorm de een zeer belangrijk knooppunt in Midden- Duitschland, dat voor het goederenverkeer tus- schen Noord- en Oost-Duitschland diende. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) „IJzeren Schild" om Bilbao bezet? Mededeeling van het hoofdkwartier der Spaansche Nationalisten. Havas meldt uit Salamanca 11 Juni: Het groote hoofdkwartier der recht- schen heeft hedenavond om half twaalf medegedeeld, dat de rechtsehe strijdkrachten alle stellingen van het „IJzeren Schild" om Bilbao hebben bezet. Uit San Sebastian meldt het D.NJB. nog: Verscheidene escadrilles rechtsehe bommen werpers, begeleid door een groot aantal jagers, zijn gistermorgen bij het aanblegen van den dag boven de verdidigingswerken van Bilbao verschenen, o.a. bij Galdacano en boven de stellingen nabij Lembona en Mungia, alsmede in den sector van Orduna en Barambio, die buitengewoon hevig gebombardeerd werden. De vijand vluchtte in de richting van Amurrïo en werd door het mitrailleurvuur der laag- vliegende toestellen sterk gedecimeerd. De actie der vliegers werd gesteund door de artil lerie, di eenige verdedigingswerken zwaar be schadigde. ten noorden van Pelayo werden eenige stellingen reeds in de vroege ochtend uren door de regeeringtroepen ontruimd en door de rechtschen bezet. De activiteit der vliegers en artillerie van Franco duurt voort. Nog- steeds moeilijkheden met anarchisten. Uit Puigcerda wordt gemeld, dat tengevolge van Donderdag voorge vallen ongeregeldheden 59 Anarchis ten gearresteerd zijn. Tijdens huis zoekingen is een bedrag van 39.000 pesetas gevonden bij Bassagagnes, die dien dag gedood is en een bedrag van 200.000 pesetas bij den Franschen anarchist Dricheux uit To< louse. On der de gevangenen bevinden zich ver scheiden Franschen, die over de grens zullen worden gezet. Minister Van Lidth de Jeude weer bij dr. Colijn. Vrijdagmorgen heeft minister Van Lidth de Jeude ten departemente van Koloniën aan di'. Coiijn een bezoek gebracht, dat een half uur duurde. Dit is reeds het derde bezoek, dat minister Van Lidth deze week aan den kabinetsformateur heeft gebracht. Grooter uitvoer van boter en kaas naar Duitschland. Naar wij vernemen zal de uitvoer van bo ter, en kaas naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 grooter kunnen zijn dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Naar het zich laat aanzien zal ruim 1 mil lioen K.G. boter en bijna 2 millioen K.G. kaas meer kunnen worden geëxporteerd. Een waardig opvolger van Pilsoedski. Op den twaalfden Mei 1935 hingen overal in Polen de helder wit-roode vlaggen halfstok in den miezerigen regen. Theaters en bioscopen waren gesloten, rouwdoek omfloerste de ge vels van de regeeringsgebouwen. Acht en zes tig jaar oud was „ojciec" Pilsoedski, „vader", later zelfs „grootvader" Pilsoedski, zooals men Polens grooten maarschalk noemde, overleden. Aan hem meer dan iemand anders danken de Polen hun vrijheid en onafhankelijkheid. Pil soedski, Polens grootste staatsman en een der merkwaardigste figuren van onze eeuw, was niet meer, en velen sloeg de angst om het hart bij de gedachte aan de toekomst zonder zijn leiding. Want ofschoon hij sinds 1926 geen minister-president meer is geweest, was hij -het toch, die als minister van oorlog achter de schermen de Poolsche politiek leidde en zelfs machtiger was dan de president van de republiek. Maarschalk Smigly-Rydz. Doch Pilsoedski, die beter dan iemand an ders wist, hoeveel oneenigheid er nog onder de Poolsche politici smeulde, had in zijn tes tament reeds beschikkingen voor zijn opvolger gemaakt, en zoo benoemde president Moscieki in Juli van het vorige jaar generaal Eduard Smigly-Rydz plechtig tot eersten maarschalk van Polen, opvolger van Pilsoedski. Smigly-Rydz, die een en vijftig jaar is, is steeds een van Pilsoedski's vertrouwelingen geweest. Hij studeerde eerst philologie te Kra- kau, besloot later schilder te worden, doch liet de kunst in den steek om voor de vrijheid van zijn vaderland te vechten. In Augustus 1914 voerde hij het bevel over een bataillon van de Eerste Brigade van de door Pil soedski georganiseerde Poolsche Legioenen, en na de arrestatie van den maarschalk en diens gevangenisstraf in Maagdenburg, werd Smigly Een avonturier gesnapt. Woensdagavond werd de centrale recher che te Rotterdam opgebeld door de directie; van een hotel in de binnenstad, dat er zich! in dat ihotel een jongeman bevond, tegen wien men eenige argwaan meende te moe ten koesteren. Direct ging een rechercheur naar het bewuste hotel, waar de man zich juist aan het geserveerde diner, inclusief een flesch wijn, te goed deed. De rechercheur sprak den jongeman aan. Deze nam evenwel «zulk een hooghartige houding aan, dat de rechercheur het raad zaam vond hem mede te nemen naar het bureau Centrum. Daar gekomen gaf de man een valschen naam op. Hij bleek geen cent op zak te hebben en het met zichzelf niet eens te zijn, wat zijn beroep betrof. Hij ver telde achtereenvolgens te zijn: reiziger, ver tegenwoordiger van een groote firma en ty pograaf. Bij het Centrum-bureau was inmiddels ge bleken, dat het hier een avonturier betrof, die telkens onder een anderen naam in diverse hotels te dezer stede had vertoefd. Zonder geld te bezitten, had hij niet min der dan vijf weken in hotels gelogeerd. Bij een kleermakersfirma had hij bovendien een sportcostuum besteld, dat aan het hotel was afgeleverd. Bij een anderen kleermaker was nog een costuum in bestelling. Het onderzoek wees tenslotte uit, dat men hier te doen had met den 23-jarigen typo graaf H. A. J. B., zonder vaste woonplaats, zich ook noemende Derksen of Everts. In het hotel, waar B. opgepikt was, had hij een rij wiel achtergelaten, dat gestolen bleek te zijn in Den Haag. De politie vermoedt, dat B. nog meer op zijn kerfstok heeft. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Paddekwist zei, toen de arme kabouter bevrijd was „Maar wat kunnen wij toch beginnen? Heel het bosch kunnen wij niet door, want het is vol webben en daar is de booze Baardenspons koning." „Toch moeten wij er heen," zei Thijs geruststellend. Als we niet over den beganen grond kunnen gaan, dan maar onder de webben door. Geef me maar gauw een spa!" Deze kreeg hij vlug van Paddekwist en nu ging hij snel aan het graven, want hij wilde een bezoek brengen aan den boozen kabouter Baardenspons. „Vooruit, ik doe mee!' riepen Paddekwist en Dickie. Rydz, die inmiddels tot kolonel bevorderd was, chef van de Poolsche militaire organisatie. In 1918 werd hij generaal en werd door pilsoedski bij voorkeur met de verantwoordelijke op drachten belast. Zoo had hij o.a. een leidend aandeel in de inneming van Wilna, hij ver dreef de bolsjewistische troepen uit Letland en was opperbevelhebber van het leger, dat Kiev veroverde. Toen Pilsoedski in 1926 zijn staatsgreep in Warschau pleegde, was het Smigly-Rydz, die op het laatste moment het mislukken ervan voorkwam, door hein met zijn troepen van Wilna te hulp te snellen. Van deze en andere militaire prestaties weet de maarschalk zeer smakelijk te vertel len, zijn sympathiek gezicht en de breede ge baren, waarmee hij zijn verhalen illustreert, doen dan onweerstaanbaar vaderlijk aan. Borstelige, zwarte wenkbrauwen geven zijn donkere oogen een bijna zwarten gloed. Deze wenkbrauwen vormen het eenige haar dat de maarschalk op en aan zijn hoofd heeft: zijn bruinverbrande schedel is glimmend kaal, de weinige haren opzij van zijn hoofd zijn kort geschoren. Een ernstige klacht heeft maarschalk Smigly-Rydz over de pers van allelanden, tot voor kort ontkwamen zelfs de Poolsche dagbladen niet aan dat verwijt. Om onna speurlijke redenen wordt hij in de kolommen der kranten namelijk steeds Rydz-Smigly ge doopt, inplaats van Smigly-Rydz, zooals hij in werkelijkheid heet. De maarschalk is zeer ge voelig op dit punt, en tijdens een officieel diner heeft een buitenlandsch diplomaat het eens en voor goed bij hem verkorven door hem met dien verkeerden naam aan te spreken. „Polens binnenlandsch politieke toestand ia sinds 1918 eigenlijk nog nimmer ideaal ge weest. Politieke spanningen zoowel als de we reldcrisis, waaronder Polen ernstig te lijden heeft, droegen er geleidelijk toe bij het volk. dat weer leeren moest in een zelfstandigen staat verantwoordelijkheid te dragen, de groo te lijnen van de toekomstige ontwikkeling van het land uit het oog te doen verliezen. Ofschoon in den loop der jaren een toeneming van dit verantwoordelijkheidsbesef niet te ontkennen was, zijn wij toch nog verre van ons einddoel verwijderd. Thans is het oogen blik gekomen om alle opbouwende krachten van het Poolsche volk te vereenigen en te con- solideeren op den grondslag van de ontwikke ling en de verdediging van het land. Gelijk vroeger in den strijd voor de onafhankelijk heid moeten persoonlijke en groepsbelangen weer ondergeschikt gemaakt worden aan de welvaart van het geheele land. Het is daar voor noodzakelijk dat de bevoegdheden van het parlement beperkt worden volgens de Constitutie van 1935 tot de toestand geheel veranderd is. Elke beïnvloeding of druk van buiten af op ons politieke en economische leven moeten wij ten scherpste van de hand wijzen. Politieke bewegingen, die van het bui tenland ingevoerd worden, zooals het commu nisme, zijn een gevaar voor land en volk. Ik ben dan ook gelukkig te constateeren dat dit systeem, wezensvreemd als het is aan de beste eigenschappen van den Pool, hier geen aan hang vindt. Het spreekt vanzelf dat wij er op bedach zullen blijven de vrijheid van godsdienst t( handhaven. De staat zal het katholieke ge loof beschermen, en ook de andere secten zul len de grootste vrijheid blijven genieten, in overeenstemming met de religieuze tolerantie, waarop' wij altijd trotsch zijn geweest. Ook anti-semitisme zullen wij bestrijden, daar ik van oordeel ben dat geweld en brutaliteit in een dergelijke kwestie in tegenspraak zouden zijn met onze waardigheid en onze nationale eer. Overigens wil ik niet ontkennen dat, spe ciaal in een tijdperk van economische en fi- nancieele moeilijkheden als waarin wij thans leven, een gerechtvaardigde zelfverdediging van het volk tot handhaving van zijn econo mische onafhankelijkheid niet verhinderd mag worden. Diverse maatregelen zullen worden geno men om vooral den landbouw te helpen, die in treurige omstandigheden verkeert. Het lager- en het vak-onderwijs op het platte land zal verbeterd worden, waarvoor nieuwe leerkrachten zullen worden aangesteld en, waar noodig, zullen nieuwe scholen worden gesticht. Teneinde ons ook in industrieel op zicht zooveel mogelijk van het buitenland on afhankelijk te kunnen maken, zal de industrie steun genieten en het oprichten van bedrij ven, die ons van artikelen kunnen voorzien, die thans ingevoerd moeten worden, zal krach tig bevorderd worden. Deze laatste maatre gelen beoogen vooral den export te stimulee- ren en den import tot kleinere afmetingen te rug te brengen. Om ook van het volk den steun hiervoor te krijgen, bestaat sinds kort het „Kamp voor Nationale Eenheid", dat onder leiding van kolonel Koe staat, en open is voor eiken Pool, die het welzijn van het vaderland ter harte gaat. Hoe ingrijpend deze maatregelen ook zul len zijn, toch zullen zij geen verandering brengen in het principe van economische vrij heid, dat ik als een levensbelang voor het welzijn van elk land beschouw. Particulier initiatief zal dan ook steeds aangemoedigd worden, ook het privaatbezit zal geëerbiedigd worden, ofschoon de staat het recht moet be houden daar, waar noodig is, in te grijpen om de productie te regelen en misbruiken te voor komen. Ik hoop en vertrouw dat door innig' samenwerking op dezen grondslag niet alleen de landbouw en industrie, doch het ganschf land een verbetering zal mogen beleven en dat alle krachten van de natie op deze wijze tot een krachtig geheel zullen worden aaneenge smeed". Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat de hoop van den maarschalk binnen afzienbaret tijd verwezenlijkt zal worden. De boeren achter de voorgestelde maatregelen te vaag en heb ben liever betere prijzen voor hun productei: dan betere scholen. De arbeiders verlangen beter loon en kortoren werktijd, de Joden zijl bevreesd voor ergere uitbarstingen van anti semitisme, dan tot nu toe reeds plaats vonden Daarvoor is te meer reden, daar de organi sator van het „Kamp voor Nationale Eenheid" kolonel Koe, de Joden uitdrukkelijk van deel name heeft uitgesloten. En in dit opzicht zijn de woorden van den maarschalk ook niet ge schikt om grootere gerustheid te brengen Het is echter niet duidelijk, hoe deze oppo sitie het anders en beter wil doen. Zij is te veel onderling verdeeld en politiek te onge schoold om volgens een eigen program te kun^ nen regeeren. Bovendien vormt zij een zi het een sterke minderheid in den staat. Po lens regeerders doen hun best, en zij zullen indien zij rustig op den eenmaal ingeslagen weg kunnen blijven voortgaan, op den duur ook het gewenschte resultaat kunnen berei ken. Voor het Poolsche volk, dat voor een deel bittere armoede lijdt, is het te wenschen da! zij spoedig mogen slagen. K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechtep voorbehouden.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6