PLiDRMT^ PLEIN 23, TEL. 16158 UIT HET VERLEDEN MAARSCHALK NEY 1769—1815. ZATERDAG 12 JUNI 1937 TI A A R L E M'S DAGBLAD 5 Latere openstelling tapperijen te Haarlem. 's Zaterdagsnachts tot 1 uur. De Burgemeester van Haarlem heeft, ge let op artikel 154 der Algemeene Politie verordening, bekend gemaakt, dat van heden tot eind Augustus 1937, de in deze gemeente gevestigde lokaliteiten, waarvoor krachtens de Drankwet vergunning of verlof is verleend des Zaterdags tot des nachts 1 uur geopend mogen blijven en dat in die lokaliteiten, waarvoor een muziek-vergunning is verleend op dien dag tot uiterlijk des nachts 12.30 uur muziek mag worden gemaakt. Het Rosarium te Haarlem. Plan voor het Paviljoen wordt uitgewerkt. Zooals den lezers bekend is werd bij de be handeling der gemeentebegrooting voor 1937 In den Haarlemsc'nen gemeenteraad gesproken over de wenschelijkheid te Haarlem, om de stad meer aantrekkelijkheid te doen bieden voor inwoner en vreemdeling, een Rosarium te stichten. Naar wij vernemen zal over eenigen tijd door den directeur van den dienst van den Hout en Plantsoenen, den heer J. L. Bouwer, dit plan nader uitgewerkt worden. Hij meent, dat als plaats in aanmerking komt het terrein voor het Paviljoen in den Hout. Daar is vol doende ruimte en ook kan worden aangeno men, dat de welstand van dit mooie stuk van den Hout door de stichting van een Rosarium er belangrijk door zou vermeerderen. De Raad zal dan in staat gesteld worden over de uitgewerkte plannen een besluit te nemen. In het najaar zou dan met den aanleg be gonnen kunnen worden, zoodat reeds het vol gend jaar de rozenpracht te genieten zou zijn. Een moeilijkheid waarvoor dan nog een op lossing gezocht moet worden is de vraag welk terrein dan aangewezen zal moeten worden voor speelveld voor de jeugd dat nu op die plaats gevestigd is. JUBILEUM. Donderdag 17 Juni hoopt de heer F. J. Kloos den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar aan de gemeente, afd. Waterleiding werd aangesteld. De Lichthoeve te Santpoort. Een mooi aanbod. De Zusters van „De Lichthoeve", het be kende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort, heeft van een dame, die blijkbaar aan dit mooie liefdewerk een warm hart toe draagt, een mooi aanbod ontvangen, namelijk een groot heerenhuis met grooten tuin, om daarin de Lichthoeve te vestigen. Om dit ge bouw daarvoor geschikt te maken, zal het echter noodzakelijk zijn, het bestaande ge bouw aan de Kweekerslaan en den grond te verkoopen. Men wacht nu op koopers daar voor of op vrienden, die door geldbelegging verder kunnen helpen. Dat de opgewektheid in dit groote huisge zin intusschen niets te wenschen overlaat, is Donderdag nog gebleken, toen daar de ver jaardag van Zuster Netta Verkerk, de secre- taresse-penningmeesteresse gevierd werd. De jubilaresse, die gedurende langen tijd aan het ziekbed gekluisterd is geweest, maar nu her stellende is, was in staat, zij het ook op een ruststoel, te midden van de juichende kinder schare te vertoeven en haar zanghulde in ont vangt1 te nemen. Vooral !s avonds was de feest vreugde groot. Door kleine en groote meisjes en jongens werd onvermoeid gezongen en voorgedragen. A.s. Maandagavond komt een Christelijk Ge mengd Koor op de Lichthoeve zingen. VERBREEDING ASPHALT WEG AMST. VAART Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de verbreeding van den asphaltweg tus- schen den voormaligen spoorovergang en de Cort van der Lindenstraat te Haarlem. Dit asphaltdek was 7 M. breed; het wordt nu gebracht op 9 M. Daarvoor moest een rij boo- men verplant worden. Het vrijkomende ge deelte van den weg wordt nu geasphalteerd. DE HEER J. WIJKENS HAALT HET C-BREVET ZWEEFVLIEGEN. Zondagmiddag is de heer J. Wijkens, in structeur van de vliegclub ..Teuge" met zijn zweefvliegtuig Grunau-baby 2. na door het motortoestel van de Centrale vliegschool tot 650 meter opgestegen te zijn, erin geslaagd 56 minuten boven deze hoogte te blijven. De heer Wijkens behaalde met deze prestatie het C-brevet. CHR. DEM. UNIE. Vrijdagavond had in het gebouw ..Het Blauwe Kruis" een bijeenkomst plaats van de Chr. Dem. Unie. onder leiding van den heer Windig. De heer J. Schaafsma, gemeenteraadslid te Haarlem voerde het eerst het woord. „De verkiezing van 26 Mei heeft ons blijdschap gegeven, doch voor vele andere partijen te leurstelling. Wij mogen, aldus spreker, ge lukkig zijn met den uitslag. Wat hebben we nu te doen? Wij kunnen ons die vraag niet dikwijls genoeg stellen. Laten we gemeenschaooelijk trachten ons zooveel mogelijk te bekwamen voor wat ons straks wacht. Wij zijn geen menschen, die door maatschannelijke toestanden gedreven worden, maar door overtuiging. Het gaat bij ons niet om de oppervlakte, maar om het fundament, waarop we moeten voortbou wen". Spr. besloot zijn rede met een opwekkend woord. Daarna sprak Dr. M. v. d. Voet uit Haar lem. Politiek, zei spx-eker. is in de eerste plaats nuchterheid. Politiek, ook christelijke, blijft altijd een noodzakelijk kwaad. Christen zijn beteekent toch het najagen van het hoog ste We moeten een waardiffen strijd voeren. Wanneer we terug kijken op de resultaten, kunnen we toch niet tevreden zijn. Spreker wekte de aanwezigen op. het financieele nadeel dat door de verkiezingscampagne was ontstaan, zooveel mogeliik te dekken. ..Wii moeten zorgen dat ons scheepje blijft varen. Laten we onzp vereenieing dienen met. al onze krachten De voorzitter dankte den spreker met een kort woord, waarna de vergadering gesloten tferd. VASTE li LEED EX Laat ons eens prijs opgeven voor het leggen van vaste kleeden in Uw kamers. U zult verbaasd staan hoe voordeelig wij Uw interieurs warmer en gezelliger kunnen maken. COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) H. H. V. EN „DIE RAECKSE". Tuinfeest in „Groenendaal". De H. H. V., vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool (H. B. S. A.) *e Haarlem, organiseert in samenwerking met de vereeniging „die Raeckse" op Zaterdag 19 Juni een tuinfeest in „Groenendaal" te Heem stede. De dansmuziek zal worden verzorgd door „George Pickard and his Band", voorts zal medewerking worden verleend door het dans- orkest „The Rhythm Sellers". Een feëriek verlichte dansvloer, een passen de versiering en verschillende attracties zul len ten slotte tot het welslagen van dit feest ter eere van de eindexaminandi 1937 bij dragen. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Maandagavond, 14 Juni a.s. zal door de V. B. Haarlem en de V. B. Bloemendaal een propa- gandamarsch door Bloemendaal worden ge maakt. Tenue: met helm. ONS KNIPPATROON. 792 m.50 Luchte japon voor minder slanke dames. De hier afgebeelde vlotte zomerjapon kan men van gebloemd dunne zomerstof ver vaardigen. Effen materiaal is evenwel ook heel geschikt voor het doel. De mouw valt tot de elleboog; de garneering bestaat uit een jabot van hetzelfde materiaal. Benoodigd materiaal: 4.50 M. van 90 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: boven wijdte: 120 c.M.; taillewijdte 100 c.M. en heupwijdte: 138 c.M. Door het af of niet aan knippen van naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Knip- maten van het patroon overeenkomen met de maten van het eigen figuur moet in ieder geval naden aangeknipt worden. Is het patroon grooter, dan is het niet noodig ;is het kleiner, dan moeten extra breede naden toegegeven worden. Ter vergemakkelijking van het werken er mede. is bij ieder patroon een korte handleiding ingesloten Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Speciaal adres voor reizen naar Binnen- en Buitenland met nieuwe ruime 6 PERSOONS WAGENS Ook voor Trouw- en Visite rijden VRAAGT INLICHTINGEN: (Adv. Ingez. Med.) Vrijdom van invoerrecht reis- bagage. Wat men moet doen om moeilijkheden te voorkomen. Artikel 34 van het Vrijdommen-besluit 1935 maakt t.a.v. reisbagage (goederen voor het persoonlijk gebruik van den reiziger gedu rende de reis) uitdrukkelijk verschil tusschen hier te lande gevestigde personen (personen die van een reis in het buitenland terugko men) en andere personen, en wel in dezen zin, dat eerstbedoelde personen bij hun te rugkeer desgevraagd aan de ambtenaren van de invoerrechten aannemelijk moeten maken, dat zij de goederen welke zij als „reisbagage" bij zich hebben, bij hun vertrek uit Nederland hebben medegenomen. Dit aannemelijk maken van den vooraf ga anden uitvoer uit Nederland wordt door de ambtenaren der invoerrechten van naar Ne derland terugkeerende reizigers, in het bij zonder gevorderd voor naar hun aanzien nieuwe of weinig gebruikte goederen van bij zonderen of kostbaren aard, waarvan spe ciaal genoemd worden: bontwerken, reisde kens, kostbare necessaires, dure fototoestel len. en filmcamera's, kijkers en dergelijke ar tikelen, ook schrijfmachines en gramofoons. Ten aanzien van kleinigheden welke worden verbruikt (zooals zeep en tandpasta) of welke geregeld moeten worden vervangen of ver nieuwd, dan wel voor de dagelijksche ver zorging van den reiziger plegen te worden aangewend, zoomede ten aanzien van de nor male kleeding en uitrusting van den reizi ger, wordt de vrijdom in het algemeen zon der meer verleend. Het aantoonen van den voorafgaanden uit voer uit Nederland zal behalve door bewijzen van hier te lande betaald invoerrecht of door kwitanties van te goeder naam bekend staande Nederlandsche handelaren voorzien van den naam van den kooper en een afdoen de omschrijving van het gekochte goed. in het bijzonder kunnen geschieden door de goederen vóór den aanvang van de reis, amb telijk te laten waarmerken en daarvoor een „identiteitsbewijs" aan te vragen. Zoo een identiteitsbewijs is verkrijgbaar op elke plaats waar ambtenaren der invoerrechten en/of accijnzen zijn gevestigd. Bij de afgifte van een bewijs beoordeelen de ambtenaren of het aangeboden voorwerp al dan niet van een herkenningsteeken (lood je of lakzegel) zal worden voorzien. Het spreekt vanzelf dat dit ambtelijk aange brachte herkenningsteeken niet verwijderd mag worden. Een identiteitsbewijs kan meer malen dienst doen. Zij die zich bij hun terugkeer van een bui- tenlandsche reis kosten, tijdverlies en erger nis willen besparen, zullen dus goed doen vooraf te zorgen in het bezit te zijn van be wijzen waarmede zij den voorafgaanden uit voer uit Nederland kunnen aantoonen van tot hun bagage behoorende, hierboven breeder omschreven, goederen van bijzonderen en kostbaren aard. Tegen frauduleuzen invoer van goederen door binnenlanders en buiten landers wordt streng opgetreden. Edo Bergsma uit den A. N. W. B. De heer Edo Bergsma, de kranige voorzit ter van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B. is verleden Zondag 75 jaar geworden. Hij meent, dat nu zoo langzamerhand de tijd gekomen is om de leiding van den AN. W B. aan jongere krachten over te laten, en is dan ook voornemens, het voorzitterschap van den Kon. Ned. Touristenbond, dat hij zoo langen tijd bekleed heeft, neer te leggen. Tot één jaar voor zijn dood is Michel Ney. een der generaals van Napoleon, niets anders geweest dan een dapper officier, een uit muntend aanvoerder, een onverschrokken vechtjas. De Keizer heeft zijn verdiensten geëerd door hem de titels Hertog van Elchin- gen en Prins van de Moskwa te verleenen en hem een prachtig bewerkte Egypische sabel te schenken, waar Ney erg trotsch op was, maar die later zijn ongeluk werd. Toen de Keizer in 1814 gedwongen werd af stand van de troon te doen, overhandigde Ney de acte van abdicatie aan Czaar Alexan der van Rusland en ook was hij het die aan Napoleon het bericht bracht dat. het eiland Elba door de mogendheden te zijner beschik king was gesteld. In Frankrijk keerde thans het Huis Bourbon op den troon terug. En Ney, die zich ontsla gen achtte van den eed van trouw aan den keizer, bood Lodewijk XVHI zijn diensten aan. Nog in 1814 werd hij door den nieuwen vorst beëedigd. Sommige geschiedschrijvers hebben dit den maarschalk kwalijk genomen, er een bewijs van zijn onbetrouwbaarheid in gezien. Naar het mij voorkomt ten onrechte. De situatie is te vergelijken met die waarin de Duitsche officieren zich in 1918 bevonden, toen Wilhelm II het hazenpad "koos en zich in Nederland liet interneeren. Intusschen, de mooie tijden waren voorbij. Overal heerschte vrede en aan veldheeren had men dus geen behoefte. De maarschalk trok zich in Januari 1815 op zijn landgoed terug. Maar op 6 Maart kreeg hij plotseling het bevel zich onmiddellijk aan het hoofd van zijn divisie te stellen. Per postwagen begaf hij zich naar Parijs, waar hij tot zijn groote verbazing vernam, dat Napoleon in Zuid- Frankrijk was geland. Lodewijk ontving zijn maarschalk in audiëntie en Ney liet zich in krasse termen uit over het „onzinnige" plan van den „overweldiger". „Wij moeten hem onder den voet loopen. Hij verdient in een ijzeren kooi naar Parijs gebracht te worden. Wij zullen hem als een dollen hond neer schieten". In deze en dergelijke bewoordin gen uitte zich de maarschalk. Hij kuste 's Ko- nings hand ten afscheid en vertrok om tegen zijn vroegeren meester op te marcheeren. De „onzinnige" tocht van Napoleon, aan gevangen met 500 man, werd weldra een zege tocht. Van alle kanten stroomen zijn aan hangers toe. De eene stad na de andere opende haar poorten voor hem. De regee ring in Parijs was volkomen het hoofd kwijt. Lodewijk XVIII vluchtte naar Gent. De be velen die het Ministerie van Oorlog uitdeelde kwamen óf te laat óf waren onuitvoerbaar Het departement wist niets van de leger- sterkte af bleek totaal onkundig van de marschroute der Keizerlijke troepen; stuurde soldaten zonder patronen; waar de kanonnen stonden ontbraken de paarden. Het was een verschrikkelijke janboel. Nog de 13e Maart vroeg Ney dringend om versterking. Maar het antwoord heeft hij niet meer afgewacht. De eene Jobstijding na de andere bereikte hem op dien dag: achttien kanonen door de be volking van Chalons in het water gegooid onder kreten van: Leve de Keizer!; de voor posten van Napoleons leger in de onmiddel lijke nabijheid: drie steden in de omgeving die zich voor Bonaparte verklaarden; troepen, door Bonapartistische agenten bewerkt, die overliepen. Die gebeurtenissen schijnen Ney volkomen in de war te hebben gebracht. In den nacht van 13 op 14 Maart ontving hij verschei dene agenten van Napoleon die hem een uiteraard eenzijdige schildering van den toe stand gaven en hem overtuigden dat hij, door langer weerstand te bieden aan wat het Fran- sche volk in groote meerderheid bleek te wen schen, den burgeroorlog zou ontketenen. Ney heeft waarlijk geloofd dat het Koningschap niet meer te redden wa- en dat het heil van Frankrijk het herstel van Bonaparte eischte. De volgende morgen raadpleegde hij zijn beide generaals die zich niet verzetten, toen hij hun een legerorder voorlegde, waarin hij de zijde van den Keizer koos. Daarna las hij die pro clamatie aan zijn troepen voor,, die haar met onstuimige vreugde ontvingen. Dit is het beruchte „verraad van Ney", nog steeds min of meer een psychologisch raadsel, waarvoor de maarschalk zelf ook nooit een af doende verklaring heeft kunnen geven. Her haaldelijk heeft hij getuigd: ik was mijn hoofd kwijt. Ik heb me laten meesleepen door de om standigheden. Ik wilde een burgeroorlog voor komen. Het kwam over mij als een dijkdoor braak. Alles scheen verloren. Ik heb een ernstige fout gemaakt, maar ik wist niet meer wat ik deed. Zegevierend trok Napoleon Parijs binnen. Vrijwel zonder slag of stoot had hij Frankrijk veroverd. Het scheen ot Ney op het goede paard gewed had. Toch was hij ongelukkig, triest, ontevreden over zichzelf. Velen keken hem argwanend aan. Zijn woorden, gesproken tot Lodewijk XVHI en met name zijn uitla ting over de „ijzeren kooi" waren niet geschikt om vertrouwen in te boezemen en Ney heeft zich zelfs zoover verlaagd, dat hij geprobeerd heeft tegenover den Keizer die woorden te klaren: „Ik had toen mijn besjuit al genomen en heb dat alleen maar gezegd om mijn ware gevoelens te verbergen." Een leugen en een lafheid tegelijk, die op Napoleon een zeer on gunstige indruk maakten. Eenige dagen later zond hij zijn maarschalk op inspectie. Pas bij Waterloo zagen zij elkaar weer. Het is wel zeker dat Ney daar op het slag veld een eerlijke krijgsmansdood heeft ge zocht. Met doldrieste onstuimigheid wierp hij zich op de vijand. Zeven paarden werden on der hem doodgeschoten. Met gescheurde kleeren, overdekt met modder, zwart van de kruitdamp, vocht hij, roekeloos en wanhopig. Maar de dood spaarde hem. Toen korten tijd later de mogendheden Parijs bezetten, Napoleon naar St. Helena werd verbannen en Lodewijk xvm naar zijn hoofdstad terugkeerde, zwierf Ney onder een aangenomen naam in Zuid-Frankrijk rond. Hij had naar Zwitserland of Amerika willen uitwijken, maar de grenzen waren door Oos tenrijkers, Russen en Engelschen gesloten. Eindelijk vond hij een schuilplaats op een afgelegen kasteeltje bij een familielid van zijn vrouw Eenige dagen leefde hij daar vol komen onopgemerkt. Dat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd wist hij niet ofschoon hij het wel vermoedde. Op zekeren dag zag een bezoeker van net kasteel in de salon een prachtig bewerkte Egyptische sabel liggen. Hij sprak erover met een vriend en beschreef het fraaie wapen nauwkeurig „Er zijn maar twee menschen in Europa die zoo'n sabel hebben", riep deze uit, ..Murat en Ney". Die woorden kwamen den commissaris van politie ter oore: hij liet het kasteel doorzoe ken. Zoo werd de Prins van de Moskwa ge- arresteerd. In zijn hart verheugde hij zich over zijn gevangeneming: vluchten, zich ver stoppen, opgejaagd worden, was het ergste wat een soldaat als Ney kon overkomen. Ge hoond. uitgescholden, met steenen geworpen door Duitsche en Russische, maar ook door Fransche soldaten, gereikte Ney Parijs, waar hij onmiddellijk werd opgesloten in de Con- ciergerie. Aan de hooge rang die Ney bekleedde was het voorrecht verbonden dat hij slechts ver oordeeld kon worden door de Chambre des Pairs, een hoog regeeringscollege min of meer te vergelijken met onze Eerste Kamer. Ney's advocaten hadden twee pijlen op hun boog: de groote verdiensten van hun cliënt op vrij wel alle slagvelden van Europa in de laatste twintig jaar en een artikel uit de voorwaar den waarop Parijs zich na de slag bij Waterloo aan de geallieerden had overgegeven en dat luidde: ^Niemand mag worden vervolgd noch verontrust om zijn daden, gedragingen of po litieke overtuiging" en dat dus een volledige en algemeene amnestie inhield. Maarschalk Ney. In November 1815 stond Ney voor de eerste maal tegenover zijn rechters. Hij was in uni form en droeg het lint van het Legioen van Eer. Zijn gelaat was rustig en beheerc'nt, evenals zijn stem, toen hij op de hem ge stelde vragen antwoordde. Zijn advocaten hadden hem het vaste vertrouwen geschon ken in het amnestie-artiwkel. De Chambre des Paris echter was Ney zeer vijandig gezind en wenschte tot eiken prijs zijn dood. Zij vond steun bij generaal Bour- mont, een van Ney's ondergeschikten die hij had geraadpleegd over zijn beruchte procla matie en die nu, als getuige gedagvaard, een geheel verdraaide voorstelling van zaken gaf. waarin hij zichzelf volkomen vrijpleitte en alle schuld op den maarschalk wierp. Ney richtte zich in zijn volle lengte op en riep: „Voor een hoogere rechtbank zullen wij onze verklaringen herhalen, voor God, die ons zal oordeelen, u en mij. mijn-heer de Bourmont. Hier beschuldigdt mijnheer de Bourmont mij, daar zullen wij beiden geoordeeld worden!" „Waarom", vroeg Ney's advocaat den ge tuige „hebt ge u niet verzet tegen het plan van den maarschalk, als ge het er niet mee eens waart? Waarom zijt ge hem zelfs ge volgd?". „Ik wou zien welke uitwerking zijn procla matie had", was het zwakke antwoord. ,.Er was ook geen middel de invloed van Ney op zijn troepen weg te nemen, behalve d^n hem te dooden". „Daar zoudt ge mij een groote dienst mee hebben bewezen", riep Ney buiten zichzelf, „dat was uw plicht geweest!". „Hebt gij", ging de advocaat voort, „toen de troepen Leve de Keizer riepen, daaraan mee gedaan of hebt gij Leve de Koning geroe- pen?" De procureur-generaal liet echter deze vraag niet toe en Bourmont, bleek en ont daan, zweeg. Ieder lid van de Chambre des Pairs wist, waarop Ney's advocaten zich zouden beroe pen teneinde hun cliënt vrijgesproken te krij gen. Iedereen wist dat tegen hun betoog niets zou in te brengen zijn. Toen besloten zij van de rechtkwestie een machtskwestie te. maken. In een besloten zitting werd buiten Ney en zijn verdedigers om, een motie aangenomen, pleidooi over het artikel betreffende de am- waarin den advocaten werd verboden in hun nestie te spreken, aangezien dat artikel de Chambre des Pairs niet aanwezig en buiten haar bevoegdheid lag. Dit besluit beteekende natuurlijk Ney's dood. Toen nu de president tijdens het plei dooi deze motie voorlas, sprong de maar schalk op en riep: „Tot nu toe zijn mijn ver dedigers vrij geweest. Nu worden ze aan ban den gelegd. Ik dank hen voor wat zij heb ben gedaan en bereid zijn nog te doen, maar ik verzoek hun mij niet langer te verdedigen. Liever geen verdediging dan een schijn-ver- dediging. In strijd met de wet ben ik be schuldigd en men staat mij niet toe mij op de wet te beroepen. Dan beroep ik mij alleen op Europa en op het nageslacht!" De advocaat wilde antwoorden. Ney belette hem dat. De president vroeg den verdediger voort te gaan, maar „zich aan de feiten te houden". Ney riep: „Ik verbied u te spreken als ge niet vrijuit spreken moogt". Toen viel de procureur-generaal in: „Aangezien de maar schalk de debatten wenscht te sluiten, zal ik requisitoir nemen". Natuurlijk eischte hij de doodstraf. De beschuldigde werd weggeleid. Van de 161 leden der Kamer stemde 142 voor de dood door de kogel, 13 voor deportatie. 5 onthielden zich en één zeide: de guillotine. De dag voor de voltrekking van het vonnis toonde Ney zich een goed soldaat. Terwijl hij met smaak zat te eten, zeide hij tot zijn bewaker: „Ik weet zeker dat de procureur vandaag minder trek heeft dan ik". Rustig hoorde hij in zijn cel de voorlezing van het vonnis aan. Bij de woorden: de dood door de kogel, merkte hij op: „Ze hadden liever moeten zetten: in het zand laten bijten. Dat is militaire taal". Hij nam afscheid van vrouw en kinderen, biechtte en sliep gerust. Op de executie-plaats wilde een adjundant hem blinddoeken, maar Ney duwde de den man terug: „Weet je niet dat een soldaat den dood niet vreest?" Toen de geweren in de aan slag kwamen, deed hij een stap naar voren. .Franschen!". riep hij uit, „ik protesteer tegen mijn veroordeeling! Mijn eer.Toen vielen de twaalf schoten. P H. SOHRÖDER. PERSONALIA HEEMSTEDE. Voor het Propaedeutisch examen in de Theologie aan de Universiteit te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Knot.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9